Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Cla
Aha. Deci, daca manânc în România un Parizer, sunt din Paris, Franta.
Daca am chef de o c**va în Germania, iau un Pariser. Asta nu e un om din Paris, ci un Pariser, adica Condom.
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jul 2015, 02:38 PM) *
...Nu lua de bun nici ce spun eu, nici ce spune ziaristul...

Nu iau, am citit si in alte ziare din afara Romaniei ca occidentalii insista ca Ucraian sa puna in aplicare acordul de la Minsk, printre care si autonomia sub o forma sau alta a regiunilor din est. De altfel este logic ca UE-NATO sa faca asta pentu a vedea reactia Rusiei si a insurgentilor.
QUOTE
Dar ti-ai propus sa afli?...

Ce sa aflu? cum se schimba o natiune "peste noapte"? sunt atatea exemple in istorie ca n-as mai avea nevoie sa descopar asta la ucrainieni.
QUOTE
este vorba de o slabiciune impardonabila a autoritatilor

Exact de asta au nevoie rusii, ca statul sa nu poata sa-si rezolve problemele interne.
QUOTE
Daca limba ta nativa ar fi poloneza...

Vorbitor nu-i totuna cu nativ.
abis
QUOTE(Marduk @ 20 Jul 2015, 05:28 PM) *
Nu iau, am citit si in alte ziare din afara Romaniei ca occidentalii insista ca Ucraian sa puna in aplicare acordul de la Minsk, printre care si autonomia sub o forma sau alta a regiunilor din est.

Aia e alta treaba. Da, occidentalii insista ca toate partile sa puna in aplicare acordul, care presupune, fireste, si ca autoritatile centrale sa acorde mai multa autonomie regiunilor. Dar ucrainienii chiar asta si fac: o reforma constitutionala prin care creste autonomia tuturor regiunilor, nu este vorba despre presiuni si nici ca ar refuza, dimpotriva. Numai ca rusii nu se multumesc cu "o forma sau alta de autonomie". Ei vor sa controleze toata Ucraina, nu doar sa obtina un oarecare statut pentru Donbas. Nici macar o eventuala independenta a Donbasului nu ar multumi Rusia, pentru ca nu Donbasul este miza urmarita, nici Crimeea, ci toata Ucraina.

QUOTE
Ce sa aflu?

Pai, ce ai zis ca nu stii.... Ai uitat? Ziceai: Eu nu stiu ce vor cetatenii din Ucraina, este-vest?!?!
Si eu te-am intrebat: nu stii, dar vrei sa afli? Te intereseaza sa afli? Da sau nu...

QUOTE
Vorbitor nu-i totuna cu nativ

La recensamant nu se mentioneaza vorbitorii de engleza ori franceza... Care evident ca sunt si ei detul de multi... Este vorba despre vorbitori nativi. Daca ai tu alte statistici mai bune, ti-am zis, pune-le la bataie, ca sa nu vorbim aiurea cand spunem ca la fosta granita romano-polono-cehoslovaca ucrainienii sunt sau nu sunt majoritari... Uite, pe baza statisticilor, se pare ca sunt totusi majoritari.
exergy33
QUOTE(abis @ 20 Jul 2015, 05:42 PM) *
La recensamant nu se mentioneaza vorbitorii de engleza ori franceza... Care evident ca sunt si ei detul de multi... Este vorba despre vorbitori nativi. Daca ai tu alte statistici mai bune, ti-am zis, pune-le la bataie, ca sa nu vorbim aiurea cand spunem ca la fosta granita romano-polono-cehoslovaca ucrainienii sunt sau nu sunt majoritari... Uite, pe baza statisticilor, se pare ca sunt totusi majoritari.

In partea din Bucovina inglobata in teritoriul ucrainean sunt foarte multi romani care nu pot vorbi romaneste dar inteleg limba romana, ba chiar si unii care nici macar nu o inteleg cum trebuie, dar care s-au declarat la recensamant drept romani.
Ah ! ... si mai este ceva interesant de mentionat. O parte dintre acestia s-au declarat romani iar o alta parte moldoveni sad.gif
Cla
Am stat odata de vorba cu un Sibian, el zice: "Auzi, moldovencele sunt frumoase, dar numai bune pentru pat, mai multe nu stiu"
Parerea mea e alta.
Ca dovada, vedeti aici http://unimedia.info/stiri/video--foto-o-m...vski-96899.html
Cla
QUOTE(abis @ 20 Jul 2015, 01:38 PM) *
Daca limba ta nativa ar fi poloneza... Asta am gasit eu in statistici, daca ai altele mai bune, pune-le pe masa

Na fain, abis. biggrin.gif adica daca eu vorbesc germana, sunt german, sau austriac, sau elvetian.
Daca ma apuca cheful pe engleza, sunt englez, american, australian sau prin totul Commonwealth.
Daca ma apuca cheful de spaniola, unde as fi si ce as fi prin toata lumea spaniola din America, Spania, etc ? blink.gif
La fel e cu vorbitorii de Ucraineana prin Ucraina, le-a fost indoctrinata la scoala, la fel ca mie limba româna, pe mine nu m-a scuturat, dar a fost o doctrina comunista prin PCR.

PS: edit: Nu m-a interesat pe ce limba învat prostii biggrin.gif Interesant a fost la Geografie, orasul P_ula

Marduk
QUOTE(abis @ 20 Jul 2015, 05:42 PM) *
...Da, occidentalii insista ca toate partile sa puna in aplicare acordul...ca autoritatile centrale sa acorde mai multa autonomie regiunilor

In acordul de la Minsk, cred ca era vorba de regiunile rebele din est, nu de toate regiunile.
QUOTE
...ucrainienii chiar asta si fac: o reforma constitutionala prin care creste autonomia tuturor regiunilor...

Nu stiu despre ce fel de autonomie este vorba pentru toate regiunile, dar cred ca cetatenii ucrainieni de etnie rusa vor autonomie reala nu controlata de la Kiev din aceasta cauza nu-i vad pe ucrainieni mergand mai departe cu aceasta autonomie care risca sa le stirbeasca din putere.
QUOTE
...Daca ai tu alte statistici mai bune...ca sa nu vorbim aiurea cand spunem ca la fosta granita romano-polono-cehoslovaca ucrainienii sunt sau nu sunt majoritari...

N-am, dar asa cum rusii au rusificat Moldova, tot la fel si ucrainienii au ucrainizat Transcarpatia, Bucovina etc.

QUOTE(exergy33 @ 20 Jul 2015, 07:41 PM) *
In partea din Bucovina inglobata in teritoriul ucrainean sunt foarte multi romani...parte dintre acestia s-au declarat romani iar o alta parte moldoveni

Mult mai interesant este ca niste politicieni romani au renuntat la aceste teritorii (Bucovia, Herta, sudul Basarabiei) semnand un tratat rusinos cu Ucraina, care a primit aceste teritorii in urma unui tratat comunisto-nazist, condamnat de istorie. Un schimb de teritorii si populatii ar fi fost de dorit, dar daca Ucraina ar fi acceptat acest schimb cu Romania, care avea ce sa-i dea la schimb, Transnistria, celorlalte tari ar fi trebuit sa le cedeze pru si simplu teritorii care n-au apartinut niciodata Ucrainei sau URSS. Situatia de azi din Ucraina este ca o "razbunare" a istoriei, impotriva aranjamentelor politico-geografice menite sa rescrie istoria.
abis
QUOTE(Marduk @ 21 Jul 2015, 10:08 AM) *
In acordul de la Minsk, cred ca era vorba de regiunile rebele din est, nu de toate regiunile.

Si este vreo problema daca toate regiunile primesc exact acelasi grad de autonomie?
QUOTE
Nu stiu despre ce fel de autonomie este vorba... cred ca cetatenii ucrainieni de etnie rusa vor autonomie reala nu controlata de la Kiev

Daca nu stii, atunci de unde stii ca este controlata? biggrin.gif
QUOTE
asa cum rusii au rusificat Moldova, tot la fel si ucrainienii au ucrainizat Transcarpatia, Bucovina

De fapt tot rusii au facut-o, ca Ucraina nu era stat independent, ci ocupat de Rusia.

Da, regiunile alea sunt acum ucrainizate. Asta ziceam si eu...

QUOTE
niste politicieni romani au renuntat la aceste teritorii (Bucovia, Herta, sudul Basarabiei) semnand un tratat rusinos cu Ucraina

Nu poti sa renunti la ceva ce nu ai... Regiunile alea nu erau ale Romaniei ci ale Ucrainei, asa ca nu puteau renunta politicienii nostri la ele, daca erau ale altora...

QUOTE
Un schimb de teritorii si populatii ar fi fost de dorit

Nu suntem nazisti.
Marduk
QUOTE(abis @ 21 Jul 2015, 11:28 PM) *
...daca toate regiunile primesc exact acelasi grad de autonomie?

Este, dar sa vedem in ce consta aceasta autonomie.
QUOTE
De fapt tot rusii au facut-o, ca Ucraina nu era stat independent, ci ocupat de Rusia.

Ucraina era membra a unei uniuni de state cu drept de vot la ONU, n-au facut chiar tot rusii prin Ucraina, mai ales ca erau tovarasi ucrainieni iubitori a aceleiasi doctrine bolsevice. Exista un partid comunist ucrainean, membrii ai acestui partid ajungeau in conducerea centrala de la Moscova, ca sa nu mai amintesc de ofiterii ucrainieni si rolul acestora in armata sovietica.
QUOTE
Nu poti sa renunti la ceva ce nu ai... Regiunile alea nu erau ale Romaniei ci ale Ucrainei...

Nu, erau ale Rusiei si apoi ale Ucrainei, dupa care au revenit Moldovei sovietice, deci moldovenii aveau ce da la schimb, un teritoriu ce le apartinea de jure, pentru un teritoriu ce le-a apartinut istoric, geografic si etnic.
QUOTE
Nu suntem nazisti.

Turcii si grecii au fost nazisti? cand au facut schimburi de teritorii si populatii, Dej si Tito au fost nazisti cand au facut schimbul de teritorii si populatii? Chiar si asa, daca aceasta modalitate de a rezolva un conflict, apartine nazistilor, e de preferat unui razboi cu mii de morti si raniti.
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2015, 02:40 PM) *
Chiar si asa, daca aceasta modalitate de a rezolva un conflict, apartine nazistilor, e de preferat unui razboi cu mii de morti si raniti.

Pai nu a fost stare de razboi nici intre Moldova si Ucraina, nici intre Romania si Ucraina. Deci, despre ce razboi vorbesti?

Romania s-a angajat acum multa vreme, cand a semnat Tratatul de la Helsinki, ca nu va ridica pretentii teritoriale. Daca nu chiar mai demult, in Tratatul de la Paris... Trebuie sa vad exact ce scria acolo... Nu putea dupa Revolutie sa ridice pretentii la teritorii ale altor state. Nu putea propune "schimuri de populatii" pentru ca ucrainienii din Romania sunt liberi sa stea aici ori sa plece in alta parte asa cum sunt liberi si romanii; daca vor sa plece in Ucraina au voie, daca nu, doar nu o sa ii deportam "la schimb".

La fel, romanii de dincolo de granita pot si ei sa emigreze daca vor, sau pot ramane in Ucraina. Un "schimb de populatii" este absurd si fara rost intr-o lume in care fiecare este liber sa plece unde doreste. Cum sa ii obligi pe ucrainienii de aici sa se mute in Ucraina?! Si cum sa ii obligi pe romanii de acolo sa se mute aici?
Marduk
QUOTE(abis @ 22 Jul 2015, 07:41 PM) *
...Deci, despre ce razboi vorbesti?

WW2
QUOTE
Romania s-a angajat acum multa vreme...

Romania reprezentata de politicieni nu de romani, prin referendum.
QUOTE
...Nu putea propune "schimuri de populatii" pentru ca ucrainienii din Romania sunt liberi

Romania nu, dar Moldova putea sa faca acest schimb.
QUOTE
...Un "schimb de populatii" este absurd si fara rost intr-o lume in care fiecare este liber sa plece unde doreste...

Azi da, cine stie ce va fi maine?
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2015, 10:17 PM) *
WW2

Ala a fost un "razboi cu mii de morti si raniti"?

Ala a fost un razboi prevenit prin schimburi de populatie?

Sau ce naiba cauta in discutie WW2 aici... Iti reamintesc, ca ai uitat din cate se vede, ca discutam despre altceva: tu pretindeai ca Romania a procedat gresit dupa Revolutie pentru ca nu a cerut Ucrainei sa faca un schimb de populatie si/sau teritorii iar eu spuneam ca asta nu se putea face. Cum ai ajuns la WW2, nu stiu.

QUOTE
Romania reprezentata de politicieni nu de romani, prin referendum

Referendum in care sa fie intrebati romanii ce? Daca vor ca statul sa semneze documentele ONU, OSCE, UE, NATO? Sau sa fie intrebati daca vor sa mearga la razboi impotriva Ucrainei ca sa recupereze Cernautiul? Sau ce sa ii intrebi?

QUOTE
Moldova putea sa faca acest schimb

Da, sigur, Moldova putea inchiria cateva sute de vagoane de marfa, putea incarca in ele toti etnicii ucrainieni din tara si sa-i expedieze catre Keiv. Si sa astepte apoi in gara din Chisinau sau Balti vagoanele din care sa coboare romanii (sau moldovenii, cum vrei sa le zici) din Ucraina.

Cum sa nu.

QUOTE
cine stie ce va fi maine?

Eu stiu ce o sa fie maine.

O sa fie joi.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Jul 2015, 01:11 AM) *
...ce naiba cauta in discutie WW2 aici...

Samanta situatiei din Ucraina a fost sadita in WW1 si a incoltit in WW2, azi culegem roadele.
QUOTE
...pretindeai ca Romania a procedat gresit dupa Revolutie...

Da, dar nu era vorba ca Romania sa ceara schimburi de populatii si teritorii, ci doar sa nu semneze conditiile tratatului. Romania si Moldova puteau sa ceara anularea tratatului Ribbentrop-Molotov si revenirea la starea de dinaintea dictatului. Aceste teritorii sunt inca sub protectia unui tratat devenit caduc odata cu disparitia regimului nazist, dar granitele au ramas neschimbate datorita intereselor URSS si al Ucrainei de azi.
QUOTE
Referendum in care sa fie intrebati romanii ce?

Daca vor semnarea unui tratat care sa consfiinteasca renuntarea la niste teritorii care au apartinut Romaniei.
QUOTE
Da, sigur, Moldova putea inchiria cateva sute de vagoane de marfa...

Nu cred ca are rost sa discutam ce putea sa faca sau sa nu faca Moldova, Romania, cert este ca datorita politicienilor de atunci atat Romania cat si Moldova au pierdut teritorii in favoarea Ucrainei. Nu ne mai ramane decat speranta ca Ucraina sa intre in UE, pentru a "recupera" de facto aceste teritorii.
QUOTE
Eu stiu ce o sa fie maine...

Esti sigur ca maine va fi joi? s-ar putea ca realitatea sa fie alta, iar tu sa crezi ca este joi pentru ca asa scrie in calendar.

abis
QUOTE(Marduk @ 23 Jul 2015, 10:23 AM) *
Da, dar nu era vorba ca Romania sa ceara schimburi de populatii si teritorii, ci doar sa nu semneze conditiile tratatului.

Si daca nu semna tratatul ala cu Ucraina, ce se intampla? Restituiau ucrainienii acele teritorii?

Este exact ca si cum Ungaria ar fi spus ca nu vrea sa incheie un tratat cu Romania pentru ca nu restituim Transilvania.

Stii foarte bine ca fara relatii bune cu vecinii (relatii consfintite prin tratate) nici nu se punea problema intrarii in NATO si UE...

QUOTE
Romania si Moldova puteau sa ceara anularea tratatului Ribbentrop-Molotov si revenirea la starea de dinaintea dictatului.

Cui sa ceara?

Repet: Romania si Moldova si nici alte state nu pot sa ceara revizuirea granitelor. Pur si simplu dupa doua razboaie mondiale in care au murit zeci de milioane de oameni a devenit clar ca pretentiile teritoriale pe seama vecinilor nu trebuie sa mai existe indiferent ce s-a intamplat in istorie.

Cu atat mai grav este gestul Rusiei care nu a tinut seama de acest consens si s-a apucat sa acapareze teritorii la care nu are dreptul.

QUOTE
Daca vor semnarea unui tratat care sa consfiinteasca renuntarea la niste teritorii care au apartinut Romaniei.

Si admitand, teoretic, ca romanii ar fi votat nu, ce s-ar fi intamplat? Plecam la razboi sa recuperam acele teritorii?

Intrebarea ar fi trebuit pusa in 1944, nu acum. Atunci s-au pierdut teritoriile.

Este exact ca si cum bulgarii ar respinge prin referendum un tratat cu Romania pe motiv ca nu le restituim Dobrogea...

QUOTE
cert este ca datorita politicienilor de atunci atat Romania cat si Moldova au pierdut teritorii in favoarea Ucrainei

Nu poti sa pierzi ce nu ai. In anii 90 Romania nu a pierdut nimic iar Moldova a pierdut Transnistria in urma agresiunii militare ruse.

Pe bune, discutam aiurea despre tratatul romano-ucrainian... Uite aici textul tratatului (pe care presupun ca l-ai citit inainte sa il critici).

http://www.dri.gov.ro/lege-nr-1291997-pent...a-2-iunie-1997/

Spune-mi si mie ce articol din tratat trebuia schimbat si cum anume.
abis
Rusia s-a opus prin veto in Consiliul de Securitate al ONU infiintarii unui tribunal al organizatiei care sa ancheteze doborarea avionului MH17 de anul trecut.

Asta, daca mai era vreo indoiala despre cine este adevaratul vinovat...

Marduk
QUOTE(abis @ 23 Jul 2015, 03:52 PM) *
...Restituiau ucrainienii acele teritorii?

Corect, in opinia mea, asa ar fi trebuit sa procedeze la momentul declararii independentei
QUOTE
Este exact ca si cum Ungaria...

Moncher, Ungaria prin aderarea Romaniei la UE si conectarea infrastructurilor rutiere ale celor doua tari si-a luat teritoriile de facto inapoi. Am mai spus asta si-mi mentin parerea ca in viitor Transilvania, Partium vor apartine doar de jure Romaniei, intreg comertul din aceste zone este deja orientat catre Budapesta. Muntii intregi, domenii feudale, castele etc. au fost retrocedate desi statul roman a platit despagubiri ungurilor.
QUOTE
...fara relatii bune cu vecinii (relatii consfintite prin tratate) nici nu se punea problema intrarii in NATO si UE...

Da, ne-a incantat, pacalit ideea si speranta ca Moldova va intra in UE sau se va unii cu Romania. Ramane sa vedem peste 50-100, ce s-a semnat si pentru ce.
QUOTE
Cui sa ceara?

UE-NATO, USA care s-a folosit de sovietici si WW2 pentru a scoate UK de pe lista puterilor mondiale. Ciudat ca in timp ce mai toate tratatele naziste au devenit caduce, tratatul R-M a ramas valid pana azi si nici un alt fost stat comunist nu l-a atacat oficial. Nazistii au fost condamnati si executati, interzisi, comunistii nu.
QUOTE
Cu atat mai grav este gestul Rusiei care nu a tinut seama de acest consens si s-a apucat sa acapareze teritorii la care nu are dreptul.

E nu are dreptul, uite ca are in schimb plateste cu sanctiuni sau cine stie ce invoiala facuta cu USA in alte zone de influenta ale acesteia.
QUOTE
...Plecam la razboi sa recuperam acele teritorii? Intrebarea ar fi trebuit pusa in 1944, nu acum...

Itrebarea si razboiul trebuiau sa apara in 1940, dar si atunci ne-am lasat amagiti de alti mincinosi.
QUOTE
Este exact ca si cum bulgarii ar respinge prin referendum un tratat cu Romania pe motiv ca nu le restituim Dobrogea...

Daca dovedesc ca Dobrogea a fost parte a vilayat-ul Bulgariei n-au decat sa faca un referendum.
QUOTE
....Moldova a pierdut Transnistria in urma agresiunii militare ruse.

Moldova a pierdut sudul Basarabiei, Transnistria n-a fost a Moldovei decat sporadic in urma unor actiuni militare din evul mediu.
QUOTE
...ce articol din tratat trebuia schimbat si cum anume.

Romania trebuia sa insiste in acest tratat pe nerecunoasterea reciproca a pactului Ribb-Molot.

QUOTE(abis @ 30 Jul 2015, 09:26 AM) *
Rusia s-a opus prin veto in Consiliul de Securitate al ONU...

Poate acum vor intelege mai multe state cat de anacronic este ONU cu acest consiliu de securitate unde puternicii acestei lumi au drept de veto. Daca USA, UE, China, India, Brazilia etc. ar incepe maine un razboi pentru schimbarea acestui statut, drept etc. ar avea sprijinul meu neconditionat.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2015, 06:20 PM) *
Corect, in opinia mea, asa ar fi trebuit sa procedeze la momentul declararii independentei

In privinta asta opiniile noastre sunt diferite.
QUOTE
Am mai spus asta si-mi mentin parerea ca in viitor Transilvania, Partium vor apartine doar de jure Romaniei, intreg comertul din aceste zone este deja orientat catre Budapesta

Da. Ai mai spus. Foarte bine ca macar partial Romania se leaga de Vest. Este vina politicienilor de la Bucuresti si nu a altcuiva ca Transilvania se leaga cu autostrada de Budapesta mai inainte de a se lega de Bucuresti. De cati ani se chinuie (sau mai degraba se prefac) cu autostrada Pitesti - Sibiu.... Sa lase naibii hotiile si sa faca autostrada intre Bucuresti si Sibiu, intre Moldova si Transilvania, nu ii opreste nimeni.
Dimpotriva, UE le da si bani pentru asta
QUOTE
ne-a incantat, pacalit ideea si speranta ca Moldova va intra in UE sau se va unii cu Romania

Vorbeam despre altceva acolo

QUOTE
Ciudat ca in timp ce mai toate tratatele naziste au devenit caduce, tratatul R-M a ramas valid pana azi si nici un alt fost stat comunist nu l-a atacat oficial.

Cred ca nu stii ce spui. Tratatul ala nu mai exista. Sunt convins dupa cum scrii ca nici macar nu stii ce scria in tratat... Hai sa te ajut.

Citeste aici

Si acum spune-mi daca mai este in vigoare sau nu. smile.gif

QUOTE
Daca dovedesc ca Dobrogea a fost parte a vilayat-ul Bulgariei n-au decat sa faca un referendum.

Pai degeaba ar face acum, dupa atatia ani de colonizare a regiunii cu romani, dupa atatia ani de epurare etnica... Este exact ca in regiunile alea dupa care tanjesti din Ucraina: acum acolo sunt majoritari ucrainienii, asa cum in Dobrogea sunt majoritari romanii. Dobrogea ramane la noi si regiunile alea raman in Ucraina. Situatia este echivalenta.

QUOTE
Romania trebuia sa insiste in acest tratat pe nerecunoasterea reciproca a pactului Ribb-Molot.

Asa cum vorbesti despre pactul Ribbentrop-Molotov fara sa stii ce scrie in el, la fel vorbesti si despre tratatul cu Ucraina fara sa ai habar ce contine. Bineinteles ca nu aveau de ce sa pomeneasca in tratat de pactul ala din moment ce nici Romania, nici Ucraina nu erau parte a pactului ala care oricum nu mai este valabil.

QUOTE
Daca USA, UE, China, India, Brazilia etc. ar incepe maine un razboi pentru schimbarea acestui statut, drept etc. ar avea sprijinul meu neconditionat.

Daca ar afla ca le sprijini, sigur ar incepe demersurile.
Marduk
QUOTE(abis @ 30 Jul 2015, 08:52 PM) *
...vina politicienilor de la Bucuresti si nu a altcuiva ca Transilvania se leaga cu autostrada de Budapesta mai inainte de a se lega de Bucuresti...

No comment.
QUOTE
... Sa lase naibii hotiile si sa faca autostrada intre Bucuresti si Sibiu, intre Moldova si Transilvania, nu ii opreste nimeni.Dimpotriva, UE le da si bani pentru asta

Vine iarna .....
QUOTE
...Tratatul ala nu mai exista...

blink.gif Daca nu mai exista cum de toti semnatarii de atunci, persoane juridice si azi, inca il mai respecta?
QUOTE
...acum spune-mi daca mai este in vigoare sau nu.

Eu zic ca este, mai exact chiar face referire la interesele Rusiei si ale Germaniei indiferent de cine va castiga sau pierde un eventual razboi.
QUOTE
...degeaba ar face acum, dupa atatia ani de colonizare a regiunii cu romani, dupa atatia ani de epurare etnica...

Romania a colonizat Dobrogea cu romani in detrimentul turcilor nu al bulgarilor. Epurare etnica? poate ca i-am epurat pe turci nu pe bulgari. Trebuie sa-ti reamintesc din istorie o actiune umanitara a domnitorilor romani care au acceptat pe teritoriul geografic al Romaniei imigranti bulgari care se refugiau de prigoana turceasca si nu numai.
QUOTE
Este exact ca in regiunile alea dupa care tanjesti din Ucraina: acum acolo sunt majoritari ucrainienii, asa cum in Dobrogea sunt majoritari romanii.

Intreb inca odata, pana unde ne putem intoarce in trecut cu aceste probleme? exista un an satbilit de cineva, o entitate suprema care sa ne spuna: "pana la acest an puteti continua sa cereti ce vi se cuvine istoric, geografic, etnografic etc.
QUOTE
Asa cum vorbesti despre pactul Ribbentrop-Molotov fara sa stii ce scrie in el...

Vorbeste lumea moncher, dar mie nu-mi pasa, stiu ceea ce stiu, dar mai presus de toate stiu ca realitatea este alta.
QUOTE
...nu aveau de ce sa pomeneasca in tratat de pactul ala din moment ce nici Romania, nici Ucraina nu erau parte a pactului ala care oricum nu mai este valabil.

Daca nu mai este valabil de ce-l mai respectam? pactul respectiv este caduc sa luam ce ne-a apartinut inainte de pactul respectiv, simplu nu? Cred ca realizezi ce consecinte geoploitice ar avea pentru intreaga zona denuntarea acelui tratat care nu mai este valabil? Rusia prin gura lui Putin a declarat ca tratatul a fost bun.
QUOTE
Daca ar afla ca le sprijini, sigur ar incepe demersurile.

Oricum tot acolo se va ajunge, mai devreme sau mai tarziu, pentru ca USA-NATO pune presiune pe Rusia exact in punctele cuprinse in tratatul respectiv.
abis
QUOTE(Marduk @ 30 Jul 2015, 09:59 PM) *
Daca nu mai exista cum de toti semnatarii de atunci, persoane juridice si azi, inca il mai respecta?

Nu inteleg ce vrei sa spui. Ce anume respecta semnatarii de atunci? Chiar nu pricep...

QUOTE
Daca nu mai este valabil de ce-l mai respectam?

Cine il respecta? Pe bune, l-ai citit? Ce anume respectam noi din el din moment ce nici nu suntem semnatari... Ala era un tratat incheiat intre doua tari (Germania si Rusia), Romania nu era parte. Cum sa respecte al treilea o intelegere incheiata intre doi? Este ca si cum eu cu Cla facem o intelegere sa nu ne luam la bataie unul cu altul si zice cineva ca uite, Marduk respecta intelegerea dintre abis si Cla... E absurd.

QUOTE
pactul respectiv este caduc sa luam ce ne-a apartinut inainte de pactul respectiv, simplu nu?

Nu. Citeste pactul ca ti-am indicat unde il gasesti. Scrie acolo ca ti se ia ceva?

QUOTE
Cred ca realizezi ce consecinte geoploitice ar avea pentru intreaga zona denuntarea acelui tratat care nu mai este valabil?

Nu realizez. Hai, spune-mi. Ce consecinte geopolitice ar avea?

QUOTE
Trebuie sa-ti reamintesc din istorie o actiune umanitara a domnitorilor romani care au acceptat pe teritoriul geografic al Romaniei imigranti bulgari care se refugiau de prigoana turceasca si nu numai

Si in contrapartida le-am sterpelit Dobrogea? biggrin.gif

Cand am luat noi teritoriul majoritatea locuitorilor apartineau etniilor turca, tatara, bulgara, araba. Istoric, provincia nu a apartinut decat sporadic Valahiei. Ce am facut noi cu Dobrogea au facut si ucrainienii cu Bugeacul ori cu nordul Bucovinei.

Acum, gata. Am tras linie. Nici Bulgaria nu mai revendica Dobrogea, nici noi nu mai revendicam teritorii de la Ucraina. Nimeni nu mai cere teritorii de la vecini pentru ca numai asa evitam o incaierare generalizata, pentru ca in toata Europa gasesti zone, teritorii, regiuni care, istoric, au apartinut cand unora, cand altora, in care populatia s-a tot schimbat, si nu mai terminam niciodata cu razboaiele pentru teritorii care "au fost ale noastre acum nu stiu cata vreme asa ca trebuie sa le luam inapoi"

QUOTE
Intreb inca odata, pana unde ne putem intoarce in trecut cu aceste probleme? exista un an satbilit de cineva, o entitate suprema care sa ne spuna: "pana la acest an puteti continua sa cereti ce vi se cuvine istoric, geografic, etnografic etc.

Si eu iti raspund inca o data (a cata oara?!) ca nu ne intoarcem in trecut deloc. Pur si simplu nu mai conteaza ce a fost in trecut, trebuie sa ne intelegem unii cu altii de acum inainte.
Marduk
QUOTE(abis @ 30 Jul 2015, 11:21 PM) *
...ce vrei sa spui. Ce anume respecta semnatarii de atunci?...

Granitele trasate prin tratatul respectiv.
QUOTE
...Ce consecinte geopolitice ar avea?

Intreaga "constructie" teritoriala a URSS ar trebui revizuita iar prin aceasta Ucraina ar pierde teritorii in favoarea Ungariei, Romaniei, Poloniei, Slovaciei etc.
QUOTE
Si in contrapartida le-am sterpelit Dobrogea?

Dobrogea a apartinut Imperiului Otoman nu Bulgariei, daca te referi la cele doua judete, pe care le-au primit inapoi, da le-am luat Dobrogea.
QUOTE
...Ce am facut noi cu Dobrogea au facut si ucrainienii cu Bugeacul ori cu nordul Bucovinei.

Cum asa? Le-au dat turcii bulgarilor Dobrogea? cum le-au dat rusii Ucrainei teritoriile respective!!! dar tinutul Herta care nu apare in nici un tratat ce parere ai?
QUOTE
Acum, gata. Am tras linie...

Corect. Cata vreme suntem in UE depinde numai de noi, romanii cum ne pastram identitatea nationala in aceste teritorii, iar pentru asta ar trebui sa luam lectii de la unguri sa macar sa fim atenti la modul in care prcedeaza ungurii.
QUOTE
...eu iti raspund inca o data (a cata oara?!) ca nu ne intoarcem in trecut deloc. Pur si simplu nu mai conteaza ce a fost in trecut, trebuie sa ne intelegem unii cu altii de acum inainte.

De ce am sentimentul ca ori de cate ori cand unii din vecinii nostri "se intorc" in trecut, nimeni nu zice nimic si ori de cate ori romanii zic ceva despre modul in care sunt tratati romanii din afara Romaniei, suntem facuti fascisti, revizionisti etc.
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2015, 12:33 PM) *
Granitele trasate prin tratatul respectiv.

Ti-am dat mura in gura tratatul ala si tu, nimic. Nici macar nu l-ai citit. Ia tu cu copy-paste si pune aici (ca macar asa poate citesti) ce scrie in tratat despre granite si este respectat in ziua de azi. Hai sa vedem daca gasesti. Fac pariu ca nu.

QUOTE
Intreaga "constructie" teritoriala a URSS ar trebui revizuita

URSS nu mai exista. Rusia este statul succesor al URSS in ceea ce priveste drepturile si obligatiile anterioare...

QUOTE
Dobrogea a apartinut Imperiului Otoman nu Bulgariei

Ce spui, Frantz?

Bularia sub Asparuh:



Primul Imperiu Bulgar



Al Doilea Imperiu Bulgar



QUOTE
De ce am sentimentul ca ori de cate ori cand unii din vecinii nostri "se intorc" in trecut, nimeni nu zice nimic

Habar nu am de ce ai tu sentimentul asta. Uite ca nici vecinii nu se intorc in trecut: niciunul dintre vecinii nostri nu are revendicari teritoriale de la Romania. Si nici Romania nu trebuie sa aiba revendicari de la vecini.
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jul 2015, 01:44 PM) *
...Rusia este statul succesor al URSS in ceea ce priveste drepturile si obligatiile anterioare...

Iar Rusia, prin vocea lui Putin spune ca tratatul a fost bun, deci impartirea Poloniei, cedarea Basarabiei si celelalte modificari facute de Stalin, invingator in WW2 sunt si vor ramane valabile.
QUOTE
Ce spui, Frantz?

Intreb din nou, ne raportam in aceste discutii la secolul lui Asparuh? care a luat Dobrogea de la bizantini, asa putem vorbi de posesiunile imperiului vlaho-bulgar.
QUOTE
Habar nu am de ce ai tu sentimentul asta...niciunul dintre vecinii nostri nu are revendicari teritoriale de la Romania...

Da, singurul vecin care n-are revendicari teritoriale de la Romania este Marea Neagra.
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2015, 02:12 PM) *
Iar Rusia, prin vocea lui Putin spune ca tratatul a fost bun, deci impartirea Poloniei, cedarea Basarabiei si celelalte modificari facute de Stalin, invingator in WW2 sunt si vor ramane valabile.

Te rog, te rog frumos, te rog mult, te rog nu mai vorbi despre tratatul ala inainte sa il citesti. Poti sa imi indeplinesti aceasta mica rugaminte?! Da? Se poate?

Daca da, multumesc anticipat.




Acum, dupa ce l-ai citit, lasa naibii pactul ala pentru ca nu el este baza juridica a actualelor granite europene.

QUOTE
Intreb din nou, ne raportam in aceste discutii la secolul lui Asparuh?

Depinde despre ce vorbim. Daca ne referim la granitele actuale, nu are nici o relevanta cui a apartinut un anume teritoriu acum 2000 de ani, acum 1000 de ani, acum 100 de ani. Exact asta voiam sa subliniez ca sa fie clar: nu mai discutam azi despre drepturi asupra unui teritoriu pe baza a ceea ce a fost in trecut. Gata. S-a terminat. Trecutul e trecut, e mort si ingropat. Nu mai conteaza daca Dobrogea a fost candva a Bulgariei sau nu. Nu mai conteaza daca in trecut Ardealul a fost al Ungariei sau nu. Nu mai conteaza daca in trecut Buceagul a fost al Romaniei sau nu. Toate tarile au avut teritorii care la un moment dat au trecut in stapanirea altora. Daca mergem suficient de mult in trecut, toti avem de revendicat cate ceva de la vecini. Asa ca nu ne mai intoarcem deloc in trecut si nimeni nu mai revendica nimic, pentru ca asa ne vom razboi unii cu altii la infinit.

QUOTE
singurul vecin care n-are revendicari teritoriale de la Romania este Marea Neagra

Cine ti-a spus asta te-a mintit. Niciunul dintre vecini nu are revendicari: nici Serbia, nici Republica Moldova, nici Ucraina, nici Ungaria, nici Bulgaria.



Si de fapt, stii ce? Pe alt topic pretindeai ca e mare valoare crestina sa intorci obrazul cand te loveste cineva. Ca e nemaipomenit ca atunci cand cineva iti cere ceva, sa ii dai dublu. Ca daca vrea cineva sa mergi cu el o mila, sa mergi doua. Ca asta vrea Isus de la crestini. Iar cum Romania este tara crestina, de ce ar fi eronat sa intoarca obrazul si sa ofere dublu decat i se cere? Uite-asa, crestineste: Ucraina are jumatate de Bucovina, hai sa i-o dam pe toata. Moldova (tara de acum) are jumatate din fosta provincie Moldova, hai sa o dam pe toata. Daca ne cer ungurii Ardealul, hai sa fim buni crestini si sa il dam si in plus sa le oferim si Banatul, Maramuresul si Oltenia. Daca vor bulgarii Dobrogea, sa le-o dam impreuna cu Baraganul - doar asa este crestineste, sa intorci obrazul si sa oferi dublu decat ti se cere. Sau nu?!

Marduk
QUOTE(abis @ 31 Jul 2015, 02:43 PM) *
...lasa naibii pactul ala pentru ca nu el este baza juridica a actualelor granite europene.

Nu poci moncher, pentru ca acel pact a fost doar inceputul iar dupa victoria aliatilor acestia din dragoste fata de Stalin si URSS le-au dat tot ce-au cerut, iar o parte actualele granite Europene au fost stabilite atunci dupa WW2.
QUOTE
...Nu mai conteaza daca Dobrogea a fost candva a Bulgariei sau nu. Nu mai conteaza daca in trecut Ardealul a fost al Ungariei sau nu. Nu mai conteaza daca in trecut Buceagul a fost al Romaniei sau nu...

Ba conteaza cata vreme Bugecul (Ucraina) si Moldova (Basarabia) nu sunt membre ale UE, cand or fi membre ale UE mai discutam.
QUOTE
...Niciunul dintre vecini nu are revendicari:..nici Ungaria...

Nu te cred.
QUOTE
Si de fapt, stii ce? ...cum Romania este tara crestina, de ce ar fi eronat sa intoarca obrazul si sa ofere dublu... Ucraina are jumatate de Bucovina, hai sa i-o dam pe toata. Moldova (tara de acum) are jumatate din fosta provincie Moldova, hai sa o dam pe toata. Daca ne cer ungurii Ardealul, hai sa fim buni crestini si sa il dam si in plus sa le oferim si Banatul, Maramuresul si Oltenia...

Asta ce este? o fraza din cartea la care lucrezi acum:"Visul unui ateu, convins ca Romania este ireala" rofl.gif Eu propun sa cedam Romania USA, ca sigur n-o sa mai existe nicio pretentie tertoriala.
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2015, 02:56 PM) *
Nu te cred.

Este suficient sa imi arati o singura revendicare teritoriala formulata de vreun vecin la adresa Romaniei ca sa iti dau dreptate. Daca pretinzi ca exista astfel de revendicari, inseamna ca poti sa arati macar una singura.
Marduk
Oficial nu exista, neoficial prin tot felul de partide asociatii si biserici exista.
abis
QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2015, 05:45 PM) *
Oficial nu exista

Deci nu exista.
abis
Ce au mai facut rusii: au incendiat masinile observatorilor OSCE in Donetsk pentru a-i impiedica sa-si desfasoare misiunea. Apoi au lansat un atac cu artilerie de calibru mare, sisteme de rachete, tancuri (arme care nu ar trebui, conform acordurilor de la Minsk, sa fie in prima linie) impotriva trupelor ucrainiene.

Numai ca ucrainienii au rezistat atacului si rusii nu au castigat nimic, dimpotriva, au pierdut teren.

Marduk
QUOTE(abis @ 10 Aug 2015, 06:10 PM) *
...ucrainienii au rezistat atacului si rusii nu au castigat nimic, dimpotriva, au pierdut teren.

Foarte bine, ucrainienii trebuie sa-i oblige pe rusi sa se implice mai mult de partea insurgentilor ucrainieni, pentru a obtine condamnarea internationala a Rusiei si definirea acesteia ca agresor, cu consecintele ce decurg din asta. UE-USA-ONU trebuie sa faca mai mult pentru condamnarea sprijinului acordat de Rusia insurgentilor ucrainieni si nu numai, exista multe alte conflicte care se inscriu in politica Rusiei dupa acelasi tipar. Politicienii si guvernantii rusi sunt dornici sa refaca puterea URSS, ceea ce in opinia mea este o gresala, Rusia trebuie sa-si gaseasca locul in aceasta lume, sa traiasca in prezent nu in trecut.
abis
Militanții așa numitei Republici Populare Luhansk au publicat imagini video din timpul unui asalt eșuat asupra pozițiilor militarilor ucraineni.

Separatiștii, susținuți de două TAB-uri, au lansat un atac asupra pozițiilor militarilor ucraineni. Peste câteva minute în fața lor apare un tanc al Forțelor Armate ale Ucrainei. Insurgenții au deschis focul din lansatoare de grenade asupra tancului, dar toate tentativele de a-l scoate din lupta au fost zadarnice.

Echipajul tancului a reușit să distrugă două TAB-uri, iar insurgenții au fost nevoiți să se retragă.


Diogene
Putin a spus că sancțiunile for ține Rusia în șah maximum până la sfârșitul anului viitor. Alte sancțiuni sunt prea scumpe, cum prea scumpă este ajutorarea întregii Ucraine (scumpe relativ la potențialul actual al Europei occidentale). Deci singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția (Bucovina și Bugeacul) la Europa (adică repararea abuzurilor staliniste), Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc. Prostia se plătește.
abis
A spus Putin chestia asta? Unde? Ca mi-a scapat din vedere declaratia asta... Imi arati, te rog? Unde a propus el impartirea Ucrainei de care vorbesti?

Diogene
Când s-a discutat aderarea Ucrainei la NATO, Putin a spus că Ucraina este formată din teritorii rusești, poloneze și românești. Ceea ce e perfect adevărat, cu precizarea că malorușii au specificatatea lor (ca de-altfel galițeinii și populația din fostele teritorii românești).
abis
Eu te-am rugat sa imi arati unde a declarat Putin ceea ce spuneai tu ca a declarat: singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția la Europa, Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc

Am cautat cu google o astfel de propunere si nu am gasit.

Ma ajuti, te rog?

Multumesc
Marduk
QUOTE(Diogene @ 17 Aug 2015, 05:29 PM) *
... Deci singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția (Bucovina și Bugeacul) la Europa (adică repararea abuzurilor staliniste), Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc...

Vise, moncher, vise de rus beat, nu cred ca Putin a facut afirmatia asta, mai degraba Jirinovsky. Rusii, guvernantii actuali si mjoritatea politicienilor nu vrea ca Rusia sa piarda zona ei de influenta. Verifica pe harta sa vezi ce se intampla acolo unde se intalnesc cele doua sfere de influenta ale Rusiei si ale USA, e pace sau razboi? Eu cred ca Rusia lucreaza la un plan ce are ca scop o preluare a puterii in Ucraina, nu stiu daca o va face politic sau militar, dar ceva se va intampla la Kiev.
Diogene
După ce ziarele germane i-au luat în șuturi pe ucrainieni că nu vor să schimbe constituția în una favorabilă Donbasului, Merkel și Hollande se întâlnesc luni cu Poroshenko. Polonia încearcă să sară în ajutor Kievului (propunând participarea Varșoviei la negocieri), dar nu o bagă nimeni în seamă.
abis
Diogene, daca tot ai aparut... Te rugasem ceva mai sus sa imi arati unde pot citi declaratia lui Putin despre care scriai tu. Unde pot sa vad propunerea pe care a facut-o de a imparti teritoriul Ucrainei (singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția la Europa, Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc)?

Multumesc
Diogene
QUOTE(abis @ 19 Aug 2015, 12:36 PM) *
Diogene, daca tot ai aparut... Te rugasem ceva mai sus sa imi arati unde pot citi declaratia lui Putin despre care scriai tu. Unde pot sa vad propunerea pe care a facut-o de a imparti teritoriul Ucrainei (singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția la Europa, Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc)?

Multumesc

Când voi vedea la tine o singură opinie altfel decât „de la SRI” voi intra în discuție cu tine.
abis
Ti-am pus o intrebare nu am exprimat o opinie. Te-am rugat sa imi arati declaratia lui Putin care spune ce spui tu ca spune ca sa o citesc cu ochii mei si apoi o sa imi exprim opinia. Nu as vrea sa imi formez opinii asa, la a doua mana, ci dupa ce vad exact ce a spus omul ala.

Asadar, poti sa imi indici unde anume pot gasi respectiva afirmatie? Cea cu impartitul Ucrainei?
Marduk
QUOTE(Diogene @ 19 Aug 2015, 01:29 PM) *
...Polonia încearcă să sară în ajutor Kievului (propunând participarea Varșoviei la negocieri), dar nu o bagă nimeni în seamă.

Dupa "ajutorul" dat ultranationalistilor ucrainieni cine sa-i mai asculte pe polonezi. Sa vedem ce pozitie va adopta UE fata de Ungaria, care probabil viseaza, atatata de Moscova, sa imparta Ucraina cu Polonia.
abis
Marduk, uite ceva interesant de citit

http://iwp.org.ua/eng/public/1648.html

Nu iti face griji pentru Polonia, este o tara mult prea importanta pentru Vest pentru a fi lasata de izbeliste.
Diogene
QUOTE(Marduk @ 19 Aug 2015, 04:31 PM) *
Dupa "ajutorul" dat ultranationalistilor ucrainieni cine sa-i mai asculte pe polonezi. Sa vedem ce pozitie va adopta UE fata de Ungaria, care probabil viseaza, atatata de Moscova, sa imparta Ucraina cu Polonia.

Polonia vrea să facă împreună cu Ucraina (Lituania (din zona euro), Letonia(din zona euro), Slovacia(din zona euro), Moldova, Turcia) un nou bloc economic, care ar putea trezi suspiciuni Europei Occidentale. Dar înainte de arăta suspiciuni, Europa Occidentală ar trebui să arate capital.
abis
Diogene,

Informatia asta este din aceeasi sursa ca cea referitoare la propunerea lui Putin de a imparti Ucraina?

Unde pot sa citesc despre ideea Poloniei de a face un astfel de bloc economic? Banuiesc ca in acelasi loc in care pot citi despre propunerea pe care a facut-o Putin de a imparti teritoriul Ucrainei (singura soluție rămâne cea propusă cândva de Putin: Galiția la Europa, Kievul și restul Ucrainei la Rusia sau într-un nou stat rusesc), nu?

Marduk
QUOTE(abis @ 20 Aug 2015, 10:06 AM) *
...Polonia, este o tara mult prea importanta pentru Vest pentru a fi lasata de izbeliste.

Nu pentru Polonia imi fac griji, UE ma preocupa si mai ales modul in care polonezii si ungurii fac politica fata de UE. Ca istoric amator pot sa afirm ca atat polonezii cat si ungurii si-au alocat in istorie o importanta mult mai mare decat ce-a reala, chiar si atunci cand au fost ocupati si-au fost pate a unor imperii cele doua natii au incercat sa-si impuna propria politica.

QUOTE(Diogene @ 20 Aug 2015, 10:47 AM) *
Polonia vrea să facă împreună cu Ucraina (Lituania (din zona euro), Letonia(din zona euro), Slovacia(din zona euro), Moldova, Turcia) un nou bloc economic...

Nu vad in lista Ungaria! Polonezii si ucrainieni poate ca doresc o uniune economica sau "bloc", dar nu eu vad in acest "bloc" tari ca Letonia, Lituania, Slovacia sau Turcia, Moldova este atat de subdezvoltata incat nu-i vad rostul intr-un astfel de "bolc". Dar ce-i cu Turcia? cum si de ce o vezi tu in "blocul" asta?

P.S.
Dar sa discutam mai bine despre Ucraina si modul in care politicienii de la Kiev vor sa implementeze intelegerile de la Minsk. Eu cred ca acesti politicieni, ce-or fi ei, ultranationalisti, nationalisti, provest, proest, nu inteleg ce inseamna sa incerci sa faci propria politica, peste deciziile marilor puteri, pe tema respectiva.
abis
QUOTE(Marduk @ 20 Aug 2015, 11:07 AM) *
Ca istoric amator pot sa afirm ca atat polonezii cat si ungurii si-au alocat in istorie o importanta mult mai mare decat ce-a reala, chiar si atunci cand au fost ocupati si-au fost pate a unor imperii cele doua natii au incercat sa-si impuna propria politica.

Nu e nimic rau in a incerca sa iti impui propria politica, adica propriile interese, atunci cand esti sub ocupatie straina... smile.gif

QUOTE
Polonezii si ucrainieni poate ca doresc o uniune economica sau "bloc", dar nu eu vad in acest "bloc" tari ca Letonia, Lituania, Slovacia sau Turcia, Moldova este atat de subdezvoltata incat nu-i vad rostul intr-un astfel de "bolc"

Eu zic ca, inainte de a lua de buna stirea, hai sa o citim direct de la sursa, ca sa discutam pe ceva concret, nu pe stiri la mana a doua care, cu toata bunavointa, s-ar putea sa nu reflecte corect realitatea... Sa ne indice Diogene unde putem citi despre acest lucru si il comentam.

Pentru ca, din ceea ce stiu eu, Ucraina vrea sa se integreze in UE si nu intr-un bloc economic alternativ. Dar, cine stie, poate informatiile mele nu sunt complete si din acest motiv astept cu interes sa ne indice Diogene sursa afirmatiilor categorice pe care le face.

QUOTE
Dar sa discutam mai bine despre Ucraina si modul in care politicienii de la Kiev vor sa implementeze intelegerile de la Minsk. Eu cred ca acesti politicieni, ce-or fi ei, ultranationalisti, nationalisti, provest, proest, nu inteleg ce inseamna sa incerci sa faci propria politica, peste deciziile marilor puteri, pe tema respectiva.

Nu prea inteleg ce vrei sa spui - ca politicienii ucrainieni ar trebui sa incalce acordurile de la Minsk pentru ca sa incerce sa treaca peste deciziile marilor puteri? Sau ce anume vrei sa zici?
Marduk
QUOTE(abis @ 20 Aug 2015, 11:19 AM) *
Nu e nimic rau in a incerca sa iti impui propria politica...

Nu zic ca e rau, eu ma refer la modul in care incerci sa faci asta, supraestimandu-ti importanta economica, strategica, militara, geopolitica etc. dar mai ales actionand de pe aceasta pozitie.
QUOTE
... Sa ne indice Diogene unde putem citi despre acest lucru si il comentam.

Poate ca este o parere personala. blink.gif
QUOTE
Pentru ca, din ceea ce stiu eu, Ucraina vrea sa se integreze in UE...

Una e sa vrei si alta e sa poti. Poate ca Finlanda si Suedia vor sa se integreze in NATO, dar oare pot face asta?
QUOTE
...ca politicienii ucrainieni ar trebui sa incalce acordurile de la Minsk pentru ca sa incerce sa treaca peste deciziile marilor puteri?...

Sa le puna in aplicare "stricto sensu", nu cum le prinde lor mai bine. Cu siguranta UE-NATO au o limita pana peste care Rusia nu poate sa treaca, or daca Ucraina nu aplica acordurile exact, Rusia o sa reactioneze, aruncand mingea in terenul UE-NATO.
abis
QUOTE(Marduk @ 20 Aug 2015, 11:47 AM) *
Poate ca este o parere personala.

El a prezentat-o ca pe o certitudine, nu ca pe o parere... Daca este doar impresia lui, o sa ne spuna si atunci vom sti cum sa o abordam.

QUOTE
Una e sa vrei si alta e sa poti. Poate ca Finlanda si Suedia vor sa se integreze in NATO, dar oare pot face asta?

Bineinteles. Daca vor depune cerere de aderare, va fi aprobata rapid, banuiesc. Dar si fara aderare oficiala, colaboreaza destul de bine cu NATO, iar agresiunea rusa din Ucraina a fost un factor determinant pentru care cooperarea cu NATO a luat amploare.

De ce crezi tu ca daca ar vrea nu ar putea deveni membre?

QUOTE
Sa le puna in aplicare "stricto sensu", nu cum le prinde lor mai bine

Pai cei care incalca acordurile sunt rusii. Zilnic lanseaza zeci de atacuri impotriva ucrainienilor.

Dar nu inteleg ce vrei sa spui - cum adica trebuie sa respecte pe deplin acordurile ca sa dovedeasca ca fac propria lor politica peste deciziile marilor puteri? Nu este o contradictie aici?
Diogene
Cred că e vorb de dicursul de debut al noului președinte polonez Andrzej Duda. Dețin numi frânturi, am văzut că a vorbit și de extindere grupului de la Vișegrad (Polonia, Cehia și Ungaria) cu țările baltice, pe lângă acel „bloc” pe care l-am amintit.

Polonia este chemată să stopeze noul colonialism în Europa de Est și o va face. Cred că se va împăca și cu Rusia, spre disperarea multora.
abis
Fragmente din acel discurs:

Problema trebuie pusă fără echivoc — avem nevoie de mai multe garanții din partea NATO. Nu numai Polonia are nevoie de acestea, ci întreaga Europă Centrală și de Est, care s-a trezit într-o situație geopolitică complexă. E nevoie de întărirea prezenței NATO în această parte a Europei, inclusiv în țara noastră

Politica externă a țării nu va suferi nicio revoluție, doar unele corectări

'Trebuie să ne preocupăm de unitatea UE și de faptul de a se ține cont de interesele noastre în cadrul ei


Mi-e greu sa cred intr-o impacare istorica cu Rusia in timp ce Polonia cere trupe NATO mai multe pe propriul teritoriu si in intreaga regiune. La fel, mi-e greu sa cred ca pledeaza in acelasi timp pentru unitatea UE dar si pentru crearea unor alternative la UE.



Marduk
QUOTE(abis @ 20 Aug 2015, 11:57 AM) *
...Daca vor depune cerere de aderare, va fi aprobata rapid, banuiesc...

Banuiala nu-i totuna cu realitatea.
QUOTE
De ce crezi tu ca daca ar vrea nu ar putea deveni membre?

Uite asa cred eu, mai ales daca ma gandesc ca suedezii n-au mai participat la nici un razboi dupa batalia de la Poltava, iar finlandezii au invatat intre timp sa faca vodca mai buna ca a rusilor.
QUOTE
Pai cei care incalca acordurile sunt rusii...

Insurgentii rusi, cetateni ucrainieni, sprijiniti de militari rusi aflati in concediu sau pensionati. ohyeah.gif
QUOTE
...ce vrei sa spui - cum adica trebuie sa respecte pe deplin acordurile...

Adica sa treaca de indata la aplicarea prevederilor acordului de la Minsk, pentru a nu da Rusiei posibilitatea sa riposteze.
QUOTE(Diogene @ 20 Aug 2015, 12:31 PM) *
...a vorbit și de extindere grupului de la Vișegrad (Polonia, Cehia și Ungaria) cu țările baltice, pe lângă acel „bloc”.

Este oarece adevar in aceasta dorinta, polonezul stie ce vrea, dar sa vedem ce zice CE. Nivelul industrial, productivitatea, tehnologia, comertul etc. existent in acestea tari foste membre ale pactului de la Varsovia sau URSS, nu sunt la nivelul tarilor occidentale, deci nu pot intra in competitie directa cu produsele de acelasi tip din vestul Europei. De fapt acest grup de la Visegrad, cauta sa supravietuiasca presiunilor vestice, pana cand vor atinge acelasi nivel, sau vor da faliment, coplesiti fiind de produsele occidentale. Grupul asta eu il vad ca o piata de cartier, in care urmeaza sa se deschida un supermarket din Germania, Franta sau UK. Totusi nu pot sa nu admir incercarea polonezilor, mai ales ca am observat ca i-ai adaugat si pe ungurii, acum inteleg perfect acest "joc", mai putin participarea tarilor baltice care inca sunt dependente de comertul cu rusii.
QUOTE
Polonia este chemată să stopeze noul colonialism în Europa de Est și o va face.

Cum o va face, apropiindu-se de Rusia? cam cum a facut Ungaria? care si ea lupta impotriva acestui colonialism!! Sa vedem daca ai dreptate, in fond sunt doua optiuni, "colonialismul" UE sau dictatura (democratia autentica) FR.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.