Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Mistinguett
Brazilia.

Triburile primitive or fi purtat ceva asemanator in anumite sensuri, dar piesa de imbracaminte (sau de dezbracaminte, cum vreti voi) asa cum o stim noi este o inventie a secolului XX. La targul international din New York in 1939 primarul Fiorello LaGuardia a cerut stripteuselor care dadeau spectacole sa nu danseze total goale - drept pentru care s-au "acoperit" cu ceea ce stim noi acum ca tanga.

Primul creator de moda care a prezentat un costum de baie tanga a fost neamt, Rudi Gernreich, in '74, iar Brazilia l-a popularizat abia in '77.
bdl
Icsuleasca,
Nu-i asa ca tu esti din tribul koishan?
Ia pune o poza cu tine in costum popular? mwah1.gif
icsuleasca
Mistinguett, thumb_yello.gif

Bdl, special pentru tine:

eu si o prietena
Mistinguett
Care sunt originile cuvantului "ciocolata" si intelesul lui?
Serenity
Din cate imi amintesc primii care au folosit ceva asemanator ciocolatei au fost mayasii dar cuvantul isi are originile in azteca ( xocoatl, parca huh.gif ) si, daca nu ma insel, insemna "apa amara". Posibil sa gresesc, am citit ceva despre asta long time ago tongue.gif

Vexx
QUOTE (icsuleasca @ 20 Feb 2005, 09:09 AM)
Bdl, special pentru tine:

eu si o prietena

"Fetele" seamana cu cea din avatarul bdl-ului, poate doar un pic mai bronzate! laugh.gif
Mistinguett
Serenity, iti aduci aminte corect.
Cla
Ai dreptate, Serenity, xocoatl vine din azteca, Columb a vazut boabele, dar n-a prea inteles faza...
Cortez a inceput sa le exploateze si bine a facut... singurul bine pe care l-a facut... dry.gif
Din origine erau amare si s-a transforma in ciocolata noastra iubita cand s-a adaugat miere sau zahar smile.gif
La azteci erau (boabele) acum 1000 de ani si mijloc de plata, in loc de bani...
Cea mai mare piata de ciocolata e momentan in Belgia, unde vine ciocolata cu vaporul, se prelucreaza si se trimite in toata Europa, la fabrici care doar o fac pe gustul lor, adica baga finetele... wink.gif
Mistinguett
Cla, acum peste 2000 de ani, nu 1000. Si a durat pana in 1800 (parca 1880) ca sa se creeze prima ciocolata solida. Iar in Europa abia la a 2-a tentativa a "prins" ciocolata lichida, dupa ce s-a adaugat zahar in loc de ardei iute, cum zici si tu. E interesanta istoria ciocolatii, de la ce a fost si ce-a ajuns. laugh.gif
Serenity
yay.gif

Ok, here we go..

Unul dintre cei mai faimosi biologi ai anilor ’20 a ales sa se sinucida in urma unei controverse privind o broasca folosita in unul din experimentele sale, fiind acuzat de falsificarea rezultatelor. Cum se numea acest biolog?

Fidela Castro
Paul Kammerer

Unde se maninca cel mai bun Tiramisu in Bucuresti? tongue.gif
Olaf
Si raspunsul? unsure.gif
La cofetaria Bucuresti, care este in renovare acum? tongue.gif unsure.gif
Serenity
Ok, confirm raspunsul Fidelei wink.gif Asa e, despre Paul Kammerer era vorba - poate cel mai mare biolog al anilor '20 a carui munca a fost practic stearsa cu buretele din cauza unei nenorocite de broaste tongue.gif

Legat de noua intrebare: Asta e discriminare dom'le! laugh.gif
Aramis
Poate ca ar fi timpul sa se dea raspunsul si sa se treaca la o noua intrebare... unsure.gif
Olaf
Subectu' asta a cam intepenit... unsure.gif
Pot sa pun o intrebare?
De la ce vine numele "Bluetooth"? Pentru mobile si nu numai...
Endgegner
Bluetooth vine de la regele wikingilor Harald Blatand (dinte albastru) care a domnit in Scandinavia din 940 pana in 981.
Blatland a fost primul domnitor peste Danemarca si Norvegia si cel care i-a cristianizat pe wikingi.
Ericcson a scos pe piata deja in 1994 Bluetooth ca sistem de comunicare wireless - dar prea devreme ( piata IT nu era inca "pregatita" pentru o astfel de descoperire cry.gif )
In 1998 alt consortiu de firme printre care Toshiba, IBM, Nokia si Intel + Ericcson au reinviat "Bluetooth".
Cum s-a ajuns la numele de bluetooth - precum Blatland a unit diferite popoare asa si bluetooth conecteaza diferite sisteme intre ele.

rolleyes.gif
Olaf
Dap spoton.gif
Intreaba. biggrin.gif
Endgegner
Timisoara a fost candva capitala regatului Ungariei! De ce?
ypsilonalpha
Pare-mi-se ca din cauza de Mohacs ... o parte a Ungariei a devenit pasalicul de la Buda, iar ce a ramas si-a mutat capitala la Temesvar. smile.gif

Sau poate ca nu.
Endgegner
nonono.gif

Mohacs a fost la 1526...la ce ma refer eu a fost cu ceva secole mai devreme rolleyes.gif
ypsilonalpha
Atunci din cauza navalei tatarilor la 1241 unsure.gif mmm ... chiar nu stiu ...
Endgegner
nonono.gif nonono.gif
Ei bine, dupa tatari (nu ei au fost cauza mutarii capitalei regatului Ungariei la TM) si inainte de Mohacs rolleyes.gif rolleyes.gif

Sau te dai batut?? blink.gif
ypsilonalpha
He he ... in google we trust! ™

1307 - Carol Robert de Anjou viziteaza pentru prima data Timisoara. Intre anii 1307-1315 construieste aici un palat, care semana cu o cetate, pe locul in care se afla azi castelul Huniade.

1316 - Carol Robert de Anjou muta capitala la Timisoara, palatul devenind astfel resedinta. Aici primea ambasadorii straini, si tot de aici conducea tara. Aceasta a fost perioada de inflorire a orasului.
Endgegner
Corect! 1316 - 1325

Randul tau!
ypsilonalpha
Booon ... cum se numea in trecut zona de litoral a Marii Adriatice care acum se afla in componentza Croatiei?
Endgegner
Dalmatia
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Well done, Pacala!

Pune te rog intrebarea urmatoare!
Endgegner
Pe ce si cine a schimbat Surinamul?
ypsilonalpha
Mmmm ... olandezii au cistigat Surinamul (Guyana Olandeza) in schimbul New Amsterdam-ului (adica New York) si a zonei limitrofe pe care o colonizasera... asta pe la sfirsitul secolului XVII, cred...
Endgegner
thumb_yello.gif

Randul tau!
ypsilonalpha
Atunci avem urmatoarea intrebare: cum este numit popular drapelul Marii Britanii si citi sfinti sint "prezenti" pe acest drapel?
Endgegner
Union Jack, Gheorghe, Andrei si Patrick
ypsilonalpha
Da, asa e ... si in plus desenarea drapelul britanic e cu schepsis (vezi si http://www.jdawiseman.com/papers/union-jack/union-jack.html smile.gif )

Pacala, your turn, again!
Endgegner
Statul american Hawaii are pe drapelul sau si Union Jack-ul (ca sa ramanem la subiect rolleyes.gif ) De ce?

don basil
Se poate sau produc deranj?

Capitanul Cook a descoperit Hawaii-ul care a ramas sub protectorat britanic (Union Jack) pina in 1816.
Dupa plecarea britanicilor l-au pastrat pe U.J. ca o, sa-i zic, particica in steagul lor pina in ziua de azi.
Endgegner
not quite, mai cauta! ohyeah.gif
don basil
n-am de ce, asteapta tu raspunsul pe care-l vrei ohyeah.gif
Endgegner
Avrig rofl.gif
don basil
Corect roflmao.gif
ypsilonalpha
Pina va decideti voi care e raspunsul corect, o sa [pun eu o alta intrebare care sa reia jocul:

Cum trebuia sa se numeasca initial moneda unica europeana (actualul Euro), ce insemna acea denumire, cine a protestat impotriva acestei denumiri si de ce?

(Aaa, sint mai multe intrebari ... how cool! spoton.gif )
matz
nu stiu , dar abia astept sa raspunda cineva ohyeah.gif
ypsilonalpha
QUOTE (matz.kiss @ 31 Mar 2005, 02:39 PM)
nu stiu , dar abia astept sa raspunda cineva ohyeah.gif

da' de unde stii ca o sa raspunda cineva? poate topicul asta e mort de tot ... wink.gif spoton.gif
Vornicum
Cat timp Vornicu e in Poienita nu moare nimeni. Poate se sinucide din cauza nervilor, dar aici e o alta treaba...

Mbun, deci "Cum trebuia sa se numeasca initial moneda unica europeana ?" R: Spagatelul
"ce insemna acea denumire?" R : dam spaga pentru tot ce misca
"cine a protestat impotriva acestei denumiri si de ce?" R : Eu, Vornicum, ca sunt obisnuit sa protestez din orice motiv. Nu vreau sa dau spaga!!

Buey, am zis bine? rofl.gif

don basil
Parca ECU vroiau sa-i zica, de la European Currency Unit.
Habar n-am cine-o fost contra mellow.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Bine-ai zis!

Si ca sa completez raspunsul, cei care s-au opus mai mult sau mai putin deschis au fosty nemtii, sub pretextul ca "ecu" este numele unei vechi monede frantuzesti ("scudul") si ca, fiind vorba de o moneda europeana comuna, numele acesteia nu trebuie sa fie legata de mostenirea culturala rolleyes.gif a vreunuia din membri. Deh, eterna prietenie franco-germana ...

Si uite-asa s-a ajuns la euro. spoton.gif

don basil, you're next!
don basil
Imi pare rau, nu pot sa accept. N-am oferit un raspuns complet.
Te rog sa formulezi tu urmatoarea intrebare.
ypsilonalpha
rolleyes.gif Bine, fie ... uite o intrebare pentru fanii Star Wars wink.gif: cum o cheama pe nevasta lui Luke Skywalker? smile.gif
Diana-Maria
Mara Jade ?! unsure.gif
ypsilonalpha
Yep!

Diana-Maria, you're next!
Diana-Maria
Multumesc, Ypsi !

Intrebare:

Ce au in comun urmatoarele personalitati :
Herbert Hoover, Harry S. Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George Bush, Bill Clinton, fostul premier israelian Benjamin Netanyahu, Ghandi,Pablo Picasso, Michelangelo, Rafael, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Alexandru cel Mare, banditul Billy the Kid, Henry Ford, bancherul David Rockefeller, astronautul Buzz Aldrin, John F. Kennedy Jr. si sora sa Carolyn, TV show-makerii David Letterman,Bach, Natalie Cole, Phil Collins, Judy Garland, Jimi Hendrix, Paul Mc Cartney, Ringo Starr, George Michael,Charlie Chaplin, Tom Cruise si fosta lui sotie Nicole Kidman, Matt Dillon, Richard Dreyfuss, Peter Fonda, Terri Garr, Greta Garbo, Whoopi Goldberg, Cary Grant, Goldie Hawn, Shirley McLaine, Marylin Monroe, Kim Novak, Ryan O'Neal, Anthony Perkins, Robert Redford, Julia Roberts, Telly Savalas, Rod Steiger, Jerry Seinfeld, Peter Ustinov, Diane Keaton, George Kennedy, Joanne Woodward, Dick Van Dyke, Bruce Willis ?

...Lista ar putea continua.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.