Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Themis
Adevar grait-a cel ce-a spus ca gusturile nu se discuta.
Mie Natalie Portman nu-mi spune mai nimic, n-are "vana"si nu se poate compara nici pe departe cu Angelina. Poate dupa ce va lua un Oscar...iar sanse nu cred ca are in fata unei Annette Bening, Nicole Kidman, sau chiar Michelle Williams...Aici da, fata asta are talent cu carul!
Ca tot vine Oscarul in 4 zile, ce ziceti de "Inception"?



Mie mi se pare ca s-a facut o mare nedreptate atat lui Leo diCaprio, cat si fenomenalei Ellen Page ("Juno"), meritau amandoi nominalizati...
Rehael
QUOTE(Themis @ 23 Feb 2011, 09:20 PM) *
Mie mi se pare ca s-a facut o mare nedreptate atat lui Leo diCaprio, cat si fenomenalei Ellen Page ("Juno"), meritau amandoi nominalizati...


Poate fiindca n-au avut "vana" pe gustul expertilor. smile.gif
Ca sa vezi cine a fost nominalizata, chiar bleaga aia de Natalie Portman. Lumea asta e plina de nedreptati!... cool.gif
Nefertiti
Inception e o decepţie. Pt mine.

p.s. Eu NU recomand "RockNRolla.
Themis
QUOTE(Rehael @ 23 Feb 2011, 03:15 PM) *
Poate fiindca n-au avut "vana" pe gustul expertilor. smile.gif
Ca sa vezi cine a fost nominalizata, chiar bleaga aia de Natalie Portman. Lumea asta e plina de nedreptati!... cool.gif


Daca va lua Oscarul, poate-mi voi schimba parerea. Desi, la cati evrei sunt in Academie...si nu numai...nu m-ar mira sa castige, doar e evreica, iar lumea e condusa de ei.
N-am nimic cu evreii, insa tare as vrea sa castige valoarea, nu originea...
Rehael
QUOTE(Themis @ 23 Feb 2011, 10:50 PM) *
Daca va lua Oscarul, poate-mi voi schimba parerea.


Ma gandeam eu...
Themis
QUOTE(Rehael @ 23 Feb 2011, 04:46 PM) *
Ma gandeam eu...


Nu-mi interpreta gresit vorbele. Pt. mine, un actor bun nu e neaparat castigator de Oscar. Vezi cazuri ca Peter O'Toole (8 nominalizari, nici un premiu...), Richard Burton (7 nominalizari), Nicole Kidman...sau cele 16 nominalizari ale lui Meryl Streep...si doar 2 statuete...
Ia-i doar pe cei enumerati mai sus si gandeste-te cate filme CLASICE au lasat in urma lor. Prin comparatie, "Black Swan" nu-i decat o ratusca urata. rolleyes.gif
ilie
QUOTE(Themis @ 23 Feb 2011, 07:41 PM) *
Dar sa spui ca Angelina e o actrita proasta...nu te cred nici gastele. rolleyes.gif

E destul de proasta. Doar intr-un film a jucat cat de cat, interpretand de fapt o parte din viata ei: incercari de sinucidere, droguri etc., in rest e slabuta.
Norocul ei a fost ca e fata lu'tata si e dragutica.
Themis
Am vazut "The Social Network" in seara asta.

Sincer, mi-a placut foarte mult jocul actorului din rolul principal, Jesse Eisenberg, la fel ca si actiunea purtata pe mai multe planuri, cu flash-uri "inainte-inapoi". E un film destul de lung (2 ore), dar te tine in "priza" cu replicile spumoase, actiunea fulgeratoare de la un setting la altul si nu in ultimul rand cu dictia perfecta a lui Eisenberg, caruia ii merge gura ca o melita!!!
Justin Timberlake face un rol destul de controversat, acela al creatorului Napster-ului de la sfarsitul anilor '90, Sean Parker.

<The Social Network>-Un film ce va lua Oscarul...si nu o data! thumb_yello.gif

Cucu Mucu
QUOTE(Themis @ 24 Feb 2011, 07:53 AM) *
Justin Timberlake face un rol destul de controversat, acela al creatorului Napster-ului de la sfarsitul anilor '90, Sean Parker.


Ala e Justin Timberlake? Super tare, etete ca mai invatai ceva! Social network mi se pare destul de plicticos, previzibil, n-are nu stiu ce.

Turistul recunosc cinstit ca nu l-am vazut pana la sfarsit, am adormit cam pe unde fuge ciumpalacul ala pe acoperisuri ca trageau unii in el. Ma rog, nu m-a captivat. Si, The Miss, nu are nicio treaba cu Razboiul Rece, belorusii din film s-ar fi numit sovietici daca actiunea se petrecea in acea perioada.

Dar Angelina e buna, cam slaba, dar buna!

Inception e captivant, interesant. Merita vazut.

Nu zic de premii ca mi se cam falfaie de ele. Supermega premiatul Avatar mi s-a parut o bulsitarie de toata jena, desi l-am vazut de 2 ori.
Erwin
de gustibus non disputandum...

Am văzut cāteva din cele menţionate, mi-au plăcut şi m-am relaxat la unele, la altele am adormit, asta-i viaţa!

Dacă nu l-aţi văzut, vă recomand ultimul film al lui deNiro, cred că e nominalizat, cel īn care joacă rolul unui tată rămas singur care īşi vizitează copiii răspāndiţi prin toată America...
Tinkerbell
Ha! S-a mai animat aici treaba. W-e de Oscar, hangii si hangite. Winter's Bone m-a cam scuturat ceva, dar nu va fi bagat in seama. Oscarul e prea intepenit in conventii ca sa arate ceva diferit anul asta. Eu una ramin la festivalurile europene.
mutulica
turistul cela e o mare prostie... cu depp si cu angelina cu tot... si daca s-ar fi dezbracat aia si s-ar fi rascracarat in camere si tot un salva filmul...
si merg pe mana lui Michelle .. Americanul e misto, chiar misto, chiar daca mai linistit, dar e inchegat si are noima

iar burlesque... putea sa se numeasca oricum... o lesinatura... tre sa vad acum the black swam ca sa ma lamuresc ce e cu portman asta (v de la vendetta mi-a adus aminte de metaforizarile lui daneliuc de pe vremuri, cand mergeam la film doar pt ca o dezbraca pe tora vasilescu din 5 in 5 minute si o tinea juma de ora asa pe ecran)
Themis
Vazut "Biutiful" al lui Ińįrritu, cu Javier Bardem.

Un singur cuvant, MAGISTRAL! Mi-a adus un pic aminte de "Bucket List", cu Jack Nicholson- desi mult diferit de acesta din urma.
Ma gandesc la evolutia lui Bardem, pe care personal l-am vazut prima data in "No Country for Old Men", si l-am "urat", ca apoi sa-l descopar in toate fatetele personalitatii sale actoricesti. Omul merita Oscarul din plin.
Tinkerbell
QUOTE(Themis @ 27 Feb 2011, 08:53 AM) *
Vazut "Biutiful" al lui Ińįrritu, cu Javier Bardem.


Da un link, rogu-te, daca e de pe net. Eu am gasit numai fake-uri pina acum.
carmine
The American sucks.
Tinkerbell
Short animated Oscar winner 2011:




si perdantul (care merita mai mult):


Tinkerbell
Duminică seara 06 martie 2011, de la ora 20 pe HBO, ”Panglica alb㔠a lui Haneke. Că tot am vorbit atīta despre el aici, mai demult.
Johann_Moritz
V-am zis de kokuhaku?
http://www.imdb.com/title/tt1590089/
e un fel de Panglica alba japoneza, cu deosebirea ca totul e explicit si explicat.

PS: Angelina Jolie sucks!
PPS: RockNRolla mi se pare mult mai slab decat Lock, stock sau Snatch. se ia prea in serios si nu e cazul, zic eu.
FPS: Natalie Portman e o zeita!
RTS: Reteaua sucks!
TBS, RPG si alte categorii, n-am!
Cla
Roadrunner pe TVTB (Traian Basescu) El e coiotul biggrin.gif
Michelle
Din seria filmelor care-i plac lui Michelle: Hereafter al lui Clint Eastwood
va dau un singur amanunt...filmul incepe cu imagini de tsunami
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 16 Mar 2011, 02:29 PM) *
Din seria filmelor care-i plac lui Michelle: Hereafter al lui Clint Eastwood
va dau un singur amanunt...filmul incepe cu imagini de tsunami

... si care e interzis in Japonia acum!
Nefertiti
Fantomele lui Goya
Tinkerbell



Dacă vă plac fado-ul, poezia străzilor unui oraș īncīntător ca Lisabona, īntīlnirile miraculoase, noaptea adīncă, vinul roșu, īntrebările fără răspuns și emoția puternică, īncercați A Religiosa Portuguesa.


”If I’m alone/
I don’t want to be/
If I’m not alone/
I want to be/
It seems I always want to be/
What I am not/
Happiness is being someone else/
But that someone else is not happy/
Because he follows his own mind/
And not my designs/
People do as they please/
With what is only nothing/
But regret if they don’t do it/
It lies abandoned on the road”
Nefertiti
Lisabona wub.gif

Īl ai? Sau ştii unde īl găsesc? Pls, pls.
Tinkerbell
aici

Doamne, iartă-mă că iau de pe pirate, dar merită biggrin.gif
Nefertiti
Mulţumesc! smile.gif
Gordin
QUOTE(Tinkerbell @ 18 Mar 2011, 08:17 PM) *
Doamne, iartă-mă că iau de pe pirate, dar merită biggrin.gif


laugh.gif

eu o sa ma uit la 3 idioti
Tinkerbell
QUOTE(Gordin @ 18 Mar 2011, 09:08 PM) *
laugh.gif

eu o sa ma uit la 3 idioti



fii mai explicit, te rog mult, mă prind greu la ora asta smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Tinkerbell @ 18 Mar 2011, 08:17 PM) *
Doamne, iartă-mă că iau de pe pirate, dar merită biggrin.gif


Ciordim, ciordim! tongue.gif
Johann_Moritz
acum multi ani, pe tvr2 am vazut un film despre doi cantareti de fado care bateau Portugalia sau Brazilia (ca nu mai imi aduc aminte), evident, cantand. are cineva idee despre ce film e vorba?
Michelle
f interesant in peisajul bucurestean este NRR -Noul cinematograf al regizorului roman

In seara asta: Disturbing the Universe ora 19 si Des hommes et des dieux 21.30

Cred ca ma duc la primul!
Gordin
Ma refeream la asta http://www.imdb.com/find?s=all&q=3+idiots
Si nu am apucat sa-l vad inca, m-am uitat la Batman. cool.gif
Tinkerbell
QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Mar 2011, 11:50 AM) *
Ciordim, ciordim! tongue.gif


mi se iartă, că am mărturisit biggrin.gif

@Gordin: am auzit ceva-ceva de filmul ăsta (ăla indian, nu Dogma), pare-mi-se la Florin Piersic Jr, povestind undeva pe net smile.gif
Cucu Mucu
PI
mutulica
QUOTE(Rehael @ 23 Feb 2011, 09:50 PM) *
Poate la gascani merge sa le spui asa ceva. Dar, uite, nici mie nu mi-a placut prestatia ei din Turistul, a, si nici pe ea n-o prea pot suferi, chestie de gust, probabil. Mi-a placut insa Natalie Portman in Lebada Neagra, desi nici filmul asta nu mi-a mers chiar la inima; orisicum, acesta fiind cu mult mai bun decat Turistul. rolleyes.gif

vorbesti de gascani si de filmul cu gaste pline de paiete?
atita psihoza cat am vazut la lebada aia... aoleu...
ilie
Aurora lui Puiu... iac! o idee proasta sa joace el...
factura
Aurora e prost pt ca joaca Puiu Cristi? Sau ...
ilie
Si pentru asta.
Tinkerbell
QUOTE(kumarbi @ 6 Mar 2011, 02:14 PM) *
V-am zis de kokuhaku?
http://www.imdb.com/title/tt1590089/
e un fel de Panglica alba japoneza, cu deosebirea ca totul e explicit si explicat.


Huh! trebuia sa ma previi ca e mai dur, asa. M-a cam bulversat. smile.gif
exergy33
Next Three Days
exergy33
Transsiberian
exergy33
The Ghost Writer
Nefertiti
Am reuşit să văd Lebăda neagră aseară şi nu īnţeleg de ce a luat Oscar...
Cla
Ce film sa vad azi?

Stan si Bran īn Bucuresti.

De vazut la Casa Poporulu. , la ora īmpuscatului.
Michelle
Am vazut in sfarsit Biutiful al lui Inarritu.
Un film dureros ,o realitate cruda dusa la extrem si concentrata in viata unui singur om.
Foarte clar si bine construit, foarte multe detalii ,un film sensibil care exploreaza adanc in lumea fiintelor neajutorate si fragile -oameni bolnavi,copii cu parinti despartiti de viata, imigranti in cautarea unei paini mai bune. Exista si destula poezie in film.
Bardem joaca exceptional , cum m-am asteptat.Totusi un film dureros,nu recomand oricui...
Cla
QUOTE(Michelle @ 3 Apr 2011, 07:17 PM) *
Am vazut in sfarsit Biutiful al lui Inarritu.
Un film dureros ,o realitate cruda dusa la extrem si concentrata in viata unui singur om.
Foarte clar si bine construit, foarte multe detalii ,un film sensibil care exploreaza adanc in lumea fiintelor neajutorate si fragile -oameni bolnavi,copii cu parinti despartiti de viata, imigranti in cautarea unei paini mai bune. Exista si destula poezie in film.
Bardem joaca exceptional , cum m-am asteptat.Totusi un film dureros,nu recomand oricui...


Eu nu inteleg de ce va trageti asa un film, de parca nu toata viata ar fi o catastrofa non-plus-ultra, mai ne uitam si la filme tāmpite, īn loc sa rādem.
Acum serios: Vrei catastrofe, vezi la realitati despre Japonia.
Michelle
Nu , nu mi l-am tras. Am mers la cinema, deci am dat si bani sa-l vad. rolleyes.gif
Uite, sa-ti dau 2 motive pentru care totusi acest film este frumos :
1. este de vorba despre un tata care-si iubeste foarte mult copiii si care trece peste orice fel de dureri,obstacole spre a le face o viata mai buna si un viitor desi tot universul pare sa comploteze impotriva lui
2. cind vezi bunatate, iubire, generozitate, constiinta si grija fata de semeni intr-o lume plina de nedreptati si nenorociri te gandesti ce frumoasa este viata si cit de mult merita s-o traiesti.
ilie
Am vazut un film foarte frumos, plin de metafore si subintelesuri, ii zice Lebada neagra si e de anul trecut.
Cla
QUOTE(Michelle @ 4 Apr 2011, 07:42 AM) *
Nu , nu mi l-am tras. Am mers la cinema, deci am dat si bani sa-l vad. rolleyes.gif
Uite, sa-ti dau 2 motive pentru care totusi acest film este frumos :
1. este de vorba despre un tata care-si iubeste foarte mult copiii si care trece peste orice fel de dureri,obstacole spre a le face o viata mai buna si un viitor desi tot universul pare sa comploteze impotriva lui
2. cind vezi bunatate, iubire, generozitate, constiinta si grija fata de semeni intr-o lume plina de nedreptati si nenorociri te gandesti ce frumoasa este viata si cit de mult merita s-o traiesti.

Da. Tragedie. Ma repet: de parca nu toata viata ar fi o tragedie, mai e si misto sa ne uitam la tembelisme regizate.
Johann_Moritz
QUOTE(Tinkerbell @ 24 Mar 2011, 11:49 AM) *
Huh! trebuia sa ma previi ca e mai dur, asa. M-a cam bulversat. smile.gif

pai te-am prevenit: n-am zis eu ca e explicat si explicit?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.