Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
oaspetele
Da . 40.gif Sa auzim intrebarea.
Carmi
Cum survine moartea prin rastignire? (cauze+mici explicatii)
ypsilonalpha
Din cauza sufocarii, parca, la un moment dat muschii toracici sint prea intinsi din cauza ca treb sa sustina o parte insemnata a greutatii corpului si nu se mai pot contracta ca sa asigure respiratia. Parca asa era, dar nu sint chiar sigur.
SORIN

Prin epuizare fizica totala ....mai ales din cauza dezhidratarii ( lipsa de lichid ). principiul rastagnirii a fost de a chinuii cat mai mult victima inainte de moarte..asta e si cauza din care osanditii nu erau tintuiti in cuie ( asta e adevarul ) ci erau legati cu funii in cat mai multe locuri.

Sorin.

ps . vreti sa discutam de asta..deschideti un topic.
Carmi
Cand erau rastigniti oamenilor li se bateau cuie (cel putin asa am auzit eu) in maini si picioare si rastignitul se sprijinea cand in maini cand in picioare. apoi dupa cateva ore i se zdrobea fluierul piciorului si nu se mai putea sprijini dcat in maini.Cutia toracica era supusa unei presiuni mult mai mari decat putea suporta si plamanii se umpleau cu lichid limfatic si interstitial si astfel se reducea capacitatea respiratorie care impreuna cu oboseala muschilor toracici duceau la insuficienta respiratorie si moarte.
Ei bine Sorin cred ca ai putea deschide undeva un topic pentru ca vad ca e o mare diferenta intre ce stiu eu si varianta ta. Pentru a impca insa si pe Sorin si pe Ypsi eu propun ca unul dintre ei sa puna o intrebare(primul care intra pe forum) la care doar celalalt poate sa raspunda tongue.gif
SORIN

Ce forma avea Crucea???

Sorin.
ypsilonalpha
In forma de T?
SORIN

Bravo Ypsi!!

Crucea in foarma de T ( crux commissa ) care e da fapt cel mai antic fel de cruci. Forma de T e luata de la litera greceasca TAF.

Sorin.
ypsilonalpha
In Bucuresti, dar nu numai, toata lumea stie (sau macar a auzit) de caminele studentesti din Regie sau de Sportul Studentesc, echipa din Regie. Bun, dar despre care anume Regie este vorba in propozitiile de mai sus?
Mistinguett
Regia Autonoma a Apelor parca.
ypsilonalpha
Mmmm ... nu, din cite stiu eu, e alta regie.
ypsilonalpha
rolleyes.gif Haideti mai, n-a stat/nu sta nimeni in camin in Regie? smile.gif
Mistinguett
Pai Ypsi, cred ca dupa 24 de ore trebuia sa dai tu raspunsul, sau ma insel?
ypsilonalpha
blush.gif Iiiii ... daaaaa ... blush.gif da' ziceam ca ... poate totusi ...

In fine, e vorba de Regia Tutunului. De fapt in zona aia, in spatele caminelor, e o strada numita pompos Bulevardul Regiei, si la numarul 2 parca este si sediul sus-numitei regii. Cred ca isi avea sediul acolo inca dinainte de razboi.

Inseamna ca mai trebe sa pun o intrebare:

Sub ce nume este mai bine cunoscut atacul de la Balaklava al englezilor, din timpul Razboiului Crimeei?
SORIN

The Thin Red Line
!!!...nu stiu sa traduc pe romaneste thin.
bdl
Cred ca subtire inseamna .Nu sint sigur ca engleza mea sufera de oltenisme. biggrin.gif
ypsilonalpha
SORIN, esti pe aproape ... dar nu!
bdl
The Charge of the Light Brigade
ypsilonalpha
Yes!! The Charge of the Light Brigade = Atacul cavaleriei usoare, in care englezii au atacat la deal, cu cavaleria, bateriile turcilor; monument de eroism si de prostie militara in acelasi timp (o zic chiar britanicii, nu eu).
ypsilonalpha
Bdl, e din nou rindul tau wink.gif
bdl
Ok,
Stati sa-mi storc bruma de creieri sa va pun o intrebare de baraj.
O dam pe muzica.
Cine e supranumit "privighetoarea cu trup de elefant"???
Oden
QUOTE (bdl @ Jun 9 2003, 09:58 PM)
Ok,
Stati sa-mi storc bruma de creieri sa va pun o intrebare de baraj.
O dam pe muzica.
Cine e supranumit "privighetoarea cu trup de elefant"???

Bdl?
bdl
As vrea io omule da nu e asa.
genicon
Monica Anghel, atunci! Clar! laugh.gif
ypsilonalpha
Nu stiu, dar raspund la intimplare --> Mahalia Jackson.
bdl
Primul hint: are barba.
ypsilonalpha
Ca doar n-o fi Pavarotti ...
Mistinguett
Demis Russos?
bdl
Chiar el ,Pavarotti...
U turn, Ipsi.
ypsilonalpha
Adevarul ca i se potrivea metafora.

Ce personaj din istoria Frantei a fost supranumit "eminentza cenushie"?
oaspetele
Cardinalul Richelieu ??
(sper ca am scris bine)
ypsilonalpha
Pe aproape ... dar nu!
Carmi
iarta-ma ca ocup spatiul hanului cu tampenia asta .....
era cumva un secretar-contabil.......vistiernic ceva cu F?(nu mai tin minte) sau parintele Joseph?cica prietenul si sfetnicul cel mai bun a lui Rich....(aici am interpretat mot-a mot Pe aproape ... dar nu! smile.gif )

ps:daca dai raspunsul te rog fffrumos si de ceva bibliografie pt eleve......
ypsilonalpha
Ce bibliografie, nu-ti trebe bibliografie de vreme ce ai raspuns corect 40.gif Da, era chiar parintele Joseph (du Tremblay, pre numele sau). Richelieu era eminenta (doar) rosie. iar Joseph era, cum ar veni, omul din spatele omului din spatele tronului (in sens figurat, desigur smile.gif ).

You're next ...

(Aaaa, si totusi, ca bibliografie: "Cei trei muschetari" - eu de-acolo am retinut treaba asta.)
Carmi
Care a fost prima poezie in limba romana? si cand a aparut?
Carmi
nimeni? sad.gif un hint atunci a fost mitropolit al Moldovei....
haideti ca nu e asa de greu..... huh.gif
ypsilonalpha
Eu as fi pariat pe Ienachita Vacarescu, "Urmasilor mei ...", da' nu stiu anul si nici nu cred ca omul a fost mitropolit al Moldovei, asa ca varianta pica.
Carmi
inca un hint era pe vremea lui Vasile Lupu.....
marky
Mitropolitul Dosofteiu - Psaltirea în versuri ?
Carmi
Nuuuu imi pare rau
E vorba de Varlaam, de Cazania lui Varlaam. Alte poezii au mai aparut si inainte dar erau simple traduceri. Varlaam a creat prima poezie originala.

Next Question:
Ce inseamna SMD in electrotehnica?
marky
Suck My Dick ? biggrin.gif
ypsilonalpha
Neah ... era ceva cu " .. mounted device" in coada, dar nu mai stiu de la ce vine S-ul.
marky
de la System poate... unsure.gif
Carmi
43.gif era "Surface Mounted Device" adica un tip special de tranzistoare si circuite integrate care se monteaza pe o suprafata perpendiculara pe placa de baza in aparate electronice.
Ypsi iti predau stafeta.....
Marky ce te faceai tu daca ziceam ca ai raspuns corect??????btw nu e jocul ala in care postezi cuvantul ce-ti vine in minte primul cand ai vazut ultimu cuvant..... rolleyes.gif
ypsilonalpha
Boon. Care era prenumele lui Don Quijote? (ca numele nici Cervantes nu-l stia exact, si a si recunoscut lucrul asta ... smile.gif )
Daphne
Don Quijote de la Mancha sau Alonso Quijano? La asta te-ai referit?
ypsilonalpha
Numai la prenume m-am referit ... adica la Alonso 40.gif Cit despre numele de familie, chiar Cervantes zice ca nu prea stie daca era Quijano sau Quejada, zis si "cel Bun".

Daphne, ai legatura!
Daphne
Care este numele adevarat al lui El Greco?
black ice
Ah, ce lapsus am avut pretz de cateva minute biggrin.gif
Domenikos Theotocopoulos?
Daphne
Bravo, black ice, intr-adevar acesta este raspunsul corect. Asteptam cu interes o noua intrebare wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.