Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Aramis
stai sa imi dau seama cum sa te contrazic la chestia asta laugh.gif
carrad
dar poate ca tocmai pentru ca spune ceea ce ne-am astepta sa spuna, ni se pare ca e o clona a ta tongue.gif
Catalin
hmm.gif

Nu cred... asta ar insemna ca voi stiti la ce sa va asteptati atunci cand postez eu, ori nu e cazul! devil.gif
carrad
QUOTE (Catalin @ 8 Sep 2005, 01:21 PM)
Spune exact ce v-ati astepta sa spuna daca n-ar fi clona mea!

te contrazici!
Catalin
De ce??
carrad
pentru ca mai intai spui ca stim la ce sa ne asteptam: "Spune exact ce v-ati astepta sa spuna daca n-ar fi clona mea!", dupa care afirmi: "asta ar insemna ca voi stiti la ce sa va asteptati atunci cand postez eu, ori nu e cazul!"

iti atrag atentia asupra faptului ca tot tu ai remarcat intr-un post anterior: "Vedeti ce bine stiu sa ascund faptul ca Aramis este o clona a mea?"

prin urmare, daca este clona ta, iar noi stim la ce raspuns sa ne asteptam din partea clonei tale.....fa tu rationamentul, ca io m-am plictisit tongue.gif
Catalin
Pai nu, tocmai! Voi stiti ce sa va asteptati de la cineva care nu e clona mea! si asta este perfect coerent cu "voi nu stiti ce sa va asteptati de la mine", deci nici de la clona mea implicit!
carrad
cataline, inca o data: "Vedeti ce bine stiu sa ascund faptul ca Aramis este o clona a mea?"
noi anticipam ce spune clona TA


Catalin
Ba nu, nu anticipati! anticipati ce spune cineva care nu e clona mea!
Vornicum
Primul om care a aselenizat a fost Neil Armstrong
carrad
QUOTE (Catalin @ 8 Sep 2005, 10:55 PM)
Ba nu, nu anticipati! anticipati ce spune cineva care nu e clona mea!

cataline, mama, anticipam ce ar spune cineva despre care se presupune ca e clona ta, daca n-ar fi clona ta.
END OF STORY tongue.gif
Catalin
QUOTE (PatricianuS @ 9 Sep 2005, 03:12 PM)
Primul om care a aselenizat a fost Neil Armstrong

Vrei sa spui modulul lunar a aselenizat... si in el erau simultan 3 astronauti! deci afirmatia ta pica.
Catalin
QUOTE (carrad @ 9 Sep 2005, 04:43 PM)
QUOTE (Catalin @ 8 Sep 2005, 10:55 PM)
Ba nu, nu anticipati! anticipati ce spune cineva care nu e clona mea!

cataline, mama, anticipam ce ar spune cineva despre care se presupune ca e clona ta, daca n-ar fi clona ta.
END OF STORY tongue.gif

Nu! Repetarea nu iti face afirmatia mai solida! consider ca ti-am explicat exact ce anticipati si ce nu anticipati.
carrad
dupa cum si eu consider ca ti-am explicat.

bine, sa trecem la altceva!
Catalin
De ce sa trecem la altceva?! nu mi se pare normal sa inchei cu un non-argument si apoi sa treci la altceva - ar putea lasa impresia gresita ca ai fi dovedit ca ai dreptate. devil.gif
carrad
cataline, evident ca am dreptate! tongue.gif
daca vrei, iaca, putem diseca fraza pe care tu ai scris-o mai devreme:

QUOTE
Vedeti ce bine stiu sa ascund faptul ca Aramis este o clona a mea?

asadar, recunosti ca e clona ta! rolleyes.gif

QUOTE
Spune exact ce v-ati astepta sa spuna daca n-ar fi clona mea!

no comment

ce sa-ti mai zic? pe mine m-ai convins!!! ohyeah.gif

dar, daca tii neaparat, eu sunt deschisa la noi interpretari....poate reusesti sa ma convingi sa-mi schimb convingerea
colectionara
Un contraexemplu (verificat) este suficient pentru a demonstra falsitatea unei afirmatii.
carrad
si ce ne facem daca acel contra-exemplu este, la randul lui, fals? blink.gif

never mind....am vazut dup-aia ca ai scris "verificat"...scuze! mwah1.gif
Catalin
QUOTE (colectionara @ 9 Sep 2005, 05:15 PM)
Un contraexemplu (verificat) este suficient pentru a demonstra falsitatea unei afirmatii.

Doar daca verificarea a fost facuta corect! Altfel nu.
carrad
QUOTE (Catalin @ 9 Sep 2005, 05:20 PM)
QUOTE (colectionara @ 9 Sep 2005, 05:15 PM)
Un contraexemplu (verificat) este suficient pentru a demonstra falsitatea unei afirmatii.

Doar daca verificarea a fost facuta corect! Altfel nu.

asta asa e!
colectionara
Un contraexemplu nu este necesar pentru a demonstra falsitatea unei afirmatii.
Catalin
E cel mai simplu cu un contraexemplu. Asa ca e necesar daca te grabesti - si cum toata lumea azi se grabeste... biggrin.gif
Felina
QUOTE (Catalin @ 9 Sep 2005, 05:31 PM)
E cel mai simplu cu un contraexemplu. Asa ca e necesar daca te grabesti - si cum toata lumea azi se grabeste... biggrin.gif

eu nu ma grabesc rolleyes.gif
Catalin
Daca nu te grabeai poate scriai si tu normal cu litera mare la inceputul propozitiei si cu punct la sfarsit. Deci pare te-ai grabit, totusi. hmm.gif
Aramis
Eu ma simt foarte flatata ca dezbateti cu atata interes faptul ca acest cont este sau nu o clona a lui Catalin laugh.gif

Catalin, eu spun ca Felina nu s-a grabit tocmai din cauza ca a scris cu litera mica, eu spun ca i-a fost lene sa scrie cu litera mare la inceputul propozitiei tongue.gif
Catalin
QUOTE

eu spun ca Felina nu s-a grabit tocmai din cauza ca a scris cu litera mica


Adica vrei sa spui ca a scris cu litera mica din cauza ca nu s-a grabit, nu invers! asta ca sa aiba vreun sens in discutia de mai sus...
carrad
QUOTE (Catalin @ 9 Sep 2005, 10:52 PM)
Daca nu te grabeai poate scriai si tu normal cu litera mare la inceputul propozitiei si cu punct la sfarsit. Deci pare te-ai grabit, totusi. hmm.gif

catalin si clona lui ( unsure.gif ) aramis sunt (sau este? cum o fi mai bine) maestru (maestri, daca ipoteza de lucru e corecta! tongue.gif ) in a devia atentia de la subiect

PS: am inceput propozitia cu litera mica si n-am pus punct, pentru ca mi-e prea lene sa respect normele pe net. rolleyes.gif
Catalin
QUOTE

PS: am inceput propozitia cu litera mica si n-am pus punct, pentru ca mi-e prea lene sa respect normele pe net.


Tu nu vezi ca tocmai ai pus punct? rofl.gif
carrad
rofl.gif
obisnuinta, bat-o vina
alfa
Poti contrazice propozitia asta.
Catalin
Ai uitat sa subliniezi faptul ca atunci cand o contrazic ii dau dreptate ceea ce imi submineaza actul contrazicerii oarecum...
alfa
Nu mai era nevoie sa subliniez, era evident, ceea ce ai sesizat ai tu. Oricum mai `contrazis` bine smile.gif
Catalin
Te puteam contrazice si mai bine daca doream. De exemplu: "propozitia ta nu poate fi adevarata pentru ca ar insemna sa se contrazica pe sine". hmm.gif
alfa
Pai daca propozitia mea nu este adevarata inseamna ca tu n-o poti contrazice smile.gif . Asta spune propozitia: ca tu o poti contrazice smile.gif
Catalin
Nu, daca ar fi falsa ar insemna ca n-o pot contrazice. Eu n-am zis ca e falsa ci ca nu poate fi adevarata. De fapt propozitia aia e lipsita de sens. wink.gif
alfa
Acum inteleg: deci ca nu poate fi adevarat ca tu poti contrazice propozitia. Deci e lipsit de sens ca o poti contrazice. wink.gif
Catalin
Nu, e lipsita de sens propozitia, nu faptul ca o pot contrazice. Lipsa de sens a propozitiei nu implica lipsa de sens a contradictiei - ca sa putem afirma asa ceva ar trebui sa fim de acord ca propozitia afirma ca poate fi contrazisa. Dar eu nu sunt de acord ca propozitia afirma aceasta chestie. Sunt de parere ca nu afirma nimic, fiind lipsita de sens. Implicit, nu poti deduce ca e lipsit de sens sa o contrazic din faptul ca e lipsita de sens propozitia.
alfa
Ce intelegi prin lipsa de sens? Sau mai exact in ce ar consta lipsa de sens aici. Toti termenii sunt cunoscuti. Tu, propozitie, a putea, asta ( o simpla intarire nu mai era nevoie poate ), a contrazice. Este o propozitie enuntiativa deci indeplineste o prima conditie pentru a fi considerata adevarata sau falsa. Spune ceva foarte clar, anume faptul ca tu o poti contrazice. Eu cred ca toata lumea intelege sensul: tu poti contrazice propozitia asta. Unde vezi lipsa de sens aici? Apoi sa zicem ca ar fi lipsa de sens...Tu spui e lipsita de sens propozitia nu faptul ca o poti contrazice....dar uiti ca ea tocmai asta spune, repet, ca tu o poti contrazice. N-ai cum sa spui pe de o parte ca propozitia e lipsita de sens si pe de alta ca tu o poti contrazice, cand ea chiar asta spune, ca tu o poti contrazice. Daca propozitia ar fi lipsita de sens, ar insemna ca e lipsit de sens, ceea ce ea spune: ca tu o poti contrazice.
QUOTE
Lipsa de sens a propozitiei nu implica lipsa de sens a contradictiei - ca sa putem afirma asa ceva ar trebui sa fim de acord ca propozitia afirma ca poate fi contrazisa.

Adica tu spui cam asa: propozitia nu afirma ( desi eu zic ca afirma ceva anume ca tu o poti contrazice ) ea prin urmare nu poate fi contrazisa dar nu e lipsita de sens contradictia ( am inversat ordinea prezentarii sa fie mai clar ).!?
Apoi reiei aceeasi idee...
repet..ti-a scapat pentru o clipa..
QUOTE
ca propozitia afirma ca poate fi contrazisa

Deci hotaraste-te poate sau nu poate?
alfa
Sunt cam aiurit azi am vazut virgula acolo unde nu era....nu lua in considerare comentariile de la citate eu am interpretat asa...ca propozitia afirma, ca poate fi contrazisa. Oricum e suficient primul paragraf. In plus comentariul la citat e urmatorul, deci sus nu conteaza decat ce e inainte de citate.
QUOTE
Lipsa de sens a propozitiei nu implica lipsa de sens a contradictiei - ca sa putem afirma asa ceva ar trebui sa fim de acord ca propozitia afirma ca poate fi contrazisa.

Propozitia afirma ca tu o poti contrazice, nu ca ea poate fi contrazisa. Mie mi se pare ca ea afirma ceva, ca nu e negativa si ca afirma chiar ceva precis, anume ca tu o poti contrazice. Tu ce crezi?
Asta e raspunsul pentru cazul in care n-ai omis virgula. Daca ai omis-o ai raspunsul mai sus. smile.gif
Catalin
QUOTE

Ce intelegi prin lipsa de sens? Sau mai exact in ce ar consta lipsa de sens aici. Toti termenii sunt cunoscuti. Tu, propozitie, a putea, asta ( o simpla intarire nu mai era nevoie poate ), a contrazice. Este o propozitie enuntiativa deci indeplineste o prima conditie pentru a fi considerata adevarata sau falsa. Spune ceva foarte clar, anume faptul ca tu o poti contrazice. Eu cred ca toata lumea intelege sensul: tu poti contrazice propozitia asta. Unde vezi lipsa de sens aici?


Lipsa de sens apare in constructia "propozitia asta". O propozitie care se are pe sine drept subiect este lipsita de sens.

QUOTE

Apoi sa zicem ca ar fi lipsa de sens...Tu spui e lipsita de sens propozitia nu faptul ca o poti contrazice....dar uiti ca ea tocmai asta spune, repet, ca tu o poti contrazice.


Nu spune asta. Asta ar spune daca ar avea sens. Dar daca nu are sens un poti sa spui ca spune ceva.

QUOTE

Propozitia afirma ca tu o poti contrazice, nu ca ea poate fi contrazisa. Mie mi se pare ca ea afirma ceva, ca nu e negativa si ca afirma chiar ceva precis, anume ca tu o poti contrazice. Tu ce crezi?


Eu cred ca nu putem spune ca afirma asta din moment ce este lipsita de sens. Propozitiile lipsite de sens nu afirma decat aparent!

P.S. In caz ca gresesti ceva exista butonul de edit, nu e nevoie de un nou mesaj! ;-)
alfa
Argumentul tau e unul singur ca propozitia este lipsita de sens. Iar demonstratia o faci astfel:
QUOTE
Lipsa de sens apare in constructia "propozitia asta". O propozitie care se are pe sine drept subiect este lipsita de sens.

Propozitia urmatoare ar trebui dupa acel argument sa fie lipsita de sens, or nu prea stiu daca e asa. Ia s-o auzim:
Propozitia asta este enuntiativa. Are sau nu sens?
Apoi chiar mi se pare straniu cum tu poti spune ca propozitia `Tu poti contrazice propozitia asta` nu are sens. Toata lumea o intelege. N-ar avea sens o propozitie in care s-ar folosi termeni aberanti sau/si legaturi bizare etc precum ` Cercul-patrat e un bilibaztrog care zboara noaptea` Te mai intreb o data: Ce intelegi prin lipsa de sens?
colectionara
Hai Rapid!
Kitty
N-am ciorapi! biggrin.gif
Catalin
QUOTE

Propozitia asta este enuntiativa. Are sau nu sens?


Nu prea are. Tocmai pentru ca subiectul ei e ea insasi.

QUOTE

Apoi chiar mi se pare straniu cum tu poti spune ca propozitia `Tu poti contrazice propozitia asta` nu are sens. Toata lumea o intelege.


Daca o intelegi asa bine te invit sa ne spui cam care ar fi valoarea de adevar a acelei propozitii. Precum si valoarea de adevar a propozitiei "aceasta propozitie este falsa".
Catalin
QUOTE (colectionara @ 14 Sep 2005, 01:13 AM)
Hai Rapid!

Tu esti fan FC Arges! Aceasta urare este nesincera!
Catalin
QUOTE (Kitty @ 14 Sep 2005, 01:18 AM)
N-am ciorapi! biggrin.gif

Ia verifica in dulap! hmm.gif
alfa
Cataline daca nu intoarcem pagina n-o sa-ti mai pot raspunde...Asta e ultimul, pentru ca deja vad negru in fata ochilor. Nu mai vad nici un raspuns pe aici...totul e negru nu stiu ce se intampla. Cred ca am luat vreun virus nu mai pot nici tasta ca lumea...m-a apucat brusc un tremurat nervos...Asta mi se intampla cand sunt contrazis cu vehementa, dar sigur nu esti tu de vina de data asta. Tu mai vezi ceva pe pagina asta ca eu nu mai vad nimic?
Am banuiala ca s-au infiltrat dusmani periculosi. Nici nu mai pot gandi ca lumea...
Cu un ultim efort iti mai dau un exemplu daca tot a trebuit sa revin:
Propozitia asta are cinci cuvinte. Are sens?
Gata si colectia de exemple. Scrie si tu mai mult sa trecem pe alta pagina, ca aici ceva nu e in regula. Multumesc anticipat. smile.gif
colectionara
E bine sa ai prieteni.
Catalin
QUOTE (alfa @ 14 Sep 2005, 01:28 AM)
Cataline daca nu intoarcem pagina n-o sa-ti mai pot raspunde...Asta e ultimul, pentru ca deja vad negru in fata ochilor. Nu mai vad nici un raspuns pe aici...totul e negru nu stiu ce se intampla. Cred ca am luat vreun virus nu mai pot nici tasta ca lumea...m-a apucat brusc un tremurat nervos...Asta mi se intampla cand sunt contrazis cu vehementa, dar sigur nu esti tu de vina de data asta. Tu mai vezi ceva pe pagina asta ca eu nu mai vad nimic?
Am banuiala ca s-au infiltrat dusmani periculosi. Nici nu mai pot gandi ca lumea...
Cu un ultim efort iti mai dau un exemplu daca tot a trebuit sa revin:
Propozitia asta are cinci cuvinte. Are sens?
Gata si colectia de exemple. Scrie si tu mai mult sa trecem pe alta pagina, ca aici ceva nu e in regula. Multumesc anticipat. smile.gif

Nu are sens nici aia. Din acelasi motiv.
Catalin
QUOTE (colectionara @ 14 Sep 2005, 01:30 AM)
E bine sa ai prieteni.

Important e sa stii sa-i pastrezi, nu sa-i ai. Degeaba ai avut o suta de prieteni daca i-ai pierdut pe toti!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.