Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Cla
QUOTE (MariusTR @ 11 Jan 2006, 01:36 PM)
Si nu e trendy kestia asta? .... Sir Elton tocmai s-a casatorit, George Michael e pe fir ... deja e o moda asta cu dragostea pe invers... Ghostule, tu nu esti tentat?... te scot la un suc...

rofl.gif ...si eu voiam sa-l dezvirginez pe mutulica rofl.gif
Hai drunk.gif

Filozofule boem, nu fi asa de rau ca nu-ti sta. Take it easy, it's just party smile.gif
Catalin
Cla, pe bune! Nu ne intereseaza fantasmele tale orgiastice.
Cla
Ce bine rolleyes.gif
Vornicum
Ia fi atent acilea boemule propozitie de contrazis :

Sexul nebun creste speranta de viata.

PS: Catalin, ce mai faci puisor ? wub.gif
Catalin
QUOTE

Ia fi atent acilea boemule propozitie de contrazis :

Sexul nebun creste speranta de viata.


Mariusica, fii atent aici, contrazicere:
Sexul nebun implica exagerari fizice. Orice exagerare fizica duce la scurtarea vietii unei celule. Si cum stim ca o celula are un numar limitat de reproduceri la dispozitie, rezulta ca sexul nebun duce la imbatranire prematura si scade speranta de viata.
Vornicum
Eu te contrazic... omul ( implicit femeie sau barbat ) care nu face sex regulat si multumitor ( adica partenerul nu o face bine ) e un om nefericit. Un om nefericit moare mai degraba decat unul fericit.

Q.E.D.
Catalin
QUOTE

omul ( implicit femeie sau barbat ) care nu face sex regulat si multumitor ( adica partenerul nu o face bine ) e un om nefericit.


Tu ai reusit sa faci sex si sa nu te regulezi? rofl.gif
Vornicum
Cataline, mai usir cu limbajul ca aici nu suntem la balamuc... de unde ai dedus ca daca te regulezi nu faci sex... ca nu am zis asta
Catalin
Nici eu n-am zis aia.
Vornicum
Si atunci ce ai zis, boemule cantaretz? ( Poate nu stiti, dar catalin are o kitara clasica )
gypsyhart
"- "Hyperion, ce din genuni
Rasai c-o-ntreaga lume,
Nu cere semne si minuni
Care n-au chip si nume;

Tu vrei un om să te socoti,
Cu ei să te asameni?
Dar piara oamenii cu toti,
S-ar naste iarasi oameni.

Ei numai doar dureaza-n vint
Deserte idealuri -
Cānd valuri afla un mormānt,
Rasar īn urma valuri;

Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte.

Din sinul vecinicului ieri
Traieste azi ce moare,
Un soare de s-ar stinge-n cer
S-aprinde iarasi soare;

Parind pe veci a rasari,
Din urma moartea-l paste,
Căci toti se nasc spre a muri
Si mor spre a se naste. " "

Dar oare pānă cānd?

gypsyhart
"Iar tu, Hyperion, ramii
Oriunde ai apune...
Cere-mi cuvintul meu dentii -
Să-ti dau intelepciune?

Vrei să dau glas acelei guri,
Ca dup-a ei cāntare
Să se ia muntii cu paduri
Si insulele-n mare?

Vrei poate-n fapta să arati
Dreptate si tarie?
Ti-as da pamintul īn bucati
Să-l faci imparatie.

Iti dau catarg lāngă catarg,
Ostiri spre a strabate
Pamintu-n lung si marea-n larg,
Dar moartea nu se poate...

Si pentru cine vrei să mori?
Intoarce-te, te-ndreapta
Spre-acel pămānt ratacitor
Si vezi ce te asteapta." "

gypsyhart
"In locul lui menit din cer
Hyperion se-ntoarse
Si, ca si-n ziua cea de ieri,
Lumina si-o revarsa.

Căci este sara-n asfintit
Si noaptea o să-nceapa;
Rasare luna linistit
Si tremurind din apa.

Si imple cu-ale ei scāntei
Cararile din cringuri.
Sub sirul lung de mindri tei
Sedeau doi tineri singuri: "
gypsyhart
(Catalin indragostit... smile.gif )

- "O, lasa-mi capul meu pe sin,
Iubito, să se culce
Sub raza ochiului senin
Si negrait de dulce;

Cu farmecul luminii reci
Gindirile strabate-mi,
Revarsa liniste de veci
Pe noaptea mea de patimi.

Si de asupra mea ramii
Durerea mea de-o curma,
Căci esti iubirea mea dentii
Si visul meu din urma."

Erwin
poti sa contrazici pe oricine, inclusiv pe tine insuti (si in cazul asta din urma ai vorbi singur, hihihi), din ce am citit pe la inceputul topicului (n-am avut rabdare sa citesc totul) rezulta ca cei care vin sa te contrazica isi inchipuie ca te-ar putea pune in dificultate incercand sa gaseasca lucruri pe care nu le-ai putea contrazice dar sfarsesc a fi contrazisi si chiar mai mult decat atat, ajung sa se contrazica pe sine incercand sa intoarca sensul primei postari vazand din contradictia ta ca n-au reusit sa te contrazica de prima data smile.gif
Catalin
Nu cred ca isi inchipuiesc neaparat ca vin sa ma puna in dificultate. Uneori vin chiar spunand chestii pe care nu vor sa le creada tocmai ca, dupa contrazicerea mea, sa isi poata consolida viziunea in varianta opusa (ma gandesc ca astora ar trebui sa le iau si bani - tarif de psiholog biggrin.gif). Plus ca unii nu ajung neaparat sa se contrazica pe sine ci accepta destul de repede ca ori nu au formulat bine, ori chiar ideea din spate este eronata. Ar fi bine, principial, sa citesti tot topicul. Am vazut oameni care au postat chestii care erau repetitii ale celui de-al doilea post de pe thread(!). Asta inseamna ca n-au citit decat primul post, al meu...
tikky
Pe gypsyhart nu l-ai contrazis?
Carmi
Cerul e albastru astazi rolleyes.gif
can u give it a try?
Catalin
QUOTE (tikky @ 3 Feb 2006, 01:01 PM)
Pe gypsyhart nu l-ai contrazis?

Ba da, de multe ori!
Catalin
QUOTE (Carmi @ 4 Feb 2006, 11:58 AM)
Cerul e albastru astazi rolleyes.gif
can u give it a try?

Cerul nu este niciodata albastru. Cel mult ai putea spune ca e negru. Culoarea albastra este data de refractia razelor soarelui in atmosfera.
tikky
QUOTE (Catalin @ 4 Feb 2006, 06:30 PM)
QUOTE (tikky @ 3 Feb 2006, 01:01 PM)
Pe gypsyhart nu l-ai contrazis?

Ba da, de multe ori!

Ma refeream la mesajele pe care le-a postat pe topicul asta intre 19 ianuarie si 2 februarie.
Catalin
Ba nu te refereai la ele. Daca te-ai fi referit, ai fi scris "mesajele pe care le-a postat gypsyhart pe topicul asta intre 19 ianuarie si 2 februarie nu le-ai contrazis?".

Revin cu precizarea de care deja m-am plictisit ca eu contrazic persoane, nu postari.
Erwin
catalin este filosof boem
Catalin
Este vorba despre Catalin, nu catalin. Si, oricum, filosof boem e doar un titlu, nu inseamna ca asa sunt eu neaparat. Trebuie sa distingem intre status si rol!
Carmi
QUOTE (Catalin @ 4 Feb 2006, 06:32 PM)
QUOTE (Carmi @ 4 Feb 2006, 11:58 AM)
Cerul e albastru astazi  rolleyes.gif
can u give it a try?

Cerul nu este niciodata albastru. Cel mult ai putea spune ca e negru. Culoarea albastra este data de refractia razelor soarelui in atmosfera.

Cerul cuprinde in aria sa semantica ceea ce este vizibil ochiului uman...perceput ca albastru *refractia razelor soarelui in atmosfera.*
tikky
QUOTE (Catalin @ 6 Feb 2006, 12:55 AM)
Ba nu te refereai la ele. Daca te-ai fi referit, ai fi scris "mesajele pe care le-a postat gypsyhart pe topicul asta intre 19 ianuarie si 2 februarie nu le-ai contrazis?".

Revin cu precizarea de care deja m-am plictisit ca eu contrazic persoane, nu postari.

... sau despre teoria chibritului..............
Catalin
QUOTE (Carmi @ 8 Feb 2006, 10:01 AM)
QUOTE (Catalin @ 4 Feb 2006, 06:32 PM)
QUOTE (Carmi @ 4 Feb 2006, 11:58 AM)
Cerul e albastru astazi  rolleyes.gif
can u give it a try?

Cerul nu este niciodata albastru. Cel mult ai putea spune ca e negru. Culoarea albastra este data de refractia razelor soarelui in atmosfera.

Cerul cuprinde in aria sa semantica ceea ce este vizibil ochiului uman...perceput ca albastru *refractia razelor soarelui in atmosfera.*

Inteleg, deci daca ne uitam in jos cerul e pamantul ca... deh... asta e vizibil ochiului uman. Misto arie semantica, mai zi ca ne distram! spoton.gif

(p.s. sa nu ma biciuiesti! innocent.gif)
Carmi
Una din strategiile nu tocmai potrivite pentru a contrazice ...cautarea breselor si interpretarea in alt sens decat cel de referinta...nu conteaza insa....rectific ohyeah.gif si daca la tine cerul e pamantul...inseamna ca tongue.gif

Cerul cuprinde in aria semantica bolta cereasca perceputa de ochiul uman ca albastra.Deci
QUOTE

Cerul e albastru astazi 

Michelle
Lasa-l mah ca la el cerul e tot timpul negru! wink.gif
gypsyhart
"Hyperion vedea de sus
Uimirea-n a lor fata;
Abia un brat pe git i-a pus
Si ea l-a prins īn brate...

Miroase florile-argintii
Si cad, o dulce ploaie,
Pe crestetele-a doi copii
Cu plete lungi, balaie.


Ea, imbatata de amor,
Ridica ochii. Vede
Luceafarul. Si-ncetisor
Dorintele-i increde:

- "Cobori īn jos, luceafar blind,
Alunecind pe-o raza,
Patrunde-n codru si īn gānd,
Norocu-mi lumineaza!" "

Eh...ce ti'e cu dragostea asta....

Catalin
QUOTE

Una din strategiile nu tocmai potrivite pentru a contrazice ...cautarea breselor si interpretarea in alt sens decat cel de referinta


Este o strategie potrivita in situatia de fata.

QUOTE

Cerul cuprinde in aria semantica bolta cereasca perceputa de ochiul uman ca albastra.


rofl.gif

Cerul cuprinde bolta cereasca. Bravo, foarte frumos. Si bolta cereasca ce cuprinde? cerul?

Iti recomand mai multa grija la definitiile circulare.
Catalin
QUOTE (Michelle @ 9 Feb 2006, 09:59 AM)
Lasa-l mah ca la el cerul e tot timpul negru! wink.gif

Cerul nu are culoare. Doar razele de la soare, stele, planete au.
Olaf
QUOTE
QUOTE (Michelle @  9 Feb 2006, 09:59 AM)

Lasa-l mah ca la el cerul e tot timpul negru! wink.gif


Cerul nu are culoare. Doar razele de la soare, stele, planete au.


"negru" nu este culoare. rolleyes.gif
Catalin
rofl.gif

Ba este culoarea pe care o obtii cu codul #000000
(bai, frate, nu mai aveti idei?!)
Olaf
Incearca sa aplici codul asta la cer si vezi ce obtii rofl.gif
Din punct de vedere cromatic, negrul NU este culoare.
Carmi
QUOTE (Catalin @ 9 Feb 2006, 12:26 PM)
QUOTE

Una din strategiile nu tocmai potrivite pentru a contrazice ...cautarea breselor si interpretarea in alt sens decat cel de referinta


Este o strategie potrivita in situatia de fata.

QUOTE

Cerul cuprinde in aria semantica bolta cereasca perceputa de ochiul uman ca albastra.


rofl.gif

Cerul cuprinde bolta cereasca. Bravo, foarte frumos. Si bolta cereasca ce cuprinde? cerul?

Iti recomand mai multa grija la definitiile circulare.

na ca de cate ori postez ceva te fac sa razi!!
acu inteleg de ce iti place sa contrazici biggrin.gif

QUOTE
Este o strategie potrivita in situatia de fata.
si singura pe care ai aplicat-o pana acum laugh.gif


QUOTE
Cerul cuprinde bolta cereasca. Bravo, foarte frumos

QUOTE
Inteleg, deci daca ne uitam in jos cerul e pamantul


incercam si eu sa esplic... sorry.gif


si ai grija la mini-contrazicerea contrazicerii rolleyes.gif
QUOTE
Cel mult ai putea spune ca e negru

QUOTE
Cerul nu are culoare




Catalin
QUOTE (Olaf @ 9 Feb 2006, 04:37 PM)
Incearca sa aplici codul asta la cer si vezi ce obtii rofl.gif
Din punct de vedere cromatic, negrul NU este culoare.

Din punct de vedere cromatic... mai sa fie. Si de ce sa nu fie negrul culoare, ai vreo justificare? sau doar ca nu-ti place tie?
Catalin
QUOTE

na ca de cate ori postez ceva te fac sa razi!!
acu inteleg de ce iti place sa contrazici


Te asigur ca sunt mai multe motive pentru care imi place sa contrazic! biggrin.gif

QUOTE

si singura pe care ai aplicat-o pana acum


Nu sunt de acord. Am sute de postari pe acest thread in care am aplicat metode diverse de contrazicere.

QUOTE

si ai grija la mini-contrazicerea contrazicerii


Am spus ca cel mult ai putea spune ca e negru. Daca tii neaparat sa-i dai o culoare. Asta nu inseamna ca ai avea dreptate daca ai spune asta, doar ca as intelege de ce o spui si, oricum, ar avea mai mult sens decat sa spui ca e albastru. In continuare, insa, ar fi gresit pentru ca cerul nu are nici o culoare.
Blakut
Si? Nu a venit nimeni cu chestii din alea gen: Catalin ma poate contrazice? sau Aici este locul in care Catalin va contrazice? Catalin va contrazice?

Desi probabil ca s-au gandit mai multi. 110 pagini de Catalin contrazice sunt cam multe pentru mine.
Catalin
Au venit, cum sa nu... de mai multe ori.
Erwin
Felicitari Blakut! smile.gif Catalin:
QUOTE
Au venit, cum sa nu... de mai multe ori.
Olaf
QUOTE (Catalin @ 9 Feb 2006, 09:07 PM)
QUOTE (Olaf @ 9 Feb 2006, 04:37 PM)
Incearca sa aplici codul asta la cer si vezi ce obtii rofl.gif
Din punct de vedere cromatic, negrul NU este culoare.

Din punct de vedere cromatic... mai sa fie. Si de ce sa nu fie negrul culoare, ai vreo justificare? sau doar ca nu-ti place tie?

Pai e simplu: ce inseamna ca un obiect are culoarea cutare? Inseamna ca obiectul reflecta numai o parte a spectrului vizibil. Iar negrul inseamna lipsa reflexiei in spectrul vizibil (sau reflexie foarte slaba). Deci lipsa culorii.
Michelle
are dreptate Olaf,negrul nu este culoare,asa cum albul este un sumum al tuturor culorilor spectrului vizibil thumb_yello.gif
Catalin
QUOTE (Olaf @ 10 Feb 2006, 10:42 AM)
QUOTE (Catalin @ 9 Feb 2006, 09:07 PM)
QUOTE (Olaf @ 9 Feb 2006, 04:37 PM)
Incearca sa aplici codul asta la cer si vezi ce obtii rofl.gif
Din punct de vedere cromatic, negrul NU este culoare.

Din punct de vedere cromatic... mai sa fie. Si de ce sa nu fie negrul culoare, ai vreo justificare? sau doar ca nu-ti place tie?

Pai e simplu: ce inseamna ca un obiect are culoarea cutare? Inseamna ca obiectul reflecta numai o parte a spectrului vizibil. Iar negrul inseamna lipsa reflexiei in spectrul vizibil (sau reflexie foarte slaba). Deci lipsa culorii.

Domn'e, negru inseamna ca nu reflecta lumina deloc. Alb inseamna ca reflecta toata lumina. De fapt culoarea este o multime de frecvente pe care suprafata le reflecta. Multimea vida este o multime la fel cum multimea intreaga este o multime. Deci si negrul si albul sunt culori.
exergy33

Catalin , cred ca trebuie sa-i dai dreptate lui Olaf.

Fiecare culoare din spectrul vizibil , adica radiatiile cu lungimea de unda intre 400 si 700 nanometri , este caracterizata de o anumita lungime de unda .

user posted image

Pun si eu intrebarea : negrul ce lungime de unda are ?

Mai multe informatii in linkul de mai jos:

http://eosweb.larc.nasa.gov/EDDOCS/images/...ngth_figure.jpg

exergy33
Catalin
Pun si eu o intrebare: ce frecventa/lungime de unda ii corespunde acestei culori?

Cand o sa te plictisesti sa cauti o sa intelegi ca orice culoare reprezinta o compozitie de raze de diferite frecvente. O multime de frecvente pe care ochiul le percepe simultan. Ce arati tu acolo sunt culorile pure. E ca diferenta dintre o nota a pc speaker-ului si un timbru al unui instrument (daca accepti o analogie muzicala). Crezi ca o vioara care canta nota mi suna la fel ca un pian care canta nota mi? NU! pentru ca "nota" pe care o canta fiecare instrument este o compozitie de note de diferite frecvente care dau ceea ce se cheama timbrul instrumentului. La culori e la fel. Nu exista doar culori pure ca alea de acolo. Albul reprezinta compunerea tuturor frecventelor. Negrul reprezinta compunerea niciuneia. Ambele sunt la fel de culori precum e aceasta.
exergy33
@ Catalin

Culoarea cu care ai scris tu prima propozitie a mesajului , si asa cum o arata monitorul meu , are lungimea de 383 nm.
Am un program de identificare al nuantelor , Hue SoftColor , deci cel care ti-a dat raspunsul este tocmai acest program.

Fiecarui ton de culoare ii corespunde o anumita lungime de unda bine definita .

user posted image

In imaginea de mai jos se arata culorile asa cum sint ele percepute de ochiul uman , si apoi se face o comparatie cu capacitatea de discernere a culorilor de catre ciini.
user posted image


Un fizician cind spune "verde" , se gindeste la o plaja de lungimi de unda cuprinsa aproximativ intre 490 si 540 de nm.
Aceasta plaja sau banda cuprinde o multitudine de tonuri de verde.


QUOTE
Albul reprezinta compunerea tuturor frecventelor. Negrul reprezinta compunerea niciuneia.


?!?!?!?! wub.gif
A compune necesita a avea la dispozitie cel putin doua entitati diferite , sau doi 'itemi' diferiti.

... compunerea niciuneia ? devil.gif ? ....

exergy33
Olaf
Am lansat un nou subiect.

Edit: si astept sa-mi contrazici afirmatia rofl.gif
Catalin
Nu l-ai lansat tu, l-a lansat disputa dintre noi. Tu ai fost doar cel care a formalizat aceasta disputa intr-un topic nou!
Catalin
QUOTE

Culoarea cu care ai scris tu prima propozitie a mesajului , si asa cum o arata monitorul meu , are lungimea de 383 nm.


Nu prea cred. Softul tau e cam prost. E o nuanta de rosu... care rosu e taman la capatul celalalt.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.