Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
colectionara
Cat timp ii ai, e bine.
Catalin
In continuare iti scapa partea cea importanta. Nu ca ii ai ci in ce sens ii ai si pentru cat timp!
alfa
Esti prietena noastra...eu n-am nimic cu tine,... mai ales ca opiniile se pot schimba. Ai avut si tu o mica ratacire cu Rapidul ala...Acum cred ca intelegi ca a fost o gluma. smile.gif
Are sens Catalin tocmai ca are. Sensul nu are a face cu valoarea de adevar. Daca eu spun Colectionarei: Sa nu mai spui hai Rapid este o mare greseala!-propozitia asta fiind un indemn nu poate fi considerata adevarata sau falsa dar ea are sens. Apoi intrebarile au sens desi ele nu pot fi considerate ca fiind adevarate sau false ( raspunsurile la ele pot fi astfel) Daca eu te intreb `cate zile are luna Mai?` tu poti spune despre aceasta propozitie ca nu are sens?
Una e sensul alta valoarea de adevar.
`Aceasta propozitie este falsa` e o propozitie paradoxala. Daca spui despre ea ca e adevarata rezulta din ce afirma ca e falsa si invers. Falsul ei ii conduce la adevarul ei si viceversa, dar nu poti spune ca nu are sens pentru ca o intelegi.
Propozitia spusa de mine e falsa. N-o poti contrazice, pentru ca daca ai face-o ai intra intr-o miscare paradoxala. Contrazicand-o ai afirma exact contrariul faptului ca o contrazici, pentru ca ea te atrage in capcana ...prin anuntarea reusitei...Daca nu o contrazici, daca nu poate fi contrazisa si nu poate fi pentru ca abia atunci ar incepe paradoxul ea e o propozitie falsa, deci n-o poti contrazice. E alt caz decat la cealalta acolo trecerea de la adevar la fals si invers se facea direct fara a avea nevoie de un act suplimentar ca cel al contrazicerii. Aici nu e nevoie, daca spun ca e falsa, pentru ca daca ar fi adevarata ar conduce la paradox ( si doar in acel caz ) nu e nici o problema. Tocmai de aceea e si falsa pentru ca in caz contrar duce la paradox.Deci asta are si sens si valoare de adevar. smile.gif
Catalin
QUOTE

Esti prietena noastra


In caz ca nu stiai e prietena mea, nu a noastra! tongue.gif

QUOTE

Are sens Catalin tocmai ca are. Sensul nu are a face cu valoarea de adevar. Daca eu spun Colectionarei: Sa nu mai spui hai Rapid este o mare greseala!-propozitia asta fiind un indemn nu poate fi considerata adevarata sau falsa dar ea are sens.


In primul rand aceasta nu e o propozitie. Sunt mai multe predicate pe-acolo. In al doilea rand, intr-adevar, aceasta fraza nu este lipsita de sens ci este echivalenta cu "eu iti spun/ordon/etc. sa nu mai spui..." o propozitie adevarata din start.

QUOTE

Daca eu te intreb `cate zile are luna Mai?` tu poti spune despre aceasta propozitie ca nu are sens?
Una e sensul alta valoarea de adevar.


Te deranjeaza semnul de intrebare?! pai si asta e echivalenta cu "te intreb cate zile are luna Mai", propozitie care este iarasi adevarata. Nu vad problema si nici legatura cu propozitiile auto-referentiale care sunt chiar lipsite de sens!

QUOTE

Propozitia spusa de mine e falsa. N-o poti contrazice, pentru ca daca ai face-o ai intra intr-o miscare paradoxala.


Insasi aceasta remarca intra intr-o miscare paradoxala, nu observi? spui ca e falsa si apoi ca n-o pot contrazice... ceva e in neregula aici.

QUOTE

daca spun ca e falsa, pentru ca daca ar fi adevarata ar conduce la paradox ( si doar in acel caz ) nu e nici o problema. Tocmai de aceea e si falsa pentru ca in caz contrar duce la paradox.Deci asta are si sens si valoare de adevar.


Nu merge gandirea asta dintr-un motiv simplu: daca ar fi falsa ar conduce la paradox! smile.gif

Singura cale de a evita paradoxul e sa consideram ca e lipsita de sens - si chiar e!
alfa
QUOTE
In caz ca nu stiai e prietena mea, nu a noastra!

A ta mai mult si a noastra mai putin ca vorbim cu ea pe forum. smile.gif
QUOTE
In primul rand aceasta nu e o propozitie. Sunt mai multe predicate pe-acolo.

Te legi de amanunte nesemnificative...puteam sa spun doar` sa nu mai sustii Rapidul`
QUOTE
In al doilea rand, intr-adevar, aceasta fraza nu este lipsita de sens ci este echivalenta cu "eu iti spun/ordon/etc. sa nu mai spui..." o propozitie adevarata din start.

QUOTE
Te deranjeaza semnul de intrebare?! pai si asta e echivalenta cu "te intreb cate zile are luna Mai", propozitie care este iarasi adevarata. Nu vad problema si nici legatura cu propozitiile auto-referentiale care sunt chiar lipsite de sens!


Confunzi valoarea de adevar a continutului unei propozitii cu valoarea de adevar a faptului ca tu o spui. De pilda daca eu spun : `Luna Mai are 30 de zile ` aceasta e o propozitie falsa desi e adevarat ca eu spun ca luna Mai are 30 de zile. Dar spun ceva neadevarat. Orice manual elementar de logica te va lamuri daca propozitiile imperative sau interogative au sau nu valoare de adevar....
QUOTE
Insasi aceasta remarca intra intr-o miscare paradoxala, nu observi? spui ca e falsa si apoi ca n-o pot contrazice... ceva e in neregula aici.

Exact e falsa, dar n-o poti tu contrazice:) Ea nu spune nimic despre mine ci despre tine:). Eu pot afirma ca ea e falsa si ca tu nu o poti contrazice. Daca tu ai afirma acest lucru ai intra in paradox, eu nu , pentru ca nu se refera la mine smile.gif
QUOTE
Nu merge gandirea asta dintr-un motiv simplu: daca ar fi falsa ar conduce la paradox!

Nu orice propozitie falsa conduce la paradox. Bizareria cu propozitia asta e ca valoarea ei de adevar depinde culmea de cine afirma despre ea ca e falsa. Mai exact valoarea ei de adevar nu e independenta de cel ce o determina, pentru ca ea pune in joc prin insasi continutul pe care il are unul dintre subiectii care ar putea incerca sa-i stabileasca valoarea de adevar: pe tine! Mai mult te pune in asa fel incat nu te poti raporta in nici un fel la ea, te pune in paradox. Noi ceilalti putem spune ca e falsa tocmai pentru ca tu nu poti s-o contrazici, cum de fapt nu poti nici sa o admiti, pentru ca daca ai face asta ar trebui s-o contrazici si deci ai intra in contradictie ( admiti, dar contrazici ). Doar tu esti `paralizat` in legatura cu ea noi ceilalti nu...noi doar constatam daca o poti sau nu contrazice. Despre tine vorbeste...tu esti in joc. smile.gif
Sigur ramane intrebarea: cum e posibil ca tu sa nu poti spune ca e falsa..si doar noi sa putem face asta, nu e valoarea de adevar independenta de cel care o stabileste?...paradoxurile logicii..
QUOTE
Singura cale de a evita paradoxul e sa consideram ca e lipsita de sens - si chiar e!

Are sens o putem intelege, putem intelege si paradoxul pe care il naste, ba chiar are si o valoare de adevar ciudata...e falsa, dar exista cineva care nu poate afirma asa ceva...
Vornicum
Yo people. Stati sa ma dumiresc si sa-mi trag sufletul ( m-am inecat partial si temporar ) de la emotia stirii auzite tocmai acum.
Adicatelea boemul are prietena in persoana unei forumiste de pe aici? Si ce colectioneaza ea, corzi de kitara clasica sau poezii de Eminescu?

Fraza de contrazis : EMINESCU NU ESTE UN POET.

Oare chiar poate sa ma contrazica? rofl.gif
Dark Angel
Iubitel...te contrazic eu: aia de o scrisesi tu nu e fraza...sorry. E doar o propozitie. rolleyes.gif devil.gif 23.gif

And...nice to see you around again. I really missed you. roflmao.gif
Vornicum
Si eu pe tine.
Vezi ca l-am prins pe catalin cu garda jos? Nu poate sa contrazica o axioma poetica!
carrad
afirmatia ta, patriciene, are cateva vicii:

1. eminescu A FOST un poet....ca e oale si ulcele, saracul.
2. eminescu a mai fost si jurnalist, si prozator....hmmm, sa ma gandesc...o mai fi fost el ceva.
Vornicum
Da , a mai fost si filosof. I-am explicat lui Catalin treaba asta mai acum ceva timp wink.gif

Carrad, lasa-l pe musiu Catalin sa contrazica, nu-i lua painea de la gura.
axel
QUOTE (PatricianuS @ 15 Sep 2005, 11:50 AM)
Carrad, lasa-l pe musiu Catalin sa contrazica, nu-i lua painea de la gura.

Te contrazic. Formularea "a lua painea de la gura" implica ideea ca Catalin face un profit din a raspunde pe acest topic. Acest lucru este fals.
Vornicum
rofl.gif
QUOTE (axel si gramatica)
implica ideea ca Catalin

Ca bine zici, ca care esti.
axel
QUOTE (PatricianuS @ 15 Sep 2005, 02:31 PM)
rofl.gif
QUOTE (axel si gramatica)
implica ideea ca Catalin

Ca bine zici, ca care esti.

Te contrazic. Cacofonia, intentionata sau nu, nu are nici o legatura cu gramatica.
Definitia cacofoniei:
QUOTE
CACOFONÍE, cacofonii, s.f. Asociaţie neplăcută de sunete; cacofonism. ♦ (Muz.) Suprapunere de sunete discordante; lipsă de armonie. – Din fr. cacophonie.
Trimis de cata, 23/06/2002. Sursa: DEX '98 
Vornicum
Da, da' de aia tot suna aiurea. rofl.gif

Ca casa mea e-n varf de munte
Ca cand ajung la ea
Ma doare-n frunte.
Of of mai mai.

PS: Ca Catalin asta nu ne mai contrazice odata?
Catalin
VornicianuS, ce sa te mai contrazic, nu vezi ca te-au contrazis deja altii?
Vornicum
Cine-i VornicianuS?
rofl.gif
Catalin
Un clovn! devil.gif
Vornicum
Noah bine , sa continuam...

Vreau sa ma insor vara anului viitor.
Catalin
Daca ai vrea sa te insori, nu ti-ai insela iubita.
Vornicum
QUOTE (Mihai la cereri si nemultumiri)
Catalin e doar o sursa de amuzament pentru forumisti...


Catalin
QUOTE (PatricianuS @ 26 Sep 2005, 02:17 PM)
QUOTE (Mihai la cereri si nemultumiri)
Catalin e doar o sursa de amuzament pentru forumisti...

Nu era la cereri si nemultumiri ci la "Sugestii, reclamatii si anunturi".
Vornicum
Si eu ce-am zis? rofl.gif
Catalin
O prostie, nu ca am fi surprinsi! smile.gif
Vornicum
Am auzit ca ti-ai dori sa moderezi iarasi.

Poti sa contrazici ce am zis eu mai sus? Si esti constiient cand o vei face?
Catalin
Sa moderez? nu imi doresc dar cand vad pe mainile cui intra hanul o simt ca pe o datorie!
Vornicum
Mihai modereaza bine, boemule, de ce zici prapastia asta?
Esti suparat ca Mihai ti-a luat condeiul si acum vrei rascoala. Noah bine, nu asa se face nonono.gif
Catalin
Mihai e adminstrator, domn'e... ce tot aburesti lumea pe-aici?
Vornicum
Nu aburesc , bre tatae, pe nimeni. Asa e, esti suparat!

Suparat, suparat sunt Doamne iarasi, suparat...
Catalin
Vornicianule, esti patetic... da' ai voie ca faci trafic pe topicul asta. Maine-poimaine ajunge la o mie de postari! jamie.gif
Vornicum
Dimpotriva , boemule, eu ( sa fiu moderator, or smth ) ti-as inchide topicul, ca e cam aiurea.
Poi cum palaria mea ii contrazici pe toti, ce treaba e asta?
Catalin
E o treaba complexa, vornicelule... mult peste capacitatea musteriului mediu. Nu e de mirare ca nu intelegi cum e posibil
alfa
Asta e topicul unde Catalin va contrazice.
Catalin
Absurd... ala e doar un post pe care Catalin il contrazice!
colectionara
Ce este este.
Fitzcarraldo
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 03:18 PM)
cand vad pe mainile cui intra hanul o simt ca pe o datorie!

Da ce, traiesti de pe urma forumului asta ?
Catalin
QUOTE (colectionara @ 26 Sep 2005, 10:31 PM)
Ce este este.

Asta doar pentru ca nefiinta este instabila.
Catalin
QUOTE (Fitzcarraldo @ 26 Sep 2005, 10:38 PM)
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 03:18 PM)
cand vad pe mainile cui intra hanul o simt ca pe o datorie!

Da ce, traiesti de pe urma forumului asta ?

Daaa, aPsolut... nu stiati? Mihai ma plateste cu bani buni pentru postarile mele! ohyeah.gif
Fitzcarraldo
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 10:48 PM)
Daaa, aPsolut... nu stiati? Mihai ma plateste cu bani buni pentru postarile mele!  ohyeah.gif

Era o intrebare retorica. wink.gif
alfa
QUOTE
Absurd... ala e doar un post pe care Catalin il contrazice!


Daca e un post pe care Catalin il contrazice desi inca nu a facut-o ci doar si-a anuntat intentia inseamna ca asta nu e topicul unde Catalin va contrazice.
Catalin
Cum inca nu a facut-o?! a facut-o!
Catalin
QUOTE (Fitzcarraldo @ 26 Sep 2005, 10:51 PM)
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 10:48 PM)
Daaa, aPsolut... nu stiati? Mihai ma plateste cu bani buni pentru postarile mele!  ohyeah.gif

Era o intrebare retorica. wink.gif

Erau doua intrebari retorice! "de ce" si "traiesti de pe urma forumului".
alfa
Daca a facut-o inseamna ca asta nu e topicul unde Catalin va contrazice. Asta spune postul.
Dar daca vrei sa scapam de smecheria cu postul poftim:

Acesta este un post in care se afirma ca in topicul in care el a fost postat Catalin va contrazice.
Catalin
Gresit, nu afirma ca "in topicul in care el a fost el postat Catalin va contrazice" ci afirma ca el insusi este un post in care se afirma "in topicul in care el a fost postat Catalin va contrazice". E o diferenta de nivel de afirmare!
Fitzcarraldo
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 10:57 PM)
QUOTE (Fitzcarraldo @ 26 Sep 2005, 10:51 PM)
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 10:48 PM)
Daaa, aPsolut... nu stiati? Mihai ma plateste cu bani buni pentru postarile mele!  ohyeah.gif

Era o intrebare retorica. wink.gif

Erau doua intrebari retorice! "de ce" si "traiesti de pe urma forumului".

Yeh right, whatever .... yawn.gif
Catalin
Se scrie "yeah right", nu "yeh right".
Fitzcarraldo
Filosofule, zi-mi si mie o idee filosofica. wink.gif

alfa
QUOTE
Gresit, nu afirma ca "in topicul in care el a fost el postat Catalin va contrazice" ci afirma ca el insusi este un post in care se afirma "in topicul in care el a fost postat Catalin va contrazice". E o diferenta de nivel de afirmare!


Nu e nimic gresit chiar asta afirma nu l-ai contrazis cu nimic.
Catalin
QUOTE (Fitzcarraldo @ 26 Sep 2005, 11:24 PM)
Filosofule, zi-mi si mie o idee filosofica. wink.gif

Nu vreau!
Catalin
QUOTE (alfa @ 26 Sep 2005, 11:25 PM)
QUOTE
Gresit, nu afirma ca "in topicul in care el a fost el postat Catalin va contrazice" ci afirma ca el insusi este un post in care se afirma "in topicul in care el a fost postat Catalin va contrazice". E o diferenta de nivel de afirmare!


Nu e nimic gresit chiar asta afirma nu l-ai contrazis cu nimic.

Mai citeste o data mai atent! Nu afirma ce ai zis tu ca afirma ci doar afirma ca afirma ce ai zis tu ca afirma!
Fitzcarraldo
QUOTE (Catalin @ 26 Sep 2005, 11:27 PM)
Nu vreau!

Una asa de-a ta, sau te pomenesti ca n-ai ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.