Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Aggelos
Trinacria
si in greaca inseamna trei margini
tri = de la tria
akri = margine
ypsilonalpha
40.gif Trinacria. Corect.

aggelos, ai legatura!
Aggelos
Cum s-a numit , unde si cind a fost lansata la apa prima goeleta facuta in Romania si sub pavilionul Romaniei ?
ypsilonalpha
Cred ca se chema Elisabeta, si a fost lansat la apa prin 1860 ... mai departe nu stiu tongue.gif
Aggelos
Nope !!! putin mai devreme ...
cameron
1843 - ?
Aggelos
Mai lucreaza putin cu ultimele 2 cifre smile.gif
Dar mai trebuie si numele si portul tongue.gif
cameron
Groaznic..ce fac eu la ora asta..
Daca nici acu nu e bine..jur ca nu mai calc pe aici>
Principatele romane au cucerit dreptul de navigatie sub pavilion propriu, national, in 1834.
Vasul "Marita" constrit in Giurgiu de hatmanul A.Vilara, la 7 decembrie 1834 a intrat in prima ei cursa maritima, incarcata cu grau romanesc, cu destinatia Constantinopol.
E ok???? 40.gif
Aggelos
40.gif Bravo cameron 40.gif
e randul tau smile.gif
cameron
Ce firma a obtinut concesiunea construirii caii ferate Cernavoda-Constanta? De unde a obtinut concesiunea? In ce an?
Asta ca sa fie o intrebare simpla..
Aia mai..frumoasa o pastrez pentru data viitoare! biggrin.gif
Aggelos
Barkley, de la imperiu otoman .... 1860 ???? unsure.gif
cameron
esti pe-aproape. societatea este engleza,..guvernul otoman este valabil,..da'..poti sa mai lucrezi un pic la biggrin.gif ultimele doua cifre
Nana Floare
Cum a murit Gilles Deleuze?
Mihai
@Nicodim: Pentru a pune o intrebare trebuie sa raspunzi corect la intrebarea precedenta. wink.gif
Aggelos
Am cautat pe internet pe mai multe pagini si tot 1860 am gasit...
menthoru'
1857
cameron
Reprezentantul DBSR - Danube and Black Sea Railway Küstendje Harbour Company Limited a fost Sir Trevor Barkley. Anul 1857.
Aveti verde pentru o noua intrebare..

Aggelos
http://www.cfr.ro/cfr2002/Rom/istoria.htm
aici zice 1860 .... huh.gif
cameron
"Danube and Blake Sea Railway Company Limited a obtinut in anul 1857 de la guvernul otoman concesiunea construirii caii ferate Cernavoda-Constanta si a lucrarilor de modernizare a marelui port de la Marea Neagra." - Sursa - curs Istoria economica a Romaniei.
cameron
probabil in 1860 au finalizat construirea liniei.
Aggelos..te asteptam cu alta intrebare.
menthoru'
Sustin cele spuse de Cameron, anul este indubitabil Una Mie Opt Sute Cincizeci si Septe biggrin.gif
Aggelos
Cum si cand ( secol) a inceput folosirea mastilor cu nas incovoiat in Venetia ? Care ii era utilitatea ?
Valheru
daca nu ma insel , erau folosite de doamnele de inalta clasa pentru a nu fi recunoscute cand aveau aventuri amoroase ... pentru ascunderea identitatii in general ...
se mai purtau pe toata perioada carnavalului care incepea de ziua Sfantului Stefan
sec 12- 13 ?
Aggelos
Nope...
cameron
Prima data referitoare la folosirea mastilor am gasit 1268. Carnavale 1487-1565..
Cred ca la inceput aveau semnificatia ascunderii de moarte. Clovni care reprezentau viata...si pacalirea mortii..
Nu stiu daca carnavalul asta semnifica..
Aggelos
Atentie, intrebarea are o capcana... atentie la felul mastii ... smile.gif
allexa
Mastile cu nas incovoiat au aparut in secolul 16(?) si erau masti de teatru (Commedia dell'Arte theater) pentru doua personaje: The plague doctor si Zanni.
The plague doctor a fost personaj pe scena teatrului, dar si doctor in viata adevarata. Masca de scena ii acoperea numai fruntea si nasul. Obrajii actorului erau deseori inrositi pentru a demonstra "atasamentul" lui Il'Dottore pentru sticla, iar nasul mare si borcanat era specific betivilor.
In realitate, nasul lung era "impodobit" cu mirodenii care credea ca il feresc de "Plague". La fel purta si manusi din piele, un halat lung care ii acoperea tot corpul ca sa nu ia vre-o boala.
Cel de-al doilea personaj, Zanni, era cel mai sarac, prost si flamind servitor imaginabil. Nasul lung, in comparatie cu fruntea lata a mastii, marea efectul de amuzament. Si cu cat nasul era mai lung la masca sa, cu atat mai prost parea Zanni. unsure.gif
Aggelos
QUOTE

allexa Trimis Pe Sep 15 2003, 10:06 PM In realitate, nasul lung era "impodobit" cu mirodenii care credea ca il feresc de "Plague".


Ai uitat de Venetia dar e ok
40.gif Bravo allexa 19.gif
Asteptam intrebarea ta smile.gif
allexa
Care este denumirea data turistilor/straini in Japonia? wink.gif
Aggelos
M-am sfatuit cu prietena mea... smile.gif
gai-jin ?
allexa
Nu, dar esti aproape de raspuns:rolleyes:
allexa
gai-jin inseamna barbar wink.gif
Gilles Deleuze a murit pe 6 noiembrie 1995 (Paris). S-a sinucis sarind de la fereastra apartamentului sau.
black ice
anjin inseamna strain in japonia. deh, am citit si mi-a si placut Shogun biggrin.gif
Aggelos
eu de ce am impresia ca anjin este pilot ? blink.gif
black ice
hm. s-ar putea sa ai dreptete.....maine ma uit in Shogun. am zis! biggrin.gif
Valheru
anjin ete intradevar pilot

gai-jin daca nu ma insel are 2 sensuri ... si barbar si strain
allexa
Cred ca au trecut cele 24 de ore si ar trebui sa raspund. Raspunsul corect era: gaikoku-jin. smile.gif
menthoru'
ph34r.gif i-ai rupt cu denumirea asta de ninjoc biggrin.gif 40.gif
allexa
Nu sunt sigura daca tot eu trebuie sa pun urmatoarea intrebare ( daca nu e asa sa nu ma urecheati prea tare ) cool.gif
Cum se tinea evidenta evreilor exterminati in lagare si ce companie vindea produsul necesar tinerii evidentei?
allexa
Nu mai raspunde nimeni. sad.gif 44.gif
Raspunsul era un computer rudimentar produs de I.B.M.
ypsilonalpha
Nu conteaza. Mai baga o intrebare ... si daca nu raspunde nimeni, strecoara un hint, ceva wink.gif
allexa
Cum se numea un pilot sinucigas japonez in timpul ww2 si de unde vine numele? biggrin.gif
cameron
kamikaze?
numele vine de la un fel de samurai care isi faceau seppuku? habar nu mai am la ora asta. mai bine plec sa dorm!
ypsilonalpha
Kamikaze inseamna "vintul divin", si se leaga de evenimentele prilejuite de planuita invazie mongola in Japonia (prin secolul XII, daca nu ma insel), cind flota de invazie mongola a fost scufundata de un taifun, scapindu-i astfel pe japonezi.
cameron
Ceva in genul asta nu era descris in "Tai pan" sau "gai-jin"? le-am citit acum multa vreme..si nu sunt sigura.
Sagitarius
Kamikaze e raspuns final wink.gif
melcodobelc
Toata lumea-i stie de kamikaze si, asa cum bine zicea YA, 'Kami' vine de la Doamne-Doamne si 'kaze' de la vant, Vantul Divin deci.
Scormonind insa prin e-sertare am gasit ca numele oficial al misiunii in WWII a fost 'Shinpuu', un alt fel de a citi ideogramele pentru 'Kamikaze' ohmy.gif , iar pilotii se numeau "Tokkotai" o varianta scurta a 'Tokubetsu Ko-geki Tai' care inseamna 'Escadronul de Atac Special' unsure.gif
allexa
Cameron si Sagitarius, prima parte din raspuns era kamikaze. 19.gif
Ypsi si Melcodobelc, amandoi aveti dreptate. 40.gif
Dar primul a raspuns Ypsi asa ca lui ii predau stafeta. biggrin.gif
ypsilonalpha
Desi nu e prea cinstit (ca n-am zis eu primul "kamikaze") hai sa pun urmatoarea intrebare (una care imi place f. mult si nu ezit niciodata s-o pun tongue.gif ):

In anul 1895 cine detzinea titlul de Imparat al Indiei?
melcodobelc
La 1 Ianuarie 1877 la Delhi, Regina Victoria a Regatului Unit al Marii Britanii & Irlandei a fost proclamata Imparateasa Indiei. S-a stins in 1901 ...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.