Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Catalin
QUOTE

Oriunde exista o farama de indoiala, exista si o farama de libertate


O farima nu e suficienta ca sa spui ca exista libertate la fel cum un ghiocel nu e suficient ca sa spui ca e primavara.
gypsyhart
"– Dar cum ai vrea sa ma cobor?
Au nu-ntelegi tu oare,
Cum ca eu sunt nemuritor,
Si tu esti muritoare?"

blink.gif

LINICA
Uauuu, ce topic ... hmmm... Tare! tongue.gif
Catalin
"...hmm... tare"? mad.gif e "tare tare"!

laugh.gif
gypsyhart
<<- "Nu caut vorbe pe ales,
Nici stiu cum as incepe -
Desi vorbesti pe inteles,
Eu nu te pot pricepe;

Dar daca vrei cu crezamint
Să te-ndragesc pe tine,
Tu te coboara pe pământ,
Fii muritor ca mine." >>

hmm.gif
gypsyhart
"– Tu-mi cei chiar nemurirea mea
În schimb pe-o sarutare,
Dar voi sa stii asemenea
Cât te iubesc de tare;

Da, ma voi naste din pacat,
Primind o alta lege;
Cu vecinicia sunt legat,
Ci voi sa ma dezlege.

Si se tot duce... S-a tot dus.
De dragu-unei copile,
S-a rupt din locul lui de sus,
Pierind mai multe zile."


unsure.gif
Catalin
In sfarsit ajungem la partea interesanta... cea cu Catalin! jamie.gif
Felina
offtopic.gif
Catalin
Nu e deloc offtopic!
Felina
Ba da e offtopic.gif .
Tu trebuie sa contrazici aici, nu sa oftezi usurat! mad.gif


------------------------
roflmao.gif
Catalin
Din fericire, pot sa contrazic si sa oftez usurat in acelasi timp asa ca... ghinionul tau! harhar.gif
gypsyhart
"In vremea asta Catalin,
Viclean copil de casa,
Ce imple cupele cu vin
Mesenilor la masa,

Un paj ce poarta pas cu pas
A-mparatesii rochii,
Baiat din flori si de pripas,
Dar indraznet cu ochii,

Cu obrajei ca doi bujori
De rumeni, bata-i vina,
Se furiseaza pinditor
Privind la Catalina. "

unsure.gif
Catalin
Hei, mai usor cu "copil din flori", da?
gypsyhart
Cu cine vorbesti?
Catalin
Daca insinuezi ca as vorbi cu cineva, te contrazic! devil.gif
gypsyhart
Cu cine vorbesti???????
Catalin
Te repeti...
Vornicum
Buey, Cataline (or smth.) eu, ex Vornicum sunt tembel!

Contrazice-ma, bre menestrelule!
gypsyhart
"Dar ce frumoasa se facu
Si mândra, arz-o focul;
Ei Catalin, acu-i acu
Ca sa-ti încerci norocul.

Si-n treacat o cuprinse lin
Într-un ungher degraba.
– Da’ ce vrei, mari Catalin?
Ia du-t’ de-ti vezi de treaba."

Ups.

Catalin
QUOTE (PatricianuS @ 9 Aug 2005, 02:34 PM)
Buey, Cataline (or smth.) eu, ex Vornicum sunt tembel!

Contrazice-ma, bre menestrelule!

Nu esti tembel, mai, exVornicule, doar un geniu neinteles!
Vornicum
Si ca sa nu-l lasam pe Catalin sa se plictiseasca , pun urmatoarea afirmatie ce va sa fie contrazisa...
Catalin
Edit: postare dubla
Catalin
Nu de-aia o pui ci ca sa nu te plictisesti tu! Mi se pare mie sau nu prea te mai baga in seama lumea? devil.gif
Vornicum
Poi asta nu prezinta o problema. Era dezastru inainte de prea multa atentie. laugh.gif
Da' stai sa-ti prezint afirmatia...
Catalin
Nu era chiar dezastru... mai aveai macar echipa aia care acum vad ca a cam retrogradat!
Vornicum
Asa, asa ... Bachus members. Mi-s dragi si acum, insa i-am parasit eu ca sa salvez onoarea clubului. Cu mine in randul lor se duceau la fund prea repede.
Dom'le , pot sa prezint afirmatia mea pe care matale zici ca o poti contrazice?

New and improved
Catalin
QUOTE

Cu mine in randul lor se duceau la fund prea repede.


E vorba de sticle, nu? devil.gif

QUOTE

Dom'le , pot sa prezint afirmatia mea pe care matale zici ca o poti contrazice?


Pai hai, dom'le, prezint-o odata ca isi pierde audienta rabdarea!
Vornicum
O afirmatie compusa:

1. Fizic , tu vei inceta sa existi la un moment dat
2. Dumnezeu exista
3. Omul e o fiinta constienta.


Daca reusesti sa ma contrazici la toate cele 3 aspecte, eu te felicit sincer

[LAter edit] Am editat negatiile la punctele 2 si 3. Era sa ma contrazic singur laugh.gif
Boemule, ai conexiune slaba sau te-a pus seful la treaba serios, raspunzi la relanti. Am editat de 2 ori intre timp.
Oricum prezent esti in Poiana, te vad...
Catalin
Dom'le, astea-s 3 afirmatii, nu una. Asta daca n-am uitat eu sa numar si nu cred ca e cazul.

1. Din contra, tocmai fizic nu poti inceta sa existi niciodata! Gandeste-te ca fizic esti format din atomi care nu pot fi distrusi cu una cu doua si care isi vor continua existenta in mod independent si dupa ceea ce se cheama in mod abuziv moarte fizica. Si chiar dupa ce atomii sunt distrusi, ei se desfac in electroni, protoni si neutroni care isi continua existenta si tot asa mai departe. In esenta, componenta fizica nu se poate spune ca va inceta sa existe vreodata. Ce se poate spune este ca acea entitate abstracta denumita PatricianuS, entitate formata nu doar din partea fizica ci si din interactiunile ce au loc intre componentele fizice, va ajunge la un moment dat intr-un punct in care acele interactiuni vor fi drastic diferite de cum sunt ele astazi.

2. "Dumnezeu nu exista" este o afirmatie fara acoperire. De obicei la chestii asa de grele iti trebuie niste argumente pe masura, argumente pe care nu le ai asa ca afirmatia ta pica din start (in sensul ca nu este luata in considerare, nu ca este neaparat falsa).

3. Asta e cea mai hilara! laugh.gif Pai cum, dom'le, sa nu fie omul o fiinta constienta? adica domnia ta ai insirat niste litere mai sus din intamplare? si din intamplare au avut un inteles pentru mine si am putut sa le raspund? hai sa fim seriosi, te rog!

QUOTE

Daca reusesti sa ma contrazici la toate cele 3 aspecte, eu te felicit sincer


Te contrazic! nu sunt 3 aspecte, ci 4 cu asta! devil.gif
Catalin
Bai, ce faci, ai editat?! pai eu ti-am raspuns la primele!
Vornicum
Eu am editat fiindca punctele 2 si 3 se vroiau niste axiome si nu negatii. Am gresit eu aici.

Sa vad daca am inteles bine tema acestui thread...

Catalin este frumos si destept.
Catalin
Iar asta?!

Ti-am mai zis ca este invers, nu mai insista!
Vornicum
Am afirmat mai sus:
Omul e o fiinta constienta.

Tu ai raspuns ( in exact acelasi timp in care eu postam ) citez "Asta e cea mai hilara! Pai cum, dom'le, sa nu fie omul o fiinta constienta? adica domnia ta ai insirat niste litere mai sus din intamplare? si din intamplare au avut un inteles pentru mine si am putut sa le raspund? hai sa fim seriosi, te rog!"

Ai fost batut cu propriile arme wink.gif
Nu ai cum sa mai contrazici o afirmatie, cand tocmai ( in acelasi timp ) sustii corctitudinea ei.

SAH_MAT!
Catalin
rofl.gif

Pai, dom'le, in timp ce eu raspundeam mata editai si schimbai afirmatia in opusul ei! E frumos? e etic? eu zic ca nu...
Vornicum
Etic? Te rog frumos...
Stai sa-ti explic unde te-am facut mat, boemescule wink.gif

Omul e o fiinta constienta.

Contrazice-ma.
punctt
wacko.gif
Catalin
Nu merge asa, voinicule. Am zis de la inceput ca primesti doar o sansa la contrazicere. Nu ai voie sa te sucesti apoi pe varianta opusa! Daca nu iti convin conditiile, Poiana e mare si mai sunt si alte topicuri!
Vornicum
Daca intra un forumist care iti zice ca " Omul e o fiinta constienta" , tu nu poti sa-l contrazici.
Intelegi unde e ruptura in logica acestui thread? Mat poti primi de la absolut ORICINE.
Vornicum
Sa o luam altfel. Logic, poti sa contrazici doar jumatate din totalul propozitiilor. Cealalta jumatate o constituie negatiile lor.
Deci, compun inca o axioma, care asteapta contrazicere:

Nu poti sa contrazici toate propozitiile care pot fi formulate
Catalin
Am zis ca voi contrazice tot ce se scrie aici, nu tot ce poate fi scris aici. De asemenea, am zis ca ai dreptul la o varianta, nu si la varianta opusa. Asa ca, nice try cu editarea (btw, n-aveai interdictie la editare?! cea mai buna masura administrativa luata vreodata - ma intreb ce s-a intamplat cu ea) dar ai dat-o in bara!

Si, ca sa te contrazic, pot contrazice toate propozitiile care pot fi formulate dar aleg sa contrazic doar jumate dintre ele, anume cele a caror negatie nu a fost deja contrazisa!
Vornicum
Nu e asa. "A putea" inseamna ca e realizabila contrazicerea. Cum poti sa contrazici o propozitie si negatia ei in acelasi timp? NU SE POATE, nicicum, ca o dai in ilogica crasa.

btw,In majoritatea cazurilor ai contrazis folosindu-te de portita oferita de gramatica limbii romane. Nu ai contrazis fondul , ci forma. Asa cum ai incercat si acum
gypsyhart
"- "Ce voi? As vrea să nu mai stai
Pe ginduri totdeuna,
Să rizi mai bine si să-mi dai
O gura, numai una."

- "Dar nici nu stiu macar ce-mi ceri,
Da-mi pace, fugi departe -
O, de luceafarul din cer
M-a prins un dor de moarte." "

hh.gif
Vornicum
Mai lasa-ne , bre nene , cu Eminescu asta , ca ne-ai omorat de tot!
Catalin
QUOTE

Nu e asa. "A putea" inseamna ca e realizabila contrazicerea. Cum poti sa contrazici o propozitie si negatia ei in acelasi timp? NU SE POATE, nicicum, ca o dai in ilogica crasa.


Ba se poate foarte simplu! Poti contrazice aspecte diferite ale frazelor care par/sunt opuse.

QUOTE

btw,In majoritatea cazurilor ai contrazis folosindu-te de portita oferita de gramatica limbii romane. Nu ai contrazis fondul , ci forma. Asa cum ai incercat si acum


Te contrazic, nu e vorba de majoritatea cazurilor, ci e o minoritate. Oricum, irelevant! contrazic cum vreau eu!

QUOTE

Mai lasa-ne , bre nene , cu Eminescu asta , ca ne-ai omorat de tot!


Lasa omul in pace ca e partea cu Catalin, stie ce spune! biggrin.gif
Vornicum
1+1=2
Catalin
Esti plictisitor... a mai fost asta!
Vornicum
A. 2+2=4
B. 23x3=69
C. 100-1=99.

Contrazice-ma!
Felina
Ma enerveaza Vornicu.

Catalin, ai cuvantul! smile.gif
Vornicum
Stiu ca nu sunt pe placul doamnelor din Poiana care sunt casatorite sau ceva de genul. In fond am 26 ani si jumate. Dar nu vreau sa ma cert din cauza asta. Nu le plac, asta e....
Catalin, ai cuvantul la contraziceri. Sa te vad.
Catalin
QUOTE (PatricianuS @ 16 Aug 2005, 03:02 PM)
A. 2+2=4
B. 23x3=69
C. 100-1=99.

Contrazice-ma!

A.2+2=4?!

Ce prostie! nu exista nici un numar natural A astfel incat A.2+2 sa fie 4! La fel si pentru restul!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.