Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Cla
QUOTE(abis @ 20 May 2014, 03:36 PM) *
[i]China si Rusia nu au ajuns marti la un acord privind contractul in valoare de 400 miliarde de dolari de furnizare de gaze, in timpul vizitei presedintelui rus Vladimir Putin la Shanghai, relateaza Reuters.

Daca eu as fi rus, as gândi la fel.
UE nu vrea gaz? Bine, or sa vina când se stinge tigara, China vrea, e doar chestia la cât reusesc sa vând chilipirul, ca doar am destul.

Deci: UE se caca în pantaloni si vin americanii cu multiubitul lor Fracking (subventionat de prostii europeni). ("Pentru ca îi ajutam pe fratii nostri europeni"...) rofl.gif

Mie nu-mi place de Henry Kissinger, dar ceva adevarat a zis:
"America nu are prieteni, ci doar interese."

Si DA, au ajuns la un contract de vreo 400 miliarde, Rusia cu China.
Ramâne doar sa vedem daca asa o gramada de bani se "împartasesc frateste" prin Ruble si Yuan, fara sa se uite la dolarii de hârtie... care nu-s buni de nimic.
Cla
A fost odata... si e si acum.

Udo Lindenberg - Sie brauchen keinen Führer (Live 1987)


Udo cu Alla Pugaciova -

Wozu sind Kriege da ? ( De ce sunt razboaie ? )

Cla
Prieteni, duminica mergeti la alegeri.
Viata nu e alba-negra. Gânditi-va ce vreti pentru copiii vostri.
Nu e doar o autostrada dictata de cine a facut-o.
E mai degraba o strada cu întorstosiuni de care habar n-ai cum se împleticesc pâna când sa vezi limpede...

Si gânditi-va: O autostrada merge doar într-o directie, ca sa iei curba trebuie s-o faci tu, doar TU.
Trage pe pamântul tau, mirosi, si vezi. Niciunde nu miroase iarba ca acasa.

Autobahn
Cla
Pentru voi The BBC Supports Ukraine’s Neo-Nazis.
abis
QUOTE(Cla @ 22 May 2014, 09:57 PM) *
UE nu vrea gaz? Bine, or sa vina când se stinge tigara, China vrea, e doar chestia la cât reusesc sa vând chilipirul, ca doar am destul.


S-au inteles, au batut palma - ramane de vazut doar daca va fi un contract rentabil sau nu.

Unii zic ca nu. O sa vedem.

400 de miliarde in 30 de ani inseamna cam 13 miliarde pe an. Scazand investitiile pe care trebuie sa le faca rusii pentru a exporta in China, adica vreo 55 de miliarde, pana la urma nu-i o afacere chiar asa de nemaipomenita.

QUOTE
Ramâne doar sa vedem daca asa o gramada de bani se "împartasesc frateste" prin Ruble si Yuan, fara sa se uite la dolarii de hârtie... care nu-s buni de nimic

Daca nu-s buni, de ce or fi stabilit pretul in dolari si nu in ruble sau yuani? smile.gif
Cla
Crede-ma ca l-au stabilit. Rusia si China se scapa de dolari cum pot. (Pâna mai pot ) Si doar nu-s prosti...
QUOTE
400 de miliarde in 30 de ani inseamna cam 13 miliarde pe an. Scazand investitiile pe care trebuie sa le faca rusii pentru a exporta in China, adica vreo 55 de miliarde, pana la urma nu-i o afacere chiar asa de nemaipomenita.

O conducta din Siberia - China, nemaipomenita ? Hai sa fim seriosi... chinezii au "domolit" Yangtsekiang, au invadat toata lumea cu furturi de "know-how", crezi ca ceva le sta în cale ? Doar au "doar" un miliard de oameni...
By the way... cum a fost pe vremuri cu asta ?
QUOTE
Daca nu-s buni, de ce or fi stabilit pretul in dolari si nu in ruble sau yuani? smile.gif

abis, crezi ca nu stiu si ei de Poker ?
Fiecare mizeaza pe faptul ca atunci pica dolarul.
Cine va avea de profitat, aia o sa vedem... mai târziu... cu urmatoarele denigrari din White House.
Deja vedem ca Prince Charles l-a comparat pe Putin cu Hitler.
Ce multi nu stiu, e ca tatal lui Prince Nothing era de parere ca sunt prea multi oameni pe lume, ar trebui sa se extermine vreo o treime din ei, care nu-s buni de nimic.
Si ghici cine are ceva de zis ?
abis
QUOTE(Cla @ 23 May 2014, 01:30 PM) *
Crede-ma ca l-au stabilit. Rusia si China se scapa de dolari cum pot. (Pâna mai pot ) Si doar nu-s prosti...

Putin a fost prost cand a invadat Ucraina. Rusia pierde mai mult decat castiga. Doar anul asta pierde aproape jumatate din valoarea contractului cu chinezii

http://www.stiripesurse.ro/rusia-a-pierdut...in-ucraina-bce/

Pe termen lung, pierderile sunt inimaginabile.
QUOTE
Deja vedem ca Prince Charles l-a comparat pe Putin cu Hitler

Si ce, nu are dreptate?!
Cla
QUOTE(abis @ 23 May 2014, 01:09 PM) *
Putin a fost prost cand a invadat Ucraina.
Aha. Chiar crezi ce scrii ? Du-te înapoi si vezi cine ce a invadat, cu morti. E razboi civil, frate, nu un confict.

http://www.stiripesurse.ro/rusia-a-pierdut...in-ucraina-bce/

Da. Si crezi tot ce scrie prin MassMedia ca rusii-s prosti.
în locul tau m-as informa de cine sunt atasati sursele care le citesti si crezi ca zic adevarul.

Nu-ti dau un "hint", dar mai citeste si altele, nu numai "ce se zice", porcariile astea le poti "evalua" acasa, in fiecare seara.
Cred ca te pricepi prin internet.

PS: De ce s-au pus trupe NATO prin România ? Face click ? , razboi, sau ce ? Al cui interes ? White House.
E nasol sa se instaleze un brat al Dunarei pe malul rusesc, asa-i ? Sa nu mai zicem ca pe Crimeea s-au descoperit niste surse de petrol, nu, nu.
Nici ca fiul lui Biden e seful

Tu habar n-ai, nici eu, ce se întâmpla pe maidanul global, bine ca noi înghtim si alegem proprii nostri viitori calai.

abis, te întreb:
Ce viitor vrei pentru fiica ta ?

UNDE ??

Da, în România, la tine acasa.
Tu vrei, ea nu vrea. America e apetisanta.
Tu ramâi si ramâi un idealist, la fel ca mine.
Si ce am recoltat ? Nimic.
abis
QUOTE(Cla @ 23 May 2014, 04:11 PM) *
Da. Si crezi tot ce scrie prin MassMedia ca rusii-s prosti.

Nu scrie in massmedia asta.

Asta e concluzia mea.
QUOTE
De ce s-au pus trupe NATO prin România ?

Romania este membra NATO. Trupele romane sunt trupe NATO. smile.gif
Iar aliatii de asta exista, ca la nevoie sa se ajute. Cu ursul rusesc la doi pasi de casa, eu unul ma bucur ca americanii si canadienii trimit aici trupe, nave si avioane.
QUOTE
abis, te întreb:
Ce viitor vrei pentru fiica ta ?

In niciun caz nu vreau sa fie obligata sa invete ruseste.

QUOTE
UNDE ??

Unde vrea ea.

Pana va creste, va avea suficienta maturitate intelectuala si emotionala incat sa faca alegerile cele mai bune pentru ea. Iar daca nu... omul din greseli invata. Nu poti sa ridici un gard de protectie in jurul ei toata viata, si nu ai cum sa o feresti de orice alegere gresita. Asa ca am incredere ca va face ceea ce este mai bine pentru ea, nu ceea ce imi place mie. Aici ori in alta parte, in fond, ce mai conteaza, in ziua de azi? As ajunge mai repede sa o vizitez daca s-ar muta la Munchen decat la Baia Mare.
Marduk
QUOTE(Cla @ 23 May 2014, 04:11 PM) *
....PS: De ce s-au pus trupe NATO prin România ? .......

Moncher, daca Romania nu era in NATO, ar fi constituit pentru rusi, un desert cat se poate de savuros, dupa mancarurile grele servite in Ucraina. N-ar trebui, daca esti roman, sa te intrebi de ce s-au adus trupe NATO in Romania, nu trebuie sa uiti ca nazistii si trupele germane ne-au aparat acum 74 de ani, de apetitul rusilor pentru Romania. Daca azi NATO joaca acelasi rol pe care l-au jucat si germanii, n-am o problema cu trupele NATO sa fie cat mai multe. N-o sa facem un efort prea mare pentru a gasi solutii la final, am mai trecut prin scenariul asta, sa vedem cine vor fi castigatorii de aceasta data, ca sa stim cum jucam scena finala.
Cla
Bine prieteni, ati încercat sa ma convingeti smile.gif

QUOTE
N-o sa facem un efort prea mare pentru a gasi solutii la final, am mai trecut prin scenariul asta, sa vedem cine vor fi castigatorii de aceasta data, ca sa stim cum jucam scena finala.

Wow !! ce solutii "finale" a avut România, respect !! rofl.gif
O scena finala e de data asta ca Washington DC câtiga si România pierde, atât.
abis
Ce pierde Romania? Nu pierde nimic, ci castiga. E mai castigata fiind in NATO si in UE decat daca ramanea pe afara. Ucraina este un studiu de caz: ce se intampla acolo se putea intampla si pe aici.
Marduk
QUOTE(Cla @ 26 May 2014, 08:03 PM) *
....O scena finala e de data asta ca Washington DC câtiga si România pierde, atât.

Daca va castiga WDC, sigur va castiga si Romania ceva, nu stim ce. Dar mai exista si posibilitatea ca WDC sa piarda, desi multi analisti nu vor sa auda de asta, eu zic ca orice e posibil, atunci Romania va fi iar perdant si va juca pe cartea "salvatorilor" veniti din alta parte, de la Moscova, Beijing, Phenian etc.
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 26 May 2014, 04:45 AM) *
Moncher, daca Romania nu era in NATO, ar fi constituit pentru rusi, un desert cat se poate de savuros, dupa mancarurile grele servite in Ucraina. N-ar trebui, daca esti roman, sa te intrebi de ce s-au adus trupe NATO in Romania, nu trebuie sa uiti ca nazistii si trupele germane ne-au aparat acum 74 de ani, de apetitul rusilor pentru Romania. Daca azi NATO joaca acelasi rol pe care l-au jucat si germanii, n-am o problema cu trupele NATO sa fie cat mai multe. N-o sa facem un efort prea mare pentru a gasi solutii la final, am mai trecut prin scenariul asta, sa vedem cine vor fi castigatorii de aceasta data, ca sa stim cum jucam scena finala.


sa nu uitam ca Nazistii si sovieticii au impartit Polonia, si
in acea perioada nazistii au declarat sovieticilor ca nu au nici un interes in RO,
dupa care sovieticii au dat ultimatum guvernului roman sa evacueze o parte din teritoriul national.

deci nazistii nu aveau deloc interesele RO pe lista lor de prioritati.

abia dupa ce au ratat invazia britanica si au pierdut prea mult timp cu invazia Greciei,
apoi i-au atacat pe sovietici prea tirziu pentru o victorie rapida, inainte de noroi si inghetz,
abia atunci au devenit nazistii interesati de RO,
mai precis de petrolul din RO.

numai interese calculate la rece, peste tot in istorie. smile.gif
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 28 May 2014, 07:22 PM) *
...in acea perioada nazistii au declarat sovieticilor ca nu au nici un interes in RO, dupa care sovieticii au dat ultimatum guvernului roman sa evacueze o parte din teritoriul national. deci nazistii nu aveau deloc interesele RO pe lista lor de prioritati.....abia atunci au devenit nazistii interesati de RO,mai precis de petrolul din RO.

Nazistii aveau mari interese in Romania, petrolul, de aceea au si trimis trupe in Romania. Germania nu a atacat URSS pana n-a avut acces la petrolul romanesc. E o neconcordanta in explicatia ta, atacul asupra URSS a avut loc dupa ce nazistii au trimis trupe in Romania. Hitler a respectat intelegerea cu sovieticii pana cand a constatat ca acestia vor mai mult de cat au negociat cu germanii, desigur Hitler stia ca va lua inapoi de la sovietici tot ce le-a dat.
Cla
QUOTE(Marduk @ 28 May 2014, 06:50 PM) *
Nazistii aveau mari interese in Romania, petrolul, de aceea au si trimis trupe in Romania

Istoria se repeta, Marduk. smile.gif
Daca te duci la Roma, vezi



Facuta din aurul Transilvaniei. smile.gif
abis
Modul de operare al teroristilor rusi

http://deschide.md/ro/news/externe/1766/Un...ui-scut-viu.htm

Cla
Iar ai picat în capcana "terorisma", abis, pusa de Kiew, nu as vrea sa spun în care gât sa-ti stea.
Ce ai zice tu, de exemplu, daca judetul Timis ar vrea sa se declara independent si sa tina cu Ungaria.
Din Bucuresti s-ar numi PFUI !! Tradatori de tara, teroristi.
Ai fi si tu asa ? smile.gif Sau ai gândi logic, ca deobicei ?

* Gândeste-te ca realitatea e alta.
abis
QUOTE(Cla @ 29 May 2014, 12:38 PM) *
Ce ai zice tu, de exemplu, daca judetul Timis ar vrea sa se declara independent si sa tina cu Ungaria.

As zice ce am zis si in cazul Crimeii: ca un judet nu se poate declara independent si sa se uneasca cu alta tara. Nu este legal. Nu este constitutional. Un referendum local pe aceasta tema nu ar avea valoare juridica. Ce altceva sa zic?


PS: Citesc pe net: Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a cerut miercuri "masuri de urgenta" pentru a pune capat "baii de sange" din estul Ucrainei
Pai, e simplu: vreti sa inceteze luptele din zona? Retrageti-va trupele si agentii. Lasati-i pe ucrainieni sa isi rezolve singuri problemele si nu va mai fi nicio varsare de sange
Cla
Si de ce nu, adica ? Ca nu vrea Gica Contra pe chestii juridice împotriva unui întreg popor care vrea altceva ?
Na hai, zi.
Pun pariu ca o dai în bara, la fel ca englezii cu irlandezii, Scotia, etc.

Bine ca o sa încerci sa ma învingi, dar de ce ? Numai sa dovedesti ca n-ai dreptate ?
Cla
QUOTE(abis)
Pai, e simplu: vreti sa inceteze luptele din zona? Retrageti-va trupele si agentii. Lasati-i pe ucrainieni sa isi rezolve singuri problemele si nu va mai fi nicio varsare de sange


Eu ce am zis ? Nu au fost trimisii din West agenti ? Nu am zis sa faca Ucraina ce vrea fara sa-si bage cineva nasul ?
M-a enervat doar chestia publicata, ca Rusia ar fi fost de vina pt. dezastru.
Acum toti spun ca "futu-i, am facut greseli"
Si câti oameni au murit pâna acum, nu conteaza. Business as usefull spoton.gif
abis
QUOTE(Cla @ 29 May 2014, 12:54 PM) *
Ca nu vrea Gica Contra pe chestii juridice împotriva unui întreg popor care vrea altceva ?

Daca "intregul popor" vrea ceva, e simplu: se schimba constitutia in asa fel incat sa permita judetelor sa se declare independente.
"Chestiile juridice" trebuie respectate. Este musai. Unde-i lege, nu-i tocmeala.
Vrei sa faci o chestie care nu este legala si ai majoritatea de partea ta? Intai schimbi legea si dupa aia faci, nu inainte.
QUOTE
Nu au fost trimisii din West agenti ?

Nu. Au fost trimisi agenti din Rusia
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...rea-crimeei.htm
QUOTE
M-a enervat doar chestia publicata, ca Rusia ar fi fost de vina pt. dezastru

Pai cine sa fie, daca nu Rusia? Eu?!
Cine a invadat si a anexat un teritoriu al unui stat vecin, bunica?! Nu Rusia? Cine isi trimite agentii sa omoare oameni in Ucraina, sa ia ostatici, sa atace cazarmi si institutii, tata mare?! Sau Rusia?! De unde au teroristii aia arme grele, de la mine? Ori din Rusia?!
Cla
QUOTE(abis)

Hahahahahaaaaaaaaaaaaaa rofl.gif
Chiar crezi ce scrii.
http://www.osce.org/home/116100
abis
Nu inteleg ce vrei sa spui cu OSCE

De fapt rusii sunt cei care ii retin in mod ilegal pe observatori, si nu trupele regulate ucrainiene.

http://www.revista22.ro/retinerea-observat...-un--42611.html



Apropo de OSCE, oare de ce in timpul referendumului din Crimeea rusii nu au fost de acord sa primeasca observatori, daca totul era curat, legal, nu avea nimeni de gand sa faca fraude...?
Marduk
QUOTE(abis @ 29 May 2014, 02:38 PM) *
... De fapt rusii sunt cei care ii retin in mod ilegal pe observatori, si nu trupele regulate ucrainiene....

Rusi sau cetateni ucrainieni de origine rusa? prorusi, teroristi etc.
Cla
QUOTE(abis @ 29 May 2014, 01:38 PM) *
Nu inteleg ce vrei sa spui cu OSCE
De fapt rusii sunt cei care ii retin in mod ilegal pe observatori, si nu trupele regulate ucrainiene.

Cu OSCE voiam sa spun ca s-au bagat niste agenti din vest, si-au bagat nasul unde nu le fierbe oala.
Daca ai sti ce se mai scrie, ai fi retinut ca OSCE a zis ferm ca "astia nu-s oamenii nostri, au fost trimiti de altcineva."
Si acum vezi ce spun cu OSCE.

Si acum, despre "trupele regulate ucrainiene", care-s astea ?
Alea de la Kiew, de la Donopetrâsc, de la Crimeea, care ?
Cine decide care ar fi niste trupe "binevenite" ? Tu nu, nici eu. Sunt altii prin Spiel, oameni cu bani.
Noi doi ne spargem capetele degeaba si ei o dreg spoton.gif
abis
QUOTE(Cla @ 29 May 2014, 02:54 PM) *
Cu OSCE voiam sa spun ca s-au bagat niste agenti din vest, si-au bagat nasul unde nu le fierbe oala.

Nu inteleg ce vrei sa spui. OSCE incearca sa-si indeplineasca menirea pentru care a fost creata, numai ca rusii ii pun piedica.
QUOTE
ai fi retinut ca OSCE a zis ferm ca "astia nu-s oamenii nostri, au fost trimiti de altcineva."

Unde ai citit asta?! Nu a spus asa ceva. Dimpotriva. Pana si Vocea Moscovei spune acelasi lucru. Ia pune mana si verifica!
QUOTE
Si acum, despre "trupele regulate ucrainiene", care-s astea ?

Armata ucraineana.
Cla
QUOTE(abis)
Unde ai citit asta?! Nu a spus asa ceva. Dimpotriva. Pana si Vocea Moscovei spune acelasi lucru. Ia pune mana si verifica!


Uite aici
abis
rofl.gif

Mi-ai dat un articol de acum o luna, vezi ca scrie acolo: 27.04.14!!!!!

Eu vorbesc despre observatorii OSCE capturati saptamana asta si detinuti de rusi in mod ilegal.

Didier Burkhalter, presedintele Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), a afirmat, miercuri (adica ieri!), ca retinerea observatorilor OSCE trimisi in estul Ucrainei constituie un "act de sabotaj". Declaratiile presedintelui OSCE sunt facute in contextul disparitiei a patru obervatori ai OSCE in Ucraina
Cla
Nu ma intereseaza daca ai tu sau eu dreptate.
Fact e ca si Doamna Merkel a zis ca au facut o greseala.
Na, crezi ce vrei.
Si find un act de sabotaj, ce ne zice ?
abis
QUOTE(Cla @ 29 May 2014, 04:36 PM) *
Fact e ca si Doamna Merkel a zis ca au facut o greseala.

Acum o luna. rolleyes.gif

QUOTE
Si find un act de sabotaj, ce ne zice ?

Ca rusii nu vor pace. De-asta saboteaza orice incercare de a face pace in zona.
Cla
abis, am ajuns la o concluzie: esti Putinfob rofl.gif
Zi ca nu-i asa, ca sa râda si altii.
abis
Mai bine putinfob decat putinfan

In toata istoria ei, Rusia nu a adus nimic bun vecinilor ei. Noi romanii avem o experienta de sute de ani cu rusii si stim ce le poate pielea. Acum din pacate e randul ucrainienilor sa sufere din cauza rusilor. Nu e prima oara si probabil ca nici ultima.
Cla
Scuze abis, nu putinfob ci rusofob.
Ce bine ca nu esti turcofob, ca am avut multe de-a face cu ei.
Marduk
QUOTE(abis @ 29 May 2014, 05:47 PM) *
... Rusia nu a adus nimic bun vecinilor ei. Noi romanii avem o experienta de sute de ani cu rusii si stim ce le poate pielea....

Moncher de contele Pavel Dmitrievici Kiseliov, mai pe romaneste, frantuzeste Kisseleff, ai auzit? Rusii au probleme, dar nu este chiar asa cum cred unii, au mai facut si lucruri bune, problema este ca nu stie nimeni daca lucrurile bune le-au facut cand erau beti sau invers. thumb_yello.gif

L.E.
Noul presdinte ales ucrainian, a rostit iar o afirmatie legata de limba rusa, oare de ce a simtit nevoia sa-i asigure pe "teroristii" din estul Ucrainei ca limba rusa va putea fi folosita fara restrictii sau conditionari.
Cla
QUOTE(Marduk @ 29 May 2014, 07:23 PM) *
Moncher de contele Pavel Dmitrievici Kiseliov, mai pe romaneste, frantuzeste Kisseleff, ai auzit? Rusii au probleme, dar nu este chiar asa cum cred unii,

Cum e asta, realitatea e alta ? rolleyes.gif
Cla
QUOTE(abis @ 29 May 2014, 04:47 PM) *
Mai bine putinfob decat putinfan

Cum ar fi, prietene, sa fii obiectiv cum asa vrei sa zici a fi ? Putinfob? Aha. Adica Obamapro.
OK, e ca si cum ai zice ca nu-ti plac femeile, dar e bine sa le ai în casa spoton.gif
Ptiu drace cine s-ar gândi ca am fi misogini. Daca ma uit la Hillary Clinton si Condoleeza Rice, chiar ca as deveni unul.
Nu-i bai cum rahata, dar ce scot din gura e un rahat.
Si te rog nu-mi veni cu actualul ministru de externe, ca si el a fost la Kiew si Bucuresti, ca sa fie aplaudat pt. prostiile dictate de White House.
Dar daca oamenii n-o vor mai bine, asa sa fie. Eat it.

smile.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 29 May 2014, 08:23 PM) *
Moncher de contele Pavel Dmitrievici Kiseliov, mai pe romaneste, frantuzeste Kisseleff, ai auzit?

Ba bine ca nu! rolleyes.gif

Cum dracu' sa nu fi auzit?! A fost guvernatorul militar al Tarilor Romane, trimis aici in misiune de tar pentru a pregati anexarea Principatelor de cate Imperiul Rus. Iar cine nu se supunea rusilor... era vai si-amar de pielea lui.

QUOTE
Noul presdinte ales ucrainian, a rostit iar o afirmatie legata de limba rusa, oare de ce a simtit nevoia sa-i asigure pe "teroristii" din estul Ucrainei ca limba rusa va putea fi folosita fara restrictii sau conditionari

Pentru ca limba rusa este unul dintre pretextele insurectiei puse la cale de Moscova, evident...


QUOTE(Cla)
Putinfob? Aha. Adica Obamapro.

Nu are legatura. Se poate sa nu-mi placa nici de unul, nici de altul, in mod special. Imi plac unele chestii la Obama (fata de republicani, e mult mai ok cand vine vorba de stiinta, invatamant, religie, sanatate, avorturi samd) si imi displac altele (moliciunea in politica externa de pilda).

Pentru tara mea, Rusia este cea mai mare amenintare si cel mai mare pericol. Americanii ne sunt aliati si prieteni, rusii sunt inamicii.
abis
QUOTE(Marduk @ 29 May 2014, 08:23 PM) *
Moncher de contele Pavel Dmitrievici Kiseliov, mai pe romaneste, frantuzeste Kisseleff, ai auzit?

Ba bine ca nu! rolleyes.gif

Cum dracu' sa nu fi auzit?! A fost guvernatorul militar al Tarilor Romane, trimis aici in misiune de tar pentru a pregati anexarea Principatelor de cate Imperiul Rus. Iar cine nu se supunea rusilor... era vai si-amar de pielea lui.

QUOTE
Noul presdinte ales ucrainian, a rostit iar o afirmatie legata de limba rusa, oare de ce a simtit nevoia sa-i asigure pe "teroristii" din estul Ucrainei ca limba rusa va putea fi folosita fara restrictii sau conditionari

Pentru ca limba rusa este unul dintre pretextele insurectiei puse la cale de Moscova, evident...


QUOTE(Cla)
Putinfob? Aha. Adica Obamapro.

Nu are legatura. Se poate sa nu-mi placa nici de unul, nici de altul, in mod special. Imi plac unele chestii la Obama (fata de republicani, e mult mai ok cand vine vorba de stiinta, invatamant, religie, sanatate, avorturi samd) si imi displac altele (moliciunea in politica externa de pilda).

Pentru tara mea, Rusia este cea mai mare amenintare si cel mai mare pericol. Americanii ne sunt aliati si prieteni, rusii sunt inamicii.
Cla
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 08:12 AM) *
Pentru tara mea, Rusia este cea mai mare amenintare si cel mai mare pericol. Americanii ne sunt aliati si prieteni, rusii sunt inamicii.

Te-ai demascat, exact la asta am asteptat spoton.gif
Rusia e un pericol, ca nu te-ai jucat cu un Majak prin tinerete, ci cu un AOL sau American Electric rofl.gif
Bineînteles, tot ce vine din America e bun, pâna si potolul nasol.
Îti mai aduci aminte de merdenele? Cu brânza sau carne ? Pe care le cumparam, fiind copii ?
Sau de 1 mai si 23 August, dupa defilare, niste crenvursti sau mici ?
Sau era acolo la colt o cofetarie, dar acum nu mai e...
Na, azi vezi acolo un McDonalds cu Coca Cola, fara un lapte autohton, fara o savarina, fara un iaurt de-acasa.

Face cumva click în cap ?
Marduk
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 09:12 AM) *
...A fost guvernatorul militar al Tarilor Romane, trimis aici in misiune de tar pentru a pregati anexarea Principatelor de cate Imperiul Rus....

In opinia mea Kisseleff a facut si bune si rele in ceea ce priveste Romania, mai ales legat de independenta acesteia. Rusia a fost in acele timpuri cam cum este USA azi pentru Romania. I-a sprijinit pe romani, i-a ajutat sa-si creeze prima "constitutie", sa-si puna bazele unei armate regulate etc. Ca Rusia a vrut sa transforme Romania intr-o tara slava, este alta discutie, istoria consemneaza ambele situatii corect, la obiect si asa ar trebui sa faca toti romanii.
QUOTE
Pentru ca limba rusa este unul dintre pretextele insurectiei puse la cale de Moscova, evident...

Pretext, nepretext, eu tot incerc sa-ti spun ca, in opinia mea, una din marile greseli facute de emanatii din Kiev a fost decizia legata de limba rusa si nu numai, erau pe lista si romana, tatara, ungara etc. lipsea doar una, poti sa-mi zici care?
QUOTE
Pentru tara mea, Rusia este cea mai mare amenintare si cel mai mare pericol. Americanii ne sunt aliati si prieteni, rusii sunt inamicii.

Rusia este un pericol, pentru tarile mici, ca oricare putere militara, se intampla ca Romania sa fie langa Rusia, daca Romania era in America Centrala, Mexic etc. ai fi spus invers, ca USA este cel mai mare dusman al tarii tale. Daca traiai intr-o tara ca Vietnamul ziceai ca China este cel mai mare dusman al tarii tale etc. Problema nu este unde traiesti ci modul in care abordezi situatia, starea in care te gasesti la un moment dat. Pot sa spun cu mandrie ca pana in prezent si istoria o confirma, romanii s-au descurcat excelent, aici in aceasta zona geografica, departe de USA sau orice alti prieteni departati. Mai de voie mai de nevoie ne-am facut frate si cu dracu, ca sa trecem "puntile" istoriei. Azi suntem aici, iar mie nu mi-e frica de Rusia, de rusi, chiar daca n-ar fi americanii, europenii sau NATO, am gasi o cale sa-i facem pe rusi sa inteleaga ce vrem noi de fapt. N-am fi singurii care s-au descurcat in acest mod cu rusii, armenii, georgienii, ucrainienii, balticii etc. sunt popoare care au reusit sa convietuiasca, sa supravietuiasca, cu rusii, alaturi de rusi. Romanii au o dilema istorica, care vine din firea lor pastorala, in care imperiu i-ar fi mai bine romanului, valahului?
abis
QUOTE(Cla @ 30 May 2014, 09:48 AM) *
Rusia e un pericol, ca nu te-ai jucat cu un Majak prin tinerete, ci cu un AOL sau American Electric

Habar nu am despre ce vorbesti. In tinerete bateam mingea, ma duceam pe munte, plimbam fetele prin parc, habar nu aveam nici de Majak nici de AOL.
QUOTE
Bineînteles, tot ce vine din America e bun, pâna si potolul nasol

Nu am zis eu asta. Din SUA vin multe lucruri bune, e adevarat, n-am zis ca toate.
In schimb, din Rusia nu vine nimic bun - daca ne referim la politica rusa fata de vecini.



QUOTE(marduk)
Rusia a fost in acele timpuri cam cum este USA azi pentru Romania.

Adica azi SUA incearca sa ne anexeze?! Cum incerca Rusia pe atunci cu Principatele?! blink.gif
QUOTE
una din marile greseli facute de emanatii din Kiev a fost decizia legata de limba rusa si nu numai

Despre ce decizie vorbesti?! Habar nu am ce spui. Nu s-a luat nicio decizie care sa afecteze in vreun fel negativ vorbitorii de rusa.
QUOTE
daca Romania era in America Centrala, Mexic etc. ai fi spus invers, ca USA este cel mai mare dusman al tarii tale

Nu prea cred.
Dar asta nu am cum sa te conving pe tine...
QUOTE
Pot sa spun cu mandrie ca pana in prezent si istoria o confirma, romanii s-au descurcat excelent

Da, cum sa nu. Sunt singurii din zona care mai traiesc inca in doua state si nu intr-unul singur. Sunt ultimii ca nivel de dezvoltare economica si venituri pe cap de locuitor, in UE (sau daca nu, penultimii, nu mai stiu care dintre noi si bulgari sunt pe ultimul loc). Suntem insa primii sau printre primii cand este vorba de coruptie, hotie, alcoolism, violenta familiala, lipsa culturii generale, deficitul de igiena...

Daca asta inseamna "excelent", nu imi dau seama ce ar insemna ca ne-am descurcat prost. rolleyes.gif
QUOTE
mie nu mi-e frica de Rusia, de rusi, chiar daca n-ar fi americanii, europenii sau NATO, am gasi o cale sa-i facem pe rusi sa inteleaga ce vrem noi de fapt

Mda, esti curajos. rolleyes.gif
Nu mi se pare greu sa-i faci pe rusi sa inteleaga ce vrei. Mi se pare greu insa altceva: sa-i faci sa le pese de ce vrei...

Crezi ca nu inteleg? Inteleg rusii foarte bine, dar ii doare "la basca", pe ei nu-i intereseaza decat sa-si faca un imperiu cat mai mare si sa subjuge pe cat mai multi.
abis
QUOTE(Cla @ 30 May 2014, 09:48 AM) *
Rusia e un pericol, ca nu te-ai jucat cu un Majak prin tinerete, ci cu un AOL sau American Electric

Habar nu am despre ce vorbesti. In tinerete bateam mingea, ma duceam pe munte, plimbam fetele prin parc, habar nu aveam nici de Majak nici de AOL.
QUOTE
Bineînteles, tot ce vine din America e bun, pâna si potolul nasol

Nu am zis eu asta. Din SUA vin multe lucruri bune, e adevarat, n-am zis ca toate.
In schimb, din Rusia nu vine nimic bun - daca ne referim la politica rusa fata de vecini.



QUOTE(marduk)
Rusia a fost in acele timpuri cam cum este USA azi pentru Romania.

Adica azi SUA incearca sa ne anexeze?! Cum incerca Rusia pe atunci cu Principatele?! blink.gif
QUOTE
una din marile greseli facute de emanatii din Kiev a fost decizia legata de limba rusa si nu numai

Despre ce decizie vorbesti?! Habar nu am ce spui. Nu s-a luat nicio decizie care sa afecteze in vreun fel negativ vorbitorii de rusa.
QUOTE
daca Romania era in America Centrala, Mexic etc. ai fi spus invers, ca USA este cel mai mare dusman al tarii tale

Nu prea cred.
Dar asta nu am cum sa te conving pe tine...
QUOTE
Pot sa spun cu mandrie ca pana in prezent si istoria o confirma, romanii s-au descurcat excelent

Da, cum sa nu. Sunt singurii din zona care mai traiesc inca in doua state si nu intr-unul singur. Sunt ultimii ca nivel de dezvoltare economica si venituri pe cap de locuitor, in UE (sau daca nu, penultimii, nu mai stiu care dintre noi si bulgari sunt pe ultimul loc). Suntem insa primii sau printre primii cand este vorba de coruptie, hotie, alcoolism, violenta familiala, lipsa culturii generale, deficitul de igiena...

Daca asta inseamna "excelent", nu imi dau seama ce ar insemna ca ne-am descurcat prost. rolleyes.gif
QUOTE
mie nu mi-e frica de Rusia, de rusi, chiar daca n-ar fi americanii, europenii sau NATO, am gasi o cale sa-i facem pe rusi sa inteleaga ce vrem noi de fapt

Mda, esti curajos. rolleyes.gif
Nu mi se pare greu sa-i faci pe rusi sa inteleaga ce vrei. Mi se pare greu insa altceva: sa-i faci sa le pese de ce vrei...

Crezi ca nu inteleg? Inteleg rusii foarte bine, dar ii doare "la basca", pe ei nu-i intereseaza decat sa-si faca un imperiu cat mai mare si sa subjuge pe cat mai multi.
abis



Noutati din Ucraina

http://deschide.md/ro/news/externe/1802/Pu...-cu-Ucraina.htm

smile.gif

PS: Cum ziceam mai demult, ucrainienii nu sunt mamaligi
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ul-apararii.htm
Marduk
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 11:46 AM) *
Adica azi SUA incearca sa ne anexeze?!

Nu, cum sa ne anexeze, noi suntem membri UE, americanii sunt prietenii nostri. Pe vremuri eram membri ai imperiului Turc, rusii erau prietenii nostri ..................
QUOTE
Despre ce decizie vorbesti?! Habar nu am ce spui....

Nu vrei sa ai habar, dar nu insist, eu stiu ca a fost o problema cu limba rusa si nu numai, dar daca tu nu vrei sa recunosti nu inseamna ca n-a fost.
QUOTE
Nu prea cred.Dar asta nu am cum sa te conving pe tine...

Nu trebuie sa ma convingi, aici discutam doar ceea ce crede fiecare despre un proces, o situatie etc. Cum sa te conving ca daca ai fi mexican ai considera ca USA este dusmanul tau! doar tu nu esti mexican, dar daca ai fi ti-ai aduce aminte de niste conflicte in care mexicanii au pierdut teritorii imense, nu ca Basarabia, teritorii care azi sunt state americane, dintre care unul candideaza sa devina primul stat american cu populatie majoritar hispanica. thumb_yello.gif
QUOTE
Da, cum sa nu. Sunt singurii din zona care mai traiesc inca in doua state si nu intr-unul singur. Sunt ultimii ca nivel de dezvoltare economica si venituri pe cap de locuitor, in UE....

Crezi ca pentru asta sunt de vina rusii? unsure.gif blink.gif
QUOTE
Daca asta inseamna "excelent", nu imi dau seama ce ar insemna ca ne-am descurcat prost.

Daca n-ar fi existat Romania, ne-am fi descurcat prost.
QUOTE
...Nu mi se pare greu sa-i faci pe rusi sa inteleaga ce vrei. Mi se pare greu insa altceva: sa-i faci sa le pese de ce vrei...

E valabil pentru orice alta putere mondiala care are interese in Romania. Asa a fost cu Turcia, Austro-Ungaria, Germania, Rusia etc. cine urmeaza?
Marduk
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 12:02 PM) *
.... Cum ziceam mai demult, ucrainienii nu sunt mamaligi

E prea devreme sa tragem o astfel de concluzie. Sa asteptam intalnirea dintre noul presedinte ales al Ucrainei cu Putin, cu rusii din estul Ucrainei. Poate ca rusii si ucrainienii or fi ajuns la niste intelegeri referitoare la viitorul statut al Ucrainei, al rusilor din Ucraina, la UE, NATO. Cineva trebuie sa faca curatenie, sa restabileasca ordinea dupa excaladarea nationalista manifestata atat de ucrainieni cat si de rusi. Ca o face armata ucrainieana, foarte bine, important este sa nu-i irite pe rusi cu modul in care fac aceasta curatenie.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 May 2014, 02:24 PM) *
Nu, cum sa ne anexeze, noi suntem membri UE, americanii sunt prietenii nostri. Pe vremuri eram membri ai imperiului Turc, rusii erau prietenii nostri

Asa de buni prieteni ca ne-au luat Basarabia. Si am scapat "la mustata" sa nu ne ia cu totul.
De tezaur, de sovromuri, de uraniu ce sa mai spun...
QUOTE
eu stiu ca a fost o problema cu limba rusa si nu numai

Eu stiu ca nu a fost si nici nu este. Ce problema sa fie?!
QUOTE
Cum sa te conving ca daca ai fi mexican ai considera ca USA este dusmanul tau!

O gramada de mexicani incearca sa treaca la "dusman"... smile.gif
Probabil ca majoritatea asta viseaza...
QUOTE
Asa a fost cu Turcia, Austro-Ungaria, Germania, Rusia etc. cine urmeaza?

Rusia. Evident...
QUOTE
Ca o face armata ucrainieana, foarte bine, important este sa nu-i irite pe rusi cu modul in care fac aceasta curatenie.

Rusii sunt iritati ori de cate ori cineva se zbate sa scape de sub cizma lor. Ii deranjeaza teribil chestia asta.
Cla
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 03:46 PM) *
Probabil ca majoritatea asta viseaza...

Rusia. Evident...

Rusii sunt iritati ori de cate ori cineva se zbate sa scape de sub cizma lor. Ii deranjeaza teribil chestia asta.

Aha, rusii-s de vina daca tot tulbure prin lume rofl.gif La fel ca în Mexic, Texas, Alaska, Hawaii... sa nu uitam de Bikini, Hiroshima, Nagasaki. Si sa nu uiti ca sunt cei mai mari rasisti din lume.
Sa nu uitam de sclavi, Ku Klux Klan, etc. Iar vrei sa spui ceva ? Si cum e cu White people din zdup-urile din USA ?
Unde-i democratia de care vrei sa zici ? purtarea de arme, ha ? Monsanto, na ? Se face lumina ??

Uite, prieten al US

Cum se face ca statul Vermont vrea sa plece din USA în Canada ?
Pennsylvania la fel. Adica ??
Sa nu-mi zici ca ar fi decizia lor, ar fi ca în Ucraina.
Si unde ne-am întâlni ? În Bucurestiul ipocrit, buna ziua.
Marduk
QUOTE(abis @ 30 May 2014, 04:46 PM) *
Asa de buni prieteni ca ne-au luat Basarabia.....De tezaur, de sovromuri, de uraniu ce sa mai spun...

Cateodata prietenii te lucreaza mai rau ca dusmanii, dar ai dreptate asa a fost, insa nu despre asta era vorba.
QUOTE
Eu stiu ca nu a fost si nici nu este....

E ultima incercare. Atunci de ce crezi tu ca noul presedinte s-a referit clar la obiect la limba rusa, la folosirea acesteia, pentru ca n-a fost nicio problema cu limba rusa si emanatii de la Kiev, i-a venit astuia asa sa le zica cetatenilor ucrainieni de etnie rusa ca nu vor avea probleme cu folosirea limbii. Sau poate nu vrei tu sa se stie ca a fost o problema cu limba rusa si nu numai. Te-am intrebat daca sti ce limba care se vorbeste in Ucraina n-a fost pe lista respectiva, nu mi-ai raspuns.
QUOTE
O gramada de mexicani incearca sa treaca la "dusman"...Probabil ca majoritatea asta viseaza...

E mai usor sa cuceresti demografic, dureaza mai mult dar este un rezultat sigur, cu pierderi mai mici decat un razboi, o revolutie sau o revolta. Sa vedem ce vor face americanii cand hispanicii vor deveni majoritari in 2 sau 3 state din sud. Ce-or sa faca americanii, daca cetatenii americani de origine hispanica vor sa se uneasca cu Mexicului?
QUOTE
Rusia. Evident...

Rusia este istorie, n-ai ghicit, urmeaza UEE. Romania este din nou la marginea imperiilor, de asta mi-as fi dorit ca Ucraina sa intre un UE cat mai repede, civilizat, fara probleme. Personal as fi bucuros daca Ucraina ar fi divizata pe linia Niprului, partea de vest intrand in compnenta UE iar partea de est in componenta UEE. Nu ca-i iubesc pe ucrainieni, pe care-i consider un fel de rusi, poate mai nationalisti, dar nu mi-as mai dori ca Romania sa fie o tara de frontiera.
QUOTE
Rusii sunt iritati ori de cate ori cineva se zbate sa scape de sub cizma lor.

Si tu ai fi iritat daca sarbii ar incepe sa-i considere pe romanii din Timoc drept teroristi, sa-i omoare etc.


QUOTE(Cla @ 30 May 2014, 05:53 PM) *
Aha, rusii-s de vina daca tot tulbure prin lume ....

Nu, mai sunt si altii, nord koreenii, iranienii, afganii, cecenii si toti ceilalti care nu-i plac pe americani.
Cla
QUOTE(Marduk @ 30 May 2014, 07:34 PM) *
Si tu ai fi iritat daca sarbii ar incepe sa-i considere pe romanii din Timoc drept teroristi, sa-i omoare etc.

Danke, Marduk smile.gif
QUOTE
Nu, mai sunt si altii, nord koreenii, iranienii, afganii, cecenii si toti ceilalti care nu-i plac pe americani.

Mie-mi plac iranienii si cubanezii, care se mentin împotriva vreunui embargo american.
Dar parca eram aici la Ucraina...? unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.