Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
melcodobelc
Multumesc YA, dar de ce asa, cu jumatate de gura ? …
Daca ar fi fost simplu, “Republica” , i-ar fi spus “Jamhuriyah” ca si-n cazul Egiptului, Algeriei, Iraqului, Tunisiei sau Siriei. Libia e insa “Jamahiriyah” care, dupa cum am mai spus, inseamna … (nu mai repet ca iar ma apuca rasul biggrin.gif )

Va intreb pe voi deci, cine se afla in scaunul Moldovei in luna lui gustar in anul Domnului una mie sase sute ?
ypsilonalpha
Parca Ieremia Movila, dar nu-s prea sigur. sorry.gif
melcodobelc
shifty.gif ...
cameron
Mihai Viteazu'
"Mihai Viteazul emite un hrisov din Iasi in care se intitula "Io Mihai Voievod, din mila lui Dumnezeu, Domn al Tarii Romanesti si al Ardealului si al Moldovei - 27 mai 1600".
asa ca in august..probabil el era.
melcodobelc
thumb_yello.gif Cameron, fa-ne p®af cu urmatoarea intrebare tongue.gif
cameron
De cand asteptam devil.gif
Ce este factorul skin?
ypsilonalpha
un factor care masoara capacitatea pielii de a rezista la razele ultraviolete?
cameron
nu are nici un fel de legatura cu pielea rofl.gif
allexa
Cumva o formatie Dead skin factor?
cameron
Sorry..dar cand se facusera 24 h de la intrebare eram la Mat Sport Pub..
Factorul skin este un parametru de cercetare hidrodinamica.
Off topic..nu aveti decat sa ma omorati rofl.gif

Alta intrebare>
De cine s-a indragostit Cioran cand avea 70 de ani?
marky
Friedgard SCHULTE-THOMA smile.gif
cameron
Ce rapid esti Marky hh.gif
ori a fost intrebarea prea simpla..
Ai legatura.. thumb_yello.gif
marky
Cati ani are Gica Petrescu ? thumb_yello.gif
cameron
100
marky
nu inca laugh.gif
ypsilonalpha
Vreo 82 sau 83, parca...
cameron
84.
Sagitarius
Din cate stiu eu...nea Gica are 85 de ani wink.gif
marky
nope.. dar va apropiati thumb_yello.gif
ypsilonalpha
Sa mergem in ordine crescatoare biggrin.gif : 86
nop
90
Sagitarius
88 si gata wink.gif
allexa
91? biggrin.gif
cameron
87
allexa
Cred ca Sagitarius are dreptate. 88 e varsta wink.gif
marky
Cel care a ghicit este Sagitarius. Felicitari.. fugi rpd sa joci la 6/49 thumb_yello.gif

Pe data de 2 aprilie 2003 Gica Petrescu a implinit varsta de 88 de ani.

Sagitarius ai legatura thumb_yello.gif
Sagitarius
wink.gif Multumesc marky wink.gif
Acum sa pun si eu o intrebare...
So...UNDE S-A NASCUT SCRIITORUL EL GRECO?
Bafta tuturor thumb_yello.gif
bdl
In Creta ?
Sagitarius
esti pe aproape bdl wink.gif
allexa
Si eu stiam tot de Creta.
Si modific mesajul pentru ca deja m-am zapacit de cate locuri de nastere ale lui El Greco am gasit, asa ca te astept Sagitarius cu raspunsul thumb_yello.gif
andreea159
90?
andreea159
S-a nascut intr-un orasel numit Fodele, in Creta.
Sagitarius
Bravo andreea159 thumb_yello.gif
Preia stafeta si pune urmatoarea intrebare pe care si eu o astept cu nerabdare wink.gif
andreea159
Ce fim romanesc in regia carui regizor a fost premiat la Cannes, la Milano,...
Indiciu:1994, Irina Movila, Cristi Iacob si Mihai Calin. Hai ca p-asta-l stiti...
2.gif
ypsilonalpha
"Pepe si Fifi", Dan Pita

(P.S. El Greco, scriitor? Parca fusese pictor ...)
andreea159
Asa e! Asteptam intrebarea!
ypsilonalpha
Intrebarea este ce nationalitate avea primul cosmonaut care n-a fost nici sovietic nici american? (eventual si cum il chema ... )?
Sagitarius
Din cate stie eu primul cosmonaut a fost american si a fost...Louis Armstrong wink.gif
ypsilonalpha
QUOTE (Sagitarius @ Oct 13 2003, 09:30 AM)
Din cate stie eu primul cosmonaut a fost american si a fost...Louis Armstrong wink.gif

Da, asa este, cind Neil Armstrong a aselenizat, Louis Armstrong era deja acolo si cinta, in fatza unui numeros public, What a wonderful world laugh.gif laugh.gif

Hint pentru intrebare: nationalitatea omului de care intrebam eu nu mai exista in zilele noastre (tot asa cum nu mai exista nationalitatea sovietica).
bdl
Cumva Omul din Atlantis??? laugh.gif
cameron
cehoslovac?
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, cehoslovac era, si-l chema Vladimir Remek. Si-a "intrat in rol" atunci cind sovieticii au decis sa faca echipaje mixte cu cosmonauti din tarile fratzesti; Cahoslovacia a fost prima aleasa iar Remek a tras lozul cistigator. Calatoria lui a inceput in martie 1978.
(Ca fapt divers, Romania a fost printre ultimele tari din lagarul comunist care sa aiba un om in spatiu; chiar si Mongolia (!!) a avut un cosmonaut inaintea nostra ... ca sa vezi cit ne iubeau fratzii de la rasarit tongue.gif )

Cameron, ai cuvintul!
cameron
Cine a scris "Actiunea gravitatiei asupra luminii"?
ypsilonalpha
Daca nu-i Albert Einstein, nu-mi dau seama cine ar putea fi; te pomenesti ca de fapt e o carte de beletristica tongue.gif laugh.gif
Sagitarius
Daca nu ma insel...Albert Einstein a scris "Actiunea gravitatiei asupra luminii" si sper sa nu ma insel thumb_yello.gif
cameron
Nu,..nu este Enstein.
Lucrarea este scrisa in 1919, si autorul astrofizician si matematician englez, profesor la Universitatea Cambridge, membru al Academiei Regale din Londra a fost autorul mai multor lucrari privind miscarea si evolutia stelelor, al unor studii de cosmologie relativista si de teoria relativitatii.
ypsilonalpha
Sir Arthur Eddington.
cameron
Felicitari Ypsi!
Da, Sir Arthur Stanley Eddington.
ypsilonalpha
mersi sorry.gif

Intrebare: cum se numeste consola de jocuri video fabricata de cei de la Microsoft?
cameron
Xbox
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.