Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Tinkerbell
@ kumarbi:
ok, da, ai spus ca e explicit, dar tot m-a lovit ca o maciuca in moalele capului. si subiectul e dat naibii: criminalitatea infantila. dar nu ca in ”Panglica alba”, nici pe departe: aici e voluntara si neprovocata in mod direct de adulti. indirect, da, tot adultii sint de acuzat... frustrarile pruncilor neglijati de parinti duc la nevoia de a atrage atentia asupra lor prin ceva iesit din comun, cum ar fi -de pilda- o crima savirsita asupra cuiva lipsit de aparare.
mda...chestia asta ma zgirie pe creieri ca scirtiitul unei bucati de creta pe tabla de la scoala. nu zic ca probleme ca violenta in scoli nu exista daca noi le ignoram, departe de mine asta, au existat si vor mai exista... doar ca din ce in ce capata consistenta unui fenomen de masa, iar asta e infricosator de-a dreptul.
subiectul e mult mai larg ca sa incapa intr-un topic de filme, ideea e ca mi s-a parut cam prea mult. sau poate pur si simplu e ceva ce nu pot digera, si gata.

exergy33
Le cercle rouge

Johann_Moritz

@tinkerbell
da, probabil ca in panglica alba era vorba despre defulare, despre cel nedreptatit care se intoarce asupra celui mai slab. intr-o societatea bazata pe autoritate, recuperarea respectului de sine se face prin impunerea, criminala, a autoritatii.

in kokuhaku, criminalitatea infantila e analizata in forma sa moderna: criminalul e tot un frustrat, dar de data asta crima e rezultatul nevoii sale de a fi recunoscut social. criminalul isi upgradeaza statusul, sa devina interesant. in era facebookului (pe care tocmai l-am descoperit), motivatia se schimba.
Tinkerbell
Tocmai voiam să spun că am găsit antidotul pentru filmele astea despre criminalitatea infantilă. Se numește ”Les 400 coups”, e făcut de Francois Truffaut īn 1959 și e minunat.
M-am lipit foarte tare de filmele vechi īn ultimul timp, īmi dau un ”ceva” ce acum nu se mai fabrică īn industria cinematografică. smile.gif

Uite o mostră, poate una dintre cele mai frumoase scene, e fără vīrstă:




P.S. Mare atenție cu feisbucul, mie mi-a distrus o prietenie veche la care țineam foarte mult...
wulfenia
am vazut ieri Me Too , m-a atins foarte tare, o metafora despre cum educatia parentala poate face din handicapat academic si din om normal schilod.
Tinkerbell
Mosfilm youtube

Incredibil dar adevărat: Mosfilmul dă filme de colecție subtitrate īn engleză, pe youtube. Moca, oameni buni. smile.gif
Tinkerbell
M-am uitat īncă o dată la ”Shadows of forgotten ancestors” aseară, am văzut că a rulat la Union īn București și mi-am adus aminte de studenție, vreme de nebunie, cīnd stăteam īn picioare, claie peste grămadă, să vedem ”Călăuza”, ”Catifeaua albastr㔠sau ”Leul īn iarnă”. smile.gif
Minunăție de film, făcut de un om venit din alt timp, din altă dimensiune: Serghei Parajanov.
Michelle
QUOTE(Tinkerbell @ 20 Apr 2011, 09:01 AM) *
Tocmai voiam să spun că am găsit antidotul pentru filmele astea despre criminalitatea infantilă. Se numește ”Les 400 coups”, e făcut de Francois Truffaut īn 1959 și e minunat.
mai frumoase scene, e fără vīrstă:


Superb! O sa caut si eu la Carturesti o compilatie cu filmele lui Truffaut.

Am vazut Autobiografia lui Nicolae Ceausescu. Are niste scene de istorie dementiale.
Una din ele:Ceausescu la conferinta de presa dupa vizita la Praga 1968, chiar inainte de invazia rusilor.
Michelle
Piratii din Caraibe slabuut si boring, degeaba e Penelope frumoasa, degeaba e Depp atragator, filmul e pentru copilasi intre 8-12 ani.M-am dus ca mi-am propus sa nu am prejudecati, dar...

The way back : niste prizonieri evadeaza din Siberia si merg pe jos unsure.gif pina-n India, traversand Rusia pe iarna,lacul Baikal, desertul Gobi si Tibetul
Asta mi-a placut mai mult desi scenariul nu ne da prea multe amanunte despre cum au reusit totusi sa supravietuiasca foamei, setei si vitregiilor naturii.
Marduk
"The Soviet Story" un film ce trebuie vazut de toti cei care vor sa cunoasca istoria celui mai crunt regim din istoria umanitatii.
Justitiarul
Dupa modelul "Ce carte cititi acum?" povesteste-ne ce film ai vazut de curand, daca ti-a placut daca il recomanzi etc.

Eu am vazut ceva mai devreme la cinematograf "Umilinta" o productie romaneasca care m-a facut sa plang. Nu-mi amintesc sa fi plans vreodata la un film


Am mai vazut ceva mai recent (ieri pe net) tot un film romanesc - (de fapt l-am revazut) "Liceenii". Dragut, dar un pic cam "gay" pentru vremurile noastre.

Tinkerbell
m-am uitat la A Woman Under the Influence, īn memoria lui Peter Falk (acesta și ”Wings of Desire” al lui Wim Wenders spun multe despre acest actor)

Copleșitor film, o capodoperă. Ți se īnșurubează īn minte și rămīne acolo mult timp.


Michelle
Incendies...cica cel mai bun film de la TIFF anul asta, a venit si in Bucuresti

edit.revin sa spun ca e un film nemaipomenit, cu o poveste perfect sustinuta de tot...scenariu,imagine.actori
Michelle
Am vazut 3 filme deprimante.
Primele 2 despre prabusirea bancilor americane-Inside job si Too big to fail...artistic e numai al doilea, dar respecta cam tot, nume, situatii
Al treilea-Never let me go, dupa romanul Remains of the day al lui Kazuo Ishiguro, un film sensibil, dar deprimant si el
Erwin
Thinkerbell, n-ai subtitrare la film? N-am găsit decāt īn ungureşte şi... nem tudom! rofl.gif
Nefertiti
Am mai zis că recomand Biutiful?
Tinkerbell
QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 11:22 PM) *
Thinkerbell, n-ai subtitrare la film? N-am găsit decāt īn ungureşte şi... nem tudom! rofl.gif

romānește nu, am găsit filmul pe două cd-uri cu subtitrare tot īn engleză. dar e ok și așa (din păcate nu mai știu sigur pe unde l-am găsit, dai tu de el dacă īl cauți īn varianta asta...)
Erwin
cu subtitrare īn english īl am şi eu, poate mă uit īn weekend! Köszönöm szépen! rofl.gif
factura
QUOTE(Michelle @ 13 May 2011, 10:42 AM) *
Am vazut Autobiografia lui Nicolae Ceausescu. Are niste scene de istorie dementiale.


Cred ca-l vad si eu maine. Sper sa revin. Eu tot nu inteleg ce a facut regizorul? rofl.gif Scenariu si regia : Andrei Ujica. Din cate am observat sunt puse cap la/in filmulete documentare. Deja filmate. Dar mi-am tras doar o privire, revin mai putin profana.
factura
Fac cel putin cateva lucruri periculoase pt a primi filmul Pina regizat de Wim Wenders. Cica apare in 18.08.2011 Australia, dar zicea cineva la comentarii pe youtube, acolo unde am vazut trailerul, ca l-a vazut acum 2 zile in Germania. Deci, cine are metode dure de ...down...ajutor! Dau si bani rofl.gif daca periculos nu mai inseamna nimic. Multumesc.

edit. Nu glumesc. Astept filmul asta ca ...Hmm, prea intim. Asa, da.
Gordin
Am vazut si eu Biutiful. Ma simt furata, de imaginea luminoasa a Barcelonei, de marea curata, de zambete, de reusite, de tavane, strazi inguste, joaca, respiratie, incredere. Am primit in schimb tristete multa, umezeala, fluturi negri, superstitii, neputinta, lupta, moarte si zapada.
wulfenia
QUOTE(factura @ 19 Jul 2011, 10:03 PM) *
Fac cel putin cateva lucruri periculoase pt a primi filmul Pina regizat de Wim Wenders. Cica apare in 18.08.2011 Australia, dar zicea cineva la comentarii pe youtube, acolo unde am vazut trailerul, ca l-a vazut acum 2 zile in Germania. Deci, cine are metode dure de ...down...ajutor! Dau si bani rofl.gif daca periculos nu mai inseamna nimic. Multumesc.

edit. Nu glumesc. Astept filmul asta ca ...Hmm, prea intim. Asa, da.


La noi merge la cinema Villi in Pörtschach pe 29.07.2011, sa comand bilete, vii?
Tinkerbell
blink.gif aveți răbdare că apare. factura, ține-ți firea! promit că dau link īn secunda doi după ce-l aflu. bine? biggrin.gif
factura
Ah, wulfenia, as ...dar nu pot. Multumesc mult, oricum ar fi nevazut. smile.gif Daca poti ajunge tu, cred ca nu ti-ar parea rau.
Of, parca te invidiez? biggrin.gif

@Tinkerbell
Ai dreptate, cred ca m-am cam pierdut cu firea, Pina Bausch ma obsedeaza insa de cateva zile.
Mi-e dor sa ma vorbim de filme, Johann s-a dat la fund, a promis ca se baga in seama cu...? (ce film era ? The Thin Red Line?), pe aici se scrie foarte rar...
Ai vazut ceva de Jodorowsky?

@Gordin
Vezi, d'aia nu ma uit eu la Biutiful.
Poti pierde ceva ce nu ai? Sau poti pierde mai mult decat poti castiga? Nici in gand nu stiu Barcelona. As putea pierde? Nu. As castiga. Niste tristete frumoasa.
Vezi, d'aia nu ma uit eu la Biutiful.
Tinkerbell
@factura: păi tu vorbești de scris rar? că treci mai rar pe aici ca autobuzele prin stații, īn orașul meu iubit. biggrin.gif
Mr Johann se dă pe facebook, caută-l acolo.
aa, și vezi că ai Pina porție mare pe youtube, aproape toate montările. Uimitoare chestie, youtube-le ăsta.
Jodorowski am dat skip, că nu mă concentram deloc īn perioada aia cīnd mi-a venit să mă uit la filmele lui. dar n-am renunțat, doar l-am pus īn așteptare. smile.gif

Michelle

Ca tot se vorbeste peste tot de gay, recomand Mine vaganti,in traducere Mine in deriva si nu cum au tradus in cinematografe(Cine zice, ala e!)
factura
QUOTE(Tinkerbell @ 22 Jul 2011, 12:08 PM) *
aa, și vezi că ai Pina porție mare pe youtube, aproape toate montările. Uimitoare chestie, youtube-le ăsta.
Jodorowski am dat skip, că nu mă concentram deloc īn perioada aia cīnd mi-a venit să mă uit la filmele lui. dar n-am renunțat, doar l-am pus īn așteptare. smile.gif

Am gasit ceva ceva montaje (asta daca am gasit ce cautam), imi doresc mult, insa, filmul asta. Eu am incercat Jodorowsky acum vreo cativa ani, insa m-a cam violentat si am zis gizas. Nu l-am uitat, insa. ( cred ca e a treia oara cand folosesc "insa" in seara asta, dar nu renunt) . E cumva asa, ca lucrurile alea mici pe care nu le "rezolvi" atunci cand te intalnesti cu ele, nu-ti folosesc, nu te incomodeaza daca renunti la ele, raman insa rofl.gif undeva. Gellu Naum ar spune : ca niste carpe.

Asadar, il purtam pe Jodorowsky asta de cativa ani in spate. Acu' cateva zile m-am gandit sa-l las jos. L-am. M-a bagat in mizerie si m-a scos. Cineva imi zicea ca exista filmele astea doar pentru ca exista privitorii astia. Sa cauti "drum initiatic", poate un bildungsroman laugh.gif , sa cauti sensuri cu lumanarea acolo unde lumina e aprinsa. Sa cauti stupid, te intrebi poate : n-are cum sa fie asa, tre' sa fie un sens. Poate nu exista, poate nu-l vezi tu, asta e o chestie faina. Nu o sa stii niciodata.
Tinkerbell
smile.gif Eu m-am uitat la Antonioni, La Notte, singurul din trilogia alienării la care n-am găsit pīnă acum momentul să.
Tot cu filmele vechi sīnt, īncă. Alb-negru.
Ce să spun?
E o delicatesă filmul, e plin de poezie noir. Dincolo de poveste, care se construiește īncet și īți solicită răbdarea, sīnt cīteva secvențe de mare finețe care pur și simplu te īncīntă: e o scenă īn care Jeanne Moreau e īntr-o mașină model vechi, e noapte, plouă cumplit și apa curge șiroaie pe negrul lucios al mașinii, īnăuntru mai e un brunet necunoscut (cu care ea și-a aruncat ocheade seara īntreagă la acea petrecere de oameni bogați, dar fără să īncerce și conversație), acum discută, zīmbesc, gesticulează- īți imaginezi că se simt bine īmpreună, soțul a rămas undeva departe īn spate, nimeni nu se mai gīndește că există și un soț- mașina rulează īncet, lumina felinarelor de pe marginea străzii cade intermitent pe fețele lor și īn tot timpul ăsta se aude numai sunetul ploii. Atīt.
Da. Chestii de detaliu care durează cīteva clipe, dar care pe mine mă ating īntr-un fel special, nu le mai uit niciodată apoi. smile.gif
Cum e și scena cu păunul sub ninsoarea aceea fabuloasă, din ”Amarcord” al lui Fellini.
Sigur că mai am de săpat la cinematografia inițiatică, știu asta, dar parcă vreau mai mult (acum, cel puțin) delicii din astea care-ți ard atīt de frumos retina. Și sufletul. wink.gif
Michelle
Acum pe Cinestar Numele trandafirului... cel mai bun "policier" de epoca medievala
Cucu Mucu
QUOTE(Michelle @ 1 Aug 2011, 10:05 PM) *
Acum pe Cinestar Numele trandafirului... cel mai bun "policier" de epoca medievala


E ala al lui Ecco sau... ?
Michelle
Ala, da...cu Sean Connery the leading role
Tinkerbell
Văzut The Song of Sparrows, Majid Majidi, 2008. Plăcut mult.
Michelle
Filmul cu Pina...Dancing Dreams va fi miercuri la NCRR ora 21.30 (pentru factura!!),o singura proiectie. thumb_yello.gif
factura
Multumeeeesc! smile.gif Nu-i ala a lui Wenders, dar si asta e foarte bun. Si pe la 18.30, tot miercuri e Enter the Void- Gaspar Noe (cel cu Irreversible) ( am cautat acum, dupa ce am citit postul tau, ce fain ca ai scris aici!).
factura
QUOTE(Michelle @ 6 Aug 2011, 04:15 PM) *
Filmul cu Pina...Dancing Dreams va fi miercuri la NCRR ora 21.30 (pentru factura!!),o singura proiectie. thumb_yello.gif

Da. Am facut miercuri 2 bilanturi la job, m-am agitat ca dracu sa ajung la film (chit ca era la 21.30 dar is ocupata rau) si...sa vezi. Ploua. Am sunat la toate telefoanele disponibile si indisponibile al Muzeului Taranului Roman (printre altele un domn mi-a zis sa-l las in pace ca el are treaba rofl.gif , adevarul e ca sunasem chiar la Clubul Taranului Roman (domne, el n-avea nicio legatura)) ca sa aflu daca se mai tine proiectia. N-am aflat. Exista si o sala de proiectii la subsol, filmul Dancing Dreams urma sa se proiecteze in aer liber.

Aflu de pe net ca filmul a fost reprogramat pentru 17.08.2011, ora 19.30.
Michelle
Hi,hi...ce fain...de data asta n-o sa mai ploo!
factura
Sper...smile.gif
Michelle
Vazut Midnight in Paris al lui Woody Allen...dragutzel smile.gif in stilul caracteristic Allen
Erwin
"Friends With Beneffits" cu Justin Timberlake şi Mila Kunis - comedie romantică (pentru cine īi place genul). biggrin.gif
factura
Mie cred ca nu smile.gif. Am incercat sa ma uit, aveam chef de o comedie semi-proasta, am reusit doar sa-l vizionez in 5 minute. Poate nu-mi place mie moaca lui Justin?
In schimb, m-am uitat la Shadows and Fog. 1991. Marca Woody Allen. Mi-a disparut subit cheful dupa comedii proaste.

Mentionez doar:
1. dialog intre W.A. si o inghititoare de sabii : "Ce faci daca sughiti in momentul ala?"
2. personaj : "Sunt o c**va?" W.A: "doar conform definitiei din dictionar".
Oricum, nu stiu cine ar putea povesti un film de WA.

@Erwin
In stilul ala, dar mult mai reusit film, e unu cu Natalie Portman. No Strings Attached
Erwin
Cum spuneam, nu sunt un cinefil īnrăit. Nu ţin cont de nota de pe IMDB, nu caut chestii care să-mi pună mintea pe bigudiuri, pentru asta am alte preocupări, filmele sunt pentru recreaţie.

Merci de sugestie, o să-l īncerc īn we, dar mai am unul pregătit: "Something Borrowed", chiar mai slab cotat... rolleyes.gif
factura
N-am habar ce nota au filmele astea pe IMDB. Nu cred sa reprezinte vreun criteriu pentru vizionare. Pentru oamenii sanatosi la cap, normal. smile.gif
Michelle
Cica pe 9 septembrie apare Pina lui W Wenders.

Mie-mi place toamna ca mai aduc astia productii noi.Daca as avea multi bani m-as duce la festivaluri(cum a fost Venetia recent, sau Berlin) rolleyes.gif Nu pentru glamour, ci ca sa simt pulsul realizatorilor.
Johann_Moritz
vazut demult (10-15 ani) un film (german) in care fatoma unui evreu mort intr-un lagar il bantuia (dupa 45) pe un fost nazist, judecator, un tip care avea ceva de-a face cu moartea lui. fantoma il tot gratula cu "Kish mir in tuchas!" (pupa-m-ai in fund). in final, nazistul o ia razna si ajunge sa creada ca e evreu. se apuca sa vanda cremvursti si isi ia bataie de la un grup de neonazisti. filmul se sfarseste cu nazistul urandu-le neonazistilor care il batusera: kish mir in tuchas!

are cineva idee ce film e?
Michelle
Am vazut Pina. A fost o revelatie si o incantare.

Singura, ca si altii care venisera singuri, intr-un cinematograf 80% gol. N-am fost la 3D desi cu siguranta ar fi meritat pentru ca vreau sa sustin cinematografele mici, de traditie si nu magaoaiele cu nesimtiti din malluri.
Al meu sot n-ar fi rezistat, asa cum eu nu rezist la filme gen Horrible bosses , ma ia somnul.

Nu este un documentar propriu-zis, dar afli multe din modul de a gandi si simti al acestui artist din dansul celor pe care i-a pastorit. Fara cuvinte. O secventa pe muzica Mariei Tanase m-a impresionat. Si multe altele. Nu le povestesc, mergeti sa le vedeti. Muzica in perfecta rezonanta cu dansul...si actoria.

O sa revad Hable con ella.
Michelle
Am mai vazut si The tree of life al lui Terence Malick. Un film greu,greu.
Dau amanunte doritorilor.
Felina
eu doresc amanunte pls
Erwin
Am văzut Hanna īn weekend. Puţin cam SF, dar mie-mi place SF-ul! smile.gif
Nefertiti
QUOTE(Michelle @ 28 Sep 2011, 08:15 PM) *
Am mai vazut si The tree of life al lui Terence Malick. Un film greu,greu.
Dau amanunte doritorilor.


A apărut la cinema?
Michelle
QUOTE(Felina @ 28 Sep 2011, 08:17 PM) *
eu doresc amanunte pls



E un film greu , nerecomandabil oricui.Daca-l vezi ai senzatia ca pina acum n-ai vazut nimic , ca toate celelalte filme care te-au impresionat au fost bombonele.
In primul rand Terrence Malick a studiat si predat filozofia inainte de a se apuca de cinematografie.Filmul este numai al lui, ceilalti ,actorii, sunt doar mijloacele lui.

Se pun urmatoarele probleme:
-de ce ne nastem? de ce murim? de ce doar unii supravietuiesc?
-putem accepta moartea cuiva drag?putem reconcilia cu cineva care ne-a torturat copilaria?
-cum a aparut universul si viata pe Terra
-care este sensul vietii, de ce vrem sa supravietuim?

nu stiu si nu cred ca filmul ofera raspunsuri, dar modul cum pune aceste intrebari e un poem fantastic
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.