Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
black ice
Momentan nu stiu ce sa va intreb....mi-e varza capul de la toate datele si informatiile pt bac...
si totusi, uite una usoara: cine a fost primul novelist roman?

ps: am vazut acum si eu intrebarea cu privire la prima scriere in romana. si eu stiam ca si ya ca e vb despre Psaltirea Mitropolitului Dosoftei...cel putin la mine in manulul de romana asa scrie biggrin.gif
genicon
Este vorba cumva de Ioan Slavici? unsure.gif Stiu ca el a fost intemeietorul "realismului poporal" si... "Novele din popor" aparut in 1881 a marcat un moment de cotitura in evolutia nuvelei romanesti. Dar... este el primul? smile.gif
ypsilonalpha
Eu pariez pe Nicolae Filimon, "Ciocoii vechi si noi".

Editare ulterioara: asta daca "novelist" inseamna "romancier" (ca-n engleza rolleyes.gif ).
black ice
nope, nu e vb de nici unul dintre cei mentionati de voi.

genicoane, genicoane, tu dai bacu' maine si nu stii?? rushinica.

ya din cate stiu eu novelist e cel care scrie nuvele tongue.gif in timp ce romancier e cel care scrie romane, nu?

hint: este creatorul nuvelei romantice. -asta ca sa fim mai exacti smile.gif
bdl
Duiliu Zamfirescu cumva? Nu sint sigur, doar incerc apa cu degetul.
ypsilonalpha
Costache Negruzzi?
black ice
40.gif
brava! C. Negruzzi, in 1840, parca, a scris Zoe, prima nuvela romantica romaneasca.
ypsilonalpha
Bine ca n-am pus si titlul nuvelei (eu mizam pe "Alexandru Lapusneanu" ohmy.gif ).

Intrebare (sa zicem ca-i din frumusetile patriei): in ce zona din Romania se gasesc cele mai multe fosile de dinozauri (oase, oua, etc.)?

(Raspunsuri de tipul" Muzeul Antipa" nu se puncteaza smile.gif )
Mistinguett
Total nefondat, dar nu stiu de ce imi vine in minte Dobrogea.
ypsilonalpha
Nu, nu e Dobrogea. E ... mai la munte, ca sa zic asa.
bdl
Cimitirul elefantilor??? biggrin.gif
A doua incercare: in parlament??? tongue.gif
ypsilonalpha
Off-topic:

Pai ce, elefantii sint dinozauri?

Si ce, tipii din parlament au si oase si oua, li le-a numarat cineva? (pur si simplu nu ma pot abtine, trebuie sa bag neaparat poanta asta cind imi ridica cineva mingea la fileu ...) biggrin.gif

On-topic: Hint --> este o "tzara".
Mistinguett
complet ghicit in urma hint-ului: Tzara Oasului
ypsilonalpha
Nu, nu e Tara Oasului ci Tara Hategului. ohmy.gif
(Chiar am trecut odata prin zona, asa, intr-o vacanta, si erau pe-acolo niste studenti pe la geologie/paleontologie care faceau sapaturi dupa oase de zauri din astia, urma sa se deschida, ba cred ca s-a si deschis, un muzeu de profil, si vin in zona tot soiul de somitati internationale in domeniu ...)

Bun, una mai simpla: care sint cele mai apropiate doua resedinte de judet de la noi din tzara?
escu
Galati si Braila
escu
ypsilonalpha
Corect 40.gif

Escu, tu pui urmatoarea intrebare.
escu
Pasesc pe o tapapii si mut minginii. Ce meserie am?
escu
Lilith
QUOTE (escu @ Jun 26 2003, 11:05 AM)
Pasesc pe o tapapii si mut minginii. Ce meserie am?
escu

blink.gif blink.gif blink.gif
Zod
QUOTE (Lilith @ Jun 26 2003, 04:50 PM)
QUOTE (escu @ Jun 26 2003, 11:05 AM)
Pasesc pe o tapapii si mut minginii. Ce meserie am?
escu

blink.gif blink.gif blink.gif

Adica, tradu-ne si noua, celor 14.gif.
bdl
Cioban
escu
Pai cum sa traduc? Ar insemna sa dau raspunsul. Aia era intrebarea! Nu sunt cioban, hi, hi.
Dar ce e, nu da nimic google?
escu
escu
Ooops, au trecut 24 de ore, hai sa nu ne blocam aici. Erau termeni marinaresti. Cine vrea, sa puna urmatoarea intrebare. Intre timp ma duc pe corabie sa-i intreb eu pe cei de acolo cum si-au luat brevetele, cu spaga?
escu
Mihai
Ok, o intrebare mult mai simpla:

Cat a durat razboiul de 100 de ani? biggrin.gif
ypsilonalpha
He he, pai aritmetica ne zice ca a durat 116 ani (parca) dar de luptat s-au luptat practic vreo 5 sau 6 ani (timp efectiv de joc, ca sa zic asha smile.gif ).
Mihai
biggrin.gif Ok, your turn.
ypsilonalpha
OK, una din fotbal (si nu prea), ca tot am pomenit de "timp efectiv de joc". De ce poarta de fotbal are 2,44 metri inaltime si 7,32 metri latzime? Sau de ce la loviturile libere zidul sta la 9,15 metri de minge?

(Stiu, asa scrie la regulament, dar de ce sa nu fie 2,50 si 7,50 m?)
bdl
E ceva cu initatile de masura a lungimii din Anglia, de-aia da cu zecimale in metric.
ypsilonalpha
40.gif Right, sir! De fapt poarta de fotbal are 24 de picioare latzime si 8 picioare inaltime, iar zidul sta la fix 10 yarzi de minge.

1 picior~0,304 metri
1 yard~0.91 metri

(Mie-mi placea cind auzeam cite un comentator englez pe Eurosport cum zice "18 yards box", vorbind de careul de 16 metri).

Bdl, shoot!
Mihai
Bdl, intrebarea va rugam smile.gif
bdl
Ok, scuze de intirziere.
Un vinator la vinatoare.Deodata vede ursul.Poc, da ursul nu cade si o ia la fuga spre sud.Fuge cam un km, vinatorul iar poc!, il raneste doar .Ursul o ia iar la fuga spre vest acum, vinatorul dupa el.Iar poc vinatorul, iar il raneste, ursul fuge mai departe spre nord inca un km.In sfirsit vinatorul il ajunge si bang! il omoara. Uitindu-se in jur, vinatorul constata ca a ajuns exact in locul de un de a plecat in urmarirea ursului.
Intrebarea: ce culoare avea ursul??? biggrin.gif
Bahto delo-delo
Carmi
Alba-era la Polu Nord!!!
doar acolo e posibila combinatia data de directii
bdl
Yeap, 40.gif
Carmi e rindul tau acuma.
Carmi
De ce au brazii forma triunghiulara priviti din profil?
(aprox. conica- ma rog pentru cei amatori de geometrie in spatiu..... smile.gif )
SORIN

Pt ca partea de sus are tendinta de a urca cat mai repede spre sursa de lumina.

Sorin.

ps. cam atat stiu la botanica biggrin.gif
Carmi
Partial corect Sorine insa nu e chiar explicatia corecta.... sad.gif
mai asteptam un pic.....
SORIN

No problem Carmi.

Sorin.
ypsilonalpha
Pentru ca pe masura ce crengile sint mai aproape de virf ele sint mai tinere si mai putin dezvoltate?
Carmi
Nici.... sad.gif imi pare rau Ypsi.....haideti ca nu e asa de greu
hint:e vorba de lumina......
bdl
In felul asta si crengile de la baza receptioneaza o cantitate suficienta de lumina, nefiind acoperite de cele din virf.
Carmi
40.gif 40.gif 40.gif BDL (le spunem la astialalti ca ne-am inteles sa ne jucam numa noi 2???)
da asa este lumina solara in cadere perpendiculara are o suprafata mai mare de absorbtie.A se observa brazii care cresc pe marginea padurii si nu au numai crengile care primesc lumina partea dinspre padure nu are asa de multe crengi.....
bdl
My turn.
Enuntul problemei.
La inmormintarea propriei mame,o fata de 16 ani vede pt prima oara si se indragosteste nebuneste de un necunoscut absolut suberb care participa la funeralii . Dupa 3 luni de zile, ea isi omoara sora de 18 ani.
Intrebarea: de ce si-a omorit sora?
Citeva "explicatii":-a fost un caz real, psihologilor si procurorilor le-au trebuit citeva luni bune sa gaseasca motivatia si sa o poata acuza pe fata, avocatii acesteia invocind nebunia trecatoare sau dubla personalitate.
- la aceasta intrebare toti prizonierii unei inchisori condamnati pt crime in serie au raspuns in primele2 minute si din maximum 3 incercari.
ypsilonalpha
Ma cer si eu in galeria criminalilor in serie: pesemne ca fata voia sa se reintilneasca cu super-necunoscutul la inmormintarea sora-sii?
Lilith
Dupa Freud, ästa ar fi raspunsul 1
bdl
40.gif
Ypsi,
Ai cuvintul cremenaluleeeee.
Lilith,
Freud ala citi a omorit? blink.gif
ypsilonalpha
Din ciclul "Frumusetile patriei": In Tara Oasului exista obiceiul ca unii gospodari sa agate in cracile unui pom din curtea casei diverse galeti, oale mari, etc. Ce semnificatie are acest obicei?
Lilith
Bdl , cred ca avea cativa atarnati in pod ! A avut un caz , o pacienta a avut un vis de genul intamplarii de mai sus .
Mistinguett
Ypsi, cred ca a trecut suficient timp ca sa ne spui tu raspunsul - chiar ca-s curioasa...
ypsilonalpha
Sorry, am avut si eu probleme cu intratul pe forum ... sad.gif

Atirnatul respectivelor recipiente in pomii din curtea casei inseamna pur si simplu ca respectivul gospodar are fata (sau fete, ma rog) de maritat.


Next question: cum se numesc coastele de est, respectiv de vest, ale Indiei?
bdl
East Coast si West Coast. tongue.gif
ypsilonalpha
... sau Coasta de Azur si Coasta de Fildes ... he he ... dar, desigur, nu asta-i raspunsul tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.