Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
nefertiti-old
Da, clar e chestiune de gust. O spun din start, ca sa nu se interpreteze altfel.

Pentru mine, de exemplu, filmul trebuie sa fie relaxare. De drame si psihologie de doi bani am parte zilnic, in realitate. Uneori mai vad si filme gen Vanilla Sky, de exemplu, pe care l-am urmarit pana la capat, dar nu e printre preferatele mele. Mai vad si comedioare usoare sau romantioase din cand in cand, de dragul unor actori care imi sunt simpatici si sunt foarte expresivi in asa ceva si pentru ca ma relaxeaza, cum spuneam. Ca si in cazul cartilor, nu poti citi mereu chestii 'grele'. Asa e si cu filmele, cel putin la mine.
Mara
No, Tinkerbell si Sky, nu sunt genul care urmareste filme de pe Hallmark, mutrele lui Jim Carrey m-au dezgustat mereu in comediile alea ce frizau imbecilitatea, comediile romantice ma plictisesc, pop-corn nu mananc... si raman in continuare la parerea ca filmul asta este unul pretentios, ce se vrea intelectual si nu reuseste. wink.gif
Tinkerbell
Ok, e dreptul tau sa iti placa sau sa nu iti placa ceva, Mara.
Eu mi-am spus parerea, ca si tine, atat.
Sky, iti recomand "Breaking the waves" cu Emily Watson sau "The Red Thin Line" cu James Caviezel.
Tot "profunde" sunt si astea.
skysurfer
Va recomand in weekend un film de razboi, probabil ceva in genul Saving Private Ryan. Filmul se numeste Black Hawk Down, in regia lui Ridley Scott si cu un soundtrack de exceptie asigurat de Hans Zimmer care cred eu nu mai are nevoie de nici o prezentare. Pana acum nu am ascultat decat coloana sonora a filmului, am inteles ca si filmul e bunicel. Tinand cont ca e de razboi, e suficient de relaxant pt mine. Filmul va fi difuzat sambata seara pe Antena 1.
http://www.imdb.com/title/tt0265086/
Am urmarit zilele trecute pt a doua oara o comedie draguta cu fenomenalul Luis de Funes. Filmul e tot de razboi se numeste La Grande Vadrouille. Il recomand pt un weekend linistit si plin de rasete. Actori nemaipomeniti de comedie...

P.S. Multam de recomandari Tinkerbell.
Mara, dar tu esti pretentioasa tare, mi-ar fi greu sa te scot la un film vreodata ca nu m-as pricepe ce sa aleg. laugh.gif Mai bine la teatru presupun.
Arlequine
QUOTE (Mara @ 11 Nov 2005, 09:54 AM)
. si raman in continuare la parerea ca filmul asta este unul pretentios, ce se vrea intelectual si nu reuseste.  wink.gif

hahaha...pai sa te uiti la PI a lu` Aronofsky, sa vezi acolo film ce se vrea intelectual (inca nu m-am hotarat in ce masura si reuseste hh.gif )
eternal sunshine of the spotless mind nu e sub nici o forma un film ce se vrea intelectual. ideea e extrem de simpla, transpus insa intr-o maniera regizorala post-moderna. si asta ii deruteaza pe multi. eu raman la ideea ca e un film dragut, simplu fara a fi simplist, si care te obliga sa arunci un ochi in propria traista cu amintiri rolleyes.gif

si ca sa trecem peste, am revazut aseara The Nightmare Before Christmas. m-a-s-t-e-r-p-i-e-c-e. una dintre cele mai frumoase povesti "for troubled children" devil.gif
Mara
Sky, tare as vrea sa vad pana la capat Sin City, de exemplu. Am vazut cam o treime pe calculator, la un prieten si apoi n-am reusit sa mai conving pe nimeni sa-l vedem pana la capat. laugh.gif Ca veni vorba de teatru, as vrea sa vad "Patimile Sfântului Tommaso d’Aquino" la National. rolleyes.gif
skysurfer
O sa tin minte, dar cred ca o sa imi fie greu sa te iau la un film... O sa vin la usa si o sa ii zic barbatului tau: Am venit sa o iau pe Mara la Sin City, promit sa o aduc pana la miezul noptii rofl.gif . La Teatru chiar ar fi dragut sa mergem, dc zici tu ca merita piesa. smile.gif

Chiar mi-as dori sa vad Sin CIty, intre timp s-ar putea sa pun mana pe Crash, am inteles ca ar fi bunicel filmul. Cei care au scris pe aici l-au laudat, vreau sa vad si eu cu ochii mei.
gabitza ^
daca permiteti un sfat....nu va pierdeti timpul sa vedeti filmul doom. este asa o plictiseala incat era sa adorm.... hh.gif
mai bine citeam o carte.
G.
skysurfer
Aseara am apucat si eu in sfarsit sa vad un film excelent. Cel putin asa mi s-a parut: Hotel Rwanda. Stiu ca s-a mai discutat pe aici, pot doar sa confirm, e un film impresionant cu o interpretare neasteptat de buna a lui Don. Dupa ce urmaresti acest film, si asociezi cu imaginile de groaza pe care le-ai vazut la Actualitati, incepi sa vezi ceea ce inseamna cu adevarat o drama.
mutulica
kingdom of heaven... sau cum se poate face istoria varza fara ca sa primim nimic altceva inapoi.. nici poveste de dragoste prea coerenta, nici curs de leadership (ca in braveheart) nici... nici ...
macar fetele poate il plac pe orlando
tikky
A propos de Kingdom of Heaven. Se pare ca filmul initial avea 4 ore, dar cum era prea greu de suportat in cinema, producatorii au decis sa-i reduca din durata eliminand diferite scene, de aici si impresia de incoerenta pe care eu cel putin am avut-o.

Din pacate, nu-mi place nici Orlando... sad.gif
skysurfer
Aseara am vazut Saw II. Desi ma asteptam ca marea majoritate a continuarilor sa fie doar o copie nereusita, pot sa afirm ca merita vazut si inca te surprinde cu cateva idei originale. Ce-i drept Saw si acum Saw 2 sunt filme care socheaza si surprind prin originalitate. Ca sa fie o vizionare cat mai placuta, incercati sa il vedeti la cinema, cand o sa apara, sau ca mine, acasa, la 12 noaptea si cu sunetul la maxim. Spooky!!!
Sper totusi sa nu ma fie si alte cateva parti, nu de alta dar nu vreau sa devina serial (sau ar fi o idee buna laugh.gif ), uite de exemplu se7ven nu a mai a avut o continuare Eight biggrin.gif. Ce vrea sa spun e ca ar fi cazul sa nu mai incerce sa mulga aceeasi vaca, pt ca publicul se satura, la fel ca The Cube, The Ring si altele.
Tinkerbell
Astazi la TVR1, ora 00,30:
TAURUL FURIOS (RAGING BULL - SUA, 1980). .
Regia: Martin Scorsese
Cu Robert de Niro, preferatul regizorului.
mutulica
just married... cu brittany murphy... cam prostioara
Arlequine
breaking the waves

din primele secvente mi-am dat seama ca l-am mai vazut. sau cel putin inceputul, am impresia ca e unul din acele filme in timpul carora am fost trimisa dupa un pahar cu apa, ca la intoarcere sa constat ca ne uitam la stela si arsinel. hh.gif
am rezistat cu greu 2 ore jumate, timp in care m-au incercat cele mai cumplite senzatii de dezgust si lehamite. mi-am amintit imediat de dogville, aceeasi societate mizerabila, cu habotnici, fanatici, perversi, ascunsa sub masca unui orasel mic si linistit.
pe scurt, o poveste de dragoste mai mult decat "bolnava". o ea cu niscaiva probleme psihice, indoctrinata, abuzata, gaseste refugiul suprem in bratele lui. isi traiesc paroxist amorul, pana in momentul in care el sufera un accident in urma caruia ramane paralizat. in dorinta de a o salva si de a-i reda libertatea el o convinge, sub pretextul ca doar asa l-ar putea salva, sa faca sex cu multi alti barbati, si sa-i povesteasca in detaliu fiecare experienta. now how can you get more sick than this...
se vrea un elogiu adus iubirii. in schimb, distruge tot ce e sfant si inaltator in acest sentiment.
poate arta lui von trier consta tocmai in aceasta fresca imunda a societatii si sufletului oamenilor, dar pentru mine ramane o experienta extrem de obositoare. daca pana acum am evitat "dancer in the dark" pentru ca e cu bjork, acum sunt sigura ca n-am sa ma uit niciodata devil.gif
bdl
Poate ar fi mai interesant daca ne spui parerea despre film fara sa detaliezi subiectul....un film nu prea mai are nici un chichirez daca ii cunosti deja actiunea....cel putin pt unii
Arlequine
2 tipe in fata cinematografului la premiera "the passion of the christ": una catre cealalta "sa nu-mi spui cum se termina!!!"

in alta ordine de idei am vazut zilele trecute "crash". plictisitor. prea american, prea cu morala. daca ati vazut magnolia, hawaii/oslo sau chiar pulp fiction o sa-l lasati la jumatate smile.gif
Oiski-Poiski
Duminica seara a fost la televizor Gangs of New York
Dupa un sfert de ora am fost convinsa ca nu-mi place si ca a fost bine bagat la "drama ".
In cinci minute au murit aproape cu totii. Foarte brutal.
Si m-am intrebat daca este doar fictiune sau a fost cu adevarat asa ?
Cred ca in New Yorkul anului 1860 nu as fi vrut sa traiesc.
Tinkerbell
28 noiembrie 2005, B1TV, nu stiu exact ora, cred ca 20,00:
"Looking for Richard" 1996 regia: Al Pacino distributie: Al Pacino, Kenneth Branagh, Kevin Kline, Alec Baldwin, Kevin Spacey, Winona Rider
Al Pacino isi propune sa demostreze ca Shakespeare este accesibil oricui. Merita vazut dupa parerea mea, l-am semnalat desi stiu ca imediat se va gasi cineva sa spuna ca e o tampenie. Parerea lui.


Mara
Hehehe, de data asta nu sunt eu, chiar mi-a placut 'Looking for Richard'. thumb_yello.gif
Tinkerbell
Multumesc, Mara. biggrin.gif
Cucu Mucu
Flightplan - un psihologic a la Jodie Foster. superb. First class.
Aramis
In seara asta e Troia pe HBO... Cred ca ma uit daca reusesc sa nu intarzii prea mult la servici...
Zooey
les invasions barbares

vroiam de mult sa-l vad. stiam ca a luat palm d'or, cesar si chiar oscar pentru cel mai bun film strain in 2004.
mi-a placut. ciudat, in urma cu o saptamina vazusem "moartea d-lui lazarescu" si pe de o parte, dintr-un anumit punct de vedere, filmul asta ar putea fi un lazarescu al canadienilor. [chiar si in spitalele lor o suma bine plasata poate produce minuni!]

dar filmul e mai mult decit atit, e un elogiu adus prieteniei, cu umor negru, critica, autocrtitica, trist si frumos in acelasi timp. recomand.
trustbyte
Lord of War - negotul cu arme. oamenii, interesele lor si suferinta celor care intra in ecuatie.
un film bun.
Zooey
mi-a placut foarte mult a love song for bobby long [2004] cu j. travolta, scarlett johansonn si g. macht. un film sensibil, cu multa muzica [actiunea se petrece in new orleans], literatura, prieteni, relatii. finalul da putin in telenovelism [parerea mea], dar, per ansamblu filmul merita.
Michelle
Leaving Las Vegas-rol de Oscar pentru Nicholas Cage...un film despre singuratate si abandon
Endgegner
Final Destination 2 - incredibil de palpitat chiar daca zgarie la "raionul" horror...you can't cheat death, if you cheat your time will come much sooner...si la anu' apare FD3...I'm loving it... rolleyes.gif
Kyklos
Indic doua filme , pe mine mau inpresionat :City of God si The Merchant of Venice
remote
It's All Gone Pete Tong
Cucu Mucu
The Cave - turnat in romania, cu Marcel Iures
mutulica
boiler room.. mistocutz
Tear
Lost, episodul 2 din seria a 2-a !!!!! woot_jump.gif
Michelle
QUOTE (Tear @ 11 Dec 2005, 10:12 AM)
Lost, episodul 2 din seria a 2-a !!!!! woot_jump.gif

Azi e ? pe ce program?
Tear
Pe PC-ul meu, honey ! Daca vrei amanunte, da-mi PM.
kristina
Cinderella Man si chiar mi-a placut desi este o poveste tipic americana.
matz
Am vazut si eu intr-un sfarsit "Enemy at the Gates" thumb_yello.gif thumb_yello.gif
Arlequine
am vazut the grimm brothers. si m-am cam plictisit. un fel de ghost busters mitologici. pacat, il asteptam cu mult entuziasm. i`m a grimm fan rolleyes.gif
morfeus
rebound - comedie ptr toata familia
Aeon Flux - SF interesant , chiar nu am mai vazut o idee noua de film SF de mult!
King Kong - efecte speciale super
She's all that - comedie adolescenti

Am vazut la TV " L'Amant" --- " The Lover" mi s-a parut ceva deosebit .

SI pasiunea mea Stargate - Atlantis ep 14 seria 2!
Michelle
40 years old virgin...nice and easy wink.gif
tikky
Snow Walker
Michelle
A history of violence-cu Vigo Mortensen...chiar mi-a placut actorul asta wub.gif
gabitza ^
sa vedeti neaparat "lord of war" cu nicholas cage...viata unui traficant de arme...ofera o viziune interesanta, chiar daca incerca sa "spele imaginea" vanzatorilor de moarte. sad.gif
astazi am vazut chronicles of narnia...film pentru copii, dar facut tare dragutz. bine...spre final se cam strica, cu eroisme de doi lei care la copii nu prea au ce sa caute, dar una peste alta e haios.

G.
Arlequine
aveam de ales aseara intre un film al fratilor cohen si o chestie numita the sisterhood of the traveling pants. si in nemasurata-mi superficialitate am ales a 2-a varianta rofl.gif mi-a placut mult titlul. filmul e poate prea american pe alocuri, siropos, dar m-a binedispus.
gabitza ^
am stat aseara pana pe la 2 noaptea sa vad king kong. mare fraiera sunt.... hh.gif chiar nu imi aduc aminte sa fi vazut in ultima vreme un film bun. ultimul care mi-a ramas pe bune in minte ca un film bun a fost crash....in rest, cum apar asa dispar.
G.
Serenity
In sfarsit am reusit sa vad A Beautiful Mind pana la capat. Am impresita ca pentru mine filmul asta a avut un punct critic... Cand am reusit insa sa trec de el, pe la ora 4 dimineata, m-a prins ceva de speriat. Am tras scaunul atat de aproape de calculator incat aproape ca m-am lipit cu nasul de monitor, m-am contorsionat toata pentru a fi cu urechea aproape de boxe intr-o pozitie care numai sanatate mintala nu sugera..
Mi-a placut. Isi merita oscarurile..
Jazz
Am vazut aseara "Mad Hot Ballroom". A fost.... wow! Irezistibil...
gabitza ^
quote michelle
QUOTE
Azi e ? pe ce program?


seria doi din Lost va incepe din 22 Ianuarie pe AXN. biggrin.gif Abia astept...
G.
Michelle
Vanatorul de cerbi-film clasic despre razboiul din Vietnam si nu numai...

pe National tv wink.gif
Michelle
Asta seara la 22.15 pe Protv un film pe care sigur l-ati vazut dar care merita revazut ...
Seven-un thriller de exceptie cu 4 actori mari:Brad Pittt,Morgan Freeman,Gwyneth Paltrow si Kevin Spacey
Daca nu l-ati vazut...go for it thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.