Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
ypsilonalpha
thumb_yello.gif X-box, desigur.

Cameron, ai din nou cuvintul.
cameron
Cine este supranumit ",..Voltaire al antichitatii clasice" si ce nationalitate avea?
cameron
A scris Dialogurile zeilor, Dialogurile mortilor, Haron, Mermatimos, Scrisorile saturnale, Timon sau mizantropul, Istoria adevarata, Alexandru sau profetul mincinos, Nigrinos,..etc.
marky
Eh.. cred ca grecul Plato shifty.gif
Sagitarius
Am stat bine si m-am gandit...este...PLATON si sper sa nu ma insel ;)si este grec
cameron
Nu..nu este Platon.
Este grec de origine siriana.
ypsilonalpha
Lucian din Samosata?
cameron
Da Ypsi! Felicitari!
ypsilonalpha
Multumesc.

In matematica, cum se numeste produsul numerelor naturale de la 1 pina la N si cum se noteaza el?
cameron
n factorial notat . ∏
ypsilonalpha
thumb_yello.gif N factorial, intr-adevar, dar de notat se noteaza N! (cel putin asa era pe vremea mea :-) )

Cameron, ai din nou cuvintul!
cameron
Care este numele real a lui Erasmus Desiderius?
Vegas2002
Erasmus Desiderius Roterodamus???
cameron
Erasmus Desiderius Roterdamus este doar pseudonimul complet. Numele este altul..
axel
Gerrit Gerritszoon
cameron
Felicitari axel!
Ai cuvantul!
axel
Aha. Aici e cu stafeta. Nu citisem decat sfarsitul threadului rolleyes.gif
Pai sa ma gandesc...
axel
M-am gandit.
Asa ca, cine a creat primul laser in Romania?
Copernic
Ion Agarbiceanu a realizat primul laser bazat pe gaz cu radiatie infrarosie, ca raspuns al inventicii romanesti dupa o scurta perioada de la inventarea in strainatate a primului laser performant.

------
AVE!
------
F.'.
Vegas2002
Din pacate nu m-am grabit si Copernic mi-a luat-o inainte sad.gif Ion Agirbiceanu vroiam sa scriu si eu......
Astept urmatoarea intrebare thumb_yello.gif
Copernic
QUOTE (Vegas2002 @ Oct 18 2003, 10:15 PM)
Din pacate nu m-am grabit si Copernic mi-a luat-o inainte sad.gif Ion Agirbiceanu vroiam sa scriu si eu......
Astept urmatoarea intrebare thumb_yello.gif

Scuzele mele Vegas. Daca doresti esti invitata mea ca sa postezi urmatoarea intrebare.
Mult noroc. thumb_yello.gif

------
AVE!
------
F.'.
Vegas2002
Multumesc,esti un dragut,dar cum TU ai raspuns primul,tot tu trebuie sa formulezi urmatoarea intrebare thumb_yello.gif
axel
Copernic are dreptate, asa ca stafeta e la el.
Vegas2002
........asta am spus si eu,ca EL trebuie sa formuleze urmatoarea intrebare!!!
Copernic
Cedez unui om superior, cum prea bine a zis Martial. wink.gif

"De catre ce personalitate a istoriei a fost construit Templul in al carui interior a fost depozitat Chivotul Legamantului?"

ps: la aceasta intrebare orice mason va poate indica raspunsul corect. fireste ca se poate apela atat la prelati cat si alte surse, atat timp cat raspunsul va fi cel corect.

Mult noroc in aflarea raspunsului. thumb_yello.gif

-------
AVE!
-------
F.'.
axel
Sa inteleg ca acesta este un bun moment sa intru in masonerie, nu? rofl.gif ph34r.gif
SORIN
Solomon???

Sorin.
Eveline
Regele Solomon ?
Eveline
Este vb de Casa, sau Templul. captusit cu aur si lemn de cedru.....
Mihai
Copernic, te rugam sa dai raspunsul corect. smile.gif
Copernic
Regele David, acuzat de catre Dumnezeu si inaltii preoti, de fratricid isi pierduse dreptul de a mai inchina ceva in numele Atotputernicului. Astfel, greaua dar nobila misie cazuse in mainile regelui Solomon. Acest rege a fost primul din lungul sir de Mari Maestri care a protejat si incurajat masoneria in randurile generatiilor ce l-au succedat, atat prin ideile de adevar si onoare proferate, cat prin dorinta sa de a vedea, intr-o buna zi, pe toti oamenii traind in armonia deplina profetita prin Cuvantul lui Dumnezeu.

Raspuns corect: Regele Solomon. Se accepta si Solomon, ca raspuns fara titulatura regala.

Sorin este indreptatit sa puna urmatoarea intrebare.

------
AVE!
------
F.'.
Mihai
Asadar, Sorin poate sa puna urmatoarea intrebare.
Sau Sallma, daca citeste mai rapid acest mesaj. smile.gif
Eveline
Desi multi oameni stiu de cele sapte minuni ale lumii. Intrebarea mea este :
Care este singura din cele 7 minuni care a ramas intacta pana in zilele noastre?
marky
Piramida lui Keops tongue.gif
Eveline
Piramida lui Keops . Da smile.gif
marky
OK.. my turn..
Cine a descoperit Australia ?
cameron
Exploratorii portughezi, spanioli, olandezi si englezi au observat insula australiana inaintea anului 1770, cand capitanul Cook a explorat coasta de est a continentului.
La 26 ianuarie 1788 (in prezent, la 26 ianuarie este sarbatorita ziua Australiei) prima flota ce se afla sub conducerea capitanului Arthur Phillip a debarcat la Sydney si a proclamat formal organizarea coloniei New South Wales la 7 februarie. Multi dintre primii colonisti sositi in Australia au fost ocnasi, ce fusesera condamnati pentru diverse incalcari ale legii.
marky
Corect ce zici tu.. dar intrebarea mea era cum se numea comandantul de vas care a descoperit primul continentul?
Si anul exact daca se poate biggrin.gif
cameron
William Dampier - 1699
marky
spoton.gif Exact Cameron .. felicitari ! spoton.gif
William Dampier la bordul corabiei HMS Roebuck.

Exti next thumb_yello.gif
Figaro
Nu era Columb? Ala cu oul... sorry.gif
cameron
Cati locuitori avea Tara Romaneasca la jumatatea secolului al XV-lea?
Vegas2002
Daca nu ma insel,avea circa 700 mii locuitori........... wink.gif
Copernic
Intrebarea de fata este precum cea pusa de vechii alchimisti referitor la 'Ce este omul'. Oarecum avem suport pentru un raspuns partial prin anumite documente istorice, aprecieri si/sau atestari de case. Cat despre populatia detinuta de Tara Romaneasca consider ca este mai greu de dat un raspuns exact tinand cont de faptul ca o cifra asupra demografiei tinuturilor atare este oarecum ascunsa in echivoc. Totusi, cum spuneam initial, numarul caselor pe care le regasim in capitala tarii -Targoviste, se ridica la peste 1000 de case ori in jurul acestei prezente statistici de 1000. Pigafeta, intarit in afirmatii de catre umanistul Anton Verancsics, amintea despre Targoviste ca este singurul mare tinut din toata Tara Romaneasca, iar aceasta chestiune ne duce cu gandul la faptul ca arealul Tarii Romanesti aflata la jumatatea secolului al XV-lea era destul de mica, aceasta fiind observata pe baza comparatiei cu orasul-capitala Targoviste.
Un raspuns clar nu am. Intrebarea referitoare la populatia Tarii Romanesti din a doua jumatate a secolului al XV-lea este formulata cu echivoc, la care, fireste, un raspuns coerent si argumentat, nu este posibil ca sa fie consemnat complet. Astfel, ramane optiunea cu raspunsul partial corect ori netrecerea vreunui raspuns in topicul de fata.

------
AVE!
------
.'.
bdl
875 342 la inceputul secolului si 734 723 la sfirsitul lui. Asta ca s-au mai batut cu turcii intre timp.
Zi ca n-am dreptate si adu argumente. rofl.gif
cameron
Copernic... atat intrebarea cat si raspunsul exista in cartea de istorie.
Vegas a raspuns corect.
Mihai
Vegas, ne incerci cu o intrebare? rolleyes.gif smile.gif
Vegas2002
Nu ma prea pricep la pus intrebari.......,sorry sorry.gif,o las pe Cameron sa puna urmatoarea intrebare,iar eu am sa incerc doar sa raspund,eventual"corect" thumb_yello.gif
cameron
Cine a decretat ca duminica sa fie zi de odihna? Cand s-a intamplat asta?
Vegas2002
Ceausescu oare??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Este din vremea "comunismului"?

Dumnezeu a daruit Sabatul zilei a saptea lui Adam si Eva.......,ceva de genul asta.
Scrie ceva in Biblie......

Pe Muntele Sinai, cand Dumnezeu a scris cu degetul Sau Cele Zece Porunci, El a inclus porunca Sabatului in codul moral, pentru a nu fi stearsa sau schimbata niciodata.

Sabatul va fi respectat ca zi de sarbatoare si pe Noul pamant, dupa ce pacatul va fi eradicat pentru totdeauna.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.