Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
rebel
istorie.
Olaf
Nu.
Voi ce ziceti, sa consider raspunsul Liutei corect? Adica Eminescu s-a ocupat si de jurnalism, si eu nu mentionasem asta...
milimetru
Da' bineīnţeles c-a răspuns corect! Hai mai las-o şi pe liutza să bage material că tu ne-ai fiert destul! cry.gif
Olaf
Ok. Eu ma gandisem la sociologie. Este considerat unul dintre marii sociologi romani. smile.gif
Liutza, e randul tau.
janine
Oki doki...sa incerc si eu...
Ce inchizitor a fost numit "the hammer of heretics" ?
dead-cat
Tomas de Torquemada
janine
You've ruined the fun cry.gif matza-moarta
Nu puteai sa te abtii macar mai mult de juma de ceas cry.gif
Chiar eram curioasa cata lume stie lucrul acesta...prea putini din jurul meu...eram curioasa aici la Han jamie.gif
Oricum mwah1.gif pisi-mort
dead-cat
no draci. acu am ajuns si eu de la birt si e primul lucru care l-am vazut. nici nu m-am uitat la ceas.

daca vrei, mai pune una in locul meu ca azi oricum nu mai scot nimic coeerent din mine, la cit mis de beat drunk.gif
bdl
La popa la poarta/
Zace-o .... ......


Cine stie continuarea? biggrin.gif
cactus
Io stiu ca i-am tinut de urat pana pe la 5 am - ceasu asta de-aici; da` mi-am terminat de tras si muzica; adica s-a inregistrat ea singura - draga de ea ca io tucam crucea si ma gandeam ca pisi dead face la fel si nu-i cuviincios sa-l las singur rofl.gif rofl.gif
Da acuma-i deja 8 am si-i musai sa verific ca s-a inregistrat drunk.gif dunno.gif drunk.gif
milimetru
Bun! Şi īntre bare care este? blink.gif
Olaf
Si uite asa am ramas fara intrebare.
Las ca mai pun eu un (hehe, ce-mi place laugh.gif) pana se hotaraste Liutza sau dead-cat:
Cum il chema pe Confucius?
janine
K'ung-fu-tzu 43.gif
rebel
Kunk Tze
Olaf
Sunteti amandoi aproape. Dar parca Liutza e mai aproape. Il chema Kong, iar Fu Tze, sau Ti, insemna maestru, deci "maestrul Kong" smile.gif
janine
Primesc bomboane Olaf? Ai onoarea sa continui cu intrebarile...nu ma prea pricep sa formulez...bag formulare prea google-easy rofl.gif ...ai onoarea scumpul meu
Olaf
Nope, aici se dau numai boNboane laugh.gif
Eu, daca mai pun intrebari, ma dau astia afara in suturi, sau ma trezesc ca joc singur... Soooo, pls, cineva, o intrebare! (Liutza, de fapt ar trebui sa continui tu totusi...)
contraste
Con Fu Tze
Olaf
spoton.gif
cipdecip
Ce inaltime are chipul lui Decebal sculptat in stanca din cazanele Dunarii ?
contraste
Intrebarea o pun eu, cipule !

Care a fost tara in care pentru prima data in lume zugravitorii si sculptorii au folosit pentru redarea proportiei corpului omenesc o unitate de masura ?

doice
Egipt? unsure.gif
Olaf
Grecia? (proportiile corpului se masurau in functie de dimensiunea capului, daca nu ma insel)
contraste
Da, capul a fost unitatea de masura la greci.
Dar nu acest popor a fost primul.
contraste
Eh! Cum termenul de gratie a trecut, va spun ca:
egiptenii au fost primii care au folosit o unitate de masura pentru redarea proportiei corpului omenesc.
Aceasta era degetul .


Urmatoarea intrebare :
Pentru ca se tot face vorbire despre canalul Bastroe, va pun o intrebare baltareata :
Numele haiducului baltilor, ucis de mama lui.
contraste
Fiind duminica, mai putini on-line, ramane acelasi pentru luni.
Jazz
Terente? Aoleu, parca el nu a fost ucis de mama lui....
contraste
Nu, nu Terente, el fura fete, avea alt gen de otinerea banilor, din "despagubiri" ori plateai pretul, ori se distra cu copila din protipendada.
S-a turnat si un film cu acelasi nume.
doice

Hei contraste
eu sunt invizibila sau ce? cry.gif
n-am mai intrat pe aici de ceva timp dar totusi
eu am dat raspunsul corect biggrin.gif

asa ca intrebarea este:
Ce carte a lui George Orwell a fost ecranizata ca desen animat??
Nu aveti voie cu Google jamie.gif
Olaf
Ferma animalelor? Nu stiu daca el a scris, da' asa imi suna....
contraste
Ai, dreptate doice, nu te-am vazut ! Hehe! Nu-i nimic, ti-ai cumparat albumul pentru saxofon ? Pune-l ca-i fain !
doice
corect Olaf
e randul tau sa pui intrebare

contraste
nu mi l-am cumparat si n-am reusit nici sa downloadez ca nu ma prea pricep cry.gif
dar nu ma las eu cu una cu doua unsure.gif
o sa reusesc pana la urma spoton.gif
Olaf
Intrebare intrebatoare:

Cine a stabilit o metoda obiectiva de masurare a valorii informatiei, definind acea mult prea minunata unitate 'bitul' si nu numai?
ypsilonalpha
Matematicianul Claude Shannon ?!?
Olaf
Da.
ypsilonalpha
Atunci, intrebare: mai tineti minte cum se numea prima telenovela difuzata in Romania dupa Revolutie (mai precis in 1990)? rolleyes.gif
cipdecip
Sclava Isaura ok???
ypsilonalpha
smile.gif Right.

cipdecip, e rindul tau!
cipdecip
Ce inaltime are chipul lui Decebal sculptat in stanca din cazanele Dunarii ?
Olaf
40 de metri?
cipdecip
Mai pune biggrin.gif
santiago
poate... sa mai puna o intrebare, pentru ca raspunsul mi se apre corect.
Olaf
Eu am gasit raspunsul aici
cipdecip
Eu stiam de 60 m . Am fost acolo . Tu urmezi........
Olaf
Si eu am fost pe acolo, si nu mi se parea ca ar avea nici 40 smile.gif Poate era un efect optic.
Intrebare:
Care sunt conditiile pentru aparitia unui estuar la varsarea unui rau?
milimetru
Deci condiţiile ar fi următoarele: rīul să se numească Tamisa, să fi trecut un piculeţ de Londra, cam pe la vărsare īn mare, iar eu să nu fi trecut de Londra, ci să fi rămas acolo. Aceste condiţii nu sīnt īntrutotul īndeplinite deşi estuarul, pe cuvīnt de onoare, există! rolleyes.gif

Şi acum de ce aruncaţi, mă rog frumos, cu pietre??! sad.gif blink.gif
Olaf
Pietre nu. O galeata de apa, poate. Sau, daca am putea, un bilet de avion pana la Londra wink.gif.
ypsilonalpha
Hmmm ... sa aiba debit mare si sa se verse intr-o mare / ocean cu maree inalte si f. inalte? ca altfel iese o delta ... biggrin.gif
Olaf
Da. biggrin.gif Randul tau.
(ma intreb daca exista rauri care sa nu aiba nici delta, nici estuar, nici nimic altceva, sa se verse pur si simplu)
ypsilonalpha
Daaa, sint ... e un riuletz care se varsa in Marea Neagra la intrarea in Mamaia ... ala n-are nici estuar nici delta smile.gif glumeam, normal ...

Intrebare: care celebru joc pe computer are un nume "inspirat" din fizica atomica si ce semnificatie are acest nume in lb. romana?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.