Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
ypsilonalpha
Lucian Blaga ... si cinta asa frumos Florin Bogardo pe versurile astea rolleyes.gif
ypsilonalpha
Reluam jocul ... intrebare: care este cea mai lunga granitza (intre doua state) in linie dreapta? (adica ceva de genul granitzei intre Egipt si Libia, sa zicem)
Mistinguett
Terestra sau n-are importanta?
axel
USA-Canada
ypsilonalpha
Da, asa e, granita dintre SUA si Canada.

axel, poti pune intrebarea.
ypsilonalpha
axel? smile.gif
di@
Totusi , posteaza cineva o noua intrebare ? Mihai ?!
ypsilonalpha
Hai ca pun eu intrebarea: care este legatura (istorica) intre orasele Varna (Bulgaria), Volgograd (Rusia), Katowice (Polonia), Brasov(Romania) si Dunaujvaros (Ungaria)?
ypsilonalpha
Indicatie: intrebarea are legatura cu relativ recenta (d.p.d.v. istoric) epoca stalinista.
miha
Toate aceste orase s-au numit Stalin in acea epoca.

... ex Volgograd=Stalingrad
Brasov=Orasul Stalin ....
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Exact

(Iata de altfel un link in care e prezentata o lista cu orasele numite Stalin in tarile ex-comuniste: http://de.wikipedia.org/wiki/Stalinstadt )

miha, pune te rog urmatoarea intrebare!
miha
Care sunt cele 3 evenimente importante ale anului 1453?
greenhorn
caderea Constantinopolelui
sfarsitul razboiului de 100 de ani
Gutenberg inventeaza presa tipografica (de asta nu sunt prea sigur da' altceva chiar ca nu stiu)
miha
ok

pune intrebarea Reaper
greenhorn
alfabetul hawaian contine numai 12 litere. care sunt acestea?
Zed
Eu stiam ca 13 ! sad.gif

The Hawaiian alphabet has 13 letters

5 vowels
A (ah)
E (eh)
I (ee)
O (oh)
U (oo)
8 consonants
H (heh)
K (keh)
L (lah)
M (moo)
N (noo)
P (pee)
W (weh)
' (oh-kee-nah)
greenhorn
http://www.americanparknetwork.com/parkinfo/hv/
ca sa fim rigurosi, sunt 12 litere si 2 diacritice folosite in scriere. (mai este si bara de deasupra unor vocale)
nu cred ca << ' >> poate fi considerat o litera deoarece nu corespunde unui sunet ci unei pauze...

oricum, raspunsul este corect. poti pune urmatoarea intrebare
Zed
Ok.

" Fluctuat nec mergitur "

Ce inseamna ?
Ce este ?
Unde se afla ?
ypsilonalpha
"Pluteste dar nu se scufunda" - este- sau era (?) - deviza orasului Paris, reprzrentata de o corabie pe valuri. Mai departe (unde se afla) nu stiu ... smile.gif
Zed
@ypsilonalpha , ai cuvantul .
ypsilonalpha
Domeniul: jocuri pe calculator.

Counter-Strike este poate cel mai popular joc in multiplayer in retea. Dar el este de fpat o varianta, o "derivatie" a unui alt joc de succes, de data asta singleplayer. Despre ce joc e vorba?
georgeones
half life? huh.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Half-Life.

georgeones, pune te rog urmatoarea intrebare.
georgeones
O intrebare simpla
FOTBAL : Ce meci din Divizia A s-a terminat 5-4 pt ospeti dupa ce gazdele au condus cu 4-0?
ypsilonalpha
Grrrr laugh.gif ... ca suporter dinamovist ce ma aflu, nu pot spune decit: Huo! rofl.gif

Este vorba de meciul Dinamo Bucuresti - Foresta Falticeni de acum doua sau trei campionate. sad.gif
georgeones
thumb_yello.gif ypsilonalpha ai cuvantul
ypsilonalpha
Buuun ... intrebarea este: Cind un englez zice "SOLID AS THE ROCK" (adica "TARE CA STINCA"), la ce stinca anume se gindeste el?
a2p
Stinca "britanica" (ma rog, acum a fost in disputa): Gibraltar. "Capul de pod" al imperiului maritim britanic in sec 17.

Intrebarea: care e legatura dintre Gibraltar si compania americana de autovehicule GM (General Motors)?wink.gif
ypsilonalpha
Sa consemnez si eu ca raspunsul cu stinca Gibraltarului e cel corect thumb_yello.gif , deci intrebarea curenta este cea pusa de a2p in postul de mai sus.
a2p
@ypsilonalpha

Multumesc si scuze ca nu m-am prins cum merge treaba, si am pus intrebarea inaintea confirmarii tale...
ypsilonalpha
smile.gif Nu-i problema ... oricum presimt ca trebuie sa dai raspunsul si sa pui alta intrebare ... sau sa ne ma sai un indiciu. wink.gif
greyhound
Fabrica de otel Gibraltar?
mutulica
Ambele nume incep cu litera G
Mihai
@a2p: asteptam o noua intrebare. rolleyes.gif
a2p
Scuze la toata lumea: am fost departe de Internet-ul adevarat...

Ma gindeam ca reclama favorita a lui Chevrolet Trucks--o marca GM--este "Like a Rock"...

Care este capitala Statului SUA Michigan (stat in care isi are de fapt sediul GM)?
rebel
Capitala statului american Michigan este Lansing.
rebel
Câti km din întinderea fluviului Dunărea parcurg teritoriu român?
fargakos
Din cate stiu eu 1075 km. tongue.gif
Intrebare: In ce an a avut loc pentru prima data decernarea premilor "Oscar"?
Mihai
Bine ai venit la Han, Fargakos! welcome.gif
rebel
QUOTE (Fargakos @ Feb 19 2004, 03:18 PM)
Din cate stiu eu 1075 km. tongue.gif
Intrebare: In ce an a avut loc pentru prima data decernarea premilor "Oscar"?

1927/1928.
Intrebare :: Ce presedinte al Africii de Sud a primit Premiul Nobel pentru Pace?
willie
Din cate stiu eu, premiile oscar se decerneaza din 1929.
steiner_gun
Nelson Mandela , o intrebare simpla ... un raspuns simplu ...
Cate premii Nobel sunt? (cate categorii?)
fargakos
Sunt 6 categorii : Literatura, Fizica, Chimie, Pace, Economie si Psihologie&Medicina
Si apropo' mersi tuturor celor care mi-au urat bun venit hiya.gif
...Ramanand la acelasi topic:
Cine a castigat premiul Nobel pentru Literatura in anul 2003?
steiner_gun
John Maxwell Coetzee (Doamne, tine google-ul biggrin.gif )
Ce inseamna LASER?
rebel
Oricare dintre multele masinarii ce emit radiatii coerente si extrem de amplificate la una sau mai multe frecvente discrete.

Ce este un polinom?
carpatic
LASER= Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation
fargakos
Si intrebarea?... unsure.gif
Adriana Vd
@carpatic: dupa ce ca mi-ai luat-o inainte cu raspunsul pt LASER, nu pui nici intrebare ranting.gif cry.gif
carpatic
scuze...
deci intrebare: ce este Cornucopia si care e originea sa ?
menthoru'
cornul abundentei, mitologia greaca.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.