Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Carmi
Zilele astea am discutat cu un Indian Get-beget........si nici el nu mi-a zis cum se numeste sad.gif
sau n-am inteles eu din engleza lui...... rolleyes.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Carmi @ Jul 18 2003, 02:09 PM)
Zilele astea am discutat cu un Indian Get-beget........si nici el nu mi-a zis cum se numeste sad.gif
sau n-am inteles eu din engleza lui...... rolleyes.gif

Malabar si Coromandel (asa retinusem eu din geografia din scoala) smile.gif

Bine, hai una simpla: care e capitala Indiei (ca tot veni vorba)?
Carmi
Parca-mi aduc si eu ceva aminte de malabar si coromandel......e mult prea vag.....


btw Delphi.......New Delphi
ypsilonalpha
40.gif Ok, raspuns valid (New Delhi)

Nu mai pun eu intrebarile ... yeeeee!

Carmi, e rindul tau.
Carmi
imi cer scuze de intarziere.....
si prima intrebare care-mi vine minte :
Din ce limba provine cuvantul alcalin si ce insemna?

atentie :metale alcaline!!
ypsilonalpha
Miroase a limba araba de la o posta (al-khali) dar nu stiu ce inseamna sad.gif
Figaro
Termenul de BUG, folosit in informatica.
Carmi
da da Ypsi e araba! si inseamna cenusa....metalele alcaline sunt foarte reactive si au o duritate scazuta fiind chiar faramicioase.....ca si cenusa.

Figaro unde era vb de informatica?

Si urmatoarea intrebare.....
Cine sunt descoperitorii celor doua catene spiralate de ADn?
ypsilonalpha
Parca Watson si Crick (in '53, daca nu ma insel).
Carmi
au si luat premiu nobel


si tie ti-ar trebui unu Ypsi!!! 40.gif 40.gif
ypsilonalpha
laugh.gif Eu si premiul Nobel laugh.gif (Mersi de apreciere oricum blush.gif <-- ala ar trebui sa fie un :smilie care rosheshte: )

O intrebare mai dubioasa: care erau prenumele celor 3+1 muschetari (Athos, Porthos, Aramis si d'Artagnan) ?
Figaro
Stie cineva de unde provine termenul de BUG din iformatica? biggrin.gif Sau mai corect spus ce l-a determinat...
ypsilonalpha
Da, de la insectele se cuibareau in calculatoarele alea gigantice de la inceputuri si care faceau scurtcircuite, ducind la o comportare anormala a numitului calc. (asta e una din explicatii). Mai era si o alta, pe care nu mi-o mai amintesc acum.

Da' ce legatura are asta cu "alcalinele" sau cu prenumele muschetarilor?
ins
poate e un joc de cuvinte Aramis- arama. e si un detector de metale alcaline care poarta numele de "muschetar"
dar cum se spune "arama" in franceza?
bdl
Le arama wink.gif
Carmi
sau un sinonim al lui le arama ar fi le cuivre insa nu sunt 100% sigura. ma mai docomentez cool.gif
ins
cuivre, c`est ca!
sensuri ale cuvintului "marchiza". cel putin trei.
cameron
marchiza>
1. titlu nobiliar
2. soi de vin
3. termen de arhitectura, constructii

Intrebare: vom fi contemporani cu inventarea teleportorului? se va avea acces ca simpla persoana..sau va fi tinut sub control?
Mistinguett
QUOTE (ypsilonalpha @ Jul 28 2003, 11:02 AM)

O intrebare mai dubioasa: care erau prenumele celor 3+1 muschetari (Athos, Porthos, Aramis si d'Artagnan) ?

Sunt un pic confuza aici, dar am impresia ca nu s-a raspuns intrebarii tale, ypsi, nu-i asa?

Deci, un pic de trivia - astea sunt numele reale ale personajelor:

D'Artagnan - Charles (de Batz-Castelmore)
Athos - Arnaud (de Sillegue)
Porthos - Isaac (de Portau)
Aramis - Henri (D'Aramitz)
Copernic
QUOTE (Figaro @ Jul 30 2003, 03:40 PM)
Stie cineva de unde provine termenul de BUG din iformatica? biggrin.gif Sau mai corect spus ce l-a determinat...

Programatorii si-au imaginat, printr-o transpunere alegorica, fireste, ca in momentul interventiei nedorite din partea unui virus, acesta lasa sechele dupa distrugerea sa, prin BUGs, probleme de citire a clusterelor/erori in sistem/ecranul albastru, in varianta colocviala.


INTREBARE-compusa: Cum a revolutionat lumea moderna si stiinta fizicii, Nicholaus Copernic, prin intermediul teoriilor sale? Ce sustinea prin ideile sale Copernic (tinand cont de fapt ca si-a dedicat rodul cercetarilor ca fiind facute in numele si pentru Biserica Catolica, atragand chiar si sprijinul papalitatii de partea sa)?


Martorul Ratiunii!
----------
AVE!
----------
Figaro
Cum se prounta: muschetari sau mushchetari?
cameron
cu s..
Figaro
suschetari? smile.gif
cameron
exact smile.gif
Figaro
assa ssstiam sssi eu.
ins
fig, guasta feste!

relansez:
Exista simboluri pentru desemnarea genurilor feminin si masculin. Se spune ca femeile sint de pe Venus; iar barbatii de pe Marte. De ce acele simboluri ? un indiciu: vi l-am oferit deja.
Diana-Maria
Venus-Afroditi= intruchiparea feminitatii.
Marte-Aris= intruchiparea masculinitatii.
Corect?
david
QUOTE
Venus-Afroditi= intruchiparea feminitatii.
Marte-Aris= intruchiparea masculinitatii.
Corect?


Nu chiar, dar pe aproape.
Din surse sigure wink.gif

Afrodita, este zeita dragostei, a placerilor, a marii, a apelor.

afros (gr) = spuma,
Spuma in baile atenienilor era o placere, un extaz, Afrodita era si zeita marii, uneori cand valurile marii faceau spume, se spunea ca Afrodita este in preajma.

Aris
Zeul razboiului, un zeu al atletismului (se pare caci castigase multe medalii la olimpiadele antice la diferite sporturi [extras din mitologia greaca)
Un zeu dur, extrem de frumos ca infatisare.

De la numele lui provine expresia "arian" adica rasa cea mai curata.

David
Diana-Maria
Arata-mi totusi ...de ce nu eram exacta in afirmatie?



Daca e sa o luam asa...de la Marte isi are etimologia si martial smile.gif
Ai dreptate, etimologia greaca a numelui Afrodita<In greaca e Afroditi, asa cum Zeus e Dias sau Hera -Ira>
provine de la " afros" - spuma( si in greca moderna se pastreaza cuvintul) si numele ei inseamna " cea nascuta din spuma marii ".
smile.gif Sint translator de neo-greaca. smile.gif

Poate de aceea " arianul " este blond, stiindu-se faptul ca grecii si zeitatile lor, in antichitate, erau blonzi si cu ochii deschisi la culoare. In privinta frumusetii, toti zeii mitologiei elene erau frumosi, exceptindu-l pe Hefaistos <Ifestios in greaca-astazi, in afara de numele zeului mai inseamna si vulcan>.
smile.gif

Din punct de vedere astrologic, Venus semnifica tot ceea ceea ce tine de frumos în toate domeniile, inclusiv în constructia structurii fiintei umane si, fiind planeta feminina, reflecta planul afectiv, emotional,sentimentele, dragostea, senzualitatea, tandretea, arta, cultura.

Planeta Marte simbolizeaza actiunea, forta fizica;, vitalitatea, curajul, virilitatea, reflecta dorinta, aspiratiile de progres, de autodepasire, dar si agresivitatea. Influenteaza activitatea sistemului muscular, a organelor genitale masculine si da forta fizica, curaj, vitalitate, dinamism, dorinta de afirmare în instruirea oamenilor, franchete, impulsivitate, accese de furie, gelozie, brutalitate, ranchiuna , dorinta de razbunare, imprudenta....

Ce altceva as putea sa mai spun?

smile.gif
Diana-Maria
Urmatoarea intrebare:
Citi cromozomi are genomul uman?
david

Off topic


Diana,

Katapliktika, pou exeis mathi ellinika? Stin Roumania?

Herome gia gnorimia.

David
Diana-Maria
off topic
Nai, sthn Roumania ematha ta ellhinika. Ti soy fenete kataplikitiko? smile.gif
Ellhinas eisai?
H emathes kai esy th glykia glwssa tou Omirou? smile.gif
Kai egw xairomai. smile.gif
Mihai
Off-Topic:

Aha!
Diana-Maria
Off topic

Mesaj anterior-in limba romana de data asta:
Da, in Romania am invatat greaca . Ce ti se pare nemaipomenit? smile.gif
Esti grec? Sau ai invatat si tu dulcea limba a lui Homer?
Su eu ma bucur ( de cunostinta). smile.gif
melcodobelc
23 perechi adica 46 in total
Mihai
QUOTE
Diana,
Katapliktika, pou exeis mathi ellinika? Stin Roumania?
Herome gia gnorimia.
David


Off-Topic: Eu sa traduc ce a intrebat David:

Diana,

Partea asta nu am inteles-o.

David.


Doh, am radacini elene si nu am habar de greaca sad.gif Da vin eu in Grecia! cool.gif
Diana-Maria
Melcul a cistigat si pune urmatoarea intrebare....
Preia stafeta!
Diana-Maria
Off topic:
"Katapliktika, pou exeis mathi ellinika? Stin Roumania?
Herome gia gnorimia. "

"Nemaipomenit, unde ai invatat greaca? In Romania?
Ma bucur de cunostinta."
melcodobelc
Numele yacht-ului cu care participa echipa Prada in America's Cup

Off topic : Mihai, daca nu te ajuta nici David nici Diana Maria cu traducerea din elina, canta-mi 'melc-melc codobelc' si te ajut wink.gif
Mihai
Multumim pentru traducere, Diana-Maria! 40.gif
Mihai
QUOTE (melcodobelc @ Aug 27 2003, 12:53 PM)
Off topic : Mihai, daca nu te ajuta nici David nici Diana Maria cu traducerea din elina, canta-mi 'melc-melc codobelc' si te ajut wink.gif

Multumesc, dar m-a ajutat Diana-Maria. smile.gif Cati cunoscatori de greaca pe-aici blink.gif
Diana-Maria
Off topic:
Cu placere si alta data. smile.gif
Diana-Maria
"Luna Rosa" ... care e si numele unei vechi balade italienesti...
(Am trisat, am cautat pe Google) . smile.gif
melcodobelc
Bravo, asa e "Luna Rossa" ! (important e ca tu ai fost 1st care a raspuns) Primeste deci stafeta ...
david
Din nou off topic.

Ah,

Mii de scuze, in graba in care am scris am uitat sa va traduc, imi pare rau ca am deraiat subiectul initial, sper sa nu o mai fac!
Apropo Mihai, forumul tau este superb, nu stiu daca ti-am spus, dar imi place foarte mult.


David
david
QUOTE (melcodobelc @ Aug 27 2003, 12:53 PM)
Numele yacht-ului cu care participa echipa Prada in America's Cup

Off topic : Mihai, daca nu te ajuta nici David nici Diana Maria cu traducerea din elina, canta-mi 'melc-melc codobelc' si te ajut wink.gif

Kai esy; (Si tu?)


biggrin.gif biggrin.gif

Ma bucur melcule!

David
Mihai
QUOTE (david @ Aug 27 2003, 01:25 PM)
Apropo Mihai, forumul tau este superb, nu stiu daca ti-am spus, dar imi place foarte mult.

Ev Haristo!
Diana-Maria
Care dintre simfoniile lui Beethoven a fost denumita "Eroica" si a fost dedicata lui Napoleon ?



Off topic:
Mihai...(deformatie profesionala smile.gif ) "eyxaristw"- se citeste "efharisto", cu accentul pe "o". Daca pui accentul pe "a" se intelege "multumitor", "care aduce placere, multumire"


smile.gif ...nu te superi smile.gif
melcodobelc
Number 3
Diana-Maria
Bingo...
hai melcule, urmatoarea!
smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.