Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Cla
Pentru abis: Cum ar fi daca astia si-ar declara indepenta, de care parte ai fi ?

http://www.istro-romanian.net/articles/art000401.html

http://ro.wikipedia.org/wiki/Macedoromâni

http://ro.wikipedia.org/wiki/Meglenoromâni

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtm...09/reportage-01

Ia zi.

Aici zici ca e treaba fiecarei tari cum face sau ai tine cu românii, precum în Basarabia, Moldova sau Bucovina, Cadrilaterul. ?

Cica realitatea e alta, na hai si explica de ce.
Daca nu reusesti si ti se limba plimba-n gura, te declar ca fiind ipocrit.
Poate ai studiat Dreptul la viata ta, si stii cum sa pui virgulele, dar nu stii ce si cum gândesc oamenii normali.
Daca vrei sa ne distrugi cu logica ta, sa stii ca nu e asa tot ce-ai învatat pe la scoala.
Lumea nu gândeste matematic. Poate ca ai auzit de Haos. Si tocmai aia e realitea alta.
Sau cea reala smile.gif
Si ce ai învatat la Universitate nu-ti foloseste sa întelegi oamenii sau cum îsi fac ceva de mâncare.
Le-ai putea zice ceva, dar tu habar n-ai care e diferenta dintre arpagic si arpacas.

Si nu-mi veni. te rog, cu stiinte din Dex Online...
Cla
Ui, da' i-ai bagat-o!!
Eu nu am vrut sa fiu asa de brutal smile.gif
Voiam o discutie si un discurs, ca apropos ce are de zis la astea.
Cla
La fel, îl astept si chiar sunt curios.
Cla
Abis, poti sa-ti spui acum ce ai avea de spus.
abis
QUOTE(Cla @ 30 May 2014, 05:53 PM) *
Sa nu uitam de sclavi, Ku Klux Klan, etc.

Si care e legatura cu Ucraina...? unsure.gif
QUOTE
Cum se face ca statul Vermont vrea sa plece din USA în Canada ?

Pai, nu vrea. Ai informatii eronate. Si daca ar vrea, exista un precedent pe la 1861.
QUOTE
Pentru abis: Cum ar fi daca astia si-ar declara indepenta

Cum ar fi? Ilegal.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 May 2014, 08:34 PM) *
Atunci de ce crezi tu ca noul presedinte s-a referit clar la obiect la limba rusa, la folosirea acesteia, pentru ca n-a fost nicio problema cu limba rusa si emanatii de la Kiev, i-a venit astuia asa sa le zica cetatenilor ucrainieni de etnie rusa ca nu vor avea probleme cu folosirea limbii.

Nu pot decat sa repet ce spuneam mai sus:

Pentru ca limba rusa este unul dintre pretextele insurectiei puse la cale de Moscova, evident
QUOTE
Sa vedem ce vor face americanii cand hispanicii vor deveni majoritari in 2 sau 3 state din sud. Ce-or sa faca americanii, daca cetatenii americani de origine hispanica vor sa se uneasca cu Mexicului?

Sa vedem intai daca se va intampla asta. Eu nu prea cred. Aia fug sa scape din Mexic si sa devina americani, nu sa se uneasca inapoi cu Mexicul smile.gif
QUOTE
Rusia este istorie, n-ai ghicit, urmeaza UEE

Adica Noua Uniune Sovietica - adica tot Rusia plus cativa sateliti.
QUOTE
Si tu ai fi iritat daca sarbii ar incepe sa-i considere pe romanii din Timoc drept teroristi, sa-i omoare etc

Daca Romania ar trimite in Serbia trupe fara insemne, agenti SRI si DIA, ar inarma interlopi locali si ar ataca institutiile sarbesti, trupele sarbe, daca ar lua ostatici, ar ucide si ar tortura sarbi, ar anexa teritorii din Serbia, as considera ca Romania greseste si m-as impotrivi cat as putea unei asemenea politici
Marduk
QUOTE(abis @ 2 Jun 2014, 10:08 AM) *
Pentru ca limba rusa este unul dintre pretextele insurectiei...

Deci in opinia ta rusii din estul Ucrainei si din Crimeea nu aveau dreptul sa riposteze daca un guvern emanat la Kiev l-ar fi desfiintat limba?
QUOTE
Adica Noua Uniune Sovietica....

UE nu poate fi mostenitoarea celui de al III-lea Reich dar UEE poate fi numita mostenitoarea URSS!!!
QUOTE
Daca Romania ar trimite in Serbia trupe fara insemne, agenti SRI si DIA, ar inarma interlopi locali si ar ataca institutiile sarbesti...

Cum iti inchipui tu ca se poarta astfel de actiuni? ca pe vremea cavalerilor, cu onoare si demnitate? cu declaratii de razboi etc.?
abis
QUOTE(Marduk @ 2 Jun 2014, 10:17 AM) *
Deci in opinia ta rusii din estul Ucrainei si din Crimeea nu aveau dreptul sa riposteze daca un guvern emanat la Kiev l-ar fi desfiintat limba?

Cum adica le-a desfiintat limba?! Ca nu inteleg ce vrei sa spui. O limba nu poate fi desfiintata.
QUOTE
Cum iti inchipui tu ca se poarta astfel de actiuni?

Astfel de actiuni nu trebuie sa aiba loc. Cei care fac asa ceva trebuie sa fie sanctionati drastic.
Cla
QUOTE(abis @ 2 Jun 2014, 09:51 AM) *
Cum adica le-a desfiintat limba?! Ca nu inteleg ce vrei sa spui. O limba nu poate fi desfiintata.

Daca nu ai prins faza, dupa Maidan a zis "statul" de Kiew ca se interzice limba rusa în Ucraina.
Cla
Si cum sta cu românii de peste hotare, ca nu zici o boaba.
Leonardo
Problema Ucraina e complexa si eu nu cred ca poate fi judecata ca in filmele cu Bruce Willis in care el si gashca sunt aia exclusiv buni care ii ciomagesc pe aia rai pana in maduva oaselor si negi in cerul gurii.
Cert e ca rahatul a fost rascolit cand UE a pus Ucraina in situatia de a alege prin invitatia vremelnica de a deveni tara partenera.
Momentul a fost ales ciudat in contextual in care UE are problem in actuala component si principal urgenta ar fi fost consolidarea actualei formule de 28 de tari decat extinderea ca o placinta in est.
Bineinteles ca Ucraina a fost imediat invitata de rusi sa le stea alaturi si pachetul de facilitate oferite era mai atractiv decat al UE.

A urmat revolta din Kiev, Ianukovic a demisionat si s-a format o noua putere interimara.
Acum aici zic eu ca se impugn doua comentarii:
1. ne place sau nu, Ianukovic era presedinte ales in urma votului popular.
2. Noua conducere a ajuns la putere in urma unei lovituri de stat care indiferent de ce parte te situezi tot aia ramane faptic.
Cu toate astea, liderii vestici au aclamat schimbarea si chiar au acceptat sa semneze tratatul de asociere cu o putere interimara si deci ilegitima. Ca tema de meditatie mi se pare interesant de comparat reactia vesticilor si a americanilor in special la 'lovitura de stat parlamentara' din Romania si la 'revolta populara' din Ucraina.
Iarasi mi se pare ciudata graba asta si era evident pentru oricine ca rusii nu puteau accepta ceea ce nu arata si pentru novice drept o schimbare de putere aranjata ce le viza direct interesele.
Desigur ca anexarea Crimeei este ilegala in circumstantele international actuale, dar e clar ca a fost un abuz fortat de alte abuzuri la care vesticii au agreat.
Or era iarasi evident ca rusii vor fi fortati ori sa accepte o schimbare ilegala ori sa actioneze pentru a-si proteja punctul strategic unde-si cazasera flota.

Minoritatea rusofona din Ucraina era de asteptat sa se revolte. Desigur ca rusii au sustinut flacara, dar oare ce alt stat similar din lume accepta un puci care vrea sa schimbe radical situatia in zona?
Iar istoria Ucrainei este strans legata de cea a Rusiei, nu numai territorial ci si ca origini. De ex si unii si altii isi revendica originile in regatul Kievean.
Crimeea e si ea un teritoriu care la inceput a fost trecut mai mult symbolic de catre comunisti in administrarea republicii sovietice Ucraina.
Or in asemenea conditii era clar ca rusii nu vor ceda aplaudand noua ordine impusa artificial de altii in gardul lor.


In concluzie parerea mea e ca era mai bine sa nu fie fortata nota de catre vestici pentru ca mie mi se parea evident ca asta va transforma Ucraina in teatru de lupta pentru schimbarea influentei in zona.
Dar cred ca asta a fost de fapt intentia si pierderile teritoriale au fost de la inceput asumate.
Probabil ca la fel va fi si cu Moldova si Transnistria.


departe de mine gandul de a-i scuza pe rusi de amplificarea confictelor din Ucraina de est, dar cred ca vina e impartita cel putin in mod egal de vestici si de rusi.
interesele nedeclarate sunt mai complexe decat propaganda despre lupta intre democratie si 'aia rai'. Sunt jocuri clare de putere si interese economice mari.
Mie mi se pare ca Ucraina este o victima inconstienta in lupta asta pentru putere zonala si imi pare rau ca ei vor fi marii perdanti din toata povestea asta.

Cred ca atragerea Ucrainei spre vest se putea realiza mai incolo, folosind intre timp metode mai persuasive de convingere populara si nu fortarea notei.
Pe de alta parte era destul de clar ca Ucraina nu putea sa vina in tabara vestica fara pierderi si probabil ca strategii au decis ca e mai bine acum.
gigip
[quote name='Leonardo' date='2 Jun 2014, 03:44 PM' post='756964']
Problema Ucraina e complexa si eu nu cred ca poate fi judecata ca in filmele cu Bruce Willis in care el si gashca sunt aia exclusiv buni care ii ciomagesc pe aia rai pana in maduva oaselor si negi in cerul gurii.
Cert e ca rahatul a fost rascolit cand UE a pus Ucraina in situatia de a alege prin invitatia vremelnica de a deveni tara partenera.
Sunt de acord cu postarea,cu un argument adaugat!Problema Ucrainei nu este ca doreste sa adere la UE! Orice tara europeana ori limitrofa,doreste asta! Nenorocirea este insa ca NATO(singura putere mondiala retrograda,depasita,anacronica!) obliga orice tara candidata la UE sa devina ,AUTOMAT SI OBLIGATORIU,membra NATO! In loc ca,dupa desfiintarea Tratatului de la Varsovia sa se dizolve si NATO(care nu mai are nicio ratiune de a mai exista!!!),organizatia a devenit una de tip terorist,revansard,una care sa decida,singura,soarta tuturor popoarelor! Pana cand NATO nu va fi desfiintata,nu va exista pace in lume! Ucraina si chiar Rusia ar intra si maine,impreuna,in UE(si ar fi un lucru fantastic de bun,pentru ei si pentru UE!!!!) insa,UE ,fiind sluga NATO,nu poate primi pe nimeni in uniune,FARA CA ACELA SA NU DEVINA MEMBRU NATO! Solutiile care se impun pentru a preveni conflictele in lume ori de a le inchide,sunt urmatoarele:1-desfiintarea NATO;2-ONU sa redevina singurul decident,prin vot majoritar(cu excluderea dreptului antidemocratic de veto al marilor puteri!) asupra solutionarii conflicetelor,sa asigure pacea si colaborarea intre toate popoarele;3 -UE sa iasa de sub tutela NATO(in fapt a SUA_CIA!!!),sa devina,alaturi de ONU,un factor de conciliere,de rezolvare si prevenire a conflictelor! Rusia nu s-ar opune niciunui stat din fosta URSS,inclusiv Republicii Moldova de a deveni membru UE! Dimpotriva! Istoria a demonstrat insa ca ,Estonia,Letonia,Lituania au devenit membre NATo si constituie o amenintare permanenta si directa asupra Rusie!
abis
QUOTE(Cla @ 2 Jun 2014, 03:29 PM) *
Daca nu ai prins faza, dupa Maidan a zis "statul" de Kiew ca se interzice limba rusa în Ucraina.

Nu, nu a zis. Nu a interzis nimeni limba rusa. Mai documenteaza-te.
abis
QUOTE(Leonardo @ 2 Jun 2014, 03:44 PM) *
Cu toate astea, liderii vestici au aclamat schimbarea si chiar au acceptat sa semneze tratatul de asociere cu o putere interimara si deci ilegitima

Interimar nu inseamna ilegitim.

Premierul, guvernul, presedintele interimar au rezultat in urma votului in parlamentul ales al Ucrainei.
QUOTE
Desigur ca anexarea Crimeei este ilegala in circumstantele international actuale, dar e clar ca a fost un abuz fortat de alte abuzuri la care vesticii au agreat

Nu inteleg, cine i-a fortat pe rusi sa anexeze teritorii care apartin altor state?! unsure.gif
Cum te poate obliga cineva sa iti insusesti ceva ce nu iti apartine?
QUOTE
Minoritatea rusofona din Ucraina era de asteptat sa se revolte.

Pai, nu prea s-au revoltat... Marea majoritate a rusofonilor stau linistiti, nu se revolta.
Doar in doua districte sunt probleme, in rest e liniste si pace.
QUOTE
cred ca vina e impartita cel putin in mod egal de vestici si de rusi.

Rusii au anexat teritorii ale unui stat vecin, in dispretul tratatelor semnate anterior prin care garantau integritatea Ucrainei. Vesticii au facut acelasi lucru? Nu imi aduc aminte...
QUOTE
Cred ca atragerea Ucrainei spre vest se putea realiza mai incolo, folosind intre timp metode mai persuasive de convingere populara si nu fortarea notei.

Daca populatia Ucrainei nu voia spre vest, nu il alunga pe Ianucovici.
Leonardo
pai si 'lovitura de stat' din Romania avea girul parlamentului ales. ma rog, e treaba fiecaruia sa judece dupa caz si cu unitatile de masura cele mai potrivite. smile.gif
din punct de vedere legal, aveau presedinte interimar numit de parlament si nu ales prin vot direct asa cum e datul in Ucraina.

Intelegi ce vreau sa spun. smile.gif
Nu I-a fortat nimeni sa anexeze Crimeea, doar I-au pus in situatia de a lua o decizie: abandonam Crimeea si pierdem controlul in Marea Neagra sau luam inapoi ce le-am dat mai deunazi 'fratilor'.

Poate ca tu ai fost in teren si cunosti situatia mai bine. Eu spun ce vad pe la Euronews, CNN, BBC, unde dau reportaje din teren si inclusiv cu intrebari adresate pe strada in zonele rusofile.
Nu stiu cati rusi s-au rasculat dar cert e ca toate zonele dominate d e ei au votat mai degraba spre Rusia si nimeni nu contesta asta.
Acum pe bune, cati crezi ca ar vota sa ramana in Romania la un referendum in HarCo? Cu siguranta ca nu suntem naivi niciunul. smile.gif

OK, rusii au anexat teritoriul unui stat vecin si ei sunt singurii vinovati. S-au trezit spontan ca au nevoie de mai mult teren si au actionat in consecinta. E OK. smile.gif

Care populatie a Ucrainei l-a alungat pe Ianukovic? Ce procent reprezinta cei care l-au alungat? Eu nu am idee, spune-mi tu. Cum e corect si de ce suntem asa de siguri ca la ucraineni a fost majortate impotriva lui Ianukovic?
A fost vreun vot ceva? Si chiar vot sa fi fost, poate aveau si ei regula de 50% si nu se intrunea cvorumul iar Ianukovic ramanea pe pozitii. smile.gif

Cla
QUOTE(abis @ 2 Jun 2014, 03:34 PM) *
Nu, nu a zis. Nu a interzis nimeni limba rusa. Mai documenteaza-te.

Unde traiesti? Nu au zis ca limba rusa sa nu mai fie acceptata în parlament ?
Mai documenteaza-te.
Cla
QUOTE(Cla @ 2 Jun 2014, 08:02 PM) *
Unde traiesti? Nu au zis ca limba rusa sa nu mai fie acceptata în parlament ?
Mai documenteaza-te.

Si înca nu mi-ai zis cum e cu românii de peste Dunare.
Cla
abis, asa lint si ales, cred ca-mi pierd timpül cu tine.
De ce naiba îmi bag energia spre ce nu vrei sa întelegi ?
Sorry, ciao.

PS: Altii o sa-ti spuna ca te-ai pisat în pantaloni.
Si daca te duci în politica, vai Doamne, sau de cine esti platit ?
Pun pariu ca de niste putifnobi, ca doar esti prieten cu ei.
abis
QUOTE(Leonardo @ 2 Jun 2014, 07:48 PM) *
pai si 'lovitura de stat' din Romania avea girul parlamentului ales. ma rog, e treaba fiecaruia sa judece dupa caz si cu unitatile de masura cele mai potrivite

Si a intervenit cumva vreo putere straina cu trupe ca sa restabileasca in functie presedintele...?
QUOTE
din punct de vedere legal, aveau presedinte interimar numit de parlament si nu ales prin vot direct asa cum e datul in Ucraina

Din punct de vedere legal, aveau presedinte. Interimar dar legal. Asa cum a fost si Antonescu, daca vrei sa pastram comparatiile. Nu s-a ridicat nimeni cu arma in mana impotriva lui Antonescu. Nu a trimis Germania trupe de mascati care sa ocupe prefecturile romanesti pentru a-l indeparta pe Antonescu.
QUOTE
Nu stiu cati rusi s-au rasculat dar cert e ca toate zonele dominate d e ei au votat mai degraba spre Rusia si nimeni nu contesta asta.

Ba toata lumea contesta in afara de Rusia. Ce referendum e ala in care ai vreo 60% rusi, dar voteaza peste 90% si din astia aproape 100% voteaza pentru unificarea cu Rusia?! In conditiile in care teritoriul este controlat de militari inarmati pana in dinti si neidentificati, iar observatorii straini sunt alungati cu focuri de arma?

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...tre-crimeea.htm

QUOTE
OK, rusii au anexat teritoriul unui stat vecin si ei sunt singurii vinovati.

Exact. Ma bucur ca suntem de acord.
In ziua de astazi, un asemenea comportament este intolerabil si trebuie sanctionat drastic.

QUOTE
Care populatie a Ucrainei l-a alungat pe Ianukovic? Ce procent reprezinta cei care l-au alungat? Eu nu am idee, spune-mi tu.

Banuiesc ca procentul este sensibil egal cu cel obtinut de pro-occidentali la alegerile prezidentiale care tocmai s-au incheiat.

Dar indiferent care ar fi acest procent, nimic nu justifica anexarea unei bucati din teritoriu de catre alt stat.
abis
QUOTE(Cla @ 2 Jun 2014, 09:02 PM) *
Nu au zis ca limba rusa sa nu mai fie acceptata în parlament ?

Nu. smile.gif

Treaba cu limba rusa e cam asa: pe 23 februarie, Parlamentul de la Kiev abroga legea „limbilor de stat”, care prevedea că, dacă într-o regiune administrativă a Ucrainei mai mult de 10% din populaţie vorbeşte o limbă, aceasta va fi recunoscută ca limbă oficială de stat. Legea fusese adoptată cu mare scandal, în 2012, la propunerea Partidului Regiunilor al fostului preşedinte Viktor Ianukovici. Opoziţia şi mai multe instituţii ale statului au avizat negativ legea, care de altfel a provocat şi proteste de stradă.
Prin această lege, rusa devenea limbă oficială de stat în Ucraina.

Numai ca presedintele interimar s-a opus cu veto abrogarii acelei legi, asa ca statutul limbii ruse a ramas nemodificat.

Deci, ca sa fie clar: nu s-a schimbat nimic. Rusii au tot atatea drepturi ca si inainte la folosirea limbii.

QUOTE
Si înca nu mi-ai zis cum e cu românii de peste Dunare.

Ba ti-am zis, uita-te mai sus:

Daca Romania ar trimite in Serbia trupe fara insemne, agenti SRI si DIA, ar inarma interlopi locali si ar ataca institutiile sarbesti, trupele sarbe, daca ar lua ostatici, ar ucide si ar tortura sarbi, ar anexa teritorii din Serbia, as considera ca Romania greseste si m-as impotrivi cat as putea unei asemenea politici

Si in niciun caz nu as sustine ideea ca Romania sa anexeze teritorii sarbesti, chiar daca in Timoc exista multi etnici romani.
abis
Ia te uita, se pare ca sanctiunile incep sa dea roade.
Leonardo
QUOTE(abis @ 3 Jun 2014, 08:19 AM) *
Si a intervenit cumva vreo putere straina cu trupe ca sa restabileasca in functie presedintele...?

nu armat, ca nu era cazul smile.gif

QUOTE(abis @ 3 Jun 2014, 08:19 AM) *
Din punct de vedere legal, aveau presedinte. Interimar dar legal. Asa cum a fost si Antonescu, daca vrei sa pastram comparatiile. Nu s-a ridicat nimeni cu arma in mana impotriva lui Antonescu. Nu a trimis Germania trupe de mascati care sa ocupe prefecturile romanesti pentru a-l indeparta pe Antonescu.


argumentezi pe langa ceea ce spuneam eu.
eu am spus doar ca puterea interimara nu avea dreptul sa semneze acorduri international dupa cum nici Antonescu, presedinte interimar conform legii, nu avea dreptul sa faca asta ci doar sa asigure tranzitia.
una e sa fii numit legal si alta sa ai drepturile legale pentru a lua anumite decizii din acea pozitie.

QUOTE(abis @ 3 Jun 2014, 08:19 AM) *
Ba toata lumea contesta in afara de Rusia. Ce referendum e ala in care ai vreo 60% rusi, dar voteaza peste 90% si din astia aproape 100% voteaza pentru unificarea cu Rusia?! In conditiile in care teritoriul este controlat de militari inarmati pana in dinti si neidentificati, iar observatorii straini sunt alungati cu focuri de arma?

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...tre-crimeea.htm
Exact. Ma bucur ca suntem de acord.
In ziua de astazi, un asemenea comportament este intolerabil si trebuie sanctionat drastic.


Banuiesc ca procentul este sensibil egal cu cel obtinut de pro-occidentali la alegerile prezidentiale care tocmai s-au incheiat.

Dar indiferent care ar fi acest procent, nimic nu justifica anexarea unei bucati din teritoriu de catre alt stat.


De accord, anexarea e un abuz dpdv al dreptului international si nu trebuie incurajata pentru ca da exemplu prost.

Eu spuneam insa ca era absolut de asteptat sa se intample aceasta miscare si iarasi era de asteptat ca locuitorii sa fie in favoarea Rusiei avand in vedere statutul actual si ponderea populatiei. Mea culpa pentru afirmatia gresita in legatura cu lipsa de reactive a vestului dar imi mentin parerea ca ea a fost suspect de slaba indicand in opinia mea ca trecusera Crimeea la pierderi asumate.
Nu sunt convins ca numai cei declarati strict rusi doreau asta.
dar tocmai asta spuneam: Ucraina e un stat format difuz in interiorul URSS, mult mai discutabil decat in alte cazuri, si fortarea timpurie a Ucrainei spre vest si NATO este un sah evident la rusi sa se declare invinsi in zona sau sa actioneze conform intereselor.
Or era greu de crezut ca se va rezolva prin prima varianta.
Cu alte cuvinte abuzul rusilor a fost fortat sa se intample de interesele altora.
In opinia mea era bine sa astepte pana cand Ucraina devenea o tara mai asezata.
Dar probabil ca asta era greu de realizat si atunci a fost preferata varianta fortarii notei cu pretul ruperii din Ucraina a partilor rusofone.

Altfel rezultatele la prezidentiale nu include mare marte dintre zonele rusofone si reflecta realitatea de dupa acutizarea conflictului cu fostii frati rusofoni.
In asemenea context in orice alta tara rezultatele erau cel putin similare, eclar ca trebuie sa optezi intre alb sau negru.

Altfel si Rusia si Ucraina imi sunt la fel de 'dragi' si nu ne-au fost niciodata prieteni apropiati.

In fine, success noului presedinte Poroshenko.
ca amanunte: e nasul copiilor lui Yushchenko si a fost practicant talentat de judo precum Putin.
Stie si romana pe deasupra deci are toate calitatile sa se descurce in zona. smile.gif
abis
QUOTE(Leonardo @ 4 Jun 2014, 04:28 PM) *
eu am spus doar ca puterea interimara nu avea dreptul sa semneze acorduri international dupa cum nici Antonescu, presedinte interimar conform legii, nu avea dreptul sa faca asta ci doar sa asigure tranzitia

Nu cunosc constitutia Ucrainei ca sa pot spune daca avea sau nu dreptul.

Insa, potrivit Constitutiei Romaniei, presedintele interimar are dreptul de a semna acorduri internationale.
Are toate drepturile presedintelui ales mai putin trei: nu poate adresa mesaje parlamentului, nu poate dizolva parlamentul si nu poate initia referendum.

Ma indoiesc ca in Ucraina presedintele interimar nu avea dreptul legal de a semna astfel de acorduri. La urma-urmei, au si ei o Curte Constitutionala...
QUOTE
anexarea e un abuz dpdv al dreptului international si nu trebuie incurajata pentru ca da exemplu prost

Mai mult decat atat - nu doar ca nu trebuie incurajata, dar trebuie sa fie si sanctionata. Tocmai pentru ca, altfel, se da un exemplu prost si sunt si altii incurajati sa procedeze identic.
QUOTE
fortarea timpurie a Ucrainei spre vest si NATO este un sah evident la rusi

Nu a fortat nimeni Ucraina sa adere la UE si nici sa intre in NATO (nici macar nu s-a mai pus problema, dupa summitul de la Bucuresti). UE nici macar nu era pregatita sa ia in calcul o posibila aderare... A fost strict o chestiune interna, nu impusa din exterior. Presedintele a vrut uniune cu Moscova, poporul a vrut spre UE, presedintele nu a tinut seama de dorintele poporului, asa ca poporul a iesit in strada - pasnic. Abia cand presedintele a recurs la uciderea in masa a demonstrantilor lucrurile au degenerat. Nu l-a obligat Vestul pe Ianucovici sa trimita lunetistii impotriva manifestantilor.

Chiar nu inteleg la ce "fortare" te referi. unsure.gif
QUOTE
rezultatele la prezidentiale nu include mare marte dintre zonele rusofone

De ce? Pentru ca rusii nu au permis desfasurarea alegerilor - este strict vina lor. Dar nu vorbim despre "o mare parte" - rusii controleaza doar o mica parte din partea rusofona a Ucrainei.
QUOTE
Altfel si Rusia si Ucraina imi sunt la fel de 'dragi' si nu ne-au fost niciodata prieteni apropiati.

Asta asa este - insa nu pot sa spun ca albul este negru si ca negrul este alb doar pentru ca relatiile Romaniei cu Ucraina au fost relativ subrede in trecut. Vorba aia, mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul. Daca rusii sunt cei vinovati si ucrainienii au dreptate, nu o sa zic altfel doar pentru ca am avut nu stiu ce istorie in spate cu unii ori cu altii.

Cei care au calcat in picioare orice norme de comportament international sunt rusii, nu ucrainienii. Sunt rusii, nu americanii, nemtii, francezii ori bulgarii. Rusii - adica Rusia.

Nici macar rusii din estul Ucrainei nu sunt, toti, de partea Rusiei.
abis
Putin recunoaste:

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...-parte-nato.htm

abis
Nu sunt teroristi, sunt luptatori pentru libertate. Nu-i asa?!

http://deschide.md/ro/news/externe/2036/VI...%8EN-DIRECT.htm
cocosel
QUOTE
Cu alte cuvinte abuzul rusilor a fost fortat sa se intample de interesele altora.
In opinia mea era bine sa astepte pana cand Ucraina devenea o tara mai asezata.



Interesele sunt intotdeauna altundeva... decat acolo unde se crede ca sunt. ohyeah.gif

Nu se mai putea astepta... avantul nationalist tarziu capata noi valente care in final nu pot duce decat catre noi conflicte.

De ce crezi ca Rusia finanteaza din umbra miscarile nationale din tari puternice? De ce o parte din romanii inca sunt prinsi in tampenia ca ar fi mai bine alaturi de Rusia?
Rusia tot timpul ne-a ciopartit, lovit, atacat, murdarit. Ne-a ucis o sumedenie de compatrioti si unii inca o tin in brate. Chiar asa multe lingouri sa ofere....

Pe 31 mai sau intalnit la Viena cativa nationalisti (Marion Marechal-Le Pen, Aymeric Chauprade, Heinz-Christian Strache, Volen Siderov, printul Sixtus Henry de Bourbon-Parma doritor al tronului Spaniei, Serge de Pahlen, Margherita Agnelli. si cativa din Jobbik) alaturi de Dughin (omul lui Putin) sub atenta/discreta organizare a oligarhului rus Kosntantin Malofeev. Urmatoarea va fi la Moscova... tu ce crezi ca vor discuta? blink.gif rofl.gif Binele Europei, unitatea, constructiile democratice? Ei bine nu...spre surprinderea lui Merkel si lui Cla... ci cum ar putea fi salvata de liberalism si de “lobby-ul homosexual” Europa? In sec acesta inca se discuta de distrugere...

Urmeaza batalii dure care nu anunta cer senin... mai ales ca in aceeasi perioada la o intrunire Bilderberg sa cam batut cu pumnul in masa...

Pana la urma ce este mai bine pro sau anti Rusia? Pro Unitate sau Revolta Socialista? Pro Democratie sau Nebunie Nationalista? Liberalism sau Nationalizare Fortata?

blink.gif rofl.gif


Marduk
Ucraina, ucrainienii au pierdut acest meci, in opinia mea. Sa vedem daca vor ramane macar un stat, in granitele recunoscute interenational, pana la "revolutia" de pe Maidan. Crimeea este pierduta atat de facto cat si de jure, sud-estul Ucrainei va deveni probabil un alt conflict inghetat.
Marduk
"După moartea lui Stalin, Partidul Comunist al Uniunii Sovietice și Hrușciov (care era ucrainian)...."
Hrusciov nu era ucrainean, a fost rus, Stalin la numit secretar al P.C.Ucrainean.
cyber-sapiens
Nevasta-sa era ucraineana iar parintii lui s-au dat drept rusi dar nu stie nimeni ce erau deoarece si-au ascuns bine originile, oricum Hrusciov si familia sa s-au nascut si au vietuit in Ucraina. wink.gif
Marduk
Poate ca este asa, ai o sursa? pentru ca oficial Hrusciov a fost rus. Tot oficial Hrusciov s-a nascut si-a trait intr-o zona apropiata de "granita", daca-i putem spune asa, dintre Rusia si Ucraina.
gigip
Ucraina,datorita organizatiei teroriste ,NATO(de fapt SUA!),este la un pas de razboi! Iata ce publica ziare.com:
Toate unitatile militare din Luhansk si din zonele aflate la est de acest oras ucrainean au trecut de partea separatistilor prorusi, sustine guvernatorul autoproclamat al regiunii Valeri Bolotov.

"Pana acum, toate unitatile Armatei din Luhansk si cele aflate la est de oras au trecut de partea Republicii Populare Donetk, in afara de cele care se afla la aeroport. Suntem in negocieri cu ele, incercam sa le convingem", a declarat liderul insurgent, duminica, intr-o conferinta de presa, arata agentia Itar-Tass.

Ucraina, in prag de razboi: Armata bombardeaza spitalele din est - morti in randul civililor (Video) Update

Intoarcerea armelor are loc in contextul in care peste 100 de oameni au fost ucisi in Luhansk in ultimele doua zile, printre care se numara si numerosi civili, potrivit lui Bolotov.

Aceste persoane au fost victimele confruntarilor sangeroase dintre fortele de la Kiev si rebelii prorusi din cadrul operatiunii anti-teroriste demarate de armata ucraineana.

Criza din estul Ucrainei pare sa se adanceasca zilele acestea, dupa ce un avion militar a fost doborat de separatisti in Luhansk, iar 49 de persoane au murit.

Ucraina, in prag de razboi: 250 de insurgenti rusi ucisi, 248 de km de granita blocati




De asemenea, fortele de la Kiev au ucis sute de luptatori prorusi, in vreme ce serviciile secrete ucrainene au gasit, sambata, un dispozitiv explozibil puternic in apropiere de biroul presedintelui Petro Porosenko.

Intre timp, manifestantii proucraineni au atacat Ambasada Rusiei la Kiev, smulgand steagul Federatiei Rusie, rasturnand masinile catorva diplomati si aruncand cu oua in cladire.


abis
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 11:42 AM) *
Ucraina,datorita organizatiei teroriste ,NATO(de fapt SUA!),este la un pas de razboi!

Dati dracului americanii astia.

Ei au anexat ilegal o bucata din teritoriul ucrainian. Ei alimenteaza cu trupe, agenti secreti, arme si munitie insurgenta din est. Ei sunt cei care ataca civili, iau ostatici, executa oameni nevinovati. Ei sunt cei care ataca cladiri oficiale ucrainiene, cei care doboara elicoptere si avioane, cei care instituie baricade pe drumurile publice. Ei sunt care se folosesc de civili ca scuturi umane in lupta cu autoritatile. Niste americani nenorociti, ce sa mai vorbim.
Marduk
Situatia din Ucraina se agraveaza de la o zi la alta. Nu cred ca armata rusa, Moscova vor interveni oficial in acest conflict, dar cu siguranta il vor intretine atata vreme cat rebelii prorusi vor face fata armatei ucrainiene. Atrageam atentia asupra faptului ca in armata ucrainiana au existat si poate ca mai exista ofiteri si ofiteri superiori de origine rusa, ofiteri si ofiteri superiori ucrainieni filorusi, n-ar fi exclus ca la un moment dat sa apara o reactie a acestora fata de neputinta guvernantilor de la Kiev. Este posibil ca o lovitura de stat sa linisteasca spiritele la Kiev, sa calmeze situatia si sa aduca controlul Kievului asupra unor zone pe care nu le mai controleaza in prezent. Cum va raspunde UE, NATO unei astfel de actiuni?
gigip
QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 01:14 PM) *
Situatia din Ucraina se agraveaza de la o zi la alta. Nu cred ca armata rusa, Moscova vor interveni oficial in acest conflict, dar cu siguranta il vor intretine atata vreme cat rebelii prorusi vor face fata armatei ucrainiene. Atrageam atentia asupra faptului ca in armata ucrainiana au existat si poate ca mai exista ofiteri si ofiteri superiori de origine rusa, ofiteri si ofiteri superiori ucrainieni filorusi, n-ar fi exclus ca la un moment dat sa apara o reactie a acestora fata de neputinta guvernantilor de la Kiev. Este posibil ca o lovitura de stat sa linisteasca spiritele la Kiev, sa calmeze situatia si sa aduca controlul Kievului asupra unor zone pe care nu le mai controleaza in prezent. Cum va raspunde UE, NATO unei astfel de actiuni?

Cel mai bun raspuns ar fi sa plece dracului de acolo si sa-i lase pe ucrainieni sa-si rezolve problemele interne! Ei,prin declansarea si "sponsorizarea" actiunilor antidemocratice de pe Maidan au executat inlaturarea presedintelui si a premierului ,LEGALI,ai tarii! Nu e treaba UE si cu atat mai mult a NATO sa se amestece GROSOLAN,BRUTAL,TERORIST ,in treburile interne ale unui stat care nu este membru UE si NATO! Ei au declansat actiunile teroriste de inlaturare,prin forta,a conducerii legitime a Ucrainei!
abis
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 02:14 PM) *
QUOTE
Situatia din Ucraina se agraveaza de la o zi la alta. Nu cred ca armata rusa, Moscova vor interveni oficial in acest conflict, dar cu siguranta il vor intretine atata vreme cat rebelii prorusi vor face fata armatei ucrainiene

Cel mai bun raspuns ar fi sa plece dracului de acolo si sa-i lase pe ucrainieni sa-si rezolve problemele interne!

Un raspuns excelent. jamie.gif
Marduk
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 02:14 PM) *
Cel mai bun raspuns ar fi sa plece dracului de acolo si sa-i lase pe ucrainieni sa-si rezolve problemele interne!...

Cine sa plece? UE-NATO sau Rusia? Eu cred ca daca pleaca "smecherii" din Ucraina, vom avea o situatie ca in Siria, Irak, Afganistan, chiar aici, in inima Europei, la granita Romaniei. Situatia trebuie rezolvata de cei care au creat-o, asa este diplomatic. Ori de cate ori s-a incalcat aceasta regula s-a lasat cu razboi. Pentru mine este curios ca vestul, occidentul nu vede ca se afla pe muchie de cutit, orice pierdere a echilibrului ii poate fi fatala, cu toata tehnologia de care dispune, ura si credinta, manifestata de multe natii, pot afecta grav stabilitatea occidentala. Poate ca totusi occidentul vrea razboi, vrea "resetarea" economiei printr-un "conflict inghetat" in care sa nu cheltuiasca bani multi, dar care sa consume mijloace, bunuri, arme, adica productie, fara sa tina cont de victime. Eu cred ca la aceasta data ucrainienii nu-si mai pot rezolva singuri problemele interne, va fi nevoie de o linie de demarcatie intre cele doua tabere, probabil la asta se va ajunge, zone controlate de rusi si occidentali.
gigip
QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 04:12 PM) *
Cine sa plece? UE-NATO sau Rusia? Eu cred ca daca pleaca "smecherii" din Ucraina, vom avea o situatie ca in Siria, Irak, Afganistan, chiar aici, in inima Europei, la granita Romaniei. Situatia trebuie rezolvata de cei care au creat-o, asa este diplomatic. Ori de cate ori s-a incalcat aceasta regula s-a lasat cu razboi. Pentru mine este curios ca vestul, occidentul nu vede ca se afla pe muchie de cutit, orice pierdere a echilibrului ii poate fi fatala, cu toata tehnologia de care dispune, ura si credinta, manifestata de multe natii, pot afecta grav stabilitatea occidentala. Poate ca totusi occidentul vrea razboi, vrea "resetarea" economiei printr-un "conflict inghetat" in care sa nu cheltuiasca bani multi, dar care sa consume mijloace, bunuri, arme, adica productie, fara sa tina cont de victime. Eu cred ca la aceasta data ucrainienii nu-si mai pot rezolva singuri problemele interne, va fi nevoie de o linie de demarcatie intre cele doua tabere, probabil la asta se va ajunge, zone controlate de rusi si occidentali.

Marduk,prietene! Ce se intampla in Ucraina nu are ABSOLUT nicio conotatie economica! Incepand din 1986,CIA,la comanda lui George Bush-senior,a declansat ,la nivel mondial,operatiunea de distrugere a comunismului in lume,de destramare a URSS si de izolare a Rusiei,una dintre marile puteri! Tot ce s-a intamplat in lume de atunci,reintregirea Germaniei,demolarea comunismului in Ungaria,Romania,Polonia,Bulgaria,destramarea URSS,Cehoslovaciei,Yugoslaviei,constituie un plan american pentru asigurarea rolului lor unic,de jandarm mondial! Profitand de slugarnicia Germaniei,Frantei,Angliei si altor tari importante din Europa,americanii au IMPUS UE sa nu primeasca niciun membru in Uniunea Europeana,fara OBLIGATIA ,de sluga,de a fi primit in NATO! Toate statele din Europa,inclusiv Rusia,Ucraina,Belarus,Moldova...ar intra DE MAINE in UE,fara insa de a intra in NATO! NATO,dupa destramarea Tratatului de la Varsovia a devenit o organizatie anacronica,terorista,inarmata pana in dinti! Singura solutie de asigurarea pacii in lume este dizolvarea NATO! ONU sa-si recapete dreptul de a decide,prin vot majoritar(fara dreptul de veto al marilor puteri!!!) asupra pacii si lichidarii conflictelor existente in lume! Si UE,eliberata de sub dominatia terorimului american,sa ajute ONU,in asigurarea pacii si cooperarii in lume!
abis
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 05:37 PM) *
Profitand de slugarnicia Germaniei,Frantei,Angliei si altor tari importante din Europa,americanii au IMPUS UE sa nu primeasca niciun membru in Uniunea Europeana,fara OBLIGATIA ,de sluga,de a fi primit in NATO!

Stii ca exista tari care fac parte din UE si nu sunt in NATO? Nu stiai, nu-i asa? smile.gif

Exista, deasemenea, tari care fac parte din NATO, insa din UE nu fac parte - si nici nu vor face vreodata ori in viitorul previzibl. Nici asta nu stiai? wink.gif
Marduk
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 05:37 PM) *
...Ce se intampla in Ucraina nu are ABSOLUT nicio conotatie economica! ....distrugere a comunismului in lume,de destramare a URSS si de izolare a Rusiei,una dintre marile puteri! Tot ce s-a intamplat in lume de atunci...constitue un plan american pentru asigurarea rolului lor unic,de jandarm mondial!...NATO,dupa destramarea Tratatului de la Varsovia a devenit o organizatie anacronica,terorista,inarmata pana in dinti! Singura solutie de asigurarea pacii in lume este dizolvarea NATO! ONU sa-si recapete dreptul de a decide,prin vot majoritar... asupra pacii si lichidarii conflictelor existente in lume!...

Mon general, recunosc in acest text, politca PCR, a lui Ceausescu, care, trebuie sa recunosc, avea oarece dreptate cand zicea ca cele doua pacte ar trebui desfiintate simultan. Mai avea un discurs despre nealiniati, ONU si influenta acestuia etc. Eu cred totusi ca daca n-ar exista NATO, am ramane la fundul gol in fata rusilor, care vor acelasi lucru ca americanii, dominatia. Poate ca in Ucraina nu exista un conflict economic, dar sigur in relatia UE-Rusia exista interese economice. Poate ca Rusia se simte tradata de Ucraina, desi la cate rele le-au facut bolsevicii ucrainienilor n-ar trebui sa se mire de reactia celor de la Kiev. In opinia mea principala problema in Ucraina este dominatia sub orice forma, pe de o parte marsul UE catre est, pe de alta parte reactia Rusiei care se simte amenintata de USA-NATO nu de UE cu care de altfel coopereaza foarte bine. Poate ca ai dreptate cand vorbesti de aversiunea unor tari est-europene fata de NATO, pe de alta parte nu cred ca UE este pregatita sa absoarba un asemenea soc economic. UE n-a fost in stare sa gestioneze situatia din Ucraina, cum ar putea sa gestioneze o situatie asemantoare in Rusia???!!!. Este clar ca Rusia nu se vrea parte a UE, oricat ar fabula vizionarii, rusia este o alta lume, europeana dar total diferita, acolo totul este balsoi. Rusia trebuie sa ramana ceea ce este o tara europeana speciala, o contrapondere in fata USA si a Chinei intr-o lume multipolara. Rusia are interesele ei, USA are interesele ei, China are interesele ei, UE are o problema, RUSIA, mai exact pana unde se poate intinde UE fara sa-i deranjeze pe rusi? In acest context traim noi romanii, cum am mai spus eu preferam ca Ucraina sa devina membru UE, azi sper ca macar granita viitoarei Ucrainei cu Rusia sa se stabilizeze pe Nipru. Altfel ne intoarcem intr-o bucla temporala la situatia din '39, la presiunile politico militare din acea perioada, poate ca tehnologic USA stau mai bine, dar eu ca roman nu vreau ca "golanii" astia sa se ia la bataie in curtea mea.
gigip
QUOTE(abis @ 16 Jun 2014, 05:50 PM) *
Stii ca exista tari care fac parte din UE si nu sunt in NATO? Nu stiai, nu-i asa? smile.gif

Exista, deasemenea, tari care fac parte din NATO, insa din UE nu fac parte - si nici nu vor face vreodata ori in viitorul previzibl. Nici asta nu stiai? wink.gif

Nu ma surpride(oare ,de ce???) ca nu ai inteles NIMIC din ce am postat eu! Stiu,cel putin de 1 milion de ori mai bine decat tine! Dar,mai important este ca tu nu intelegi nimic si ca postezi prostii! Eu m-am referit la statele din fostul comunism ,nu la tarile democrate! Daca esti asa de inteligent???,da-mi un singur exemplu de tara fosta comunista,primita in UE,fara a fi membru NATO! Pacat ca nu te dezbari de descalificantul obocei de a rastalmaci postarile ,corecte,echidistante,inteligente,qale celorlalti forumisti!
cyber-sapiens
QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 11:23 AM) *
Poate ca este asa, ai o sursa? pentru ca oficial Hrusciov a fost rus. Tot oficial Hrusciov s-a nascut si-a trait intr-o zona apropiata de "granita", daca-i putem spune asa, dintre Rusia si Ucraina.


Born Nikita Sergeyevich Khrushchev
April 15, 1894
Kalinovka, Dmitriyevsky Uyezd, Kursk Governorate, Russian Empire
Died September 11, 1971 (aged 77)
Moscow, Russian SFSR, Soviet Union
Nationality Soviet
Political party Communist Party
Spouse(s)
Yefrosinia Khrushcheva (1916–1919, died)
Marusia Khrushcheva (1922, separated)
Nina Kukharchuk (Khrushcheva) (1923–1971, survived as widow)




La scurt timp după căsătorie nereușită, Hrușciov sa întâlnit Nina Petrovna Kukharchuk, un organizator de partid bine educat și fiica de bine-to-do țărani ucraineni. [25] Cei doi au trăit împreună ca soț și soție pentru tot restul vieții lui Hrușciov, deși au făcut nu înregistreze căsătoria lor până în 1965 au avut trei copii împreună:. Fiica Rada sa nascut in 1929, fiul lui Serghei în 1935 și fiica Elena în 1937.

http://translate.google.ro/translate?hl=ro...366%26bih%3D643
cyber-sapiens
Statutul Crimeii de-a lungul timpului

Crimeea fusese inițial o republică autonomă a RSFSR, dar statutul ei a fost modificat, devenind oblast(provincie) în cadrul RSFSR în 1945, după ce deportarea forțată a tătarilor din peninsulă eliminase nevoia de autonomie. După ce oblastul Crimeii a fost transferat Ucrainei în 1954, și-a păstrat statutul administrativ de oblast timp de 37 de ani.
La începutul anului 1991, după referendumul organizat în Ucraina și o rezoluție adoptată ulterior de parlament, statutul Crimeii a fost schimbat, aceasta redevenind republică autonomă.

Apoi, după disoluția URSS, Crimeea și-a păstrat acest statut în cadrul Ucrainei independente, statut care în Federația Rusă nu mai există. Astfel, în tratatul de anexare semnat pe 18 martie 2014 de guvernul rus și autoritățile din Crimeea, statutul peninsulei a fost schimbat la „republică”, aceasta alăturându-se celorlalte 21 de „republici” din cadrul Federației Ruse, formate acum din 84 de unități federale.



Crimeea, monedă de schimb în lupta pentru putere în PCUS
În plus, transferul Crimeii către RSS Ucraineană a fost și un instrument politic util lui Hrușciov, care căuta să-și întârească poziția în lupta pentru putere împotriva lui Malenkov, cel care se afirmase ca lider după moartea lui Stalin. Fiind în dezavantaj imediat după moartea liderului sovietic, în martie 1953, Hrușciov i-a subminat treptat poziția lui Malenkov și a obținut un avantaj semnificativ prin alegerea sa ca Prim-Secretar, în septembrie 1953. Cu toate acestea, la începutul lui 1954 lupta pentru putere era departe de a fi terminată, iar Hrușciov încerca să-și atragă cât mai mult sprijin în Prezidiul PCUS, pentru a-l putea elimina pe Malenkov din poziția de premier (va reuși în ianuarie 1955). Printre cei pe care Hrușciov spera să-i atragă de partea sa se număra și Oleksîi Kîrîcenko, prim secretar al PC Ucrainean din iunie 1953 și recent membru al Prezidiului PCUS.
În 1944, când Hrușciov era liderul PC din Ucraina, se pare că acesta îi sugerase lui Stalin că transferul Crimeii către această republică ar fi o modalitate bună de a câștiga sprijinul elitelor locale. Indiferent dacă Hrușciov a discutat acest lucru cu Stalin sau nu (informația nu este sigură), ea reflectă oricum viziunea timpurie a lui Hrușciov potrivit căreia extinderea teritoriului ucrainean ar fi câștigat sprijinul elitelor.
În plus, mai mult ca sigur că Hrușciov era convins că transferul Crimeii i-ar fi asigurat sprijinul lui Kîrîcenko. El știa că nu se putea baza pe ajutorul acestuia fără a-i oferi nimic la schimb, deoarece cei doi se confruntaseră deja în iunie 1953, când liderul ucrainean îl sprijinise pe Beria în critica adusă situației din vestul Ucrainei (critică adusă implicit și lui Hrușciov, ca lider al republicii în anii ’40). Astfel, Nikta Hrușciov spera că transferul Ucrainei va elimina aceste tensiuni și va atrage sprijinul lui Kîrîcenko în viitoarea confruntare cu Malenkov.

http://istoriesicultura.ro/de-ce-renuntat-...-60-de-ani.html
Marduk
QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Jun 2014, 11:31 PM) *
....La scurt timp după căsătorie nereușită, Hrușciov sa întâlnit Nina Petrovna Kukharchuk...

Daca a avut sotie ucrainianca, inseamna ca el a fost ucrainian? Exista memoriile sale, in care Krusciov afirma ca este de origine rus.


QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Jun 2014, 11:49 PM) *
Statutul Crimeii de-a lungul timpului....Crimeea fusese inițial

De cand stabilesti acest initial? din perioada sovietica? Crimeea este acolo ca regiune geografica de milioane de ani, sunt multi cei care ar avea dreptul asupra acestei peninsule. In opinia mea cei mai indreptatiti ar fi tatarii, ultimii care au avut acolo un "stat", au fost supusi Imperiului Otoman etc. Daca ne gandim la drepturile rusilor, asupra peninsulei, acestea dateaza din perioada imperiului tarist si au fost preluate, mostenite, recunoscute ca atare de catre bolsevici.
abis
QUOTE(gigip @ 16 Jun 2014, 06:25 PM) *
Eu m-am referit la statele din fostul comunism

Pai nu ai spus asta... Daca spuneai, era clar ce vrei sa spui.

Uite, o sa vezi in curand Moldova in UE fara sa intre intai in NATO smile.gif


QUOTE(marduk)
De cand stabilesti acest initial? din perioada sovietica? Crimeea este acolo ca regiune geografica de milioane de ani, sunt multi cei care ar avea dreptul asupra acestei peninsule. In opinia mea cei mai indreptatiti ar fi tatarii, ultimii care au avut acolo un "stat", au fost supusi Imperiului Otoman etc. Daca ne gandim la drepturile rusilor, asupra peninsulei, acestea dateaza din perioada imperiului tarist si au fost preluate, mostenite, recunoscute ca atare de catre bolsevici.

Situatia asta este generalizata pe tot continentul: nu cred ca exista vreo regiune care, daca ne referim la istorie, sa nu fi apartinut in urma cu zeci, sute sau mii de ani altcuiva. Si daca ne intoarcem mereu in timp o sa gasim mereu pretexte de razboi unii cu altii. Tocmai de-aia dreptul international nu se bazeaza pe istorie. wink.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 17 Jun 2014, 09:51 AM) *
Uite, o sa vezi in curand Moldova in UE fara sa intre intai in NATO

Daca Moldova semneaza acordul cu UE, nu inseamna ca este in UE, urmeaza ani multi de asteptare pentru indeplinirea criteriilor de aderare. Asa ca mai intai va intra in NATO, de frica rusilor, apoi va intra si in UE, altfel o sa li se intample si lor exact ce li s-a intamplat ucrainienilor.
QUOTE
... Tocmai de-aia dreptul international nu se bazeaza pe istorie...

Sa tina cont de istorie nu sa se bazeze pe istorie.
gigip
QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2014, 06:25 PM) *
Poate ca ai dreptate cand vorbesti de aversiunea unor tari est-europene fata de NATO, pe de alta parte nu cred ca UE este pregatita sa absoarba un asemenea soc economic. UE n-a fost in stare sa gestioneze situatia din Ucraina, cum ar putea sa gestioneze o situatie asemantoare in Rusia???!!!. Este clar ca Rusia nu se vrea parte a UE, oricat ar fabula vizionarii, rusia este o alta lume, europeana dar total diferita, acolo totul este balsoi. Rusia trebuie sa ramana ceea ce este o tara europeana speciala, o contrapondere in fata USA si a Chinei intr-o lume multipolara. Rusia are interesele ei, USA are interesele ei, China are interesele ei, UE are o problema, RUSIA, mai exact pana unde se poate intinde UE fara sa-i deranjeze pe rusi? In acest context traim noi romanii, cum am mai spus eu preferam ca Ucraina sa devina membru UE, azi sper ca macar granita viitoarei Ucrainei cu Rusia sa se stabilizeze pe Nipru. Altfel ne intoarcem intr-o bucla temporala la situatia din '39, la presiunile politico militare din acea perioada, poate ca tehnologic USA stau mai bine, dar eu ca roman nu vreau ca "golanii" astia sa se ia la bataie in curtea mea.

Prietene marduk,incepi bine ideea dar nu o finalizezi corect! Rusia ar intra si azi in UE,impreuna cu toate statele foste URSS! E simplu de ce! Rusia,prin puterea economica,militara,teritoriala,ca numar de locuitori(cu atat mai mult cumulate cu celelalte tari fost sovietice!!!) ar deveni LIDERUL ABSOLUT,de necontestat,nu numai al UE dar,sigur,liderul mondial! SUA,fara UE,ar deveni un fel de Romanie,un neica nimeni,izolata,economic,militar,politic! Despre asta e vorba,nu de idei bizare,rusofobe,filoamericane! Daca nu se dizolva,urgent,NATO(orgqanizatie terorista internationala!) ,declansarea ultimei conflagratii mondiale este posibila in orice moment! Rusia,dupa destramarea URSS ,a iesit in castig! A scapat de zonele sarace,fara resurse economice,de obligatiile de a suporta cheltuieli financiare uriase pentru zonele subdezvoltate! Economia Rusie a devenit stabila,puternica,fara crize si convulsiuni majore! Rusia,precum China,a luat ce e bun in economia libera dar,a pastrat si multe din avantajele unui sistem de protectie sociala,specifice comunismului! De aceia,Rusia,nu va ataca,niciodata,alte state,nu va mai fi expansionista! Au inteles,dupa sute de ani ca,intre capitalismul desantat si comunismul retrograd,exista o cale de mijloc,o mediana ,care,asigura stabilitatea si eficienta politicilor economice si sociale!
abis
QUOTE(gigip @ 17 Jun 2014, 10:07 AM) *
De aceia,Rusia,nu va ataca,niciodata,alte state,nu va mai fi expansionista!

Pai in Ucraina, in est, americanii sunt cei care intretin insurectia, nu?

Si tot americanii au atacat si Georgia acum cativa ani...
gigip
QUOTE(abis @ 17 Jun 2014, 10:40 AM) *
Pai in Ucraina, in est, americanii sunt cei care intretin insurectia, nu?

Si tot americanii au atacat si Georgia acum cativa ani...

Desi nu meriti un raspuns(pentru obiceiul jegos de a interpreta paranoic postarile mele!) ,inca odata,iti dovedesc ca esti superficial si nu intelegi nimic din ce se intampla in Ucraina! Daca inainte de LOVITURA DE STAT data de catre NATO(in fapt SUA!!) prin declansarea razboiului de pe Maidan,soldat cu alungarea TERORISTA,ILEGALA,a presedintelui LEGAL ALES si a premierului,prorusii din est ar fi declansat protestele,ai fi avut dreptate! Lovitura de stat-maidanezo-americana a declansat revolta,LEGITIMA SI MORALA a locuitorilor din estul Ucrainei,nu rusofonii(cu atat mai putin,Rusia)!!! La fel de superficial esti si in privinta Georgiei! Pana cand dobitocul de Shakasvili(parca asa il cheama,nu=mi bat capul cu prostii!) nu s-a declarat SLUGA NATO,(de fapt a americanilor) si a ACCEPTAT INSTALAREA DE BAZE AMERICANE,DE RACHETE!),Rusia nu a intervenit ,in niciun fel acolo! In fata expansionismului si terorismului practicat de catre SUA,Rusia,ca si in cazul Ucrainei,a facut ceea ce face orice tara,orice popor care este inconjurat de catre cea mai mare si mai agresiva organizatie militara,anacronica si terorista NATO! Ca lucrurile stau asa s-au convins si locuitorii Georgiei si toate tarile lumii care nu sunt subjugate(financiar,economic,militar ori politic!!!),NATO(in fapt,SUA)!
abis
QUOTE(gigip @ 17 Jun 2014, 10:58 AM) *
Lovitura de stat-maidanezo-americana a declansat revolta,LEGITIMA SI MORALA a locuitorilor din estul Ucrainei,nu rusofonii(cu atat mai putin,Rusia)!!!

De unde stii?
Toata lumea - inclusiv Putin - recunoaste ca ca agentii si trupele ruse au actionat in Ucraina, numai tu spui ca nu. Pe ce te bazezi?
QUOTE
Pana cand dobitocul de Shakasvili(parca asa il cheama,nu=mi bat capul cu prostii!) nu s-a declarat SLUGA NATO,(de fapt a americanilor) si a ACCEPTAT INSTALAREA DE BAZE AMERICANE,DE RACHETE!),Rusia nu a intervenit ,in niciun fel acolo!

Deci nu e corect sa spunem ca Rusia nu ataca. Ci ca ataca atunci cand un stat vecin doreste ca prieteni si aliati state care Rusiei nu ii plac. Da?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.