Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia In Scoli
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
actionmedia
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 11:42 AM)
traim intr-o societate democratica , ateilor comunisti de pe aici.

"tocmai, fiindca ma respect de aceea nu iti mai raspund. Si cum am spus am irosit bytes. Sper sa aibe Mihai destui."
abureala
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 01:16 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 11:42 AM)
traim intr-o societate democratica , ateilor comunisti de pe aici.

"tocmai, fiindca ma respect de aceea nu iti mai raspund. Si cum am spus am irosit bytes. Sper sa aibe Mihai destui."

Deci te-ai simtit. E bine. E un pas inainte.
actionmedia
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 12:56 PM)
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 01:16 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 11:42 AM)
traim intr-o societate democratica , ateilor comunisti de pe aici.

"tocmai, fiindca ma respect de aceea nu iti mai raspund. Si cum am spus am irosit bytes. Sper sa aibe Mihai destui."

Deci te-ai simtit. E bine. E un pas inainte.

Am simtit ca nu poti sa discuti civilizat si ca esti in stare sa minti si sa injuri in numele credintei. Succes la judecata de apoi! devil.gif
mutulica
QUOTE (abis @ 13 Dec 2006, 10:43 AM)
QUOTE (mutulica @ 13 Dec 2006, 09:21 AM)
am devenit peste noapte adeptul predarii religiei crestine in scolile din Romania

Dar numai a celei crestine, nu? Indiferent de optiunile elevilor...

dupa ultimele recensaminte, peste 90% din populatie e crestina. pentru cei de alta religie, daca pot demonstra ca sunt a nshpea generatie, scutire de la ore, pentru imigranti obligatoriu crestinare...

cui nu-i place n-are decit sa nu vina la noi in tara!

Endgegner
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 10:42 AM)


traim intr-o societate democratica , ateilor comunisti de pe aici.

Chiar aceasta democratie da dreptul fiecaruia sa creada in ce vrea el iar eu cred ca incepi sa sari calul.
actionmedia
QUOTE (mutulica @ 13 Dec 2006, 01:19 PM)
pentru imigranti obligatoriu crestinare...

blink.gif

Ce zici abureala? Este o tara democratica? Ia uite ce zice un crestin. Crestinare obligatorie pentru toata lumea.

Si cui nu-i place sa se care in alta parte. Pai nu mai e mult pana la a deveni stat fundamentalist.

Mai mutule, tu vezi ce scrii (adica te auzi ce vorbesti)?
bdl
QUOTE (mutulica @ 13 Dec 2006, 06:19 AM)
QUOTE (abis @ 13 Dec 2006, 10:43 AM)
QUOTE (mutulica @ 13 Dec 2006, 09:21 AM)
am devenit peste noapte adeptul predarii religiei crestine in scolile din Romania

Dar numai a celei crestine, nu? Indiferent de optiunile elevilor...

dupa ultimele recensaminte, peste 90% din populatie e crestina. pentru cei de alta religie, daca pot demonstra ca sunt a nshpea generatie, scutire de la ore, pentru imigranti obligatoriu crestinare...

cui nu-i place n-are decit sa nu vina la noi in tara!

spoton.gif
Si cu toate ca avem 90% credinciosi pur singe, puscariile sint pline.....precis acolo sint numai atei si alte religii.....
In acelasi spirit propun ca la nastere parintii sa decida carei credinte va apartine copilul, si pt a nu se intimpla ca in parlament, migratie "religioasa" , propun imediat dupa nastere stantarea cu fierul rosu a unei cruci pe funduletul copiilor....In felul acesta, cind se cere sa faci dovada credintei careia apartii, simplu, ...... rofl.gif
abis
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 11:39 AM)
Bineinteles ca de catre un preot. Cine sa iti predea religia?

Aici intri in contradictie cu Clopotel.
QUOTE
Eu ma duc la biserica dar crede-ma nu vad copii pe acolo decat cu parintii. Asa ca nu stiu de unde asta cu obligativitatea. O alta legenda. La biserica te duci de bunavoie, nu de obligatie.

Cu alte cuvinte, copii aia sunt dusi de parinti la biserica, nu se duc singuri. Dar cu parintii merg de buna-voie.
QUOTE
Intamplator am citit si eu aceasta carte si remarc caracterul sumar al intelegerii ortodoxiei  si crestinismului in general.

De acord, din cei 90% de care vorbeste Mutulica poate 2-3% au o intelegere mai mult decat superficiala a religiei pe care pretind ca o au.

Ce parere ai despre crestinarea fortata propusa de Mutulica (astept cu interes si reactia lui Clopotel...)?

QUOTE
ateilor comunisti de pe aici

Care dintre ateii de aici este comunist si care nu?

Si apropo de democratia pe care o invoci: votul majoritatii este, intr-o democratie, doar un instrument de luare a deciziilor si nu un mijloc de impunere a vointei unei majoritati impotriva drepturilor unor minoritati.
calfa
Vezi abureala, cand vii cu "interlocutorii tai ... atei comunisti" automat "ti-ai taiat craca" discursului tau (aparent ??) pro-crestin, pro-ortodox. wink.gif

Nu stiu cum poti veni in cazul asta sa ne vorbesti de mantuire, duhovnici, sufletul lui Eliade, ...

Cred ca nu se potriveste felul in care scrii tu uneori la Hanu Ancutei cu Cele Zece Porunci ... De fapt, ai si fost sanctionat pentru asta, de mai multe ori. wink.gif
abureala
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 02:00 PM)
sa minti si sa injuri in numele credintei.

Sa mint? Ce am mintit? Spune unde am mintit.
Sa injur?
Editat...
Ca sunteti ignoranti in problema credintei? Asta sunteti, degeaba va suparati. Comunisti? Pai nu vreti sa desfiintati religia?
Editat...
Draga Abureala, te rog sa fii putin mai atent la limbaj...
abureala
QUOTE (actionmedia @ 13 Dec 2006, 02:35 PM)
Ce zici abureala? Este o tara democratica? Ia uite ce zice un crestin. Crestinare obligatorie pentru toata lumea.


In mod sigur nu va cunoste pe voi. Daca v-ar cunoaste niciodata nu ar putea spune asa ceva.
abureala
QUOTE (abis @ 13 Dec 2006, 03:22 PM)
Care dintre ateii de aici este comunist si care nu?


abis,

comunismul nu avut nici o legatura cu ateismul dupa ratiunea ta. E inutil.
Endgegner
Dar tu ne cunosti pe noi, astia mai moderati asa? Ca sa nu zic comunisti...
bdl
Comunisti? Pai nu vreti sa desfiintati religia?
Pai si misonarii ce fac? Nu s-au dus sa "desfinteze" credintele altora in numele "adevaratei credinte"? Pina la urma reiese ca oricine vrea sa "demoleze" o religie e comunist.....In cazul asta pericolul nu e din partea ateilor....astia nu au trecut oceanu mai demult sa impuna ateismul...
abureala
QUOTE (calfa @ 13 Dec 2006, 03:29 PM)
Vezi abureala, cand vii cu "interlocutorii tai ... atei comunisti" automat "ti-ai taiat craca" discursului tau (aparent ??) pro-crestin, pro-ortodox. wink.gif

Nu stiu cum poti veni in cazul asta sa ne vorbesti de mantuire, duhovnici, sufletul lui Eliade, ...

Cred ca nu se potriveste felul in care scrii tu uneori la Hanu Ancutei cu Cele Zece Porunci ... De fapt, ai si fost sanctionat pentru asta, de mai multe ori. wink.gif

De ce mi-am taiat craca? Ca ma spus adevarul? Si adevarul doare? A fi pro-ortodox inseamna a fi anticomunist.

Nu eu am vorbit despre sufletul lui eliade ci acel duhovnic. Poate ca tu esti mai in masura sa vorbesti avand in vedere ca nu vrei sa dai o educatie religioasa unui copil din moment ce optezi pentru inlocuirea cu istoria religiilor. Eu sunt un simplu amator.

Din pacate nu sunt un sfant, am mai spus asta de multe ori. Am fost , odata am fost ca am spus ca filosofia este o labareala, apoi am gasit ca si Petre Tutea a spus la fel (onanie intelectuala). Daca nu ai fost santionat poate ca esti mai bun decat mine.
abureala
QUOTE (Endgegner @ 13 Dec 2006, 03:40 PM)
Dar tu ne cunosti pe noi, astia mai moderati asa? Ca sa nu zic comunisti...

Moderat ce inseamna, acela care ma injura de mai putine ori? Cunostem, cum sa nu. Par a fi mai simpatici. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
abureala
QUOTE (bdl @ 13 Dec 2006, 03:40 PM)
Comunisti? Pai nu vreti sa desfiintati religia?
Pai si misonarii ce fac? Nu s-au dus sa "desfinteze" credintele altora in numele "adevaratei credinte"? Pina la urma reiese ca oricine vrea sa "demoleze" o religie e comunist.....In cazul asta pericolul nu e din partea ateilor....astia nu au trecut oceanu mai demult sa impuna ateismul...

Daca pentru tine religia e tot un fel de comunism inseamna abis are drepatate. Comunismul este crestin!!!! 42.gif
bdl
A fi pro-ortodox inseamna a fi anticomunist.
Dap, asa e....au demonstrat-o preotii care au dat cu ciocu la securitate....si incrincenarea cu care BOR-ul nu vrea ca aceste dosare sa fie facute publice...
abureala
QUOTE (bdl @ 13 Dec 2006, 04:16 PM)
A fi pro-ortodox inseamna a fi anticomunist.
Dap, asa e....au demonstrat-o preotii care au dat cu ciocu la securitate....si incrincenarea cu care BOR-ul nu vrea ca aceste dosare sa fie facute publice...

Ai uitat-o pe aia cu Tanacu. Vezi daca nu repeti poezia, uiti!

Te intristeaza aceasta masura injusta prin care obscurantismul religios burghez se impune inca odata in fata idelilor progresiste comuniste de asanare a misticelor religioase si eliberare a omului de incorsatarile meschine ce il impiedica sa devina omul nou, liber, in viitorul comunist de aur al omenirii!!!

URA!URA!URA!URA (aplauze prelungite).

ps. fundul acela care tot ni-l arati este de la Mircea Radu, bre ?
mutulica
QUOTE (bdl @ 13 Dec 2006, 02:52 PM)
Si cu toate ca avem 90% credinciosi pur singe, puscariile sint pline.....precis acolo sint numai atei si alte religii.....
In acelasi spirit propun ca la nastere parintii sa decida carei credinte va apartine copilul, si pt a nu se intimpla ca in parlament, migratie "religioasa" , propun imediat dupa nastere stantarea cu fierul rosu a unei cruci pe funduletul copiilor....In felul acesta, cind se cere sa faci dovada credintei careia apartii, simplu, ...... rofl.gif

nu cred ca are prea mare legatura religia cu puscaria... toti marii mincinosi sau hoti ai lumii isi fac cruce'n draci...
de fapt cei mai credinciosi sunt cei ce au nevoie de putin noroc...

si de fapt ma deranjeaza mai mult ideea ca nu pot cara biblia in traista daca ma duc intr-o tara islamica, dar sunt de acord ca musulmanul sa vina si sa propovaduiasca coranul la mine in tara...
ca ce chestie?
zexelica
Abu
QUOTE
Bineinteles ca de catre un preot. Cine sa iti predea religia? Profesorul de filosofie? Si romana profesorul de matematica? De aceasta exista Facultatea de Teologie.
Iar relgia crestin ortodoxa este strans legata de biserica, nu e nici o taina in asta. A invata religia si nu te duce la biserica este ca si cum ai citi teoreme la matematica dar nu ai face exercitii.


Tocmai aici este marea problema. Ce sa le predea? Biblia interpretata in halul asta de mincinos?

Ce stiu astia de Biblie daca in Biblie scrie " 8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.

9 Să nu te īnchini īnaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sīnt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor īn copii pīnă la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

Ce sa-i invete pe copii? Un profesor care se da de mate vine si invata copiii ca 2+2=16?
Si voi vreti ca astia sa-nvete pe cineva cind ei sunt in eroare?
V-am aratat negru pe alb ce scrie si ce fac ei.
Yvonne
Am fost atee mult timp. Si Petru s-a indoit de Isus si de Dumnezeu. Credinta nu o dobandesti in scoala, prin duhovnici, preoti si biserici. Nu te nasti cu ea. O constientizezi la un moment dat. Apoi e firesc sa te intrebi ce si cum . Nu inteleg incrancenarea cu care se discuta aici, incrancenare care contravine tuturor convingerilor si propovaduirilor. Nu se poate impune credinta. Daca o ai o porti in suflet in liniste, nu o tipi in gura mare si nu o atarni fortat de gatul nimanui.
Endgegner
thumb_yello.gif
zexelica
jamie.gif
abureala
QUOTE (Don Quijote @ 13 Dec 2006, 04:46 PM)
Daca o ai o porti in suflet in liniste, nu o tipi in gura mare

Si ar trebui sa tac deoarece cred? Ar fi trebui sa tac si sa accept scoaterea icoanelor din scoala? Asta trebuia sa fac?
actionmedia
QUOTE (abureala @ 12 Dec 2006, 04:49 PM)
QUOTE (actionmedia @ 12 Dec 2006, 05:28 PM)
Poate nu ai citit tu cu atentie, mie nu mi-a scapat nimic. De ce nu dai tu mai bine acel citat in care abis spune ca "nu exista nicio legatura intre ateism si comunism".

QUOTE

Comunismul a fost ateismul cu puterea politica. 

Trasatura principala a comunismului este "proprietatea comuna asupar mijloacelor de productie". Ca unii comunisti au fost atei este irelevant. Sunt sigur ca si tu cunosti oameni cu simpatii comuniste care sunt religiosi.



Unii nazisti au fost evrei. A spune ca nazismul are legatura cu antisemitismul e irelevant. Dar deja e hilar. Mai mult decat hilar. Eugen Ionescu pe viu.

In citatul postat de tine nu se regaseste: "nu exista nicio legatura intre comunism si ateism".
Deci afirmatia respectiva este fara fundament. Te lupti cu oameni de paie.

QUOTE
comunismul nu avut nici o legatura cu ateismul dupa ratiunea ta.


Nu este dupa ratiunea lui abis ci dupa inchipuirea ta. Ti-am mai spus ca te lupti cu oameni de paie.

QUOTE
Comunisti? Pai nu vreti sa desfiintati religia?


Din nou oameni de paie. Eu nu vreau sa desfiintez nicio religie. Si cred ca nici ceilalti. Deci nu ti-ai ales bine argumentul.

QUOTE
Sunteti comunisti, ca sigur nu sunteti legionari, liberaili, taranisti, etc


Cum de esti tu asa de sigur? Uite ca te-ai inselat, eu sunt liberal in gandire si atitudine.

QUOTE
A fi pro-ortodox inseamna a fi anticomunist.


Foarte bine, dar sa stii ca a nu fii pro-ortodox nu inseamna a fi comunist. Si mai sunt destui pro-ortodocsi care nu sunt anti-ceva. A fi pro ceva, nu te face automat anti-altceva. A nu fi pro-ceva nu te face automat pro-altceva. Dar ce sa iti explic eu tie chestiile astea. Esti in stare sa negi intreaga logica doar ca afirmatiile tale sa ramana valabile.
Endgegner
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 03:01 PM)
Si ar trebui sa tac deoarece cred? Ar fi trebui sa tac si sa accept scoaterea icoanelor din scoala? Asta trebuia sa fac?

Incerca si tu o forma de protest mai "strigatoare"...benzina, chibrite, macarale, trenuri...

Yvonne
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 05:01 PM)
QUOTE (Don Quijote @ 13 Dec 2006, 04:46 PM)
Daca o ai o porti in suflet in liniste, nu o tipi in gura mare

Si ar trebui sa tac deoarece cred? Ar fi trebui sa tac si sa accept scoaterea icoanelor din scoala? Asta trebuia sa fac?

Exact, asta ar trebui sa faci. E asa de greu ? Exista liberul arbitru. Ori tu VREI sa IMPUI.
zexelica
ActionmediaNu-i mai lua frate pe filozofie.

Intreaba-i cum de se dau ei credinciosi si nu respecta Biblia.
Cum sa predea cineva Biblia cind el n-o stie? Si nici n-o respecta, ci crede in ce spune o shleahta despre Biblie, nu ce scrie.
Yvonne
QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 05:53 PM)
Si nici n-o respecta, ci crede in ce spune o shleahta despre Biblie, nu ce scrie.

Frumoasa exprimare. Cuvantul SLEAHTA spune tot despre vorbitor.
March
Abureala tetio,
Io ca credincios ( ortodox trebuie sa mentionez) ,te sfatuiesc sa suni cu trompeta si dai adunarea fratilor pentru ca te-au coplesit infidelii astia !
calfa
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 03:54 PM)
QUOTE (calfa @ 13 Dec 2006, 03:29 PM)
Vezi abureala, cand vii cu "interlocutorii tai ... atei comunisti" automat "ti-ai taiat craca" discursului tau (aparent ??) pro-crestin, pro-ortodox. wink.gif

De ce mi-am taiat craca? Ca ma spus adevarul? Si adevarul doare? A fi pro-ortodox inseamna a fi anticomunist.

smile.gif Mai abureala, mai.

Ce adevar zici tu acolo ca ai spus ? smile.gif

Ai spus ca interlocutorii tai sunt "atei comunisti".

Cand te-am atentionat ca prin felul in care ne vorbesti numai de Cele Zece Porunci nu ne amintesti ( wink.gif ) ce ai ales sa raspunzi ? Ca tu, fiind pro-ortodox, este anti-comunist.

Fii, dragul meu, ce vrei tu. smile.gif

Dar cum ramane cu faptul ca iti faci partenerii de discutii, in mod nediferentiat, "atei comunisti" ??

Nu mi-ai raspuns la intrebare ... te eschiveeeezi !

Imi dai voie sa cred ca s-ar putea sa nu-ti doresti promovarea crestinismului ortoxod, ci doar aparent sa faci asta, cand de fapt tu iti doresti opusul ?

Daca ma insel cumva, doresc sa te asigur ca tocmai opusul promovarii ortodoxiei obtii tu aici, pe Han. smile.gif

Incrancenarea asta ... de care vad ca vorbeste si Don Quijote, spune ceva ... Si daca la ateii convinsi parca mai e cum mai e, ca in general le e greu sa inteleaga logic cele nelogice smile.gif la credinciosii religiosi ...

Raman la parerea ca pentru credinciosul religios nu calea "convingerii prin logica" functioneaza, atunci cand isi doreste promovarea trairilor lui. Desi, atatia si atatia predicatori incearca asta, dintotdeauna ...

Dupa parerea mea, e cam fara sens sa incerci transmiterea trairilor prin logica, la fel cum e cam fara sens sa incerci combaterea lor prin logica. Bine, un sens e intotdeauna, in cazurile astea eu presupun ca e acea permanenta cautare din sufletele noastre (credinciosi religiosi, agnostici sau atei), vesnica fie ca o recunoastem fie ca nu.

smile.gif
calfa
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 03:54 PM)
Poate ca tu esti mai in masura sa vorbesti avand in vedere ca nu vrei sa dai o educatie religioasa unui copil din moment ce optezi pentru inlocuirea cu istoria religiilor. Eu sunt un simplu amator.

smile.gif Ce te-a facut sa scrii asta ? Am spus eu daca vreau sau nu sa dau copiilor mei educatie religioasa sau nu ? Unde si cand ? Ai extrapolat cumva parti din mesajele mele anterioare ? Pai alea se refereau la ce e corect pentru toata populatia Romaniei. smile.gif

Da, in scoala optez pentru acea inlocuire.


Religia facuta in scoala in zilele noastre stii cate hibe are ? Eu stiu macar cateva: de "dascali" de la materia Religie veniti afumati la orele de religie ai auzit ? Dar de altii care isi obliga toti elevii, indiferent de cultul de care tin, sa practice ortodoxia ? Dar de "dascali" care isi persecuta elevii, sau ii izoleaza fata de restul clasei, ai auzit ?


Pe de alta parte, in ortodoxie, bisericile sunt lacasurile de cult. Am spus, o alternativa la materia Religie ar fi sa fie obligati copiii sa treaca pe la biserica. O alternativa, dar cat de buna, cat de adaptata vremurilor pe care le traim ? O astfel de obligatie uniformizanta, nu ar suna pentru multi asemanator cu ... exact ceea ce spui ca detesti ... obligatiile comuniste ?


O alta ar fi sa fie un preaot permanent in fiecare scoala. Multe scoli au medic, dentist si psiholog (consilier). Ar putea avea preot. Si periodic sa se poata intalni. Iar cand elevii doresc, pot trece pe la el. E altceva decat sa fie toti copiii obligati sa invete teorie din ortodoxism. Mai ales ca, dupa cum am spus, religia inseamna in primul rand trairi. Pai cat de benefic e pentru un copil sa isi inceapa "trairile religioase" prin obligativitatea de a participa la acele lectii de religie, orientate clar spre ortodoxie, fara ca ei sau parintii lor sa aiba un cuvant de spus, si indiferent de religia de care tin ei ??

Repet, incerc sa discut la modul general, si nu doresc sa discut cum tratez sau cum as trata eu concret, in familie, problema orelor de religie. smile.gif


p.s. Dar ce ziceti de o materie numita ... Ecumenism ??smile.gif Poate merita creat un subiect nou ... hmm.gif
abureala
QUOTE (Don Quijote @ 13 Dec 2006, 05:52 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 05:01 PM)
QUOTE (Don Quijote @ 13 Dec 2006, 04:46 PM)
Daca o ai o porti in suflet in liniste, nu o tipi in gura mare

Si ar trebui sa tac deoarece cred? Ar fi trebui sa tac si sa accept scoaterea icoanelor din scoala? Asta trebuia sa fac?

Exact, asta ar trebui sa faci. E asa de greu ? Exista liberul arbitru. Ori tu VREI sa IMPUI.

Mai Don Quijote,
vezi ca sunt una din morile de vant care te-au dat peste cap fara sa te intrebe daca lupti pentru dreptate. smile.gif Logica imi lipseste dupa cum spun "prietenii" mei, am dificultati de vorbire, deci cand vei intra in hora te voi sdrobi de multe ori de pamant pana sa realizez ca erai un biet cavaler... smile.gif

Credinta se marturiste in fata celor care nu cred, chiar daca pentru asta iti iei scatoalce. Nimeni nu impune nimanui nimic, fiecare este liber sa intre sau sa nu intre aici. Icoanele nu le-a impus nimeni in scoala. Este o manifestare tot a liberului arbitru. Priveste aici civicmedia. Poate ii convingi pe ei sa taca.

Cam multe mori, chiar pentru un faimos cavaler...
axel
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 07:00 PM)
am dificultati de vorbire

Nu de vorbire. Ci de rationament.
abureala
QUOTE (calfa @ 13 Dec 2006, 06:54 PM)

Da, in scoala optez pentru acea inlocuire.


Religia facuta in scoala in zilele noastre stii cate hibe are ? Eu stiu macar cateva: de "dascali" de la materia Religie veniti afumati la orele de religie ai auzit ? Dar de altii care isi obliga toti elevii, indiferent de cultul de care tin, sa practice ortodoxia ? Dar de "dascali" care isi persecuta elevii, sau ii izoleaza fata de restul clasei, ai auzit ?


Pe de alta parte, in ortodoxie, bisericile sunt lacasurile de cult. Am spus, o alternativa la materia Religie ar fi sa fie obligati copiii sa treaca pe la biserica. O alternativa, dar cat de buna, cat de adaptata vremurilor pe care le traim ? O astfel de obligatie uniformizanta, nu ar suna pentru multi asemanator cu ... exact ceea ce spui ca detesti ... obligatiile comuniste ?



p.s. Dar ce ziceti de o materie numita ... Ecumenism ??smile.gif Poate merita creat un subiect nou ... hmm.gif

Daca optezi pentru acea inlocuire spune multe despre tine. Dar ma rog, fiecare face ce vrea.

Asemenea lucruri se petrec la orice materie, nu numai religie. Daca ar fi sa extrapolezi la ceea ce ai spus ar trebuie sa desfiintam invatamantul pentru a preveni astfel de rele. Adanc, nu am ce spune.

A obliga pe cineva sa mearga la biserica este o barbarie si nu difera de cei care taiau capetele primilor crestini. Hristos a poruncit sa MARTURISIM CUVANTUL, nu sa le bagam Cuvantul cu forta pe gat. Este anticrestin a obliga. Nici Dumnezeu nu obliga pe om, darmite om pe om.


Despre ecumenism:

QUOTE
Parintele arhimandrit Arsenie Boca (+1989)
"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni. Inapoi la Sfinta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p.197)



calfa
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 07:09 PM)
QUOTE (calfa @ 13 Dec 2006, 06:54 PM)
Religia facuta in scoala in zilele noastre stii cate hibe are ? Eu stiu macar cateva: de "dascali" de la materia Religie veniti afumati la orele de religie ai auzit ? Dar de altii care isi obliga toti elevii, indiferent de cultul de care tin, sa practice ortodoxia ? Dar de "dascali" care isi persecuta elevii, sau ii izoleaza fata de restul clasei, ai auzit ?


Daca optezi pentru acea inlocuire spune multe despre tine. Dar ma rog, fiecare face ce vrea.

Asemenea lucruri se petrec la orice materie, nu numai religie. Daca ar fi sa extrapolezi la ceea ce ai spus ar trebuie sa desfiintam invatamantul pentru a preveni astfel de rele. Adanc, nu am ce spune.

Ce crezi ca spun despre tine vorbele pe care le arunci uneori ? Si pentru care, repet, ai fost de cateva ori sanctionat de Mihai. De unde iti vin ele ? rolleyes.gif

Si nu discutam despre orice materie, ci despre Religie. Daca tu treci asa usor peste cum trateaza "dascalii de la Religie" aceasta materie, ce mai putem discuta noi doi pe tema asta ? smile.gif Da-i inainte, combate tot, filozofie, ecumenism, tot ... dar din momentul asta, fara mine. Am incercat si eu, sa vad cat de pornit esti ... si daca ai vreo sansa sa dialoghezi cu adevarat ... smile.gif
Yvonne
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 07:00 PM)
Mai Don Quijote,
vezi ca sunt una din morile de vant care te-au dat peste cap fara sa te intrebe daca lupti pentru dreptate. smile.gif Logica imi lipseste dupa cum spun "prietenii" mei, am dificultati de vorbire, deci cand vei intra in hora te voi sdrobi de multe ori de pamant pana sa realizez ca erai un biet cavaler... smile.gif




Cam multe mori, chiar pentru un faimos cavaler...

Tu nu te supraestimezi, te SUPERDIMENSIONEZI.
zexelica
don quijote

QUOTE
Frumoasa exprimare. Cuvantul SLEAHTA spune tot despre vorbitor.

Ia vezi ce zice arhiba... ma rog, o fatza bisericeasca:

QUOTE
Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni.


Sau daca sunt preoti, nu mai ai de zis nimik?
abis
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 06:09 PM)
A obliga pe cineva sa mearga la biserica este o barbarie si nu difera de cei care taiau capetele primilor crestini.

Cu asta consider ca i-ai raspuns lui Mutulica. Uite ca uneori poti si tu sa fii un om rezonabil. smile.gif
abureala
QUOTE (Don Quijote @ 13 Dec 2006, 07:26 PM)
Tu nu te supraestimezi, te SUPERDIMENSIONEZI.

Don Quijote,

se pare ca ti-ai uitat rolul. Eu glumeam, dar se pare ca m-ai luat in serios.
Gothmog
QUOTE (Abureala)
Parintele arhimandrit Arsenie Boca (+1989)
"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni. Inapoi la Sfinta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p.197)

Ma amuza faptul ca desi tu predici libertatea credintelor religioase in stanga si-n dreapta , esti asa de refractar la conceptul de ecumenism, care, zic eu, ar mai rezolva o parte dintre probleme minoritatilor religioase in scoli.Ma amuza, dar nu ma mira, pentru ca am vazut parerile multor ortodocsi cu privire la ecumenism.Ca o paranteza, urmaream acum ceva timp in urma un forum ortodox care azi nu mai exista, si acolo se discuta printre altele despre asasinarea fratelui Roger la Taizé de catre o romanca.Ei, probabil ca pe tine nu te surprinde, dar pe acolo erau unii care sustineau ca asta nu-i o mare pierdere, deoarece respectivul promova ecumenismul, si ca ei n-ar trebui sa se roage pentru sufletul unui eretic asa de mare.Aproape ca se ajunsese sa se spuna ca e bine ceea ce s-a intamplat.
laugh.gif

QUOTE (Abureala)
Daca vrei sa studiezi istoria matematicii poti sa o faci fara probleme. Eu vreau matematica. Daca vrei sa studiezi istoria fizicii, poti sa o faci fara probleme. Eu vreau fizica.

Matematica nu e o religie.Fizica nu e o religie.Nu exista nici un cult al matematicii, sau al fizicii, care incearca sa stranga adepti prin predarea lor in scoli.In plus, se considera ca majoritatea materiilor predate in scoli contribuie la formarea profesionala elevului pentru mai tarziu, in sensul de a-l face util societatii.Adica, cu toate ca mie nu-mi place matematica, eu trebuie sa cunosc macar cateva notiuni elementare pentru ca e posibil sa am nevoie de ele.Ori, religia nu are acelasi obiectiv ca si celelalte materii.Materia religie, in forma ei actuala se axeaza pe expunerea unui singur curent religios, prezentat ca fiind adevarul suprem.E ca si cum la romana s-ar preda, sa zicem, doar romantismul, iar la matematica doar teoria multimilor.Nu toti parintii sunt specialisti in matematica, romana, fizica, etc.Dar ma gandesc ca o persoana religioasa ar trebui sa cunoasca religia suficient de bine pentru a i-o prezenta copilului sau fara ca aceasta sa fie nevoit sa o invete in scoala.In plus, il poate trimit oricand la Biserica.

QUOTE (Abureala)
Bineinteles ca de catre un preot. Cine sa iti predea religia? Profesorul de filosofie? Si romana profesorul de matematica? De aceasta exista Facultatea de Teologie.

In momentul de fata religia este predata de profesori de religie.Esti sau nu de acord, si de ce?

QUOTE (Abureala)
A obliga pe cineva sa mearga la biserica este o barbarie si nu difera de cei care taiau capetele primilor crestini.

Si a preda religia ortodoxa ca materie obligatorie in scoli ce e?

QUOTE (Mutulica)
nu cred ca are prea mare legatura religia cu puscaria... toti marii mincinosi sau hoti ai lumii isi fac cruce'n draci...
de fapt cei mai credinciosi sunt cei ce au nevoie de putin noroc...

Pai, exact despre asta e vorba.90% se declara crestini, dar cati inteleg cu adevarat crestinismul?
abureala
QUOTE (Gothmog @ 13 Dec 2006, 07:52 PM)
Matematica nu e o religie.Fizica nu e o religie.Nu exista nici un cult al matematicii, sau al fizicii, care incearca sa stranga adepti prin predarea lor in scoli.In plus, se considera ca majoritatea materiilor predate in scoli contribuie la formarea profesionala elevului pentru mai tarziu, in sensul de a-l face util societatii.Adica, cu toate ca mie nu-mi place matematica, eu trebuie sa cunosc macar cateva notiuni elementare pentru ca e posibil sa am nevoie de ele.Ori, religia nu are acelasi obiectiv ca si celelalte materii.Materia religie, in forma ei actuala se axeaza pe expunerea unui singur curent religios, prezentat ca fiind adevarul suprem.E ca si cum la romana s-ar preda, sa zicem, doar romantismul, iar la matematica doar teoria multimilor.Nu toti parintii sunt specialisti in matematica, romana, fizica, etc.Dar ma gandesc ca o persoana religioasa ar trebui sa cunoasca religia suficient de bine pentru a i-o prezenta copilului sau fara ca aceasta sa fie nevoit sa o invete in scoala.In plus, il poate trimit oricand la Biserica.

In momentul de fata religia este predata de profesori de religie.Esti sau nu de acord, si de ce?

Si a preda religia ortodoxa ca materie obligatorie in scoli ce e?


O regula a logicii spune ca definitia unei notiuni nu se face prin negarea unei alte notiuni, din ce imi aduc aminte, nu de alta dar logica imi lipseste cu desavarsire dupa parerea "prietenilor" de pe aici. Daca vrei sa te lamuresc, ai nimerit ceva. Fizica , matematica +n stiinte, metode, arte. etc << Crestinism. De ce? Deoarece Acela care a creat Totul este descris in Crestinism. Nu sunt si nu vor fi creatiile precum Creatorul. Dar tu nevazand decat creatiile normal sa spui ca nu exista
Creatorul.

Si ca o paranteza , ce mai mare descoperire stiintifica a omenirii , Teoria Big-Bangului a fost facuta de un preot catolic, pornind de la modelul Biblic.


Dac au facut facultatea de Teologie sunt de acord.


Nu este obligatorie. Este optionala. Nimeni nu obliga un musulman sa vina la ora de crestinism.
abureala
QUOTE (abis @ 13 Dec 2006, 07:40 PM)
QUOTE (abureala @ 13 Dec 2006, 06:09 PM)
A obliga pe cineva sa mearga la biserica este o barbarie si nu difera de cei care taiau capetele primilor crestini.

Cu asta consider ca i-ai raspuns lui Mutulica. Uite ca uneori poti si tu sa fii un om rezonabil. smile.gif

Tu, nu.
zexelica
Don Quijote

QUOTE
si daca episcopul nu-l da afara din Sfanta Biserica, dupa mine, nu vad nici o problema daca drept credinciosii, iau tapul de barba si-l azvarle in gheena... 

Astia vor sa introduca religia obligatorie in scoala.
Hai, ca au copiii nostrii ce sa invete de la ei rofl.gif rofl.gif

Mai mult decit atit, acu' dupa clopotel oamenii te trimit in iad, nu Dumnezeu rofl.gif rofl.gif
noi


:: MEC respinge recomandarea CNCD ::





------------ --------- ---------

Comunicat MEdC



Prezenta simbolurilor religioase in scoli trebuie sa fie decisa de comunitate, de parintii elevilor si, nu in ultimul rand, de scoala

12.12.2006

Ministerului Educatiei si Cercetarii i-a fost transmisa Hotararea nr. 323/21.11.2006 a Colegiului Director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii privind elaborarea si implementarea unor norme interne, care sa reglementeze prezenta simbolurilor religioase in institutiile de invatamant public din Romania . Anterior primirii acestui document, MEdC si-a exprimat dorinta de a initia o dezbatere pe aceasta tema in Comisiile de invatamant din Parlamentul Romaniei, precum si cu Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti. Cu toate acestea, MEdC a fost acuzat ca "se spala pe maini", motiv pentru care se impun urmatoarele precizari:


1. Ministerul Educatiei si Cercetarii trateaza aceasta problema cu maxima responsabilitate si apreciaza ca poporul roman este un popor credincios, care a reusit, gratie credintei, sa depaseasca 50 de ani de interdictii.

2. Interventia Ministerului Educatiei si Cercetarii pentru inlaturarea simbolurilor religioase din salile de clasa ar fi total deplasata si ar restrictiona libera optiune. In plus, atat petitionarul, cat si emitentii deciziei omit un aspect important: prezenta icoanelor in unitatile de invatamant nu este consecinta unui ordin ministerial, ci o hotarare a societatii civile. Prin urmare, traind intr-o societate democratica, decizia trebuie sa apartina tot parintilor, comunitatii locale si nu in ultimul rand scolii.

3. In virtutea principiilor democratice, consideram ca exista prerogative naturale ce nu trebuie ingradite de acte normative. In consecinta, dorim ca intr-o unitate scolara normele interne care sa reglementeze prezenta simbolurilor religioase sa fie stabilite de comunitatile locale si suntem de acord cu o abordare diversificata, functie de apartenenta religioasa a populatiei. Cu o singura conditie: respectarea Legii invatamantului care interzice prozelitismul religios in scoli.

Director,
Mircea MURESAN
Mrs. Rogers
biggrin.gif

Ah, ma bucur sa aflu stirea asta , si simt asa un fel de sic sic , fiindca problema asta era iritanta prin absurditatea ei , intr-o tara ca Romania. Suntem un popor tarditionalist , avem probleme de acceptare a minoritatilor sexuale , si cineva se trezeste ca icoanele sunt o problema care nu-l mai lasa sa traiasca . Absurd ...
mutulica
din pacate romanii s-au apucat sa copie rapid din occident... si cum in genere cei mai copiati sunt americanii si ipocrizia numita politically correctness... mioritatile ajung sa decida pentru majoritate
ia uite putin la sud, cum in loc de Merry Christmas! se saluta cu Happy Hollidays! ca sa nu se simta musulmanii jigniti.
daca ar fi dupa mine i-as chema la munca, daca tot nu fac brad si nu le vine mosu' in vizita
Nefertiti
QUOTE (mutulica @ 14 Dec 2006, 05:16 AM)
din pacate romanii s-au apucat sa copie rapid din occident...

Păi da, că la ipocrizie sīntem aşi.
N-avem destule locuinţe, serviciile sociale sīnt vai de mama lor, dar construim biserici peste biserici, de exemplu. Cred că sīntem ţara cu cele mai multe, īn fiecare oraş există cam o duzină. Uite, nu m-am gīndit să le număr pe unde merg.
Yvonne
QUOTE (mutulica @ 14 Dec 2006, 06:16 AM)
din pacate romanii s-au apucat sa copie rapid din occident... si cum in genere cei mai copiati sunt americanii si ipocrizia numita politically correctness... mioritatile ajung sa decida pentru majoritate
ia uite putin la sud, cum in loc de Merry Christmas! se saluta cu Happy Hollidays! ca sa nu se simta musulmanii jigniti.
daca ar fi dupa mine i-as chema la munca, daca tot nu fac brad si nu le vine mosu' in vizita

thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.