Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
melcodobelc
smile.gif de la cine ne-au ramas vorbele " O tempora, O mores ..." rolleyes.gif
Mihai
QUOTE (Diana-Maria @ Aug 27 2003, 01:51 PM)
smile.gif ...nu te superi smile.gif

Fii linistita, nici o problema wink.gif
david
QUOTE (melcodobelc @ Aug 27 2003, 02:15 PM)
smile.gif de la cine ne-au ramas vorbele " O tempora, O mores ..." rolleyes.gif

Cicero
Diana-Maria
biggrin.gif Asa e..cred ca trebuie sa pregatesti o intrebare. smile.gif
david
Cine a spus:

QUOTE
Un lucru stiu, ca nu stiu nimic


melcodobelc
"en oidha oti oudhen oidha" - socrates
david
asa e melcule biggrin.gif, asa e!

melcodobelc
Care este numele orasului in care traiesc Simpson-ii?
david
Springfield
melcodobelc
ca bine zici, Springfield @ Evergreen Terrace smile.gif

david
QUOTE
Care a fost primul partid politic in Romania?
black ice
PNL cumva, prin 1875?
cameron
Si eu cred ca da..1875 colitia de la Mazar-Pasa - uniune a gruparilor liberale., de aici desprinzandu-se in 1880 Fractiunea Liberala..si altele.
Partidul Conservator (1880), Partida Taraneasca (1882)
unreal
prima formatiune de tip politic a fos Partida Nationala sub conducerea lui MIhail Kogalniceanu la 1848.
david
QUOTE (unreal @ Aug 30 2003, 10:10 AM)
prima formatiune de tip politic a fos Partida Nationala sub conducerea lui MIhail Kogalniceanu la 1848.

Corect!

Urmatoarea intrebare, dar sa fie real rolleyes.gif
unreal
Unde a fost descoperita cea veche forma de scriere din lume ?
cameron
Octombrie 2000, la Milano, are loc simpozionul stiintific internațional ORIGINILE SCRIERII, în cadrul căruia cercetătorul Haral Harmann, de la Research Centre on Multilingualism din Bruxelles, reia, pe noi baze documentare, aparitia inciziilor scrieriforme pe diferitele obiecte descoperite în arealul carpato-balcanic. Concluzia dizertatiei sale este aceea că tăblitele de la Tărtăria sunt primele semne de scriere incizată, care preced pictogramele mesopotamiene (3500-3300 î.d.H.), hieroglifele egiptene (3200-3000 î.d.H.), pictogramele cu inscripții de pe Valea Indului (2500 î.d.H.) sau pe cele din China (1500-1200 î.d.H.), ca și enigmaticele mesaje ale zapotecilor mexicani (600 î.d.H.)
Din alte surse..scrierea sumeriana (pictograme) este considerata a fi cea mai veche scriere din lume
unreal
QUOTE
Concluzia dizertatiei sale este aceea că tăblitele de la Tărtăria sunt primele semne de scriere incizată, care preced pictogramele mesopotamiene (3500-3300 î.d.H.), hieroglifele egiptene (3200-3000 î.d.H.), pictogramele cu inscripții de pe Valea Indului (2500 î.d.H.) sau pe cele din China (1500-1200 î.d.H.), ca și enigmaticele mesaje ale zapotecilor mexicani (600 î.d.H.)


Raspuns corect
cameron
Intrebare> Ce este metoda Mutalik?
unreal
S-ar putea sa ma aberez. Presupun ca e vorba despre o chestie pentru fertilizarea solului. Dar in ce consta ea habar n-am exact.
cameron
Nu.. nu are nici o treaba cu fertilitatea solului. Doar cu solul biggrin.gif
ins
fara sa reintru in joc, o precizare:
intrebarea mea era de ce acele simboluri. pentru ca, cerculetul cu sagetica sau cruciulita... smile.gif sint simbolurile alchimice ale planetelor Marte, respectiv Venus...
si stiu ca au trecut mai mult de 24 h... tongue.gif
cameron
si la intrebarea mea tot nu mai raspunde nimeni,
cameron
Scuze..nu am citit regulamentul si nu am stiut ca trebuie sa raspund la intrebare in 24 h.
Metoda Mutalik..este una din metodele de investigare a parametrilor in cazul forajului sondelor orizontale cu tubing flexibil.
Da ..stiam ca asa ceva nu se gaseste pe google tongue.gif
Scuze!
Nu mai pun intrebari! Ca nu ma pricep..

unreal
off topic : tot tu pui si urmatoarea intrebare tongue.gif
cameron
Ok..OK..! ph34r.gif
Ce este KWAART?
unreal
o tehnica de prelucra ceramica ? ce intrebari dom-le ce intrebari
cameron
mai incearca..esti pe-aproape..
Mistinguett
Glazura semi-/transparenta pe baza de plumb - se folosea pe vremuri in ceramica?
cameron
Rspuns corect!!
Mistinguett
Care este singurul rege sanctificat al Frantei?
ypsilonalpha
Ludovic al IX-lea, parca (Saint Louis).
Mistinguett
Yeap. Ai stafeta.
ypsilonalpha
Ce provincie de pe continentul american a fost cit pe ce sa-si cistige independenta prin referendum in ultimul deceniu al secolului trecut?
ypsilonalpha
Hint: era o provincie din America de Nord (la nord de Rio Grande, cum s-ar zice smile.gif )
cameron
Doamne,..cat m-ai stresat cu intrebarea asta! mad.gif
Am innebunit cautand!
Pune alta..mai umana! wink.gif
menthoru'
TEXAS ?!?!
ypsilonalpha
Sa mai restringem aria: era o provincie canadiana.
menthoru'
alaska ?! m-ai prins jur ...
stiam o poveste asemanatoare cu texas ... daca nici alaska nu e ... desi am ceva dubii .. nu mai postez
Mihai
Quebec, 1980, respinsa prin referendum.

Later edit: Referendumul s-a repetat si in 1995. biggrin.gif
ypsilonalpha
40.gif Quebec indeed, dar a fost prin 1993 sau 1994, si au pierdut referendumul la citeva mii de voturi diferenta.
(Alaska e totusi stat al SUA, nu al Canadei smile.gif )

Mihai, ai cuvintul.
ypsilonalpha
QUOTE (cameron @ Sep 10 2003, 10:20 PM)
Doamne,..cat m-ai stresat cu intrebarea asta! mad.gif
Am innebunit cautand!
Pune alta..mai umana! wink.gif

Off-topic: he he, caut sa pun intrebari al caror raspuns sa fie greu de gasit printr-un simplu search pe google

Mihai
Ok, o intrebare mai umana: laugh.gif

De unde provine masca lui Pulcinella?
menthoru'
mai de masca lui Pulcinella nu am auzit, insa stiu ca inseamna "masca napoletana", iar istoria populara spune ca apartinea unui necunoscut, genul Robin Hood care avea ce avea cu bogatii, asta prin sec. XIV
Mihai
Intr-adevar, un raspuns asemanator era ca Pulcinella este un personaj din comedia dell'arte, masca sa fiind de origine napoletana si creata in secolul al XVI-lea de Fiorello si Coviello, originari din Abruzzes.

Este randul tau wink.gif
menthoru'
cui ii apartin cuvintele: "Nu este de ajuns sa cuceresti, trebuie sa inveti si sa seduci." ??
ypsilonalpha
Voltaire ?!?
Valheru
dap
menthoru'
QUOTE (ypsilonalpha @ Sep 12 2003, 11:22 PM)
Voltaire ?!?

a depasit pragul de 5.000.000 Lei. E timpul sa tecem la urmatoarea intrebare. Pune-o!!! wink.gif
ypsilonalpha
Sa vad banu' jos! laugh.gif

Intrebare: care era in antichitate numele (de origine greaca) al insulei Sicilia?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.