Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
angeldust
Din filmele productie 2006, singurul care pot spune ca mi-a placut a fost Click.
Chiar dc subiectul imi parea asa tampit (nu prea sunt amatoare a genului) pana la urma chiar a miscat ceva in mine filmul asta, mi-a schimbat putin perspectiva. Oricum sa nu va asteptati la cine stie ce film profund, dar se merita sa il vedeti pt morala wink.gif
mothman
Recomand United 93. Este povestea celui de-al 4-lea avion deturnat la 11/9, cel care - in urma unei revolte a pasagerilor - s-a prabusit pe camp. Foarte realist filmul. 7.9 - imdb. Incercati-l. thumb_yello.gif
Cla
Popeye. E uns cu Olive oil thumb_yello.gif
ilie
matchpoint
Michelle
Ti-a placut matchpoint??Mie da.
Chiar vroiam sa stiu o parere de la cineva care l-a vazut?
tikky
Pana la urma totul se reduce o chestiune de noroc. Depinde de ce parte a fileului cade mingea.


The man who said "I'd rather be lucky than good" saw deeply into life. People are afraid to face how great a part of life is dependent on luck. It's scary to think so much is out of one's control. There are moments in a match when the ball hits the top of the net, and for a split second, it can either go forward or fall back. With a litte luck, it goes forward, and you win. Or maybe it doesn't, and you lose.

Intr-o alta lectura, filmul ar putea fi o psihologie dusa la extreme.
Michelle
da,o parere cu cuvintele voastre...despre film,nu un citat din prologul filmului voiam wink.gif
alysoft2003
Vreau sa vad Hachiko Monogatari (sau Hachi-ko). Numai ca nu am de unde sa il iau cry.gif
Serenity
Stim!!!! rofl.gif
Titus Herbert
smile.gif

am vazut over de hedge. daca intentionati sa il vizionati va sugerez sa mancati ceva inainte sau in timp ce.
The Dude
Aseara n-am avut de lucru si am vazut Rashomon - R. Akira Kurosawa un film bestial din 1950. Trei oameni ce se adapostesc de ploaie intrun templu parasit si isi povestesc patru variante diferite ale unei intamplari cu un samurai ucis, si cu sotia lui violata. Povestile difera si se aseamana in detaliile lor....Razbate ideea ca adevarul este subiectiv...si ca fiecarea are adevarul lui..sau mai frumos spus, ca adevarul este ca un puzzle urias, fiecare din noi detine cateva piese, dar imaginea completa nu e accesibila nimanui...




De pe coperta dvdului:

"I cannot recommend this film enough and with the full Criterion treatment, this disc is one that belongs in any film buff's collection."
Michelle
Maine la National tv Dead Man Walking la 22.00 cu Tim Robbins,Susan Sarandon si Sean Penn si tot maine pe Pro Cinema un Lars von TrierEuropa
factura
Cred ca Europa e unul dintre cele mai bune filme ale lui Lars von Trier.Eu acum 5 minute am aflat(si inca nu-mi vine sa cred):in seara asta pe tvr1 ,pe la 00:10 se difuzeaza ...Marea dinlauntru(Mar Adentro) de Alejandro Amenabar .E superb.
axel
QUOTE (mothman @ 23 Sep 2006, 03:22 AM)
Recomand United 93. Este povestea celui de-al 4-lea avion deturnat la 11/9, cel care - in urma unei revolte a pasagerilor - s-a prabusit pe camp. Foarte realist filmul. 7.9 - imdb. Incercati-l. thumb_yello.gif

As zice un pic prea patriotic...
Jazz
Pe mine m-a scos din sarite, nu am inteles cum neste vlajgai de americani s-au lasat prostiti de patru arabi sfrijiti... rolleyes.gif
flori
Am vazut World Trade Center. Este impresionant!
SORIN
QUOTE (LINICA @ 15 Sep 2006, 05:42 PM)

Si poate "La vita e bella".

smile.gif smile.gif

Regards...

Sorin.
denise
Diseară, la 20:00, pe TVR Cultural - Le notti di Cabiria. Dacă nu l-aţi văzut, ar fi păcat sa rataţi ocazia. Nu veţi uita aşa uşor figura Giuliettei Masina.
factura
Duminica 8.10.06 ora 20.10 tvr 1-Moartea domnului Lazarescu(Cristi Puiu).Daca nu l-ati vazut deja...sau ...daca doriti sa revedeti
Frisky
Am (re)vazut aseara "Regele pescar" si "Good Will Hunting" cu Robin Williams mereu acelasi, dar de fiecare data cel mai bun. wub.gif
Serenity
Dirty Harry

A fost nevoie de vreo jumatate de ora si vreo 2 persoane sa ma convinga sa vad filmul. In general am reticente cand vine vorba de Clint Eastwood, dar filmul chiar mi-a picat bine... nici nu am realizat unde a zburat o ora si jumatate. Actiunea e simpla, scenariul e chiar banal, dar scene ca in filmul asta mai rar poti vedea in productiile de dupa '90. Il recomand, merita.

You, me and Dupree

Simpaticut, previzibil, comedie usoara de urmarit intre doi pumni de popcorn si-o giugiuleala cu prietenul in cinematograf.

Silent Hill

Slabut, mai mult scarbos decat inspaimantator... nu pot sa spun ca am fost incantata.
factura
Cu capul inainte(Gegen Die Wand)...pentru pofta.De ceva.Vineri 3.11.06 tvr 1 ora 00:10...
Fantasee
"The family man" aduce un Nicholas Cage foarte convingător. Sunt eu cam romanticoasă, dar de data asta mi-au ajuns lacrimile până la buric. laugh.gif
Kyklos
LOCOTENENTUL Mc Q ÎN ACŢIUNE ...4 noiembrie pe TVR1 ora 23.00
Serenity
Am inchiriat Mandrie si prejudecata. Am o presimtire ca o sa ma dezamageasca, mai ales ca am citit si cartea, dar de-abia astept sa-l vad biggrin.gif
Aramis
In seara asta Crash si poate Superman... ma mai gandesc tongue.gif
Mrs. Rogers
Am vazut "Thank you for smoking" . A fost ok
Mihai
Volver - Almodovar & Penelope Cruz.
Interesant film, insa cred ca au facut echipa mai buna in Carne Tremula.
Serenity
Mandrie si prejudecata(2005) nu a fost rau deloc... Pentru cei ce au citit cartea si le-a placut, il recomand. Actori putin cunoscuti care joaca bine (desi cam prea frumosi toti, eu mi-i imaginam mai... normali tongue.gif ), peisaje pur si simplu superbe, muzica buna (pian in general), o poveste clasica regizata destul de bine...
gabitza ^
am vazut the departed. chiar mi-a placut. mult. vi-l recomand din suflet...aduce putin cu donnie brasco, dar doar vag...ca si idee de baza. cat nu imi place mie de di caprio, dar a jucat intr-adevar asa cum trebuie.

mai am de vazut CD-ul 2 din the manciurian candidate. intra la categoria recomandarilor beton. nu imi plac expresiile de genul "a must see" dar filmul chiar merita. imi pare rau ca l-am vazut filmul fara subtitrare pt ca am pierdut niste fineturi...cre' ca il mai vad odata de la cap la coada.
G.
Michelle
la The Departed ,ultimul film al lui Scorsese,chiar urmeaza sa merg miercuri seara,mi-am facut si rezervare smile.gif
gurile rele zic ca pentru Oscarul de la anul e la concurenta cu academicul Clint,si,desi o merita din plin, lui Scorsese chiar ii lipseste statueta din zestre
Mara
Michelle, o sa-ti placa! Eu l-am vazut duminica seara, iar finalul a fost naucitor. wink.gif
gabitza ^
QUOTE (Mara @ 7 Nov 2006, 10:09 AM)
Michelle, o sa-ti placa! Eu l-am vazut duminica seara, iar finalul a fost naucitor. wink.gif

Nu-i asa? pur si simplu m-a dat pe spate, cand credeam ca totul se va incheia, ultimele 10 secunde fac tot filmul...
felul in care se petrece actiunea in ultimele minute, rapiditatea, cand tocmai credeai ca "good guy/bad guy" vendetta se va termina prost...
leo di caprio are un 10 de la mine, pentru cum joaca in filmul asta. thumb_yello.gif nu e doar "another action movie", chiar are substanta iar replicile...geniale.

Frank Costello: When I was your age they used to say you could become cops or criminals. What I'm saying to you is this... When your facing a loaded gun, what's the difference?

Billy Costigan: [to Frank Costello] You accuse me once, I put up with it. You accuse me twice... I quit. You pressure me to fear for my life and I will put a bullet in your head as if you were anybody else. Okay?

My fave: Colin Sullivan: Do you know what will happen if you shoot me?
Billy Costigan: Yeah, this bullet will go right through your fucking head!



G.
bellatrix
The Departed thumb_yello.gif Un spectacol de clasa A. Un scenariu superb, o regie din cele mai bune in business ( o sansa buna ca Marty sa ia un Oscar anul acesta, dar nu ptr film), jocul actoricesc fara greseala, ritmul actiunii perfect, suspans... tot filmul am suspectat pe toatat lumea yeahrite.gif
Leo a fost grozav, impresionant prin forta talentului Matt - cel mai bun rol de pana acum. Marky Mark@ Alec Baldwin au avut cele mai bune replici din film. laugh.gif Jack – imbatabil, "fura" filmul. Jack e expert in a crea caractere memorabile unice, nu neaparat "disparand" in rol, cat altereaza propria persoana atat cat trebuie pentru a realiza impresia artistica a starului dar totodata creand un nou caracter.
E ca o lucrare shakespeariana (ha!) moderna si din aceasta cauza ar putea sa piarda oscarul, care prefera mai mult filmele care iti striga mesajele lor in fata.
yeah.gif
yeahrite.gif

user posted image
Michelle
Mie Leo si Jack mi-au placut la nebunie,cumva oricit s-a straduit fara succes Leo sa scape "fortat" de imaginea de copil imberb in toate personajele jucate pina acum ,de data asta chiar i-a iesit.Nicholson, as usual, ramine in continuare un mare maestru cu o noua compozitie.De-abia astept sa revad filmul si sa le focalizez toate gesturile marunte care fac din Departed un super-film.
Serenity
Lume, a aparut la cinema in Ro filmul asta? Ca tare as vrea sa-l vad acolo...
Michelle
yeap thumb_yello.gif

eu vreau sa vad Borat ohyeah.gif
Tinkerbell
Maine primesc si eu The Departed, ca mai am putin si explodez de curiozitate... tongue.gif
Frisky
QUOTE (Michelle @ 9 Nov 2006, 12:43 PM)
yeap thumb_yello.gif

eu vreau sa vad Borat ohyeah.gif


Si eu, si eu! spoton.gif Cand ne-o fi dat s-o facem pe europenii, cei conform standardelor , nu stiu...pana una alta Glodul nostru a devenit vedeta, poate o sa ia s-un Gold de prima...rolleyes.gif
Jazz
Am vazut Borat sambata trecuta. Am fost surprinsa sa vad sala plina la maxim, de fapt a trebuit sa schimbam biletele pentru un spectacol tarziu pentru ca nu am gasit locuri.

M-a socat sa aud vorbindu-se romana, speram sa nu fie si filmat pe ici pe colea intr-un sat romanesc da' cre' ca am sperat degeaba.
Oricum, recomand filmul ( pe rottentomatoes.com a primit 100% de la "cream of the crop").
Sa impartiti impresiile, ok?
Nefertiti
De la 20.30, pe Acasa, 'Ceva, ceva tot o iesi', cu Jack Nicholson, care mie nu prea imi place, dar in filmul asta e foarte simpatic. Am vazut filmul de vreo doua ori, dar niciodata finalul. De fiecare data se intimpla ceva... suna telefonul sau aparea cineva sau trebuia sa plec undeva... azi sper sa reusesc!
tikky
tot la el (...la film adik...) plănuiam să ma uit şi eu în seara asta jamie.gif
Frisky
unsure.gif Molokh sau Capcanele seductiei... unsure.gif Capcanele seductiei sau Molokh...

Citez:

Capcanele seductiei
Ursul de Aur, Festivalul Internaţional de la Berlin în 1999

11 oameni diferiţi, care aparent nu au nimic în comun. Ei sunt totuşi legaţi prin cel mai puternic sentiment: iubirea. Ce pot avea asemănător doi soţi aflaţi la ora mărturisirilor unor mai vechi greşeli, un tânăr aflat pe patul de moarte, o tânără care încearcă să cucerească un bărbat ciudat, doi îndrăgostiţi care se întâlnesc în taină şi un bărbat care povesteşte în fiecare seară prin baruri femeilor întâlnite întâmplător poveşti emoţionante ? Destinele acestor oameni, cu vârste şi preocupări diferite, care merg pe drumuri paralele, se vor întretăia la sfârşitul fiecărei săptămâni.

Premiul pentru interpretare acordat actriţei Angelina Jolie de Uniunea Naţională a cineaştilor din America.
Data premierei: 21 decembrie 2001

Molokh
În 1942, la fortăreaţa Berchtesgarden din Alpii Bavariei, vin pentru câteva ceasuri de relaxare Eva Braun, Hitler şi colaboratorii lui apropiaţi Martin Bormann şi Joseph Goebbels, cel din urmă împreună cu soţia sa, Magda. Structura narativă a filmului e construită pe relaţia dintre cea mai detestată figură a secolului al XX-lea - Adolf Hitler - şi singura fiinţă care a îndrăznit vreodată să-l contrazică, iubita sa, Eva Braun, în legătură cu care Sokurov lansează o tulburătoare întrebare: dacă e adevărat că ne putem salva prin iubire, cum afirmă religia creştină, suntem, oare, izbăviţi şi atunci când iubim un monstru?

O sa...incep cu Capcanele la 22.10 TVR 2 si continui cu Molokh de la 23.00 TVR Cultural... spoton.gif
Leonardo
Aseara am vazut intamplator un film aparent usurel ca subiect dar incredibil de frumos in fapt: Hero (2002), un film de arte martiale cu Jet Li, produs de Tarantino si regizat de cel care a facut si Crouching Tiger Hidden Dragon.
Povestea in sine se deapana in China antica, pe cand existau 7 regate, inainte de unificare. Filmul in sine este insa o feerie vizuala (are perioade intregi dominate de rosu, bleu, galben sau verde, e teribil de frumos...) si are momente de adevarata incantare. Luptele sunt regizate in clasicul stil: plutiri neverosimile spectacol total, sto-cadre gen Matrix. Sunt momente extraordinare, un pic de filosofie orientala strabate filmul. sunt secvente intregi care par o poezie in imagini mai degraba decat scene de film de lupta. sunt momente de tacere fantastic regizate....
coloana sonora excelenta.
un film realizat monumental care pe undeva tinde sa egaleze la atmosfera Stapanul Inelului, desi nu are decat personaje umane

Nu sunt deloc un fan al genului dar filmul asta m-a surprins. Stiu ca a fost nominalizat la cel mai bun film strain, nu stiu daca a luat insa ceva.
Sunetul este beton, asa ca daca aveti ocazia vedeti-l pe un ecran cat mai mare si all surrround.

ca sa va conving sa-l vedeti va recomand trailler-ul aici:
http://www.apple.com/trailers/miramax/hero/large.html
neaparat se asculta cu castile pe urechi si cu sonor la nivel respectabil. Enjoy it. Hero.
Tinkerbell
@ gabitza, Michelle, Mara

Am vazut si eu The Departed.
Ce sa zic? Doar atat: da, domnule! o sa aiba un loc in fata la Oscar, asta e clar.thumb_yello.gif
Mara
laugh.gif Intre timp am trimis o groaza de cunoscuti sa-l vada: unii au zis ca e excelent, altii ca finalul e exagerat, iar restul ca e o tampenie. smile.gif

Am vazut intre timp 'The sentinel', cu Michael Douglas si a fost asa de comerciaaaal. Merge pentru un film de actiune mediu, dar nu va asteptati sa va surprinda cu ceva.
Tinkerbell
QUOTE (Mara @ 14 Nov 2006, 09:24 AM)
laugh.gif Intre timp am trimis o groaza de cunoscuti sa-l vada: unii au zis ca e excelent, altii ca finalul e exagerat, iar restul ca e o tampenie.  smile.gif


Alora care au spus ca e o tampenie da-le pace, s-au nascut nemultumiti.
Noi sa ne bucuram de ce e frumos pe lume, shall we? ohyeah.gif
Olaf
Mara, pusesera "The sentinel" in avion, la un moment dat. Dupa primele 20 de minute am preferat sa citesc o carte, sa ma uit pe geam, sa ma scobesc in nas ( rofl.gif ), sau orice altceva laugh.gif


Un film care mi-a placut mult, Zivot je kudo ("La vie est un miracle", "Life is a miracle"). Simplu, provincial si frumos. smile.gif
http://www.cinemovies.fr/fiche_multimedia.php?IDfilm=1734
Mara
QUOTE (Olaf @ 14 Nov 2006, 10:26 AM)
Mara, pusesera "The sentinel" in avion, la un moment dat. Dupa primele 20 de minute am preferat sa citesc o carte, sa ma uit pe geam, sa ma scobesc in nas ( rofl.gif ), sau orice altceva laugh.gif

Barbat adevarat, domle! rofl.gif Oricum, ai facut mai bine asa, eu l-am vazut pana la capat. hh.gif
Tinkerbell
QUOTE
Rashomon - R. Akira Kurosawa, un film bestial din 1950

thumb_yello.gif
De vazut dupa ce inchizi mobilul si scoti fixul din priza, si nu mai faci altceva cat tine filmul- nici macar conversatie.
Eu as zice ca e de vazut de unul singur, totusi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.