Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trivia - Raspunde Si Pune Urmatoarea Intrebare!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Mistinguett
Mda, il intrebasem si eu pe Jeeves despre originea semnului, dar se pare ca nici el nu stia clar de unde vine. laugh.gif Origini banuite dar neconfirmate.

De la ce vine denumirea curentului Art Deco? In ce tara s-a nascut si cam in ce perioada?
Mistinguett
Au trecut 24 de ore, dar vreau sa cred ca nu ati vazut intrebarea... Mai astept, doar-doar...
Zed
A aparut intre 1920 si 1940.
Cuvantul provine din franceza »art décorative« si prima expozitie a fost la Paris in 1925 .
S-a facut prezent in toate domeniile , sculpturi , film , moda , picturi.
In mobila , remarcant a fost Èmile Jaques Ruhlmann.
In industria textila s-au facut remarcati si Pablo Picasso, Henri Matisse, Georges Rouault, Georges Braque si Raoul Dufy , cu toate ca pe cativa ii cunostem ca pictori , ei au contribuit si la designuri de stofe si covoare.
René Lalique s-a ocupat de creatii folosind ca material sticla.
Art deco a folosit materiale noi , cum ar fi bachelita , plastic si crom.
Mistinguett
Ai cuvantul, Zed. jamie.gif
Zed
Ce este numit neoficial a 8-a minune a lumii ?!
willie
SUNT MAI MULTE VARIANTE DE RASPUNS LA ACEASTA INTREBARE, PENTRU CA DE-A LUNGUL TIMPULUI APROAPE ORICE REALIZARE CARE UIMESTE A FOST DENUMITA A -8-A MINUNE A LUMI... wink.gif
UN RASPUNS POSIBIL AR FI "Armata de teracotă a lui Qinshihuang ". UN ALTUL "Podul lui Traian" TRAIAN, CONSTRUIT DE APOLODOR DIN DAMASC.
ypsilonalpha
... sau Turnul Eiffel ... sau cladirea Operei din Sydney ... sau Empire State Buiding ... asta dintre cele (relativ) contemporane.
Zed
@willie, nu.
@ypsilonalpha , nu.

Un indiciu : dupa anul 2000 (deci cautati ceva nou ) .
ypsilonalpha
Atunci fie este Millenium Dome, fie London's Ear. tongue.gif
Zed
@ypsilonalpha , nu .

Mai dau un indiciu . Este inca in constructie .
ypsilonalpha
Trag si eu la intimplare: "Proiectul Eden" din Cornwall, in sudul Angliei? Era un fel de dom rupt de exterior, cu biosfera proprie. Dar parca a fost finalizat ... unsure.gif
Zed
@ypsilonalpha , nu .

Se afla intr-o tara araba. (sunt nevoita sa va dau mai multe indicii deaoarece azi e ultima zi pe han, a mea , pentru un timp. )
ypsilonalpha
Cele doua insule artificiale din Golful Persic, linga Dubai (Emiratele Arabe Unite), a caror constructie e programata sa se incheie in 2006?

De exemplu http://www.the-week.com/23jan19/life11.htm

-------------------------------

"In Google we trust" biggrin.gif
Zed
@ypsilonalpha , yap , este numai una The Palm .
Ai cuvantul .
ypsilonalpha
Una pentru cinefili: cu ani buni in urma a aparut seria de filme cu Jandarmul interpretat de Louis de Funes (Jandarmul din Saijnt-Tropez, Jandarmul si Extraterestrii, Jandarmul se insoara etc.). Cu ce se termina in mod traditional feicare din aceste filme? (Nu, nu e vorba de cuvintul "Sfirsit" sau "Fin", si nici de genericul de final tongue.gif ).
Mihai
Cu o parada? rolleyes.gif
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Yep, cu o parada in cinstea jandarmilor laugh.gif

Mihai, ai cuvintul!
Mihai
Care a fost sursa de inspiratie a lui Orson Welles pentru filmul Citizen Kane?
ypsilonalpha
Daca mi-aduc bine aminte, era William Randolph Hearst, mare sef de gazeta in New York, da' nu mai stiu ziarul ... parca New York Times.
cameron
Uff..prea tarziu! mad.gif
Mihai
Dap Ypsi, ai cuvantul! thumb_yello.gif
ypsilonalpha
Care cunoscut autor de romane de groaza este autorul scenariului pentru jocul pe calculator Undying?
E.B.E.
...Clive Barker?
ypsilonalpha
thumb_yello.gif Clive Barker insusi.

E.B.E., poune te rog urmatoarea intrebare.
E.B.E.
Pas smile.gif

Am dreptul la "pas"? Daca da, mi-l folosesc.

Daca nu, revin mai tarziu cu o intrebare. La care sa ma gandesc pana atunci. Nu de alta, dar la capitolul "cultura generala" duc lipsa de atributele asociate primului cuvant din expresie tongue.gif.
ypsilonalpha
In principiu nu prea stiu sa existe "pas" smile.gif ... ar trebui sa pui totusi o intrebare.

Sau o sa facem altfel: o sa pun eu o intrebare, ca sa relansam jocul. Daca vrei sa pui tu o alta intrebare, o vom considera pe a mea nula si neavenita.

Deci, intrebare: cum se cheama omul care impaiaza animale?
carpatic
Taxidermist.
santa.gif xmas.gif
ypsilonalpha
QUOTE (carpatic @ Dec 23 2003, 10:05 AM)
Taxidermist.
santa.gif xmas.gif

thumb_yello.gif Dap, taxidermist.

carpatic, ai onoarea!
miha
Taxator de piele?!

Unul care face tatuaje?!
carpatic
Miha, etimologic, taxidermist=[gr]taxis (aranjament, pregatire)+derma (piele)
Intrebare: cand au disparut ASSIRIENII ??




miha
Asiria sau Imperiul Asirian cred ca prin anul 600 i.H.

Asirienii de ce sa fi disparut? Irakienii nu sunt urmasi si ai asirienilor, babilonienilor etc?!
carpatic
Am vrut sa fie o intrebare "cu capcana" tongue.gif dar nu mi-a iesit. E drept ca Ninive a cazut in 611BC si dupa cativa ani de lupte puterea asiriana a fost definitiv distrusa. Irakeinii sunt urmasi ai ... "etc.", printre acesti "etc." numarandu-se si asirienii. Dar, in aceeasi masura poti spune ca turcii (din statul Turcia) sunt urmasi ai bizantinilor, si nu va putea nimeni sa te contrazica. Chiar daca locuitorii Turciei sunt si ei urmasi ai X popoare. Totusi, bizantini nu mai exista. Nu mai exista nici romani, nici babilonieni, cel putin nu sub acest nume.
Asirienii insa EXISTA sub acest nume. Desi au fost decimati si persecutati sistematic vreme de peste 2500 de ani, urmasii lui Assurbanipal mai rezista, impartiti in cateva tari (Iraq, Iran, Turcia, Siria, Liban) si in cateva Biserici Crestine (Caldeeana, Nestoriana si Syriaca). Ca o ironie a sortii, de-a lungul ultimului mileniu cei mai mari dusmani ai comunitatii asiriene au fost ... kurzii. Doua popoare mandre prigonite si exterminate de cei puternici, doua popoare fara tara lupta intre ele. Nu e din pacate singurul exemplu de acest fel din istorie.
Linkul conduce spre pagina "martirilor" asirieni, dar gasiti alte resurse navigand pe sectiunea "Links" a sitului respectiv.
Acuma, Miha a raspuns, desi eu asteptam altceva. Miha, pune intrebarea.



miha
PHALA TRSNA VAIRAGYA
Carmi
Miha stii indiana?
ypsilonalpha
Phala = fruct, rezultat
Trsna = dorinta
Vairagya = satisfactie, implinire
("In Google we trust")

Toate trei par sa fie luate din filosofia indiana .. .dar sa ma tai daca am inteles sensul intrebarii. In fine, o sa pun eu o noua intrebare, ca sa resuscitam topicul:

De ce nationalitate era capitanul Nemo (stiti voi, ala din 20.000 de leghe sub mari al lui Jules Verne) ?
Diana-Maria
norvegiana?
ypsilonalpha
Nu, nu era norvegian.

Hint: informatia cu pricina nu apare in 20.000 de leghe sub mari, ci in alt roman al lui Verne.
cameron
In "Insula misterioasa" Verne spune ca Nemo e un print indian (Dakkar) smile.gif
ypsilonalpha
QUOTE (cameron @ Jan 3 2004, 04:55 PM)
In "Insula misterioasa" Verne spune ca  Nemo e un print indian (Dakkar) smile.gif

thumb_yello.gif Exact.

cameron, ai cuvintul, ca tot voiai tu readucerea la viata a topicului. smile.gif

Editare ulterioara: si fiindca tot era indian, capitanul Nemo a fost interpretat in serialul cu Insula Misterioasa de Omar Sharif, bineinteles rofl.gif arabo-indiano-musulmanul de serviciu. (Ceea ce nu inseamna ca omul nu joaca bine).
cameron
Merci pentru redeschiderea topicului Ypsi... smile.gif
Urmatoarea intrebare: in ce an s-a trecut la calendarul gregorian in tara noastra?
URIASUL CEL BLIND
anul introducerii calendarului gregorian in Romania este 1919
data oficiala bisericeasca este 10/15/24
cameron
Raspuns corect.

Poti pune urmatoarea intrebare!
URIASUL CEL BLIND
Care sunt cele doua mari opere literare dedicate sahului ?
ypsilonalpha
Una din ele ar fi Soarele in balta sau Aventurile sahului, scrisa de Mihail Sadoveanu. Acuma nu stiu cit de mare poate fi considerata ea ...

Cit despre cealalta ... eu ma mai gindesc. smile.gif
santiago
Nuvela sahistica de Stefan Zweig si Apararea Lujin de Vladimir Nabokov spoton.gif

intrebarea?
cate no. 1 au avut Pink Floyd in UK chart?
URIASUL CEL BLIND
CORECT !
URIASUL CEL BLIND
SANTIAGO, AI RASPUNS CORECT, PUNE INTREBAREA !
santiago
dar am pus deja intrebarea ohmy.gif

uite-o inca o data - cate no. 1 au avut Pink Floyd in UK chart? tongue.gif tongue.gif tongue.gif
ypsilonalpha
smile.gif Da, dar daca nimeni nu stie raspunsul, trebe sa dai tu raspunsul si sa pui alta intrebare. wink.gif
santiago
sorry, nu stiam regula asta. thumb_yello.gif
raspunsul era 1.
dintre toate piesele lor doar Another brick in the wall (part 2) a ajuns pe locul 1.

intrebarea - cine a scris versurile de mai jos si cum se numeste poezia?

Frumoaso,
ti-s ochii-asa de negri incat seara
cand stau culcat cu capu-n poala ta
imi pare,
ca ochii tai, adancii, sunt izvorul
din care tainic curge noaptea peste vai
si peste munti si peste sesuri,
acoperind pamantul
c-o mare de-ntuneric.
Asa-s de negri ochii tai
lumina mea.


wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.