Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia In Scoli
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
IoanV
QUOTE
Singura obiectie este cu privire la locul unde cei religiosi isi indoctrineaza religios copiii. Acel loc nu ar trebui sa fie scoala publica.
Cind statul va avea obiectii cind imi ia impozitele si mi le va refuza pt. ca sunt credincios atunci poate sa faca ce vrea el. Pina cind imi ia bani trebuie sa faca ce vreau eu, cetateanul credincios. Iar daca eu, din banii pe care mi-i ia vreau educatie religioasa in scoala pe care tot eu o sustin financiar, asta trebuie sa faca! Ce e asa complicat? De ce trebuie introduse separatisme fortate cum propui tu, cind statul sunt de fapt cetatenii lui? Sau ne scoti din public...asa subtil...

Nu ma deranjeaza personal insistenta de a elimina din drepturile majoritatii doar ca nu o pot intelege rational, desi ma pun in locul tau.
QUOTE
Libertatea nu inseamna dictatura majoritatii.
Nu inteleg, renuntam la democratie? Minoritateatea trebuie sa lupte pentru drepturi egale nu pentru ingradirea drepturilor majoritatii.
QUOTE
Insa nu te astepta ca cineva sa-ti adopte ideile, parerile sau credintele fara argumente.
Credinta nu se bazeaza pe argumente ci pe traire. Eu nu cred din motive rationale ci din motive ontologice.
QUOTE
Ok, in cazul asta nu te astepta ca un necredincios sa devina credincios asa, de la sine...
Nu ma astept si nici nu ma mir daca nu devine. Trebuie sa faci si ceva efort ca sa devii credincios in sensul adevarat al cuvintului. Trebuie ca din fapte sa reiese credinta si e greu de dus credinta asa departe.
QUOTE
Cand un necredincios iubeste ori face fapte bune nu o face nici de teama pedepsei, nici sperand in rasplata intr-o viata viitoare. Regret sa te contrazic, dar asta-i adevarul: iubirea nu va apartine in exclusivitate.
Despre care iubire vorbesti? Aceea care te "loveste", pt. care nu poti face nimic, etc.? Dar nu asta e iubirea credinciosilor. Eu vorbesc despre iubirea care poate sa creasca sa devina mai inteleapta, etc. Iubirea credinciosilor nu e de frica, etc. D-zeu nu ne cere asta, de aceea Iisus a primit jertfa pentru "prietenii sai" si ne cere sa facem la fel (iubiti-va asa cum Eu v-am iubit!). Ceea ce invoci si numesti iubire din frica e doar ascultare, nu iubire. iubirea de care vorbesc eu nu poate fi invatata decit de la cine stie sa iubeasca si dovedeste asta. E dincolo de atractia inmultirii, a atasamentului pentru depasirea singuratatii sau a imposibilitatii de a comunica.
QUOTE
cum as putea sa verific daca l-au vazut intr-adevar sau nu?
La fel cum poti verifica daca un mar e bun sau nu. Gustind din el afli, altfel orice descriere nu iti va spune in mod satisfacator ce gust are marul. Intilnirea cu El e o experienta personala la fel ca durerea. Nu o poti da mai departe, dar cei dragi pot suferi, simti alaturi de tine.
axel
QUOTE (IoanV @ 23 Feb 2007, 11:56 PM)
QUOTE
Libertatea nu inseamna dictatura majoritatii.
Nu inteleg, renuntam la democratie?

Se pare ca tu habar n-ai ce inseamna dictatura majoritatii...
IoanV
Nu prea am habar, si nici nu ma supar daca imi explici mai pe larg ce vrei sa spui.
abis
QUOTE (IoanV @ 23 Feb 2007, 10:56 PM)
QUOTE
cum as putea sa verific daca l-au vazut intr-adevar sau nu?
La fel cum poti verifica daca un mar e bun sau nu. Gustind din el afli, altfel orice descriere nu iti va spune in mod satisfacator ce gust are marul.

Esti intr-o piata in care sute sau mii de oameni ofera fructe de vanzare. Fiecare spune ca marul lui este perfect, iar ale celorlalti sunt otravite... Le gusti pe toate sa vezi cine are dreptate? Mai ales ca, poate, nici nu ti-e foame... Asa e si cu religiile: fiecare spune ca ea este singura adevarata, iar celelalte sunt, vorba lui Cloipotel, de la diavol... Cum sa le "gusti" pe toate? Nu poti fi azi crestin, maine musulman, poimane hindus etc pentru a vedea prin proprie experienta care iti ofera mai multe...

Apropo de "dictatura majoritatii": ce ar trebui sa facem daca majoritatea doreste expulzarea tiganilor? Ne supunem majoritatii sau nu?
ioana1
Nu trebuie sa gusti din toate deodata, ca-si pierd gustul si aroma, ci cate unul, pe rand, doar cand ti-e foame.

Cel care -ti potoleste foamea este marul cel bun, si o data ce-i prinzi gustul, numai mere din acelea vei manca, nu mai incerci altele, caci foamea ti s-a potolit, in sfarsit.

Si inca ceva: marul cel bun n-are nevoie de reclama, si dimpotriva, pe el nu-l prezinta nimeni, sta ascuns undeva acolo, dupa mormanele de alte mere ce-ti iau ochii, dar gustul lui unic, nu-l egaleaza nici un alt mar.
bdl
QUOTE (ioana1 @ 26 Feb 2007, 05:08 AM)
Nu trebuie sa gusti din toate deodata, ca-si pierd gustul si aroma, ci cate unul, pe rand, doar cand ti-e foame.

Cel care -ti potoleste foamea este marul cel bun, si o data ce-i prinzi gustul, numai mere din acelea vei manca, nu mai incerci altele, caci foamea ti s-a potolit, in sfarsit.

Si inca ceva: marul cel bun n-are nevoie de reclama, si dimpotriva, pe el nu-l prezinta nimeni, sta ascuns undeva acolo, dupa mormanele de alte mere ce-ti iau ochii, dar gustul lui unic, nu-l egaleaza nici un alt mar.

Frumoasa fabula, rupta de realitate dar frumoasa ....mi-au dat lacrimile...
ioana1
Bld, dragul meu, o faci cu intentie?Pur si simplu, ma obosesti......

Sau n-ai ce face, si te hranesti cu nervii altora ?Si nu mai atribui fraze celor care nu le-au spus.Mai ia o pauza !
axel
QUOTE (ioana1 @ 26 Feb 2007, 01:08 PM)
Si inca ceva: marul cel bun n-are nevoie de reclama, si dimpotriva, pe el nu-l prezinta nimeni, sta ascuns undeva acolo, dupa mormanele de alte mere ce-ti iau ochii, dar gustul lui unic, nu-l egaleaza nici un alt mar.

Atunci marul cel neotrativ e cu siguranta altul decat crestinismul. Pentru ca crestinismul are parte de multa poleiala, reclama si showbiz.
IoanV
QUOTE
Esti intr-o piata in care sute sau mii de oameni ofera fructe de vanzare. Fiecare spune ca marul lui este perfect, iar ale celorlalti sunt otravite...
Nu-s asa multe soiuri cum incerci tu sa lasi impresia. Nu de mult am vazut pe o diagrama aprox 40- 45 religii (confesiuni) mai importante astazi. Asta ca idee. In plus nu trebuie sa cumperi din toate odata. Te uiti la ele, alegi compari, etc., cum zice Ioana. Consumi din care iti place, la liber.
Eu zic ca am gustat mai multe feluri si m-am oprit la acest soi wink.gif . Tu opreste-te la care vrei, daca simti nevoia sa maninci mere. Problema esta ca nu cred ca ai pofta, ca ti-e foame.
QUOTE
Apropo de "dictatura majoritatii": ce ar trebui sa facem daca majoritatea doreste expulzarea tiganilor? Ne supunem majoritatii sau nu?
Daca majoritatea ar dori cu adevarat expulzarea lor, asta s-ar intimpla probabil. Dar nu cred ca exista aceasta dorinta, sau ca e asa importanta.

Problema este ca daca majoritatea doreste ceva, ea trebuie sa si plateasca pretul realizarii acelui ceva. Din acest motiv, al pretului uneori prea mare, ea nu face tot ce si-ar dori. Dar lucrurile pe care le doreste si si le permite nu trebuie (si nici nu prea pot) sa ii fie luate de o minoritate care vrea altceva. Cu exceptia cazului in care minoritatea are de partea ei "imparatii" care dispun adoptarea, prin legi impuse sau cumparate, altor valori.
Emil Condor
QUOTE (IoanV @ 23 Feb 2007, 10:56 PM)
Cind statul va avea obiectii cind imi ia impozitele si mi le va refuza pt. ca sunt credincios atunci poate sa faca ce vrea el.
Pina cind imi ia bani trebuie sa faca ce vreau eu, cetateanul credincios.

Acest "crez" necesită multă naivitate! Multă!

QUOTE (Clopotel @ 23 Feb 2007, 05:55 PM)
Devreme ce statul ia bani de la mine si de la altii care doresc acelasi lucru ca si mine, este obligat... doleantele sa le indeplineasca...

Multă!... Multă!

QUOTE (IoanV @ 26 Feb 2007, 07:59 PM)
QUOTE
Apropo de "dictatura majoritatii": ce ar trebui sa facem daca majoritatea doreste expulzarea tiganilor? Ne supunem majoritatii sau nu?
Daca majoritatea ar dori cu adevarat expulzarea lor, asta s-ar intimpla probabil.

Chiar asa multă naivitate?!...

Numiti un guvern din lume care să împlinească toate doleantele celor ce plătesc taxe!
De ascultat, ascultă că... nu răneste!
bdl
Daca majoritatea ar dori cu adevarat expulzarea lor, asta s-ar intimpla probabil. Dar nu cred ca exista aceasta dorinta, sau ca e asa importanta.
Frumoasa ideea....si toleranta.Sa zicem ca prin absurd, doar ca simplu exercitiu teoretic, majoritatea, ortodoxa dupa sondaje si platitoare de taxe (sic! spoton.gif ), hotaraste ca e bine sa ramina o singura credinta....asta s-ar intimpla probabil wink.gif

Bld, dragul meu, o faci cu intentie?
Pai....eu sint constient cind scriu si raspund.La tine nu e la fel?Tu raspunzi aici doar de dragul postarii sau ai "intentia" de a spune ceva, de a raspunde cuiva? Vad ca e o epidemie de "dragi" pe aici?

Sau n-ai ce face, si te hranesti cu nervii altora ?Si nu mai atribui fraze celor care nu le-au spus.Mai ia o pauza !
Doar imi spun parerea...te obosesc parerile altora?Nu inteleg ce fraza si cui am atribuit-o...Pauza o sa iau mai tirziu, acuma imi place sa discut.Dar daca nu-ti plac raspunsurile mele, te rog, ignora-ma....nu-mi mai raspunde.
IoanV
QUOTE (Emil)
Chiar asa multă naivitate?!...

Numiti un guvern din lume care să împlinească toate doleantele celor ce plătesc taxe!
De ascultat, ascultă că... nu răneste!
Ai citit tot ce am scris? Ceva legat de pretul care trebuie platit pt. a indeplini dorintele?
QUOTE
Acest "crez" necesită multă naivitate! Multă!
Nu am spus ca asa este, ci ca asa ar trebui sa fie...

@ bdl

Nu inteleg prea bine exercitiul, daca e posibil asa ceva, dar cred ca ortodocsii sunt destul de toleranti ca sa accepta ca altii pot crede altceva, deci nu cred ca vor impune fortat o credinta...
abis
QUOTE (IoanV @ 26 Feb 2007, 07:59 PM)
Nu-s asa multe soiuri cum incerci tu sa lasi impresia. Nu de mult am vazut pe o diagrama aprox 40- 45 religii (confesiuni) mai importante astazi.

Cand a aparut, crestinismul era impartasit de o mana de oameni. Si astazi este prima religie la nivel mondial, circa o treime dintre locuitorii Pamantului numarandu-i-se printre adepti. O religie astazi insignifianta numeric poate fi cea adevarata...
QUOTE
Problema esta ca nu cred ca ai pofta, ca ti-e foame.

Nu te pot contrazice. Nu mi-e "foame" de religie.
QUOTE
Dar lucrurile pe care le doreste si si le permite nu trebuie (si nici nu prea pot) sa ii fie luate de o minoritate care vrea altceva.

Cunosti vreun sondaj de opinie ori vreun referendum care sa ne spuna ce vrea majoritatea? Eu nu cunosc niciunul. Daca s-ar pune ointrebare de genul "ce doriti in scoala, o ora de matematica in plus sau o ora de religie?" nu stiu care ar fi raspunsul. Vorbim despre ce vrea majoritatea, dar nu stim raspunsul...
QUOTE
Cu exceptia cazului in care minoritatea are de partea ei "imparatii" care dispun adoptarea, prin legi impuse sau cumparate, altor valori.

Exact asta s-a intamplat cand imparatii Imperiului Roman au devenit crestini: au impus religia minoritatii crestine intregului imperiu. Bun exemplu ai ales! Ce s-a intamplat atunci arata limpede cum poate fi impusa o anume credinta religioasa...
QUOTE
cred ca ortodocsii sunt destul de toleranti ca sa accepta ca altii pot crede altceva, deci nu cred ca vor impune fortat o credinta

Pentru ca pretul pe care ar trebui sa-l plateasca ar fi prea mare?
Oiski-Poiski
Nu este rolul scolii sa dea raspunsuri la intrebarile copiilor? De ce ploua ? De ce ninge ? Ce este un curcubeu ? Cum functioneaza motorul masinii ? Cine suntem noi oamenii ? De unde provenim ?
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Insa ma intreb de multe ori ce este in capul saracilor copii cand trebuie la un moment dat sa aleaga ? Pentru cei cu parinti atei este clar .Conflictul este mai mic.Eu ii explic ca trebuie sa dea din cap pana paraseste ora de religie iar apoi sa asculte de la invatatorul lui cum s-a format pamantul.Insa ce fac cei cu parinti religiosi ? Adica la ora de biologie, anatomie ,fizica si ce mai este invata ceva ca apoi parintii sa-i povesteasca altceva iar ei trebuie sa aleaga intre scoala si parinte.Insa simte ca daca va alege scoala va cade in dizgratia parintelui." Nu am crezut ca cresc la piept asa un monstru care vorbeste de rau pe bunul Dumnezeu, atotputernic" .Nu incercati sa ma contraziceti pentru ca am auzit asa ceva.Desigur Clopotel ca de obicei nu va crede.
Nu pot sa-i povestesc copilului despre evolutia omenirii, nu pot sa-l tarasc prin muzeele naturii unde se explica atatea lucruri ca apoi sa-i zic ca pe noi toti ne-a facut Dumnezeu si ca nimica din ce invata la scoala nu e adevarat.Pai nu m-ar intreba atuncea de ce mai face scoala ? Ar mai gasi el sensul , rostul scolii ?
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.Insa nu la scoala.Pentru ca nu asta este rostul scolii.


Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .Adica pe intelesul tuturor .Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ? Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul pls.gif .
ioana1
De-astea avem liber arbitru, ca sa alegem ce vrem:binele sau raul.Nu ne obliga nimeni sa alegem nici binele , nici raul, ci cat ne lasa inima.
Oiski-Poiski
QUOTE (ioana1 @ 5 Mar 2007, 09:20 AM)
De-astea avem liber arbitru, ca sa alegem ce vrem:binele sau raul.Nu ne obliga nimeni sa alegem nici binele , nici raul, ci cat ne lasa inima.

Si ? blink.gif
Oiski-Poiski
Nu stiu daca intereseaza pe cineva , dat fiind faptul ca e vorba despre o alta religie, insa in Germania a hotarat tribunalul suprem in 1995 sa se scoata din scoli toate semnele religioase pentru ca acest lucru era impotriva dreptului la libera alegere a unei religii.
Incepand cu 1998 tribunalul a hotarat ca etica este o alternativa la cei care nu vor sa participe la orele de religie catolica.
Insa au voie doar copiii pentru care au hotarat parintii deoarece pentru copiii pana la 12 ani hotarasc parintii si nu copiii.
Dupa cum se vede iarasi copilul nu are nimica de spus.

Oiski-Poiski
Ar mai fin poate interesant de adaugat care este diferenta dintre religie si etica in scoala.
Valorile etice sunt de exemplu in constitutie , drepturile omului, sau exista chiar o comisie a eticii.
Valorile religioase provin din biblie si se aduna la un loc dintr-o comunitate religioasa.
Eu vad aici diferente mari.
Poate pe alocuri aceste valori se intalnesc insa cu diferenta ca in etica nu se povestesc povesti despre facerea lumii in sase zile.

IoanV
La noi Curtea Constitutionala a decis includerea religiei ca materie in scoala si a inaintat hotarirea Ministerului Educatiei. Pt. atei se ofera, ca alternativa, in timpul orelor de religie, educatia moral-religioasa, neutra din punct de vedere confesional.
Acestea sunt incluse si in proiectul noii legi a invatamintului.
Rehael
@Oiski-Poiski
QUOTE
Insa au voie doar copiii pentru care au hotarat parintii deoarece pentru copiii pana la 12 ani hotarasc parintii si nu copiii.
Dupa cum se vede iarasi copilul nu are nimica de spus.


Draga Oiski-Poiski, oare n-ar fi bine sa-i mai ducem si in padure cand si cand, sa-i lasam sa se descurce singuri? smile.gif
Oiski-Poiski
Merlina, unde dai si unde crapa sad.gif
Insa cred ca ai priceput bine ce am vrut sa spun insa e mai usor sa spui ce tu ai spus smile.gif
Rehael
Nu am vrut sa te supar, chiar vreau sa fim un pic mai relaxati... S-ar putea de altfel sa nu fi inteles totusi bine ce ai vrut sa spui.

Eu cred asa: copilul este asa cum invata de la parinte sa fie, stii vorba aia cu aschia care nu poate sari departe de pom... Abia dupa o anumita varsta (unii mai devreme, altii mai tarziu) pot depasi de unii singuri anumite stereotipuri si prejudecati mostenite din familie si care nu se suprapun in fapt realitatii. Pana atunci manifesta in buna parte ceea ce primesc din familia lor. De aceea am zambit la "Dupa cum se vede iarasi copilul nu are nimica de spus." , mi se pare o pseudodemocratie...

Eu una stiu ca am suferit neavand si o educatie religioasa pe langa celelalte, de aceea religia predata la scoala nu mi se pare o idee rea.
dharmapurusha
QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Mar 2007, 09:02 AM)
Nu este rolul scolii sa dea raspunsuri la intrebarile copiilor? De ce ploua ? De ce ninge ? Ce este un curcubeu ? Cum functioneaza motorul masinii ? Cine suntem noi oamenii ? De unde provenim ?
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Insa ma intreb de multe ori ce este in capul saracilor copii cand trebuie la un moment dat sa aleaga ? Pentru cei cu parinti atei este clar .Conflictul este mai mic.Eu ii explic ca trebuie sa dea din cap pana paraseste ora de religie iar apoi sa asculte de la invatatorul lui cum s-a format pamantul.Insa ce fac cei cu parinti religiosi ? Adica la ora de biologie, anatomie ,fizica si ce mai este invata ceva ca apoi parintii sa-i povesteasca altceva iar ei trebuie sa aleaga intre scoala si parinte.Insa simte ca daca va alege scoala va cade in dizgratia parintelui." Nu am crezut ca cresc la piept asa un monstru care vorbeste de rau pe bunul Dumnezeu, atotputernic" .Nu incercati sa ma contraziceti pentru ca am auzit asa ceva.Desigur Clopotel ca de obicei nu va crede.
Nu pot sa-i povestesc copilului despre evolutia omenirii, nu pot sa-l tarasc prin muzeele naturii unde se explica atatea lucruri ca apoi sa-i zic ca pe noi toti ne-a facut Dumnezeu si ca nimica din ce invata la scoala nu e adevarat.Pai nu m-ar intreba atuncea de ce mai face scoala ? Ar mai gasi el sensul , rostul scolii ?
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.Insa nu la scoala.Pentru ca nu asta este rostul scolii.


Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .Adica pe intelesul tuturor .Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ? Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul pls.gif .

Esti cam sigura de teoria asta a evolutiei smile.gif
Clopotel
Draga Oiski
QUOTE
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?

Va intelege ca are in fata doua teorii, predate de doi profesori diferiti, si pe masura ce inainteaza in varsta si va acumula cunostiinte noi, va putea decide singur pe care sa o adopte...
De exemplu eu, am fost lipsit de religie in scoala, si astfel, am stat pana la maturitate cu teoria gresita a lui Darwin sad.gif ... Am avut insa sansa sa cunosc crestinismul si implicit si creationismul, ca sa-mi formez o parere exacta, dar ... cam tarziu...
Iata deci, de ce doresc eu, ca odrasla mea sa invete ambele teorii in scoala si sa decida singur care este cea buna...
Faptul ca tu vrei sa impui evolutionismul lui Darwin ca ceva obligatoriu adevarat, te priveste numai pe tine si eventual pe copilul tau... Da-mi insa voie ca sa pot decide largirea orizontului de cunoastere pentru al meu... Ok?!
Vorba lui Dharmapurusha: esti sigura ca Darwin are dreptate? Sunt atatia oameni de stiinta care il contesta...
QUOTE
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.
Devreme ce nu vrei sa-i prezinti ambele teorii, nu vad despre ce conflict vorbesti la copilul tau...
QUOTE
Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.
Sa deduc ca ala micu al tau nu vrea sa se supuna sa invete teoriei evolutioniste si tu il obligi?! Personal il inteleg...
QUOTE
Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Tu nu-i vrei binele copilului tau, de ne intrebi pe noi?!
QUOTE
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.

Pai ce treaba are scoala cu Biserica? Cand copilul meu este la ora de religie si invata Creationismul, al tau este la ora de evolutionismul lui Darwin... Ce treaba ai tu cu copilul meu de vrei sa-i interzici ceva si il trimiti unde vrei tu? Eu ii interzic copilului tau sa invete teoria lui Darwin pentru ca eu o consider gresita? Daca tu vrei sa-l inveti pe copilul tau darwinismul de ce nu il trimiti la muzeu, unde zici tu ca se arata darwinismul, si il trimiti in scoala? Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?
QUOTE
Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .

Asta e... nu am de ce sa te scuz... Sunt parerile tale...
QUOTE
Adica pe intelesul tuturor .

Dar e bine sa fii realista... smile.gif Care tuturor?!...
QUOTE
Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ?

Pai... nu prea ai ce face, din cate vad...
QUOTE
Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul

Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif
dharmapurusha
QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Draga Oiski
QUOTE
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?

Va intelege ca are in fata doua teorii, predate de doi profesori diferiti, si pe masura ce inainteaza in varsta si va acumula cunostiinte noi, va putea decide singur pe care sa o adopte...
De exemplu eu, am fost lipsit de religie in scoala, si astfel, am stat pana la maturitate cu teoria gresita a lui Darwin sad.gif ... Am avut insa sansa sa cunosc crestinismul si implicit si creationismul, ca sa-mi formez o parere exacta, dar ... cam tarziu...
Iata deci, de ce doresc eu, ca odrasla mea sa invete ambele teorii in scoala si sa decida singur care este cea buna...
Faptul ca tu vrei sa impui evolutionismul lui Darwin ca ceva obligatoriu adevarat, te priveste numai pe tine si eventual pe copilul tau... Da-mi insa voie ca sa pot decide largirea orizontului de cunoastere pentru al meu... Ok?!
Vorba lui Dharmapurusha: esti sigura ca Darwin are dreptate? Sunt atatia oameni de stiinta care il contesta...
QUOTE
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.
Devreme ce nu vrei sa-i prezinti ambele teorii, nu vad despre ce conflict vorbesti la copilul tau...
QUOTE
Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.
Sa deduc ca ala micu al tau nu vrea sa se supuna sa invete teoriei evolutioniste si tu il obligi?! Personal il inteleg...
QUOTE
Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Tu nu-i vrei binele copilului tau, de ne intrebi pe noi?!
QUOTE
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.

Pai ce treaba are scoala cu Biserica? Cand copilul meu este la ora de religie si invata Creationismul, al tau este la ora de evolutionismul lui Darwin... Ce treaba ai tu cu copilul meu de vrei sa-i interzici ceva si il trimiti unde vrei tu? Eu ii interzic copilului tau sa invete teoria lui Darwin pentru ca eu o consider gresita? Daca tu vrei sa-l inveti pe copilul tau darwinismul de ce nu il trimiti la muzeu, unde zici tu ca se arata darwinismul, si il trimiti in scoala? Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?
QUOTE
Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .

Asta e... nu am de ce sa te scuz... Sunt parerile tale...
QUOTE
Adica pe intelesul tuturor .

Dar e bine sa fii realista... smile.gif Care tuturor?!...
QUOTE
Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ?

Pai... nu prea ai ce face, din cate vad...
QUOTE
Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul

Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif

Creationismul biblic nu este o teorie care poate sa faca pe cineva sa vada cum stau "exact" lucrurile. Daca il iei literal pamantul ar fi vechi de cateva mii de ani. Daca il iei simbolic e o speculatie. Nu prea poate face fata exigentelor unei teorii acest creationism de care vorbesti tu. Si chiar din aceasta cauza este atat de raspandit drawinismul, pentru ca varianta traditionala este prea naiva si nu poate explica multe lucruri.

Nici teoria evolutiei nu e prea serioasa caci se bazeaza pe retrodictii nu pe predictii. normal ca dupa ce ai toate speciile poti sa vii cu tot felul de speculatii, dar ia sa vad evolutionistii ca prezic ce specii se vor forma si apoi sa vad ca asa e si atunci mai vorbim.

Clopotel
Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Creationismul biblic nu este o teorie care poate sa faca pe cineva sa vada cum stau "exact" lucrurile.

Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact... Nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Eu nu-l interpretez nici logic si nici simbolic, ci duhovnicesc, si il vad foarte exact expus, asa cum Il vad exact expus si pe Dumnezeu. Mai mult nici ca nu era nevoie...
Oiski-Poiski
QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif

E fantastic cum vreti voi credinciosii infocati sa-i ajutati pe ceilalti nefericiti laugh.gif .

Eu am dat teoria lui Darwin ca si exemplu insa desigur ca exista si alte teorii.Incepand cu cea a extraterestrilor si terminand cu lumea facuta in sase zile smile.gif .
Eu le iau pe toate in serios ca nu se stie niciodata cand se va dovedi ca una dintre ele este cea mai si cea mai adevarata.Si ma prinde atuncea nepregatita. rolleyes.gif
De fapt pe voi va deranjeaza ca noi ceilalti nu suntem impotriva religiei in general ci doar cerem sa lase copiii in pace la scoala.Ati vrea sa strigam sus si tare ca si voi , sa ne batem in piept cu teoriile noastre, sa facem campanie la coltul strazii , sa dam banii pe hartiute cu reclama pe care sa le imparta unul deghizat ca si Einstein in fata la Kaufland.


Daca m-as apuca sa tai din context si sa raspund pe bucatele la fiecare fraza spusa de cineva nu as mai avea timp pentru nimica altceva.
Insa uneori va invidiez cu adevarat.Vorba lui Carmelita , mi-ar place sa cred , sa fiu credincioasa ca atuncea nu ar trebui sa-mi pun prea multe intrebari si ce simpla ar fi lumea smile.gif .La fiecare intamplare as spune :Asa a vrut Dumnezeu sa fie.
Si gata.

Insa Clopotel tu zici la un moment dat asa " Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?"
De cand dai tu religiei numele de CEVA ? smile.gif Tu zici "sa invete ceva" .Te sfiesti sa-i zici pe nume ? Intr-adevar nu mi se pare constructiva o asemenea atitudine.Ca sa ma condamni pe mine ca vreau ca un copil sa inevet la scoala darwinismul iar cand ajungi tu la rand zici ca tu vrei sa invete ceva.Daca ai uitat iti amintesc eu, era vorba despre RELIGIE.Cu placere, nu trebuie sa-mi multumesti, ajut pe oricine cand e la nevoie smile.gif .

Si mai sunt si alte , hai sa le numim neintelegeri, in frazele tale.Insa nu vrem sa facem carne tocata din niste fraze asa de frumos construite.
Ma uimesti mereu cum poti sa te enervezi in halul asta cand trebuie sa-mi raspunzi mie.Uneori am mustrari de constiinta , ca sa parafrazez o hangita, ca poti sa te incarci cu energie negativa din cauza mea.



Clopotel
Draga Oiski,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut...  

E fantastic cum vreti voi credinciosii infocati sa-i ajutati pe ceilalti nefericiti .

Oh... n-am stiut ca esti nefericita...E adevarat ca e vizibil dar eu nu am crezut...Eu vreau ca toata lumea sa fie fericita...
QUOTE
Eu am dat teoria lui Darwin ca si exemplu insa desigur ca exista si alte teorii.Incepand cu cea a extraterestrilor si terminand cu lumea facuta in sase zile  .

Asa si?! Nu inteleg de ce vrei sa invete copilul tau despre darwinism si extraterestrii in scoala si nu la muzeu sau la cenaclu SF... Poate imi explici si mie...
QUOTE
Eu le iau pe toate in serios ca nu se stie niciodata cand se va dovedi ca una dintre ele este cea mai si cea mai adevarata.Si ma prinde atuncea nepregatita. 

Pai vezi! Atunci da-i aceasta sansa si copilului tau...
QUOTE
De fapt pe voi va deranjeaza ca noi ceilalti nu suntem impotriva religiei in general ci doar cerem sa lase copiii in pace la scoala.

Nu nicidecum... Asta iti place tie sa crezi... In fapt eu nu am nici o problema daca copilul tau afla de la scoala ca se trage din maimuta sau ca exista extraterestrii, in schimb nu ai explicat ce ai tu cu al meu daca afla despre Creationism... Aici nu reusesti tu sa legi frazele, ...altfel sunt convins ca ai putea sa ma lamuresti la o ecuatie de trei simple: daca omul se trage din maimuta, atunci extraterestrii din ce se trag?!
QUOTE
Ati vrea sa strigam sus si tare ca si voi , sa ne batem in piept cu teoriile noastre, sa facem campanie la coltul strazii , sa dam banii pe hartiute cu reclama pe care sa le imparta unul deghizat ca si Einstein in fata la Kaufland.

Eu nu as vrea nimic din ce crezi tu ca as vrea... Pana acum am vazut ca tu te-ai batut in piept cu teoria lui Darwin, nu eu...
QUOTE
Insa Clopotel tu zici la un moment dat asa " Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?"
De cand dai tu religiei numele de CEVA ?  Tu zici "sa invete ceva" .Te sfiesti sa-i zici pe nume ?
Am sperat ca daca pun un nume generic intelegi mai usor, dar, din nefericire, devreme ce nici asa nu ai raspuns, deduc ca si asa e complicat...
QUOTE
Intr-adevar nu mi se pare constructiva o asemenea atitudine.Ca sa ma condamni pe mine ca vreau ca un copil sa inevet la scoala darwinismul iar cand ajungi tu la rand zici ca tu vrei sa invete ceva.Daca ai uitat iti amintesc eu, era vorba despre RELIGIE.Cu placere, nu trebuie sa-mi multumesti, ajut pe oricine cand e la nevoie  .

E iata ca pana la urma ai ghicit... Deci zici ca nu ti se pare corect... Pai si atunci de ce te contrazici singura zicand odata ca nu esti de acord cu cei care vor sa invete religia in scoala si altadata ca nu ti se pare corecta aceasta atitudine?!
QUOTE
Ma uimesti mereu cum poti sa te enervezi in halul asta cand trebuie sa-mi raspunzi mie.

smile.gif A ... nu draga mea, cum as putea eu sa ma enervez cand vorbesc cu cineva pe care doresc sa-l ajut?! E doar o dorinta de-a ta neimplinita sa ma enervezi pe mine, insa daca vrei, de dragul tau, ma pot preface, dar mai mult nu pot... wub.gif
QUOTE
Uneori am mustrari de constiinta , ca sa parafrazez o hangita, ca poti sa te incarci cu energie negativa din cauza mea.
In nici un caz... Te rog sa te linistesti, crucea Domnului si cateva rugaciuni fac minuni, asa ca nu te ingrijora pentru mine, tu sa fii fericita!... thumb_yello.gif
dharmapurusha
QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 06:45 PM)

QUOTE
Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact... Nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Eu nu-l interpretez nici logic si nici simbolic, ci duhovnicesc, si il vad foarte exact expus, asa cum Il vad exact expus si pe Dumnezeu. Mai mult nici ca nu era nevoie...



Si atunci, duhovniceste vorbind, ce varsta are Pamantul?
Clopotel
Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Si atunci, duhovniceste vorbind, ce varsta are Pamantul?

Asa cum am spus, nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Nu am gasit vreo necesitate duhovniceasca in a cauta raspunsul la aceasta intrebare lumeasca...
Probabil intelegem diferit notiunea de duhovnicesc...
Ai putea sa ma lamuresti tu de ce crezi , ca duhovniceste este important de stiut ce varsta are pamantul? Dupa ce imi descoperi acest motiv, atunci o sa incercam sa-l gasim impreuna si o sa vezi ce usor e de aflat, evident daca motivul duhovnicesc este real, caci daca nu este real, atunci e ca si cum m-ai intreba: cate mere sunt egale cu o para? Cate?!
axel
Dragusorule Clopotel, omul a pus o intrebare foarte simpla, care cerea un raspuns foarte simplu. Masurat in ani, sute de ani, milenii, milioane de ani sau miliarde de ani.
Clopotel
Draga Axel,
Dar si eu i-am raspuns simplu ca nu am gasit vreun motiv duhovnicesc pentru a cauta un astfel de raspuns. Intrebarea lui este lumeasca, nu vad ce legatura are cu lucrurile duhovnicesti... De aceea, eu l-am rugat pe el, sau pe tine daca vrei, sa-mi dati motivul duhovnicesc pentru care este important raspunsul la aceasta intrebare lumeasca, si fara doar si poate il vom afla...
Insa pana vine Dharmapurusha, poate raspunzi tu la intrebarea aia si mai simpla, care nici nu necesita calcule cu zeci sau sute: cate mere fac o para? Nu cred ca ar trebui sa fie greu de raspuns exact daca ai terminat macar 5 clase...

Altfel, de ex., stim ca pamantul a fost facut in 6 zile... Dharmapurusha care zice ca gandeste fie logic, fie simbolic, nu are cum sa inteleaga, cu aceste notiuni, ce reprezinta aceste 6 zile...Intreaba-l, si vezi ce-ti spune...
axel
Dragusorule Clopotel,
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern. Sau: duhovnicia nu raspunde la provocari.

Oricum, ceva scurt si la obiect.
Clopotel
Draga Axel,
QUOTE
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern

Nu trebuia sa-i raspund asta caci duhovniceste pamantul nu este etern...

Dar tu daca ai ceva de spus la subiect, spune, nu te sfii...
axel
Dragusorule Clopotel, deci poti sa raspunzi la intrebare simplu, fara bla bla, sau nu?
Clopotel
Dar deja am facut-o, si cred ca Dharmapurusha a inteles raspunsul, daca nu, sunt sigur ca nu o sa-l lase nelamurit si o sa revina... Pana atunci, vad ca te feresti sa-mi raspunzi la o intrebare de clasa a 5-a... De ce oare? Esti cumva impotriva invatarii religiei optionale in scoli de catre elevii interesati de cunoastere, iar tu nu poti raspunde la lucruri banale?
axel
Despre ce intrebare vorbesti?
dharmapurusha
QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 09:33 PM)
Draga Axel,
QUOTE
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern

Nu trebuia sa-i raspund asta caci duhovniceste pamantul nu este etern...

Dar tu daca ai ceva de spus la subiect, spune, nu te sfii...

QUOTE
Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact


Nu stiu exact ce intelegi prin duhovniceste. Poate te referi din punct de vedere transcendental, adica dincolo de lucrurile lumesti si de materie. Dar te-ai exprimat totusi ca pe tine te convinge creationismul biblic care este un fel de teorie care se vrea coerenta. Ai zis ca subscri creationismului biblic, atunci trebuie sa stii ce zice si sa fii gata sa-ti aperi pozitia.

Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze. Eu reactionez cand se vorbeste despre astfel de speculatii (ca a pus Dumnezeu alea in pamant ca sa ne testeze) pentru ca Dumnezeu insusi in biblie, nici Iisus si nici sfintii parinti nu vorbesc de dinozaruri. Atunci de ce se gasesc astia sa speculeze acum.

Ca 5 zile ar fi insemnand o suta de mii de ani se prea poate. Dar e o speculatie. Eu pot zice ca inseamna 5 milioane de ani. Pe ce baza m-ai putea contrazice. Sincer teoria creationista daca ar sta numai in versiunea biblica atunci ar fi grav.


Poti ataca darwinismul si fara sa propui creationismul biblic in loc. Ca daca nu poti inlocui o teorie cu alta nu inseamna ca e buna. Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Plus ca mai sunt si alte variante de creationism (teoria devolutiei propusa de Michael Cremo care a scris Forbidden Archaeology si care se bazeaza pe informatia din Vede; cel putin vedicii au cifre precise: universul nostru este creat, se manifesta timp de 311.04 trilioane de ani dupa care este anihilat, apoi totul se ia de la capat). Acum suntem aproximativ la mijlocul varstei universului, dupa cum zice Veda.

pentru o schema detaliata a versiunii vedice vezi:
http://www.mcremo.com/vedic.htm
axel
QUOTE (dharmapurusha @ 6 Mar 2007, 12:30 AM)
Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Really? rolleyes.gif
N-am vazut nici unul pertinent pana acum.
Numai gangureala "uite, vezi ochiul? E prea complex sa apara prin evolutie"...
Clopotel
Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Nu stiu exact ce intelegi prin duhovniceste.

Mi-am dat seama smile.gif
QUOTE
Poate te referi din punct de vedere transcendental, adica dincolo de lucrurile lumesti si de materie.
Aceasta este evident...
QUOTE
Dar te-ai exprimat totusi ca pe tine te convinge creationismul biblic care este un fel de teorie care se vrea coerenta.
Asa este...
QUOTE
Ai zis ca subscri creationismului biblic, atunci trebuie sa stii ce zice si sa fii gata sa-ti aperi pozitia.
Stiu exact ceea ce trebuie... De aceea te-am rugat sa-mi dai un motiv duhovnicesc pentru ceea ce intrebi, si daca motivul e real, vom gasi imediat si raspunsul...
QUOTE
Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze.
Unde zice asta?! ohmy.gif Poti sa-mi indici vreun capitol, vers ceva?
QUOTE
Eu reactionez cand se vorbeste despre astfel de speculatii (ca a pus Dumnezeu alea in pamant ca sa ne testeze) pentru ca Dumnezeu insusi in biblie, nici Iisus si nici sfintii parinti nu vorbesc de dinozaruri. Atunci de ce se gasesc astia sa speculeze acum.
Pai poti sa inventezi scenarii si sa reactionezi singur la ele... Eu vorbeam de Biblie nu de speculatii...
QUOTE
Ca 5 zile ar fi insemnand o suta de mii de ani se prea poate. Dar e o speculatie. Eu pot zice ca inseamna 5 milioane de ani. Pe ce baza m-ai putea contrazice.
De ce te-ar contrazice cineva?! Care ar fi motivul duhovnicesc sa faca asta?
QUOTE
Sincer teoria creationista daca ar sta numai in versiunea biblica atunci ar fi grav.
Este doar parerea ta... Am vazut ca tu ai o parere buna, ca sa nu zic exagereat de buna, despre Vede... Si asta este foarte grav in opinia mea...
QUOTE
Poti ataca darwinismul si fara sa propui creationismul biblic in loc.
Pai vezi ca nu ai inteles miezul discutiei?!
Eu nu atac darwinismul, ci doar spun ca este o teorie inexacta. Din acest motiv eu doresc, ca la scoala, copilul meu sa invete si darwinismul si creationismul... Tu poti sa doresti pentru al tau sa invete vedele... Cine ce treaba o sa aiba cu tine, asa cum sunt destui care vad ca au treaba cu mine cand doresc pentru copilul meu o invatatura mai completa...
QUOTE
Ca daca nu poti inlocui o teorie cu alta nu inseamna ca e buna.

Eu nu vreau sa inlocuiesc nici o teorie cu alta ci vreau sa le faca pe ambele...
QUOTE
Plus ca mai sunt si alte variante de creationism (teoria devolutiei propusa de Michael Cremo care a scris Forbidden Archaeology si care se bazeaza pe informatia din Vede; cel putin vedicii au cifre precise: universul nostru este creat, se manifesta timp de 311.04 trilioane de ani dupa care este anihilat, apoi totul se ia de la capat). Acum suntem aproximativ la mijlocul varstei universului, dupa cum zice Veda.
Treaba lor... Eu nu am interes, pentru copilul meu, sa invete asa ceva... In schimb, daca tu esti interesat, esti liber sa propui ca sa invete asta la scoala, ca materie optionala...
abis
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 06:57 AM)
QUOTE
Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze.
Unde zice asta?! ohmy.gif Poti sa-mi indici vreun capitol, vers ceva?

Ca sa afli varsta Pamantului, conform bibliei, nu ai decat sa ii pui cap la cap pe toti cei care apar in genealogia lui Isus, incepand cu Adam. In VT se pare ca gasesti cat a trait fiecare si la ce varsta a procreat (n-am verificat pentru toti, am luat ca atare informatia de la creationisti). Insumand rezulta varsta Pamantului, care, potrivit lor, ar fi de cam sase-sapte mii de ani.

Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...
axel
QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 08:51 AM)
Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...

Filmuletul este in stilul lui "Jesus Camp" (care e lung metraj).
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Ca sa afli varsta Pamantului, conform bibliei, nu ai decat sa ii pui cap la cap pe toti cei care apar in genealogia lui Isus, incepand cu Adam. In VT se pare ca gasesti cat a trait fiecare si la ce varsta a procreat (n-am verificat pentru toti, am luat ca atare informatia de la creationisti). Insumand rezulta varsta Pamantului, care, potrivit lor, ar fi de cam sase-sapte mii de ani.
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam... Cine a sustinut asa ceva?!
QUOTE
Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...
Pai de asta m-am mirat si eu, ca in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile cu testarea oamenilor si alte filme de groaza ca Jurassik Park?! Ce treaba au toate acestea cu Biblia si mai ales cu invatatul religei in scoli? Iar la filmele acelea batjocoritoare de Dumnezeu sa te uiti tu... tongue.gif
Personal, mi se pare nebunie sa te apuci sa calculezi varsta pamantului dupa textele duhovnicesti...Nu zic ca nu se poate, caci la Dumnezeu orice este posibil, zic doar ca e nebunie lumeasca a face acest lucru...
20 Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Și cele ce ai pregătit ale cui vor fi? (Luca 12)
Cu alte cuvinte: tara arde si baba se piaptana!
axel
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 09:36 AM)
Iar la filmele acelea batjocoritoare de Dumnezeu sa te uiti tu... tongue.gif

Filmul este despre evanghelicii din SUA, acea secta religioasa obsedata atat de tare de biblie si de iisus si de dumnezeu...
Ce-i drept, nu-i exclus ca filmul respectiv sa-l batjocoreasca pe dumnezeu wink.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 08:36 AM)
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam

Dar cum?
QUOTE
in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile

In filmul pe care ti l-am recomandat se sugera ca in biblie este descris un dinozaur. unsure.gif
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 6 Mar 2007, 08:36 AM)
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam 

Dar cum?

Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...
QUOTE
QUOTE
in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile

In filmul pe care ti l-am recomandat se sugera ca in biblie este descris un dinozaur.

Sincer n-am timp sa ma uit la aberatiile alea...Am vazut cateva secunde si am inteles ca aceia nu au nici o legatura cu crestinismul, doar isi bat joc de el... Ca sa fim mai practici, da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur...
abis
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...

Nu cu cateva zile inainte? unsure.gif
QUOTE
da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur

E opinia celor care tineau cursuri de creationism copiilor, nu a mea... Daca urmaresti filmul vei vedea. Spuneau de nu stiu ce namila (behemont?) descrisa in biblie, ca ar fi de fapt dinozaur... Deci dinozaurii au fost contemporani cu oamenii...
Artanis
offtopic:
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...

Corect, dar totusi ce ne facem cu dovezile existentei civilizatiei umane cu mult inaintea celor 6-7 milenii care ar reiesi conform genealogiilor din Scriptura ?
/offtopic
dharmapurusha
QUOTE (axel @ 6 Mar 2007, 03:16 AM)
QUOTE (dharmapurusha @ 6 Mar 2007, 12:30 AM)
Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Really? rolleyes.gif
N-am vazut nici unul pertinent pana acum.
Numai gangureala "uite, vezi ochiul? E prea complex sa apara prin evolutie"...

am citit documentul asta si am ajuns la concluzia ca nu e chiar o gangureala. e o articulare a teoriei cu subiect si predicat, daca ai rabdare sa-l citesti pana la capat:).

http://www.intelligentdesignnetwork.org/NC...rrisCalvert.pdf

Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei... 

Nu cu cateva zile inainte?

Ba da, cu vreo 5 zile ale Creatiei, dar care zi nu avea 24 ore, caci nu se refera la ziua terestra...Acolo cand zice " ziua intai" sau "ziua 5", nu se refera la o zi de 24 de ore... Am mai avut aceasta discutie si am lamurit acest aspect, pe un topic dedicat...
QUOTE
QUOTE
da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur

E opinia celor care tineau cursuri de creationism copiilor, nu a mea... Daca urmaresti filmul vei vedea. Spuneau de nu stiu ce namila (behemont?) descrisa in biblie, ca ar fi de fapt dinozaur... Deci dinozaurii au fost contemporani cu oamenii...
Opinia acelor oameni este zero pentru mine, ba mai exact este negativa... Aceia incearca sa se prefaca crestini, adica, de fapt, sunt falsi crestini... Pentru tine conteaza opinia lor?! Daca da, intreaba-i pe ei de aberatiile ce le spun, nu pe mine...

Draga Artanis,
QUOTE
Corect, dar totusi ce ne facem cu dovezile existentei civilizatiei umane cu mult inaintea celor 6-7 milenii care ar reiesi conform genealogiilor din Scriptura ?

Noi stim exact cand S-a nascut Iisus? Cand incepe si cand se termina numaratoarea acelor ani, si care este reperul cu socoteala anilor de acum?

Poate ca intr-adevar, daca este cineva interesat de aceste aspecte, sa continuam discutiile pe un topic dedicat... Aici sa revenim la religia in scoli, cu voia voastra ... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.