Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
andra_v
Gusturile nu se discuta.
Data'q
The Legendof 1900 e ultimul muzical care mi-a plăcut... Îţi lasă un gust din ăla, de mai vrei, dar n-ai de unde... Decât dacă reiei filmul. biggrin.gif

Câteva secvenţe mai semnificative:
Prima
A doua
A treia
Mihai
Cu adevarat, un film deosebit Legenda lui 1900. smile.gif
Ieri am vazut un alt film de Tornatore (care a mai regizat si Cinema Paradiso): Malena.

Iar azi s-ar putea sa merg la Die Hard 4, desi nu e genul meu...
trustbyte
azi am vazut Cashback - un film bun. avand ca subiect un tanar pictor, o idila, o viziune inedita asupra frumosului. de vazut.

cu ceva vreme in urma am vazut o comedie usoara, I think I love my wife - mi-a placut prestatia Kerry-ei Washington. ohyeah.gif

la capitolul documentare, Sicko - Michael Moore despre sistemul sanitar american. de vazut.

Mihai
Tocmai m-am intors de la Vizitatorii, care a rulat la E-Uranus, in cadrul Festivalului Francez.

Va recomand si filmul de marti seara, detalii in calendarul cultural.
Nefertiti
Cinemax, ora 21 - ecranizare dupa "Iubita locotenentului francez"
TVR Cultural, ora 22 - "Mandrie si prejudecata"
Fantasee
Pentru cunoscători, Ratatouille. laugh.gif
axel
QUOTE(Fantasee @ 26 Jul 2007, 08:42 AM) *
Pentru cunoscători, Ratatouille. laugh.gif

Crezi ca doar un grup select poate aprecia filmul "Ratatouille"? blink.gif
kristina
Aseara am vazut Ratatouille si am avut momente de plictiseala. Dupa ce am vazut trailerul ma asteptam la ceva mai funny. Sau poate nu am fost eu in dispozitia necesara pentru a-l urmari.

Apocalypto am vazut azi si m-a impresionat.
Tinkerbell
"Das Leben der Anderen", am reusit sa il vad in sfarsit. thumb_yello.gif

Probabil ca stiti de el, nu insist decat pentru cei care inca nu l-au vazut: nu-l ratati, daca va cade in maini.
Exquisite. Strongly recommended. smile.gif
trustbyte
Acum cateva zile am vazut Zwartboek - filmul este superb. drama unei tinere (Carice van Houten, care a prestat de nota 10) in cel de-al doilea razboi mondial, lupta fortei de rezistenta olandeze. de vazut.

Alt film deosebit, un thriller reusit, cu Kevin Costner jucand magistral rolul unui asasin. Mr. Brooks. de vazut.

Disturbia un thriller bunicel, dar finalul n-a fost pe gustul meu.

Din ce-am vazut, citit, despre Ratatouille pare un film grozav. Vreau sa-l vad la cinema, am inteles ca ar ajunge aici in septembrie..
Michelle
Am vazut si eu Mr Brooks si mi-a placut mult Kevin!
Si Zodiac, un film interesant ca dialoguri si joc actoricesc,plin de suspans pina la textele cu scris marunt de pe genericul de final!
Michelle
Fracture un thriller bine facut, un Anthony Hopkins asa cum ne-am obisnuit in rolul criminalului pervers, dar Ryan Gosling-ummm rolleyes.gif hot,hot,hot!!!!
abis
QUOTE(trustbyte @ 2 Aug 2007, 08:06 PM) *
Din ce-am vazut, citit, despre Ratatouille pare un film grozav


L-am vazut zilele trecute pe DVD. Nu m-a impresionat. Povestea mi s-a parut destul de previzibila, "poantele" parca le stiam de undeva, iar ideea unui sobolan bucatar nu mi s-a parut din cale afara de apetisanta. Pe o scara de la 1 la 10 i-as da totusi un 7.
Serenity
Mie unele poante mi s-au parut genul de poante la care numai un copil de 9 ani rade. Dar poate am eu un simt al umorului mai dubios tongue.gif (despre Ratatouille vorbesc si eu).
Veritas
Am vazut aseara "Blood and chocolate" - in traducere romana" Pasiune si destin". Filmat la Bucuresti( asta m-a determinat sa-l iau) - chiar ma intrebam la inceput, ce vor arata, numai mizerii sau...Ce e drept, pe langa pereti jupuiti si stradute minuscule pline de sarme de rufe dintr-o parte in alta ( italian style rolleyes.gif ) mai arata si fantanile, Arcul de Triumf, biserici...
Pe scurt, Olivier Martinez in rol de varcolac shef, iar Bucuresti/Romania in rol de ultim adapost al varcolacilor, unde pot vana oameni la luna plina cu putina mita la autoritatile locale ohyeah.gif fara teama de represalii ca in alte tari...
Totul ca fundal pentru o dragoste (aproape) imposibila intre o tanara "loup garou" si un tanar...om. Dragostea invinge, desigur....


V
Michelle
Vazut The good night in regia lui Jake Paltrow unsure.gif nu pot spune ca m-am lamurit complet asupra scenariului,joaca si Gwyneth care cica si-ar fi dorit mult rolul Dora( cu asta trece de la ingenue la catze) si Penelope care e super-frumoasa si misterioasa.
Michelle
A mighty heart-un film despre cazul real al unui jurnalist american -evreu Daniel Pearl rapit in Pakistan de islamisti cu conexiuni Al Qaeda si confruntarile sotiei sale Marianne(Angelina Jolie)-insarcinata la momentul rapirii.
Michelle
Marti – 13 noiembrie, TVR 2, 22.30
Elizabeth – regina virgina / Elizabeth – nom. Oscar
Drama, Marea Britanie, 1998
Regia: Shekhar Kapur
Cu:
Cate Blanchett – Globul de Aur, nom. Oscar
Geoffrey Rush

1 premiu Oscar

“O fresca istorica, armonioasa ca o cantata, despre pragul renuntarii pe care il trece o femeie pentru a deveni regina. Nu gloriosii ani ai domniei de patru decenii vrea autorul sa-i surprinda, ci momentul de inceput, cind regina infrunta spaimele puterii si dinamica urzelilor.” (Dictionar universal de filme, 2002)

tikky
Tinerete fara tinerete al lui Coppola. thumb_yello.gif




la Gara de Nord in Bucuresti






March
In bataia pustii ( In the Line of Fire ) - pe AXN ora 23:00
Tinkerbell
"Things We Lost In The Fire", regia Susanne Bier (daneza, a mai facut "Brothers", poate il stiti)
Super partitura lui Benicio del Toro, dar nici Halle Berry nu e mai prejos, aproape c-am iertat-o pentru aiureala aia de Catwoman. smile.gif Cam ca in vremurile ei bune din "Monster's Ball".
E filmat in maniera "documentar", interferente temporale, cadre de detaliu, tot dichisul. Cam prea detaliu, adica vezi chiar cum se formeaza lacrima in ochiul drept al lui Halle Berry.
Filmul iti arunca direct in suflet toata emotia si durerea pe care ti-o amintesti ca ai mai trait-o atunci cand ai pierdut pe cineva drag.
"Too depressing" cica, am citit in cronici, dar face toti banii.
Sa-l vedeti, dar nu de Craciun, altadata cand credeti ca se potriveste un film trist, dar frumos.
actionmedia
Acum de sarbatori, va recomand cu caldura un clasic, Frank Capra este nemuritor, iar al sau It's a wonderfull life este un film cu adevarat minunat
Data'q
Then She Found Me

I-aş spune dramă, dar e şi comedie, e şi love story... Numai acţiune nu e, asta-i clar.
Eu l-am văzut fiindcă Helen Hunt e preferata mea, dintre toate, iar acesta e primul ei film regizat. By the way, tot ea are şi rolul principal în film.

Voi spune puţin: m-am distrat, m-am întristat, aproape că am înjurat la nişte faze!... E un film cât se poate de realistic, cu morală, care începe şi se termină într-un mare şi bine gândit fel. Şocat de cum arată în acest film Helen, ador fustele personajului ei şi încă ceva: mă aşteptam poate un mic, dar nu!, nu m-a dezamăgit deloc filmul. Ba chiar mi-a înfrumuseţat mult acestă primă zi a anului 2008.
Michelle
Charlie Wilson"s war incitant dar si amuzant. Hanks, P.Seymour Hoffman(Capote) si Frumusica Julia Roberts fac o echipa de milioane thumb_yello.gif Nota maxima pentru toti 3.
Lasand la o parte nota de exagerare specifica filmelor americanesti cu eroi,chipurile care au existat in realitate unsure.gif mi-a placut cum au scos la lumina cum in spatele bunelor intentii si a faptelor de eroism pina la urma se afla niste jocuri de culise, unele banale,marlaneli pe romaneste rolleyes.gif
Mara
Aveam chef de ceva comedii stupizele si cu asta m-am si ales la final! laugh.gif Asa ca, de evitat: The Nanny Diaries si Good Luck Chuck (in special primul, e teribil de plicticos si nici macar n-am zambit, d'apoi sa rad). Apoi am zis sa incerc un thriller: The Flock, incurajata si de articolul din Cinemagia, dar la fel de plicticos pentru mine si zau ca nu mi-a ridicat nici o intrebare pe tema complexa si chinuitoare! unsure.gif
gypsyhart
"Sarutul sarpelui", cu Ewan McGregor si Greta Scaachi. A fost pe TVR2 intr'o noapte.
O poveste de dragoste in esenta, cu un personaj feminin mai ciudat. Tipa avea o legatura speciala cu natura....si o voce f misto. Ii placea sa vorbeasca in versuri...
gypsyhart
Prezentare Sarutul sarpelui.
E Greta Scacchi de fapt. Plus Carmen Chaplin...
Energie
Nu ratati Bucket List.
Un film frumos, amuzant pe alocuri, care insa te pune pe ganduri. smile.gif
Michelle
Am vazut aseara Michael Clayton.Cu Georgica Clooney,preferatul meu atunci cind nu joaca in filme ultra comerciale gen Ocean 12,13,14,15...
Pe la mijlocul filmului am atipit nitel.N-am perdut nimic , ca m-am trezit la timp pentru final si am inteles ce parea foarte criptat la inceput. Deci actiunea e trenanta sau poate eram eu obosita.Nu stiu pentru ce a fost nominalizat de fosilele-alea de la academie,dar nu e cine stie ce!
tikky
Sweeney Todd, cu Johny Depp wub.gif drool.gif - un film de genul "daca vreti sange, luati de-aici, e suficient pentru toata lumea"
Mara
De vazut: Atonement! thumb_yello.gif
Michelle
Pe asta(Atonement) mi-l propusesem si eu in uichend si mai am restanta la minunatul si mult laudatul 4,3,2,1,0 rofl.gif ca vazui ca are 1,3 GB si nu ma indurai sa-i fac loc in inghesuiala din compu' meu...sa vad cum fac,poate provizoriu unsure.gif In schimb,Georgica...imediat s-a strecurat!pacat insa ca nu m-a prea tusat!
Mihai
Acum m-am trezit sa merg la asta: http://www.imdb.com/title/tt0480249/
Mara
QUOTE(Mihai @ 24 Jan 2008, 09:31 PM) *
Acum m-am trezit sa merg la asta: http://www.imdb.com/title/tt0480249/


Io nu mai rezist sa vad filme cu eroi ameriani, in special cu dl Smith. hh.gif tongue.gif

Michelle, Atonement cred ca o sa-ti placa, asa ca strecoara-l. Eu inca ezit daca sa vad mult apreciatul si laudatul 4, 3, 1 si cate numere or mai fi, ca prea am ramas dezamagita cand aveam asteptari mari. Dar poate we asta... si apoi venim aici sa-l desfiintam! ohyeah.gif
Mihai
Nu a fost chiar asa rau, dar in mod sigur putea fi mai bun daca era alt Robert Neville...
Mara
Cu asta nu prea m-ai convins sa-mi inving fobia. mwah1.gif
March
Pe MGM la ora 23:25 : " Patty Hearst " cu Natasha Richardson, William Forsythe,Ving Rhames

sau pe Antena 1 la ora 20:30 : "Prieten si dusman " ( The Devil's Own ) cu Harrison Ford, Brad Pitt,Tret Williams
Michelle
Intradevar, mi-a placut Atonement(Ispasire) , dar totusi trista poveste! sad.gif
Trebuie sa caut o comedie ceva ca daca vad si 4,3,2 acuma ma predispun la sinucidere. ohyeah.gif
Michelle
The Asassination of Jesse James by the Coward Robert Ford de vazut.Se spune ca cel mai bun rol al lui Pitt ar fi fost in Babel.Pe mine m-a tulburat mai mult in Se7en poate si unde-i dadeau replica alti doi mari Morgan Freeman si Kevin Spacey.De data asta insa are un rol de o si mai mare anvergura care-l solicita din plin si vreau sa spun ca este desavirsit.In rolul lasului Casey Affleck ,perfecta alegere, te face sa-l urasti din primele minute ale filmului ; un zambet atat de tamp , niste priviri de lichea(fizionomia il ajuta mult pentru rolul asta ) nici nu-ti vine-a crede ca e fratele lui Ben.
mutulica
4,3,2 ..mi se pare super bine facut, chiar daca e al dracului de trist
printre altele am bagat si un breakfast at tiffany's
Michelle
No country for old men-bestial scenariul si regia fratilor Cohen dar si mai tare, in rol secundar,revelatia Oscarului 2008 Javier Bardem.Nu m-a mai tinut asa in suspans demult un personaj!
Mara
Juno, un film care categoric merita vazut, mie mi-a placut mult, mi-a adus aminte de umorul grozav din Little Miss Sunshine. thumb_yello.gif

Am mai vazut P.S. I Love You, extrem de bine recomandat de un prieten, dar pe mine nu m-a prins deloc, mi s-a parut prea dezlanat.

Aliens vs Predator - Requiem - se lupta monstruletii, dar filmul nu e asa bine inchegat ca primul. Oricum, pentru un fan merge.



tikky
Cinema Studio (Bucuresti) difuzeaza cele mai bune zece filme din 2007 intre 8-14 februarie.

1. "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" (regia Cristian Mungiu)
2. "Prairie Home Companion" (regia Robert Altman)
3. "Labirintul lui Pan" (regia Guillermo del Toro)
4. "Babel" (regia Alejandro Gonzalez Inarritu)
5. "Letters from Iwo Jima" (regia Clint Eastwood)
6. "Little Miss Sunshine" (regia Jonathan Dayton, Valerie Faris)
7. "California Dreamin' (Nesfarsit)" (regia Cristian Nemescu)
8. "Zodiac" (regia David Fincher)
9. " Last King of Scotland" (regia Kevin Macdonald)
10. "Venus" (regia Roger Michell).

sursa
Michelle
Despre filmul In the Valley of Elah am putea spune cam asa.Daca despre puscasul marin american stim ce si cum din cazul Teo Peter,aflam ca si infanteristul combatant in Iraq tot cam acelasi comportament il are.Iar militantii pentru adevar si dreptate Susan Sarandon, Charlize Teron si Tommy Lee Jones se straduie sa ne demonstreze un adevar deja stiut. Intr-un mod artistic evident!

Into the wild...inca o data I love Sean Penn! wub.gif Absolut superb!!!
Un film despre idealuri nobile,puritate si intoarcerea la natura intr-o lume in care domina contrariile acestora.
Mihai
Calea Lactee l-am programat pentru maine seara... smile.gif
Serenity
Eu am pregatit asa:

The Painted Veil
There Will Be Blood
Into The Wild
Becoming Jane
The Big Lebowski


Habar nu am cu ce sa incep in seara asta tongue.gif
Michelle
QUOTE(Michelle @ 3 Feb 2008, 12:20 PM) *
No country for old men-bestial scenariul si regia fratilor Cohen dar si mai tare, in rol secundar,revelatia Oscarului 2008 Javier Bardem.Nu m-a mai tinut asa in suspans demult un personaj!


Cum spuneam si filmul si scenariul si Javier Bardem au luat Oscarul. rolleyes.gif As putea foarte bine sa ma fac critic de film! Sau clairvoyanta! sorry.gif
Mara
QUOTE(Michelle @ 26 Feb 2008, 10:50 AM) *
Cum spuneam si filmul si scenariul si Javier Bardem au luat Oscarul. rolleyes.gif As putea foarte bine sa ma fac critic de film! Sau clairvoyanta! sorry.gif


rofl.gif Ai naibii laudatorii aia! mwah1.gif
Gavrochette
PS I love you mie mi-a placut mult de tot, e trist pe alocuri si amuzant pe 'alte locuri' (laugh.gif), eu il recomand de vazut cu prietenele.

De asemeni foarte fain e Enfin Veuve ("In sfarsit vaduva"), am ras de la un capat la altul. Pe scurt e vorba de o tipa care e indragostita pana peste cap de altul dar n-are curaj sa-i zica lu' barbatu-su. Cand se hotaraste in sfarsit, afla ca a murit intr-un accident. Deci se bucura ca na, poate sa plece cu iubitul si sa traiasca fericiti pana la batranete, numai ca familia ei crede ca nu mai poate de durere si stau toti cu ea de nu mai poate sa faca nici un pas, mai rau ca pe vremea lu' barbatu-su rofl.gif de fiecare data cand iese din casa, hop si cineva dupa ea, sa nu faca doamne-fereste vreun gest necugetat. A, si fiu-su cu fata lui de prostalau m-a facut sa mor de ras rofl.gif
Regizor: Isabelle Mergault
Cu: Michčle Laroque, Jacques Gamblin, Wladimir Yordanoff

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.