Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
exergy33
Nu , alysoft smile.gif
Erwin
Guiness World Records zice asa:

Oldest Town
The settlement of Dolnķ Vźstonice, Czech Republic, has been dated to the prehistoric Gravettian culture of around 27,000 BC - at which point Europe was in the grip of the Ice Age
exergy33
Erwin
Oras , in sensul ca a fost atestat documentar cu acest titlu. smile.gif
Ma indoiesc ca in perioada glaciatiunii se poate vorbi de asezari cu numele de "oras" laugh.gif .
Erwin
hh.gif sa mai cautam atunci... Damasc, Syria?
exergy33
DA.
Stii insa unde se vorbeste pentru prima data de el ?
In ce document/scriere ?
Esti liber sa pui urmatoarea intrebare. wink.gif
Erwin
In Geneza din Biblie scrie despre Damasc, el exista cu mult inainte de civilizatia aramaica in timpul careia a cunoscut o mare inflorire in lumea antica, cu 2000 de ani inainte de Christos.

Intrebare:
in ce oras din Europa s-a introdus prima data iluminatul public electric si prima data in Romania iluminatul cu gaz aerian?
contraste
Timisoara
Erwin
asa este!
contraste pune urmatoarea intrebare! smile.gif
contraste
Īn ce oraş din Romānia a fiinţat primul muzeu al figurilor de ceară?
exergy33
Braila , orasul tau drag , contraste. smile.gif
Cla
Īn ce oras s-au rasturnat primii prosti cu carul?
Cla
Īn ce oras au uitat sa puna scara la Supermaket, dar macaraua in mijlocul curtii, ca au luat-o cu elicopterul? rofl.gif
Numit: Unirea spoton.gif
contraste
energy33 da.
Urmezi la pus īntrebări.

Cla, aşa, īn Săptămāna patemilor, vrei iar o suspendare de cont?
Nu de alta, dar după aia tot tu vei sta cu miloaga pe la poarta Hanului cum ai mai făcut!
Fă bine si editează, īnainte de a raporta eu la moderator.

Ai o oră să te trezeşti şi să procedezi! Apoi radiez şi eu.

Erwin
Cla: se zicea despre Caracal treaba asta, acuma eu nu stiu cat e de adevarat, am vazut un turn radio ce seamana cu o macara instalat in curtea directiei de posta... wink.gif

exergy: buna!, asteptam intrebarea rolleyes.gif
exergy33
Care pictor avea o obsesia in a picta floarea soarelui ?
ypsilonalpha
Van Gogh, parcă ...
exergy33
Esti sigur de raspunsul dat ? smile.gif
Erwin
a trecut mult timp, exergy, pune si tu intrebari mai usoare... am citit ceva despre un pictor neamtz, ceva cu K dar nu mai tin minte exact, Van Gogh a pictat intr-adevar sunflowers dar n-a fost o obsesie, in timp ce celalalt... unsure.gif
exergy33
Cred ca Ypsilonalpha trebuie sa puna urmatoarea intrebare.

Da , van Gogh facuse o pasiune pentru floarea soarelui , pasiune care apoi s-a transformat intr-o obsesie .
Pentru van Gogh , floarea soarelui reprezenta ... " blinding sun" , soarele orbind ... eclipsa spirituala , nebunia , ... moartea .

QUOTE
For van Gogh, the sunflower symbolises a blinding sun, ultimately a cause of death or insanity.



user posted image

...............user posted image...........



......user posted image.....


exergy33
ypsilonalpha
sorry.gif Scuze de īntīrziere ... iată īntrebarea:

Cīte steluţe sīnt actualmente pe steagul SUA (īn colţul din stīnga-sus)?
Endgegner
cinzeci
ypsilonalpha
Nu, nu sīnt cincizeci ...
Endgegner
cu respect pt al mai bun moderator..r u sure? There*'s no sugar in it...io zic ca mai trebe sa le numeri
alysoft2003
poate 51
Endgegner
brow.gif

is curios ce zice maistorul de stelutzte
Cla
Poate cu Irak = 51 biggrin.gif
exergy33
Flag description:
13 equal horizontal stripes of red (top and bottom) alternating with white; there is a blue rectangle in the upper hoist-side corner bearing 50 small, white, five-pointed stars arranged in nine offset horizontal rows of six stars (top and bottom) alternating with rows of five stars; the 50 stars represent the 50 states, the 13 stripes represent the 13 original colonies;

Administrative divisions:
50 states and 1 district*; Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Delaware, District of Columbia*, Florida, Georgia, Hawaii, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginia, Washington, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
ypsilonalpha
QUOTE (Endgegner @ 3 May 2006, 05:41 PM)
cu respect pt al mai bun moderator..r u sure? There*'s no sugar in it...io zic ca mai trebe sa le numeri

sorry.gif Da, sīnt cincizeci ...

M-am uitat īntr-o doară la descrierea steagului şi acolo scria că sīnt 9 rīnduri şi 11 coloane ... īn prostia mea 9*11 egal 99 rofl.gif

Deh, dacă n-am dormit az-noapte ... ohyeah.gif

Deşi, dacă se chinuie un pic, poate ajung şi la 99 de state componente.

Endgegner, tu urmezi la aparat.
Endgegner
Cum s-a numit proiectul militar american care a construit "farfurii zburatoare" aka UFO?
fillio

proiectul Silverbug? unsure.gif
Endgegner
ohno.gif nope
willie
Proiectul Blue Book ?
Endgegner
nope
asa
Proiectul Sign.
fis_tic
Nici un rus pe aici? Ptiu sa nu fii de deochi, ce forum simpatic.
Erwin
Majestic 12? Sau ala e doar o "facatura"?
Endgegner
Va dati batuciti sau mai incercati?
ypsilonalpha
AVRO?
Endgegner
AVROCAR to be precise...good job, yAlpha
ypsilonalpha
aşaaa ... deci, īn ce sport de echipă un jucaător poate opri (temporar) partida strigīnd un anume cuvīnt, şi care este acel cuvīnt?

(e un fel de "piua", dacă vreţi ...)
John B
in rugby, iar cuvantul strigat este mark
ypsilonalpha
Scuze, nu văzusem postarea ... sorry.gif

Da, răspunsul este corect, John B.

You're next!
Mihai
Tinand cont ca John nu a mai trimis intrebarea, voi relansa eu acest topic:

Ce doctrina religioasa mai este denumita si "chiliasm"?
contraste
Premilenismul, ca sistem teologic care propovaduieşte īntoarcearea Māntuitorului.
Mihai
Corect, contraste! thumb_yello.gif
Asteptam intrebarea ta. smile.gif
contraste
Rămānem īn atmosferă.
Numele de iezuiţi este dat de ?
Michelle
Jesus?
contraste
Da. Continuă cu o nouă īntrebare.
Michelle
Oras spaniol declarat monument Unesco faimos pentru apeductele sale din vremea romanilor.
ausländer
Segovia?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.