Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
ypsilonalpha
Dame. Raspuns corect. 40.gif (ideea mi-a venit chiar de la Dame Judi Dench, caqre aparea pe genericul nu stiu carui film recent de la TV)

Asa ca, Mistinguett, tu pui urmatoarea intrebare.
Mistinguett
ok, una usoara.

Cum si cand au fost "inventati" micii?
ypsilonalpha
Pai cred ca au fost inventati undeva in Bucuresti la sfirsitul secolului XIX, cind un musteriu n-a mai avut rabdare si i-a cerut patronului sa aduca mai iute pirjoalele/chiftelele. Si atunci omul a prajit tocatura direct in ulei fara s-o treaca prin faina si alte alea. Parca asa tin minte ca s-a intimplat, dar s-ar putea sa si gresesc ...
Mistinguett
cald-fierbinte... aproape adevarat.
Dar banuiesc suficient ca sa poti prelua stafeta smile.gif

Micii au fost "inventati" la carciuma lui Iordache Ionescu de pe str. Covaci, se pare ca in vara lui 1899 (nu se stie exact, dar in orice caz inainte de 1900, cand au fost prezentati pe meniu la Expozitia de la Paris de acelasi I.I.) cand intr-o seara cu terasa plina, s-au terminat matele pentru patricieni. Ca sa nu-si piarda musterii, Iordache adauga la umplutura de carnati chimen, cimbru si bicarbonat - ceea ce le-a dat aroma deosebita si culoare placuta. I-a pus pe gratar fara invelisul de mate, dar nu le-a mai putut spune patricieni pentru ca erau prea mici. Si MICI a fost.

Si noi ne ridicam palaria pentru dl. Iordache. 40.gif
ypsilonalpha
Cum s-ar zice ... sa traiasca!

Hai sa ridic manusa/sa preiau stafeta. Ce oras era considerat capitala Imperiului Otoman inainte ca turcii sa fi cucerit Constantinopolul in 1453?
SORIN
Salut...

Daca nu gresesc, capitala imperiului otoman inainte de Constantinopol a fost Konia ( sau Konya ) sau asa ceva.

Dar poate gresesc, asa ca inca nu bag o noua intrebare.

Sorin.
Mistinguett
Edirne?
ypsilonalpha
Da, Edirne (adica fostul Adrianopol), in partea europeana a Turciei de azi - cel putin asa stiam eu. Dar o sa verific si varianta cu Konya.
ypsilonalpha
Ei, uite asa afla omul lucruri noi. Am tot verificat variantele si rezulta ca Imperiul Otoman a avut in timp patru capitale: Konya, Bursa, Edirne si Constantinopol. Mea culpa. sad.gif

Asa ca ... nu stiu. Care din voi doi (SORIN sau Mistinguett) se risca sa puna urmatoarea intrebare?
SORIN
QUOTE (ypsilonalpha @ May 2 2003, 05:01 PM)


Asa ca ... nu stiu. Care din voi doi (SORIN sau Mistinguett) se risca sa puna urmatoarea intrebare?


Mai intai Doamnele sau domnisoarele.....

Sorin.
Mistinguett
Zau ca ne trebuie neaparat un smilie care "roseste".

Sorin, o sa pun eu intrebarea urmatoare nu pentru ca am intaietate ca doamna, dar pentru ca raspunsul meu a fost (mai) corect (capitala INAINTE de Constatinopole a fost Edirne). Stiu ca ai atitudine sportiva, pe langa faptul ca esti un cavaler... tongue.gif

Deci, care a fost numele adevarat al vestitei Femei in Rosu?
ypsilonalpha
Anna Sage?
Mistinguett
QUOTE (Mistinguett @ May 2 2003, 10:09 PM)
... numele adevarat ...

cald-fierbinte iar...dar nu, nu Sage
ypsilonalpha
Atunci Ana Cumpanas :-)

(Sau poate ca nu ...)
Mistinguett
Ba daaaaaaaa 40.gif Cumpanas este. Deci...
ypsilonalpha
Google sa traiasca! tongue.gif

Boon. Urmatoarea intrebare: ce tzari au format la un moment dat in secolul trecut Republica Araba Unita?
SORIN
QUOTE (ypsilonalpha @ May 3 2003, 11:08 AM)
Google sa traiasca! tongue.gif

Boon. Urmatoarea intrebare: ce tzari au format la un moment dat in secolul trecut Republica Araba Unita?


Salut ypsi....Dar eu sant asa mai cu handicap, asa ca n-am auzit de asa ceva.

Sant ft. curios sa vad raspunsul....

Sorin.
ypsilonalpha
Hello again!

Da, a existat un asemenea stat, Republica Araba Unita. A aparut in 1958, cind guvernul sirian, presat de americanii care doreau indepartarea pericolului comunist din regiune, s-a adresat Egiptului cu solicitarea de a crea un stat federal. Presedintele egiptean Gamal Abdel Nasser - care si el ii enervase pe occidentali dupa ce cu putin timp inainte nationalizase Canalul de Suez - a ezitat oleaca, apoi a acceptat. (Ca replica, occidentalii au injghebat imediat o Uniune Araba, formata din regatele Irakului si Iordaniei). Asadar, R.A.U. a fost formata din Siria si Egipt, avea capitala la Cairo si s-a desfiintat in 1961 prin retragerea Siriei. Egiptul a pastrat numele de R.A.U. pina in 1971, cind s-a plictisit si a redevenit Egipt. Iar la un moment dat parca a vrut si Yemenul de Nord sa adere la aceasta federatie. Ca sa vezi de evenimente maretze se petreceau la vremea aceea prin regiune smile.gif

Cind eram mic am vazut o harta scolara in care, in locul unde trebuia sa fie Egiptul, scria R.A.U. Prima data am zis ca autorul hartii e timpit, dar nu era deloc asa... De aici si interesul meu (oarecum bolnav, recunosc) fata de problema.

Hai sa pun alta intrebare: Cum il chema pe ofiterul care a preluat comanda expeditiei si a dus-o la bun sfirsit dupa ce Magellan a fost ucis in timpul calatoriei sale in jurul lumii?
SORIN
QUOTE (ypsilonalpha @ May 3 2003, 11:43 PM)
Hello again!

Da, a existat un asemenea stat, Republica Araba Unita. A aparut in 1958, cind guvernul sirian, presat de americanii care doreau indepartarea pericolului comunist din regiune, s-a adresat Egiptului cu solicitarea de a crea un stat federal.


Fara suparare, dar se numea Natiunea Araba Unita..2/58'-9/61'.

Asta-i motivul ca nu am inteles intrebarea.....

Gata ... dau foc la cele doua diplome...pacat de anii si timpul pierdut pe bancile ( mai ales pe scarile ) Universitatii.

Sorin.

ps. ai promis ca ne lamuresti cu Otomanii ( capitala ).
ypsilonalpha
He he - aici la partea cu diplomele te voi seconda cu brio - vorba aia, am intrat in facultate bou si am iesit ... ma rog, tot ceva pe-acolo smile.gif si-n plus am pierdut si timp pretios.

Iar cu capitala otomanilor, ce sa mai zic? Au fost 4 orase capitala, cica, alea pe care le-am si mentionat (Konya, Bursa, Edirne, Constamtinopol). Pare-se ca Edirne (Adrianopol) era un fel de baza de operatiuni a turcilor in Peninsula Balcanica. Oricum o sa mai sap, ca-i un domeniu interesant (pentru mine cel putin).

P.S. SORIN, sa nu-mi zici ca una din facultatile pe care le-ai facut e istoria ... biggrin.gif
SORIN
Salut Ypsi...am o diploma de geografie si una de geologie ( profilat pe geomorfologie maritima si fluviala ).

Dar " slabiciunea " mea apartine naturii, arheologiei si tot ce e frumos si pasnic ( vezi in baza de date personale ).

Sorin.
Carmi
Sebastian poreclit Cainele???
ypsilonalpha
Corect, dupa moartea lui Magellan in Filipine Juan Sebastian zis El Cano a preluat comanda si i-a dus inapoia la Sevilla, cu doar o singura corabie si 18 oameni.

Carmi
Dupa porecla il stiu si pe Eric Barba Rosie wink.gif
bine iata si intrebarea :
Unde se gaseste zacamantul cu cel mai mare continut de fier in lume?(localitatile)
ypsilonalpha
In Suedia, la Gallivare si Kiruna?
Carmi
excelent 40.gif
ypsilonalpha
Boon, inseamna ca n-am luat degeaba nota 3 la geografie pe tema asta, cu resursele naturale ale Suediei. biggrin.gif

Alta intrebare: cum se numea transatlanticul care a transportat in 1930 echipa de fotbal a Romaniei la primul Campionat Mondial de fotbal din Uruguay?
marky
Conte Verde biggrin.gif
40.gif
ypsilonalpha
Corect 40.gif
E rindul tau sa pui o intrebare smile.gif
marky
ok smile.gif
Cum ii cheama pe cei 2 copii a lui Bill Gates ? (prenumele lor)
Mistinguett
Jennifer Katherine si baiatul, Rory John.

marky
evident biggrin.gif
Mihai
Randul tau sa pui o intrebare, Mistinguett smile.gif
Mistinguett
Cum se numeste si ce reprezinta simbolul Singapore-ului?
SORIN

Simbolul e leul rosu ( de la orasul leului ).

Cele 5 parti rosii reprezinta ca si cele 5 stele de pe flag: democratie, egalitate, pace, progres si justitie.

Off topic... compania de zbor din Singapore e considerata cea mai buna din lume....am auzit ca si aeroportul e cel mai !!!
Mistinguett
Sorin, cald-fierbinte... e un leu, dar nu e neaparat rosu, si are un nume. Mai astept...
marky
Pai .. cica leul cu pricina ar simboliza ambitia locuitorilor statului Singapore de a rezolva orice provocare si a trece peste orice obstacol huh.gif
Mistinguett
tongue.gif fierbinte... si cum il cheama?

Nu credeam sa fie asa grea intrebarea.
SORIN

Acum chiar ca trag o fuga pe net.
SORIN
Te referi la Majulah Singapura....leu si trigul ce tin steagul si reprezinta Singapore, si Malaesia???

Pot sa jur ca am stiut de mult de leul rosu....dar mai sant si surprize.
Mistinguett
Nu, Sorin. Este simbolul national al Singapore-ului, reprezinta numai si numai Singapore (cel putin din cate stiu eu). O statuie a lui se afla la intrarea fluviala a orasului. Turistic, Singapore se mai cheama si "The city of..."

Acum chiar ca...
SORIN
QUOTE (Mistinguett @ May 15 2003, 09:01 AM)
  Acum chiar ca...


" Prost " mai sant.....

Ma grabesc sa nu pierd avionul si cand ma intorc iti bag si o poza tongue.gif
Mistinguett
QUOTE (SORIN @ May 15 2003, 03:08 AM)


" Prost " mai sant.....

Ma grabesc sa nu pierd avionul si cand ma intorc iti bag si o poza tongue.gif

De ce zici asa??? NU am vrut sa aibe intelesul asta, pe cuvant. Am vrut sa spun ca mai mult de-atat nu pot sa spun fara sa dau raspunsul. tongue.gif

Am eu poze biggrin.gif
SORIN

Gata am "aterizat" di Singapore.

Daca te referi la leul ala alb cu focu-n gura.....atunci sa stii ca e mai mult balaur biggrin.gif biggrin.gif

Am mai invatat ceva.

Bravo 19.gif
Mistinguett
Si deci cum il cheama? si ce fel de leu e? laugh.gif

Cu multa candoare admit ca inainte de calatoria mea, tot ce stiam despre Singapore era ca e pe undeva in Asia de Est.
marky
"Singa Pura" <=> "Lion City" a derivat ulterior in Singapore..
Mistinguett
Scuze de intarziere...

Simbolul orasului Singapore se cheama Merlion, si este un leu cu trup de peste.

De curiozitate am facut si eu search pe Google, sa vad de ce nu gaseati raspunsul - uimitor, mult mai multe pagini edificatoare apar daca search-ul e facut pe "Merlion"... Banuiesc ca a fost o intrebare buna pana la urma.

Acum ce fac? pun tot eu alta intrebare?
Mistinguett
Banuiesc ca da? ok, una usoara dar raspunsul e haios, asa ca...

Cum se numeste cel mai batran cimpazeu din lume? (cel putin atestat ca cel mai batran).
bdl
Cheeta
Era sa zic Bubu da mi-am dat seama ca gresesc biggrin.gif
Mistinguett
40.gif

Ai citit si cu ce se ocupa la 71 de ani? are mai multe activitati ca mine laugh.gif

Randul tau...

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.