Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
colectionara
Un scenariu posibil: Personajul X, simtindu-se nedreptatit de soarta, urla (fara sa astepte ca soarta sau altcineva sa ii raspunda, ci din dorinta de a se descatusa): "De ce?".

A fost o intrebare retorica.
gypsyhart
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 01:24 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 19 Nov 2004, 11:41 AM)
Catalin, nu este de ajuns sa afirmi  ca poti....

Sa admitem ca ai avea dreptate....(ca nu vrei de fapt, nicidecum ca nu poti)
De ce nu vrei sa ma contrazici?

Te-am contrazis deja. Tu vrei doar sa ma provoci, nu esti sincer in cautarea contrazicerii! ohyeah.gif

Catalin, de ce nu vrei sa ma mai contrazici mai departe?
De ce spui "nu esti sincer in cautarea contrazicerii"?

Catalin
QUOTE (flower @ 19 Nov 2004, 12:25 PM)
QUOTE
Semnatura mea nu afirma ca sunt un domn. Doar e citata o persoana care spune ca sunt domn. E o diferenta!


probabil te-a magulit afirmatia respectiva din moment ce ai ales-o ca si semnatura
wink.gif rolleyes.gif

Nu m-a magulit dar am considerat-o reprezentativa!
Catalin
QUOTE (cactus @ 19 Nov 2004, 01:07 PM)
ce bine ca nu va cheama pe nici unu dintre voi nici aici nici in viata reala - Cactus roflmao.gif roflmao.gif
Ce ne-am mai contrazice... yay.gif drunk.gif

Cactus, n-ai de unde sa stii... poate ne cheama si cactus in viata reala! devil.gif
Catalin
QUOTE (colectionara @ 19 Nov 2004, 01:24 PM)
Un scenariu posibil: Personajul X, simtindu-se nedreptatit de soarta, urla (fara sa astepte ca soarta sau altcineva sa ii raspunda, ci din dorinta de a se descatusa): "De ce?".

A fost o intrebare retorica.

Nu a fost deloc retorica. A fost adresata unui personaj imaginar sau a fost impersonala. Dar nu retorica!
Catalin
QUOTE (gypsyhart @ 19 Nov 2004, 01:52 PM)
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 01:24 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 19 Nov 2004, 11:41 AM)
Catalin, nu este de ajuns sa afirmi  ca poti....

Sa admitem ca ai avea dreptate....(ca nu vrei de fapt, nicidecum ca nu poti)
De ce nu vrei sa ma contrazici?

Te-am contrazis deja. Tu vrei doar sa ma provoci, nu esti sincer in cautarea contrazicerii! ohyeah.gif

Catalin, de ce nu vrei sa ma mai contrazici mai departe?
De ce spui "nu esti sincer in cautarea contrazicerii"?

Ti-am spus deja, nu mai repet!
colectionara
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 05:09 PM)
QUOTE (colectionara @ 19 Nov 2004, 01:24 PM)
Un scenariu posibil: Personajul X, simtindu-se nedreptatit de soarta, urla (fara sa astepte ca soarta sau altcineva sa ii raspunda, ci din dorinta de a se descatusa): "De ce?".

A fost o intrebare retorica.

Nu a fost deloc retorica. A fost adresata unui personaj imaginar sau a fost impersonala. Dar nu retorica!

Ori glumesti, ori nu stii ce e aia retoric, ori stii ca am dreptate in problema asta dar refuzi sa admiti - de dragul contrazicerii, ori altceva biggrin.gif.
Chiar as vrea sa stiu ce intelegi tu prin adjectivul retoric, in special cand acesta determina substantivul intrebare.
Catalin
Dex-ul nu ofera un raspuns. Dar, din cate stiu eu, intrebare retorica inseamna o intrebare care isi contine si raspunsul si este oarecum redundanta din aceasta cauza.
carrad
nu in DEX se cauta raspunsul asta, ci intr-un dictionar de tropi...pentru ca intrebarea retorica este o figura de stil...provenita tocmai din retorica... rolleyes.gif
Mihai
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 04:14 PM)
Ti-am spus deja, nu mai repet!

Pleonasm.
Catalin
QUOTE (Mihai @ 19 Nov 2004, 10:40 PM)
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 04:14 PM)
Ti-am spus deja, nu mai repet!

Pleonasm.

In nici un caz! blink.gif

De ce ar fi acaea o constructie pleonastica?
Mrs. Rogers
Tautologie atunci? rolleyes.gif
Mihai
QUOTE
In nici un caz! 
De ce ar fi acaea o constructie pleonastica?


Dictionar de Pleonasme.
gypsyhart
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 05:14 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 19 Nov 2004, 01:52 PM)
QUOTE (Catalin @ 19 Nov 2004, 01:24 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 19 Nov 2004, 11:41 AM)
Catalin, nu este de ajuns sa afirmi  ca poti....

Sa admitem ca ai avea dreptate....(ca nu vrei de fapt, nicidecum ca nu poti)
De ce nu vrei sa ma contrazici?

Te-am contrazis deja. Tu vrei doar sa ma provoci, nu esti sincer in cautarea contrazicerii! ohyeah.gif

Catalin, de ce nu vrei sa ma mai contrazici mai departe?
De ce spui "nu esti sincer in cautarea contrazicerii"?

Ti-am spus deja, nu mai repet!

Catalin, desi am mai spus o sa repet....
TE PROVOC SA MA CONTRAZICI!!

De ce nu s'ar schimba nimic esential?
La ce te referi cand spui "ti'am spus deja, nu mai repet!"?


Catalin
QUOTE (Mihai @ 20 Nov 2004, 10:28 AM)
QUOTE
In nici un caz! 
De ce ar fi acaea o constructie pleonastica?


Dictionar de Pleonasme.

Dictionarul de Pleonasme nu poate fi o cauza, cel mult un efect! rolleyes.gif
Catalin
QUOTE (toxic @ 20 Nov 2004, 06:51 AM)
Tautologie atunci? rolleyes.gif

Nu, tautologie ar fi, de exemplu, "Ti-am spus deja, deci repet".
colectionara
Iti place sa castigi.
Catalin
Nu neaparat. Imi place sa castig doar cand am dreptate!
gio19ro
Iti place sa ai dreptate.
colectionara
Rezulta ca atunci cand iti place ca ai castigat la sah consideri ca ai avut dreptate laugh.gif.
Catalin
QUOTE (gio19ro @ 21 Nov 2004, 10:13 PM)
Iti place sa ai dreptate.

Mai degraba mi-e indiferent... sunt avantaje si dezavantaje! daca ai dreptate, domini oarecum scena. Dar daca n-ai, macar inveti ceva nou, devii mai destept!
Catalin
QUOTE (colectionara @ 21 Nov 2004, 10:14 PM)
Rezulta ca atunci cand iti place ca ai castigat la sah consideri ca ai avut dreptate laugh.gif.

Si chiar aveam! tongue.gif
colectionara
In ce fel?
Mihai
QUOTE
Dictionarul de Pleonasme nu poate fi o cauza, cel mult un efect!

Un asemenea dictionar poate ajuta un intelectual in efortul sau de a afla de ce o anume expresie este considerata pleonasm. Un intelectual si... nu numai (referindu-ma aici la cei ce nici macar in cazul unei formulari de genul "nu mai repet" nu sunt capabili sa observe formularea pleonastica rolleyes.gif )
Mrs. Rogers
QUOTE (Catalin @ 21 Nov 2004, 09:37 PM)
QUOTE (toxic @ 20 Nov 2004, 06:51 AM)
Tautologie atunci? rolleyes.gif

Nu, tautologie ar fi, de exemplu, "Ti-am spus deja, deci repet".

Nici asta nu cre ca e tautologie. Din cauza lui "deci" constructia devine logica.
N-avem un prof de romana pe aici? cry.gif
Catalin
QUOTE (Mihai @ 21 Nov 2004, 10:53 PM)
QUOTE
Dictionarul de Pleonasme nu poate fi o cauza, cel mult un efect!

Un asemenea dictionar poate ajuta un intelectual in efortul sau de a afla de ce o anume expresie este considerata pleonasm. Un intelectual si... nu numai (referindu-ma aici la cei ce nici macar in cazul unei formulari de genul "nu mai repet" nu sunt capabili sa observe formularea pleonastica rolleyes.gif )

Plictisesti... spune-ne clar ce e gresit, fara apeluri la autoritate! Eu zic ca nu e nimic in neregula!
Catalin
QUOTE (toxic @ 21 Nov 2004, 10:56 PM)
QUOTE (Catalin @ 21 Nov 2004, 09:37 PM)
QUOTE (toxic @ 20 Nov 2004, 06:51 AM)
Tautologie atunci? rolleyes.gif

Nu, tautologie ar fi, de exemplu, "Ti-am spus deja, deci repet".

Nici asta nu cre ca e tautologie. Din cauza lui "deci" constructia devine logica.
N-avem un prof de romana pe aici? cry.gif

E logica... si tautologie! rolleyes.gif
Mihai
Deh... unii se plictisesc repede, uitand, bietii, ca rolul lor era doar sa contrazica. rolleyes.gif
Dar fa-ti cadou un Dictionar de Pleonasme de ziua ta. Sau ti-e teama ca acel dictionar nu va putea fi contrazis?
Ei, exista un tratament pentru temeri de acest gen, dar... nu la Poiana, nu La Han. wink.gif

QUOTE
Eu zic ca nu e nimic in neregula!

Nu esti singurul. Asa spune si un elev mediu de clasa a... hmm.gif V-a. spoton.gif
Catalin
Atacuri ad hominem in lipsa argumentelor adevarate. O tactica la fel de veche pe cat lumea insasi!
Mihai
Ai dificultati la citire? In cadrul Dictionarului de Pleonasme vei gasi si explicatia pentru care respectiva expresie este considerata pleonasm.
Slaba insa tentativa de a contrazice. Copilareasca as spune, din partea unei persoane ce se considera intelectual. Topicul de fata insa pare sa nu-ti sustina pozitia... rolleyes.gif
Dar, deh, daca unii vor cu tot dinadinsul sa se faca de ras... spoton.gif

Pentru a evita aparitia unor contraziceri aberante precum cele de mai sus, nu voi mai trimite mesaje complexe [hh.gif] de genul "mai repet" este pleonasm, acesta fiind ultimul reply din cadrul acestui topic. Sau penultimul, in cazul in care topicul va fi inchis. ohyeah.gif
Vornicum
Si uite asa Mihai l-a facut praf pe Boemul Risipitor care vrea sa se contrazica.
Catalin
QUOTE (Mihai @ 22 Nov 2004, 10:27 AM)
Ai dificultati la citire? In cadrul Dictionarului de Pleonasme vei gasi si explicatia pentru care respectiva expresie este considerata pleonasm.
Slaba insa tentativa de a contrazice. Copilareasca as spune, din partea unei persoane ce se considera intelectual. Topicul de fata insa pare sa nu-ti sustina pozitia... rolleyes.gif
Dar, deh, daca unii vor cu tot dinadinsul sa se faca de ras... spoton.gif

Pentru a evita aparitia unor contraziceri aberante precum cele de mai sus, nu voi mai trimite mesaje complexe [hh.gif] de genul "mai repet" este pleonasm, acesta fiind ultimul reply din cadrul acestui topic. Sau penultimul, in cazul in care topicul va fi inchis. ohyeah.gif

Altfel spus nu esti in stare sa spui de ce respectiva expresie e un pleonasm si atunci te refugiezi apeland la o pseudo-evidenta a chestiei pe care trebuie sa o argumentezi. Singurul lucru bun din aceasta tactica este decizia ta de a nu mai posta aici. Intr-adevar, nu este un topic pentru toti. Mai important, nu este un topic pentru cei ce nu suporta sa fie contrazisi! ohyeah.gif
Catalin
QUOTE (Vornicum @ 22 Nov 2004, 10:34 AM)
Si uite asa Mihai l-a facut praf pe Boemul Risipitor care vrea sa se contrazica.

Mai Catelus, analiza ta este eronata. Ca sa nu mai zic ca daca nu ar fi eronata ar fi, oricum, superflua!
gypsyhart
Catalin, ce faci?
Vornicum
Eu doar observ in topicul de fata, dom'le Boem, eu nu doresc sa te contrazic, ca de contrazis te contrazici matale singur spoton.gif. Am observat ca sefu matoara podeaua cu tine in ceea ce priveste contraargumentele si m-am exprimat. Daca se intampla invers ziceam ( cu placere ) si varianta aia.
Dar , cum zicea chinezul japonez nascut intr-o casa din Corea din parinti marocani : "Nu ma mai contrazice , ca nu ma intereseaza"
Catalin
Dom'le Vornic, matale nu esti doar un observator, te si implici in fenomen. Acum, eu sunt de acord ca de la Heisenberg incoace e clar ca nu exista observator care sa nu se implice dar matale esti mult peste nivelul impus de principiul de incertitudine!

Si ce inseamna verbul "a matoara"? nu-mi este cunoscut! devil.gif
Mihai
QUOTE
Altfel spus nu esti in stare sa spui de ce respectiva expresie e un pleonasm si atunci te refugiezi apeland la o pseudo-evidenta a chestiei pe care trebuie sa o argumentezi.

Am dubii ca un intelectual (ohyeah.gif) ce nu a fost in stare sa sesizeze un pleonasm de acest gen poate intelege o explicatie referitoare la statulul de pleonasm al respectivei expresii.

QUOTE
nu este un topic pentru cei ce nu suporta sa fie contrazisi!

Atunci... tu ce cauti aici? rolleyes.gif Daca nici macar pentru o afirmatie simpla, precum "mai repet este pleonasm" nu esti capabil sa te abtii de la a contrazice?
Desigur, exista o limita intre ideea de a contrazice (ce, pana la un punct, poate fi chiar o arta) si kitsch-ul pe care il manifesti in cadrul acestui topic. Un kitsch de... intelectual. rolleyes.gif
Mihai
QUOTE (Vornicum @ 22 Nov 2004, 10:34 AM)
Si uite asa Mihai l-a facut praf pe Boemul Risipitor care vrea sa se contrazica.

Te inseli. rolleyes.gif Nu este nevoie sa intervin, se face singur de ras. hmm.gif
Vornicum
QUOTE (Mihai @ 22 Nov 2004, 10:27 AM)

Pentru a evita aparitia unor contraziceri aberante precum cele de mai sus, nu voi mai trimite mesaje complexe [hh.gif] de genul "mai repet" este pleonasm, acesta fiind ultimul reply din cadrul acestui topic. Sau penultimul, in cazul in care topicul va fi inchis. ohyeah.gif

Observ ca va contraziceti toti singuri pe topicul asta ceva de speriat. hh.gif rofl.gif
Vornicum
QUOTE (Mihai @ 22 Nov 2004, 11:13 AM)
QUOTE (Vornicum @ 22 Nov 2004, 10:34 AM)
Si uite asa Mihai l-a facut praf pe Boemul Risipitor care vrea sa se contrazica.

Te inseli. rolleyes.gif Nu este nevoie sa intervin, se face singur de ras. hmm.gif

Pai eu ce incerc sa-i tot explic de cand il cunosc tongue.gif .
Mihai
QUOTE
ultimul reply din cadrul acestui topic

Ultimul reply dintr-o serie de reply-uri. harhar.gif Acum a inceput o noua serie. rofl.gif
gypsyhart
Catalin, de ce nu mai raspunzi la mesajele mele?
Mihai
Nu-i place sa mai repete. biggrin.gif
carrad
Mihai, daca mai repeti mult, o sa ajung sa spun ca sunt baba batrana rofl.gif
si io sunt asa o baba tanara devil.gif

asadar, catalin, mai revino pe topicul tau hh.gif
Mihai
Ei, ce-ai tu daca mai repet eu din nou si inca o data? nonono.gif harhar.gif

Statutul de baba tanara trebuie castigat! Lanseaza un topic. rofl.gif
Vornicum
DA, DA ... sa revina ca vrem sa ne mai distram... care este! tongue.gif
Vornicum
user posted image

ASTA-I O KITARA CLASICA! Sa ma contrazica cineva
carrad
vornice....asta e un pletos tongue.gif rofl.gif
actionmedia
QUOTE (actionmedia @ 19 Nov 2004, 12:09 PM)
QUOTE (Catalin @ 18 Nov 2004, 01:17 PM)
QUOTE (actionmedia @ 18 Nov 2004, 01:08 PM)
Ce topic plictisitor yawn.gif

In mod evident, topicul nu este plictisitor. In doar 24 de ore s-au strans aproape 150 de posturi de la 23 de forumisti diferiti. Asemenea statistica nu cred ca vezi la absolut nici un alt thread de pe Han.

Tocmai pentru ca are foarte multe raspunsuri pe ora este un topic plictisitor, dupa primele 3 pagini m-a apucat plictiseala si nu am citit restul postarilor. Stii cum zice proverbul "ce e prea mult strica"

Nici mie nu mi-a mai raspuns la acest mesaj sad.gif . Observati cand a fost postat. Ori nu l-a observat, ori se face ca nu-l observa pentru ca nu are replica devil.gif
carrad
QUOTE (Mihai @ 22 Nov 2004, 12:43 PM)
Statutul de baba tanara trebuie castigat! Lanseaza un topic. rofl.gif

nu mai vreau sa repet, MIHAI: a constatat toata lumea ca sunt o baba tanara! si bunicuta pe deasupra! spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.