Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
cameron
Am o nelamurire! Maharajahul Duleep Singh..ce era in 1895?
melcodobelc
mort de doi ani sad.gif
cameron
Ai dreptate. A murit in 1893 la Paris. Am gasit si un site intersant www.duleepsingh.com
ypsilonalpha
QUOTE (melcodobelc @ Sep 18 2003, 08:42 PM)
La 1 Ianuarie 1877 la Delhi, Regina Victoria a Regatului Unit al Marii Britanii & Irlandei a fost proclamata Imparateasa Indiei. S-a stins in 1901 ...

40.gif Corect! Imparatul era de fapt imparateasa...

melcodobelc, e rindul tau sa pui o intrebare.
melcodobelc
Multumesc YA. Iata ce as vrea sa aflu :

Cine a pus la punct primul ceas marin de precizie si ce-au avut de castigat navigatorii de pe urma acestei realizari ?
Aggelos
Primul s-a facut la sfarsitul secolului al 19-lea
Se folosea la observari astronomice si la calcularea longitudinii geografice de pe mare, care iese din diferenta dintre observatiilor meridianelor dintr-un punct necunoscut si ora afisata de ceas, setat la meridianul zero .
Nu stiu cine l-a inventat , dar presupun ca se foloseste la determinarea pozitiei navei intr-o furtuna magnetica
melcodobelc
Aggele, smile.gif cu longitudinea ai nimerit-o, 15 grade longitudine inseamna o ora. Daca te indrepti spre rasarit la fiecare 15 grade dai o ora inainte iar daca-i spre apus orele raman in urma.
Pe baza acestui principiu calculau marinarii longitudinea pe vremea cand nu aveau GPS. Cand ii batea soarele in varful capului stiau ca-i ora 12 in locul in care se aflau, dadeau fuga la ceas care era potrivit dupa ora la meridianul de referinta (zero sau Greenwich de exemplu) faceau diferenta, o inmulteau cu cin'spe si gata longitudinea. Cu cat era ceasul mai precis cu atat calculul pozitiei mai exact.
Multi si-au batut capul sa mestereasca un ceas care sa n-o ia razna. Cel care in final a reusit si asta mai devreme de sfarsitul secolului al 19-lea, a fost ....
ypsilonalpha
John Arnold.
melcodobelc
John ....dar nu Arnold smile.gif
allexa
John Harrison
melcodobelc
La mijlocul secolului al 18-lea ceasul construit dupa conceptul lui John Harrison a reusit performanta sa ramana in urma doar cinci secunde la sfarsitul unui voiaj de doua luni...

Aggele ce zici, o/il lasam pe allexa sa puna urmatoarea intrebare ? smile.gif
eldergod
baieti ce-a patit jocul, cine e la rand sa puna intrebarea....
cameron
Citeste pe prima pagina a topicului!
Aggelos
Da bineinteles ca o lasam smile.gif
Allexa asteptam urmatoarea intrebare ... smile.gif
(scuze si pentru intarziere)
allexa
Vine si intrebarea thumb_yello.gif
Ce slujba mai "inedita" l-a ajutat pe James Dean sa "treaca" prin scoala de actori? 3.gif
ypsilonalpha
Pare-mi-se ca a fost baiat bun la toate intr-un restaurant, adica debarasa mesele, spala vasele, matura pe jos, etc.
Nicushor
Buna, cand a ajuns in Hollywood si-a castigat painea turnand spoturi pentru reclame.

By, Nicu
allexa
Raspunsul era male prostitute yikes.gif hh.gif
Nicushor
Ai vreo sursa speciala pentru ca eu am aici biografia lui JD dar nu am gasit asa ceva.....
Hamleet
"In the winter of 1951, he took Whitmore's advice and moved to New York to pursue a serious acting career. He appeared in seven television shows, in addition to earning his living as a busboy in the theater district, before he won a small part in a Broadway play entitled See the Jaguar. "

http://www.jamesdean.com/about/bio/bio2.html
Eu asta am citit pe mai multe site-uri wink.gif
allexa
Aceasta informatie se gaseste in muzeul din Paso Robles, unde a avut loc accidentul ce i-a curmat viata. Tot acolo scrie ca se ardea cu tigara pe stomac (sunt si poze in care se vad arsurile).
Nicushor
Cine a inventat sextantul ? huh.gif
ypsilonalpha
John Campbell?
Nicushor
John Campbell a fost primul care a construit-o in 1757 dar inventata a fost de Isaac Newton in anul 1700. Planurile lui Newton au fost facute public dupa moartea sa in 1742.
Oricum meriti o bulina rosie pentru raspuns.

cu, Nicu
ypsilonalpha
Bun, hai sa pun atunci intrebarea:

Ce nationalitate avea generalul Basta (cel implicat in asasinarea lui Mihai Viteazu)?
Aggelos
Poloneza
ypsilonalpha
Nu, nu era polonez.
katia
era austriac?
ypsilonalpha
Nu, nici austriac nu era, desi de luptat lupta in solda Imperiul Austriac.
Nicushor
Genaral Gheorghe Basta-roman
ypsilonalpha
Nu, nici roman nu era. (Gheorghe Basta i-am zis noi, ungurii ii zic Basta Gyorgy, s.a.m.d.)
Nicushor
General Basta- nascut la Ulpiano-Italia in 1544, decedat la Viena la 26 Aug. 1607. Parintii de origine albaneza.
Ajunge?
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Corect. Individul era italian de origine albaneza si pare-mi-se ca a ajuns general in armata imperiala prin mijlocirea Papei de la Roma (papalitatea fiind pe vremea aia un aliat de nadejde al austriecilor).

Nicushor, poti pune urmatoarea intrebare.
Nicushor
Cum se numeste Imparatul Romei care a reusit sa cucereasca Ierusalimul(79-81) si din ce dinastie a facut parte?

succes la cautari!
andreea159
Titus Flavius Vespasianus, nascut la 30 decembrie in Roma anno domini 39. imparat roman din dinastia Flavia, daca nu ma-nsel. A asumat puterea in 79 AD si a murit in septembrie 81 AD.
andreea159
Care este singura tara din lume in care se vorbesc patru limbi materne distincte si care sunt acelea?
Sagitarius
Tara ar fi Belgia...limbi:flamanda,franceza...si nu mai stiu...sory
andreea159
Nu e Belgia...
Nicushor
Te referi la Elvetia? Si aici sant patru limbi recunoscute ca oficiale, germana, franceza, italiana si retroramana.
andreea159
da
Sagitarius
Mai asteptam intrebari andreea159 wink.gif
ypsilonalpha
Pai intrebarea ar trebui s-o puna Nicushor, nu? wink.gif
andreea159
Hai ca intreb tot eu... Care a fost primul asasinat politic atestat in Romania?
ypsilonalpha
Barbu Catargiu, pe vremea lui Cuza-Voda (prin 1861 sau 1862)?
andreea159
Bravos, natiune!
ypsilonalpha
Sa inteleg ca pot sa pun urmatoarea intrebare? wink.gif

Daca da, atunci iat-o: Denumirea oficiala a Libiei este Jamahiria Araba Libiana Democrata si Populara (mai mult sau mai putin). Dar ce inseamna in romaneste termienul "Jamahirie" din aceasta atit de complicata denumire?
andreea159
Nu sunt sigura, dar parca insemna "dictatura militara", de unde si contradictia in termenii din denumirea tarii... Chiar sunt curioasa, daca e asa!
ypsilonalpha
Nu, sorry, nu e dictatura militara.
melcodobelc
... tara celor ce-o locuiesc (oricat de hilar suna)
ypsilonalpha
Mmm ... mai mult sau mai putin. "Jamahiria" s-ar traduce cel mai bine prin "suveranitatea poporului", iar multa lume prefera sa-i zica pur si simplu "Republica".

Oricum, melcodobelc, ai cuvintul!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.