Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Tear
Si intrebarea ?
carpatic
ei, mitologia mitologia....
speram ceva mai detaliat, dar se pare ca lumea e grabita. zeus pe cand se harjonea cu capra Amalthea (cea care i-a fost si doica de altfel) i-a rupt din greseala un corn, si pentru a-si demonstra parerea de rau si pretuirea a decis ca acest corn sa fie mereu o sursa de bunatati. Da, deci asteptam intrebarea.
menthoru'
Cele 3 zeitati in religia hindu si rolurile fiecaruia sunt ... ?
Nea' Caisa
ma indoiesc ca sunt numa' 3 zeitati, dar na, le spun si eu pe care le stiu smile.gif

brahma - e fiul universului, al entitatii supreme
vishnu - reprezinta apa, oceanul infinit al universului
shiva - zeul suprem, parca stiam ca e ceva gen yin-yang, si ala rau, si ala bun, el distruge lumea, el o creeaza, tot ce tine de contrarii in lume

consider ca nu am raspuns la intrebare, ca nu stiu rolurile, nici macar daca astea sunt cele 3 pe care le asteptai smile.gif asa ca astept un raspuns complet de la cineva mai in tema
menthoru'
datorita numarului de informatii consider ca ai raspuns.
acestea 3 sunt cele trei zeitati principale.

Brahma - cel care creeaza
Vishnu - cel care mentine
Shiva - cel ce distruge

Fiecare reprezinta o etapa a existentei. Cu o mica greseala la Shiva ( nu e si creatoare, deci fara yin-yang ) ai raspuns corect. Asteptam intrebarea ta.
Nea' Caisa
boun.. atunci intrebarea mea..

ce anomalie nu a putut Fundatia intui prin teoriile sale de "intuire" a viitorului pur matematic?

smile.gif desi pare total stupida, are o oarecare idee. cine isi da seama la ce ma refer va raspunde in'no'time
Ares
Hai sa o dau cu bata in balta... Catârul? tongue.gif
Nea' Caisa
foarte bine smile.gif
asteptam intrebarea ta
Ares
Scuze de intarziere...
In ce film l-au mutilat pe Tom Cruise, chiar daca el e mai frumos, asa cum l-a facut mama natura? (productie anii 2000)
ypsilonalpha
O fi Vanilla Sky ?!?
Ares
Corect Ypsi... Ai cuvantul smile.gif (chiar ma intrebam prin ce galaxie ai plecat ca nu te-am mai zarit pe aici tongue.gif)
ypsilonalpha
smile.gif he he, galaxia Pitesti ...

Intrebare: in momentul de fatza care este cel mai vestic oras (oras mare, ma rog) al Federatiei Ruse?
Ares
O fi Kaliningrad?
Mai sunt si altele mai mici, daca nu ma minte Encarta World Atlasul biggrin.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, harasho smile.gif de orasul si enclava Kaliningrad e vorba, fostul Konigsberg de pe vremea nemtilor; enclava cu pricina e cuprinsa intre Polonia si Lituania si se zice ca e inarmata pina-n dinti smile.gif

Ares, e din nou rindul tau.
Ares
OK.
3 ţări europene care "deţin" teritorii in Antarctica...
ypsilonalpha
Danemarca, Norvegia, Rusia ?!?
Ares
Daca e sa ma iau dupa harta mea, nu... smile.gif Si cum cred ca au trecut 24 de ore (parca asa erau regulile)...
Raspunsul este Marea Britanie, Norvegia si Franta...
Ypsi, ai cuvantul, ca mie nu-mi vine nici o intrebare in cap... tongue.gif
ypsilonalpha
tongue.gif Macar am nimerit un stat din cele trei (plus ca am fost la un pas sa inlocuiesc Rusia cu Marea Britanie rolleyes.gif )

Intrebare: cine (sau ce) este un (o) Voodoo Banshee?
georgeones
@ypsilonalpha - O placa video smile.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Curat placa video, cam veche da' buna la vremea ei (de fapt a fost prima placa grafica "adevarata" pe care am avut-o acasa rolleyes.gif )

georgeones, pune te rog urmatoarea intrebare.
georgeones
Care era numele zeului soare la Greci ?
Nea' Caisa
Helios? smile.gif
Ares
Amicul meu de bautura Helios? rolleyes.gif
Nea' Caisa
ahea.. ala cu double'date'ul cu afrodita si aramis rofl.gif
georgeones
Nea ' Caisa thumb_yello.gif ai cuvantul
Ahriman
Pot sa pun eu o intrebare?
Cum se numea haosul de la inceputuri in mitologia nordica?
Ares
@GE - trebuie sa raspunzi la intrebarea pusa de persoana care a raspuns ultima smile.gif (in cazu' nostru Nea' Caisa)... Vad ca el nu a pus inca intrebarea...
Asa ca nu stiu ce sa zic... biggrin.gif
Cred ca raspunsul este (citez): at the beginning and uncreated was only Muspelheim and Niflheim
Ahriman
Inainte de Muspelheim si Nifleheim a fost altceva...
S-a compus si o melodie cu acelasi nume...
Ahriman
Raspunsul era Ginnungagap.
Big Brother
Cine este Maat si din ce religie face parte. ph34r.gif
SORIN
Rege Egiptean daca nu gresesc...cam asa ceva!!
bdl
Maat
Other Names: Ma'at

Patron of: truth, law and universal order.

Appearance: A woman wearing a crown surmounted by a huge ostrich feather. Her totem symbol is a stone platform or foundation, representing the stable base on which order is built.

Description: Maat was the personification of the fundamental order of the universe, without which all of creation would perish. The primary duty of the pharaoh was to uphold this order by maintaining the law and administering justice. To reflect this, many pharaohs took the title "Beloved of Maat," emphasizing their focus on justice and truth.

At any event in which something would be judged, Maat was said to be present, and her name would be invoked so that the judge involved would rule correctly and impartially. In the underworld, the heart of the deceased was weighed by Anubis against Maat's feather. If the heart was heavy with wicked deeds, it would outweigh the feather, and the soul would be fed to Ammit. But if the scales were balanced, indicating that the deceased was a just and honorable person in life, he would be welcomed by Osiris into the Blessed Land. Maat's presence in all worlds was universal, and all the gods deferred to her.

Worship: Worshipped and revered widely throughout all of Egypt. Even the gods are shown praising Maat.


jamie.gif
Cre dastept sint.....
Da cred ca Sorin a zis bine.....
Big Brother
Bine ca-tzi merge "Paste"-ul k-al fel te faceai de ras. wink.gif

Glumesc! Super misto raspunsu' dar cred ca n-ai pretentzia ca ai raspuns pe bune...
Ce dreaq macar un pic stilizat... RUSHINIKA! spoton.gif


Defineste INCUBUS!
Ahriman
Varianta masculina a lui "succubus";demon mascul care are relatii sexuale cu femeile in timp ce acestea dorm.
Ahriman
Asta-i raspunsul?
Mai pune cineva o intrebare?
ypsilonalpha
Daca raspunsul este corect, tu trebuie sa pui urmatoarea intrebare, c-asa-i regula smile.gif
Ahriman
Pai da,dar trebuie confirmarea celui care a pus intrebarea.Parca si asta era prin reguli...
bdl
BB,
Pai nu e clar ca l-am copiat?
Normal ca nu am pretentia ca am raspuns.Atunci ce diferenta ar mai fi intre mine si ...... nu dau nume ca nu e frumos.
PhutreGuy
Ce semnificatie are zvastica (ce de pe steagul lui hitler) in religia budista?
Ahriman
Este un simbol reprezentand mintea si inima lui Buddha.
Ahriman
Hello! Mai este cineva pe aici?
ypsilonalpha
@Ahriman: Fiindca esti singurul care a raspuns, baga tu noua intrebare, ca sa reluam jocul din punctul mort in care e.
Ahriman
Ce este Marea Schisma si in ce an s-a intamplat?
rebel
R: Ruptura definitivă dintre cele două biserici, cea Crestină si cea Catolică, în urma unor dezacorduri ireconciliabile (lupta pentru suprematie in lumea crestină, divergente teologice etc.), luptură ce a avut loc în anul 1054.

New Q: Câte state înregistrate are SUA ?
Ahriman
50?
rebel
yup. Question?
Ahriman
In ce an a fost publicat primul volum de poezii al lui Eminescu si cine a fost cel care a publicat acest volum?
rebel
R.: 1939. Editie critică îngrijită de Perpessicus. Fundatia pentru Literatură si Artă „REGELE CAROL II".

New Q.: Ce sportiv are cele mai ridicate venite anuale si ce sport practică?




side_story
hmm... Michael Schumacher de la Formula 1. nu stiu cate milioane de dolari anual.

Q:Cine este cel mai bogat om din Romania si ce avere personala are?
georgeones
Tiger woods - golf
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.