Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
gonen
Istorie:

Care este numele ziaristului francez ucis in timpul revolutiei din decembrei 1989?
carrad
cum il cheama si pe un liceu din timisoara rofl.gif

jean louis calderon
gonen
corect.
urmeaza sa pui o intrebare!
carrad
cei 7 regi ai romei au fost...?
rebel
[•] Romulus
[•] Pompilius
[•] Tullus Hostilius
[•] Ancus Marcius
[•] L. Tarquinius Priscus
[•] Servius Tullius
[•] L. Tarquinius Superbus
carrad
asa este!
doar ca mi-ar fi placut sa spui Numa Pompilius! thumb_yello.gif
rebel
Scuze că ţin în loc jocul.

[•] Succesele cărui primar vienez, succese posibile doar prin eficienta maşină de propagandă folosită şi organizarea în masă a populaţiei, îl impresionează pe Hitler în anii săi de vagabondaj?
meneo
cumva ... Karl Lueger
rebel
Exact. Bine ai venit la han, meneo.

E rândul tău să-ntrebi.
meneo
cine a realizat cea mai adanca scufundare libera (fara tub de oxigen) si pana la ce adancime ?
flori
QUOTE (meneo @ 11 Nov 2004, 06:54 AM)
cine a realizat cea mai adanca scufundare libera (fara tub de oxigen) si pana la ce adancime ?

Francisco Pipin Ferares , Mexico 26 nov.1996, 134m
meneo
nop, eu am alte informatzii .. undeva in 2002
flori
aha! cred cca e o tipa.
flori
Tanya Streeter, 17 aug 2002 ,160m.
meneo
nop, e un tip, un francez ... si din cate am vazut pe un site al federatiei acum 2 saptamani a stabilit un nou record mondial. oricum esti foarte aprope. wink.gif
ypsilonalpha
Daca nimeni nu stie raspunsul, spune tu care este si apoi pune o noua intrebare ... wink.gif
flori

Tanya Streeter Shatters Both Men and Women's World Records

It has never been this deep! August 17, 2002 a new
Freediving World Record has been set today in the waters of
Club Med Turkoise in Providenciales, Turks and Caicos.

World Champion Freediver, Tanya Streeter, reached her goal
depth of 160m/525ft in a total dive time of 3 minutes and 26
seconds. This dive shatters the previous women’s No Limits
World Record held by Canadian, Mandy-Rae Cruickshank
(136m/446ft) and even surpasses the men’s No Limits World
Record of 154m/505ft held by Frenchman, Loic LeFerme.

Te referi la Loic LeFerme?
Mentosana in corpore sano
Recordul cred ca e al lui Loic LeFerme: http://www.colourpress.com/index.cfm?Goto=...ureSerieNo=3350

In scufundarea in care a si murit, Audrey Mestre (a 4a sotie a lui Pipin Ferreras) a atins si ea 171m dar recordul nu e omologat, fiind vorba de o scufundare din timpul antrenamentelor.

Pipin Ferreras, mentionat si de tine pe cealalta pagina (dar ortografiat gresit tongue.gif), ajunsese pana la 170m pe 12 oct 2003. Acum se pregateste sa bata bariera de 600 ft (183m)



meneo
corect .. Loic LeFerme. randu' lu' flori
flori
Cine a inventat telefonul? De ce? Cit a costat prima convorbire oficiala?
Leon
QUOTE (meneo @ 11 Nov 2004, 06:54 AM)
cine a realizat cea mai adanca scufundare libera (fara tub de oxigen) si pana la ce adancime ?

Scuze de interventie smile.gif

Scufundarea libera e stilul UNASSISTED iar recordul e in jur de 60 de metri! No limits e doar o categorie din acest sport numit Freediving!!

Cand te referi la no limits, spui cu totul alt ceva decat scufundare libera pura, in ciuda faptului ca apare sub numele de freediving!!

Inca odata scuze.................................
Leon
Antonio Meucci.
flori
QUOTE (Leon @ 26 Nov 2004, 12:32 AM)
Antonio Meucci.

Fals si incomplet! smile.gif
Leon
Nu e fals deloc...mai incearca!! Iar despre incomplet: bine ca n-ai intrebat si ce numar avea la bocanci!! mwah1.gif
flori
QUOTE (Leon @ 26 Nov 2004, 09:25 AM)
Nu e fals deloc...mai incearca!! Iar despre incomplet: bine ca n-ai intrebat si ce numar avea la bocanci!! mwah1.gif

S-ar putea sa ai si tu dreptate dar eu m-am referit la inventaorul oficial al telefonului, pt ca si aici sint controverse ca si in privinta altor inventii! wink.gif
Leon
Graham Bell a pierdut de mult patentul...s-a votat si in congres, asa nu inteleg de ce sa fim noi mai destepti!!

Oricum ma retrag, ca miroase pe aici ca la topicu vecin unde a venit elicopteru pompier, a pescuit un scafandru si la aruncat din aer in mijlocu padurii hh.gif hh.gif

Noroc ca elicopteru n-a pescuit un submarin nuclear rofl.gif rofl.gif

Va las si succes in continuare la aberatii cry.gif

ps. n-ai intrebat de inventaorul oficial thumb_yello.gif
flori
QUOTE (Leon @ 26 Nov 2004, 10:31 PM)


ps. n-ai intrebat de inventaorul oficial thumb_yello.gif

Alexander Graham Bell, inventatorul telefonului, era instructor al copiilor surzi. El a inventat telefonul ca sa-si ajute sotia surda si mama sa auda.
Cand primul serviciu de telefonie comerciala a fost introdus, o convorbire intre New York si Londra costa 75 de dolari

Ai dreptul sa pui urmatoarea intrebare!

PS Las-o usurel cu aberatiile ,si nu mai purta ranchiuna ca se vede de departe ca esti destept! Mie chiar incepusesi sa-mi fii simpatic , aia cu elicopterul era in alta parte e deja rezolvat si consumat nu amesteca borcanele!
Leon
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Draga mea....n-am raspuns la intreaga intrebare asa ca renunt la drept thumb_yello.gif In legatura cu desteptu...stai s-o intreb pe mama sorry.gif


Oricum nu mai deranjez cu prostii hh.gif promit sa nu mai trag chiulu de la gradinita!!

Best regards mwah1.gif
flori



Lasa mei gradinita! tu nu trage chiulu acu si pune intrebarea urmatoare ca altfel intrerupi jocul! Daca n-ai vrut sa joci atunci de ce-ai intrat? hmm.gif acu n-ai dreptu sa renunti la drept ci obligatia sa-ti exerciti dreptu! ca la votare! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Leon
Buunnnnnnnnnnnnn!!

Daca tot am bagat de seama ca pe aceste topicuri sunt multi oPsedati de diving, va pun si eu o intrebare:

Cine a fost denumit Delfinul Uman??
rebel
Cum unii au plecat din diferite considerente ..

Q: În ce dată a debutat Gheorghe Hagi în Divizia A?
steiner_gun
11.09.1982
Q: Cate Oscar-uri a castigat Dances with Wolves?
Olaf
Sapte.
Si pentru ca am zapada in minte: ce inseamna dublu securit pentru legaturile de la schiuri?
Olaf
Nimeni? sad.gif
Era vorba de faptul ca legaturile se pot desface, cand sunt fortate, pentru a nu permite ruperea piciorului schiorului, in doua directii (cadere in fata si rasucire)

Si noua intrebare: Exista doua tipuri de zeama in care se mureaza castravetii. Care?
Aramis
pai cu otet sau cu sare... nu?
Olaf
Raspund tarziu, dar, da, asa e. Ai cuvantul. smile.gif
Orome
Pt. ca nu a postat nimeni nici o intrebare imi permit eu sa pun una.
Cine este OROME?
Indiciu (pt. ca intrebarea este destul de grea) : este o zeitate dintr-o mitologie alternativa celei grecesti sau celor transmise din strabuni.
Melcucu
recunosc ca nu stiam dar am cautat la indicele de nume de la finalul cartii "Silmarillion" care spune ca Orome era Marele Vanator, o calauza a elfilor.Numele inseamna "Sufland-din-corn"sau "Sunetul Cornilor"
La asta te refereai?
Orome
Da ai drepatate. Nota 1o. Dar trebuia sa postezi si urmatoarea intrbare.
Melcucu
care este pasarea care are ochiul mai mare decat creierul ?

Orome
Strutul.

In ce am s-a nascut J.R.R. Tolkien?
Fidela Castro
1892.

Ce populatie are Bucurestiul?
milimetru
Bucureştiul are o populaţie pestriţă, cu oameni fel de fel. Sînt sigur că am răspuns bine. tongue.gif

Totuşi, la un moment dat întrebare trebuia să pună Aramis!... sad.gif
Fidela Castro
milimetru: ai raspuns foarte bine, numa' ca trebuia sa pui si o intrebare. Aramis a pus si el intrebarea cea mai scurta...nu? smile.gif
Olaf
Ea, Aramis, nu a pus inca intrebarea... sad.gif
Cred totusi ca putem sa jucam in continuare si, cand vine, va avea prioritate la pus intrebare. smile.gif
Aramis
Uitati si intrebarea mea:
Care este singura formatie castigatoare a Eurovisionului care a reusit sa se impuna mai apoi pe plan mondial? (adica sa vanda un numar foarte mare de discuri, sa castige premii, etc etc etc)
milimetru
Abba, cumva?
Aramis
corect smile.gif
milimetru
dance.gif Ia uite frate că, în sfîrşit, m-a dus şi pe mine capu la un răspuns k lumea tocmai cînd îmi pierdusem orice speranţă! laugh.gif

Întrebare: Cum se numeşte ultimul model de Peugeot, lannsat anul trecut (şi în România), de care şi-a luat şi vecinul meu de peste drum, trezindu-mi o... justificată invidie? smile.gif
mememe
407 ... nu-l cunosc pe vecin si nu stau in romania
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.