Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Wluiki
close enough tongue.gif
Rikita
pot sa pun intrebare acum, sau wluiki?
Wluiki
pai tu ai dat raspunsul corect. da-i drumul!
Ahriman
Karel Capek a folosit termenul de "robot"; "robotica" este inventat de Asimov.
Din punctul meu de vedere, ypsilonalpha ar trebui sa puna urmatoarea intrebare.
ypsilonalpha
Hai sa ma risc atunci: ce lungime si ce latime are careul de 16 metri de la fotbal? rolleyes.gif
Rikita
voi incerca... desi normal nu raspund la intrebarile despre fotbal... e foarte greu pentru mine... dar poate 16 metrii?
Arktu
Careul nu e patratic; e dreptunghic.
Latimea lui este de aprox 16 m
Lungimea e mai mare.
Ahriman
25/16 m?(L/l)
ypsilonalpha
Nope. Sigur n-are 25 de metri lungime, cit despre 16 metri latime, esti destul de aproape rolleyes.gif
Ahriman
21/17
ypsilonalpha
Nu. Intii de toate, e mult mai lung ...
Interitus
Salutare!

Dimensiunile sunt 40.32/16.5
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Asha, asha, cam pe-acolo se-nvirt dimensiunile smile.gif

De fapt, la regulament scrie ca se trage o linie la 18 yarzi (cca. 16,5 metri) paralel cu linia de poarta, si inca doua linii, perpendiculare pe linia de poarta, la cite 18 yarzi de cele 2 bare. Asa ca "latimea" e de 18 yarzi, iar "lungimea" e de 18 + 18 + 8 = 44 de yarzi (cei 8 yarzi in plus sint latimea portii in sine), deci cca. 40 metri ... si daca mai punem si grosimea barelor ... smile.gif

De asemenea, ca o paranteza, sa notam ca lovitura de la 11 metri se bate de fapt de la 10 metri si 80 cm (adica 12 yarzi) biggrin.gif

Interitus, pune te rog urmatoarea intrebare.

... smile.gif si desigur, han.gif
Interitus
Am vazut si eu modalitatea de trasare. Ce-i curios ca marimea terenului poate varia, insa a careului nu.


Si acum intrebarea. Ca sa ramanem cat de cat in aria fotbalului: de la ce se trage cuvantul "hooligan"?
Diana-Maria
Se pare ca acest cuvint provine din numele lui Patrick Hooligan, raufacator de origine irlandeza care actiona in Southwark,Londra.
Termenul a intrat in limba engleza pe la 1898, cind acest Hooligan a ucis un politist londonez.
Interitus
Perfect! thumb_yello.gif

Diana, ai cuvantul!
Diana-Maria
Traiasca Google!
Ce insemnatate avea numarul 653 la vechii locuitori ai Mesopotamiei?
J_ENGRAMME
Graver difficulties loomed in southern Babylonia, which was attacked by Elam in 664. Another attack came in 653, whereupon Ashurbanipal sent a large army that decisively defeated the Elamites. Their king was killed, and some of the Elamite states were encouraged to secede. Elam was no longer strong enough to assume an active part on the international scene. This victory had serious consequences for Babylonia. Shamash-shum-ukin had grown weary of being patronized by his domineering brother.
J_ENGRAMME
sorry ! am uitat intrebarea: Ce reprezinta "BANDA LUI MOEBUS"?
Minerval
'Moebius' Giraud sau un alt Moeb? wink.gif

:.
Diana-Maria
J_ENGRAMME,imi pare rau,dar nu acesta era raspunsul !
J_ENGRAMME
sorry,ma retrag. Intrebarea ta ramane valabila
Diana-Maria
Raspunsul este : eternitatea.
Consideram ca J_ENGRAMME a raspuns ca sa continuam jocul.
smile.gif
ypsilonalpha
Deci ramine valabila intrebarea cu banda lui Moebius? unsure.gif

Daca da, atunci raspunsul este ca banda lui Moebius este o kestie bidimensionala care are o singura fatza. O foaie de hirtie are doua fetze, dar banda lui Moebius are una singura. Cel mai simplu se obtine luind un dreptunghi de hirtie, rasucind unul din capete cu 180 de grade si lipind apoi capetele. (MAma, ce m-am mai distrat odata cu treaba asta ... smile.gif si cu toate giumbuslucurile pe care le poti face cu ea ... )
ypsilonalpha
Bun, hai sa pun eu o noua intrebare ... sau mai bine zis un set de intrebari.
1. Ca tot veni vorba de banda lui Moebius: cum se numeste echivalentul in trei dimensiuni al benzii lui Moebius?

2. Pentru cei care se pricep la calculatoare: atunci cind fac Copy/Paste intr-un text, de fapt iau (cu Copy) textul selectat si-l mut intr-o locatie intermediara, apoi (cu Paste) iau din locatia intermediara textul si-l duc la destinatie. Intrebare: cum se cheama locatia aia intermediara?

3. Si una mai simpla, pe care cre' c-am mai zis-o cindva, dar nu-i nimic: pe steagul carei tari din lume se afla desenata harta respectivei tari?

Cine raspunde la macar 2 din 3 intrebari capata dreptul sa contnue ... smile.gif

georgeones
la intrebare 2 e clipboard ( nu stiu daca am scris corect tongue.gif )
ypsilonalpha
thumb_yello.gif corect, este clipboard-ul.

Inca un efort, georgeones smile.gif oricum, daca pina diseara nu da nimeni raspunsurile, o sa te rog sa continui tu lantzul de intrebari, ca fiind primnul care a raspuns.
Wluiki
1. "butelca" lui Klein
ypsilonalpha
thumb_yello.gif corect si Butelca lui Klein, sau butelia lui Klein, sau sticla lui Klein, cum vreti sa-i ziceti.

Ca atare, in momentul de fatza:
- daca vreunul din voi doi (georgeones sau wluiki) raspunde corect si la a treia intrebare, atunci acela va pune noua intrebare;
- daca nimeni nu mai raspunde pina diseara, georgeones are dreptul sa puna noua intrebare
- daca altcineva raspunde corect la a treia intrebare, atunci 3 oameni vor fi la egalitate cu cite un raspuns corect, si in virtutea dreptului primului venit smile.gif tot georgeones va continua.
georgeones
la intrebarea 3 ,Antarctica ?
Wluiki
Incurajat fiind, iata-ma-s:

http://www.cia.gov/cia/publications/factbo...oftheworld.html => Cipru


Asadar, scaunul electric a fost folosit prima oara in anul ... ?
Olaf
Pe 6 august 1890, William Kemmler este primul om executat pe scaunul electric.
Eddison a facut o demonstratie in 1887, omorand caini si pisici cu ajutorul unei placi conectate la 1000V AC.
O istorie a scaunului electric
Wluiki
ok Olaf, acum este randul tau ...
Olaf
Ok, uite:
Care este motivul pentru care s-au opus unii curatarii palatului Versailles (pana pe la Napoleon, palatul mirosea groaznic din cauza unor obiceiuri ale locatarilor...)?
Wluiki
Nu stiu exact la care "unii" te referi dar incerc sa-mi dau cu presupusul. E stiut ca pana la 1789 palatul a fost resedinta regala. Dupa detronarea lui Ludovic al XVI-lea, mobila, decoratiunile, covoarele etc. au fost cofiscate/furate (adica cam in vremea lui Napoleon). Asadar asta sa fie motivul (mobila, decoratiuni interioare, covoare, etc.) ?



Olaf
Nu mai stiu exact cand a fost curatat palatul, dar stiu ca au mai fost niste tentative de curatare. Cei care s-au opus (dregatori? -nu este clar, este un personaj colectiv), au invocat un motiv mai "de suflet".
aurasupacurasu
Upsssssss! ma mai gindesc huh.gif si revin!
Olaf
Hai ca dau eu raspunsul:
S-a spus la vremea respectiva ca o curatenie generala ar distruge farmecul palatului. Bleah!

Noua intrebare:
Cine a inventat agrafa de hartie?
ypsilonalpha
Inventatorul agrafei a fost fireste britanicul John Agraff rofl.gif rofl.gif

Nu, acuma serios, uite ce-am gasit pe net (In Google we trust):

======================
Cand Johann Vaaler a brevetat agrafa sa in 1901, existau deja proiecte similare pe hartie. William Middlebrook din Waterbury, Connecticut si-a brevetat proiectul in 1899. Cornelius Brosnan din Springfield, Massachusetts a brevetat Konaclip-ul lui in 1900.


Asadar, cine a fost primul ? Ei bine, se crede ca acesta ar fi fost Johann Vaaler. Desene ale proiectului lui au fost datate la inceputul anilor 1899, si din momet ce Norvegia nu avea o lege a brevetelor in acel moment a trebuit sa caute drepturi de autor in germania si Statele Unite in anii urmatori.

Johann Vaaler s-a nascut in 15 Martie 1866 in Aurskog, Norvegia. Cunoscut ca inovator inca din tinerete, a absolvit scoala de electrice, stiinta si matematici. Era angajat de patronul unui birou de inventii cand a inventat agrafa, in 1899.
======================
ypsilonalpha
Daca raspunsul e considerat corect, am sa pun urmatoarea intrebare:

Cind un spaniol pomeneste de "noaptea cea trista", la ce eveniment istoric se refera el?
Wluiki
Nu stiu anul si data, dar este vorba o rascoala a aztecilor care i-a alungat pe spanioli din orasul probabil nu cu mult timp inainte cucerit (Tenochtitlan?)
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Corect, era vorba de noaptea de 30 iunie spre 1 iulie 1520, cind spaniolii de sub conducerea lui Hernan Cortes au reusit sa fuga - cu pierderi grele - din capitala azteca Tenochtitlan, unde fusesera practic sechestrati.

wluiki, ai onoarea!
Wluiki
Care este poporul care se spune ca a "adus" scarile pentru calarie?
dead-cat
cica chinezii...
Wluiki
nu din cate stiu eu, dar poate ma insel - spune mai multe (perioada, referinta - istoric, cronicar, site, revista etc.)
dead-cat
in jur de 300 AD. cred ca am vazut pe discovery...
Wluiki
ei bine, in jurul aceleiasi date eu stiu de alt popor

uite cum facem eu iti dau creditul raspunsului (adica tu vii cu urmatoarea intrebare) si iti spun ce stiu eu:

un citat aproximativ dintr-o carte de-a lui Constantin Daniel, un mai stiu exact din care, dar capitolul era despre armata unor imperii antice: "calaretul sta pe cal cu genunchii foarte ridicati fara scari. nici [...], nici [...] ... , nici romanii n-au cunoscut scarile. se pare ca de-abia hunii au introdus scarile pentru calarit si asta le-a dat o mare superioritatea a trupelor lor de calarie in fata adversarilor lor"
Ce as mai adauga e ca da, hunii aveau una din cele mai temute armate de calareti a vremurilor lor, si ei au fost mentionati pentru prima oara in izvoare, in Ucraina, in jurul anului 375 d.Hr cand au desfiintat regatul got (adica cam cand zici tu ca ar fi inventia la chinezi).
dead-cat
cine stie, poate chiar s-a inventat simultan in mai multe locuri. unsure.gif

ok intrebarea:

cine a inventat mersul in cadenta?
padak
...Mary-Jean Kadentz ??????????

(zambiti....sintem in weekend !!!)
dead-cat
harhar.gif

wrong
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.