Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Endgegner
Pai ii zice floppy fiindca e flexibila de poti sa-ti faci vant cu ea (ca la un evantai), mai ales aia de 5 1/4.
Olaf
Da smile.gif "it flops" laugh.gif
Randul tau.
rebel
La ce dată a fost lansată prima bombă atomică din istoria umanităţii?
Michelle
6 august 1945-Hiroshima si Nagasaki -era luni dimineata!
Michelle
vad ca rebel nu mai confirma corectitudinea raspunsului...si presupunind ca era corect ...mergem mai departe:
Din ce dinastie face parte actuala regina a Regatului Unit al Marii Britanii?
carrad
dinastia Saxa-Coburg-Gotha
Michelle
nope nonono.gif
Aramis
adica de ce nu e dinastia Saxe-Coburg ? tongue.gif smile.gif

o fi Hannover-Windsor-Mountbatten ?
Michelle
e suficient Windsor Mountbatten...fara Hannover si de fapt nu vroiam decit Windsor...acu' te-ai lamurit de ce nu era Saxa Coburg,Aramis? wink.gif
Aramis
unde a izbucnit revolutia de la 1848 in Tarile Romane? Ma refer la oras + cladire (daca stie cineva si cladirea tongue.gif ).
carrad
http://tosic.interfree.it/Europe/UK.htm
de aici mi-am luat informatia, desi parca eu as fi votat cu dinastia tudorilor, da' poate sunt eu ametita acum... hh.gif
Michelle
eu stiu de Proclamatia de la Islaz...habar n-am ce cladire!
Aramis
nu Michellle... revolutia a izbucnit ceva mai repede ... smile.gif
Dark Angel
http://media.ici.ro/history/ist07_02.htm
rebel
QUOTE (Michelle @ 21 Jul 2005, 10:29 AM)
6 august 1945-Hiroshima si Nagasaki -era luni dimineata!

Prima bomba atomică din istoria umanităţii a fost lansată asupra oraşului japonez Hiroshima la 6 august 1945.

Cea de-a doua bombă atomică din istoria umanităţii a fost lansată asupra oraşului japonez Nagasaki la 9 august 1945.
Aramis
Da flower... dar, pe viitor, poate ar trebui sa si scoatem din text raspunsul nu sa postam direct link-ul, deoarece nu stiu cati au timp sa stea sa citeasca ce scrie pe acolo...
Oricum, tu urmezi smile.gif
Michelle
pai si pina la urma care era orasul si cladirea ...ca nu m-am prins?
Aramis
Iasi, hotelul Petersburg smile.gif
rebel
Ce nume poartă publicaţia condusă de Ioan Slavici în care apar articole pentru revendicarea drepturilor românilor, articole în urma cărora Slavici este închis de către autorităţile maghiare?
Endgegner
Tribuna
rebel
Just.
rebel
Cronicile lui Delavrancea de după 1890 semnate Era Dolce sau Viator tratează opera a doi mari artişti români. Cum se numesc aceştia?
abracadabra
ion andreescu si nicolae grigorescu?
rebel
Corect. E rândul tău thumb_yello.gif
abracadabra
Cine a fost prietenul lui Van Gogh, cu care aceasta a stat la Arles in anul 1888?
Olaf
Gauguin?
abracadabra
da smile.gif
Olaf
Ok, urmatoarea intrebare:
Exista trei moduri (sisteme) de a ridica/cobori o nava, pe un canal, dintr-o zona mai joasa intr-una mai inalta sau invers. Care sunt?
Contessina
Necesita cunostinte de navigatie intrebarea?
Olaf
Nu. Este vorba de constructiile de pe canale care permit urcarea/coborarea navelor.
Hint: unul dintre cele cele trei sisteme este ecluza...
santiago
pacat ca nu am fost mai atent la documentarul de pe discovery channel despre canalul panama spoton.gif
Olaf
Daca nu ma insel, canalul Panama utilizeaza tot ecluze...
Era vorba de lift si de planul inclinat.

Urmatoarea intrebare:
Cum a murit Sfantul Sebastian? (sarbatorit pe 18 decembrie)
Felina
a fost folosit drept tinta pentru sageti, a fost batut si taiat în bucati sad.gif
carrad
a fost legat de un copac si s-a tras in el cu sageti, insa a supravietuit .... in cele din urma a fost "omorat in bataie"
Olaf
Felina, e randul tau. smile.gif
Felina
Intre ce ani a trait autorul teoremei lui Pitagora? biggrin.gif

Edit: scuze, o mica eroare.
carrad
~569 - ~475 inainte de Hristos
Felina
Corect Carrad, tu urmezi! biggrin.gif
carrad
o intrebare usoara: cum s-au nascut zeul Dionysos-Bacchus si zeita Athena-Minerva?
Cla
Pe vreo 570 î. Chr. s-a nascut pe insula Samos.
Ca sa stiu mai multe, ar trebui sa cotrobaiesc, da' n-am chef.

Bacchus cica a fost o realizere Neptun + Merkur
Or fi fost gay... rofl.gif
Felina
QUOTE (carrad @ 16 Aug 2005, 04:59 PM)
o intrebare usoara: cum s-au nascut zeul Dionysos-Bacchus si zeita Athena-Minerva?

Zeus s-a transformat (dupa cum ii era obiceiul biggrin.gif ) intr-un sarpe ca sa o poata avea pe Persefona. Asa s-a nascut Bahus.

Zeus a urmarit-o pe Metis mult timp ca sa o poata avea, pentru ca ea se transforma in diverse vietati. Dar si Zeus se putea transforma la fel de repede, asa ca pana la urma a prins-o. Inainte sa nasca, Zeus a inghitit-o pe Metis, asa Ca Atena s-a nascut prin capul lui Zeus. biggrin.gif
Wluiki
Pallas Atena s-a nascut din teasta lui Zeus (pe care i-a crapat-o, parca, Hefaistos), iar Dionysos s-a nascut din piciorul lui Zeus, fiind salvat ca fat din pantecele Semelei (ea murind intr-un incendiu) si "implantat" in coapsa lui taica-sau.
carrad
jumatate corect...dionysos -bacchus s-a nascut din coapsa lui zeus....de fapt, asta intrebasem...
sa consideram corect raspunsul...
Cla
Misto cu mitologia asta:
M-am nascut dintr-un calcâi si am trecut printr-un labirint, cred ca prin Creta a fost.
M-am batut pe-acolo cu un minotaur pâna ce a explodat Santorin "Thira" spoton.gif
Frate-meu a avut chef de bataie, cred ca Ares se numea...
Soacra-mea a fost Xanthippa, si-a otravit barbatul... cica Socrate se numea... rofl.gif

Cum l-a facut Zeus pe Tezeu? A baut apa in Megalovristo?? Sau s-a transformat in vreo lebada??
Ce tâmpenii, domle... spoton.gif
Wluiki
Filozof contemporan, autor al aforismului "Balcanii sunt curul Europei"
Endgegner
Petre Tutea
Wluiki
Intr-adevar. Intreaba.
Endgegner
Ce este constructivismul?
Cla
Un pendant pt destructiv spoton.gif
contraste
Posibilitatea de a merge pe calea cunoasterii ponind de la adevarurile minime cunoscute de tine.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.