Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
bdl
Ok, fratilor, pregatiti creioanele. Acu urmeaza intrebarea secolului.
Unde este situat Muntele lui Venus? wink.gif
Mistinguett
In palma. Partea carnoasa de sub degetul mare (care denota senzualitatea, ca tot veni vorba).
ypsilonalpha
laugh.gif In Irlanda biggrin.gif dar si pe planeta Venus biggrin.gif si in diverse alte locuri, dar ma rezum numai la geografie biggrin.gif
bdl
Ypsi "si in diverse alte locuri" biggrin.gif
Ta-na-na, avem un cistigator. Probabil un alpinist incercat care a "escaladat" de multe ori acest masiv. biggrin.gif
Ok, e rindul tau.
ypsilonalpha
biggrin.gif

Una mai simpla: Prin cite capitale (capitale de state, nu resedinte de judete sau alte alea) trece Dunarea si care-s acestea?
SORIN
Prin patru capitale..Viene, Bratislava, Budapesta si Belgrad.

Iar fara Bratislava prin trei blink.gif blink.gif

Sorin.
ypsilonalpha
Fix patru capitale, de ce sa nedreptatim Bratislava, care-i si un oras frumos pe deasupra smile.gif (desi am intilnit una sau doua persoane care nici acum la 10 ani de la destramarea Cehoslovaciei nu realizeaza ca Bratislava a devenit capitala si raspund asa cum stiau din batrini ca Dunarea trece prin trei capitale)

SORIN, e din nou rindul tau ...

SORIN

Ce oras European are cea mai dezvoltata " viata nocturna "?? baruri, discoteci, cluburi, cafenele si tot ce apartine de distractii nocturne.

Ca sa fie mai usor...e si capitala de stat.

Sorin.
Mihai
Amsterdam? unsure.gif
ypsilonalpha
Paris? (era sa raspund Hamburg, da' nu-i capitala ...)
SORIN

Nu Mihai... e un loc mult mai exotic !!

Si multi au sa fie surprinsi de adevaratul raspuns tongue.gif

Incearca mai in sud dar nu Parisul !!!

Sorin.
SORIN

E cald de tot Ypsi !!

Sorin.
Mistinguett
Cannes? (daca da, greu de crezut)
SORIN

Ultimul ajutor....acolo le place mai ales dansul !!

Stiu ca e de neasteptat, dar chiar ca e adevarat !!

Sorin.
bdl
Roma
SORIN

Vedeti pozele topicului: Profetia De La Celestine !!

Acolo e raspunsul.....

Sorin.
Mistinguett
Madrid? (desi stiu ca Valencia e oras mai "de noapte" decat Madridul, dar poate ce stiu eu nu e corect...)
SORIN
Bravo Misti!! 40.gif

V-am spus ca pt. multi e o surprindere!!

E randul tau...


Sorin.
Mistinguett
Cum s-a numit grupul de femei din Roma antica, care faceau un juramant de a ramane virgine 30 de ani?
ypsilonalpha
Vestale, cumva?
SORIN
Bravooooooo Misti.....in Roma lui Caligula, vestita de orgiile si placerile de trup????

No, ca mai invat ceva.

Sorin.
Mistinguett
40.gif ypsi.
ypsilonalpha
Victorieee!

Intrebare: Ce tzara a avut la un moment dat ca imn national melodia "E scris pe tricolor unire"?

(Mi se pare ca si in zilele noastre il are ...).
Mistinguett
Albania
ypsilonalpha
Corect.

Prima data cind am auzit imnul Albaniei era la un meci de fotbal Romania - Albania de prin 1987 si am crezut ca nu aud eu bine, sau ca fanfara isi bate joc de spectatori smile.gif
(Pentru verificare avem si un link http://www.angelfire.com/wi/asani/page5.html in care se afla si un fisier audio in acest sens)
Mistinguett
Unde (in ce oras) se afla vestita Punte a Suspinelor?
Si 10+ daca se da si explicatia de ce se numeste asa.
SORIN

Venetia !!!

E o punte pe care treceau condamnatii la moarte, in timp ce erau scosi din inchisoare.

Sorin.
Mistinguett
40.gif
Sorin, e randul tau.
SORIN

Pelicanul..un simbol sfant !!

Al cui ???

Sorin.
bdl
Al impacarii, al rascumpararii, salvarii, ceva de genul asta cred.
SORIN

Nu sefu.... wink.gif wink.gif

Sorin.
ypsilonalpha
Al sacrificiului de sine?
SORIN
QUOTE (ypsilonalpha @ May 25 2003, 08:57 AM)
Al sacrificiului de sine?


Da Ypsi..cald de tot..totusi al cui??

Sorin.
ypsilonalpha
Al lui Isus Cristos ... ca n-am mai avut stare, am dat un search pe Google si am aflat (cred ca treaba asta intra la categoria "cheat" laugh.gif )

De pilda, iata un link: http://www.sainti.org/church/stainedglass/
SORIN
40.gif 40.gif

Sorin.
ypsilonalpha
O intrebare mai ... sportiva: In care campionat de fotbal (puternic) se acordau inca din anii '80 trei puncte pentru victorie?
Zod
In Anglia.
ypsilonalpha
Finally, raspunsul corect 40.gif ; care pe vremea aia, eu, obisnuit cu 2 puncte la victorie, nu puteam pentru ca sa inteleg cum naiba are Liverpool 45 de puncte desi jucase doar 20 de meciuri.

Zod, e rindul tau sa pui o intrebare.
Zod
De ce pedalam mai greu pe o bicicleta cu rotile dezumflate?
necromanc
Pentru ca forta de frecare este mai mare !
Zod
necormanc, nu e din cauza asta!

va reamintesc da la fizica:

Ff = N x m

unde:

Ff = forta de frecare
N = forta normala de apasare, perpendiculara pe planul de miscare
pe un plan orizontal N = G (forta de greutate)
m (miu) = coeficientul de frecare care este constant si este definit pt materialele care intra in contact

de asemnea, forta de frecare nu depinde de suprafata de frecare, daca la asta te gindeai.
mai ginditi-va!
SORIN

Gata fratilor....stiu : tongue.gif ca nu e aer in roti biggrin.gif biggrin.gif

Sorin.
ypsilonalpha
QUOTE (Zod @ May 30 2003, 12:09 PM)
m (miu) = coeficientul de frecare care este constant si este definit pt materialele care intra in contact

de asemnea, forta de frecare nu depinde de suprafata de frecare, daca la asta te gindeai.

Si eu zic ca e din cauza fortei de frecare.

Forta de frecare nu depinde de suprafata de frecare, in schimb coeficientul de frecare depinde de suprafata de frecare, ma rog, de suprafata efectiva de contact dintre cele doua corpuri, care suprafata de contact e functie de rugozitatea materialelor, asperitatile pe care le au, etc. Cel putin asa scria in Fizica de-a noua.

Zod
Oameni buni, v-am mai spus, nu e forta de frecare! Daca era asa de simplu nu mai puneam intrebarea.

Si apropo de forta de frecare. La contactul dintre cauciuc si asfalt aceasta forta de frecare este indispensabila, altfel nu ar mai pleca bicicleta de pe loc. E la fel si la oameni. Roata nu se "freaca" de asfalt, pur si simplu se rostogoleste. Singura forta de frecare, care ar putea interveni contra deplasarii ar fi la butucul rotii. Dar in cazul nostru nu are relevanta.

Haideti, ca nu e asa de greu!
ypsilonalpha
:smilie-care-isi-face-mea-culpa:

Deoarece creste "the rolling resistance" (rezistenta la rostogolire (?) ), cel putin asa scria pe siturile pe care le-am vizitat, dar sa ma tai daca inteleg fenomenul si ce vrea el. Explain, pls rolleyes.gif
Carmi
Una bucata umila opiniune:
eu cred ca si Sorin ca aeurul din camere este de "vina".Asta deoarece socul(sa-i zic asa desi un pic cam impropriu) mutarii greutatii(centrului de greutate la un moment dat)este mai usor absorbit de aerul din camera prin elasticitatea cauciucului camerei.sau nu?? blink.gif
Zod
ypsilonalpha, ai cautat si ai gasit bine.

iata si explicatia mea.
in contact cu pamintul, cauciucul se deformeaza datorita actiunii fortei de greutate. deformarea se produce, insa, numai in zona de contact cu pamintul, in rest cauciucului fiind mentinut nedeformat, datorita fortelor elastice interne.
in timpul deplasarii, fortele elastice interne se opun deformarii si creaza acea rezistenta suplimentara.

Carmi, ai si tu ai pe undeva dreptate, insa nu in totalitate.
"socul" (deformarea) nu are ce sa-l preia in lipsa aerului. apropo, cind cauciucul este umflat, elasticitatea aerului este cea care preia "socul", nu cacuciucul. elasticitatea cauciucului este cea care il aduce la forma initiala, cea nedeformata.

il propun pe ypsilonalpha pt urmatoarea intrebare.
ypsilonalpha
Fie, voi pune urmatoarea intrebare, desi raspunsul meu la precedenta a fost cam ... papagalicesc.

Din ce formatie muzicala au facut parte la un moment dat Vangelis impreuna cu Demis Roussos?
oaspetele
Aphrodita's Child .
19.gif
Continui : ce interpreta de muzica clasica a cantat cu acesta trupa , pe albumul de referinta "666" ??
Carmi
Irene Papas?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.