Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
ypsilonalpha
OK, era vorba de Half-Life (ceea ce in fizica inseamna "timp de injumatatire" a unui material radioactiv).

Alta intrebare: ce popor era supranumit "regii-pastori"?
contraste
Grecii?
Olaf
hicsosii?
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, hicsosii (popor care undeva la sfirsitul mileniului 2 i.e.n. au navalit in Egipt si au facut ravagii pe acolo; daca nu ma insel marele lor avantaj a fost carul de luota, necunoscut de egipteni la vremea aia)

Olaf, ai cuvintul!
Olaf
Cum se numea pisica din filmul "Breakfast at Tiffany's" ? smile.gif
bdl
N-avea nume parca.... ca sa aibe un nume trebuia sa apartina cuiva.... asa zicea gagica...
Olaf
Totusi, ea il(o) striga cumva...
Nico
AM GASIT!! O striga Cat. smile.gif
Olaf
Da. Randul tau.
Nico
Ce scriitor clasic francez care, desi considerat un geniu al poeziei, la varsta de 21 de ani renunta la a mai scrie si devine comerciant si traficant de arme in Africa? A murit la 37 de ani.
Nico
E nascut pe 20 oct 1854. Acum e simplu.
doice
Arthur Rimbaud ohyeah.gif
Nico
Mda. smile.gif Tu urmezi.
doice
Nuvela carei scriitoare a stat la baza filmului "Pasarile " de Alferd Hichcock?
ypsilonalpha
Daphne du Maurier.

(He he, Rebecca si Pasarile ... cum s-ar zice, tipa a "punctat" 2 din 2 smile.gif )
ypsilonalpha
Bun, presupunind ca am raspuns corect, [un urmatoarea intrebare:

In sah exista in zilele noastre o piesa numita "nebun". Dar la origine aceasta piesa reprezenta altceva. Ce anume? (si eventual precizati cum a reusit sa se transforme din acel ceva in nebunul de astazi).
ypsilonalpha
Deci nebunul a fost initial reprentat (in sahul adus de la arabi) de catre un elefant. Asta in arabeste cica se chema "fil", iar francezii, mai surzi de felul lor, l-au preluat si adaptat la limba lor, zicindu-i "fol" (adica nebun, in franceza veche). Si nebun a ramas ... smile.gif

Alta intrebare: care este cel mai sudic oras-capitala din lume?
santiago
Wellington, Noua Zeelanda?
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, Santiago.

Poti pune urmatoarea intrebare.
santiago
circa 30% dintre cuvintele limbii romane au o etimologie necunoscuta. cu care dintre urmatoarele limbi se inrudesc cel mai mult aceste 30% cuvinte ale limbii romane?
engleza, hitita, greaca, latina, sanscrita, bulgara, albaneza sau germana?
Aramis
sanscrita
limba tracica se inrudea cu idiomul sanscrit
santiago
sau poate era invers smile.gif
anyway, ai dreptul sau obligatia, ia-o cum vrei, sa pui o noua intrebare.
Aramis
Cum se numesc numerele care citite "cap-coada" sunt identice cu numarul ce rezulta din citirea lor "coada-cap"?
ypsilonalpha
Palindroame? dar nu stiu daca e corect, palindroamele erau mai mult la cuvinte ...
Aramis
corect smile.gif
domnule ysilonalpha, aveti onoarea...
ypsilonalpha
Cum se numesc cowboy-ii argentinieni? spoton.gif
Zed
Gauchos ?!
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Chiar asa, gauchos.

Zed, you're next. smile.gif
Zed
Ce este un Soroban ?!
Aramis
abac?
Zed
Aramis , da , ai cuvantul . smile.gif
Aramis
Cum s-a numit primul computer romanesc?
ypsilonalpha
DACICC
Aramis
mmm... noua ne-au spus altceva la facultate... sad.gif
ypsilonalpha
Pai se prea poate sa fi fost altul ... DACICC a fost creat undeva la Cluj prin anii '50 ... si au mai fost vreo 2 calculatoare romanesti facute pe la Iasi si Timisoara, cred; posibil sa fie vreunul din astelalte doua. smile.gif
ypsilonalpha
Uite niste linkuri "la gramada" despre inceputurile tehnicii de calcul in Romania - care arata pe deasupraq ca DACICC de care ziceam eu a fost printre primele, dar nu primul rolleyes.gif :

http://www.agenda.ro/2001/38-01-a.htm

http://www.euro.ubbcluj.ro/~alina/cursuri/...eorie/2-2-1.htm

http://www.kappa.ro/idgro/cworld/cw97-6.html


Si, ca sa nu stea jocul in loc, imi permit sa pun eu urmatoarea intrebare:

Ce corp ceresc din Sistemul nostru Solar are acelasi nume cu un continent terestru? si unde se afla acest corp ceresc?
georgeones
Europa daca nu ma insel , si este un satelit al unei planete parca , numai tin minte , s-ar putea sa nu fie asa
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Ba asa este, e vorba de Europa, satelitul planetei Jupiter.

georgeones, you're next!
georgeones
O intrebare din Istoria Romaniei

Care sunt voievozii care in secolul IX au format mai multe voievodate in Transilvania?
ypsilonalpha
Gelu, Glad si Menumorut?
georgeones
Da thumb_yello.gif , iti predau stafeta
ypsilonalpha
Bun, atunci intrebarea (tot din astronomie) este:

In evul mediu invatzatii arabi isi testau vederea incercind sa desluseasca cu ochiul liber o anumita stea din Carul Mare. Despre ce stea este vorba?
bdl
Alder.... s..... am uitat, s-o manince ciinii.... sad.gif
ypsilonalpha
wink.gif da, incepea cu Al... (bine, asta nu e mare kestie, o gramada de stele incep cu Al.. - mostenirea grea arabeasca biggrin.gif ), dar nu e Aldebaran.

(Nici Alderaan - d-acolo era tanti printesa Leia din Razboiul Stelelor ohyeah.gif )
gonen
din cate stiu eu e Alioth
nop
sa fie Alcor? wink.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Da, nop, e vorba de Alcor (linga Mizar), steaua a doua a Carului Mare, aia de la indoitura oishtii. Alioth e a treia, pare-mi-se ...

Deci, nop, tu pui urmatoarea intrebare. smile.gif
nop
Din mitologie...
Cand Prometeu a furat focul sacru din Olimp a folosit tulpina unei plante pentru al aduce pe pamant.
Despre ce planta este vorba?
gonen
fenicul

P.S. acelasi nume e si pentru chimen dulce, secarea.
nop
asa este bogho thumb_yello.gif
intrebarea urmatoare iti apartine... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.