Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
dead-cat
care este originea termenului "hooker" (prostituata)?
Olaf
Pai se pare ca vine de la sensul clasic al termenului, "one who hooks", adica "agata". Am gasit totusi o povestioara foarte draguta, despre generalul (?) Joseph Hooker, ai carui oameni obisnuiau sa petreaca mai toate permisiile in casele de toleranta, si de la asta prostituatele ar fi capatat porecla de "hookers".
dead-cat
nu vine de la sensul classic ci de la curvele lui Hooker care s-au inmultit exponential in Washington cind s-a mutat cartierul general acolo. li se mai spunea si "Hookers Division" rofl.gif

Hooker a fost general Unionist si a fost ranit la Antietam
Olaf
Exista totusi referiri la cuvant si inainte de general:link
Deci pun urmatoarea intrebare: cum se numeste zeul suprem in primele religii indiene?
contraste
Schiva?
Vischnu?
Olaf
Nu.
Au trecut trei zile, asa ca voi da eu raspunsul.
Zeul principal, cel care a creat lumea se numea Prajapati, iar sub forma sa spirituala, vazut ca cel care se confunda cu universul, totusi neputand fi vazut, era numit Brahman (Brahman era de aceeasi esenta cu eul sau sufletul omului, atman).

Urmatoarea intrebare:
Care a fost primul oras care a avut apa curenta in Europa?
milimetru
Veneţia, de exemplu... blink.gif
Olaf
rofl.gif Ma refeream la sistem de alimentare cu apa la fel (sau aproape la fel) cu cel care ne aduce apa la robinete, scutindu-ne de efortul de a merge la fantana/izvor.
ypsilonalpha
Londra? unsure.gif
Olaf
Bleah, NU! Aia cred ca mai folosesc si acum primele chiuvete instalate...
doice
Eu as zice Roma. huh.gif
Olaf
Nu
doice
Asiria biggrin.gif
Olaf
aia-i oras? ohmy.gif
doice
nu
dar m-am gandit ca incercarea moarte n-are
oricum acolo au construit un sistem de transport al apei prin tuburi de piatra prin 2000 ien
Vornicum
Asiria nu e oras. Fain dubue' doice!

pese editat : Mdea... tongue.gif
milimetru
Oricum, dacă nu e Roma īnseamnă că e un oraş de dinaintea sau contemporan cu Roma, că doar romanii aveau termele alea cu conducte aferente lor cu tot. Ar veni că trebuie căutat tot prin Italia (sau poate Grecia) de azi. Am zis bine Olaf?
dead-cat
QUOTE

Asiria nu e oras. Fain dubue' doice!

si nici in europa nu-i blink.gif
Vornicum
Xcross taica , ce cauti matale pe aici, te pierdusesi?
Pese : Olaf e istoric sau ceva? ca vad ca le stie...
Olaf
Nu-s istoric, da' am fost pe acolo de curand.
Indiciu: locuitorii de acolo zic ca termenul de "apa curenta" vine de la numele orasului... unsure.gif
Nu e nici in Italia, nici in Grecia.
Conductele pentru terme aduceau si apa de baut?
Vornicum
Dar de apa sarata gen herculane avea astia sau nu? ca-s curios.
milimetru
Apăi tinere Vornicum, mă rătăcii taică, bătrīneţile, bată-le vina! Eu voiam să ajung de fapt pe la topicurile de intrare īn han, că are unu' pe-acolo un topic 'oţ, da' iaca mă (sbu)rătăcii acilea, īngăduie-mă please...

Numa' că, īn plus, m-a prins curiozitatea că adică cine a băut primu' apă de la robinet prin Europa, că din Bīrlad nu-i siguuur!
doice
scuze sorry.gif
n-am vazut ca trebe sa fie din Europa sorry.gif
Vornicum
Pai trebuia. O asa o omisiune mai greu se iarta.
Bine ca n-ai zis Nilu sau Concancagua.
milimetru
De acord! Aşa o omisiune nu se poate ierta, e scandaloasă! Drept pedeapsă Doice ar trebuie neapărat să dea răspunsul corect la īntrebarea cu curenta apă īnaintea lui Olaf! rofl.gif
Olaf
Prea tarziu! tongue.gif
Era vorba de Courances smile.gif (este de fapt sat, am vazut acum unsure.gif)
Ok, alta intrebare:
Toate vasele japoneze au in denumirea lor un cuvant. Care este acesta si de ce il au?
ypsilonalpha
"Maru" ... dar nu stiu ce inseamna ... cred ca ceva cu "noroc", "norocos" unsure.gif
Olaf
Da, "maru".
Koreea(?) a incercat sa invadeze Japonia de doua ori mai pe la inceputul evului mediu, sau chiar inainte.(nu stiu cand) De fiecare data, flota lor a fost scufundata de catre un taifun. La unul dintre aceste taifunuri (prima data, cred), din flota japoneza a supravietuit o singura nava: Maru. smile.gif
ypsilonalpha
Bun, daca am voie sa pun intrebarea, atunci iata:

Ce serie de filme romanesti a avut un succes imens in China, ajungind, pare-se, la cifra de 1 miliard de bilete vindute? (bine, la ei nici nu e greu wink.gif smile.gif )
Olaf
Sa nu-mi spui ca seria cu "Comisarul Moldovan".
"Un fleac. M-au ciuruit."
milimetru
Păi eu nu ştiu (pardon de expresie...) decīt 2 serii mari şi late de filme īn toată filmografia romānească. Una ar fi compusă din filmele alea cu comisarul Moldovan, da' nu cred că-i intereseză subiectul pe chinezi. A doua ar fi seria BD... (Brigada Diversă), comediile alea soft din vremuri de demult... Aici, cine ştie, poate că i-a interesat. I-a interesat Ypsi?
ypsilonalpha
Nope. Adica, i-o fi interesat, nu zic ba, dar nu despre ele era vorba. smile.gif

(Zau ca mai sint si alte serii rolleyes.gif )
contraste
Seria cu Florin Piersic
"Cutit, cutit, ascutit"
Cu Marga Barbu, Ilarion Ciobanu, etc.
Haiducii lui 7 cai
Olaf
Contraste, zici de Margelatu?
Chiar, ala e?
doice
Si sa nu uitam de Liceeni, dar cred ca au vazut ei filme mai bune decat alea, nu???
contraste
Da, este si Margelatu.
ypsilonalpha
QUOTE (Olaf @ 25 Aug 2004, 03:00 PM)
Contraste, zici de Margelatu?
Chiar, ala e?

E vorba de seria cu Margelatu (care insa n-are a face cu Haiducii lu 7cai, aia e o serie separata wink.gif ), adica

Trandafirul galben
Drumul Oaselor
Colierul de Turcoaze
Misterele Bucurestilor
Masca de Argint

si inca vreo doua de care nu-mi mai amintesc, si erau cu Florin Piersic si Marga Barbu, si le-a placut la chinezi, ca daca n-vaeau bani sa achizitioneze westernuri de la mama lor, iar spaghetti-westernurile erau prea putine si prea adinc filozofice smile.gif, atunci erau bune si mamaliga-westernurile noastre rofl.gif

Aia cu haiducii lu' 7cai + 'Hei cutit, cutit, cutit/De trei ori te-am ascutit/La tocila pe-un pietroi/sa tai capu' la ciocoi' e alta serie, facuta prin anii '60 (Haiducii, Razbunarea haiducilor etc.) si a fost initial cu Amza Pellea si Marga Barbu, p-orma a intrat si Florin Piersic in joc smile.gif

Deci, din punctul meu de vedere, Olaf ar trebui sa puna urmatoarea intrebare. (sorry contraste, dar ai amestecat seriile smile.gif )


P.S. si mai exista si alte serii de filme romanesti, de pilda seria cu Ardelenii (Profetul, aurul si ardelenii etc.) wink.gif
Olaf
Chiar, ce mi-au placut alea cu ardelenii! smile.gif
Mersi, Ypsi.
Intrebare:
Din punct de vedere al fabricatiei, care este principala diferenta intre berea blonda si cea neagra?
milimetru
Măi, să fie, că nu prea le am (şi) cu lichidul ăsta dar la cīţi beutori de bere am văzut eu la han răspunsul ar fi trebuit să vină... īnainte de a fi sfīrşit de tastat Olaf īntrebarea!! cool.gif
contraste
Diferenta este la hamei
Olaf
Nu, hameiul este acelasi.
Olaf
Este vorba de malt. Inainte de a fi pus la fermentat, maltul se usuca in cuptoare speciale. Daca il lasi ceva mai mult (sau la temperatura mai mare, nu stiu sigur), capata o culoare maronie si astfel rezulta berea neagra.

Urmatoarea intrebare:
Am vazut ca se vorbea la un moment dat de Eminescu, poet si filosof. In afara de astea, mai este un domeniu despre care Eminescu a scris destul de mult (articole, nu stiu daca si carti). Care este acest domeniu?
Hint: scrierile lui se studiaza si la facultatea de profil.
contraste
Scrieri cu tenta filozofica.
Domeniul este Filozofia.
Olaf
Am zis deja ca era trecut si ca filozof. Ma gandeam la alt domeniu.
contraste
psihologie
Olaf
Nu.
ypsilonalpha
Politica? Stiinte politice? unsure.gif
Olaf
Nope... sad.gif
janine
Jurnalist?
Olaf
Mai, nu stiu, dar a fost editor. Oricum, nu la asta ma refeream.
Nici nu stiu daca sa consider raspunsul corect...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.