Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Film Sa Vad Azi?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
YoyoMan
Incredibil! Cuuuuum? Oliver Sone? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Pai inseamna ca si asta a mancat prea multi hambugeri modificati genetic! Foai de capu meu! Pai asta e un regizor adevarat. Oare nu ii altu cu acelasi nume?
Eu m-am entuziasmat la sf cand am vazut ca e muzica de Vangelis - da' dupa aia mi-am dat seama ca nu am remarcat-o... si probabil ca nu e nustiuce nici aia...
De unde rezulta ca jeaba ai regizor, actor, muzica si bani si tot ce vrei - daca nu iese nu iese. Sau daca scenariu e prost facut nu iese... Sau daca e facut de mantuiala o sa fie ca pixu' - sau nu stiu ce sa mai zic...
"Muci cu varza" - asa trebuia sa se se numeasca biggrin.gif
Serenity
Uite, n-am stiut de Vangelis, ma ridicasem sa plec inainte sa se termine filmul tongue.gif Si chiar remarcasem muzica, singura chestie care mi-a placut din toata "capodopera" asta. Nici eu nu prea pot sa-mi explic ce s-a intamplat cu filmul asta.. ca regizor de renume au avut (intoxicat cu hamburgeri, ce-i drept), actori "mari" fura (foarte prost alesi, e adevarat), bani cu nemiluita au bagat in el (degeaba).. Si a iesit un Soap-Opera Hollywoodian, fir-ar sa fie..
morfeus
trebuie sa apara episode2 din razboiul stlelor anu asta smile.gif
valentinu
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Endgegner
Am vazut recent "Foolproof", "The Bourne Supremacy", "Hellboy", "The Butterfly Effect" ,"The Aviator", "Sky Captain and the the World of tomorrow" - toate filme demne de vazut.

Salutari

Pacala
FaiLuRe
In ordine cronologica, filmele vazute in ultimele zile:

1.Meet the Fockers - Continuare la "Meet the parents", cu aceiasi Robert De Niro si Ben Stiller, insa acuma mai apar si Dustin Hoffman si Barbra Streisand. In concluzie, o continuare mult mai buna ca prima parte, la care am ras cu pofta...

2.Cube Zero - Asa dupa cum ii zice si numele, filmul e zero. Se vrea continuare la seria Cubul, insa se vede lipsa de fonduri si actorii slabi.Au distrus mitul cubului cu continuarea asta. Mai bine nu pomenea ComicDiva de continuarea asta sau mai bine ascultam de ea, ca si ea l-a caracterizat negativ. Dar m-a facut curios si a trebuiit sa-l vad.

3.Headrush - Ehe, am dat din intamplare de filmul asta si nu-mi pare rau. Film irlandez , comedie actiune, in stilul caracteristic al insularilor. A fost ceva diferit si mi-a placut.

4.RRRrrrr! - Francezii iar si-au dat cu firma in cap. Se vor mari comedianti, si scot numai comedii expirate. Nu zic, mai si razi la filmul asta, dar e prea exagerat si tras de par pe-alocuri. Notabila aparitia lui Gerard Depardieu. Chestia care mi-a placut mult e descrierea de la inceput, si care spune cam asa:
" Pe 9 mai, 1969, la o milã de granita cu Laos, divizia 101 a armatei SUA, avansase pe dealul 937. Pentru ei era doar o misiune de recunoastere. Pentru Vietcong, dealul 937 era un punct strategic. Soldatii din companie, noi în luptã, trebuiau sã termine misiunea în 2 ore. S-au luptat eroic 9 zile... Acest film nu spune povestea lor." rofl.gif
doice
Deci sa nu ma uit la Cube Zero?
Chiar vorbeam cu o prietna si imi spunea ca poate sa faca rost de el.
Ce pacat, chiar vroiam sa-l vad sad.gif
Am sperat sa mearga din bine in bine pt ca HyperCube mi s-a parut super. A fost mult mai bun decat primul.
Pacat ca au realizat o trilogie pe care au distrus-o exact la sfarsit.

edit:
Cred ca totusi n-o sa rezist si o sa-l vad chiar daca lumea zice ca e naspa. ce sa-i faci?
Sunt curioasa.
matz
salutari la toata lumea , ca sa-mi dau si eu cu parerea :
Alexander -dezamagitor
Sky Captain and the world of tommorow- slabutz
Piratii din Caraibe - ohyeah.gif ,
mi-au placut f mult : pi , the nest ( film francez), toata seria taxi si Wasabi

aaaa si Ultimul mohican wub.gif
andraa
Am vazut Forgotten si White chicks...merita vazute, primul te tine in suspans, e super tare, si cel de-al doilea comedie.
FaiLuRe
Ultimele 4 filme vizionate:

1.Anchorman [2004] - comedie faina. Merita! Nota 8/10.
2.Ju-On: The Grudge [2003] - horror. Varinata japoneza de la The Grudge. Sincer, remake-ul american a fost mai infricosator. Nota 6/10.
3.Assault on precinct 13 [2005] - actiune. Bun, nou! cu Laurence Fishburne, Ja Rule si alti cunoscuti. Nota 7/10.
4.King Arthur [2004] - actiune/drama. Mi-a placut foarte mult. Merita! Nota 9/10.
illusion
Ultimul film..."Angels in America". In rolul principal, Al PAcino care arata cu vreo 20 de ani mai batran decat e... Un film despre realitati cotidiene....in special despre homosexualitate. In filmul asta toti sunt homosexuali...pana si Ingerul spoton.gif
doice
Am fost ieri seara la cinematograf si am vazut National Treasure.
A fost dragut filmul laugh.gif
Cateva scapari in scenariu dar in general bine facut.
Totul este legat de francmasonerie si de ordinul templierilor.
Unele scene au un umor extraordinar biggrin.gif
Mi-a placut asa ca ii dau 9/10
ComicDiva
QUOTE (illusion @ 8 Feb 2005, 11:39 PM)
Ultimul film..."Angels in America". In rolul principal, Al PAcino care arata cu vreo 20 de ani mai batran decat e... Un film despre realitati cotidiene....in special despre homosexualitate. In filmul asta toti sunt homosexuali...pana si Ingerul spoton.gif

Sotia lui Joe nu cred ca era lesbiana.
Just nuttier then a fruit cake!

Despre mama lui nu voi spune nimic. sorry.gif
Michelle
Mergeti si la Viata si moartea lui Peter Sellers ,merita sa vedeti un actor mare intr-o performanta notabila si ma refer aici la Geofrey Rush pe care probabil l-ati vazut si in Salieri (Amadeus) si in Marchizul de Sade.
axel
Tocmai am vazut Donnie Brasco.
kristina
Saw....brrrrr..... ohmy.gif
ausländer
Saw nu mi s-a parut o capodopera a genului Horror, dar finalul e demential. Mai sunt si cateva scene in film care sunt regizate foarte bine si sunt filmate din niste perspective interesante.

Film f vechi, dar foarte interesant: The Usual Suspects [1995]. tare am impresia ca s-a mai scris in topicul asta despre el...

Daca se doreste o lista cu filmele mele preferate, ma voi conforma si voi posta una.
ComicDiva
All things considered... The Grudge a fost destul de scary! Mai ales ca l-am vazut seara pe la miezul noptii.
nu destul ca sa-mi dea coshmaruri, insa destul ca sa ma faca sa tresar de cateva ori. Din pacate ma tot asteptam ca Buffy sa-l cheme pe Giles si restul gastii. Nu stiu daca o voi vedea vreodata pe Sarah Michelle Gellar ca altceva decat Buffy. biggrin.gif
FaiLuRe
Cu ce mi-am mai obosit ochii :

1.Sideways [2004] - drama/comedie. Film nominalizat la Oscar. E super fain. Sper sa castige ceva. Nota 9/10.
2.Azumi [2003] - drama/actiune. Film cu samurai, sangeros, dar fain. Mi-a placut. Nota 8/10.
3.Spun [2002] - drama/comedie. Film destul de explicit in privinta consumului de droguri. Nerecomandat minorilor! Per ansamblu un film bun. Nota 8/10.
4.The Final Cut [2004] - thriller/SF. Destul de fain si idee interesanta. Joaca Robin Williams. Nota 7/10.
5.The Polar Express [2004] - animatie/de familie. Cu Tom Hanks (voce).Se pare ca anul trecut a fost anul filmelor de animatie. Un film pentru ajunul Craciunului, despre eterna legenda a lui Mos Craciun. Nota 7/10.
6.Schindler's List [1993] - drama. Capodopera de-a lui nea Spielberg. Cam lung dar super facut. Nota 9/10.
iniya
failure sunt multe filme; sper ca nu le-ai vazut singurel sad.gif
eu ma gandeam sa ma apuc de telenovele rofl.gif bad joke sorry smile.gif


as vrea sa vad inca o data filmul papillon(l-am vazut doar o parte; sfarsitul mai bine spus mad.gif ); cartea am citit-o -mi s-a spus ca e mai reusit filmul;
wink.gif tare curioasa sunt
FaiLuRe
sweetsmile, doar 3, 4 si 5 le-am vazut singur. Aproximativ, ca erau si astia prin camera, dar faceau altceva.
bdl
King Arthur.....chiar simpatic, dar scenele de lupta f singeroase....merita vazut
Mistinguett
The Man who cried. Johnny Depp joaca rolul unui tigan roman. He's never been sexier...
YoyoMan
Misti: asta e film nou? Wooooaa - suna foartche foartche interesting mai! Si io vreau! tongue.gif
Jazz
Misti,
M-ai facut teribil de curioasa. drool.gif Acum e pe lista mea de "must see" wink.gif

Yoyo,
Site-ul oficial. mwah1.gif
Mistinguett
Yoyo, cica 2001. Eu nu auzisem nimic de el, l-am "agatat" de pe raft la inchirieri din intamplare. Distributie superba: Christina Ricci, Cate Blanchett, John Turturro.

Si altul de care nu am auzit nimic si a fost o surpriza placuta, cu Charlize Theron (e o placere sa o privesti, zau) - Head in the clouds.

p.s. Jazz, brava - eu nu m-am gandit sa caut site-ul oficial.
Inca o nota asupra lui, e realizat de aceeasi tipa care a realizat Orlando, alt film relativ necunoscut si care eu l-am gasit superb, cel putin vizual.
skysurfer
Man on fire personal mi s-a parut destul de reusit 8,5/10 soundtrack-ul lui Zimmer e de 10/10, in genul celui din Gladiatorul. Finalul destul de previzibil dar actiunea e reusita si chiar si imaginea filmului e excelenta. Il recomand.

I robot (2004) cu Will Smith 7/10 Cateva efecte super in rest mi s-a parut cam aiurit.

The Luzhin Defense 10/10 cu o interpretare magistrala a lui John Turturro, imagine si scenariu excelente si un plus din partea mea pt ca sunt iubitor al sahului.

Maine seara vreau sa vad Ray am inteles ca e excelent si Grudge si Saw. Iar in weekend am programate filmele lui Fantozzi
Fantozzi- il ritorno (1996)
Fantozzi-la Clonazione (1999)
Nu cred sa fie super filmele dar asa ... in amintirea vremurilor cand urmaream Italia 1.
trustbyte
Mindhunters, un thriller excelent. merita vazut! thumb_yello.gif
illusion
Ati vazut partea a 3-a a filmului "Cubul"? Bestial....
FaiLuRe
Partea a treia de la cubul a fost chiar naspa, parerea mea. Asta daca nu cumva ai vazut alta versiune de care n-am auzit.
FaiLuRe
Ultimele doua :

1.The Aviator [2004] - drama/biografic. Cred ca unul din singurele filme cu Leonardo DiCaprio care merita vazute. Mie unul nu-mi palce actorul asta, dar no, trebuie sa recunosc ca stie juca bine si in filmul asta chiar a facut-o. Nu m-as mira deloc sa ia Oscarul. Filmul e un pic cam lung, dar noroc ca e interesant si il poti urmari cu placere pana la sfarsit. Defapt, ce sa zic, e mana maestrului Scorsese la mijloc, altfel probabil ca filmul nu ar fi fost asa bun. Nota 8.5/10.
2.Constantine [2005] - thriller/horror.Cu mr. Matrix, Keanu Reeves. Eterna lupta dintre bine si rau. Mi-a placut filmul. Un amestec de exorcism, mituri biblice si lumea moderna, la care mai adaug o campanie subtila antifumat si antisuicid. Efectele speciale sunt misto. Nota 8/10.
Serenity
Din toate titlurile filmelor insirate pe ultima pagina, nu am auzit nici macar de unul! hh.gif

Eu am reusit in sfarsit sa vad "The Village" (ceva mai de mult, totusi tongue.gif ). Ce sa spun? Nu zic ca nu e un film bun sau ca nu l-am apreciat, doar ca dupa atatea laude ma asteptam la ceva mai mult. In plus, in promovarea lui s-a pus mult prea mult accent pe partea horror de care eu, nu stiu cum se face, dar nu am dat iar puzzle-ul lui Shyamalan a fost cam simplu de rezolvat de data asta. Totusi, filmul e bun - chiar foarte bun daca e sa-l comparam cu celelalte productii hollywoodiene din ultima vreme - scenariu inteligent, distributie si atmosfera de nota 10 thumb_yello.gif

Edit: Acum ca am vazut ultima postare a lui Failure, imi retrag prima afirmatie.. tongue.gif De "Aviatorul" am auzit (era Leo pe coperta ultimului ProTv Magazin laugh.gif )
kristina
"The village" mi-a placut si nu mi-a placut. Ideea e originala dar plecarea oarbei singura prin padure mi se pare neverosimila.
trustbyte
Ray

emotionant filmul. incantator.
merita cumparat DVD-ul! spoton.gif
denise
OK, m-ati convins ... Promit sa vad azi sau maine The Village, iar in week-end o sa revad un film drag mie - El Nuovo Cinema Paradiso. wub.gif
Dani
Subscriu celor spuse de Failure: Leonardo di Caprio face un rol exceptional in 'The Aviator', fara sa scoata o nota falsa tot filmul. Filmul este un 'Scorsese' demn de luat in seama (nu si cel mai bun) si ce mi s-a parut interesant de urmarit este atat amestecul de excentricitati si fobii ale personajului principal, cat si modul gradual in care acestea avanseaza.
Una peste alta, un film reusit pentru care di Caprio merita Oscarul. thumb_yello.gif

secret.gif Admiratoarele lui di Caprio nu trebuie sa rateze filmul biggrin.gif. Exista cateva scene de nuditate foarte interesante jamie.gif .
Onix
Inseamna ca sunt printre putinele persoane care nu au apreciat in mod deosebit prestatia lui di Caprio din filmul "Aviatorul". Joaca bine, dar atat. Fizic, are inca aspectul unui copil si nu mi s-a parut deloc convingatoare "imbatranirea" lui din film. dunno.gif
Personajul in sine este unul deosebit de complex; imi pare rau ca nu a incaput pe mainile unui actor mai bun, cred ca ar fi iesit ceva extraordinar.
Endgegner
Problema care o are acest film (The Aviator) este ca se restrange doar la o infima parte din viata lui Howard Hughes.
Pentru aceasta parte a vietii lui Hughes, DiCaprio a jucat bine (nu cred sa fi fost alt actor caruia sa i se potriveasca si varsta si si rolul jucat). Project Jenifer sau rolul care l-a avut Hughes in scandalul Watergate au ramas "nespuse".
Figura lui Howard Hughes a mai fost jucata de George Peppard in "Carpetbeggers"(1964), Tommy Lee Jones in "The amazing Howard Hughes"(TV-1977) si de Terry O'Quinn in "The Rocketeer" (1991).

Onix
Pana la un anumit punct, este chiar de varsta personajului, dar in momentul in care ar trebui sa treaca de 40 de ani...ei bine, chiar nu arata, oricat s-ar fi chinuit la machiaj.
Din considerente de promovare, Scorsese a gandit bine miscarea cu distribuirea lui in rolul principal. La succesul pe care il are ca actor (mai ales in randul publicului feminin), di Caprio ar fi atras cu siguranta un numar mare de spectatori in salile de cinema. De altfel, se vede foarte clar din nominalizarea la Oscar, Globul de aur castigat, cronicile primite. Nu am ceva personal cu el, dar...de gustibus...ce sa-i faci?
Apropo de Oscaruri, duminica se anunta o seara destul de interesanta: multe filme bune, actori de exceptie si roluri pe masura. jamie.gif

=================================

Am vazut si "Cube Zero" - mi-a placut (mai putin decat primele doua, dar macar e laudabila intentia de a explica ceva din misterul acestora). Totusi, ceva nu se leaga (bine, mai multe tongue.gif ) - la sfarsit, cum o gaseste pe fetita? Poate nu eram eu atenta, dar chiar mi-a scapat partea asta.
mutulica
comoara nationala mi s-a parut cam aiurea... un fel de dan brown pe celulo-dvd
iar orinet expres mi s-a parut un fis... genul la prima serie plingi dupa bani, iar la a doua dupa timpul pierdut

incerc sa vad cellular pina luni... desi am auzit ca e cam timpenie
Nico
Mie mi-a placut DiCaprio in "Aviatorul" si nu m-a deranjat prea tare faptul ca, asa cum a spus si Onix smile.gif , personajul pare ca nu imbatraneste. Leo nu mi se pare frumos, dar cand e vorba de personaje complexe, pasiune, nebunie, isi foloseste toata energia ca sa le dea viata, si asta se simte. Pentru mine a fost genul de film la care nu m-am plictisit nici o secunda.
Onix
Am vazut "House of Flying Daggers" de curand; am avut o tentativa si mai demult, dar nu mergea subtitrarea si inca nu am invatat chineza smile.gif La noi l-au tradus "Casa sabiilor blink.gif zburatoare", desi "dagger" este pumnal, lucru care se vede cu ochiul liber.
Pe scurt: scene de lupta de efect, peisaje absolut superbe, cateva rasturnari de situatie, mici (mari) inadvertente pe ici pe colo, dar ca spectacol este frumos. Frumosi mi s-au parut si actorii din rolurile principale. Mi-a placut.

Erata: vad ca i-am gresit numele lui DiCaprio de doua ori. Sa ma scuze tongue.gif
mutulica
Alexander si mi s-a parut timpitel... a vrut sa spuna prea mult si a spus prea putin...
interesant c anu am vazut cind a taiat nodul gordian... sa fie vreo scapare?

de suparare m-am uitat din nou la Johny English bestial!
Olaf
Am vazut ieri Gadjo Dillo si Saw. Nota zece. spoton.gif De gadjo dillo nu zic decat ca trebuie vazut, iar saw... cheia filmului este in ultimele secunde hh.gif. Suspans pana la sfarsit. Si am descoperit undeva pe parcurs un hint in legatura cu criminalul, dar nu este deloc evident spoton.gif
ComicDiva
Aseara am vazut un film foarte interesant numit Cypher

Desi nu am fost impresionata de sfarshit care se vrea absolut demential, restul filmului chiar a fost. smile.gif O poveste ce aduce aminte de Total recall insa facut cu cap. Actiunea se petrece intr-un viitor apropiat in care companii producatoare de tehnologie se spioneaza unele pe altele iar spionii folositi sunt spalati pe creier pentru ca identitatea sa nu le fie compromisa. De exemplu personajul principal se numeste Morgan Sullivan, un spion, care primeste numele de Jack Thursby. Dupa o vreme el chiar ajunge sa creada ca asta este identitatea lui adevarata.
Povestea este mult mai complicata decat atat si chia ajungi la un moment dat sa te intrebi "what the hell is going on here!?"
Altceva care mi-a placut la film a fost partea tehnica. Sunetul, montajul si cinematografia. Nu prea ma pricep la lucruri de genul asta, insa in acest film chiar m-au impresionat.
Apropo, filmul este regizat de tipul care a facut Cubul. smile.gif
user posted image
skysurfer
As avea si eu o intrebare pentru cei care au vazut The Grudge si Ju On. Adica atat varianta americana cat si cea japoneza. M-ar interesa care e mai reusita pt ca le am pe amandoua si vreau sa ma apuc sa le vad dar sunt curios care e mai horror, care merita vazut primul.
FaiLuRe
Varianta americana e mai horror si mai reusita, parerea mea.
mutulica
taxi 4 cam timpitel, da' merita vazuti cracii lu' gisselle bundchen sau cum o mai chema
si... ladies and gentlemen .... hotel rwanda film de oscar nene.... al naibii de aproape de realitate
Olaf
Am vazut The Forgotten. Haios filmul. Conspiratie, happy end, tot ce-i trebuie smile.gif.
ComicDiva
QUOTE (Olaf @ 8 Mar 2005, 11:16 AM)
Am vazut The Forgotten. Haios filmul. Conspiratie, happy end, tot ce-i trebuie smile.gif.

The aliens wanted their mommies... how cuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuute. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.