Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia In Scoli
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
cipdecip
Sa zic si pe intelesul tau:
Indiferent daca ar fi religia materie optionala sau obligatorie, eu nu as fi de acord cu predarea ei in scoli?
De ce? Am specificat mai sus.

Artanis
E drept ca ai specificat, dar mai ramane sa mai si argumentezi logic...
Tu vezi optionalul numit religie nefolositor, altul vede optionalul istoria artei nefolositor, etc...Numai ca nu asta era tematica acestui topic.
Uncle Sam
QUOTE (cipdecip @ 25 Oct 2006, 09:32 PM)
Sa zic si pe intelesul tau:
Indiferent daca ar fi religia materie optionala sau obligatorie, eu nu as fi de acord cu predarea ei in scoli?

Ha, ha...spune si pe intelesul meu ca pricep mai greu... cum Dumnezeu poti fi impotriva a ceva OPTIONAL? Cum sa fii impotriva dreptului de a alege. Ca asta inseamna optional.
Artanis
Ce ti se pare asa de neobisnuit, doar am trait juma' de veac sub dictatura comunista...
Uncle Sam
QUOTE (Artanis @ 25 Oct 2006, 10:42 PM)
Ce ti se pare asa de neobisnuit, doar am trait juma' de veac sub dictatura comunista...

Ai dreptate, incepusem sa uit
alysoft2003
Sincer, as prefera ca fiul meu sa faca o ora de fizica sau chimie in plus pe saptamana, in loc sa i se implementeze in cap de la varsta frageda notiuni de religie. Ce te pot invata la orele de religie? "Cine sau ce e Dumnezeu?" .Sa fim seriosi, nu stim nici macar noi, nici macar ei nu stiu. Etica si morala? Nu cred ca trebuiesc substituiti parintii. Sa spuna "Inger , ingerasul meu" sau "Tatal nostru"? Asta o pot invata si acasa. Iar daca nu invata acasa, inseamna ca parintii acelui copil au un motiv, mai mult sau mai putin intemeiat de a nu-l invata. Predarea religiei in scoli mi se pare o aberatie, sunt prea multi absolventi de Teologie si tre' sa le dea si lor cineva o bucata de paine? Religie e ceva intim. Fiecare, acolo, in patratica lui crede mai mult sau mai putin.
axel
QUOTE (Uncle Sam @ 25 Oct 2006, 11:04 PM)
QUOTE (cipdecip @ 25 Oct 2006, 09:32 PM)
Sa zic si pe intelesul tau:
Indiferent daca ar fi religia materie optionala sau obligatorie, eu nu as fi de acord cu predarea ei in scoli?

Ha, ha...spune si pe intelesul meu ca pricep mai greu... cum Dumnezeu poti fi impotriva a ceva OPTIONAL? Cum sa fii impotriva dreptului de a alege. Ca asta inseamna optional.

Cad ca pe dumneata te deranjeaza foarte tare ca cei mai multi forumisti si-au manifestat dreptul la alegere (vezi acel OPTIONAL pe care bati tu moneda atata) si au votat "nu".
Cucu Mucu
QUOTE (cipdecip @ 25 Oct 2006, 09:32 PM)
Sa zic si pe intelesul tau:
Indiferent daca ar fi religia materie optionala sau obligatorie, eu nu as fi de acord cu predarea ei in scoli?
De ce? Am specificat mai sus.

Trebuie sa vii cu planse colorate sa le explici, daca ai votat NU, ca fara planse nu pricep "crestinii" astia. wink.gif
Uncle Sam
QUOTE (axel @ 26 Oct 2006, 04:48 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 25 Oct 2006, 11:04 PM)
QUOTE (cipdecip @ 25 Oct 2006, 09:32 PM)
Sa zic si pe intelesul tau:
Indiferent daca ar fi religia materie optionala sau obligatorie, eu nu as fi de acord cu predarea ei in scoli?

Ha, ha...spune si pe intelesul meu ca pricep mai greu... cum Dumnezeu poti fi impotriva a ceva OPTIONAL? Cum sa fii impotriva dreptului de a alege. Ca asta inseamna optional.

Cad ca pe dumneata te deranjeaza foarte tare ca cei mai multi forumisti si-au manifestat dreptul la alegere (vezi acel OPTIONAL pe care bati tu moneda atata) si au votat "nu".

Nu, pe mine nu ma deranjeaza ci ma amuza faptul ca multi isi inchipuie ca pot alege pentru MINE. Ca asta era problema, eu aleg ce vreau EU sa studiez iar voi sunteti impotriva si asta nu ati reusit sa convingeti. Eu nu va impun ce sa studiati, voi imi impuneti ce sa nu studiez si vreti ca asta sa para logic. E doar amuzant.
axel
Pai studiaza, ca nu iti sugereaza nimeni sa nu studiezi! Dar nu in scoala publica
Artanis
axel dixit. Cu argumentatul sta mai greu...
Uncle Sam
QUOTE (axel @ 26 Oct 2006, 08:58 AM)
Pai studiaza, ca nu iti sugereaza nimeni sa nu studiezi! Dar nu in scoala publica

Ok, am inteles dorinta ta, dar care e argumentatia? De ce sa nu invat acolo unde se invata totul, adica in scoala?
Repet, nu te obliga nimeni sa participi, faci ce vrei in ora asta.
actionmedia
QUOTE (Uncle Sam @ 26 Oct 2006, 10:45 AM)
De ce sa nu invat acolo unde se invata totul, adica in scoala?

In scoala nu se invata totul! Nu se invata de exemplu sexul tantric, nici macar optional, si nici cum sa fumezi narghilea, nu se invata nici macar cum se conduce un autobuz.

In scoala se invata lucruri generale, utile oricarui om in viata de zi cu zi sau materii de baza, pregatitoare pentru specializarea intr-un anumit domeniu de activitate.

Religia ortodoxa nu aduce un plus de cunostinte, din contra, intra in contradictie cu alte invataturi de la scoala. Prin urmare locul ei nu este in scoala.

Combatezi voi mai intai aceste argumente si apoi mai discutam si despre altele.
Uncle Sam
QUOTE (actionmedia @ 26 Oct 2006, 11:35 AM)
Combatezi voi mai intai aceste argumente si apoi mai discutam si despre altele.

Pai s-a tot combatut. Nu te obliga nimeni sa faci nici sex tantric, nici sa inveti conducerea autobuzului si mai ales nu te obliga nimeni sa participi la orele de religie. Dar daca vrei sa le faci, n-ai decat.
TU, in schimb, nu esti de acord cu ce invat EU.
Ce e si mai amuzant este ca eu, crestinul, cu bagajul traditional (inchizitie, crime, obscurantism, manipulare, prostie, etc, etc, etc si tot ce mai puneti voi in carca TUTUROR crestinilor) am urmatoarele conceptii despre drepturile TALE
Tu ai dreptul sa inveti ce vrei in scoala (poti sa ceri o ora despre sexul tantric, chiar ar fi interesant)
TU ai dreptul sa nu inveti religie
TU ai dreptul sa alegi o ora despre cat de rea e religia si ce rau a adus ea omenirii
Iti recunosc toate aceste drepturi

In acest timp, tu, ganditorul liber si care te consideri probabil un om modern cu o gandire moderna ai urmatoarea conceptie despre mine
EU nu am voie sa studiez religia in scoala
Asta e tot o forma de Inchizitie.

Te astept cateva secole pana ne ajungi din urma. Ne intalnim aici la Han smile.gif
actionmedia
QUOTE (Uncle Sam @ 26 Oct 2006, 12:42 PM)
Pai s-a tot combatut.

Pai nu s-a combatut.

De exemplu nu ai combatut asta:
"In scoala nu se invata totul". Ti-am adus argumente ca in scoala nu se invata totul.

Aici se discuta despre a se invata sau a nu se invata religia in scoala. Asa ca nu are rost sa vorbim despre ce drepturi are unul sau altul. In private, avem oricate drepturi poftesti. Si poti sa inveti tot ce vrei. Chiar sa urci si canapeaua. Hai sa nu amestecam lucrurile, ca altfel vin si eu cu chestii gen propaganda si spalarea creierului.

Nu ati combatut nici asta:

QUOTE
Religia ortodoxa nu aduce un plus de cunostinte, din contra, intra in contradictie cu alte invataturi de la scoala.


Si nici nu am vazut clar care ar fi utilitatea religiei, adica de ce sa se predea in scoala
Kyklos
Religa predată în şcoli prin dogme şi pilde e retrogradă , transformăm şcolile în mănăstiri pentru că aşa doresc doi profesori de relgie sau câţi ocupă catedra ..... hh.gif
Uncle Sam
QUOTE (actionmedia @ 26 Oct 2006, 12:51 PM)
Si nici nu am vazut clar care ar fi utilitatea religiei, adica de ce sa se predea in scoala

De aia nici nu te oblig sa inveti ceva ce ti se pare inutil. Tu consideri ca nu e util ca EU sa invat religie. Ce discutie mai poate avea loc aici? Te astept, asa cum am zis, peste cateva sute de ani. Pana atunci, multumeste cui vrei tu ca nu ai fost nascut intr-o tara musulmana ca atunci nu mai aveai astfel de dileme smile.gif
Uncle Sam
QUOTE (Colimator @ 26 Oct 2006, 12:58 PM)
Religa predată în şcoli prin dogme şi pilde e retrogradă , transformăm şcolile în mănăstiri pentru că aşa doresc doi profesori de relgie sau câţi ocupă catedra ..... hh.gif

Tu asa ai inteles, ca cei doi profesori sau cati ocupa catedra vor decide?
La chestionarul despre acceptul/refuzul de a se preda religia raspund DOAR parintii.
alysoft2003
QUOTE (Uncle Sam @ 26 Oct 2006, 12:42 PM)
[QUOTE=actionmedia,26 Oct 2006, 11:35 AM]

EU nu am voie sa studiez religia in scoala
Asta e tot o forma de Inchizitie.


Locul religiei nu e in scoala.
Ca sa va fie clar, nu sunt ateu, sunt crestin ortodox nepracticant, cu usoare tente protestante. Din punctul meu de vedere, studierea religiei in scoli cand au deja o multitudine de alte materii folositoare si care la un moment dat intra in contradictie cu religia nu o consider normala. Studierea optionala? ; adica la sfarsitul orelor, majoritatea pleaca acasa iar cele 6 oi ratacite ramna sa isi astampere detea spirituala de Tatal Nostru? Nu se mai invata oare nimic de la parinti? Sau de la preoti, atunci cand mergem la biserica? Si ce va fi mai bine sa studiem, Biblia sau Coranul?. Sa nu uitam ca in SE Ropmaniei avem o importanta comunitate islamica. De religie ar trebui sa studieze ei? Islamul sau Crestinismul?
Uncle Sam
QUOTE (alysoft2003 @ 26 Oct 2006, 01:57 PM)
[QUOTE=Uncle Sam,26 Oct 2006, 12:42 PM] [QUOTE=actionmedia,26 Oct 2006, 11:35 AM]

EU nu am voie sa studiez religia in scoala
Asta e tot o forma de Inchizitie.

[/QUOTE]
Locul religiei nu e in scoala.
Ca sa va fie clar, nu sunt ateu, sunt crestin ortodox nepracticant, cu usoare tente protestante. Din punctul meu de vedere, studierea religiei in scoli cand au deja o multitudine de alte materii folositoare si care la un moment dat intra in contradictie cu religia nu o consider normala. Studierea optionala? ; adica la sfarsitul orelor, majoritatea pleaca acasa iar cele 6 oi ratacite ramna sa isi astampere detea spirituala de Tatal Nostru? Nu se mai invata oare nimic de la parinti? Sau de la preoti, atunci cand mergem la biserica? Si ce va fi mai bine sa studiem, Biblia sau Coranul?. Sa nu uitam ca in SE Ropmaniei avem o importanta comunitate islamica. De religie ar trebui sa studieze ei? Islamul sau Crestinismul?

Atat timp cat e optional nu am nimic impotriva, asta e alegerea mea si nimic mai mult. Nu am de gand sa conving pe nimeni. Eram curios de ce ar fi cineva impotriva a ceva OPTIONAL . Optional inseamna a alege, cum sa fii impotriva dreptului de a alege, de a avea optiuni? N-am citit absolut nici un argument convingator.
(presupun ca musulmanii vor alege coranul)
actionmedia
Uncle Sam vad ca o dai mereu pe langa. Nu iti ia nimeni dreptul de a alege. Se pune problema in ce cadru legal ti se ofera acest drept. Tu vrei sa iti exerciti acest drept in scoala. Adica vrei sa in scoala sa existe opiunea "sa fac sau sa nu fac religie".

Sunt destui oameni care se opun acestui deziderat si ti-au adus argumentele. De ce spui ca nu sunt convingatoare? Cei care spun ca in scoala nu are ce cauta "optiunea a face sau a nu face religie", au adus ca argumente urmatoarele:

1. Religia nu aduce nimic nou si nu are utilitate practica, nu poate fi considerata materie de studiu ca atare.
2. Religia abunda de mesaje propagandistice si manipulatoare, care au capacitatea de a crea prozeliti.
3. "Invatatura religioasa" intra in contradictie cu alte invataturi, la alte materii studiate de copii, creand astfel confuzii.

QUOTE
Tu consideri ca nu e util ca EU sa invat religie.


NU!
Eu consider ca fiecare e liber sa invete ce vrea. Problema se pune daca are sau nu are ce cauta in invatamantul de stat. Treaba ta cat este de util pentru tine sa inveti religie. Hai sa pastram discutia la nivelul scolii, are rost sa fie religia materie de invatamant? Daca da, de ce? Hai sa vedem.
Clopotel
Draga Action,
QUOTE
De exemplu nu ai combatut asta:
"In scoala nu se invata totul". Ti-am adus argumente ca in scoala nu se invata totul.

Pai nimeni nu a spus ca in scoala se invata totul... Este imposibil asa ceva...Dupa cum este imposibil de precizat cat trebuie sa se invete in scoala si cat nu... Prin urmare, daca unii doresc sa invete mai mult decat altii, sau ceva anume, ce ai cu ei?
Am observat ca tot incerci sa aduci discutia in derizoriu pomenind de tantra yoga si altele asemenea... Ti-am spus ca este ilegal sa se predea asa ceva minorilor... Cand vor creste mari, vor merge la scoli de tantra yoga daca vor... Religia in schimb nu este ilegal a se preda minorilor... Asa ca te rog sa nu mai insisti aiurea pe ce e deja lamurit...
QUOTE
Aici se discuta despre a se invata sau a nu se invata religia in scoala.

Ai uitat sa precizezi optional... Adica doar cei ce vor... E foarte importanta precizarea...
QUOTE
Asa ca nu are rost sa vorbim despre ce drepturi are unul sau altul. In private, avem oricate drepturi poftesti. Si poti sa inveti tot ce vrei. Chiar sa urci si canapeaua.
Ok... si imi baza carui drept te opui tu ca fiul meu sa invete religia in scoala?... (Am precizat, religia, nu si partea de ritual) Tie ti se pare normal ca eu sa ma opun ca fiul tau sa faca fotbal la scoala si sa-l trimit pe stadion, sau muzica si sa-l trimit la opera etc. ?
QUOTE
QUOTE
Nu ati combatut nici asta:

Religia ortodoxa nu aduce un plus de cunostinte, din contra, intra in contradictie cu alte invataturi de la scoala.

Religia ortodoxa aduce evident si logic un plus de cunostinte... Dovada este ca cei ce nu au facut-o nu cunosc destule despre propria dogma, dar se dau ortodocsi... Si oricum, nu vad cat de (mai) multe cunostinte aduce muzica pentru un elev caruia nu-i place muzica, decat religia unuia caruia ii place religia... Lasa-l pe ala caruia ii place religia sa o invete la scoala... Cu ce te incurca pe tine concret? Tu in timpul asta fiind pe terenul de fotbal batand mingea, sa zicem...
Iar in ceea ce privesc contradictiile cu alte materii, aici chiar ai dat cu nuca-n perete... Probabil te referi la teoria evolutinista... Ei bine, atat teoria evolutionista cat si teoriile crearii Universului, gen Big Bang, sunt doar niste teorii... Nimic nu este sigur...La fel ca teoria din Biblie de la Creatie... Mai tarziu, daca va fi ateu, va crede in evolutia omului din maimuta, iar daca va fi credincios, va crede ce spune la Creatie... Care e problema?
QUOTE
Si nici nu am vazut clar care ar fi utilitatea religiei, adica de ce sa se predea in scoala

Pai si teoria BigBangului , de ex., devreme ce este doar o teorie si nu se poate demonstra nimic sigur, de ce se preda in scoala? Lasa oamenii sa invete ce teorii vor ei... Ce treaba ai tu? Cu ce te incurca?

Draga Alysoft,
QUOTE
Locul religiei nu e in scoala.

Probabil confunzi studierea Bibliei cu partea ceremoniala... In scoli nu se va face nimic din partea ceremoniala sau de propovaduire... Doar o informare.. Atat..
QUOTE
Ca sa va fie clar, nu sunt ateu, sunt crestin ortodox nepracticant, cu usoare tente protestante.

What?! ohmy.gif Asta ce struto-camila o mai fi? Cum vine aia ortodox nepracticant cu tente protestante? laugh.gif
Pai ori esti ortodox ori nu? Nu exista ortodocsi practicanti si nepracticanti... Eventual exista ortodocsi si fani de-ai lor (probabil aia care sunt nepracticanti)... Dar cu tente protestante, asta chiar nu am inteles... Pai Ortodoxia si protestantismul se bat cap in cap... Ma rog, poate ar fi interesant sa ne spui mai multe despre conceptia asta, pe un topic dedicat...
QUOTE
Din punctul meu de vedere, studierea religiei in scoli cand au deja o multitudine de alte materii folositoare si care la un moment dat intra in contradictie cu religia nu o consider normala.
Pai poate unii ar dori sa fie mai mult decat fani ortodocsi, adica ar dori sa si practice ortodoxia, dar au nevoie intai de teorie, si de aceea s-au gandit ca le este folositoare si vor sa o studieze la scoala daca tot se duc acolo... Te incurca ei cu ceva pe tine?
De aceea te-am rugat sa ne spui mai multe despre conceptia ta, caci eu cred,ca nu cunosti dogma ortodoxa... Iata ce bine ti-ar fi prins sa fi invatat religia in scoala...
QUOTE
Studierea optionala? ; adica la sfarsitul orelor, majoritatea pleaca acasa iar cele 6 oi ratacite ramna sa isi astampere detea spirituala de Tatal Nostru?
Hai sa zicem ca acele oi ratacite raman in banci si studiaza Biblia, in timp ce alte oi smechere bat mingea pe maidan... Te incurca pe tine mai mult o turma decat alta? S-ar putea, caci oile zburdalnice dupa ce ca fac si multa galagie, mai iti sparg si cate un geam...
QUOTE
Nu se mai invata oare nimic de la parinti? Sau de la preoti, atunci cand mergem la biserica?

O ba da... Si inca mult.. Numai ca nu se poate invata totul acasa caci daca s-ar invata nu am mai merge deloc la scoala...
Ce, parintii tai nu au fost in stare sa te invete liniute si bastonase si adunari si scaderi? Si atunci de ce te-au mai trimis in clasa intai si a doua ca sa te invete altii, si nu te-au invatat chiar ei, ca doar e simplu, si te trimiteau apoi direct la facultate?
QUOTE
Si ce va fi mai bine sa studiem, Biblia sau Coranul?.

Pai eu ca parinte ortodox, voi alege pentru copilul meu religia ortodoxa, la fel cum ii aleg si scoala, si hainele, si mancarea, si locuinta etc... Cand va fi mare, va alege el singur ce crede ca e mai bine pentru el... Pana atunci eu aleg pentru el...
Daca tu ca "ortodox-protestant", ca inca nu te-ai hotarat ce esti, vrei sa invete Coranul, e foarte bine... Eu nu o sa spun NU, pentru ca este optiunea ta, si esti liber sa si o pui in practica... Asa mi se pare firesc...
QUOTE
Sa nu uitam ca in SE Ropmaniei avem o importanta comunitate islamica.

De acord, si in curand si budhista, caci am inteles ca langa Bucuresti va fi un cartier chinezesc... In acest caz, mi se pare firesc, ca acestia la ora de religie sa faca budhismul in scolile unde ei vor fi majoritari, adica la ei in cartier... Nu vad care e problema...
QUOTE
De religie ar trebui sa studieze ei? Islamul sau Crestinismul?
Ce vor... Ei isi aleg ce religie sa invete... Am repetat asta de 1000 de ori de la inceputul topicului... Care anume parte nu o intelegi?
Uncle Sam
QUOTE (actionmedia @ 26 Oct 2006, 02:25 PM)
1. Religia nu aduce nimic nou si nu are utilitate practica, nu poate fi considerata materie de studiu ca atare.
2. Religia abunda de mesaje propagandistice si manipulatoare, care au capacitatea de a crea prozeliti.
3. "Invatatura religioasa" intra in contradictie cu alte invataturi, la alte materii studiate de copii, creand astfel confuzii.


1. Nici Istoria nu aduce nimic nou si sunt multe alte materii fara utilitatea practica. In plus, nu te obliga nimeni sa participi la asa ora inutila (stiu ca ma repet dar mereu treceti cu usurinta peste acest argument)
2. Iar eu am decis ca cel mai bine imi feresc copilul de prozelitism lasandu-l sa studieze toate materiile la scoala si sa decida de unul singur. Interzicerea unei materii ar avea efectul "fructului oprit" si i-ar starni poate o curiozitate mai mare decat mi-as dori eu. In plus nu te obliga nimeni sa iti trimiti copiii la asa materie propagandistica (vezi disclaimerul de la punctul 1)
3. De aia trimit copiii la scoala, sa vada cu ochii lor, sa compare si sa ajunga sa decida, nu sa le impun eu sa nu invete religia si peste ani de zile sa-i vad prada "revelatiilor" divine venite de la cine stie ce guru . Si in plus, daca vrei sa iti feresti copiii de a intra in contradictie cu alte materii nu ai decat sa nu-i trimiti la ora de religie (obositor acest argument de necombatut, asa?)
zexelica
Asta este durerea lui Sensei Clopotel:
QUOTE
Pai poate unii ar dori sa fie mai mult decat fani ortodocsi, adica ar dori sa si practice ortodoxia, dar au nevoie intai de teorie, si de aceea s-au gandit ca le este folositoare si vor sa o studieze la scoala daca tot se duc acolo... Te incurca ei cu ceva pe tine?
De aceea te-am rugat sa ne spui mai multe despre conceptia ta, caci eu cred,ca nu cunosti dogma ortodoxa... Iata ce bine ti-ar fi prins sa fi invatat religia in scoala...


Deci nici macar nu se pune problema ALEGERII unei religii anume. Este ORTODOXIA, care in mintea lui Sensei este SINGURA RELIGIE, sau nu este deloc.

Asta-i de fapt sondajul: ORTODOXIA optional sau nu

Cred ca te scot de la sensei si te pun la AYATOLAH.
actionmedia
QUOTE (Clopotel @ 26 Oct 2006, 02:52 PM)
Pai nimeni nu a spus ca in scoala se invata totul...

Ba da! Uncle Sam a adus asta ca argument. Vezi mai sus.

QUOTE
Dupa cum este imposibil de precizat cat trebuie sa se invete in scoala si cat nu


Ba asta se poate preciza. Un studiu atent ar putea preciza clar ce, cat si cand ar trebui invatat in scoala.

QUOTE
Am observat ca tot incerci sa aduci discutia in derizoriu pomenind de tantra yoga si altele asemenea


Era un contra argument la "in scoala se invata totul", am precizat ca in scoala nu se invata totul. Puteam foarte bine sa spun ca in scoala nu se invata stersul la fund sau mancatul cu mana dreapta sau cu cutitul si furculita. Nu vad de ce te legi de detalii. Sunt chestii care se invata la scoala si chestii care se invata acasa sau in alta parte.

QUOTE
Ai uitat sa precizezi optional... Adica doar cei ce vor... E foarte importanta precizarea


Bine Clopotel. Aici se discuta daca are rost sau nu are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala. E bine asa?

QUOTE
Ok... si imi baza carui drept te opui tu ca fiul meu sa invete religia in scoala?...


Dreptul democratic de a alege, de a te opune unei idei sau de a simpatiza cu ea. Cu mentiunea ca nu ma opun ca fiul tau sa "invete religia in scoala" ci ma opun introducerii religiei ca materie in scoala, chiar si optional. (Ma rog, nu ma opun, dar acum fac pe avocatul celor care se opun)

QUOTE
Tie ti se pare normal ca eu sa ma opun ca fiul tau sa faca fotbal la scoala si sa-l trimit pe stadion, sau muzica si sa-l trimit la opera etc. ?


Mi se pare foarte normal, e dreptul tau sa te opui, daca asta iti doresti.

QUOTE
Religia ortodoxa aduce evident si logic un plus de cunostinte... Dovada este ca cei ce nu au facut-o nu cunosc destule despre propria dogma, dar se dau ortodocsi


Nu, asta nu este o "dovada". Este o afirmatie gratuita si nesustinuta de argumente.

QUOTE
Si oricum, nu vad cat de (mai) multe cunostinte aduce muzica pentru un elev caruia nu-i place muzica, decat religia unuia caruia ii place religia


Aha, ai terminat argumentele si ai trecut la pseudoargumente de genul: "daca Ion e rau, atunci avem si noi dreptul sa fim rai". N-ai decat sa te opui introducerii muzicii ca materie optionala in soala, daca asa crezi. Oricum asta nu creaza mai multa utilitate pentru religie decat are acum. Deci Religia nu are utilitate.

QUOTE
Iar in ceea ce privesc contradictiile cu alte materii, aici chiar ai dat cu nuca-n perete... Probabil te referi la teoria evolutinista... Ei bine, atat teoria evolutionista cat si teoriile crearii Universului, gen Big Bang, sunt doar niste teorii... Nimic nu este sigur...La fel ca teoria din Biblie de la Creatie... Mai tarziu, daca va fi ateu, va crede in evolutia omului din maimuta, iar daca va fi credincios, va crede ce spune la Creatie... Care e problema?


Nu, ma refeream la chestii mult mai simple. De exemplu, la religie invata ca "ploaia vine de la Dumnezeu", iar la stiintele naturii invatat ca "ploaia face parte din circuitul apei in natura: evaporare - condens - acumulare - evaporare". Ideea este ca se creaza confuzii, aceeasi autoritate (scoala) ofera informatii contradictorii, asta duce la scaderea increderii si interesului fata de invataturile primite la scoala.

QUOTE
Pai si teoria BigBangului , de ex., devreme ce este doar o teorie si nu se poate demonstra nimic sigur, de ce se preda in scoala?


Teoria BigBangului nu se preda la scoala. Nici nu stiu daca exista teoria Big Bangului. Exista ipoteza ca universul ar fi luat nastere in urma unui Big Bang, iar asta nu constituie materie de studiu, ci doar se vorbeste despre ea la unele materii, gen fizica sau geografie, si oricum foarte pe scurt.

QUOTE (Uncle Sam)
Nici Istoria nu aduce nimic nou si sunt multe alte materii fara utilitatea practica.


Pseudoargument de tipul: "daca ion e rau, avem si noi dreptul sa fim rai". N-ai decat sa faci demersuri pentru scoaterea istoriei din programa scolara daca ti se pare inutila. Ma asteptam insa sa aduci un argument in favoarea utilitatii religiei, un astfel de pseudo argument, nu face decat sa intareasca argumentul meu: "religia nu are utilitate practica", mai ales acel "nici".
Oricum nu ai nimerit-o, istoria are utilitate practica, este materie de baza pentru mai multe profesii in domenii cum ar fi: avocatura si magistratura, armata, politica, sociologie, istorie, religie, in plus orice om are nevoie sa cunoasca trecutul lumii in care traieste si ar avea ceva de invatat din acel trecut, macar pentru a nu repeta greselile facute de altii. In plus istoria este o stiinta, in timp ce religia nu este o stiinta.

QUOTE
In plus, nu te obliga nimeni sa participi la asa ora inutila


Pana la urma asta e singurul vostru argument. Dar "o ora asa inutila" implica niste costuri, implica resurse, manaca timp. Este ea oare intr-adevar necesara? Probabil ca si mie mi-ar place de exemplu sa imi dau copilul la un curs de construit castele din carti de joc. Multora li s-ar parea inutil si sunt liberi sa nu participe, dar probabil ca s-ar gasi suficienti oameni care sa il considere util, dar oare are ce cauta un astfel de curs in programa scolara? Are el utilitate? Nu cumva s-ar putea face in particular?

QUOTE
2. Iar eu am decis ca cel mai bine imi feresc copilul de prozelitism lasandu-l sa studieze toate materiile la scoala si sa decida de unul singur. Interzicerea unei materii ar avea efectul "fructului oprit" si i-ar starni poate o curiozitate mai mare decat mi-as dori eu.


Bai nene, asta e cusuta cu ata viloet. Altceva nu puteai sa mai scoernesti? Aici nu e vorba de a interzice ceva. Nu te-ai prins inca? Se pune problema daca ar trebui sau nu sa se studieze religia in scoala (chiar si optional).

QUOTE
In plus nu te obliga nimeni sa iti trimiti copiii la asa materie propagandistica


Pai degeaba ii tii departe de "asa o materie propagandistica", prozelitii (adica ceilalti copii, care se duc acolo) vor avea gija sa faca prozelitizm. Religia ortodoxa (desi se afirma ca nu incurajeaza prozelitismul) prin mesajul pe care il transmite, creeaza prozeliti, care la randul lor, devin centrul de distribuire a informatiei. In acest fel a rezistat atatia ani crestinismul, chiar si cel ortodox.

QUOTE
De aia trimit copiii la scoala, sa vada cu ochii lor, sa compare si sa ajunga sa decida, nu sa le impun eu sa nu invete religia si peste ani de zile sa-i vad prada "revelatiilor" divine venite de la cine stie ce guru


Iti repet, aici nu e vorba de a interzice ceva copilului. Ci daca acea religia poate fi materie de invatamant. Ce e asa de greu de priceput? Oricum si aici e la fel de exagerat ca si la punctul 2.

QUOTE
Si in plus, daca vrei sa iti feresti copiii de a intra in contradictie cu alte materii nu ai decat sa nu-i trimiti la ora de religie


Si de ce sa fiu nevoit sa fac asta? De ce nu cei care vor sa invete mai multe despre religie sa nu invete aceste lucruri in particular? In plus, cum spueam si mai sus, copiii comunica intre ei, cei indoctrinati ii pot corupe pe ceilalti.
Aici nu este vorba doar depre copilul meu si al tau, ci despre societate in general si despre sanatatea societatii. Cu cat sunt mai multi oameni confuzi, cu atat societatea este mai nesanatoasa. Oamenii confuzi creaza confuzie si printre ceilati.
Clopotel
Draga Action,
QUOTE
QUOTE (Clopotel @ 26 Oct 2006, 02:52 PM)
Pai nimeni nu a spus ca in scoala se invata totul...

Ba da! Uncle Sam a adus asta ca argument. Vezi mai sus.

Cred ca in alt inteles... Acum imi dau seama de confuzia ta... Voita sau nu...
Deci eu zic ca Uncle Sam se referea ca, in scoala poti sa inveti totul ce ce poate invata, adica sa nu lasi vreo materie pe dinafara... Nu la faptul ca in scoala inveti totul ce este cunoscut in lumea asta...
QUOTE
QUOTE
Dupa cum este imposibil de precizat cat trebuie sa se invete in scoala si cat nu

Ba asta se poate preciza. Un studiu atent ar putea preciza clar ce, cat si cand ar trebui invatat in scoala.

Indiferent cat ar fi studiul acela de bun, ce se invata in scoala se modifica permanent, si asta nu numai ca se fac descoperiri noi, ci si cu cele existente deja, in functie de interese, de tendinte, de necesitatil ede moment etc... Niciodata nu poti preciza 100% ce, cat si cum...
QUOTE
QUOTE
Am observat ca tot incerci sa aduci discutia in derizoriu pomenind de tantra yoga si altele asemenea

Era un contra argument la "in scoala se invata totul", am precizat ca in scoala nu se invata totul. Puteam foarte bine sa spun ca in scoala nu se invata stersul la fund sau mancatul cu mana dreapta sau cu cutitul si furculita. Nu vad de ce te legi de detalii. Sunt chestii care se invata la scoala si chestii care se invata acasa sau in alta parte.
Exista scoli la care chiar se invata si asa ceva... Eu insa doream sa ne restrangem la o discutie constructiva, nu sa batem moneda pe ceva aiurea, cum e chestia cu tantra yoga, care este ilegala pentru minori
QUOTE
QUOTE
Ai uitat sa precizezi optional... Adica doar cei ce vor... E foarte importanta precizarea

Bine Clopotel. Aici se discuta daca are rost sau nu are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala. E bine asa?

Sigur ca da...smile.gif Dar te rog sa remarci, ca daca exista destule voci care spun ca are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala, inseamna ca aceia chiar ar fi interesati sa o faca... Nu inteleg de ce altii s-ar opune lor... Desigur pot sa spuna NU... E dreptul lor... Numai ca as fi interesat si de argumente pertinente pentru acel NU...
De ex. Doriti sa se introduca optional in meniul restaurantelor mancarea de fasole? Asta pentru ca au fost cleinti care au cerut mancare de fasole... Eu pot sa spun NU pentru ca mie nu-mi place mancarea de fasole (...de fapt imi place smile.gif )... Dar acest NU al meu, se traduce practic astfel: Nu mancarea de fasole in restaurante... Ok... si atunci cum ramane cu cei care doreau mancare de fasole in restaurante? Ii trimit acasa?
Daca insa, eu ziceam DA, aveam urmatorul rezultat practic:
1. In restaurantele care aveau astfel de cereri se introduce in meniu mancarea de fasole, si cei ce o doreau se serveau...
2. Eu daca mergeam intr-un astfel de restaurant, comandam ciorba de burta, si nu comandam mancare de fasole ca nu aveam de ce...
Si aveam toti consumatorii fericiti: eu ca mancam ce doream, aia ca mancau ce doreau...
Cel mai rau caz cand il iau pe NU in brate aiurea, este atunci cand eu zic NU la mancarea de fasole, iar aia carora le placea fasolea ziceau NU la ciorba de burta, si aveam un restaurant doar cu muraturi...
Ori inteleg ca aceasta este situatia ce va place voua, celor cu NU...

QUOTE
QUOTE
Ok... si imi baza carui drept te opui tu ca fiul meu sa invete religia in scoala?...

Dreptul democratic de a alege, de a te opune unei idei sau de a simpatiza cu ea.
Evident, si atunci mancam toti muraturi... Ti se pare normal?
QUOTE
Cu mentiunea ca nu ma opun ca fiul tau sa "invete religia in scoala" ci ma opun introducerii religiei ca materie in scoala, chiar si optional. (Ma rog, nu ma opun, dar acum fac pe avocatul celor care se opun)

Sunt de acord ca faci pe avocatul, dar nici macar avocatul celui mai inrait criminal, care a fost surprins cu toporul in capul victimei, nu poate sustine ca respectivul de fapt a vrut sa apere victima de muste cu acel topor...

QUOTE
QUOTE
Tie ti se pare normal ca eu sa ma opun ca fiul tau sa faca fotbal la scoala si sa-l trimit pe stadion, sau muzica si sa-l trimit la opera etc. ?

Mi se pare foarte normal, e dreptul tau sa te opui, daca asta iti doresti.

De ce mi-as dori asta? Da-mi un motiv? Acum sa te vad... laugh.gif
QUOTE
QUOTE
Religia ortodoxa aduce evident si logic un plus de cunostinte... Dovada este ca cei ce nu au facut-o nu cunosc destule despre propria dogma, dar se dau ortodocsi

Nu, asta nu este o "dovada". Este o afirmatie gratuita si nesustinuta de argumente.

O ... Doamne... No comment...
QUOTE
Deci Religia nu are utilitate.

Pai nu are utilitate pentru cei ce nu sunt interesati de ea, dar pentru altii are cu siguranta...
QUOTE
Nu, ma refeream la chestii mult mai simple. De exemplu, la religie invata ca "ploaia vine de la Dumnezeu", iar la stiintele naturii invatat ca "ploaia face parte din circuitul apei in natura: evaporare - condens - acumulare - evaporare". Ideea este ca se creaza confuzii, aceeasi autoritate (scoala) ofera informatii contradictorii, asta duce la scaderea increderii si interesului fata de invataturile primite la scoala.

Iata o eroare grava... Vezi ce inseamna ca nu ai facut religia in scoala? tongue.gif
La religie nu invata nimeni ca ploaia vine de la Dumnezeu, caci mecanismul ploii (normale- nu intamplator spun asta) este cunoscut... Nici un credincios atunci cand ploua afara nu se mira anume, decat daca brusc incepe sa ploua in Sahara... Totusi, va intelege ca legile naturii, care fac sa se miste norii si tot circuitul si atractia magnetica, si fulgerele, si miscarea galaxiilor etc etc, au avut un punct de creatie, un inceput... Cum iti imaginezi tu aparitia unui atom, sau a celei mai mici particule subatomice din nimic? Cum ii explici asta copilului tau cand nici tu nu sti, si ca ateu nici nu poti concepe?
Dar eu nu sustin ca asta se va preda la ora de religie, ci poate ca, elevul va putea sa-si gaseasca singur niste explicatii... Noi doar suntem datori sa-i dam mai multe elemente de studiu, printre care, evident, si religia...
QUOTE
QUOTE
Pai si teoria BigBangului , de ex., devreme ce este doar o teorie si nu se poate demonstra nimic sigur, de ce se preda in scoala?

Teoria BigBangului nu se preda la scoala. Nici nu stiu daca exista teoria Big Bangului. Exista ipoteza ca universul ar fi luat nastere in urma unui Big Bang, iar asta nu constituie materie de studiu, ci doar se vorbeste despre ea la unele materii, gen fizica sau geografie, si oricum foarte pe scurt.
Pai e acelasi lucru... Nu conteaza timpul de predare... Unele lucruri le explici in 10 minute, altele in 30 de ore...
actionmedia
QUOTE (Clopotel @ 26 Oct 2006, 05:33 PM)
Deci eu zic ca Uncle Sam se referea ca, in scoala poti sa inveti totul ce ce poate invata, adica sa nu lasi vreo materie pe dinafara...

Sigur ca da, asta am inteles si eu, doar ca religia nu este o materie, nu este ceva care "se poate invata", nu mai mult decat alte lucruri care "se pot invata" si nu sunt predate in scoala.


QUOTE
Indiferent cat ar fi studiul acela de bun, ce se invata in scoala se modifica permanent, si asta nu numai ca se fac descoperiri noi, ci si cu cele existente deja, in functie de interese, de tendinte, de necesitatil ede moment etc... Niciodata nu poti preciza 100% ce, cat si cum


Sigur ca se modifica, dar nu atat de repede pe cat crezi tu. Si probabil ca nu vom avea 100% certitudine, dar un 95% e multumitor. Asa ca hai sa lasam asta deoparte ca nu duce nicaieri.

QUOTE
Dar te rog sa remarci, ca daca exista destule voci care spun ca are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala, inseamna ca aceia chiar ar fi interesati sa o faca... Nu inteleg de ce altii s-ar opune lor


De-aia. Pentru ca pot sa se opuna, si pentru ca asa vor. Argumentele pe care le-am sintetizat sunt urmatoarele:

1. Religia nu are utilitate
2. Propaganda si prozelitism
3. Intra in contradictie cu alte discipline.

Am sa le repet pana o sa incetezi sa mai spui ca nu au adus argumente. Ei au adus mai multe, doar ca pe astea le-am retinut eu.

QUOTE
Doriti sa se introduca optional in meniul restaurantelor mancarea de fasole?


Nu e acelasi lucru. Restaurantele sunt o intreprindere privata, fiecare introduce in meniu ce pofteste, daca nu iti place meniul, nu manaci la acel restaurant.
Scoala de stat este pentru toata lumea si trebuie sa respecte dorintele si interesele fiecaruia si a societatii in ansamblu. Daca sunt oameni care nu vad cu ochi buni predarea religiei in scoala, este dreptul lor sa se opuna.

QUOTE
Evident, si atunci mancam toti muraturi... Ti se pare normal?


Nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta si nu mi se pare normal. Discutia era "cu ce drept te opui", ete cu dreptul meu la libera exprimare.

QUOTE
Pai nu are utilitate pentru cei ce nu sunt interesati de ea, dar pentru altii are cu siguranta


Dar pentru societate in ansamblu are utilitate? Care ar fi criteriile de stabilire a utilitatii? Nu ti se pare normal ca atunci cand vine vorba de scoala, sa se foloseasca aceleasi criterii de evaluare a utilitatii pentru toate materiile?

Astept totusi sa mi se spuna care este utilitatea, care este finalitatea. Pentru societate in general, pentru educatie si invatamant. Ca utilitatile individuale nu au ce cauta in aceasta discutie.

QUOTE
La religie nu invata nimeni ca ploaia vine de la Dumnezeu


Dar ce se invata la ora de religie?

QUOTE
Pai e acelasi lucru... Nu conteaza timpul de predare... Unele lucruri le explici in 10 minute, altele in 30 de ore...


Nu este acelasi lucru. Teoria Big Bangului nu este materie de studiu in scoala, in timp ce religia se pretinde a fi si mai pretinde ca "invataturile" ei au valoare de adevar absolut. Ceea ce nu face nici o materie din scoala.
Uncle Sam
QUOTE (zexelica @ 26 Oct 2006, 03:54 PM)
Asta-i de fapt sondajul: ORTODOXIA optional sau nu

Pai daca (1)religia e optionala si (2) fiecare alege ce anume sa studieze la religie, rezulta logic ca (3) studierea ortodoxiei e optionala, cei ce aleg religia avand dreptul sa precizeze ce anume vor sa studieze
zexelica
unchiu' sam

QUOTE
Pai daca (1)religia e optionala si (2) fiecare alege ce anume sa studieze la religie, rezulta logic ca (3) studierea ortodoxiei e optionala,

Religia=ortodoxie? sau crestinism=ortodoxie? de unde si pina unde? este o dogma in care-si pun increderea un # de oameni.
Uncle Sam
QUOTE (zexelica @ 26 Oct 2006, 06:56 PM)
unchiu' sam

QUOTE
Pai daca (1)religia e optionala si (2) fiecare alege ce anume sa studieze la religie, rezulta logic ca (3) studierea ortodoxiei e optionala,

Religia=ortodoxie? sau crestinism=ortodoxie? de unde si pina unde? este o dogma in care-si pun increderea un # de oameni.

Ha, ha, ...zexelica, mai ai putin si ma convingi smile.gif)
Daca (1) am dreptul la o ora optionala de religie si (2)in cadrul orei optionale de religie TREBUIE sa optez pentru ceva (catolicism, islamism, ortodoxie) rezulta clar ca alegand optional religia e nevoie ( nu ca am dreptul, e nevoie) sa precizez ce anume vreau ca altfel nu va sti saraca secretara daca sa cheme popa sau hogea la orele mele. Esti haios tare.
abureala
Ma scuzati ca intervin, dar prea multa patima pentru ceva ce ar trebui sa fie clar. Am spus ca nu mai postez, sper sa fie ultimul.

QUOTE

<b>Art. 25.</b> - (1) Copilul are dreptul la libertate de gandire, de constiinta si de religie.<br />
(2) Parintii indruma copilul, potrivit propriilor convingeri, in alegerea unei religii, in conditiile legii, tinand seama de opinia, varsta si de gradul de maturitate a acestuia, fara a-l putea obliga sa adere la o anumita religie sau la un anumit cult religios.<br />
(3) Religia copilului care a implinit 14 ani nu poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia; copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa-si aleaga singur religia.<br />
(4) Atunci cand copilul beneficiaza de protectie speciala, persoanelor in ingrijirea carora se afla le sunt interzise orice actiuni menite sa influenteze convingerile religioase ale copilului.<br />


drepturile copilului.

Avand in vedere ca suntem majoritatea ortodocsi, avem acest drept. Ateii au dreptul sa nu isi inscrie copilul la ora de religie, ortodoxia fiind optionala.
Insa ca o minoritate sa hotarasca pentru o majoritate ca religia nu trebuie studiata in scoala si altundeva, aceasta nu mai este democratie.
Insa cand privesc inversunarea impotriva ortodoxiei nu imi audc decat aminte de caintele Manturitorului, perfect adevarate.
"Cine nu este cu Mine, impotriva Mea este".

zexelica,

daca credinta ta nu impartaseste nimeni, ai totusi dreptul de a iti educa copilul in ceea ce crezi tu.
zexelica
Abu

Multumesc pt. ca-mi acorzi acest drept.

unchiu'
QUOTE
Daca (1) am dreptul la o ora optionala de religie si (2)in cadrul orei optionale de religie TREBUIE sa optez pentru ceva (catolicism, islamism, ortodoxie) rezulta clar ca alegand optional religia e nevoie ( nu ca am dreptul, e nevoie) sa precizez ce anume vreau ca altfel nu va sti saraca secretara daca sa cheme popa sau hogea la orele mele. Esti haios tare.

Pai aici e toata buba: cine stabileste dintre cesi ce trebuie sa alegi? Sensei?
abis
QUOTE (Artanis @ 25 Oct 2006, 08:30 PM)
toti care au votat NU, si au incercat sa-si argumenteze votul au esuat lamentabil

Adica nu te-au convins pe tine. tongue.gif
Nici nu e de mirare - pe tine si pe alti cativa nu va convinge absolut nici un argument.
QUOTE
mai nou vad ca o dau in discutii despre karate si alte bazaconii

Discutia Clopotel a pornit-o. A emis o bazaconie si cand ii arati ca greseste esti off-topic... Acuza o asa-zisa prietenie intre Zexelica si atei (primo: de parca a fi prieten cu un ateu este un pacat capital, si secundo: nici un ateu nu a luat apararea argumentelor aduse de Zexelica, ci doar eu am ironizat modul in care i se raspunde, cu atacuri la persoana si in zeflemea). Din punctul de vedere al unui ateu, Zexelica are tot atata dreptate cata are si Clopotel... Doar ca cei ca Clopotel (scuzati cacofonia!) sunt mai multi si mai agresivi...
QUOTE (Clopotel)

Religia in schimb nu este ilegal a se preda minorilor...

Ai citit ce a scris cu cateva pagini mai in urma despre Legea Invatamantului si despre Constitutie?
QUOTE
Mai tarziu, daca va fi ateu, va crede in evolutia omului din maimuta, iar daca va fi credincios, va crede ce spune la Creatie

Iar vorbesti fara sa cunosti... Crestini care sa creada in evolutie sunt cu gramada. Numai cei putini care interpreteaza biblia strict literal resping evolutia. Cu ce argumente, poti vedea si tu: s-au facut destul de ras pe un topic de la filosofie...
QUOTE
In scoli nu se va face nimic din partea ceremoniala sau de propovaduire... Doar o informare.. Atat

Uiti de slujbele tinute la deschiderea anului scolar, de pilda...
QUOTE
te rog sa remarci, ca daca exista destule voci care spun ca are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala, inseamna ca aceia chiar ar fi interesati sa o faca.

Asa cum spuneam, sistemul actual este de asa natura conceput incat nu exista cereri pentru religie. Exista doar cereri pentru a nu face religia. Schimba sistemul si ai sa vezi ca o minoritate vor alege religia ca materie optionala, majoritatea parintilor vor prefera o ora de informatica, o limba straina, o ora de matematica in plus...

QUOTE (Abureala)
(2) Parintii indruma copilul, potrivit propriilor convingeri, in alegerea unei religii, in conditiile legii, tinand seama de opinia, varsta si de gradul de maturitate a acestuia, fara a-l putea obliga sa adere la o anumita religie sau la un anumit cult religios.

Abureala, daca parintii aleg in locul copilului nu inseamna ca-l obliga? Ar trebui, potrivit acestui articol, ca alegerea sa apartina doar copiilor, la varsta la care pot alege. Pana atunci pot fi "indrumati" (adica sfatuiti), dar nu pot alege parintii in locul lor. Nu?
QUOTE
Insa ca o minoritate sa hotarasca pentru o majoritate ca religia nu trebuie studiata in scoala si altundeva, aceasta nu mai este democratie

Deocamdata nu stim ce vrea majoritatea, caci decizia de a se studia religia in scoala afost una politica, nu a fost luata in urma nenumaratelor cereri venite de la parinti si elevi...
Uncle Sam
QUOTE (zexelica @ 26 Oct 2006, 07:27 PM)
Pai aici e toata buba: cine stabileste dintre cesi ce trebuie sa alegi? Sensei?

Eu stabilesc, zexelica. EU. Pentru copilul meu stabilesc EU. Ma duc acolo si bifez la ortodoxie. Sensei, cum ii zici tu, decide pentru al lui. La sfarsit se trage linia si "toa'sha secretara" aduna si face clasele. Douazeci au ales ortodoxia, la clasa 214. La clasa 119 cei ce au ales islamul, 16 persoane. Catolicii, in numar de 21 la clasa 113. Etc.
(nu incerca sa tragi concluzii din numerele astea ca sunt puse la intamplare smile.gif
Hai ca mai vorbim maine.
axel
QUOTE (Uncle Sam @ 26 Oct 2006, 11:45 AM)
QUOTE (axel @ 26 Oct 2006, 08:58 AM)
Pai studiaza, ca nu iti sugereaza nimeni sa nu studiezi! Dar nu in scoala publica

Ok, am inteles dorinta ta, dar care e argumentatia? De ce sa nu invat acolo unde se invata totul, adica in scoala?
Repet, nu te obliga nimeni sa participi, faci ce vrei in ora asta.

Esti orb? Nu stii sa citesti pe topic? Sau trebuie sa repet de fiecare data, poate-poate candva o sa si citesti ce scriu?
Artanis
QUOTE (abis)
Asa cum spuneam, sistemul actual este de asa natura conceput incat nu exista cereri pentru religie. Exista doar cereri pentru a nu face religia. Schimba sistemul si ai sa vezi ca o minoritate vor alege religia ca materie optionala, majoritatea parintilor vor prefera o ora de informatica, o limba straina, o ora de matematica in plus...

La fel este conceput incat nu exista cereri pentru matematica, fizica, biologie, chimie, etc.
Dar puteti incerca, tu si cei care au votat NU, fara sa argumenteze (logic, sic !) sa schimbati legislatia Ministerului Educatiei, si sa scoateti anumite materii de pe lista de optionale...
Clopotel
Draga Action,
QUOTE
QUOTE
Dar te rog sa remarci, ca daca exista destule voci care spun ca are rost ca religia sa fie materie optionala in scoala, inseamna ca aceia chiar ar fi interesati sa o faca... Nu inteleg de ce altii s-ar opune lor

De-aia. Pentru ca pot sa se opuna, si pentru ca asa vor. Argumentele pe care le-am sintetizat sunt urmatoarele:
1. Religia nu are utilitate
2. Propaganda si prozelitism
3. Intra in contradictie cu alte discipline.

1. Nu are utilitate pentru tine, ca esti ateu, si o consideri inutila...Dar pentru cei care sunt credinciosi este foarte utila... De asemenea, muzica este inutila pentru cei ce nu au ureche muzicala, si totusi acestia sunt chiar obligati sa o faca... Ba pot sa repete si anul din cauza ei... Asta ti se pare normal? Cu desenul e la fel...
2. Asta e ceva de genul: nu-mi dau copilul la inot de teama sa nu sara in Dunare...
Pai daca programa va fi clara, va prezenta doar teorie si va interzice expres prozelitismul, tu ce tot mai insisti inutil pe treaba asta...
Au fost cazuri in care unii profesori (de mate de ex.) au agresat sexual elevii... Acum o sa intrezici fie matematica, fie nu o sa-ti trimiti copilul la scoala ca te temi ca va pati si el la fel? Nu te-am rugat decat sa gandesti mai matur, si sa intelegi scopul discutiei, ca asa sa turuim cu mainile la urechi, e usor...
3. Cu care disciplina intra in contradictie si in ce fel? Hai sa discutam la concret...
QUOTE
Am sa le repet pana o sa incetezi sa mai spui ca nu au adus argumente. Ei au adus mai multe, doar ca pe astea le-am retinut eu.
Pai asa pot face si eu un script sa-ti repete acelasi mesaj... Mare inginerie vrei sa faci tu... rolleyes.gif
QUOTE
QUOTE
Doriti sa se introduca optional in meniul restaurantelor mancarea de fasole?

Nu e acelasi lucru. Restaurantele sunt o intreprindere privata, fiecare introduce in meniu ce pofteste, daca nu iti place meniul, nu manaci la acel restaurant.

O nu, te rog nu renunta la logica tocmai acum....Am explicat asta de cateva ori...Ok... pentru tine ca-mi esti drag, fac un rezumat:
1. Nu conteaza ca este de stat sau privat...Toti parintii platesc taxe... Cei ce vor face religia nu vor fi platiti din banii tai, ci din banii parintilor lor... Doar copilului tau ii va fi platita scoala din taxele tale, asa ca daca tu vrei sa-l trimiti sa faca fotbal, ca optionala, acel profesor de fotbal va fi platit din taxele tale (caci banuiesc ca esti platitor de taxe), iar la al meu, care face religia, ii va fi platit profesorul de religie din taxele platite de mine... Prin urmare eu nu pot interzice copilului tau sa faca fotbal, pe motiv ca ii va fi platit profesorul din banii mei, si nici invers...
2. Nu conteaza ca este de stat sau privat...Pentru ca programa este aprobata de acelasi Minister al Educatiei ca si cel de la stat, adica tot statul controleaza si copiii vor avea aceeasi calificare la sfarsit, fie ca sunt de la scoala de stat sau la cea privata... La urma urmei nu inteleg ce relevanta are ale cui sunt caramizile scolii, cu invatatura copiilor...
Asa ca uita chestiunea stat si privat, e deja rasuflata...
QUOTE
QUOTE
Pai nu are utilitate pentru cei ce nu sunt interesati de ea, dar pentru altii are cu siguranta

Dar pentru societate in ansamblu are utilitate? Care ar fi criteriile de stabilire a utilitatii? Nu ti se pare normal ca atunci cand vine vorba de scoala, sa se foloseasca aceleasi criterii de evaluare a utilitatii pentru toate materiile?

Evident ca are utilitate... Peste tot sunt oameni credinciosi, care au nevoie de preoti, de Biserica...
Ai trecut zilele astea pe la Unirea? Erau acolo mii de oameni care asteptau sa ajunga la Mitropolie...Intreaba-i pe ei de utilitate... Acum cateva zile, la Iasi, de Sfanta Parascheva, au fost zeci de mii de oameni in frunte cu presedintele tarii... Intreaba-i si pe ei de ce s-au dus acolo... De utilitate... Crezi tu oare ca aia sunt prosti si tu esti destept ca sa le spui ca ce fac, fac degeaba?
QUOTE
Dar ce se invata la ora de religie?

Se invata dogma ortodoxa pe intelesul copiilor, asa cum se invata si matematica, si citirea etc etc...
QUOTE
Nu este acelasi lucru. Teoria Big Bangului nu este materie de studiu in scoala, in timp ce religia se pretinde a fi si mai pretinde ca "invataturile" ei au valoare de adevar absolut. Ceea ce nu face nici o materie din scoala.

Asta nu religia pretinde, ci credinta.... Asa si poeziile lui Ion Creanga pretind a fi adevarate... Ori daca nu sunt adevarate de ce se mai predau minciuni copiilor?
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
Religia in schimb nu este ilegal a se preda minorilor... 

Ai citit ce a scris cu cateva pagini mai in urma despre Legea Invatamantului si despre Constitutie?

Evident, si nu am vazut niciunde scris ca religia este in afara legii sau interzis a se preda minorilor...Tu ai vazut asta?
QUOTE
QUOTE
Mai tarziu, daca va fi ateu, va crede in evolutia omului din maimuta, iar daca va fi credincios, va crede ce spune la Creatie

Iar vorbesti fara sa cunosti... Crestini care sa creada in evolutie sunt cu gramada. Numai cei putini care interpreteaza biblia strict literal resping evolutia.

Adica tu crezi ca exista crestini care sa nu creada ca omul si pamantul a fost facut de Dumnezeu? Pai ce fel de crestini sunt aia? Cumva atei? laugh.gif Atunci da, te cred...
QUOTE
QUOTE
In scoli nu se va face nimic din partea ceremoniala sau de propovaduire... Doar o informare.. Atat

Uiti de slujbele tinute la deschiderea anului scolar, de pilda...

Iar confunzi merele cu perele... Uiti ca si la tribunal se face judecata cu Biblia pe masa... Si nu se face propovaduire acolo...Si nici in Parlament sau Senat...
Nu ti se pare normal ca oamenii sa stie si sa inteleaga ce scrie in Cartea aia care e peste tot? Si cine sa-i invete daca nu un profesor in scoala?
Uncle Sam
QUOTE (axel @ 26 Oct 2006, 09:01 PM)
Esti orb? Nu stii sa citesti pe topic? Sau trebuie sa repet de fiecare data, poate-poate candva o sa si citesti ce scriu?

Am citit ce ai scris, nu e nevoie sa repeti decat daca iti inchipui ca o idee respinsa odata devine argument prin simpla repetare.
axel
Pai atunci daca ai probleme in intelegerea argumentelor, de ce ne mai onorezi cu prezenta?
alysoft2003
QUOTE (Clopotel @ 26 Oct 2006, 02:52 PM)

Draga Alysoft,
QUOTE
Locul religiei nu e in scoala.

Probabil confunzi studierea Bibliei cu partea ceremoniala... In scoli nu se va face nimic din partea ceremoniala sau de propovaduire... Doar o informare.. Atat..

Sa lasam activitatile sa fie desfasurate fiecare in cadrul potrivit. Interventiile chirurgicale se fac in sala de operatii, iar studiul biblic il face fiecare acasa sau in biserica (moschee, sinagoga). De ce Biserica nu organizeaza pe bani proprii ( nu din fonduri publice) campanii pt sensibilizarea tinerilor? De ce nu organizeaza asa zisa "Scoala de Duminica" ?
TheK
Am votat NU si consider majoritatea argumentelor aduse de cei care au votat la randul lor NU valabile.

@abureala

Ai spus ca majoritatea decide, nu te pune pe ganduri ca in momentu asta cei care au votat NU sunt majoritari?

P.S Nu imi doresc sa imi raspunzi, era doar ceva la care sa reflectezi. Nu de alta dar te-am urmarit si pe alte discutii si orice raspuns si argument e insotit de citate din biblie gen "ramaneti cu mine , spuse el, plecand" si nu mi-ar aduce satisfactie.

@ceilalti

In afara argumentelor pur teoretice valabile din punctu meu de vedere pot aduce si un argument practic.
Majoritatea profesorilor de religie NU sunt pregatiti in Romania sa ii invete pe copii dogma ortodoxa fara a duce spre prozelitism.
Binenteles veti considera ca nu este un argument ci o afirmatie.
Cunosc prea multe cazuri de asemenea profesori (a se citi majoritatea) pentru a fi doar o afirmatie.
Dar binenteles ca experiente personale nu ar reusi sa convinga pe acesti ultra credinciosi.
Un sondaj in randul copiilor ar arata cat de traumatizant sunt tratati acestia de profesorii de religie si ce metode "pedagogice" au.


Oricum discutia asta se va termina in coada de peste la fel ca oricare alta in care exista tabara credinciosilor si cea a ateilor
Argumentele sau pseudo argumentele sunt ignorate / respinse / infirmate pe baza credintelor personale facand bypass de multe ori logicii avand totusi de cele mai multe ori iluzia logicitatii.
Artanis
QUOTE
In afara argumentelor pur teoretice valabile din punctu meu de vedere pot aduce si un argument practic.

Despre ce argumente teoretice vorbesti tu, pt. ca eu nu am vazut decat pseudoargumente prin care cei care le aduceau aratau foarte clar ca nici macar nu au inteles intrebarea topicului...
Inca o data: Poti aduce vreun argument logic pt. interzicerea predarii in scoli unei materii OPTIONALE - ORICARE, ATATA VREME CAT ACEASTA ESTE APROBATA DE MINISTERUL EDUCATIEI ?
TheK
De ce ignori ce am spus?

Majoritatea profesorilor de religie NU sunt pregatiti in Romania sa ii invete pe copii dogma ortodoxa fara a duce spre prozelitism.

Asta ar duce/va duce inevitabil la: propaganda si prozelitism

Prin urmare sunt impotriva introducerii in scoli chiar si OPTIONAL a acestei materii .Indiferent de parerea ministerului educatiei.

Artanis
Este o opinie pe care nu o prea poti sustine cu argumente, si chiar daca ai putea, initiatorul topicului a vrut o discutie in principiu, nu una care sa fie legata de calitatea actuala a orelor de religie.
TheK
In principiu NU sunt de acord cu interzicerea vreunei materie optionale in scoli, mai putin cele propagandistice . Religia e una dintre ele.
Artanis
Eu stiam ca religia nu este politica...poate ca stiam eu gresit... cry.gif
TheK
DEX:

PROPAGÁNDĂ, propagande, s.f. Acţiune de răspândire a unor idei care prezintă şi susţin o teorie, o concepţie, un partid politic etc., cu scopul de a convinge şi de a câştiga adepţi

ne incadram la actiune de raspandire a unor idei care prezinta si sustin o teorie cu scopul de a convinge si de a castiga adepti.
Artanis
Sigur ca da...ca de altfel orice materie...sau ai intalnit tu vreo materie care incearca sa te convinga ca nu are dreptate ? rofl.gif
TheK
Ma asteptam la mai mult.
Eviti destul de subtire veridicitatea argumentului meu.
In plus chiar tu sustineai ca initiatorul topicului si-a dorit o discutie in principiu. Cu intrebarea ta de departezi de o discutie principiala.
Artanis
Imi pare rau daca te-am dezamagit...sad.gif

Cand o sa intalnesc si eu un argument valabil, poate ca o sa incerc mai mult...pana una alta - noapte buna !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.