Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
denise
manastirea Vodita, jud. Mehedinti - fondata inainte de 1374 de calugarul Nicodim, venit din sudul Dunarii. Din cate stiu, acum in ruina.

Intrebare: Care au fost poetii cunoscuti sub numele de 'Poetii lacurilor'?

Edit: bravo Olaf. Asa e. Pune si intrebarea smile.gif
Olaf
smile.gif
Urmatoarea intrebare: Orasul Tunis, astazi capitala Tunisiei, a fost dominat in antichitate, timp de aproximativ 650 de ani - incepand cu aprox. 800 i.e.n., de catre un vecin destul de apropiat. Care era acest vecin?
Endgegner
Khartago (Cartago)

Cine a fost supranumit "Parintele mineralogiei"?
edittha
ce spui, e bun raspunsul?
In 1738 minerul C.Delius descrie bogăţia mineralogică a zăcămintelor din Banat, preocupare continuată īn 1774 de către inginerul Ignaz v. Born, care denumeşte scārnele mineralizate ale provinciei-Banat "Saxum Metaliferum".

intrebare : Cat la suta din activitatea vulcanica are loc in oceane?
Aramis
90%
Endgegner
QUOTE (edittha @ 22 Nov 2005, 05:38 AM)
ce spui, e bun raspunsul?
In 1738 minerul C.Delius descrie bogăţia mineralogică a zăcămintelor din Banat, preocupare continuată īn 1774 de către inginerul Ignaz v. Born, care denumeşte scārnele mineralizate ale provinciei-Banat "Saxum Metaliferum".


Imi pare rau, raspunsul este gresit. Este mult mai devreme....chestia
Olaf
Georg Agricola (Georg Bauer)
edittha
Aramis raspunsul e bun. Deci trebuie sa mai documentez ,,Cine a fost supranumit "Parintele mineralogiei"?" , dar fii sigur ca tot gasesc eu.

intrebare :Tableta de ciocolata a fost inventata in .....................
edittha
Am gasit ura!!!!!!!!!!!!!!!savantul german Georgius Agricola, cunoscut ca parinte al mineralogiei 1555- sper ca acum e bine!
Olaf
Raspunsesem deja harhar.gif Asteptam numai confirmarea.
Aramis
Olaf, considera ca ai confirmarea de a pune urmatoarea intrebare smile.gif
Olaf
Ok smile.gif
Cine a descoperit existenta neutronilor?
Endgegner
QUOTE (Aramis @ 22 Nov 2005, 05:59 PM)
Olaf, considera ca ai confirmarea de a pune urmatoarea intrebare smile.gif

Confirm raspunsul...Aramis tu esti zvoner sau raspandac? rofl.gif
Endgegner
QUOTE (Olaf @ 22 Nov 2005, 06:46 PM)
Ok smile.gif
Cine a descoperit existenta neutronilor?

Walther Bothe si Herbert Becker.
Olaf
Da, dar ei credeau ca este vorba de radiatii de tip gamma. Natura neutronului a fost descoperita si pusa in evidenta de James Chadwick.

Randul tau. smile.gif
Endgegner
biggrin.gif

Care a fost ciudatenia Jocurilor Olimpice de vara din 1956?
Olaf
Pai sa vedem:

- Probele de echitatie s-au tinut la Stockholm, din cauza carantinei care le-a impiedicat sa se tina la Melbourne.
- Melbourne, fiind in emisfera sudica, jocurile s-au tinut ceva mai tarziu decat de obicei.
- Au fost trei boicoturi:
*Egipt, Liban si Irak, din cauza Canalului Suez,
*Spania, olanda si Elvetia, din cauza tratamentului aplicat de rusi Ungariei
*Republica Populara Chineza, din cauza prezentei Republicii China blink.gif
- In ciuda boicotului, atat rusii cat si ungurii au fost prezenti, si s-au cam ciomagit in timpul unui meci de polo...

Nimic anormal in toate astea!
Am nimerit ceva?
Endgegner
Da, ai nimerit "ceva". Treaba cu tinultul mai tarziu si emisfera sudica. J.O. de vara 1956 incepusera parca in 22 noimebire si au tinut pana in 8 decembrie. thumb_yello.gif
ducoro
in ce an a crezut Gigi Becali ca a fost facut filmul MIHAI VITEAZU ????????? devil.gif
Olaf
Ducoro, imi cer scuze, dar cred ca era randul meu... Daca raspunzi la intrebarea mea, va fi randul tau. smile.gif
Intrebarea: Ce imbunatatire a fost adusa in anii 1960 arcurilor (cu sageti) care sa permita intinderea arcului cu mult mai putin efort si fara a pierde din forta acestuia, ba chiar imbunatatind viteza, distanta si acuratetea?
Endgegner
Cred ca a fost 1969 cand a fost creat compund bow. Acest arc avea doua role si erau mai multe sfori (scuze, nu-mi pica fisa cum le zice). Prin aceste role si sfori un arcas trebuia sa "aduca" doar 20 pana la 80% din forta initiala. Prin folosirea unei compound bow viteza sagetii se ridica pana la 370km/h.

ducoro, 1600 rolleyes.gif
ducoro
QUOTE (Endgegner @ 23 Nov 2005, 07:48 PM)
ducoro, 1600 rolleyes.gif

olaf!scuze!
multumesc de raspuns.unde este intrebarea?!
Endgegner
Acume e randul lui Olaf sa confirme rasunsul meu si daca e ok atunci pun eu o intrebare.daca raspunzi pui tu spoton.gif
Olaf
Raspunsul la intrebarea mea e corect...
Endgegner
Channel Islands exista de 2 ori. Care sunt cele doua?
Olaf
Un set langa California si un set intre Anglia si Franta smile.gif
Endgegner
Bun asa, randul tau.
Olaf
Cine a fost primul care sa numeasca o carte cu harti "atlas" si de unde a luat denumirea?
Endgegner
Gerhard Mercator, numele l-a luat de la un rege al Mauretaniei (contrar faptului ca l-ar fi luat de la titanul Atlas)
Olaf
Da. smile.gif
Endgegner
Cine a fondat ordinul Iluminatilor?
edittha
Adam Weishaupt a "intemeiat" Ordinul Iluminatilor la 1 mai 1776
Endgegner
Randul tau rolleyes.gif
edittha
Primului avion i-au fost necesare...............................de zile sa zboare in jurul pamantului
Endgegner
175 de zile in 1924
edittha
da asa e si acum urmatoare intrebare......................
Endgegner
Ce este clasa "Virginia" la nave militare?
Olaf
Submarin de atac.
Endgegner
Din pacate nu...
tikky
submarine in intregime electrice; proiectate in totalitate pe calculator, avand o constructie modulara

http://www.chinfo.navy.mil/navpalib/cno/n8...e/virginia.html
Endgegner
Ok, la submarine nu ma referam ci la crucisatoare rolleyes.gif
tikky
Endgegner, si ce se intampla acum? tu trebuie sa pui noua intrebare?
Endgegner
Dau eu raspunsul si pun urmatoarea intrebare rolleyes.gif

deci: Clasa Virginia la crucisatoare, care au avut rector nuclear la bord, scoase din "servici" in anii '90 din lipsa de "inamici" care ar mai fi putut tine piept cum trebe unsure.gif


Intrebare: care este cea mai mica tara(ca suprafata) din Africa?
edittha
Togo. Mamaaa O fasie de vreo 50 km latime, cu iesire la Golful Guineei, Oceanul Atlantic.
Endgegner
Din pacate...NU
tikky
Seychelles - 453 km2
Endgegner
...din Africa continentala...
tikky
Gambia- 11 300 km2
Endgegner
thumb_yello.gif
tikky
Cine este autorul "Epopeei slave"?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.