Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Onix
Saramago, tocmai ai povestit atat filmul, cat si sfarsitul - care se voia neasteptat. sad.gif
Saramago
Nu am povestit filmul... nu am spus decat linia actiunii fara sa spun restul... dar daca asa ai simtit... uite... imi pare rau si sterg si ce am scris... macar sa nu mai fie cineva care sa creada ca l-am povestit.... daca ai sa il vezi... ai sa vezi ca nu am divulgat mult mai mult decat vezi in avanpremiera care este pe site...
Onix
L-am vazut si, ceea ce povestesti la inceput despre batrani, ne este dezvaluit abia la sfarsit, ca explicatie pentru tot misterul povestii. wink.gif Prezentat in felul acesta, raman mult prea putine lucruri de asteptat sau descoperit, atata tot.

Sper ca nu te-a deranjat comentariul meu. smile.gif

Edit: problem solved, asa ca posturile nu isi mai au rostul. Am luat legatura cu un moderator sa le stearga pe acestea trei.
mutulica
ma tot chinui de vreo doua zila sa vad The Phantom of the Opera da asa le adorm... si le dorm...
ausländer
Sin City - highly recommended by ausländer. interzis minorilor.
Jazz
Mutulica,
A fost chiar asa de slab filmul asta?
Cunosc o tipa care a scris un intreg "multi genre" eseu pe marginea filmului, a citit cartea intr-o noapte, a vazut filmul de "n" ori si abia asteapta sa cumpere dvd-ul... Se intampla ceva cu ea? huh.gif laugh.gif
mutulica
nu stiu daca e bun sau rau... ca eu tot adorm pe la inceput, am vazut licitatia aia de introducere de vreo 5 ori...
poate o sa reusesc sa il vad in wkendul ce vine...

cum sa iti spun... am avut aceeasi reactie si la rambo... eu am vazut rambo I cam in juma de an, II-ul cam intr-un an si continuarile ... probabil ca o sa ma intereseze pe la batrinete. asta nu inseamna ca rambo e un film prost sau plicticos... doar ca nu se potriveste cu mine
SORIN
Nu sunt prea sentimental de felul meu, dar Life Is Beautiful (La Vita e Bella) a reusit sa ma scoata momentan din aceasta situatie....scena aia in care saracu copil nu doreste sa intre in "baie" ! sad.gif

Va recomand cu caldura!

Sorin.

user posted image
Jazz
Am vazut "An Ideal Husband", o adaptare dupa comedia lui Oscar Wilde scrisa in 1895. Umor de calitate si caractere fermecatoare! Cu Cate Blanchett, Minnie Driver, Rupert Everett, Julianne Moore si Jeremy Northam.
Two thumbs up thumb_yello.gif thumb_yello.gif
jude
Eu una tot pandesc "Orele" pe HBO,si asta de vreo cateva luni.De doua ori l-am prins,numai ca.....din acelasi loc,de pe la jumate.. mad.gif ...Si chiar acum il dau iar,dar de data asta nu mai am eu timp sa ma uit,ca tre' sa invat pt teza....Offff!
kristina
QUOTE (SORIN @ 8 May 2005, 12:34 AM)
Nu sunt prea sentimental de felul meu, dar Life Is Beautiful (La Vita e Bella) a reusit sa ma scoata momentan din aceasta situatie....scena aia in care saracu copil nu doreste sa intre in "baie" ! sad.gif

Va recomand cu caldura!

Sorin.

user posted image

Mult ne-a placut filmul asta. Si de cand l-am vazut a inceput sa apara mai des in vocabularul nostru cuvantul "principesa".....asa, ca un remind.
mutulica
si mie mi-a placut la vita e bella... desi e atit de trist ...
Jazz
A vazut cineva "Crash"?
flori
"House of sand and fog" thumb_yello.gif cu Ben Kingslei si Jenifer Conly, un film, puternic si trist in care actorii se intrec pe ei insisi, merita sa fie vazut!
PIT-a-PAT
Dintre ultimele filme:
Sin City - nu mi-a placut; prea multa violenta fara sens; prea ireal pentru ce vrea sa zica; interesante culorile;
The sweet hereafter - se joaca bine; nu m-a impresionat in mod special.
Before Sunrise - actorii joaca excelent, dar nu l-as pune in topul filmelor romantice
The notebook - asta da. sorry.gif Scena aia cu gastele.....au au biggrin.gif
Trainspotting - e bun;mi-a placut mult coloana sonora; dar dupa mine mult sub Requiem for a dream
Finding Neverland - Mi-a placut.
Magnolia - Plictisitor la inceput, dar daca aveti rabdare merita vazut! No comment pt ploaia cu broaste tongue.gif

Si un film de care nu am vazut sa se vorbeasca in ultimele posturi:
A very long engagement - Super film: culori, imagine, actori, regie... Celor care au vazut Amelie o sa le placa: acelasi regizor (Jean-Pierre Jeunet), aceeasi actrita in rolul principal (Audrey Tautou)...
mutulica
am renuntat a mai insita sa vad cum se termina fantoma de la opera ma adoarme filmul asta ce nu se poate.
in schimb am vazut bridget jones - the edge of reasons rolleyes.gif super filmul... si din cite ii stiu eu pe britanici... se cam potriveste tongue.gif
Nico
Nu a vazut nimeni Kingdom of Heaven? Pe mine m-a impresionat mai ales frumusetea imaginilor si personajul cu masca de argint, regele Ierusalimului.
Jazz
Azi am vazut "Crash".
Foarte intens! Excelent!
thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Michelle
Nu stiu care dintre voi a vazut filmul Moartea domnului Lazarescu a lui Cristi Puiu
care in seara asta se pare a luat premiul cel mare la Cannes la o sectiune speciala ,al carei nume nu mai stiu sa-l zic !
Bravo domnule Puiu si la mai mare! thumb_yello.gif
mutulica
constantine - mi s-a parut cam aiurea... un fel de matrix de-a religia... vorba ceea ... cu recursul la universalitate
christmas with the kranks comedioara... soft...
Gurutzu^
Daca va uitati la RRRrrrr!!! , in mod sigur, celor care le plac comediile tip naked gun nu vor fi dezamagiti. E versiunea in franceza, mult mai buna.
Aramis
Kingdome of heaven - mi-a placut mult de tot, decoruri reusite, costume grozave, iar regizorul a reusit sa surprinda perfect spriritul "crestinesc" al cruciatilor.
Star Wars - Episode III - suuuuper, singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca stiam cum se termina tongue.gif
Monster in Law - comedioara usurica cu Michael Vartan si J.Lo... chimia dintre cei doi=0 (parerea mea)
Constantine - simpaticut, unele replici insa destul de fortate..., dar, per total, mi-a placut
ilie
Am vazut Be Cool, excelent, plus muzica super.
trustbyte
no man's land

l-am vazut aseara...
drama de razboi.
nu e genul meu de film, dar..merita recomandarea.


Olaf
Run, Lola, run (Lola rennt / Lola runs)
Mi-a placut foarte mult ritmul filmului. Alert. Si imaginea si muzica, se imbina perfect ca sa-ti creeze starea necesara.
Altfel , aduce un pic cu "The Butterfly Effect". Sau, mai bine zis, The butterfly... aduce un pic cu Lola smile.gif
greyhound
Sin City: muuuulta violenta (oameni ciopârtiti..) Mi-a placut cum s-au folosit de alb-negru/culori si, filmul fiind inspirat din benzi desenate, nu am avut pretentii la realism
Finding Neverland: foarte frumos, sensibil si comic. Atentie la engleza britanica, e mai greu de inteles (pentru mine)
The Notebook: dragut, dar mi s-a parut previzibil (vezi 50 First Dates)

Va rog sa nu mintiti poporul cu calculatorul: A Very Long Engagement se numeste de fapt Un long dimanche de fiançailles in original wink.gif

PIT-a-PAT
Am vazut si eu Last tango in Paris. E primul film care l-am vazut in care Marlon Brando joaca de sparge. Mi-a placut mult filmul. Pt cei ce nu l-au vazut il recomand, cu tot Strong Sexual Content si scena cu untu' ale lui.
Carlito's Way cu Al Pacino nu mi s-a parut mare branza. Nici de Pacino nu pot sa zic ca joaca cine stie ce.
Donnie Darko -> fain filmul, mai ales finalul;
Reservoir Dogs ->alt super film de Tarantino.
Butterfly Effect -> si asta mi-a placut; aduce putin a Vanilla Sky
The Five Obstructions -> un film foarte interesant despre scurt metraje. Celor care s-au saturat de maniera Hollywood o sa le placa (deh...regia: Lars von Trier, Jørgen Leth biggrin.gif )

In final, sa va mai uitati odata la Eyes Wide Shut . Tocmai mi-a zis cineva (si am si verificat!) ca melodia din ritualul ala mascat, este o rugaciune a unor preoti romani pusa in sens invers. Joaca Cruise si Kidman super...super film. Si asta e Strong Sexual Content tongue.gif.
Onix
Ce-am mai vazut in ultimul timp:
Creep - sau ce se intampla cand pierzi ultimul metrou londonez si ramai inchis(a) in subteran pana dimineata. Se adauga prezenta unui criminal in serie, care actioneaza din umbra, o atmosfera cam tensionata si momente destul de scary/dure. M-a scuturat nitel. mellow.gif

Hide and seek - Robert de Niro isi pierde sotia si se muta cu fetita sa intr-un orasel tipic american. Copila incearca sa depaseasca trauma suferita aducand in viata familiei un nou personaj - prietenul sau imaginar. Lucrurile nu sunt insa ceea ce par a fi. Bunicel filmul, desi s-a mai abordat subiectul.

Miss Congeniality 2 - maare pierdere de vreme. 6.gif Nici sare, nici piper, replici care se vor amuzante, dar sunt ridicole; de fapt, trece in ridicol si "agenta" in cauza. Pacat, primul parca era simpatic.

MiRcIoX
Din ultimele filme care le-am vazut si am ramas cam masca....Fear and Loathing in Las Vegas ,si inca un film care merita vazut: Man on Fire ,cam vechi dar fff bun!
SORIN
Azi am revazut...Tears of the sun!!

user posted image

Sorin.
trustbyte
Coach Carter


povestea unui antrenor si a unei echipe de baschet.
initial am vrut sa zic pas, dar tinand cont ca joaca Samuel L. Jackson..

a meritat. e un film deosebit.

Michelle
Astazi la ora 22 pe TCM Dangerous liaisons un film de exceptie cu Glenn Close, John Malkovich si Michelle Pfeiffer wub.gif
Michelle
asta seara la 22 la Pro cinema ... Thelma si Louise
mememe
BATMAN BEGINS e super filmul sau cel putin mie care sunt un fan DC comics mi-a placut enorm de mult , cea mai buna ecranizare , nu doar ca efecte speciale , dar ca cel mai bun Batman . Cine are cum sa il procure .... go get it
Michelle
21,30 - Before sunrise +++++
Regizorul: Richard Linklater
Actori: Ethan Hawke, Julie Delphy
Unde: Acasă
Unul din cele mai sensibile şi inteligente filme de dragoste pe care le-am văzut vreodată

sursa:liternet
Onix
Bun filmul, intr-adevar. Celor carora le-a placut, le sugerez sa caute si continuarea - "Before Sunset" (2004), cu aceiasi actori. IMDB i-a dat 8,3/10, un scor pe care nu multe filme in obtin.
Vizionare placuta!
Zooey
hotel rwanda. one word: wow!
mutulica
sin city - finally apuc si eu sa vad filmul. benzi desenate spoton.gif mi-a placut.
important e la filmul asta sa vezi balada si nu ceea ce se intimpla fizic pe ecran, pt ac te oripilezi la maxim
Jazz
"The Terminal". Ieri am aflat ca e facut dupa o intamplare adevarata. Tom Hanks e adorabil, mai ales in costumul lui Hugo Boss de $159 (mincinosul!).
smile.gif
Michelle
23,30 - People vs. Larry Flint +++++
Regizorul: Milos Forman
Actori: Woody Harrelson, Courtney Love, Edward Norton
Unde: Antena 1
Un film rău, despre un personaj picant cu care putem să nu fim de acord, dar care a luptat pentru libertatea presei. Un film magnific jucat, dar care lasă un gust amar�..

sursa:liternet
Michelle
aseara am vazut A love song for Bobby long ii dau 4 stele;mi-au placut mult protagonistii Scarlett Johansson si John Travolta.
PIT-a-PAT
Am vazut si eu recent A love song for bobby lang. Nu mi s-a parut mare lucru. Totul pare roz p-acolo...Celor ce le plac filmele hollywood cred o sa aprecieze filmul. In rest...din filmele vazute:
Carlito's Way , Non ti muovere , Bang, Bang. You're dead, Hable con Ella : e interesant Bang bang (despre elevi care impusca prin scoli). Mi-a placut si Hable con Ella, mai ales partile muzica +film. Frumos film.

Am mai vazut 2 filme de Louis Bunuel: Los Olvidados si Ingerul Exterminator (nu mai stiu cum se scrie in original tongue.gif ). Ultimul il recomand.
Michelle
QUOTE (PIT-a-PAT @ 27 Jun 2005, 03:44 AM)
Am vazut si eu recent A love song for bobby lang. Nu mi s-a parut mare lucru. Totul pare roz p-acolo...Celor ce le plac filmele hollywood cred o sa aprecieze filmul.

Cu mare parere de rau in suflet iti spun ca esti departe de a fi surprins ceva din esenta filmului astuia,care nu e deloc hollywodian ci se apropie mai mult de dramaturgia clasica americana.
Mai bine spuneai ca nu iti plac genul asta de filme fara sa mai faci alte comentarii,asa s-a vazut ca esti pe dinafara complet!
PIT-a-PAT
Michelle... era o parere.In plus nu ma laud ca sunt mare tatic in filme. In continuare spun ca nu mi s-a parut mare lucru filmul.
QUOTE
esti pe dinafara complet!
Ok... astept sa-mi dai niste repere sa nu mai fiu asa pe dinafara.
Michelle
http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=1705-asta ar putea fi un reper
Serenity
E, si uite ca a venit momentul in care mai adaug inca un film de rahat pe lista mea.. tongue.gif E vorba despre "War of the worlds" (sper ca am nimerit laugh.gif ) cu Tom Cruise, in regia lui Steven Spielberg, care ruleaza acum pe marile ecrane de la noi si de la care am iesit, din nou, asa cum se intampla mereu de vreun an incoace blink.gif urland ca vreau banii inapoi (noroc ca am nimerit in seara cu reducere laugh.gif ).. Un film american cap-coada, incredibil de previzibil si cu un final care face dintr-un film prost unul incredibil de prost (ma gandeam sa platesc pe cineva sa-mi explice si mie de ce au supravietuit pana la urma pamantenii care era clar ca meritau sa moara unsure.gif laugh.gif ). Sper sa nu fiu prea dura.. Sunt curioasa, in cazul in care a mai vazut cineva filmul, sa aflu si alte pareri.

P.S:Pana una, alta.. nu recomand tongue.gif
mutulica
am re-vazut aseara orchideea salbatica pe national
bdl
Dirty rotten scoundrel.....parca asa ii zice...
O comedie de moda veche, in care pe bune ai motive de ris.....in plus joaca Steve Martin si Michael Caine....
spoton.gif
trustbyte
Madagascar

super filmul! abia astept sa vina la noi.. merita platit biletul la cinema!

Zooey
"the insider", cu al pacino si russel crowe. thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.