Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia In Scoli
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 06:13 PM)

Cel mai corect. Fiecare sa-si predea la casa lui, nu sa impuna o anumita dogma la toti.

Adica o sa predai in sfarsit dogma ta. Dogma lui zexelica.
zexelica
Abu

QUOTE
Adica o sa predai in sfarsit dogma ta. Dogma lui zexelica.

Eu n-am dogma alta decit Biblia.

Dar decit sa-mi duc copilul la scoala unde vine unu' si-i spune ca trebuie sa-si faca cruce cu dreapta, nu cu stinga, ca-i pacat, sa aprinda luminari, sa se roage la degetu' impaiat a lu' Cutarica, sa pupe trei lemne, ca asta e adevarata credinta, mai bine il sfatuiesc eu acasa sa citeasca Biblia, fara sa-i dau vreo explicatie...

Ca salvarea nu depinde de intelegerea Bibliei, ci de auzirea ei.
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 06:48 PM)
Abu

QUOTE
Adica o sa predai in sfarsit dogma ta. Dogma lui zexelica.

Eu n-am dogma alta decit Biblia.

Dar decit sa-mi duc copilul la scoala unde vine unu' si-i spune ca trebuie sa-si faca cruce cu dreapta,

De ma zexelica, ma bucuram si eu pentru tine, ca trebuia cineva sa se bucure de dogma ta. Stai linistit, toate dogmele au ca dogma Biblia, nu esti nici primul nici ultimul. Toti spun la fel.

Mai zexelica, pai de ce sa isi faca omul cruce? Nu e mai bine fara cruce? Sa facem niste jertfe, niste sacrificii umane nu crezi ca ar fi spectaculos? Ca de, crucea nu ne place...
zexelica
QUOTE
Mai zexelica, pai de ce sa isi faca omul cruce? Nu e mai bine fara cruce?

Da' unde scrie ca TREBUIE sa-ti faci cruce sau orice altceva?
Care este cuvintul grecesc care este TRADUS cruce?
Zi-mi si mie in toata Biblia unde este folosit cuvintul CRUCE (grecesc).
Hai, ca tot stii tu multe, ca vad ca judeci....
actionmedia
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 05:48 PM)
Ca salvarea nu depinde de intelegerea Bibliei, ci de auzirea ei.

Parca ziceai ca nu ai dogma... Convingerea de mai sus, nu tine de o dogma?
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 06:54 PM)
QUOTE
Mai zexelica, pai de ce sa isi faca omul cruce? Nu e mai bine fara cruce?

Da' unde scrie ca TREBUIE sa-ti faci cruce sau orice altceva?
Care este cuvintul grecesc care este TRADUS cruce?
Zi-mi si mie in toata Biblia unde este folosit cuvintul CRUCE (grecesc).
Hai, ca tot stii tu multe, ca vad ca judeci....

Pai daca nu scrie nimic de cruce, eu ce spun? O piramida pentru sacrificii, caci cruce nu vrem!!!!!
zexelica
Abu

QUOTE
Pai daca nu scrie nimic de cruce, eu ce spun? O piramida pentru sacrificii, caci cruce nu vrem!!!!!


DACA ar scrie in Biblie EXACT cuvintul CRUCE, n-ar fi nicio problema sa fie un simbol al crestinitatii.
Nici asa nu consider ca este ceva contrar Bibliei.
Da' unde scrie sa-ti faci tu cruce?
Vreau sa-ti arat ca te gasesti vorbind fara sa stii meserie, ci doar citate din ce spun altii.
N-ai studiat in viata ta niciun vers. Se vede, ca nu stii metoda...
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 07:09 PM)
Abu

QUOTE
Pai daca nu scrie nimic de cruce, eu ce spun? O piramida pentru sacrificii, caci cruce nu vrem!!!!!


DACA ar scrie in Biblie EXACT cuvintul CRUCE, n-ar fi nicio problema sa fie un simbol al crestinitatii.
Nici asa nu consider ca este ceva contrar Bibliei.
Da' unde scrie sa-ti faci tu cruce?
Vreau sa-ti arat ca te gasesti vorbind fara sa stii meserie, ci doar citate din ce spun altii.
N-ai studiat in viata ta niciun vers. Se vede, ca nu stii metoda...

pai exact, ce eu sunt un om asa de bun cunoscator al Scripturii ca tine? Nici pe departe. Cine ti-a spus ca eu gandesc? Te-a pacalit. Nu scrie nici de piramide si de sacrificii umane, asa ca ce ai impotriva?
zexelica
Abu

QUOTE
Nu scrie nici de piramide si de sacrificii umane, asa ca ce ai impotriva?

Scrie in Biblie despre sacrificiile catre Baal si Moloh, da' n-ai citi tu.

Da' nicio problema, ca vine Clopotel si EDITEAZA mesajul ca sa nu vada lumea ca nici macar n-ai citi Biblia.
Ceilalti participanti le cam iau de bune ce le ziceti voi.

Fata de ei, voi sunteti credinciosii si ei pacatosii.
Numai de-ar stii ei ce departe sunteti voi de adevar.
2 Timotei 3:
4vīnzători, obraznici, īngīmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decīt iubitori de Dumnezeu;

5avīnd doar o formă de evlavie dar tăgăduindu -i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.

7cari īnvaţă īntotdeauna şi nu pot ajunge niciodată la deplina cunoştinţă a adevărului.


abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 07:20 PM)
Abu

QUOTE
Nu scrie nici de piramide si de sacrificii umane, asa ca ce ai impotriva?

Scrie in Biblie despre sacrificiile catre Baal si Moloh, da' n-ai citi tu.


Nu este adevarat!
Nu scrie de nici o piramida si de nici un sacrificiu! Si nu este tradusa cum trebuie. Cum nu scrie nici de cruce in Biblie! Dar fiindca nu stii Danile 12:10, NU POTI INTELEGE!!!
zexelica
Abu

O sa ne taie curentu' Clopotel. Adica prin "noua" se intelege "numai mie".
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 07:25 PM)
Abu

O sa ne taie curentu' Clopotel. Adica prin "noua" se intelege "numai mie".

Si nu ar face bine?
abureala
Adica crezi ca e normal sa umpli forumul de ineptii REPETATE, care genereaza off-topicuri la greu? Crezi ca e normal sa tipi de unul singur, aberand bineinteles, si apoi cand ti se sterg aberatiile sa spui ca ai fost cenzurat? E normal?
zexelica
Abu

QUOTE
Si nu ar face bine?

Pai asa fac toti care au oarece putere si sunt dovediti ca gresesc: pumnul in gura.

Dar discutia cu religia in scoala ar trebui pusa in urmatorul fel:
CINE ESTE CALIFICAT SA PREDEA RELIGIA

La orice disciplina (mate, romana, chimie, etc....) cei care predau sunt ABILITATI sa predea.
Nu vine nimeni intr-un costum, cu o barba (sic!) si spune ca este profesor si scoala il angajeaza, nu?
Trebuie sa aiba atestat RECUNOSCUT, nu de la "Mimi Srl".

Asa si cu religia: daca vine unu' cu barba si sfatos si spune ca este omu' lu' Dumnezeu, de ce l-ar crede lumea pe cuvint?
Cind se poate verifica foarte usor daca este sau nu omu' lu' Dumnezeu:Daniel 12:

10Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei īnţelepţi vor īnţelege.

11Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.
12Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!

Si sa vedeti surpriza: cei sfatosi care se erijeaza in oamenii lui Dumnezeu NU STIU.

De ce sa riscam cu copiii nostrii?
abureala
Exact ce spuneam mai devreme. Don't feed trolls.
zexelica
Abu

Voi provocati acestea pentru ca sustineti ca voi reprezentati pe Dumnezeu si vreti sa va bagati codita si in scoli sa-i invatati pe aia micii prostii.
Si ca sa arat ca vorbiti prostii, va aduc probe.
Da, sunt plictisitoare (pentru tine), ca sunt din Biblie da' asta e!
Daca te combat la o concluzie a ta la matematica, trebuie s-o fac (,) cu argumente din matematica, nu din literatura.
abureala
QUOTE (zexelica @ 9 Oct 2006, 06:54 PM)
Zi-mi si mie in toata Biblia unde este folosit cuvintul CRUCE

Am facut experimentul de a vorbi limba ta. Adica de a avea "dialogul" pe care il ai tu cu noi. A fost extraordinar de reconfortant , si ii spun asta lui artanis, clopotel, ioanv. Fiindca nu trebuia sa gandesc. Nu trebuia sa imi bat capul cu nimic, trebuia sa racnesc cat pot cu daniel 12:10 . Ce conta ce posta celalalt. Abureala. laugh.gif

Ca in n situatii de dinainte Scriptura ramane un mister pentru tine, vesnicul mister.
QUOTE

Cuvantul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.


QUOTE

Si statea langa crucea Lui mama Lui, Maria lui Cleopa si Maria Magdalena.


QUOTE

Si L-au dus si L-au scos afara din cetate, ducandu-si Crucea Lui pana la locul Capatanii, ce se cheama pe evreieste Golgota,


QUOTE

Cel ce nu-si ia Crucea si nu-Mi urmeaza Mie, nu este vrednic de Mine,


si in alte locuri.

Dar zexelica care este pagan, normal ca nu cinsteste crucea. Insa nu asta este problema. Adevarata problema este ca polueaza acest spatiu prin ineptii si tocmai de aceea moderatorul trebuie sa ia masuri. Trebuie sa ia masuri si sa curete acest spatii de ineptii, caci asta trebuie sa faca un moderator. Una este suficient. N sunt inutile.


abureala
De aceea va spun ca eu cred ca hanul este un spatiu al normalitatii. al artei de a conversa. insa zexelica a transformat acest loc in "nebunia" de a conversa. Pana cand nu se va lua o decizie, eu nu voi mai post aici. Nu tin sa conving pe nimeni de nimic, si cred ca fac cel mai normal lucru cu putinta. raspund anormalitatii cu normalitate.
zexelica
Abu

off-topic.

N-avem voie sa ne dam cu parerea?
Nu stiu daca ai copii, dar daca ai avea te-ar preocupa educatia lor spirituala.

Eu asta sustin: sa fie fiecare la el acasa sau in organizatie. Sa nu se impuna o anume religie in scoala, ca in Iran.
abis
QUOTE (Clopotel @ 9 Oct 2006, 03:15 PM)
Sper ca acum, draga Abis, esti satisfacut smile.gif , daca nu, poti sa mai intrebi, numai sa nu deviem de la subiect...

Ma asteptam sa explici de ce nu esti de acord cu el, dar ai aburit-o... smile.gif
Clopotel
Draga Abis,
Adica eu mi-am tocit tastele ca sa-i raspund chiar in detaliu si tu acum zici ca nu nu te-ai prins?
Mutulica spunea ca ar dori sa se predea Biblia in scoli indiferent de cultul fiecaruia...
Eu am spus acolo mai multe, dar in concluzie, trebuia sa reti urmatoarele:
- Biblia nu se poate preda asa pur si simplu, doar sa o citesti elevilor in fata clasei... Nici macar Somnoroase Pasarele nu o citesti fara sa o comentezi.... Daca elevii intreaba: Dna profesoara, de ce spune acolo in Biblie, asa si asa? Ce-o sa-i raspunda? Ca nu stie? Varianta Ortodoxa? Protestanta? Atee rofl.gif ? Budhista?
- Asa cum se vede chiar si practic:
1. religia este optionala, deci nu obligatorie daca nu vrei sa o faci
2. fiecare cult poate fi predat daca exista cereri pentru el... Asta reiese chiar si din acel articol...
- ba mai mult, elevii pot opta sa li se predea religia islamica (etc) si nu cea crestina, in acest caz nu Biblia va fi predata ci Coranul (etc)...

Prin urmare ce nu iti este clar? Formuleaza concret intrebarea...
zexelica
Clopo
QUOTE
Biblia nu se poate preda asa pur si simplu, doar sa o citesti elevilor in fata clasei... Nici macar Somnoroase Pasarele nu o citesti fara sa o comentezi....


17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.

8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Lui Ioan nu a trebuit sa-i explice cineva Biblia, sa o inteleaga macar. Nu stia nici engleza, nici franceza, nici ebraica.
Cuvintul este Spirit.

Maidecit sa vina un om care sa-i invete ceva gresit, mai bine deloc.
Acasa e perfect. Ca nu scrie ca (,) credinta vine din studiu, intelegere sau citire 24 de ore/zi.
Din AUZIRE. Cit? Nimeni nu stie.

Clopotel
Draga Zexelica,
QUOTE
17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.

Exact... Desi stiu unde vrei sa bati, bati aiurea... Cuvantul lui Hristos este atat in Biblie cat si in Sfanta Traditie (de ex. 2 Ioan 1, 12)... De aceea ortodocsii sunt in dreapta credinta, pentru ca e completa si adevarata, si de aceea e bine sa fie predata intocmai... Ca unii au avut vedenii si revelatii nocturne diavolesti, e treaba lor... Sa le-o spuna celor ce or vrea sa-i asculte...
QUOTE
Maidecit sa vina un om care sa-i invete ceva gresit, mai bine deloc

Exact... Decat sa vina unu ratacit si sa sustina ca Biblia toata este o parabola si ca el e singurul mantuit, dar nu de tot ci doar eventual 45,7%, si sa nu stie de unde are Biblia si de ce este Sfanta, mai bine sa invete dreapta credinta... Eu asta am sustinut...
abis
Sa predati biblia in scoala atunci cand o sa va intelegeti asupra felului in care trebuie interpretata...
zexelica
Clopotel

Credinta si Biblia, stimate Clopotel, nu sunt ale mele si ale niciunui om.
Cum eu nu sunt perfect, poate doar tu, si nu consider pe nimeni perfect, cind e vorba de religie, mai bine lasam treaba asta in grija familiei, caci asa este data de Dumnezeu.
Daca familia vrea sa-si duca (,) copilu' sa invete rugaciunea la degetele moarte si lemne pictate, este OK. Sunt scoli speciale, nu? Sau se pot face.
Dar in scoala publica, pentru care platim TOTI taxe nu sunt de acord sa se predea vreo dogma.
Statul nu are treaba cu credinta pt. ca altfel nu ar legaliza atitea nenorociri condamnate de Biblie. Nu zic mai mult.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Sa predati biblia in scoala atunci cand o sa va intelegeti asupra felului in care trebuie interpretata...

Am inteles... tu nu scrii aici decat sa bagi fitile rolleyes.gif Nu mai vrei sa dialoghezi cu mine despre curiozitatile tale privind religia in scoli?

Draga Zexelica,
QUOTE
Dar in scoala publica, pentru care platim TOTI taxe nu sunt de acord sa se predea vreo dogma.

Pai stai putin, caci copiii care invata ortodoxia au parinti care au platit si platesc taxe ca ei sa invete ceea ce invata... Tu ai platit taxe pentru ai tai, pe care poti sa-i trimiti sa invete popice... Oricum la ce le mai trebuie daca tot sunt mantuiti?
abis
QUOTE (Clopotel @ 10 Oct 2006, 08:11 PM)
Nu mai vrei sa dialoghezi cu mine despre curiozitatile tale privind religia in scoli?

Pai daca nu-mi raspunzi... Te-am intrebat de ce esti contra ca predarea bibliei sa fie obligatorie, asa cum vrea Mutulica. Stii ca BOR isi doreste aceasta obligativitate?

Vezi aici
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Te-am intrebat de ce esti contra ca predarea bibliei sa fie obligatorie, asa cum vrea Mutulica.

Eu nu sunt contra... ba din contra... Insa te rog sa-mi spui tu cum vezi predarea Bibliei? Eu ti-am aratat ca nu se poate doar predarea Bibliei singura, acum spune-mi tu cum vezi lucrurile...
Si de ce sa fi eobligatorie?
QUOTE
Stii ca BOR isi doreste aceasta obligativitate?
Ce isi doreste mai exact BOR?
abis
QUOTE (Clopotel @ 10 Oct 2006, 08:24 PM)
QUOTE
Te-am intrebat de ce esti contra ca predarea bibliei sa fie obligatorie, asa cum vrea Mutulica.

Eu nu sunt contra...

Asa spuneai la inceputul topicului, ca ar fi cea mai mare prostie ca predarea ei sa fie obligatorie pentru toata lumea.
QUOTE
Insa te rog sa-mi spui tu cum vezi predarea Bibliei?

O "vad" predata de catre biserica, prin scoli de duminca organziate de biserica pentru proprii credinciosi.
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
QUOTE (Clopotel @ 10 Oct 2006, 08:24 PM)
QUOTE
Te-am intrebat de ce esti contra ca predarea bibliei sa fie obligatorie, asa cum vrea Mutulica.

Eu nu sunt contra...

Asa spuneai la inceputul topicului, ca ar fi cea mai mare prostie ca predarea ei sa fie obligatorie pentru toata lumea.

Stai ca nu m-ai inteles.... hh.gif
1. Sunt contra predarii religiei obligatoriu.... Adica nu consider normal ca un ateu sau un musulman sa invete religia ortodoxa obligatoriu... Nici mie nu mi-ar place ca daca traiesc in Irak de ex. sa-mi fie predat fortat islamismul
2. Nu sunt contra predarii Bibliei ca atare, insa am aratat ca acest lucru este imposibil practic fara a avea o dogma in spatele ei... Ar insemna doar citirea Bibliei fara a putea raspunde la nici o intrebare, pentru ca raspunsul la intrebari legate de Biblie tine de dogma... Nu stiu daca ma intelegi... A raspunde la orice intrebare, legata de continutul Bibliei, inseamna automat a intra intr-o dogma, si atunci degeama mai fluturam ca nu predam dogma ci doar Biblia...
QUOTE
QUOTE
Insa te rog sa-mi spui tu cum vezi predarea Bibliei?

O "vad" predata de catre biserica, prin scoli de duminca organziate de biserica pentru proprii credinciosi.

Ok... reformulez: Insa te rog sa-mi spui tu cum vezi predarea Bibliei in scoli?
Nu se prea poate preda Duminica in scoli de duminica pentru ca:
- slujba de duminica dureaza cam pana la ora 12:00 si daca ar mai trebui sa mearga si la cursuri, ar ajunge foarte tarziu acasa
- elevul are nevoie de o zi libera totusi de la invatatura
- locul pentru invatatura este scoala, si doar pentru "proprii credinciosi" sau "proprii doritori" (caci doar acestia si-au aratat interesul de a o invata), prin urmare si scoala de Duminica, tot in scoala ar trebui sa se faca...
- precizez ca invata religia doar cei care vor...prin urmare, in timp ce unii invata religia altii invata muzica sau karate, tot in scoala evident... De ce ar trebui sa protesteze cei care fac Karate, sau muzica, impotriva celor care fac religie? Ce treaba au cu ei?Cu ce-i deranjeaza, afecteaza? Nu e bine ca fiecare sa-si vada de invatatura lui?!...
- dupa mine nu este absolut necesar ca preotul sa predea religia... ci consider ca si un absolvent de teologie, special pregatit pentru predat, este apt pentru acest lucru... Banuiesc ca nu deranjeaza, ca cel ce invata este imbracat in negru, sau da mai bine o fusta mini si un decolteu pana la buric?...
- nu sunt de acord (principial obiectiv)cu propovaduirea credintei in scoli... Scoala are alta menire... Strict de a invata... Deci a invata o dogma, nu inseamna propovaduire in sensul si de a il face pe elev sa devina credincios... Scopul sa fie doar de informare...
Acum sper ca te-ai lamurit, desi am mai spus acestea...
Cucu Mucu
S-a cam marit procentul celor care nu vor. Sa fie cumva virulenta propagandei religioase in raport direct proportional cu acesti NU?! ohmy.gif wink.gif
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Oct 2006, 09:29 AM)
Nu se prea poate preda Duminica in scoli de duminica ...

In alte parti se poate. Deci si la noi.
axel
QUOTE (Clopotel @ 11 Oct 2006, 10:29 AM)
Stai ca nu m-ai inteles.... hh.gif
1. Sunt contra predarii religiei obligatoriu.... Adica nu consider normal ca un ateu sau un musulman sa invete religia ortodoxa obligatoriu... Nici mie nu mi-ar place ca daca traiesc in Irak de ex. sa-mi fie predat fortat islamismul

Deci esti contra predarii religiei in scoala, conform cu programa de acum. Pentru ca in clasele 1-4 religia este obligatorie!!!
abureala
La fel de mult urati pe Dumnezeu? Sau si mai mult?
Clopotel
Draga Mariusc2,
QUOTE
S-a cam marit procentul celor care nu vor.

S-a marit, dar s-a marit degeaba, caci niciunul nu a putut sa dea vreo justificare coerenta de ce au zis NU celor 15 care vor ca, copiii lor sa invete religia in scoala... Am vazut ca acum sunt 21 care au votat NU, dar probabil ar fi votat DA pentru muzica de ex. In acest caz, ti s-ar parea normal ca cei 15 care au votat aici DA, sa voteze NU ca, copiii celor care au votat aici NU, sa nu faca muzica, desi acestia ar fi dorit?

Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 11 Oct 2006, 09:29 AM)
Nu se prea poate preda Duminica in scoli de duminica ... 

In alte parti se poate. Deci si la noi.

Si atunci cand se mai odihnesc copiii? Sper ca esti de acord ca ar avea si ei nevoie de o zi libera de la invatatura asa cum ai tu de la lucru...

In plus:
- Biserica este lacas de cult nu de scoala
- Daca ar trebui sa invete in alta scoala o materie si in alta scoala alta materie, unde ar mai fi logica?... Nu e normal ca toata invatatura sa se predea in aceeasi scoala daca sunt conditii? Adica ti se pare normal ca sa-ti trambalezi copilul la Opera ori de cate ori are muzica? Mie nu...
Prefer sa-l duc dimineata la o scoala si tot de acolo sa-l iau cand a invatat tot ce are de invatat...
Cucu Mucu
QUOTE (Clopotel @ 11 Oct 2006, 10:13 AM)
Draga Mariusc2,
QUOTE
S-a cam marit procentul celor care nu vor.

S-a marit, dar s-a marit degeaba, caci niciunul nu a putut sa dea vreo justificare coerenta de ce au zis NU celor 15 care vor ca, copiii lor sa invete religia in scoala...

Mai draga, smile.gif ai o notiune abstracta despre coerenta. Ce intelegi tu prin JUSTIFICARE COERENTA? Si nu s-a marit degeaba procentul, arata aversiunea oamenilor pt prozelitismul ieftin, de taraba. wink.gif
Clopotel
Draga Axel,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 11 Oct 2006, 10:29 AM)
Stai ca nu m-ai inteles.... 
1. Sunt contra predarii religiei obligatoriu.... Adica nu consider normal ca un ateu sau un musulman sa invete religia ortodoxa obligatoriu... Nici mie nu mi-ar place ca daca traiesc in Irak de ex. sa-mi fie predat fortat islamismul 

Deci esti contra predarii religiei in scoala, conform cu programa de acum. Pentru ca in clasele 1-4 religia este obligatorie!!!

Te rog sa fii atent si sa intelegi ce vorbim aici...
1. Nu sunt contra predarii religiei optional in scoala, ci sunt contra predarii religiei obligatoriu in scoala...
Realizezi diferenta?
2. Chestionarul este: Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu zice obligatoriu... Asa ca ce spui tu de obligatoriu nu are legatura cu sondajul acestui topic....
Adica tu votezi pentru ceva si te gandesti la altceva? hh.gif
Daca eu fac un chestionar: Sunteti pentru ca X sa manance mere daca vrea? (daca vrea inseamna ca este optional) Tu votezi NU pentru ca nu-ti plac merele, lasandu-l pe X sa saliveze?
Cam asta este situatia cu cei ce au votat NU la acest chestionar... Dar si a-ti recunoaste o greseala, chiar si din neatentie, presupune o mare sinceritate si obiectivitate...
Clopotel
Draga Mariusc2,
QUOTE
Si nu s-a marit degeaba procentul, arata aversiunea oamenilor pt prozelitismul ieftin, de taraba. 

Si ce legatura are asta cu chestionarul topicului de fata? Am precizat clar ca nu e vorba de prozelitism... M-am aratat impotriva lui... Tu nu-ti lasi copilul in clasa 12-a la lectiile de fizica atomica de teama sa nu invete sa faca bombe atomice?
zexelica
MariusC2
QUOTE
Mai draga,  ai o notiune abstracta despre coerenta. Ce intelegi tu prin JUSTIFICARE COERENTA? Si nu s-a marit degeaba procentul, arata aversiunea oamenilor pt prozelitismul ieftin, de taraba.


.........................

Scoala de duminica:
BOR sa orice alta biserica ar trebui sa foloseasca banii proveniti de la Guvern si de la donatori in scopul dat de Biblie pentru ele: sa propovaduiasca Evanghelia.
Au destui bani sa construiasca in cadrul bisericilor scoli de duminica. Si DUPA cheltuirea lor in folos propriu.






Aramis
Clopotel, iti dai seama ca ceea ce ai afirmat tu despre fizica atomica si bomba atomica nu prea are legatura cu exemplul dat de mariuc2? smile.gif Eu am invatat fizica atomica si inca nu stiu cum sa construiesc bomba (nu ca m'ar si preocupa in mod deosebit), dar la orele de religie am asistat la muuuulta propaganda wink.gif
Clopotel
Draga Aramis,
QUOTE
Clopotel, iti dai seama ca ceea ce ai afirmat tu despre fizica atomica si bomba atomica nu prea are legatura cu exemplul dat de mariuc2?

Eu daca am dat acel exemplu, inseamna ca am considerat ca are...
QUOTE
Eu am invatat fizica atomica si inca nu stiu cum sa construiesc bomba (nu ca m'ar si preocupa in mod deosebit), dar la orele de religie am asistat la muuuulta propaganda 
Pai de aceea nu ai inteles ce legatura are exemplul, caci nu ai inteles ce am vrut eu sa-i demonstrez...
Hai sa-ti explic mai pe larg ce am vrut sa-i spun (scuze Marius daca te plictisesc, dar nu e frumos sa o lasam pe Aramis nelamurita)
Mariusc2 a spus:
QUOTE
Si nu s-a marit degeaba procentul, arata aversiunea oamenilor pt prozelitismul ieftin, de taraba.

Prin asta intelegand ca daca se va face optional religia, elevii aceia vor fi supusi la prozelitism ieftin, sau chiar vor deveni credinciosi... Asta in conditiile in care chestionarul intreba: Sunteti de acord cu predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Adica nu presupunea nici un scenariu cu prozelitism, si mai ales ieftin laugh.gif , si asta cu atat mai mult cu cat cei ce optau pentru religie o faceau din propria lor vointa si chiar in cunostinta de cauza... Prin urmare ingrijorarea lui era gratuita... De aceea, i-am dat un contraexemplu, crezand ca poate asa se va intelege mai usor ca greseste in rationament
Adica: eu sunt de acord ca fiul meu sa invete fizica atomica, deoarece nu cred ca acolo va fi indoctrinat, incurajat sa faca bombe atomice, cu toate ca stiu, ca nu poti face bombe atomice fara sa cunosti materia de fizica atomica din scoala...Dar daca as fi stresat de bombele atomice cum sunt unii de religie, i-as interzice fiului meu sa invete orice are legatura cu acestea sau cu principiul lor de functionare, bazat pe fizica atomica...De fapt ce mai conteaza daca e atomica... E atomica? Este... Automat trebuie sa spun NU rofl.gif De ce am spus NU fizicii atomice? Pentru ca nu vreau ca fiul meu sa fie partas la crimele facute de armele atomice juggle.gif
bdl
Mai Clopotel...
Pe vremea lui impuscatu, cine voia sa creada, credea....faptul ca nu s-a facut religie in scoala nu a impiedicat aproape cu nimica fenomenul....in schimb, ceea ce se face acuma , va avea un efect invers. Iar cei care vor face religia in scoli vor intra in acea categorie in care se declara credinciosi dar faptele lor duap spusele tale arata ca nu sint. Oricum, pt abureala faptul asta e bun, am vazut ca el pune mare pret pe statistici.
abis
QUOTE (Clopotel @ 11 Oct 2006, 10:13 AM)
Si atunci cand se mai odihnesc copiii?

Intreaba-i pa aia din America cand li se odihensc copiii care merg la scoala de duminca... Probabil ca sambata toata ziua si duminca dupa orele de religie, asta nu am de unde s-o stiu.
QUOTE
Biserica este lacas de cult nu de scoala

Mie mi se pare locul cel mai bun pentru a invata religie... In plus, daca este asta un impediment, spusem in postul de mai sus despre "scoli organizate de biserica", nu neaparat "in biserica".
QUOTE
Nu e normal ca toata invatatura sa se predea in aceeasi scoala daca sunt conditii

Pai eu ce zic... In scolile de stat nu nu sunt conditii pentru predarea religiei altfel decat printr-un curs (si nu optional, as zice eu) de cultura generala care sa trateze echidistant toate religiile si istoria lor... Nu ma refer la conditii materiale, ci la faptul ca, in opinia mea pe care am argumentat-o mai devreme pe topic, predarea unei singure religii in scolile de stat si afisarea de simboluri ale unei singure religii incalca si constitutia, si morala.

Argumentul tau ca tot ceea ce trebuie sa invete un copil trebuie sa invete de la scoala nu tine. Nici cel ca daca sunt suficienti doritori scoala trebuie sa aduca un profesor pentru orice.

Cred ca tu nu iti doresti altceva decat propaganda ortodoxa in scoala, iar ideea ca nu poti impune cuiva credinta (mai ales cand este vorba de copii) stii si tu ca este eronata. Daca de mici ii educi intr-un anume fel (crestin, musulman, nu are importanta) in proportie de 99% asa vor fi cand se vor maturiza.
zexelica
Abis

QUOTE
Cred ca tu nu iti doresti altceva decat propaganda ortodoxa in scoala, iar ideea ca nu poti impune cuiva credinta (mai ales cand este vorba de copii) stii si tu ca este eronata. 

Felicitari, Abis.
Dar degeaba.
Biserica are alt rol acum decit cel stabilit prin mandat in Scriptura. Este rampa de lansare pt. politicieni ipocriti (scuzati pleonasmul), sursa de cistig personal, proiecte megalomanice, crima (Tanacu), etc...
Cel putin in Iran este un ayatolah, aici sunt sute...
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
In scolile de stat nu nu sunt conditii pentru predarea religiei altfel decat printr-un curs (si nu optional, as zice eu) de cultura generala care sa trateze echidistant toate religiile si istoria lor

Pai si eu ce am spus? Adica pana la urma ajungi la vorba mea...
Cu singura deosebire ca tu o vrei obligatorie si nu optionala rofl.gif
Ok.. sa se predea toate religiile obligatoriu (evident sa inceapa cu cea ortodoxa, ca sa poata intelege de ce celelalte sunt gresite tongue.gif )... Si ce-or sa spuna ateii? Adica acum cand e optionala, ai votat NU, dar cand o fi obligatorie? Atunci vad ca votezi DA laugh.gif
abis
Clopotel, sincer... Nu te supara, dar cred ca ai probleme de intelegere cand citesti un text scris de cineva care nu iti impartaseste opiniile... Ce am spus in textul citat de tine spun de la inceputul topicului...
Clopotel
Draga Abis,
QUOTE
Clopotel, sincer... Nu te supara, dar cred ca ai probleme de intelegere cand citesti un text scris de cineva care nu iti impartaseste opiniile...
Nu contest ca as avea aceste probleme... Dar hai sa vedem unde...
Deci discutia era:
QUOTE
Abis
QUOTE
Clopotel
QUOTE
Nu e normal ca toata invatatura sa se predea in aceeasi scoala daca sunt conditii

Pai eu ce zic... In scolile de stat nu nu sunt conditii pentru predarea religiei altfel decat printr-un curs (si nu optional, as zice eu) de cultura generala care sa trateze echidistant toate religiile si istoria lor...

Deci:
1.
QUOTE
In scolile de stat nu nu sunt conditii pentru predarea religiei altfel decat printr-un curs
Nu asa am spus si eu?, ca printr-un curs...Doar nu o sa faca slujba in scoala...
2.
QUOTE
si nu optional, as zice eu
Eu am propus sa fie optional, si tu ai spus NU, acum tu zici sa nu fie optional... Pai daca nu e optional, inseamna ca e obligatoriu, nu-i asa? Plus ca eu m-am gandit la atei, ca nu ar dori sa invete nici o religie, iar tu, ca ateu, vad ca te impotrivesti...De ce sa-i obligi pe atei sa invete o religie sau mai multe?
3.
QUOTE
cultura generala care sa trateze echidistant toate religiile si istoria lor
Exact cu asta am fost si eu de acord, cu singura observatie, ca este practic imposibil sa parcurgi toate religiile si mai ales sa existe un profesor documentat in toate...

Explica-mi, dar te rog, ca la prost daca vrei, unde am inteles gresit?
Uncle Sam
Rezulatatul sondajului e putin in ceata.
Intrebarea era daca sunteti de acord cu predarea optionala a religiei si cei mai multi au raspuns cu Nu. Nu sunt de acord.
Cu ce nu sunt de acord? Cu predarea OPTIONALA? Vor predare obligatorie? Sau nu sunt de acord cu predarea religiei in nici un fel? Nici macar optional? Adica daca eu de buna voie si nesilit de nimeni vreau sa invat religie....voi nu sunteti de acord? Nu sunteti de acord cu ce vreau EU? Ca nu va oblig pe voi sa participati, e optiunea MEA.
Cum se intepreteaza sondajul asta? Poate intrebarile nu sunt alese tocmai fericit. Creaza ambiguitati.
actionmedia
QUOTE (Uncle Sam @ 17 Oct 2006, 09:18 AM)
Poate intrebarile nu sunt alese tocmai fericit. Creaza ambiguitati.

Pai asta i-am spus lui Clopotel inca de la inceput, dar in loc sa isi manifeste calitatile de moderator si sa modifice sondajul si le-a folosit ca sa ciunteasca mesajele altora.
Clopotel
Draga Uncle Sam,
Bine ai venit la Comunitatea Credintei!
QUOTE
Cum se intepreteaza sondajul asta? Poate intrebarile nu sunt alese tocmai fericit. Creaza ambiguitati.

Iata ca pentru tine si pentru altii, nu a creat, ci l-ai inteles corect... smile.gif

Draga Action,
QUOTE
Pai asta i-am spus lui Clopotel inca de la inceput, dar in loc sa isi manifeste calitatile de moderator si sa modifice sondajul

Am mai explicat de vreo cateva ori dar vad ca tot nu intelegi... Acest sondaj a fost facut de catre mine asa cum am dorit eu, plecand de la niste articole si atitudini din presa care mie mi s-au parut partinitoare... Acest sondaj a fost facut pe de o parte sa aflam pozitia celor direct interesati, dar sa si scot in evidenta aceasta partinire care exista la unii... Cel putin ultima parte a reusit... Daca tu doresti un altfel de sondaj, esti liber sa-l faci...
Repet (ultima oara):
Sondajul cu intrebarea: "sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?", NU se adreseaza ateilor (e logica treaba asta), caci acestia voteaza oricum NU in virtutea inertiei, asa cum s-a si vazut, desi nu ar trebui sa voteze deloc, neinteresandu-i problema... El se adreseaza in special ortodocsilor, cat si eventual celor de alte confesiuni, caci nu zice nimeni sa nu inveti budhismul, daca parintii copiilor doresc aceasta...
De aceea eu nu l-am mutat la dezbateri, caci este un subiect pentru credinciosi in principal...
Asa cum am spus, am avut in vedere doua scopuri:
1. Sa aflam parerea ortodocsilor in aceasta problema, caci este posibil ca si ortodocsii sa spuna NU... Acest NU poate fi motivat, in principal de teama ca religia sa nu fie predata de cine trebuie, adica sa nu aibe pregatirea corespunzatoare. Dar am dorit sa stiu exact motivele ca poate mai sunt si altele... De ex., din ce am auzit, sunt parinti ortodocsi, care nu au optat pentru religie ci pentru dansuri...Nu era vorba sa renunte la dansuri pentru religie, daca le placeau dansurile, ci era vorba ca in doua zile diferite sa aleaga religie si dansuri, si ei in ambele zile au ales dansurile. As fi vrut sa stiu de ce nu au optat o zi pentru dansuri si una pentru religie, daca tot erau ortodocsi... Atata tot...Cine stie, poate au dreptate...

2. Sunt unii, care atunci cand aud de religie, spun NU, automat, desi ei nu au nici o legatura, ca fiind optionala treaba, nu-i afecteaza in nici un fel. Nu este numai acest sondaj in cauza, ci mai sunt si altele, unde votul este astfel alterat... Daca-i intrebi de ce au votat NU, asa cum am intrebat si eu, si Uncle Sam si altii, ei o sa gaseasca tot felul de motive: ca li se indoctrineaza copiii, desi e la mintea gainii, ca fiind optionala treaba copiii lor n-au nici o treaba; ca ei platesc taxe, de parca ortodocsii nu ar plati taxe, desi si optionalele copiilor lor sunt platite; ca vor fi luati la misto de colegii lor de la religie rofl.gif , de parca daca unii se duceau la vioara statea altfel treaba; ca vor sa faca toate religiile si nu numai una laugh.gif , desi nimeni nu a spus ca nu ar putea fi asa daca asa este cererea; ca nu la scoala este locul pentru invatat, dar unde? cica sa faca Biserica alta scoala... dar aia in care deja sunt copiii ce are? Ca in afara de scaun, banca si eventual tabla, nu mai e nevoie de nimic; etc etc Si asta pentru copiii altora, ca pentru ai lor oricum nu optau cand aveau formularul in fata...
Daca sondajul era: "sunteti pentru predarea optionala a muzicii corale in scoli?" Sunt convins ca nimeni nu zicea NU, desi este acelasi lucru: pentru cine nu doreste muzica corala nu voteaza, nefiind interesat de subiect si neafectandu-l cu nimic...
Aceste sondaje sunt cu tinta restransa, ca sa ma exprim asa, cam in genul: "Sunteti pentru abonamente (optionale, ca nu te obliga nimeni sa-ti faci) de 4$ la Orange?" si tu votezi NU, ca esti client Connex, sau altceva... De aceea, eu nu am auzit inca un raspuns concret pentru NU, si chiar as fi interesat sa-l aflu, ca sa-l discutam si poate cine stie, m-am inselat eu cand am votat DA...
QUOTE
si le-a folosit ca sa ciunteasca mesajele altora.

Ti-am editat acel mesaj si ti-am explicat si de ce... Se pare ca inca nu te-ai lamurit... sad.gif Daca tot esti nemultumit, putem lamuri problema pe PM, sau daca tu consideri ca am facut un abuz, vorbeste cu Mihai... Mai mult de atat, ce pot sa fac?!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.