Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locul Unde Catalin Va Contrazice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45
Catalin
QUOTE (alfa @ 14 Dec 2005, 12:46 AM)
Noiembrie are 30 de zile.

Noiembrie n-are nimic, doar persoanele pot avea ceva. Noiembrie este formata din 30 de zile, asta e altceva.
Catalin
QUOTE (Nicoleta @ 14 Dec 2005, 12:54 AM)
Imi place de catalin, contrazice numai pe cine poate biggrin.gif

Ii pot contrazice pe toti fara probleme. Nu cred sa fi scapat vreunul pana acum.
Catalin
QUOTE

notiunea de casatorie nici macar nu exista in culturile respective


De ce sa nu existe? exista doar ca avea semnificatii usor diferite, asta am zis si eu.

QUOTE

n-ai cum sa dovedesti tu astazi ce se intampla in pesterile de acum 5000 ani


Cum sa nu, exista reminiscente, arta, picturi rupestre. Ai cum doar ca trebuie sa te documentezi.

QUOTE

si oricum afirmatia nu a fost Nu esti casatorit din puctul de vedere al comunei primitive


A fost o afirmatie mult prea generala pe care am contrazis-o dandu-i un contraexemplu particular.
Nicoleta
QUOTE (Catalin @ 14 Dec 2005, 09:39 AM)
QUOTE (Nicoleta @ 14 Dec 2005, 12:54 AM)
Imi place de catalin, contrazice numai pe cine poate biggrin.gif

Ii pot contrazice pe toti fara probleme. Nu cred sa fi scapat vreunul pana acum.

m-ai scapat pe mine de cateva ori mad.gif
dar inteleg.. rofl.gif
Catalin
Voi fi mai atent cu tine pe viitor! jamie.gif

Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu. Daca tu te astepti sa iti contrazic toate postarile esti nerealista.
gypsyhart
@Catalin
QUOTE
Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu.


Daca nu poti sau nu vrei sa contrazici TOT ce spune o persoana (in cadrul acestui topic) este incorect sa spui "il contrazic pe X". Corect ar fi: "uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Sau cel mult "il contrazic pe X cand spune cutare lucru".
alfa
Catalin

QUOTE
Noiembrie n-are nimic, doar persoanele pot avea ceva. Noiembrie este formata din 30 de zile, asta e altceva.


Unu dintre sensurile cuvantului a avea e : a fi format din. Cuvintele au mai sensuri, exact in sensul de a fi format din l-am folosit. Poti spune ca prajitura are zahar e la fel de corect ca si cum ai spune ca e formata din zahar.

QUOTE
  persoanele POT avea ceva


Ai chitara.tongue.gifl
Catalin
QUOTE (gypsyhart @ 14 Dec 2005, 11:34 AM)
@Catalin
QUOTE
Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu.


Daca nu poti sau nu vrei sa contrazici TOT ce spune o persoana (in cadrul acestui topic) este incorect sa spui "il contrazic pe X". Corect ar fi: "uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Sau cel mult "il contrazic pe X cand spune cutare lucru".

Nu e adevarat! Il contrazic pe X, nu sunt de acord cu el, pur si simplu. Nu inseamna ca trebuie neaparat ca daca el se opune crimei eu sa o sustin...
alfa
Sa te mai plictisesc? Da! tongue.gif

Contrazice-le si p-astea:

Nu poti demonstra inexistenta divinitatii.
Principiile sunt indemonstrabile.
Conform geometriei euclidiene printr-un punct exterior unei drepte trece o singura paralela la acea dreapta.
Balzac a scris `Le pere Goriot`
Aceasta postare e( a fost ) trimisa pe 14 Decembrie 2005
Nu ma contrazici intodeauna.
Validitatea e o proprietate a formei logice.
Viteza luminii e o constanta.
Masa de repaus a fotonului e nula.
Cehov a scris piese de teatru.
Nu-mi vei contrazice toate afirmatiile.
Nu poti contrazice o persoana ci doar afirmatiile facute de o persoana, pentru ca doar acestea pot fi false.
Nu poti contrazice ceva adevarat.
Exista afirmatii adevarate.
Exista propozitii negative.
Exista poze cu stele facute de NASA.( sau de oameni care lucreaza pentru NASA tongue.gif) biggrin.gif
Exista dovezi pe baza carora putem crede ca evolutionismul este o teorie acceptabila.
Nu toti oamenii au peste 20 de ani. ( sau sunt in varsta de peste 20 de ani daca vrei )

Ceva fie exista, fie nu exista.
Gata! tongue.gif
alfa
Catalin

QUOTE
QUOTE (colectionara @ 12 Dec 2005, 12:04 PM)
Cu cine?
laugh.gif

Pai ultima oara cu tine! devil.gif

Dovedeste! biggrin.gif


QUOTE
Ii pot contrazice pe toti fara probleme. Nu cred sa fi scapat vreunul pana acum.


Dovedeste! tongue.gif

QUOTE
Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu. Daca tu te astepti sa iti contrazic toate postarile esti nerealista.


Nu poti contrazice pe X, ca nu X e adevarat sau fals, ci doar o parte din ce POSTEAZA X. tongue.gif
Catalin
QUOTE

Nu poti demonstra inexistenta divinitatii.


Ba o pot demonstra: in lume exista rau, raul este incompabili cu o fiinta omnipotenta si omniscienta, deci Dumnezeu nu exista.

(a, ce, voiai o demonstratie corecta? biggrin.gif n-ai precizat)

QUOTE

Principiile sunt indemonstrabile.


Nu-i adevarat. De exemplu faptul ca viteza luminii e constanta in vid e un principiu demonstrabil.

QUOTE

Conform geometriei euclidiene printr-un punct exterior unei drepte trece o singura paralela la acea dreapta.


Ba nu trece nici una. Dreptele nu exista in realitate, doar in modelele noastre. Sigur, tu poti cel mult sa figurezi o dreapta.

QUOTE

Balzac a scris `Le pere Goriot`


Ba creionul sau pixul sau. El cel mult a gandit opera.

QUOTE

Aceasta postare e( a fost ) trimisa pe 14 Decembrie 2005


Aia nu e o postare, ci o propozitie.

QUOTE

Nu ma contrazici intodeauna.


Ba te contrazic intotdeauna! Doar ca nu simt nevoia sa te contrazic la propozitii noi, te contrazic tot la alea vechi la care te-am contrazis mai demult! biggrin.gif

QUOTE

Validitatea e o proprietate a formei logice.


E pe dracu'... forma logica e un concept abstract, nu are proprietati. Parca ti-am mai zis ca doar oamenii detin chestii prin lege.

QUOTE

Viteza luminii e o constanta.


...care variaza in functie de indicele de refractie al mediului ambiant! rofl.gif

QUOTE

Masa de repaus a fotonului e nula.


Deocamdata experimentele sugereaza doar ca ar fi intre 0 si 10 la-minus-nu-stiu-cat. Mai documenteaza-te!

QUOTE

Cehov a scris piese de teatru.


Vezi Balzac...

QUOTE

Nu-mi vei contrazice toate afirmatiile.


Depinde... daca nu sunt adevarate, ti le voi contrazice pe toate!

QUOTE

Nu poti contrazice o persoana ci doar afirmatiile facute de o persoana, pentru ca doar acestea pot fi false.


Si cine a stabilit ca poti contrazice doar chestii false? poti contrazice si chestii ilogice, si chestii neargumentate, si chestii ambigue si multe altele.

QUOTE

Nu poti contrazice ceva adevarat.


Ba pot, dar n-as avea dreptate.

QUOTE

Exista afirmatii adevarate.


Adevarul e subiectiv...

QUOTE

Exista propozitii negative.


De fapt, si ele sunt tot pozitive intr-un anumit sens.

QUOTE

Exista poze cu stele facute de NASA.( sau de oameni care lucreaza pentru NASA )


Neah, exista poze facute de aparatele manuite de oamenii care lucreaza pentru NASA!

QUOTE

Exista dovezi pe baza carora putem crede ca evolutionismul este o teorie acceptabila.


Acceptabila?! glumesti, exista munti de dovezi ca evolutionismul este un model foarte bun, nu doar acceptabil!

QUOTE

Nu toti oamenii au peste 20 de ani. ( sau sunt in varsta de peste 20 de ani daca vrei )


Ba au toti. De exemplu un copil cu varsta de 10 ani are multi ani, doar ca acei ani nu sunt disjuncti. De exemplu, ai putea sa consideri ca el are 3-4 ani scolari, nu?

QUOTE

Ceva fie exista, fie nu exista.


Fie se afla intr-o stare de incertitudine. Vezi pisica lui Schroedinger...

QUOTE

Gata!


Ba m-as miza ca o sa mai postezi... tongue.gif
gypsyhart
QUOTE (Catalin @ 14 Dec 2005, 01:34 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 14 Dec 2005, 11:34 AM)
@Catalin
QUOTE
Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu.


Daca nu poti sau nu vrei sa contrazici TOT ce spune o persoana (in cadrul acestui topic) este incorect sa spui "il contrazic pe X". Corect ar fi: "uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Sau cel mult "il contrazic pe X cand spune cutare lucru".

Nu e adevarat! Il contrazic pe X, nu sunt de acord cu el, pur si simplu. Nu inseamna ca trebuie neaparat ca daca el se opune crimei eu sa o sustin...

Pai eu nu am spus ca ai fi de acord (atunci cand nu vrei sau nu poti sa contrazici). Am spus ca daca nu contrazici MEREU persoana X care posteaza aici, este corect sa spui "Uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Asa cum am zis si mai demult, una e sa spui si alta e sa faci..... smile.gif
alfa
QUOTE
(a, ce, voiai o demonstratie corecta? biggrin.gif n-ai precizat)


Nu exista demonstratii incorecte alea sunt doar erori.

QUOTE
Nu-i adevarat. De exemplu faptul ca viteza luminii e constanta in vid e un principiu demonstrabil.


Nu e demonstrabil. E doar verificabil experimental. Demonstrabil inseamna dedus din alte propozitii in baza unor rationamente.

QUOTE
Ba nu trece nici una. Dreptele nu exista in realitate, doar in modelele noastre. Sigur, tu poti cel mult sa figurezi o dreapta.


Am spus conform geometriei euclidiene. Exact asta face geometria euclidiana figureaza. Nu am vorbit de realitate.



QUOTE
Ba creionul sau pixul sau. El cel mult a gandit opera.


Creionul sau pixul nu pot scrie singure. Si sunt sigur ca a folosit alt instrument.

QUOTE
Aia nu e o postare, ci o propozitie.


E si postare. Sau daca vrei e o propozitie postata.

QUOTE
Ba te contrazic intotdeauna! Doar ca nu simt nevoia sa te contrazic la propozitii noi, te contrazic tot la alea vechi la care te-am contrazis mai demult!

Bine m-ai contrazis. Dar n-ai precizat de la inceput ca e vorba de o contrazicere corecta. biggrin.gif Incorect poti spune de fiecare data nu-i asa...si rezolvi mai repede problema. biggrin.gif
Nu m-ai contrazis nici macar la prima. Ai abandonat.

QUOTE

E pe dracu'... forma logica e un concept abstract, nu are proprietati. Parca ti-am mai zis ca doar oamenii detin chestii prin lege.


Proprietati in sensul de atribute, note determinative etc. Ti-am mai spus: cuvintele au mai multe sensuri. Nu era vorba de proprietate in sensul detinerii prin lege a unui bun acolo. In sensul folosit de mine si conceptele abstracte au proprietati.

QUOTE
...care variaza in functie de indicele de refractie al mediului ambiant!


in vid. tongue.gif
QUOTE
Deocamdata experimentele sugereaza doar ca ar fi intre 0 si 10 la-minus-nu-stiu-cat. Mai documenteaza-te!


Teoretic trebuie sa fie nula, asta spune teoria relativitatii iti dau si formula daca vrei. tongue.gif

QUOTE
Vezi Balzac...

Vezi!

QUOTE
Exista afirmatii adevarate.


Adevarul e subiectiv...

Daca e subiectiv inseamna ca nu-i obiectiv adevarat nici faptul ca ma contrazici.


QUOTE
Neah, exista poze facute de aparatele manuite de oamenii care lucreaza pentru NASA!


Poate nu sunt manuite ci doar intrebuintate. biggrin.gif

QUOTE
Depinde... daca nu sunt adevarate, ti le voi contrazice pe toate!

Ai spus ca adevarul e subiectiv. Tu le poti considera, in mod subiectiv pe toate false. Vei crede ca m-ai contrazis. Eu le voi considera pe toate cele care ma contrazic false. Voi crede ca nu m-ai contrazis.

QUOTE
Si cine a stabilit ca poti contrazice doar chestii false? poti contrazice si chestii ilogice, si chestii neargumentate, si chestii ambigue si multe altele.


Dar nu persoane cum spui tu, ci afirmatiile lor tongue.gif

QUOTE
Ba pot, dar n-as avea dreptate.


D-asta exista si topicul sa poti si sa n-ai dreptate. biggrin.gif

QUOTE
Adevarul e subiectiv...


Catalin va contrazice...tot un adevar subiectiv. Ti-am mai povestit ca acceptarea relativitatii absolute autosubmineaza.

QUOTE
De fapt, si ele sunt tot pozitive intr-un anumit sens.


In ce sens?

QUOTE
Acceptabila?! glumesti, exista munti de dovezi ca evolutionismul este un model foarte bun, nu doar acceptabil!


Daca e foarte bun e si acceptabil. Nu exista o contradictie. Eu am afirmat doar adevarul faptului ca e acceptabil. Daca e mai mult decat atat ( desi eu nu vad o diferenta de intensitate intre foarte bun si acceptabil ) nu inseamna ca nu e si mai putin: adica acceptabil.

QUOTE
Ba au toti. De exemplu un copil cu varsta de 10 ani are multi ani, doar ca acei ani nu sunt disjuncti. De exemplu, ai putea sa consideri ca el are 3-4 ani scolari, nu?

Bun demonstreaza ca un copil nascut acum 5 secunde are peste douazeci de ani, adunand anii nedisjuncti. tongue.gif

QUOTE
Fie se afla intr-o stare de incertitudine. Vezi pisica lui Schroedinger...


Incertitudinea nu exclude epuizarea posibilitatilor, in campul exista-nu exista, ci doar nu poate determina adevarul.

QUOTE
Ba m-as miza ca o sa mai postezi... tongue.gif


Ai dreptate aici. tongue.gif
Dea
QUOTE (Catalin @ 13 Dec 2005, 11:06 PM)
QUOTE (Dea @ 13 Dec 2005, 04:56 PM)
In poza cu care te identifici pe acest forum nu apare nici un inel pe mana stanga, verigheta se poarta pe mana stanga.. so...
repet:

Nu porti verigheta.

E, si? poza aia e de 2 ani jumate, nu dovedeste nimic!

hahah.. de fapt, nu eu trebuie sa dovedesc ceva ci tu smile.gif
propun sa iesim din cercul asta cu doveditul.. (as putea si eu sa-ti cer sa-mi dovedesti ca poza a fost facuta cand afirmi, dar n-are sens) Hai mai bine sa revenim la afirmatie:
Nu porti verigheta.

Deocamdata nu m-ai contrazis.. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa-mi dovedesc EU afirmatia, ci ca tu trebuie sa ma contrazici. Asa ca astept in continare..

Catalin
QUOTE (gypsyhart @ 14 Dec 2005, 02:01 PM)
QUOTE (Catalin @ 14 Dec 2005, 01:34 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 14 Dec 2005, 11:34 AM)
@Catalin
QUOTE
Oricum, am mai zis ca nu contrazic tot ce spune X, ci il contrazic pe X pur si simplu.


Daca nu poti sau nu vrei sa contrazici TOT ce spune o persoana (in cadrul acestui topic) este incorect sa spui "il contrazic pe X". Corect ar fi: "uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Sau cel mult "il contrazic pe X cand spune cutare lucru".

Nu e adevarat! Il contrazic pe X, nu sunt de acord cu el, pur si simplu. Nu inseamna ca trebuie neaparat ca daca el se opune crimei eu sa o sustin...

Pai eu nu am spus ca ai fi de acord (atunci cand nu vrei sau nu poti sa contrazici). Am spus ca daca nu contrazici MEREU persoana X care posteaza aici, este corect sa spui "Uneori il contrazic pe X, alteori nu il contrazic pe X". Asa cum am zis si mai demult, una e sa spui si alta e sa faci..... smile.gif

Il contrazic mereu! Dupa cum ii spuneam si lui alfa, asta nu inseamna ca nu pot sa ii contrazic aceleasi fraze vechi.
Catalin
QUOTE (Dea @ 14 Dec 2005, 04:07 PM)
QUOTE (Catalin @ 13 Dec 2005, 11:06 PM)
QUOTE (Dea @ 13 Dec 2005, 04:56 PM)
In poza cu care te identifici pe acest forum nu apare nici un inel pe mana stanga, verigheta se poarta pe mana stanga.. so...
repet:

Nu porti verigheta.

E, si? poza aia e de 2 ani jumate, nu dovedeste nimic!

hahah.. de fapt, nu eu trebuie sa dovedesc ceva ci tu smile.gif
propun sa iesim din cercul asta cu doveditul.. (as putea si eu sa-ti cer sa-mi dovedesti ca poza a fost facuta cand afirmi, dar n-are sens) Hai mai bine sa revenim la afirmatie:
Nu porti verigheta.

Deocamdata nu m-ai contrazis.. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa-mi dovedesc EU afirmatia, ci ca tu trebuie sa ma contrazici. Asa ca astept in continare..

Azi am purtat o verigheta... era un inel din alea care sunt la conserve. L-am luat si l-am pus pe deget. Multumita?
flori
QUOTE (Catalin @ 13 Dec 2005, 11:03 PM)
Depinde... in principiu, da.

OK Eu spun ca tu esti inteligent! Contrazice-ma si demonstreaza-mi cu exemple ca este adevarat! rolleyes.gif
Catalin
A mai fost asta, Flori... sau oricum ceva de genul asta. Uita-te mai in urma.
tikky
Catalin, ti se intampla sa te contrazici singur?
Catalin
Nu, dar mi se intampla sa imi schimb parerile. biggrin.gif
Dea
QUOTE (Catalin @ 14 Dec 2005, 07:39 PM)
QUOTE (Dea @ 14 Dec 2005, 04:07 PM)
QUOTE (Catalin @ 13 Dec 2005, 11:06 PM)
QUOTE (Dea @ 13 Dec 2005, 04:56 PM)
In poza cu care te identifici pe acest forum nu apare nici un inel pe mana stanga, verigheta se poarta pe mana stanga.. so...
repet:

Nu porti verigheta.

E, si? poza aia e de 2 ani jumate, nu dovedeste nimic!

hahah.. de fapt, nu eu trebuie sa dovedesc ceva ci tu smile.gif
propun sa iesim din cercul asta cu doveditul.. (as putea si eu sa-ti cer sa-mi dovedesti ca poza a fost facuta cand afirmi, dar n-are sens) Hai mai bine sa revenim la afirmatie:
Nu porti verigheta.

Deocamdata nu m-ai contrazis.. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa-mi dovedesc EU afirmatia, ci ca tu trebuie sa ma contrazici. Asa ca astept in continare..

Azi am purtat o verigheta... era un inel din alea care sunt la conserve. L-am luat si l-am pus pe deget. Multumita?

nu, nu sunt multumita, pentru ca ceea ce spui tu ca ai purtat NU CORESPUNDE definitiei verighetei. Am specificat foarte clar ce sens avea verigheta in enuntul meu.
repet:
<unde VERIGHETA= verighete, s.f. Inel de metal (pretios, fara pietre) purtat ca simbol al legaturii dintre logodnici sau soti. >

sa nu-mi spui ca respectiva conserva era din metal pretios ca nu o sa te cred rofl.gif

hai sa mai incercam.. astept sa ma contrazici:

Nu porti verigheta.
Catalin
QUOTE

nu, nu sunt multumita, pentru ca ceea ce spui tu ca ai purtat NU CORESPUNDE definitiei verighetei. Am specificat foarte clar ce sens avea verigheta in enuntul meu.
repet:
<unde VERIGHETA= verighete, s.f. Inel de metal (pretios, fara pietre) purtat ca simbol al legaturii dintre logodnici sau soti. >

sa nu-mi spui ca respectiva conserva era din metal pretios ca nu o sa te cred


Era un metal foarte pretios: tinicheaua, unul dintre cele mai utile si mai utilizate la ora actuala! Si iti garantez ca atunci cand am pus inelul pe mana m-am gandit la o legatura intre logodnici sau soti - deci avea simbolul ala.
flori
Hei...! Catalin astept si eu sa ma contrazici...nu conteaza ca pe undeva a mai pus cineva aceiasi problema...am si eu dreptul la contrazis nu? tongue.gif Asa ca te rog fii amabil! smile.gif
Catalin
QUOTE

Hei...! Catalin astept si eu sa ma contrazici...nu conteaza ca pe undeva a mai pus cineva aceiasi problema


Pai vrei sa postez de 2 ori acelasi lucru? e impotriva regulamentului! citeste din urma.

QUOTE

si eu dreptul la contrazis nu?


Sigur ca da. Si ai si fost contrazisa inca dinainte sa postezi din moment ce ai postat ceva contrazis mai demult.
abis
QUOTE (Catalin @ 15 Dec 2005, 12:15 PM)
QUOTE

si eu dreptul la contrazis nu?


Sigur ca da.

Ar fi trebuit sa spui "nu". tongue.gif
Catalin
Ba n-ar fi trebuit sa spun nu! Toata lumea are dreptul sa fie contrazisa aici! tongue.gif
flori
Quod erat demonstrandum woot_jump.gif Nu esti cel mai bun contrazicator! rofl.gif
Catalin
Sunt unicul contrazicator, deci cel mai bun. Daca mai apare un topic de genul asta deschis de altcineva, de-abia atunci s-ar putea pune problema in mod serios.
flori
Ok De acord ca esti unicul contrazicator dar mai sint si altii desi neoficiali si nedeclarati... wink.gif dar asta nu inseamna ca esti si un bun contrazicator si mai ales trebuie sa recunosti ca nu poti contrazice pe oricine. Pe mine inca nu m-ai contrazis...si cred ca nici pe altii n-ai prea reusit sa-i contrazici cu argumente convingatoare! Oricum... grea sarcina ti-ai asumat! hh.gif
Catalin
QUOTE

dar asta nu inseamna ca esti si un bun contrazicator si mai ales trebuie sa recunosti ca nu poti contrazice pe oricine. Pe mine inca nu m-ai contrazis


Ba te-am contrazis inca dinainte sa postezi, inca n-ai inteles? smile.gif
abis
QUOTE (Catalin @ 15 Dec 2005, 12:35 PM)
Ba n-ar fi trebuit sa spun nu! Toata lumea are dreptul sa fie contrazisa aici! tongue.gif

Ba ar fi trebuit sa spui "nu", caci dreptul de a fi contrazis nu face parte dintre drepturile fundamentale ale omului. tongue.gif

Contrazici pe cine vrei si cand ai chef, si nici macar nu trebuie sa ai dreptate. Ce, daca eu spun "Catalin are ca avatar pe forumul Hanul Ancutei un inorog" tu nu poti spune "nu, nu am"? In fond, in primul post al acestui topic nu ai precizat ca vei avea de fiecare data dreptate, ci doar ca vei contrazice.


Nu ma asptept sa-mi dai acum mie dreptate! rofl.gif
flori
Nu m-ai contrazis pe mine ci pe altcineva...asa ca nu iau in considerare! In ce ma priveste nu e valabil!
Deci mai incerc odata : Catalin este un om inteligent!
Atentie! Acea persona dspre care afirmi ca i-ai fi dat o replica valabila si pentru mine a afirmat cu totul altceva! A spus ca nu esti prost...iar raspunsul tau ca de fapt ai fi prost la sport nu are absolut nici o legatura si nu e satisfacator in aceasta situatie!
Dea
QUOTE (Catalin @ 15 Dec 2005, 10:52 AM)
QUOTE

nu, nu sunt multumita, pentru ca ceea ce spui tu ca ai purtat NU CORESPUNDE definitiei verighetei. Am specificat foarte clar ce sens avea verigheta in enuntul meu.
repet:
<unde VERIGHETA= verighete, s.f. Inel de metal (pretios, fara pietre) purtat ca simbol al legaturii dintre logodnici sau soti. >

sa nu-mi spui ca respectiva conserva era din metal pretios ca nu o sa te cred


Era un metal foarte pretios: tinicheaua, unul dintre cele mai utile si mai utilizate la ora actuala! Si iti garantez ca atunci cand am pus inelul pe mana m-am gandit la o legatura intre logodnici sau soti - deci avea simbolul ala.

<off>Bine, nu mai insist.. nu ai dreptate, dar m-am plictisit de verigheta asta. O sa schimb afirmatia, pentru ca imi pare mult mai interesant sa gasesc alt enunt si sa aflu ce lucruri interesante ai mai facut tu..</off>


Nu te-ai plimbat pe bulevard imbracat in rochie.
Catalin
Ba da, cand eram in scoala primara, am fost la un bal mascat imbracat in fata. Si am mers si pe bulevard imbracat in rochie cu acea ocazie. Daca tii neaparat am poze dar sunt convins ca ma crezi pe cuvant si nu trebuie sa stau acum sa le scanez.
Dea
hahah.. interesant.
te cred pe cuvant.


Nu te-ai imbracat niciodata intr-un costum de ursulet (sunt sigura ca intelegi la ce fel de costum ma refer si n-ai nevoie de o poza) smile.gif
Catalin
Iarna cand eram mic ai mei ma puneau sa ma imbrac intr-o chestie pe care o numeau "urs" in loc de pijama.
Dea
hahhah.. cat de departe vrei sa ajungem cu marturisirile ? biggrin.gif

Nu ai facut streaptease niciodata intr-un bar.
Catalin
Hahaha, ba da, de nenumarate ori! trebuia sa spui "Nu ai facut streaptease niciodata intr-un bar in alt loc decat toaleta." devil.gif
Dea
Nu esti casatorit cu un barbat.

unde:
CĂSĂTORĶ//E ~i f. 1) Convenţie īncheiată printr-un act de stare civilă īntre un bărbat şi o femeie, care şi-au luat obligăţia să īntemeieze o familie.
Catalin
Definitia aia e gresita! Nu se pune virgula inaintea lui "care" in acel context!
tikky
QUOTE (Catalin @ 15 Dec 2005, 12:39 PM)
Sunt unicul contrazicator, deci cel mai bun. Daca mai apare un topic de genul asta deschis de altcineva, de-abia atunci s-ar putea pune problema in mod serios.

Se pare ca si Barrie a deschis un topic asemanator unsure.gif
Catalin
Nu e deloc asemanator. Aici e locul unde va contrazic eu, acolo e locul in care ne contrazice el (poate poetic). Nu se compara.
tikky
Inteleg, e o diferenta de esenta
Catalin
Nu, nu e o diferenta de esenta, ci de expunere.
Dea
QUOTE (Catalin @ 16 Dec 2005, 03:11 PM)
Definitia aia e gresita! Nu se pune virgula inaintea lui "care" in acel context!

dovedeste!
tikky
ce intelegi prin expunere? (sper sa nu fiu off-topic)
Catalin
QUOTE (Dea @ 16 Dec 2005, 03:58 PM)
QUOTE (Catalin @ 16 Dec 2005, 03:11 PM)
Definitia aia e gresita! Nu se pune virgula inaintea lui "care" in acel context!

dovedeste!

Nu am ce sa iti dovedesc, invata gramatica si rolul virgulei!
Catalin
QUOTE (tikky @ 16 Dec 2005, 03:58 PM)
ce intelegi prin expunere? (sper sa nu fiu off-topic)

Relatare. Eu sper sa nu continui sa fii offtopic! smile.gif
tikky
laugh.gif
Dea
QUOTE (Catalin @ 16 Dec 2005, 04:04 PM)
QUOTE (Dea @ 16 Dec 2005, 03:58 PM)
QUOTE (Catalin @ 16 Dec 2005, 03:11 PM)
Definitia aia e gresita! Nu se pune virgula inaintea lui "care" in acel context!

dovedeste!

Nu am ce sa iti dovedesc, invata gramatica si rolul virgulei!

exact aceasta este definitia luata cu c/p din dex. nu e gresita. daca afirmi contrarul, astept argumentele (sau n-ai argumente?)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.