Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Religia In Scoli
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
abis
QUOTE (Clopotel @ 8 Dec 2006, 10:26 AM)
Adica tu mai crezi inca in povestile nemuritoare ale evolutionismului? ohmy.gif Sau in creearea universului din nimic? Bancul ala cu Big bangul? Tu crezi in povestile astea in care nici oamenii de stiinta nu prea mai cred, ca le-au vazut absurdul?

Esti amuzant... Mai da si tu pe la scoala, si nu doar la orele de religie! smile.gif
QUOTE
Dovada faptului ca ce fac crestinii este benefic, este ca sunt multi atei care vin aici

Si marmota invelea ciocolata...
Ateii nu scriu decat pe topicurile unde sunt atacati. In rest, citesc doar ca sa se informeze despre cum gandesc 98% dintre semenii lor.
QUOTE
deoarece lucrurile devenisera de neingaduit in aceste scoli, parintii s-au gandit ca icoanele si orele de religie, vor indrepta lucrurile

Sa asteptam vreo suta de ani... Eu as zice ca prezenta lor nu a aratat pana acum vreun efect benefic. Oricum problema nu se pune in termenii astia, ci in termeni legali. Legea interzice prozelitismul in scoli, icoanele sunt o forma de prozelitism, deci concluzia e clara.
QUOTE
Despre icoane nimeni nu poate spune ca te invata ceva rau

Te indeamna sa fii sau sa devii crestin. Intr-o institutie de stat nu au ce cauta astfel de indemnuri.

Gothmog
QUOTE (Clopotel)
Pai si nu-i normal?! Adica tu mai crezi inca in povestile nemuritoare ale evolutionismului? ohmy.gif Sau in creearea universului din nimic? Bancul ala cu Big bangul? Tu crezi in povestile astea in care nici oamenii de stiinta nu prea mai cred, ca le-au vazut absurdul? Gandeste logic si raspunde daca poate aparea ceva din nimic, fie ca e atom sau subatom , forta, energie sau ce-o fi? Poate aparea ceva din nimic, natural? Mintea omului poate concepe asa ceva? Nici macar in povestile SF, nu o sa vezi o chestie din asta...

Da, intr-adevar e mult mai logic sa sustii ca intreg Universul e creatia unei singure fiinte invizibile, care nu a fost creata ci a existat dintotdeauna(iarasi, deloc absurd), a carei creatie tot din nimic a luat forma pana la urma, care nu se supune legilor naturii, si a carei existenta nu e dovedita palpabil, ci doar printr-o asa zisa "Carte Sfanta" care constitutie argumentul suprem in orice dezbatere.

QUOTE (Clopotel)
O icoana pusa pe perete intr-o clasa de elevi, nu are cum sa devina obiect de cult, pentru ca nu face nimeni nici un cult cu ea...

Ba este.Faptul ca nu face nimeni cult la ea o face cel mult "inactiva".Tu consideri ca daca nimeni nu merge cu un anumit automobil, el nu mai e automobil?Sau daca nimeni nu citeste o carte, ea nu mai e carte?


QUOTE (Artanis)
Repet intrebarea si pt. voi: crucifixul prezent pe stema de stat a Romaniei, exercita deasemenea o presiune asupra voastra ? Cum este aceasta presiune ? Mai mare, mai mica, sau la fel...?

Nu pot sa zic ca ma deranjeaza in mod deosebit.As prefera totusi sa nu fie acolo, si daca cineva ar demara o initiativa de indepartare a ei probabil ca l-as sustine.

actionmedia
QUOTE (Artanis @ 7 Dec 2006, 06:20 PM)
As avea o intrebare pt. actionmedia: cum privesti tu existenta stemei de stat - "culmea", expuse ostentativ - in scoli si in multe alte locuri publice ?

Pai scoala si alte institutii publice sunt institutii ale statului deci mi se se pare normal ca stema romaniei sa fie expsusa "ostentativ" in aceste institutii. Care este problema?

Ah, cred ca stiu unde bati, de fapt am inteles abia dupa ce am citit cealalta intrebare:

QUOTE (Artanis)
Repet intrebarea si pt. voi: crucifixul prezent pe stema de stat a Romaniei, exercita deasemenea o presiune asupra voastra ? Cum este aceasta presiune ? Mai mare, mai mica, sau la fel...?


In primul rand ca nu este un crucifix ci o cruce. Din cate stiu eu crucifixul este o cruce pe care este rastignit Iisus. Iar in stema Romaniei nu apare decat crucea, nu si Iisus. Iata:

user posted image

In al doilea rand, ceea ce nu intelegeti voi, este ca noi nu avem o problema cu niste obiecte sau semne ci cu simbolistica lor. Crucea aceea face parte integranta din Stema Romaniei. Dar daca te uiti mai atent, vei vedea acolo si o semiluna si o stea si multe alte chestii. Stema romaniei are rolul de a reprezenta pe toti romanii. Poate nu este cea mai reusita stema dar este stema Romaniei, ea nu are o semnificatie religioasa, deci nu face prozelitizm. Ca pana la urma despre asta este vorba. Nu despre a expune sau nu simboluri religioase ci despre a face sau nu prozelitizm. Unele obiecte fac prozelitizm, altele nu.
Stema Romaniei privita in ansamblul ei nu face prozelitizm religios. Dar daca vor exista voci care sa sustina contrariul, eu unul nu am nici o problema daca stema Romaniei va fi schimbata.

QUOTE (Clopotel)
Desi vad ca ai retinut vorbele lui Iisus, totusi nu le-ai inteles... Ce spui tu ca a zis Iisus nu se refera la a ceda ceva referitor la credinta.


Deci pana la urma sustii ca acele icoane sunt ceva care se refera la credinta. Mai devreme spuneai ca sunt simple tablouri, hotarastete.

QUOTE (Clopotel)
Foarte bine, e bine ca da un mesaj


Pai daca da un mesaj inseamna ca face prozelitizm religios deci incalca legea, deci trebuie data jos.

QUOTE (Clopotel)
Si mesajul care il va primi copilul meu este ca trebuie sa fie cuminte si ascultator, sa fie modest si supus, sa invete bine si sa ajute pe altii


Poate ca transmite si acest mesaj (desi, mie mi se pare o exagerare) dar la fel de bine acest mesaj poti sa il transmiti mult mai eficient pe alte cai, fara a-l asocia de credinta in fiinte supranaturale, in sfinti si alte lucruri de genul acesta. Deci pentru a transmite acel mesaj de care vorbesti tu, nu e nevoie de icoane.

Pe langa acel mesaj de care vorbesti tu, mult mai evident transmite alte mesaje de genul: "Dumenzeu exista", "asa arata sfintii", "Iisus a fost rastignit pe cruce", "Iisus s-a nascut din Fecioara Maria", "Iisus este Mantuitorul"; etc. Mesaje care inseamna practic prozelitizm religios.

QUOTE
Prezenta unei icoane sau a unei poze dupa o icoana nu inseamna ca trebuie sa ne si rugam in fata ei, Este mai mult un obiect spre aducere aminte, iar icoana lui Iisus ne aduce aminte de valorile promovate de El.


Exact!!! "Aducere aminte". De-aia spunem ca fac prozelitizm. Iar prozelitizmul religios in scoli este interzis prin lege.

QUOTE
Cine se simte deranjat de aceste imagini?


Nu conteaza cine si de ce se simte deranjat, important este ca ele incalca o lege, de aceea nu au ce cauta in scoala.

QUOTE
Fara ele ne declinam orice respect fata de valorile crestine.


Fals. Poti sa iti respecti valorile crestine acasa, la biserica sau in alte locuri in care afisarea simbolurilor religioase nu este interzisa de lege.
Artanis
QUOTE
In primul rand ca nu este un crucifix ci o cruce.

Zau, ci crucea simbolul carei religii o fi...?
QUOTE
Exact!!! "Aducere aminte". De-aia spunem ca fac prozelitizm.

Da, ii aduce aminte acelui caruia are ce sa-i aduca aminte, si nu altuia... hh.gif
QUOTE
Poti sa iti respecti valorile crestine acasa, la biserica sau in alte locuri in care afisarea simbolurilor religioase nu este interzisa de lege.

Nu stiu sa fie interzis in scoala afisarea simbolurilor religioasa, ci prozelitismul religios, ceea ce nu e deloc acelasi lucru, oricat v-ati da voi cu capul de pereti sa demonstrati contrariul...Pt. ca daca ar fi acelasi lucru, ar fi scris simplu in lege: "se interzice afisarea simboluriolr religioase in scoli" etc.
Gothmog
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 01:47 PM)
Pt. ca daca ar fi acelasi lucru, ar fi scris simplu in lege: "se interzice afisarea simboluriolr religioase in scoli" etc.

Nu neaparat.Prozelitismul religios include o gama mai larga de activitati, intre care si afisarea simbolurilor religioase.Nu avea rost sa se precizeze in lege fiecare dintre ele, asa ca s-a ales formularea curenta pentru a le insuma.
actionmedia
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 01:47 PM)
QUOTE
In primul rand ca nu este un crucifix ci o cruce.

Zau, ci crucea simbolul carei religii o fi...?

Nu orice cruce este simbol religios. De exemplu crucea rosie nu este simbol religios, nici plusul din matematica nu este simbol religios. Crucea este simbol religios doar atunci cand este afisat ca atare, intr-un anumit context. De exemplu daca iti pui o cruce pe perete, poate fi considerat simbol religios. Dar daca scrii pe tabla 1+1=2 crucea dintre 1 si 1 nu este un simbol religios.
Crucea din stema aceea ar putea fi un simbol religios sau ar putea sa nu fie, dar stema in ansamblul ei nu este un simbol religios ci un simbol laic.

QUOTE
Da, ii aduce aminte acelui caruia are ce sa-i aduca aminte, si nu altuia


Iti reamintesc faptul ca traim intr-o societate si nu solitari, izolati. Intram zi de zi in contact cu fel de fel de oameni si fel de fel de informatii transmise pe fel de fel de canale. Deci "a avea ce sa-i aduca aminte" nu este o problema in sine. Sunt destule surse din care un copil sa isi primeasca baza de informatie religioasa, de care sa isi aduca aminte oridecate ori vede o icoana sau o cruce. Este valabil pentru orice reclama. De exemplu pentru NIKE e suficient sa afiseze acel simbol al lor fara sa mai scrie nimic altceva si 90% din oamenii care vad acel simbol isi aduc aminte ca este vorba de NIKE, pentru ca in prealabil au primit informatia ca acel semn este NIKE. E simplu.

Pe urma nici nu conteaza daca cel care isi aduce aminte este credincios sau necredincios sau de alta credinta. Ideea este ca "este o aducere aminte" adica o persuasiune, adica tot prozelitizm, pentru oricine, iar prozelitizmul religios este interzis in scoli.

QUOTE
Nu stiu sa fie interzis in scoala afisarea simbolurilor religioasa, ci prozelitismul religios, ceea ce nu e deloc acelasi lucru,


Pai da prozelitizmul religios este interzis, iar acele simboluri religioase fac prozelitizm, eu am argumentat cum si de ce si pana acum nimeni nu a reusit sa demonteze acele argumente.

QUOTE
Pt. ca daca ar fi acelasi lucru, ar fi scris simplu in lege: "se interzice afisarea simboluriolr religioase in scoli" etc.


Fals. Nu e obligatoriu ca daca ar fi "acelasi lucru" sa scrie in lege "se interzice afisarea simbolurilor religioase in scoli". Cu alte cuvinte, poate fi "acelasi lucru", adica simbolurile religioase sa faca parte dintr-o campanie de prozelitizm religios si sa nu scrie in lege ca afisarea simbolurilor religioase este interzisa, din moment ce se interzice prozelitizmul religios.
zexelica
actionmedia
Nu este normal sa amesteci scoala (care te invata despre nevoile lumesti) cu religia.

Problema nu este afisarea crucii (desi nici asta nu e normal sa fie pusa in scoli) ci icoanele. Nu se pot satura numai cu o cruce, simbol al crestinismului, ci isi pun barbosii lor, asa-zisii facatori de necazuri.
Artanis
QUOTE (Gothmog @ 8 Dec 2006, 01:51 PM)
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 01:47 PM)
Pt. ca daca ar fi acelasi lucru, ar fi scris simplu in lege: "se interzice afisarea simboluriolr religioase in scoli" etc.

Nu neaparat.Prozelitismul religios include o gama mai larga de activitati, intre care si afisarea simbolurilor religioase.Nu avea rost sa se precizeze in lege fiecare dintre ele, asa ca s-a ales formularea curenta pentru a le insuma.

Se pare ca ar fi fost necesara o formulare mai precisa, pt. ca iata, multi nu inteleg ca prozelitismul religios NU include simpla afisare ale unor simboluri...

QUOTE (actionmedia)
Crucea din stema aceea ar putea fi un simbol religios sau ar putea sa nu fie, dar stema in ansamblul ei nu este un simbol religios ci un simbol laic.

Ia citeste aici, si lasa datu' cu parerea...

īn ciocul acvilei: o cruce ortodoxă

http://ro.wikipedia.org/wiki/Stema_Rom%C3%A2niei

QUOTE (actionmedia)
Ideea este ca "este o aducere aminte" adica o persuasiune, adica tot prozelitizm, pentru oricine, iar prozelitizmul religios este interzis in scoli.

Aiurea, asupra mea nu exercita nici o persuasiune simpla prezenta a unor statui budiste sau a unor simboluri religioase mai mult sau mai putin cunoscute...
QUOTE (actionmedia)
Pai da prozelitizmul religios este interzis, iar acele simboluri religioase fac prozelitizm, eu am argumentat cum si de ce si pana acum nimeni nu a reusit sa demonteze acele argumente.

Pai acele simboluri, prin simpla prezenta a lor, nu fac prozelitism, asa ca nu ai argumente, sorry.
actionmedia
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 02:19 PM)
multi nu inteleg ca prozelitismul religios NU include simpla afisare ale unor simboluri...

Pai de ce NU include? Argumenteaza! Eu zic ca include si am argumentat. De fapt unele argumente au venit chiar de la credinciosi, cum ar fi cel cu "aducerea aminte".

QUOTE
Ia citeste aici, si lasa datu' cu parerea...

īn ciocul acvilei: o cruce ortodoxă


Asa si? Pana la urma care e problema? Cum spuneam stema in sine nu consituie mijloc de propaganda religioasa.

QUOTE
Aiurea, asupra mea nu exercita nici o persuasiune simpla prezenta a unor statui budiste sau a unor simboluri religioase mai mult sau mai putin cunoscute.


Crezi tu ca nu exercita. Adica daca tu vezi zilnic reclama la Coca-Cola, dar spui ca nu exercita persuasiune, inseamna ca ai si dreptate? Pai din moment ce vezi acele simboluri, ele automat isi fac treaba adica fac reclama religiei pe care o reprezinta. Ca tu alegi ca le ignori, este altceva. Nu exercita persuasiune, doar atunci cand nu le vezi si totusi raman simboluri religioase si au potentialul de a promova religia respectiva oricui le vede. De aceea putem spune fara sa gesim ca fac parte dintr-o campanie propagandistica a religiei respective, deci fac prozelitizm. Chiar daca tu nu vrei sa recunosti.

QUOTE
Pai acele simboluri, prin simpla prezenta a lor, nu fac prozelitism, asa ca nu ai argumente, sorry


Ba acele simboluri fac prozelitizm si am argumente, sorry. tongue.gif
Artanis
S-a dat definitia prozelitismului, chiar cu o pagina in urma. Argumentele tale se reduc la refuzul de a intelege acest termen, dublat de "argumentele" de genul "ba nu" ... hh.gif
bdl
iar icoana lui Iisus ne aduce aminte de valorile promovate de El. Cine se simte deranjat de aceste imagini? Cei care probabil nu vor sa aiba de-a face cu aceste valori, ba mai mult, se simt chiar amenintati de ele.
Mie imi aduce aminte de VT si indemnurile la omorirea celor de alta credinta....

In primul rand te-am rugat sa iei masuri si sa-ti schimbi propria-ti semnatura, deoarece este obscena si incalca Regulamentul Hanului... Adica tu lupti impotriva icoanelor, care te indeamna spre bine, si in acelais timp ne agresezi pe toti cu obscenitati? Asta este ipocrizie pe fata... Ti-am promis ca daca nu iei tu masuri cu obscenitatile din semnatura ta, o sa ma adresez lui Mihai, si chiar o sa fac acest demers astazi... Sa nu zici ca n-ai stiut...
Semnatura asta o am de foarte mult timp....pina acum nu te-ai plins de ea, acuma, cind ai golit sacul cu argumente, e cazul sa o aduci in discutie...Adica a fost "tacit acceptata" si dintr-o data prea-evlaviosul clopotel nu o mai suporta....miroase a ipocrizie pe aici, da rau de tot. De ce nu o ignori , asa cum faci si cu reclamele la tutun? Sau e cazul sa folososti masuri diferite in cazul persoanelor care nu impartasesc aceleasi idei ca tine? Miroase a discriminare....Daca un personaj de desene animate reprezinta o "obscenitate" ma gindesc ce reprezinta un obelisc pt tine....Si daca Mihai va lua in considerarea cererea ta, nu va face decit sa se coboare la nivelul tau de bigotism pseudo-moral....

Pot sa fie puse si in statia de autobuz, si poate intr-adevar autobuzul va veni mai repede, deoarece lucrand asupra sufletului oamenilor ii va face sa fie mai intelegatori unii cu altii si nu se vor mai imbulzi pe scarile autobuzelor ca sa le intarzie...
Adinc raspunsul....dar daca le-ai accepta in statiile de autobuz, de ce nu le accepti si la toaleta, pe dosul usii, sint oameni cu probleme la rinichi, constipatii cronice, hemoroizi, daca se roaga sa nu-i mai doara asa rau , ce e gresit in asta? Sau tu vrei sa-i doara? Daca ar ajuta la autobuz, de ce nu ar ajuta si aici?
Probabil ca o sa cenzurezi pasajul asta, te inteleg, de unde nu e , nici d-zeu nu cere....era o problema teoretica....

QUOTE
Orele de religie, fara tagada, sint pur si simplu ore de indoctrinare si prozelitism religios....n-am nimic cu ele,

Pai daca sunt de indoctrinare si prozelitism cum nu ai nimic cu ele? Eu vad clar ca ai ceva cu ele, desi nu sunt de indoctrinare si prozelitism religios. Prin urmare chestia cu indoctrinarea si prozelitismul sunt doar inventii pentru a-ti justifica atitudinea ostila religiei...

QUOTE
oricum acolo participa elevii ai caror parinti si-au dat acordul.


Iata ca vrand nevrand, iti mai scapa si cate un lucru de bun simt... Pai si daca si-au dat acordul parintii, ce mai vrei?

Ai trunchiat mesajul, tactica ieftina....nu am nimic cu religia si religiosii, daca isi fac treaba acolo unde trebuie...Si inca nu ti-e clar ca s-au indepartat icoanele numai de acolo unde nu trebuie, nu de peste tot din scoli...Oricum, biserica va accepta f greu chestia asta...
Parerile mele au fost scrise de la inceput, daca abia acum le citesti, inseamna ca citesti pe sarite....

QUOTE
Acele ore nu pot fi considerate informative deoarce daca un copil va intreba care varianta e adevarata, creationismul sau evolutionismul, preotul care tine orele clar va adopta o pozitie in favoarea creatinismului....are opinie, deci nu mai e informare.

Pai si nu-i normal?!

Nu..pt ca e interzis prozelitismul....si cu ceva pagini in urma te bateai cu caramida in piept ca acele ore sint de informare , nu de prozelitism....la fel si cu icoanele...

Pai daca baga la "stiintele exacte" povesti nemuritoare, evident ca e bla bla...
Bla-bla-bla-urile de la stiintele exacte se pot demonstra....cele din biblie deloc...

Preotii prin natura lor sunt invatatori... Dar nu de bla blauri evolutioniste material dialectice multilateral dezvolatate...
Adica fac prozelitism in orice situatie...Corect?

Evident ca obiectele in dreptul carora iti faci cruce, nu sunt implicit obiecte de cult.
Asta e de Catavencu.....da exemple de obiecte la care iti faci cruce si nu sint de cult?

QUOTE
Eu zic sa renunti la chestiunea cu "cultul" caci este de cult doar daca te folosesti de ea
In aceiasi idee, o cadelnita e obiect de cult doar cind e folosita? Si cind nu e folosita ce e? Ce intrebuintare are? Sau....un preot e preot numai cind e in biserica sau slujeste? In rest ce e?


Adica sa inteleg ca un preot nu are voie cu o cadelnita in scoala?! Pai poate vrea sa-si ia copilul de la cursuri in drumul de la Biserica acasa... Ai ceva impotriva?


Ai probleme cu intelegerea mesajelor....ori te prefaci ca nu le pricepi?
zexelica
Editat: Pentru justificarea existentei icoanelor, si pentru motivarea lor biblica, sa dezbatem la topicul de Discutii sau la altul pe subiect... Aici discutam de icoane din alt punct de vedere...
Clopotel
Draga Action,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel)
Desi vad ca ai retinut vorbele lui Iisus, totusi nu le-ai inteles... Ce spui tu ca a zis Iisus nu se refera la a ceda ceva referitor la credinta.

Deci pana la urma sustii ca acele icoane sunt ceva care se refera la credinta. Mai devreme spuneai ca sunt simple tablouri, hotarastete.
Aceasta este perceptia mea... A ta e la fel? Eu, si nu numai eu, cand vad un pom ma gandesc la Dumnezeu, tu te gandesti vreodata la Dumnezeu cand vezi un pom? Daca nu, acel pom mai "se refera el la credinta" pentru tine? Pai eu inteleg ca ceva se refera la credinta, daca ai credinta, dar daca nu ai, la ce se refera?
QUOTE
QUOTE
(Clopotel)
Foarte bine, e bine ca da un mesaj

Pai daca da un mesaj inseamna ca face prozelitizm religios deci incalca legea, deci trebuie data jos.

Dar nu da un mesaj religios, ci de buna purtare... Eu nu-mi trimit copilul la scoala sa faca slujba, ci sa invete sa se poarte bine... Icoana este un bun material didactic pentru asta...
QUOTE
QUOTE
(Clopotel)
Si mesajul care il va primi copilul meu este ca trebuie sa fie cuminte si ascultator, sa fie modest si supus, sa invete bine si sa ajute pe altii

Poate ca transmite si acest mesaj (desi, mie mi se pare o exagerare)
Nu e poate, ci sigur - si atunci inseamna ca e foarte bine... De ce sa ne opunem la ceva ce face bine?
QUOTE
dar la fel de bine acest mesaj poti sa il transmiti mult mai eficient pe alte cai,

Lasa-ma pe mine sa decid ce este mai eficient pentru copilul meu si tu fa ce este mai eficient pentru copilul tau? De acord? Eu nu o sa vin la tine sa-ti spun Action, nu e bine cum iti educi copilul, iata cum trebuie sa faci... La fel nu ar trebui sa te bagi nici tu, in educatia alor copii care nu te privesc...
QUOTE
fara a-l asocia de credinta in fiinte supranaturale, in sfinti si alte lucruri de genul acesta.

Pai de ce sa nu le asociem daca sunt adevarate? Care e problema? Vrei sa mintim copiii cu bancuri evolutioniste si Bigbanguri? Astea nu sunt povesti nemuritoare? Explica ele ceva? Sunt doar niste scenarii SF, iar cand ajung la inceput o dau cu singularitatea... De parca singularitatea apare asa, din neant...
QUOTE
Deci pentru a transmite acel mesaj de care vorbesti tu, nu e nevoie de icoane.

Iata ca este, si inca mare nevoie...
QUOTE
Pe langa acel mesaj de care vorbesti tu, mult mai evident transmite alte mesaje de genul: "Dumenzeu exista", "asa arata sfintii", "Iisus a fost rastignit pe cruce", "Iisus s-a nascut din Fecioara Maria", "Iisus este Mantuitorul"; etc. Mesaje care inseamna practic prozelitizm religios.

Nicidecum... Explica un adevar istoric...
QUOTE
QUOTE
Prezenta unei icoane sau a unei poze dupa o icoana nu inseamna ca trebuie sa ne si rugam in fata ei, Este mai mult un obiect spre aducere aminte, iar icoana lui Iisus ne aduce aminte de valorile promovate de El.

Exact!!! "Aducere aminte". De-aia spunem ca fac prozelitizm. Iar prozelitizmul religios in scoli este interzis prin lege.
Pai nu face prozelitism religios, doar iti aduce aminte de Dumnezeu celui ce crede... Adica un tablou cu Hitler sau o poza din cartea de istorie face prozelitism nazist? De unde pana unde?
QUOTE
QUOTE
Cine se simte deranjat de aceste imagini?

Nu conteaza cine si de ce se simte deranjat, important este ca ele incalca o lege, de aceea nu au ce cauta in scoala.
Nope, din contra, ajuta la respectarea legii, prin faptul ca duc la formarea unor tineri cuminti si la locul lor, nu drogati si huligani...

Draga Bdl,
QUOTE
Semnatura asta o am de foarte mult timp....pina acum nu te-ai plins de ea, acuma, cind ai golit sacul cu argumente, e cazul sa o aduci in discutie...Adica a fost "tacit acceptata" si dintr-o data prea-evlaviosul clopotel nu o mai suporta....miroase a ipocrizie pe aici, da rau de tot.
Nu m-am plans de ea, caci credeam ca o sa-ti dai si singur seama, insa acum vazand ca incepi sa dai si lectii de morala, cum ca nu e bun ce bun, ci e bun ce vrei tu, am zis ca e prea mult, si ca ipocrizia nu merita cultivata pe acest forum... Sa lasam si pe altii sa decida daca a-ti arata fundul in public e lucru obscen sau nu...
Dupa valorea ta morala inteleg ca nu...
QUOTE
dar daca le-ai accepta in statiile de autobuz, de ce nu le accepti si la toaleta, pe dosul usii, sint oameni cu probleme la rinichi, constipatii cronice, hemoroizi, daca se roaga sa nu-i mai doara asa rau , ce e gresit in asta?
Pai tu iti pui tablourile cu parintii tai sau cu persoana iubita in WC-uri?Posibil ca tu sa faci asta... La cat poti, nu ma mira, insa altii chiar au bun simt...
Noi aici discutam de scoli nu de WC-uri, desi stiu ca unii si-au petrecut "scoala" mai mult prin WC-uri, la pipa... mad.gif

zexelica
21fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gīndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a īntunecat.

22S'au fălit că sīnt īnţelepţi, şi au īnebunit;

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

actionmedia
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 03:04 PM)
S-a dat definitia prozelitismului, chiar cu o pagina in urma. Argumentele tale se reduc la refuzul de a intelege acest termen, dublat de "argumentele" de genul "ba nu" ... hh.gif

Argumentele mele se incadreaza perfect in prima definitie:
PROZELITĶSM s.n. 1. Zel, rāvnă, strădanie de a face prozeliţi.
Icoanele fac parte dintr-o campanie propagandistica a bisericii in stradania ei de a face prozeliti. Evident ca aceasta campanie nu include doar icoanele si simbolurile religioase afisate pe toate gardurile ci si alte mijloace de promovare a religiei, orele de religie fiind un alt mijloc, biblia este un alt mijloc, slujbele religioase si aparitia pe diverse canale media a reprezentantii bisericii alt mijloc s.a.m.d.

Deci icoanele sunt o componenta a prozelitizmului religios si inca una importanta, rolul principal al acestora ar fi "aducerea aminte" a informatiilor esentiale transmise pe alte cai.

QUOTE (Clopotel)
Aceasta este perceptia mea... A ta e la fel?


Da. Mi-au fost prezentate ca fiint obiecte legate de credinta, deci este normal ca asta sa fie perceptia mea. Dar evident ca nu e obligatoriu sa cred in divinitate ca sa am perceptia asta.

QUOTE
tu te gandesti vreodata la Dumnezeu cand vezi un pom?


NU

QUOTE
Daca nu, acel pom mai "se refera el la credinta" pentru tine?


Atata timp cat tu nu folosesti acel pom ca mijloc de promovare a religiei tale mie imi este indiferent ce reprezinta acel pom pentru tine, pentru mine ramane un simplu pom.

QUOTE
Pai eu inteleg ca ceva se refera la credinta, daca ai credinta, dar daca nu ai, la ce se refera?


La credinta altora. Atata timp cat exista oameni care cred ca exista Dumnezeu si care au o religie si isi afisaza acea religie prin diverse obiecte (de exemplu icoane) acele obiecte sunt considerate ca tin de credinta religioasa. Iti repet, nu trebuie sa cred eu in ele. Este de ajuns ca tu crezi in ele si mi le prezinti mie ca fiind subiectul credintei tale.

QUOTE
Dar nu da un mesaj religios, ci de buna purtare


Asta este o minciuna. Mai devreme spuneai ca tine de credinta, acuma nu mai transmite un mesaj religios. Mai sa fie. Cum se mai schimba mesajele astea... Orice icoana transmite un mesaj religios (asta e menirea ei, altfel nu ar mai fi icoana)!

QUOTE
Eu nu-mi trimit copilul la scoala sa faca slujba, ci sa invete sa se poarte bine


Pai atunci nu are ce cauta religia in scoala si gata.

QUOTE
Nu e poate, ci sigur - si atunci inseamna ca e foarte bine... De ce sa ne opunem la ceva ce face bine?


Pentru ca nu este asa de sigur precum pretinzi tu. Este o falsa siguranta.

QUOTE
Pai de ce sa nu le asociem daca sunt adevarate?


Pentru ca nu sunt adevarate. Este doar parerea ta ca sunt adevarate.

QUOTE
Nicidecum... Explica un adevar istoric.


Nu este un adevar istoric. Nu exista dovezi in acest sens.

QUOTE
Pai nu face prozelitism religios, doar iti aduce aminte de Dumnezeu celui ce crede


Atat celui care crede cat si celui care nu crede sau care nu stie inca ce sa creada. In oricare din aceste situatii se numeste tot prozelitizm.

QUOTE
Adica un tablou cu Hitler sau o poza din cartea de istorie face prozelitism nazist?


Un tablou cu Hitler afisat in scoli, ar face intr-adevar propaganda nazista. Un tablou afisat la muzeu, alaturi de alte informatii sau o poze in cartea de istorie, alaturi de informatiile obiective despre cine a fost si ce a facut Hitler nu face propaganda nazista. Eu cred ca esti destul de inteligent ca sa pricepi diferenta.

QUOTE
Nope, din contra, ajuta la respectarea legii, prin faptul ca duc la formarea unor tineri cuminti si la locul lor, nu drogati si huligani


Istoria ne-a demonstrat contrariul. Religia nu a ajutat niciodata la stapanierea violentei ci dimpotriva a accentuat-o.
abureala
QUOTE (actionmedia @ 8 Dec 2006, 06:47 PM)
Argumentele mele se incadreaza perfect in prima definitie:
PROZELITĶSM s.n. 1. Zel, rāvnă, strădanie de a face prozeliţi.
Icoanele fac parte dintr-o campanie propagandistica a bisericii in stradania ei de a face prozeliti.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Din pacate nu m-am putut abtine. Atat am avut de spus.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Artanis
QUOTE (actionmedia @ 8 Dec 2006, 05:47 PM)
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 03:04 PM)
S-a dat definitia prozelitismului, chiar cu o pagina in urma. Argumentele tale se reduc la refuzul de a intelege acest termen, dublat de "argumentele" de genul "ba nu" ...  hh.gif

Argumentele mele se incadreaza perfect in prima definitie:
PROZELITĶSM s.n. 1. Zel, rāvnă, strădanie de a face prozeliţi.
Icoanele fac parte dintr-o campanie propagandistica a bisericii in stradania ei de a face prozeliti.

Halucinant...si eu care credeam ca prezenta acestor simboluri sunt doar rezultatul liberei exprimari religioase, libertate garantata chiar prin Constitutie...Noroc ca mai sunt si oameni de bine, care-ti mai deschid ochii, ca nu stiu unde s-ar fi putut ajunge...unsure.gif
bdl
Pt Clopotel....
unde Bdl s-a aratat luptator impotriva icoanelor in scoli, considerandu-le culmea, imorale, in timp ce el, zice ca semnatura lui e ok...:
Poti da un link exact catre pasajul unde eu spun ca icoanele sint imorale? Poate ca ma lasa memoria si gresesc, si atunci imi cer scuze anticipat, dar cred ca e cea mai buna metoda de a clarifica situatia....Dar te rog nu "imorale" pt ca asa ai tras tu concluzia, ci pt ca asa spun eu textual...
Astept raspuns aici...
zexelica
bdl
Lasa-l in pace ca e dus. Eu i-am dat citatele din Biblie unde spune ca icoanele sunt imorale si el mi le sterge. Cica sunt off-topic, ca sa nu-l prindeti voi cu minciunica.
Asa face: iti spune el ce ar vrea el sa fi zis tu ca sa te atace. Fara probe. Cred ca este de fapt o femeie in spatele semnaturii astea. Ca barbat nu e. Muierile procedeaza asa.
Da' asta e...
Artanis
Nu deveni mai penibil decat ai ajuns. Te-a invitat pe alt topic in care iti poti expune "teoria", asa ca ai putea sa ne scutesti de-aici cu divagatiile tale...
abis
Nu toti crestinii sunt de acord cu Clopotel:

QUOTE
Biserica Crestina Adventista de Ziua a Saptea

COMUNICAT

Bucuresti, 30.11.2006

Consiliul de conducere al Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea din Romania a luat nota de decizia Consiliului Director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii cu privire la retragerea simbolurilor religioase din institutiile de invatamant public si, in urma solicitarilor venite din partea unor reprezentanti ai mass-media, in cadrul sesiunii de toamna din 24-26 noiembrie anul curent, a formulat pozitia exprimata in cele ce urmeaza.

Simbolurile religioase sunt o forma de exprimare a credintelor religioase si de manifestare a identitatii religioase si au un rol important in educatia copiilor. Din aceste motive, folosirea lor constituie o manifestare a libertatii religioase care trebuie sa caracterizeze orice societate democratica.

Luand in considerare, insa, principiul liberului arbitru, conform caruia Dumnezeu l-a creat pe om liber si responsabil pentru alegerile sale, credem ca orice persoana si institutie si, mai ales, Biserica, trebuie sa manifeste respect fata de demnitatea umana si fata de Creator, recunoscand fiecarui individ libertatea si responsabilitatea de a alege. In acest sens, afisarea simbolurilor religioase in scolile publice, coroborata cu excluderea bisericilor minoritare de la predarea religiei, pot constitui o violentare a sentimentului religios al elevilor apartinand cultelor minoritare si o discriminare.

Pe de alta parte, Biserica Adventista de Ziua a Saptea sustine principiul separatiei statului de biserica. Din acest motiv considera ca statul, inclusiv scolile publice, nu trebuie sa se implice in promovarea si sustinerea invataturilor si valorilor unei anumite religii sau confesiuni religioase, dar daca se acorda posibilitatea manifestarii religioase in scolile publice, aceasta posibilitate trebuie sa fie accesibila oricarui cult.

Luand in considerare cele de mai sus, socotim ca decizia CNCD cu privire la retragerea simbolurilor religioase din institutiile de invatamant public este corecta.

Presedinte,

Pastor Hutanu Teodor
Artanis
Ia mai citeste inca o data textul pe care l-ai adus, poate ca ti-a scapat asta:

QUOTE
statul, inclusiv scolile publice, nu trebuie sa se implice in promovarea si sustinerea invataturilor si valorilor unei anumite religii sau confesiuni religioase, dar daca se acorda posibilitatea manifestarii religioase in scolile publice, aceasta posibilitate trebuie sa fie accesibila oricarui cult.


Deci prezenta simbolurilor religioase in scoli nu este un rezultat al interventiei statului sau a bisericii, ci este rezultat al manifestarii libere a religiei (a parintilor sau a elevilor in cazul de fata).

Bine, ca la final da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti...
axel
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 10:55 PM)
Deci prezenta simbolurilor religioase in scoli nu este un rezultat al interventiei statului sau a bisericii, ci este rezultat al manifestarii libere a religiei (a parintilor sau a elevilor in cazul de fata).

Cred ca tu ai fi extrem de fericit ca, urma manifestarii libere a religiei de catre parinti si elevi, s-ar umple peretii de chestii musulmane, scientologice, hinduse si cine mai stie ce. Ca doar e libertate, poti sa pui orice, ca ai dreptul la manifestare libera!!!
bdl
Bine, ca la final da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti...
Oricum oricine nu e de aceiasi parere cu tine da cu bita in balta....
Artanis
QUOTE (axel @ 8 Dec 2006, 11:45 PM)
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 10:55 PM)
Deci prezenta simbolurilor religioase in scoli nu este un rezultat al interventiei statului sau a bisericii, ci este rezultat al manifestarii libere a religiei (a parintilor sau a elevilor in cazul de fata).

Cred ca tu ai fi extrem de fericit ca, urma manifestarii libere a religiei de catre parinti si elevi, s-ar umple peretii de chestii musulmane, scientologice, hinduse si cine mai stie ce. Ca doar e libertate, poti sa pui orice, ca ai dreptul la manifestare libera!!!

Mi-ar fi indiferent.
QUOTE (bdl @ 9 Dec 2006, 05:19 AM)
Bine, ca la final da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti...
Oricum oricine nu e de aceiasi parere cu tine da cu bita in balta....

Nu e vorba despre asta, dar daca cu doua randuri mai sus pastorul spune ca manifestarea religioasa trebuie sa fie accesibila oricui, si apoi spune ca este corecta decizia retragerii simbolurilor religioasa in scoli, tie ti se pare logic...?
axel
QUOTE (Artanis @ 9 Dec 2006, 07:34 AM)
QUOTE (axel @ 8 Dec 2006, 11:45 PM)
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 10:55 PM)
Deci prezenta simbolurilor religioase in scoli nu este un rezultat al interventiei statului sau a bisericii, ci este rezultat al manifestarii libere a religiei (a parintilor sau a elevilor in cazul de fata).

Cred ca tu ai fi extrem de fericit ca, urma manifestarii libere a religiei de catre parinti si elevi, s-ar umple peretii de chestii musulmane, scientologice, hinduse si cine mai stie ce. Ca doar e libertate, poti sa pui orice, ca ai dreptul la manifestare libera!!!

Mi-ar fi indiferent.

Minti!
Artanis
Daca acele simboluri reprezinta ceva pt. o eventuala majoritate, de ce m-as opune eu ? Spune tu, pt. ca zici ca eu mint...
Clopotel
Draga Bdl,
QUOTE
Pt Clopotel....
unde Bdl s-a aratat luptator impotriva icoanelor in scoli, considerandu-le culmea, imorale, in timp ce el, zice ca semnatura lui e ok...:

Atat timp cat tu ne arati noua funduri aici, considerand aceasta ca pe o chestiune morala, (caci daca ai crede ca e imorala, banuiesc ca nu ai face asa), si atata timp cat lupti ca icoanele sa fie scoase din scoli (la modul evident, considerandu-le imorale), caci daca le considerai morale nu aveai nimic impotriva lor, pentru mine, care gandesc exact invers decat tine, acest lucru mi se pare ipocrizie.... Inca nu am inteles, de ce aratatul fundului aici pe forum, adica o propaganda homosexuala pana la urma, e mai putin agresiva decat o presupusa propaganda religioasa in scoli?! ohmy.gif
Regulamentul Hanului zice: semnatura sa nu aiba un caracter ilegal, imoral
Tie ti se pare ca semnatura ta are caracter moral? Cine crezi tu ca mai e de acord cu tine ca aceasta semnatura are caracter moral, in afara de Abis, care te sustine atat la semnatura, cat si la lupta impotriva icoanelor, si a religiei in scoli?
Tot Regulamentul zice:Setati semnatura doar daca aveti un mesaj interesant de transmis, care sa va reprezinte.
Care este acel mesaj interesant ce ni-l transmiti noua, colegilor tai, aratandu-ne fundul? Ok... faptul ca te reprezinta, nu contest, devreme ce tot aduci vorba si de WC-uri, dar care este mesajul interesant ce ni-l transmiti?... Ai sustinatori, nu zic nu, Abis e unul dintre ei, care a dat de inteles ca nu-l deranjeaza sa converseze cu fundul tau in fata, dar in general, crestinilor nu le plac mesajele homosexuale, caci sunt si ilegale, dar mai ales, imorale...
Prin urmare, de ce crezi tu ca e normal sa suportam mesajele tale obscene, in timp ce tu te arati frustrat de mesajul la bunatate si bun simt dat de icoanele din scoli? Eu inteleg ca daca ai niste probleme, de genul semnaturii tale, sa stai mai linistit, insa cand mai iesi si in fata si faci pe moralistu, ca nu esti tu de acord cu icoanele si predarea religiei in scoli, ca zici tu ca-i indoctrineaza pe copii, in timp ce tu nu pregeti sa le arati fundu', indoctrinandu-i astfel cu mesaje homosexuale..., mi se pare lipsa majora de bun simt... hh.gif
Eu zic sa te mai gandesti...

Draga Abis,
QUOTE
Nu toti crestinii sunt de acord cu Clopotel:
QUOTE
Biserica Crestina Adventista de Ziua a Saptea

Eu nici nu trebuie sa fiu de acord cu asa zisii crestini... Nici nu mi-am propus asta... Tu crezi ca oricine isi pune in denumire crestin, e si crestin? Adventistii au aparut abia pe la 1800, cand fermierul Miller a avut o revelatie privitor la profetia lui Daniel 8,14(cum de altfel au mai multi), si de atunci adventistii fac tot felul de calcule despre venirea a doua a lui Hristos... Evident ca nici un calcul nu le-a dat, de parca Biblia e matematica pe ghicite... Pai si tu crezi ca, crestinismul a aparut la 1800? Si atunci pentru ce ar trebui sa fiu eu de acord cu acel pastor? Sau cu Dalai Lama?

Draga Axel,
QUOTE
Cred ca tu ai fi extrem de fericit ca, urma manifestarii libere a religiei de catre parinti si elevi, s-ar umple peretii de chestii musulmane, scientologice, hinduse si cine mai stie ce. Ca doar e libertate, poti sa pui orice, ca ai dreptul la manifestare libera!!!
Se pare ca nu ai inteles de ce vorbim noi aici: nimeni nu se va opune ca musulmanii in clasele lor sa-si puna semilune si hindusii statui cu Shiva...E treaba lor ce-si pun ei pe peretii clasei lor... Ba mai mult, eu nu ma voi duce sa pun o icoana ortodoxa intr-o clasa musulmana, pentru ca nu am motiv sa faca asta, cum nici ei nu vor avea motive sa-si puna semilune intr-o clasa de crestini, ci doar acolo unde invata copii lor, ca pentru copii lor fac aceasta, nu pentru altii...Desigur, daca sunt amestecati, nu vad nici o problema sa fie mai multe tablouri pe pereti, daca vor... Oricum pe pereti sunt mai multe tablouri de diverse tipuri... Cum ar fi sa vina un turc sa puna tabloul lui Osman Pasa langa cel al lui Mircea cel Batran? Ar trebui sa nu ai nimic de comentat...

PS... Oricum, noi aici discutam discutii, caci bravii nostri conducatori, supusi Portii Apusene, vor decide scoaterea iscoanelor din scoli si apoi a religiei... Dar e bine sa stim de unde am plecat si unde se doreste a se ajunge...Urmatorii pasi vor fi: interzicerea portului preotesc pe strada, si desfiintarea manastirilor, caci acolo e marea buba pentru ei...
Gothmog
Clopotel, semnatura lui Bdl n-ar trebui sa te ofenseze in nici un fel conform logicii tale, deoarece tu nu esti homosexual, asa ca pentru tine fundul din semnatura nu mai e fund si nici propaganda homosexuala, ci doar o simpla animatie. biggrin.gif
Clopotel
Draga Gothmog,
De acord cu logica ta, mai exact cu incercarea ta, insa asa cum ai vazut nu am ridicat aceasta problema decat in momentul in care a facut public faptul ca este impotriva icoanelor in scoli, mai exact a mesajului lor, in timp ce el nu pregeta sa faca alt tip de propaganda...
Daca pentru mine, care nu sunt homosexual, semnatura lui nu da acest mesaj de propaganda homosexuala, de ce pentru el, care nu e credincios, icoanele sunt propaganda religioasa? Prin acest protest al meu, impotriva semnaturii lui, am vrut sa scot in evidenta hilarul situatiei in care se gaseste...

El a afirmat ca semnatura lui a fost, citez:"tacit acceptata"... Aceasta este fals, caci de fapt, eventual, a fost "tacit neacceptata", insa iata ca acum, poate sa scoata linistit cuvantul "tacit", ramanand doar "neacceptata"

Ps. Apropo: pentru tine semnatura lui e morala?
axel
QUOTE (Clopotel @ 9 Dec 2006, 10:05 AM)
Se pare ca nu ai inteles de ce vorbim noi aici: nimeni nu se va opune ca musulmanii in clasele lor sa-si puna semilune si hindusii statui cu Shiva...E treaba lor ce-si pun ei pe peretii clasei lor...

Mai-draga, care clasa a voastra sau a lor? De cand clasele din scolile publice din Romania apartin vreunei confesiuni religioase? blink.gif
Blakut
QUOTE
Cum ar fi sa vina un turc sa puna tabloul lui Osman Pasa langa cel al lui Mircea cel Batran? Ar trebui sa nu ai nimic de comentat...


Un turc nu ar pune decat tablou cu Ataturk... thumb_yello.gif
Clopotel
Draga Axel,
QUOTE
Mai-draga, care clasa a voastra sau a lor? De cand clasele din scolile publice din Romania apartin vreunei confesiuni religioase?
Dar nu a zis nimeni ca ar fi clase care apartin unor anumite confesiuni religioase, nu stiu de ce ai inteles gresit... Este vorba doar ca in anumite zone, populatia este astfel grupata incat gasim preponderent anumite religii in acele zone... de ex. in Oltenia, la o scoala intr-o comuna, sansa sa gasim 100% ortodocsi e foarte mare, de asemenea in Dobrogea, la o scoala echivalenta, sansa ca sa fie doar muslmani intr-o scoala e tot 100%...
Dar sa zicem ca eu as trai in acea comuna din Dobrogea... Atunci as putea pune o icoana ortodoxa, doar in clasa in care invata copilul meu, nu si in celelalte clase, caci intr-adevar, nu vreau sa fac prozelitism religios... Chiar si in clasa in care invata copilul meu, eu nu pun icoana acolo, pentru ceilalti copii care sunt musulmani, ci doar pentru copilul meu, caci el este singurul motiv, pentru care duc icoana la scoala... Ori daca duc icoana, doar pentru copilul meu, nu poate fi vorba de prozelitism religios, caci el deja este ortodox... Plus ca icoana singura nu poate converti pe nimeni, cum nu poate converti nici semiluna sau statuia lui Budha...
De asemenea am precizat, in mesajul precedent, si cazul cu scolile unde sunt copiii de religii diferite, amestecati. Nu stiu de ce ai remarcat numai jumatate din ce am spus eu...
Acum sper ca ai inteles...

Draga Blakut,
QUOTE
Un turc nu ar pune decat tablou cu Ataturk...
Foarte bine, sa-l puna si pe acela, daca el crede ca-i foloseste in educatia lui, de ce nu?
melinda
QUOTE (zexelica @ 8 Dec 2006, 09:25 PM)
Asa face: iti spune el ce ar vrea el sa fi zis tu ca sa te atace. Fara probe. Cred ca este de fapt o femeie in spatele semnaturii astea. Ca barbat nu e. Muierile procedeaza asa.

De unde se vede ca nu ai avut in viata ta de a face cu femeile! ohyeah.gif Sau ca esti dus rau de tot cu pluta!
Sunt femeie si ma consider mai mult decat jignita de astfel de afirmatii! Iar daca astea sunt singurele tale argumente... in locul tau, mi-ar fi jena sa mai postez un singur rand, macar! hh.gif
melinda
Eu cred ca prozelitismul este mai agresiv; o simpla afisare de simbol o poti ignora, in timp ce pe un om care insista sa ti se vare in suflet cu orice pret, nu il prea poti indeparta cu una, cu doua... De aceea, eu nu cred ca simpla afisare a unui simbol poate "deturna" felul in care gandeste/simte un om... Eu reusesc sa ignor ceea ce nu vreau sa bag in seama (de exemplu, "semnatura" lui BDL tongue.gif )
Icoanele nu sunt afisate doar ca sa ne inchina si rugam la ele, cand dam de greu!!! Cine face asta si se considera credincios, se imbata cu apa chioara! Nu snt adeptata "imbacsirii" spatiului cu obiecte de cult (la un moment dat, devin atat de banale incat isi pierd orice valoare); dar cred ca avem nevoie sa ne aminteasca "ceva" (daca nu cineva) ca trebuie sa incercam sa fim mai buni, mai drepti, mai respectuosi si toleranti unii cu altii, sa fim mai OAMENI. Eu, una, nu vad nimic rau in asta!
Sunt de acord cu aceia care considera ca rolul icoanelor este de a ne aminti "ceea ce stim deja", nu de a converti pe altii. Ca sa convertesti, trebuie sa convingi; ori, o imagine nu poate convinge, de la sine (sau, in cazuri exceptionale in care s-ar putea intampla astfel de lucruri, probabil ca persoana respectiva are mari probleme...). In aceste conditii, probabil ca ar fi trebuit sa distrugem toate operele de arta cu caracter religios (Dumnezeule, sunt atat de multe si atat de pretioase - adevarate capodopere! ohmy.gif )! Inseamna ca tablourile nu au ce cauta in muzeee, cartile in biblioteci, operele in salile de auditie etc... Mi se pare un nonsens!
QUOTE
Nu este normal sa amesteci scoala (care te invata despre nevoile lumesti) cu religia

Pai, daca voi credeti ca nevoile noastre implica numai necesitati care se refera la trup si minte... CE ATI FACUT CU SUFLETUL VOSTRU?! Cine sa aiba grija de el, daca voi nu aveti?
Blakut
QUOTE
Pai, daca voi credeti ca nevoile noastre implica numai necesitati care se refera la trup si minte... CE ATI FACUT CU SUFLETUL VOSTRU?! Cine sa aiba grija de el, daca voi nu aveti?


Asa e, si de fapt ar trebui sa abolim guvernul, sa punem presedinte un preot, si vocea lui sa fie vointa lui Dumnezeu, nu? laugh.gif
bdl
Atat timp cat tu ne arati noua funduri aici,
Daca tu consideri ca Simpson are mai multe, ma rog, ma abtin de la comentarii....
considerand aceasta ca pe o chestiune morala,
E o chestie amuzanta, daca tu vrei sa faci o chestie de morala din orice asta e problema ta....asta e destinul unora, sa gindeasca prea mult fara folos din pacate...
si atata timp cat lupti ca icoanele sa fie scoase din scoli
Iar problema aia mai veche a ta, citesti si intelegi ce vrei....cred ca m-am exprimat destul de clar intr-un post anterior....
sau in clasele unde se desfasoare ore le de religie.pagina 29 primul meu post de sus in jos....dar asa se intimpla cind citesti din doua in doua rinduri sau cu...fundul....
(la modul evident, considerandu-le imorale),
Care va sa zica ce spui tu pe la" tribunalul " ala al moderatorilor nu prea e ce scriu eu pe aici...mai Sherlock Holmes, te-am rugat sa pui aici citatul din mine unde spun ca sint imorale, nu deductiile tale ...de astea sint satul si eu si ceilalti...Repet: pune citatul unde eu spun ca sint imorale...
caci daca le considerai morale nu aveai nimic impotriva lor
Nu moralitatea lor e pusa aici in discutie , vad ca nici pina acuma nu ai priceput chestia asta....

Inca nu am inteles, de ce aratatul fundului aici pe forum,
Esti obsedat de funduri dupa cite vad, una - doua ai ce ai cu fundul lui Simpson, frizura lui nu ti-a sarit in ochi da fundul da...nu caut motivul...
adica o propaganda homosexuala pana la urma
rofl.gif La fel si toate tablourile celebre unde apar oameni dezbracati si toti ingerasii pictati care sint in bucile goale.... rofl.gif
e mai putin agresiva decat o presupusa propaganda religioasa in scoli?!
Pt ca in scoli sint copii care inca nu discern....da vad ca si unii de pe aici, nu dau nume, nu par sa aibe pic de discernamint ...


Tie ti se pare ca semnatura ta are caracter moral?
Bleah...nu mai ai de ce sa te legi si gasisi semnatura...tactica de doi lei....miine o sa spui ca am erectie in biserica, poimiine ca sint homosexual...hai ca esti penibil....
Cine crezi tu ca mai e de acord cu tine ca aceasta semnatura are caracter moral,
Fa un sondaj, stiu ca te duce mintea.... arata-mi unde sustin ca semnatura mea e morala...e o semnatura, un personaj de desene animate...daca poti pricepe, daca nu fa o cruciada pe tema asta.

Care este acel mesaj interesant ce ni-l transmiti noua, colegilor tai, aratandu-ne fundul?
Este un personaj hazliu acest Simpson....scuze ca nu-ti dau mai multe detalii , dar nu e cazul sa pierd timpul explicindu-ti asa ceva.Fiecare intelege ce vrea din semnatura mea.....tu ai inteles ceva legat de homosexualitate, bravo tie, esti copil destept, probabil premiant....
crestinilor nu le plac mesajele homosexuale, caci sunt si ilegale, dar mai ales, imorale...
rofl.gif Arata-mi si mie legea aia care spune ca un mesaj"homosexual" e ilegal....

de ce crezi tu ca e normal sa suportam mesajele tale obscene
Nu trebuie sa suporti nimic nene...ignora-l....
in timp ce tu te arati frustrat de mesajul la bunatate si bun simt dat de icoanele din scoli?
Repet pina pricepi: nu se discuta mesajul transmis de icoane aici si eu nu lupt pt scoaterea completa a icoanelor din scoli....pagina 29, primul meu mesaj de sus in jos...avatarul meu e o tipa cu tite mari, asta e un element ajutator sa recunosti mai repede mesajele mele.... tongue.gif

Eu inteleg ca daca ai niste probleme, de genul semnaturii tale,
Probleme ai tu copilu'....cu intelegerea relatiilor interumane....
insa cand mai iesi si in fata si faci pe moralistu, ca nu esti tu de acord cu icoanele si predarea religiei in scoli,
Repet: pagina 29 , primul mesaj de sus in jos, linga tanti aia cu tite mari....Iar cu religia in scoli....iar te-a lasat memoria, in primele pagini e parerea mea....matale citesti mult da pricepi putin, pacat...
in timp ce tu nu pregeti sa le arati fundu',
Nu arat fundu, arat un personaj de desene animate, si nu e afisat intr-o scoala generala....panimaies tavarisci?
indoctrinandu-i astfel cu mesaje homosexuale...
Clar ai o obsesie cu homosexualitatea....la vinatoare de ursi te duci des?
mi se pare lipsa majora de bun simt...
Acu pe bune, daca nu-ti place fundu lui Simpson o sa caut altu ...zi-mi care-ti place?

Clopotel, semnatura lui Bdl n-ar trebui sa te ofenseze in nici un fel conform logicii tale, deoarece tu nu esti homosexual, asa ca pentru tine fundul din semnatura nu mai e fund si nici propaganda homosexuala, ci doar o simpla animatie.
Gothmog, de lupu moralist ai auzit?

de ce pentru el, care nu e credincios, icoanele sunt propaganda religioasa?
Pt ca sint puse acolo unde nu trebuie.Repet: pagina 29, primul meu post de sus in jos, langa Vasilica cu tite mari.
Prin acest protest al meu, impotriva semnaturii lui, am vrut sa scot in evidenta hilarul situatiei in care se gaseste...
Adinc , nene, adinc....io zic sa organizezi si un mars de protest pe forum....

El a afirmat ca semnatura lui a fost, citez:"tacit acceptata"... Aceasta este fals, caci de fapt, eventual, a fost "tacit neacceptata", insa iata ca acum, poate sa scoata linistit cuvantul "tacit", ramanand doar "neacceptata"
Era o paralela si o ironie la "tacit aceptarea" icoanelor in scoli, pomenita de cineva mai devreme...probabil prea subtila pt unii ca tine...In alta ordine de idei, semnatura, am mai spus , o am probabil dinaintea veniri tale pe acest forum...da o sa pun si un sfint linga ea, sa fie toata lumea impacata.. e bine asa?

PS Uite un mesaj "homosexual" jamie.gif jamie.gif jamie.gif
http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/miche...lo.creation.jpg
Si ghici unde e pus? Taman pe tavanul capelei No. sase.... tongue.gif

Si mai na inca una....asta e cu mama si copilul, si nesimtitii aia stau in spate in putzele goale.... jamie.gif si ei si ele... ohyeah.gif
http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/miche...holy-family.jpg
abis
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 09:55 PM)
da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti...

Clopotel,

Daca scriam eu (sau Bdl...) despre cineva ca "da cu bata in balta, dar e altceva, doar e ortodox" editai mesajul sau nu? Si trimiteai si o reclamatie la Mihai?

Astfel de idei (cum ca cel de langa tine e normal sa spuna prostii din moment ce are alta religie decat tine) nu vreau sa apara in scoala, de aceea sunt impotriva invatamantului religios in scolile publice.
Clopotel
Draga Bdl,
QUOTE
considerand aceasta ca pe o chestiune morala,
E o chestie amuzanta, daca tu vrei sa faci o chestie de morala din orice asta e problema ta....asta e destinul unora, sa gindeasca prea mult fara folos din pacate...
Desigur, si tractoristilor, chestiunile obcene li se par amuzante...Insa aici nu suntem pe tractor...Ok... gusturile nu se discuta... hh.gif
QUOTE
(la modul evident, considerandu-le imorale),
Care va sa zica ce spui tu pe la" tribunalul " ala al moderatorilor nu prea e ce scriu eu pe aici...mai Sherlock Holmes, te-am rugat sa pui aici citatul din mine unde spun ca sint imorale, nu deductiile tale ...de astea sint satul si eu si ceilalti...Repet: pune citatul unde eu spun ca sint imorale...

What?! Pai eu nu te-am citat, ci am spus ca le consideri imorale, lucru ce razbate evident atat din mesajele tale, cat si din semnatura obscena pe care o afisezi... In cazul tau, si tocmai de aceea am dorit sa evidentiez asta, avem de-a face cu un caz clar de inversiune a normelor morale...
QUOTE
e mai putin agresiva decat o presupusa propaganda religioasa in scoli?!
Pt ca in scoli sint copii care inca nu discern....da vad ca si unii de pe aici, nu dau nume, nu par sa aibe pic de discernamint ...

Si pe acest forum, care se doreste a fi unul de bun simt, chiar de cultura si educatie prin anumite locuri, intra aceiasi tineri ca si in scoli... Vezi si topicul Cel mai mic Forumist, daca nu ma crezi...
QUOTE
Repet pina pricepi: nu se discuta mesajul transmis de icoane aici si eu nu lupt pt scoaterea completa a icoanelor din scoli
Dar atunci pentru ce lupti tu aici? Cum adica nu vrei scoaterea lor completa? Vrei sa ramana doar jumatate, sau numai pana in hol? Explica ce vrei sa spui cu asta...
QUOTE
PS Uite un mesaj "homosexual"   
http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/miche...lo.creation.jpg
Si ghici unde e pus? Taman pe tavanul capelei No. sase....

In primul rand acelea nu sunt icoane, ci sunt tablouri (vezi discutia icoane - tablouri, si sensurile lor), iar intr-o biserica crestin ortodoxa eu nu am vazut niciodata asa ceva... Iti repet: icoana ortodoxa are niste canoane foarte bine stabilite ca sa fie autentica...Ce mi-ai aratat tu acolo nu are legatura cu icoanele ortodoxe...Eu discut aici doar de icoanele ortodoxe, asa poti numi icoana orice tablou cu orice, inclusiv cu chestiuni din tantrayoga, dar pe care nimeni nu va dori sa le afiseze in scoala, pentru ca nimeni nu este atat de nebun incat sa-si faca rau propriului copil... Sau... ma rog, se pare ca totusi exista astfel de oameni, doar suntem in plina revolutie impotriva moralitatii, in special celei crestine...

Repet: nu am nimic cu tine personal, insa cazul tau mi s-a parut, evident, a fi un bun exemplu de pervertire a moralitatii, de inversare a normelor morale traditionale... Desigur, nu esti singurul, esti chiar in ton cu moda actuala...
Cei ca tine, vor sa scoata icoanele din scoli, si incearca sa puna in loc obscenitati... Si fac asta, culmea, spre binele copiilor, sustin ei...
Tu cand spui ca o icoana nu da o buna invatatura elevilor, dar le arati poze obcene, esti la fel de "moral" ca cei ce zic ca o icoana indoctrineaza religios, dar nu au nimic impotriva, ca elevul cand intra si iesie din scoala, sa dea nas in nas, la poarta scolii, cu tot felul de reviste pornografice si de alta natura....
Adica dupa voi astea ar fi morale, iar icoanele nu... hh.gif De ce Moise ala nu s-a legat de revistele cu femei goale de la poarta scolilor? Pentru el, alea sunt ok, doar icoanele ortodoxe il deranjeaza pe el... Stiu ca-l deranjeaza ca nu poti sa te gandesti la nenorociri cu o icoana de fata, ce-ti aduce aminte de Dumnezeu...Asa ca hai sa-L dam pe Dumnezeu la o parte, ca sa ne vedem linistiti de obscenitatile noastre, pe care dorim sa le impunem ca noile norme morale, la inceput spunem ca sunt amuzante si nevinovate, desigur...

Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Artanis @ 8 Dec 2006, 09:55 PM)
da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti... 

Daca scriam eu (sau Bdl...) despre cineva ca "da cu bata in balta, dar e altceva, doar e ortodox" editai mesajul sau nu? Si trimiteai si o reclamatie la Mihai?

Nu am de ce sa editez acel mesaj si mai ales nu am de ce sa-l reclam lui MIhai. Nu am reclamat niciodata pe nimeni, decat numai semnatura lui Bdl, care incalca Regulamentul, care interzice semnaturile cu caracter imoral. Tu esti moderator si ar trebui sa intelegi ce este aceasta notiune de imoral... Raspunde sincer: semnatura lui Bdl este morala? Da sau nu? Si atunci vei vedea si singur daca incalca sau nu regulamentul... Eu asta am reclamat: incalcarea regulamentului... Tu nu ai face la fel? In fond, nu ma deranjeaza ca i-ai spus lui Bdl, despre un mesaj pe topicul moderatorilor... Este o practica des uzitata la Han... chiar nu inteleg de ce se mai chinuie Mihai si nu-l face accesibil tuturor...
QUOTE
Astfel de idei (cum ca cel de langa tine e normal sa spuna prostii din moment ce are alta religie decat tine) nu vreau sa apara in scoala, de aceea sunt impotriva invatamantului religios in scolile publice.

Pai pe aceasta "logica", ar trebui sa nu fii de acord cu nimic, caci nu exista domeniu in care sa existe unanimitate...
Iar constatarea lui Artanis, este corecta, caci protestantii nu au si nici nu inteleg rostul icoanelor... Este o chestiune dogmatica, pe care nu are rost sa o discutam aici. Ori ei neavand icoane si simboluri, normal ca nu au de ce sa fie pentru ele. In fapt este aceeasi problema ca si cu religia: este optional... Nu te obliga nimeni sa inveti religia si nu te obliga nimeni sa aduci icoane la scoala, daca nu vrei... Atunci tu de ce esti impotriva a ceva ce este optional, dar pentru altii este util, chiar foaret util, in schimb, sustii pe cei cu obscenitatile?
abis
In primul rand este off-topic aici discutia despre semnatura lui Bdl. Ar fi trebuit sa discuti problema asta in privat cu el. Iar afirmatia ta ca "i-ai spus lui Bdl, despre un mesaj pe topicul moderatorilor" este o minciuna.

Observatia lui Artanis nu se referea doar la icoane, ci sugera ca orice ar spune protestantii sunt in eroare.
axel
QUOTE (Clopotel @ 11 Dec 2006, 10:52 AM)
Nu am reclamat niciodata pe nimeni, decat numai semnatura lui Bdl, care incalca Regulamentul, care interzice semnaturile cu caracter imoral.

Intreb si eu, ca sa nu mor prost: ce e imoral in acea semnatura?
Artanis
QUOTE (abis @ 11 Dec 2006, 08:54 AM)
QUOTE (Artanis @ 8 Dec 2006, 09:55 PM)
da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti...

Clopotel,

Daca scriam eu (sau Bdl...) despre cineva ca "da cu bata in balta, dar e altceva, doar e ortodox" editai mesajul sau nu? Si trimiteai si o reclamatie la Mihai?

Astfel de idei (cum ca cel de langa tine e normal sa spuna prostii din moment ce are alta religie decat tine) nu vreau sa apara in scoala, de aceea sunt impotriva invatamantului religios in scolile publice.

Nu stiu daca protestantii spun prostii la modul general, insa in citatul adus de tine este clar ca acel pastor se contrazicea singur, odata spunand ca este pentru libertatea exprimarii religioase in scoli, si a doua oara spunand ca este pentru scoaterea icoanelor...

bdl, nuditatea in pictura nu are nimic in comun cu obscenitatea, fie ea prezenta si in desenele animate cu Bart...
abis
QUOTE (Artanis @ 11 Dec 2006, 11:52 AM)
Nu stiu daca protestantii spun prostii la modul general

Atunci cum sa interpretez "da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti... "?
QUOTE
acel pastor se contrazicea singur, odata spunand ca este pentru libertatea exprimarii religioase in scoli, si a doua oara spunand ca este pentru scoaterea icoanelor

Ideea lui era clara: ori permitem toate religiile si toate simbolurile religioase in scoli, ori niciunul, pentru ca altfel minoritarii sunt discriminati.
Artanis
QUOTE
Atunci cum sa interpretez "da cu bata in balta, asta e altceva...doar sunt protestanti... "?

In dogmatica protestantii sunt...ciudati, ca sa folosesc un termen bland. Am avut si aici pe forum cateva exemple.
QUOTE
Ideea lui era clara: ori permitem toate religiile si toate simbolurile religioase in scoli, ori niciunul, pentru ca altfel minoritarii sunt discriminati.

Nu stiu sa fie interzise ANUMITE simboluri religioase in scolile de la noi, deci logic ca sunt permise toate simbolurile - vorbim evident despre cele pt. care exista un interes si care nu sunt cumva obscene sau nelalocul lor...
bdl
In dogmatica protestantii sunt...ciudati, ca sa folosesc un termen bland. Am avut si aici pe forum cateva exemple.


Exemplu clar de toleranta.....

Clopotel,
Deja m-am plictisit de discutia referitoare la semnatura mea si morala ta ortodoxa si ambigua...Scuza cu "la ortodocsi nu exista asa ceva" e penibila....Alea sint niste opere de arta , nu au de-a face cu obseceniatatea sau homosexualitatea, dar le-am adus in discutie doar pt faptul ca ai spus ca semna tura mea transmite un mesaj homosexual...
In alta ordine de idei, vad ca intorci vorba ca la Ploiesti de cite ori cineva te intreaba o chestie clara...
Te-am rugat sa aduci citate de unde sa se vada clar ca eu sint impotriva icoanelor pt ca sint imorale si de asemenea te-am rugat sa arati unde sutin eu scoaterea lor completa din scoli....Acu vad ca incepi sa iei viteza cu religia in scoli....bineinteles ca si acolo tot ceea ce "intelegi si presupui " iti sare in ochi si te deranjeaza...
Treaba cu cel mai mic forumist..... rofl.gif esti dus neica....daca ala e exemplu pe care l-ai adus...
zexelica
Melinda
QUOTE
De unde se vede ca nu ai avut in viata ta de a face cu femeile!  Sau ca esti dus rau de tot cu pluta!
Sunt femeie si ma consider mai mult decat jignita de astfel de afirmatii! Iar daca astea sunt singurele tale argumente... in locul tau, mi-ar fi jena sa mai postez un singur rand, macar! 

Sexualitatea Clopoticei nu este on-topic, insa am avut de a face cu femei ca ea: neputicioase fizic in fata barbatilor, urite, si care au ajuns intr-o pozitie favorabila ca sa poata apasa un buton sau sa minta cu nerusinare spunind ca ai scris ceva cind n-ai scris. Este singura lor arma. Barbatii, in general au onoare si isi rezolva problemele cu argumente si pe fata. Nu poate fi un barbat care face ce face Clopotica.
March
Alo ! Abureala, Clopotel & Co,

Ia te uita cine sare in ajutor pe tema asta fierbinte ! tongue.gif

Papa apara icoanele
Gothmog
QUOTE (Clopotel)
Ps. Apropo: pentru tine semnatura lui e morala?

Nu.Si nici imorala n-o consider.Nu i se pot atribui valori morale oricarui lucru.In cazul semnaturii lui Bdl e vorba de o simpla animatie care nu instiga la nimic, si nu exprima nimic ce ar putea fi considerat imoral.Totusi, unele lucruri pot fi nocive fara a fi imorale, de exemplu tocmai icoanele de care vorbim.
Mrs. Rogers
QUOTE (Gothmog @ 11 Dec 2006, 07:22 PM)
Totusi, unele lucruri pot fi nocive fara a fi imorale, de exemplu tocmai icoanele de care vorbim.

Icoanele sunt nocive dar filmele cu violenta care se dau 24 din 24 la tv nu sunt nocive ?

Deja m-am enervat devil.gif biggrin.gif , am sa fac o petitie sa se scoata absolut orice fel de filme cu violenta la tv si orice fel de violenta sau razboiae din cartile de istorie, ca instiga la ura . De exemplu eu ii uram pe romani din cauza ca i-au cucerit pe daci . Am ramas cu sechele , nici in ziua de azi nu suport asa zisul romantism al barnatilor italieni devil.gif rolleyes.gif
IoanV
QUOTE (Gothmog)
Nu i se pot atribui valori morale oricarui lucru.In cazul semnaturii lui Bdl e vorba de o simpla animatie care nu instiga la nimic, si nu exprima nimic ce ar putea fi considerat imoral
Parerea ta! Mie din prima clipa mi-a sugerat si continua sa imi sugereze ceea ce se exprima in mod normal prin acest gest (dispretul maxim si desconsiderare totala). Imagineazati-l pe colegul nostru de forum facind asta, si daca iti mai arde de dialog... continua. Si eu i-am atras atentia, dar daca asta e reprezentativ pt. el, ce sa spun? Inteleg si falsa pudoare, dar nu e cazul aici.
QUOTE (zexelica)
Sexualitatea Clopoticei nu este on-topic, insa am avut de a face cu femei ca ea: neputicioase fizic in fata barbatilor, urite, si care au ajuns intr-o pozitie favorabila ca sa poata apasa un buton sau sa minta cu nerusinare spunind ca ai scris ceva cind n-ai scris. Este singura lor arma. Barbatii, in general au onoare si isi rezolva problemele cu argumente si pe fata.
Rau ai ajuns "mai baiatule". Daca astea sunt noile tale metode de argumentare, da-mi voie sa constat si eu: dialogul cu tine e imposibil. Ai fost surd la zeci de argumente, interpretezi Biblia dupa bunul plac, incercind sa intorci si cuvintele lui Iisus dupa conceptiile tale, se pare ca te indoiesti ca a fost rastignit, poate si invierea a fost metafora... Ce sa mai vorbim, stii cine e surd la orice argumente si schimba registrul discutiei mereu pe acelasi canal: Daca nu intelegi ce am inteles eu esti pe dinafara! Poate odata si odata o sa pricepi si tu ca Iisus ne propune valori morale inalte si un mod de a ne comporta nu o ghicitoare. Tie iti plac ghicitorile nu un anumit tip de comportament. De aceea unora icoanele le provoaca repulsie, altora le aminteste sa isi indrepte comportamentul.
QUOTE (toxic)
Icoanele sunt nocive dar filmele cu violenta care se dau 24 din 24 la tv nu sunt nocive ?
Poate ar fi bine sa lasam pe "aparatorii de ispite" sa ne ajute sa scapam si de ispita de a ne rezolva conflictele prin agresifitate si violenta, a caror reclama e omniprezenta la tv. Asta in ciuda tuturor recomandarilor facute peste tot in universitati si in orice curs de relationare umana de a renunta la violenta, si a invata sa comunicam. Dar cum sa se renunte la violenta cind ea e la baza cultivarii consumismului. Cum sa te ridici altfel cu dorintele mai sus decit ceilalti daca iti lipseste agresivitatea? De ce sa vrei sa fii "the best of the best" (bestia bestiilor wink.gif ) daca nu pt a fi cel mai tare din parcare. Ea alimenteaza individualismul, egoismul, dar icoanele iti aduc aminte ca nu esti singur si ca nu esti cel mai bun (a fost cineva si mai bun!). Or fi unii din luptatorii impotriva lor complexati? Sigur!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.