Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 1 Aug 2014, 11:40 AM) *
Nu intelegi deoarece tu consideri Rusia o tara nesemnificativa de tipul Romaniei

Adica? Eu consider Rusia o tara ca oricare alta tara, cu aceleasi drepturi si cu aceleasi obligatii pe care le are orice alt stat al lumii. Este ceva gresit in asta?
QUOTE
Nu intelegi ca Rusia nu va ceda niciodata, ca Rusia poate merge mult mai departe decat este dispusa vreodata sa mearga SUA ?!

Ce anume nu va ceda?!
QUOTE
Chiar nu pricepi ca aceste sanctiuni preseaza enorm Rusia, dar nu in sensul in care se gandeste, ci ele scot Rusia din sarite pana va ataca pe fata nu doar Ucraina, dar in doua zile va sterge de pe harta si Rep. Moldova si va sfida poate chiar si Polonia si Romania

Nu, nu pricep. smile.gif
Nu cred ca Rusia va ataca pe fata Ucraina, adica nu mai mult ca pana acum. Sunt luni de zile de cand are masate trupe importante la granita, nu a atacat cand Ucraina era slaba, cu militarii demoralizati si prost inarmati, acum este invers; daca ar ataca Ucraina si-ar rupe dintii. Nu o va face. Cu atat mai mult nu va indrazni sa atace un stat membru NATO.
QUOTE
Un mare oficial britanic tocmai a spus astazi ca NATO nu este pregatit sa-si apere membrii in cazul unei invazii rusesti

Nu este "un mare oficial britanic" ci un raport parlamentar.
Care nu spune doar ca NATO nu este pregatit pentru genul acesta de razboi pe care il poarta Moscova, ci recomanda ca acest tip de actiuni purtate mai nou de rusi sa fie inscrise in Tratatul NATO iar pregatirile sa fie accelerate.

Citez: "Alianţa Nord-Atlantică nu a considerat Rusia un adversar sau o ameninţare teritorială potenţială faţă de vreunu dintre membrii săi în ultimii 20 de ani. Ea este obligată de-acum să facă acest lucru, din cauza acţiunilor recente ale Rusiei" - deci raportul nu este unul defetist, ci unul care indeamna la actiune concreta si rapida.

QUOTE
Mai pe scurt daca Rusia ar ataca Polonia si Romania atunci NATO ar sta cu bratele incrucisate mizand mai mult pe negocieri diplomatice

Exista riscul ca Rusia sa atace Polonia si Romania?

Cla, marduk, dandanescu si gigip ti-ar spune ca visezi, rusii nu isi ataca vecinii niciodata, ei sunt "baietii buni" in povestea asta. laugh.gif




PS: E randul Japoniei



PPS: Marduk, de asta ce zici?
http://deschide.md/ro/news/externe/3732/(V...ul-Ucrainei.htm
turbo trabant
Debitati niste tampenii propagandistice inghitite pe nerasuflat si nimerite de pe goagal cu o viteza ce depaseste si pe cea a luminii ( aluzie la ce a spus odata Albert).

Trebuie schimbati moderatorii ca sa va injurati in voie pentru un razboi civil care nu va lasa sa dormiti intrucat va deranjeaza prejudecatile.
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Aug 2014, 11:55 AM) *
..."un mare oficial britanic" ci un raport parlamentar. Care nu spune doar ca NATO nu este pregatit pentru genul acesta de razboi pe care il poarta Moscova, ci recomanda ca acest tip de actiuni purtate mai nou de rusi sa fie inscrise in Tratatul NATO iar pregatirile sa fie accelerate.

Da ce credeai ca NATO e cine stie ce forta? de ce crezi c-am deschis eu un topic pe tema asta? Intr-o prima faza a unui ipotetic atac al Rusiei e clar ca ncio tara dintre cele nou intrate in NATO nu va face fata atacului. NATO este in momentul de fata ca un boxer ce trebuie sa se trezeasca din pumni, altfel pierde partida.
QUOTE
Exista riscul ca Rusia sa atace Polonia si Romania?

Da, acest risc exista cata vreme cele doua tari gazduiesc pe teritoriul lor baze USA-NATO, iar eu ca "analist amator" n-as putea sa-i acuz pe rusi daca fac asta, ca roman, e alta discutie .....................
QUOTE
... marduk...si .... ti-ar spune ca visezi, rusii nu isi ataca vecinii niciodata, ei sunt "baietii buni" in povestea asta.

Nu am afirmat niciodat ca rusii ar fi "baieti buni", mai ales cu romanii, rusii sunt la fel ca orice alt mare popor, imperiu vecin cu Romania, au interese pe care le urmaresc indiferent ce ar face romanii, dar nici cu romanii nu mi-e rusine s-au descurcat intodeauna bine cu rusii.

QUOTE(turbo trabant @ 1 Aug 2014, 03:20 PM) *
Debitati niste tampenii propagandistice inghitite pe nerasuflat....Trebuie schimbati moderatorii ca sa va injurati in voie....intrucat va deranjeaza prejudecatile.

Corect, in aceste zile asistam la un razboi informational, n-ar trebui sa "punem botul" la orice informatie, de oriunde ar veni aceasta.
cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 1 Aug 2014, 11:55 AM) *
Adica? Eu consider Rusia o tara ca oricare alta tara, cu aceleasi drepturi si cu aceleasi obligatii pe care le are orice alt stat al lumii. Este ceva gresit in asta?

Ce anume nu va ceda?!

Nu, nu pricep. smile.gif
Nu cred ca Rusia va ataca pe fata Ucraina, adica nu mai mult ca pana acum. Sunt luni de zile de cand are masate trupe importante la granita, nu a atacat cand Ucraina era slaba, cu militarii demoralizati si prost inarmati, acum este invers; daca ar ataca Ucraina si-ar rupe dintii. Nu o va face. Cu atat mai mult nu va indrazni sa atace un stat membru NATO.

Nu este "un mare oficial britanic" ci un raport parlamentar.
Care nu spune doar ca NATO nu este pregatit pentru genul acesta de razboi pe care il poarta Moscova, ci recomanda ca acest tip de actiuni purtate mai nou de rusi sa fie inscrise in Tratatul NATO iar pregatirile sa fie accelerate.

Citez: "Alianţa Nord-Atlantică nu a considerat Rusia un adversar sau o ameninţare teritorială potenţială faţă de vreunu dintre membrii săi în ultimii 20 de ani. Ea este obligată de-acum să facă acest lucru, din cauza acţiunilor recente ale Rusiei" - deci raportul nu este unul defetist, ci unul care indeamna la actiune concreta si rapida.
Exista riscul ca Rusia sa atace Polonia si Romania?

Cla, marduk, dandanescu si gigip ti-ar spune ca visezi, rusii nu isi ataca vecinii niciodata, ei sunt "baietii buni" in povestea asta. laugh.gif
PS: E randul Japoniei
PPS: Marduk, de asta ce zici?
http://deschide.md/ro/news/externe/3732/(V...ul-Ucrainei.htm



Ca sa intelegi ce nu intelegi am sa-ti servesc din propriul meniu: "Nu, nu pricep ce vrei sa spui"! rolleyes.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 1 Aug 2014, 08:46 PM) *
Da ce credeai ca NATO e cine stie ce forta?

Este, cum sa nu fie. Este cea mai puternica forta militara a planetei.
QUOTE
Intr-o prima faza a unui ipotetic atac al Rusiei e clar ca ncio tara dintre cele nou intrate in NATO nu va face fata atacului.

Bineinteles. Si nici dintre cele mai vechi. Nicio tara de pe continent nu ar face fata de una singura unui atac rusesc. Nici in prima faza, nici intr-o faya ulterioara.
QUOTE
acest risc exista cata vreme cele doua tari gazduiesc pe teritoriul lor baze USA-NATO, iar eu ca "analist amator" n-as putea sa-i acuz pe rusi daca fac asta

Adica tu nu ai acuza Rusia daca ar lansa un atac asupra (sa zicem) Poloniei, Lituaniei sau Estoniei? Ti s-ar parea normal, firesc, justificat sa faca asta?
Pot sa te intreb de ce?



QUOTE(cyber-sapiens)
Ca sa intelegi ce nu intelegi am sa-ti servesc din propriul meniu: "Nu, nu pricep ce vrei sa spui"!

Te sfatuiesc in cazul asta sa renunti la "sapiens" din nick laugh.gif

La intrebarea ta "nu pricepi ca sanctiunile astea preseaza Rusia sa atace in doua zile pe nu stiu cine" nu stiu ce alt raspuns voiai: pur si simplu nu se va intampla asta. Ai sa vezi.
abis
Nu mai stiu cine vorbea mai demult pe aici despre "politica dublului standard"

Imi pare rau, nu mai tin minte persoana.

Acum, rusii au ocazia sa le arate ucrainienilor cum trebuie sa se comporte cu cei care doresc autonomie. Ucrainienii sa caste bine ochii si cum procedeaza rusii, asa sa faca si ei. Sunt convins ca Moscova trateaza situatia dupa cele mai inalte standarde, in deplina intelegere a aspiratiilor acelor oameni, si cum fac rusii, asa trebuie sa faca toate tarile cand minoritarii rusi vor cere autonomie

http://www.romanialibera.ro/actualitate/in...tismului-345134
gigip
QUOTE(abis @ 4 Aug 2014, 12:23 AM) *
Nu mai stiu cine vorbea mai demult pe aici despre "politica dublului standard"

Tinerii romani din Ucraina nu vor sa moara pentru războiul altora! Deschideti granitele Romaniei si Republicii Moldova pentru a primi acesti tineri! Acesti tineri trebuie trimisi la studii, nu la moarte! Destul au murit romanii secole la rand in primele randuri ale razboaielor, ba pentru turci, ba pentru rusi, polonezi, unguri, habsburgi, austro-ungari sau alte natii!

Cele două State Românești, România și Republica Moldova, trebuie sa se implice activ și fără echivoc în salvarea tinerilor etnici români de la moartea sigura spre care sunt trimiși.

Pana se linistesc apele in Ucraina, tinerii romani care au primit ordine de mobilizare pentru a merge intr-un razboi care nu-i al lor, trebuie trimisi in Romania sau in Republica Moldova. In timp ce tinerii ucraineni care au fugit din estul Ucrainei in vestul acesti tari au regim de refugiati, tinerii romani primesc ordine de mobilizare!

Cu alte cuvinte se doreste ca romanii sa moara iarasi in primele randuri ale razboiului, asa cum au murit nenumarati tineri de origine romana, trimisi fortat pe timpul URSS-ului sa lupte intr-un razboi inutil, in Afganistan. Pe atunci nu era saptamana in care sa nu se intoarca sicrie cu soldati de origine romana ucisi in Afganistan.

Nu ajunge cat sange romanesc s-a jertfit din cauza ciumei rosii numite URSS? Nu ajunge cati romani au fost ucisi cu sange rece la Fantana Alba? Lansam un apel autoritatilor din Romania si Republica Moldova: deschideti granitele si primiti tinerii romanii ce nu merita sa moara in razboiul altora!

In istorie au fost cazuri paradoxale cand romani basarabeni au fost recrutati cu forta ca sa serveasca drept carne de tun pentru URSS si au ajuns sa lupte atat pe frontul est, in Crimeea, Caucaz sau Stalingrad cat si in vest, participand la atacul Berlinului.

Ajunge cat sange romanesc s-a varsat pentru ciuma rosie reprezentata de URSS si de tarile mostenitoare ale acestuia! Romanii din Ucraina trebuie ajutati sa nu se transforme in victimele unui razboi strain de interesele lor! Daca pana acum, minoritatea romaneasca din Ucraina a fost lipsita de orice drepturi pentru ce ar onora numai obligatiile?

Preluare RBN!
abis
Daca (sa presupunem) ar izbucni un razboi intre Romania si Ungaria, Ungaria ar invada Romania, atunci cetatenii romani de alte etnii - tigani, evrei, germani, lipoveni, ucrainieni, ceangai, polonezi, bulgari si toti ceilalti - ar trebui sa spuna "este o problema intre romani si unguri, pe noi nu ne intereseaza, nu mergem la razboi, sa mearga doar romanii"?
gigip
QUOTE(abis @ 4 Aug 2014, 11:52 AM) *
Daca (sa presupunem) ar izbucni un razboi intre Romania si Ungaria, Ungaria ar invada Romania, atunci cetatenii romani de alte etnii - tigani, evrei, germani, lipoveni, ucrainieni, ceangai, polonezi, bulgari si toti ceilalti - ar trebui sa spuna "este o problema intre romani si unguri, pe noi nu ne intereseaza, nu mergem la razboi, sa mearga doar romanii"?

"Egzista",doua probleme: 1-Numai niste minti bolnave ar duce la razboi intre Ungaria si Romania;2-In Ucraina nu exista razboi intre Ucraina si Rusia ci masacrarea terorista a PROPRIILOR CETATENI,civili,de catre armata ucraineana! Nu Rusia a declansat lovitura de stat de pe Maidan,nu armata rusa UCIDE UCRAINIENII! Ce au facut dobitocii de pe Maidan(platiti cu milioane de dolari de catre SUA-CIA) se numeste tradarea tarii,declansarea razboiului civil si dezmembrarea inevitabila a Ucrainei!
abis
Eu nu zic ca este posibil ori probabil un razboi acum intre Romania si Ungaria... Te intrebam asa, teoretic.

Dar hai sa o luam practic, nu teoretic. Acum 100 de ani a izbucnit primul razboi mondial. Dupa doi ani de neutralitate, trupele romane au intrat in lupta impotriva Austro-Ungariei. Cetatenii romani de alte etnii - tigani, evrei si toti ceilalti care mai erau pe vremea aceea, ca nu-i stiu pe toti - ar fi trebuit sa spuna "este o problema intre romani si unguri, pe noi nu ne intereseaza, nu mergem la razboi, sa mearga doar romanii"? Asa au facut?

In Ucraina exista, din pacate, un razboi intre separatisti sustinuti cu arme, bani si oameni de catre Rusia si autoritatile legale. Dar daca vrei, uite, reformulam intrebarea de mai sus ca sa semene situatia si mai mult cu cea din Ucraina.

In 1924 la Tatar-Bunar a izbucnit o rebeliune a unor localnici care solicitau ca regiunea lor sa iasa din componenta Romaniei si sa adere la URSS. Localitatea și împrejurimile erau zone cu o populație românească minoritară, aici locuind în principal alte grupuri etnice. Cam ca in cazul estului Ucrainei.
Dupa ce localnicii, sprijiniti de peste Nistru exact asa cum sunt astazi sprijiniti separatistii din estul Ucrainei, au ocupat cateva cladiri oficiale, trupele romane au intrat in actiune impotriva separatistilor. Cetatenii romani de alte etnii - tigani, evrei si toti ceilalti care mai erau pe vremea aceea - ar fi trebuit sa spuna "este o problema a romanilor, pe noi nu ne intereseaza, nu mergem la lupta, sa mearga impotriva separatistilor doar romanii"? Asa au facut?
Diogene
Românii din Ucraina au votat cu Yanukovich, pentru că voiau protecția valorilor lor locale, regionale, românești. Au fost dezamăgiți de respectivul președinte, dar asta nu înseamnă că acuma îmbrățișează fascismul naționalist ucrainean care anulează pe calea armelor specificul din fiecare regiune.

În mod normal ei ar trebui să se alieze cu rușii. Cred că asta vor face dacă Rusia invadează Ucraina. Este posibil ca Moscova să dea drept de despărțire Bucovinei de Nord și Bugeacului, pentru a influența România desigur, dar în interesul românilor și bulgarilor din respectivele regiuni.
abis
QUOTE(Diogene @ 4 Aug 2014, 04:12 PM) *
fascismul naționalist ucrainean care anulează pe calea armelor specificul din fiecare regiune

Ce anume te face sa crezi ca guvernantii de la Kiev sunt fascisti?

Care este "specificul" regiunilor in care au loc confruntari si pe care acest guvern ucrainian vrea sa il anuleze?
cyber-sapiens
QUOTE(Diogene @ 4 Aug 2014, 04:12 PM) *
Românii din Ucraina au votat cu Yanukovich, pentru că voiau protecția valorilor lor locale, regionale, românești. Au fost dezamăgiți de respectivul președinte, dar asta nu înseamnă că acuma îmbrățișează fascismul naționalist ucrainean care anulează pe calea armelor specificul din fiecare regiune.

În mod normal ei ar trebui să se alieze cu rușii. Cred că asta vor face dacă Rusia invadează Ucraina. Este posibil ca Moscova să dea drept de despărțire Bucovinei de Nord și Bugeacului, pentru a influența România desigur, dar în interesul românilor și bulgarilor din respectivele regiuni.


Romanii au tendinta de a sfida valoarea culturii, de aceea in Rep. Moldova doar 1% sau declarat romani in 2004 fata de 73% moldoveni, dupa cum si romanii din Serbia au luat-o ca si moldovenii pe aratura, de exemplu in 1963 aproape toti romanii din Serbia se declarau romani si doar o mica parte vlahi, la ora actuala doar cateva mici comunityati banatenesti din Voivodina se declara romani, in timp ce majoritatea romanilor timoceni, grosul romanitatii din Serbia se declara vlahi !!!

Ce pretentii mai poti avea de la niste oameni care prefera sa se identifice cu niste fosile vii de tipul vlahilor, moldovenilor, dacilor si picpalacilor neintelegand faptul ca dincolo de alegerea facila pe care o fac aceasta le genereaza un viitor posibil.

Acestia nu inteleg ca Romania se va satura de ei, ca Romania nu mai are nevoie si de alte minoritati chiar vorbitoare de limba romana ce actioneaza divergent.

Acestia nu inteleg ca lumea ii priveste asemenea unor fosile vii a caror loc este in muzeu si nu in lumea moderna, iar micimea lor ii face fragili in fata oricarei natiuni vecine in fata carei ambitii nu pot face mai nimic.

Ca sa fiu mai clar, daca esti vlah atunci Romania nu te mai poate proteja, la fel daca esti moldovean, in cazul Rep. Moldova stau ca si gaina in asteptarea taietorului rusesc sau ucrainean sau gagauzo-rus.

In Bucovina de asemenea sunt romani doar hertenii, in timp ce aceia din Bucovina de nord s-au trecut in recensamant drept moldoveni.

Acum si nord-bucovinenii se plang ca-i extermina ucrainenii prin mobilizare selectiva la Donetk.

Aceste popoare fictive moldovenesc si vlah sunt incapabile la nivel de indivizi sa citeasca date obiective de pe Wikipedia, altfel ar fi vazut ca in Austro-Ungaria erau romani si nici picior de moldovean bucovinean, idem in Romania Mare sau in censul I. Tarist existau doar romani si nici macar vreo minoritate moldoveneasca.

Eu nu le pot tine partea acestor oameni care in plina democratie se declara cu bunastiinta altceva decat romani, de exemplu vlahi, moldoveni, makidoni, ...
abis
Harta Ucrainei - cu rosu este zona in care sunt lupte.

Marduk
QUOTE(abis @ 3 Aug 2014, 10:32 PM) *
...Este cea mai puternica forta militara a planetei.

Una dintre fortele cele mai puternice.
QUOTE
...Nicio tara de pe continent nu ar face fata de una singura unui atac rusesc. Nici in prima faza, nici intr-o faya ulterioara.

Germania? UK? Franta?
QUOTE
Adica tu nu ai acuza Rusia daca ar lansa un atac...

Eu as acuza Rusia de orice atac asupra unei alte tari, inclusiv asupra Ucrainei sau Moldovei, dar privind lucrurile d.p.d.v strict rusesc acest atac ar fi justificat. Rusia ca si USA are nevoie de o zona tampon, o zona in care sa se simta in siguranta in fata unui atac inamic, sau din partea "partenerilor" de afaceri. USA-NATO s-a apropiat amenintator de granitele Rusiei, in aceste conditii eu gasesc fireasca reactia Moscovei, la fel ar fi reactionat orice alta tara de pe aceasta planeta.
abis
QUOTE(Marduk @ 5 Aug 2014, 04:05 PM) *
Germania? UK? Franta?

Singure, daca s-ar confrunta cu Rusia, nu ar avea nicio sansa. Noroc ca nu au granita comuna. wink.gif

QUOTE
Rusia ca si USA are nevoie...

De ce nu putem vorbi separat despre cele doua state? Actiunile Moscovei nu au nici o legatura cu cele americane.

QUOTE
USA-NATO s-a apropiat amenintator de granitele Rusiei, in aceste conditii eu gasesc fireasca reactia Moscovei, la fel ar fi reactionat orice alta tara de pe aceasta planeta

Nu cred. Da-mi un exemplu de alta tara care a atacat un vecin pentru ca banuia ca acel vecin ar putea intra intr-o alianta in care nu putea intra pentru ca nu-i permite constitutia smile.gif

(constitutia Ucrainei prevede in mod expres neutralitatea fata de orice alianta militara)
cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 5 Aug 2014, 04:47 PM) *
Singure, daca s-ar confrunta cu Rusia, nu ar avea nicio sansa. Noroc ca nu au granita comuna. wink.gif
De ce nu putem vorbi separat despre cele doua state? Actiunile Moscovei nu au nici o legatura cu cele americane.
Nu cred. Da-mi un exemplu de alta tara care a atacat un vecin pentru ca banuia ca acel vecin ar putea intra intr-o alianta in care nu putea intra pentru ca nu-i permite constitutia smile.gif

(constitutia Ucrainei prevede in mod expres neutralitatea fata de orice alianta militara)


Anglia si Franta sunt puteri nucleare avand mari pamanturi /comunitati" peste mari plus armate moderne bine inarmate si trupe de elita gen legiunea straina / legiunea franceza/ SEAL, ...

Germania nu este o putere nucleara, nu are submarine nucleare, nici o flota militara, dar compenseaza cu o populatie aproape egala cu cea a Federatiei Ruse.

Prin urmare cele trei natiuni nu sunt vulnerabile din start in fata Rusiei in eventualitatea unui razboi chiar si daca SUA nu ar fi existat.

UK-Comonwealt si-a incetat existenta ca cea mai mare putere mondiala prin anii 70-80 lasand acest rol in seama dornicei SUA ca deh britanicii au mai facut economie la armament si le-au ramas mai multi bani pentru altele.
cyber-sapiens
QUOTE(Marduk @ 5 Aug 2014, 04:05 PM) *
Una dintre fortele cele mai puternice.

Germania? UK? Franta?

Eu as acuza Rusia de orice atac asupra unei alte tari, inclusiv asupra Ucrainei sau Moldovei, dar privind lucrurile d.p.d.v strict rusesc acest atac ar fi justificat. Rusia ca si USA are nevoie de o zona tampon, o zona in care sa se simta in siguranta in fata unui atac inamic, sau din partea "partenerilor" de afaceri. USA-NATO s-a apropiat amenintator de granitele Rusiei, in aceste conditii eu gasesc fireasca reactia Moscovei, la fel ar fi reactionat orice alta tara de pe aceasta planeta.


Nu-i inteleg pe naivii care nu cunosc istoria, au impresia ca tarile ex-sovietice sunt tari de sine statatoare.

Mai fratilor treziti-va, nu vedeti ca nu s-au intors fostele teritorii rapite de Rusia /URSS spre tari cu vechime? ... nici macar Rep. Moldova nu ne-a fost returnata, nici macar Ismail, Bolgrad, Cahul sau Herta!
Nici Poloniei nu i-a fost dat nimic inapoi.

Eu zic ca cei care au impresia ca tarile ex sovietice pot fi puse la egalitate cu tari vechi si independente, mai au de invatat istorie.

Nu zic ca Romania este in deplina siguranta, doar ca "Batalia pentru Romania" este pe termen lung cel putin 20 de ani de acum incolo, pe cand statalitatea statelor ex-sovietice este in plop.

ASSRM a stat in componeta Rep. Moldova dupa ruperea de URSS doar 1-2 ani, Belarusul a fost oarecum independent doar intre 1992-1996, Georgia, ..., Ucraina si Crimeea ...

Crimeea a fost parte a Ucrainei cat de cat independente cca. 1-2 ani, ...
abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 5 Aug 2014, 10:19 PM) *
Anglia si Franta sunt puteri nucleare avand mari pamanturi /comunitati" peste mari plus armate moderne bine inarmate si trupe de elita gen legiunea straina / legiunea franceza/ SEAL

Germania nu este o putere nucleara, nu are submarine nucleare, nici o flota militara, dar compenseaza cu o populatie aproape egala cu cea a Federatiei Ruse.

Seal e americana.
Legiunea Straina are vreo 7-8.000 de oameni.
Puterea nucleara a UK sau a Frantei este nesemnificativa - si oricum razboiul nu se poarta cu arme nucleare, nimeni nu risca sa traga primul cu asa ceva.
Populatia Germaniei este aproape jumatate din cea a Rusiei (pe bune, nu te simti penibil sa dai altora lectii?)

Intr-un conflit 1 la 1, oricare stat european (includem aici Franta, Germania, Marea Britanie si pe cine mai vrei tu) nu poate tine piept Rusiei.
Uite aici un instrument cu care poti compara oricare doua tari:

http://www.globalfirepower.com/countries-comparison.asp

QUOTE
Nu-i inteleg pe naivii care nu cunosc istoria, au impresia ca tarile ex-sovietice sunt tari de sine statatoare

Unele nu sunt (Belarus de pilda), altele au incercat dar rusii au intervenit (Georgia de pilda), altele au reusit (balticii de pilda)

QUOTE
nici macar Rep. Moldova nu ne-a fost returnata

De cine? Cine ar trebui sa iti returneze Moldova si de ce?! Unde scrie, in ce tratat, ca trebuie sa iti returneze cineva ceva?!
abis
Liderul minerilor din Donbass, Nicholay Volânko, spune într-un interviu pentru DW că cei mai mulți mineri nu au aderat la cauza separatiștilor.

DW: Separatiștii se asteaptau ca de partea lor sa vina majoritaea minerilor. Așteptările lor au fost îndeplinite?

Nicholay Volânkol: Pot să spun că printre minerii din Donbass sunt mulți cei care au plecat în armata ucraineană să lupte împotriva separatiștilor. În plus, în regiunile Donețk și Lugansk au loc mișcari de partizani, ai cărei membri se opun separatiștilor. Multi mineri fac parte din aceste detasamente de partizani, despre modul în care există şi luptă, eu nu pot vorbi. Ce pot să spun este ca cei care doresc să lupte pentru Ucraina sunt mai multi. Înainte oamenii spuneau vom trai şi vom vedea. Acum, ca au văzut ce fel de oameni sunt separatiștii, vor să se termine cât mai repede. Și am o mulțime de exemple de mineri inscrisi voluntari in armata. Deși, desigur, exista și minerii care au intrat în rândurile rebelilor. De exemplu, la mina la care lucrez, care are aproximativ 2.000 de oameni, doar vreo 20-30 s-au inscris in randurile separatistilor....

continuarea aici
cyber-sapiens
1.) trupele de elita din marina britanica, cauta tu despre ele.
2.) Nici macar o singura bomba nucleara nu este nesimnificativa de aceea puterile nucleare nu se ataca reciproc, dar tu bineinteles inca nu intelegi acest fapt.
3.)
Native speakers
Standard German: 90 million (2010)[1]
all varieties of German: 120 million (1990–2005)

Germania si Austria (~90 mil.)

Rusia: 143,800,000 plus Belarus (cca. 10 mil), plus Kazahstan (~20 mil.)

Russian Total population
133–150 million (2003)

Russia: 111,016,896[2]
(census, 2010)

Ukraine 8,334,141 (census, 2001)[3]
Kazakhstan 3,793,764 (census, 2009)[4]
United States
(Russian ancestry) 3,072,756 (census, 2009)[5]
Uzbekistan 1,199,015 (estimate, 2000)[6]
Belarus 785,084 (census, 2009)[7]
Latvia 520,136 (census, 2014)[8]
Canada
(Russian ancestry) 550,520 (census, 2011)[9]
Kyrgyzstan 419,600 (census, 2009)[10]
Moldova 369,488 (census, 2004)[11]
Estonia 324,431 (2013)[12]
Turkmenistan 297,319 (census, 2000)[13]
Brazil
(Russian ancestry) 200,000[14]
Germany
(Russian citizens) 195,310 (estimate, 2011)[15]
Lithuania 174,900 (census, 2009)[16]
Azerbaijan 119,300 (census, 2009)[17]
France
(Country of birth) 115,000 (census, 2007)[18]
Argentina
(immigrants between 1895 and 1946 ) 114,303[19]
Georgia 91,091 (census, 2002)[20][21]
Tajikistan 68,200 (census, 2000)[22]
Australia 67,055 (census, 2006)[23]
Finland
(Russian speakers) 66,379 (estimate, 2013)[24]
Turkey
(Russian ancestry) 50,000[25]
United Kingdom
(Russian citizens) 35,172 (2011)[26]
Venezuela 34,600[27]
Romania
(Lipovans) 36,397 (census, 2002)[28]
Czech Republic 31,941 (estimate, 2010)[29]
Italy
(Russian citizens) 25,786 (2009)[30]
Greece
(Russian citizens) 18,219 (census, 2001)[31]
United Arab Emirates 18,000


4.) Tocmai ca si Finlanda "a tinut piept" Rusiei, asta nu inseamna ca a castigat vreodata razboiul ci doar ca nu a putut fi cucerita, dar ...
5.) Tarile baltice nu au apartinut Rusiei ci cam adversarilor Rusiei, iar Finlanda si-a croit singura drumul in timp ce Lituania si Letonia au o cultura net superioara rusilor si doar daca ne gandim la catolicism, cruciadele comonwealtului polono-lituanian si imperiul lor intins, practic Rusia este o prezenta relativ recenta la M. Baltica, daca ne gandim ca o parte a Lituaniei a stat in cadrul Poloniei pana in 1945.

6.) Nu scrie nicaieri ca ar trebui retrocedate teritorile romanesti inapoi, dar cu atat mai mult nu scrie nicaieri ca teritorile Rusiei gen Ucraina, Georgia, Belarus, kazahstan, Moldova, ... au si vor avea o veritabila autonomie fata de Rusia.
Tu o sa-mi vi cu chestii gen Rusia a recunoscut independenta Ucrainei, s.a.m.d, dar tot eu iti spun ca la acel moment Ucraina era condusa de rusi si se afla in plin proces de rusificare. La fel de bine Rusia a inghitit Belarus, a dus la gura Kazahstanul, a spart Georgia, Ucraina, ...
cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 6 Aug 2014, 02:12 PM) *
Liderul minerilor din Donbass, Nicholay Volânko, spune într-un interviu pentru DW că cei mai mulți mineri nu au aderat la cauza separatiștilor.

DW: Separatiștii se asteaptau ca de partea lor sa vina majoritaea minerilor. Așteptările lor au fost îndeplinite?

Nicholay Volânkol: Pot să spun că printre minerii din Donbass sunt mulți cei care au plecat în armata ucraineană să lupte împotriva separatiștilor. În plus, în regiunile Donețk și Lugansk au loc mișcari de partizani, ai cărei membri se opun separatiștilor. Multi mineri fac parte din aceste detasamente de partizani, despre modul în care există şi luptă, eu nu pot vorbi. Ce pot să spun este ca cei care doresc să lupte pentru Ucraina sunt mai multi. Înainte oamenii spuneau vom trai şi vom vedea. Acum, ca au văzut ce fel de oameni sunt separatiștii, vor să se termine cât mai repede. Și am o mulțime de exemple de mineri inscrisi voluntari in armata. Deși, desigur, exista și minerii care au intrat în rândurile rebelilor. De exemplu, la mina la care lucrez, care are aproximativ 2.000 de oameni, doar vreo 20-30 s-au inscris in randurile separatistilor....

continuarea aici


Toate acestea nu valoreaza nici cat o ceapa degerata, sunt speculatii ale unora si altora, dar iti dai seama ca nu ar conta nici daca ar fi adevarate deoarece ucraina depinde economic aproape complet de Rusia-Belarus.

Sa vedem cand vor aduce americanii gaz Ucrainei, sau cand produsele ucrainene vor fi acceptate in SUA-UE sau Polonia, ...

Ucraina este o tara retrograda, inapoiata cultural si economic.

Ucraina a pierdut mereu timp pretios.


Daca eu "as fi fost Ucraina", atunci stiind ca doresc sa ma rup de Rusia as fi luat urmatoarele masuri:

As fi consolidat relatile cu Romania prin cedarea Hertei, faceam Cernautiul oras de frontiera, cedam judetul de langa Dunare langa Moldova, apoi cedam Poloniei zona pana la Liov si faceam liovul oras de frontiera, totul in schimbul prieteniei si unor pacte economice avantajoase, mai exact sa primesc la schimb gaz romanesc berechet, armament ieftin, sa pot vinde avantajos produse ucrainene in aceste tari, s.a.m.d

Prin cedarea zakarpatiei sudice de campie si ceva montan la vest Ungariei as fi avut de castigat si aici.

Pe mai departe tara nu s-ar mai fi numit Margine =Ucraina, ci Polenia cu acordul Poloniei, altfel Volinia.
Biserica ortodoxa ucraineana ar fi ramas la fel doar ca si-ar fi schimbat straiele intr-o biserica nationala catolica sora cu biserica polona.

Cat priveste frontierele as fi evitat conflictul cu Rusia cedandu-le suficient teritoriu dar cat mai putin, adica SE-ul, ceva catre Crimeea, ...
turbo trabant
Este reconfortant si linistitor ca in caz de ww3 forumurile romanesti detin cea mai impresionanta expertiza despre lupta nucleara intre marile puteri.
abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 6 Aug 2014, 02:23 PM) *
1.) trupele de elita din marina britanica, cauta tu despre ele

SAS vrei sa spui?! Nu SEAL... SEAL este americana, cum ziceam.


QUOTE
de aceea puterile nucleare nu se ataca reciproc, dar tu bineinteles inca nu intelegi acest fapt

Dupa ce eu spusesem ca oricum razboiul nu se poarta cu arme nucleare, nimeni nu risca sa traga primul cu asa ceva, e clar cine nu intelege...

QUOTE
Native speakers
Standard German: 90 million (2010)[1]
all varieties of German: 120 million (1990–2005)

Germania si Austria (~90 mil.)

Rusia: 143,800,000 plus Belarus (cca. 10 mil), plus Kazahstan (~20 mil.)

Russian Total population
133–150 million (2003)

Ce anume vrei sa demonstrezi, ca nu pricep?

Ai zis ca Germania nu este o putere nucleara, nu are submarine nucleare, nici o flota militara, dar compenseaza cu o populatie aproape egala cu cea a Federatiei Ruse.

Populatia Germaniei este cam jumatate din populatia Rusiei. Mai citeste si tu inainte sa te aventurezi cu afirmatii fara fundament.

QUOTE
Tarile baltice nu au apartinut Rusiei ci cam adversarilor Rusiei

Vorbeai despre tarile ex-sovietice... Dupa mintea ta, Finlanda este tara ex-sovietica, iar tarile baltice nu. rofl.gif

QUOTE
Nu scrie nicaieri ca ar trebui retrocedate teritorile romanesti inapoi

Exact. thumb_yello.gif

Nu ai precizat nici cine anume ar trebui sa retrocedeze Rep. Moldova...

QUOTE
cu atat mai mult nu scrie nicaieri ca teritorile Rusiei gen Ucraina, Georgia, Belarus, kazahstan, Moldova, ... au si vor avea o veritabila autonomie fata de Rusia

Ba scrie - in declaratiile de independenta adoptate de aceste state in 1991, recunoscute ca atare de comunitatea internationala (inclusiv de Rusia!), de tratatele semnate reciproc (de ex. Memorandumul de la Budapesta prin care Rusia garanta Ucrainei granitele din 1991), de obligatiile tuturor acestor tari ca membre ale ONU si OSCE.

QUOTE
nu ar conta nici daca ar fi adevarate deoarece ucraina depinde economic aproape complet de Rusia-Belarus

Cat la suta din comertul exterior al Ucrainei este cu Rusia si cat cu UE? Ai idee sau vorbesti la fel de informat ca in cazul populatiei Germaniei?
cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 6 Aug 2014, 02:53 PM) *
Ba scrie - in declaratiile de independenta adoptate de aceste state in 1991, recunoscute ca atare de comunitatea internationala (inclusiv de Rusia!), de tratatele semnate reciproc (de ex. Memorandumul de la Budapesta prin care Rusia garanta Ucrainei granitele din 1991), de obligatiile tuturor acestor tari ca membre ale ONU si OSCE.
Cat la suta din comertul exterior al Ucrainei este cu Rusia si cat cu UE? Ai idee sau vorbesti la fel de informat ca in cazul populatiei Germaniei?


1.) Chiar nu intelegi ca independenta aia este una trucata?!
Rusia s-a asigurat ca Ucraina "va merge pe drumul cel bun", iar apoi i-a dat independenta.
I-a dat o capitata preponderent filorusa cu o populatie rusofona, asa a ramas si astazi, i-a mai dat Dombasul rusesc cu ~10 mil. de rusi si industrie puternica, i-a mai dat Crimeea si Sevastopolul cu flota rusa cu tot intr-o "simbioza eterna", ia mai dat "minoritati-dusmane" unguri, romani, moldoveni, polonezi, gagauzi, tatari, ... apoi i-a dat prima Moldova sovietica ASSRM o parte, i-a pus o Rep. Moldova in coasta plus Transnistria partea de vest a ASSRM.

2.) ce face Ucraina fara gaz rusesc, dar fara apa din Rusia deoarece raurile izvorasc pe teritoriul Rusiei?!
Dar fara exporturile pe piata ruseasca?!

Dar Moldova?!
abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 6 Aug 2014, 03:12 PM) *
Chiar nu intelegi ca independenta aia este una trucata?!

Inteleg foarte bine ca asta este dorinta Moscovei. Intrebarea este de ce ar trebui sa conteze mai mult dorinta Moscovei decat ceea ce vor tarile respective?

Legal, nu conteaza decat ceea ce este scris in tratate si intelegeri oficiale.

QUOTE
I-a dat o capitata preponderent filorusa cu o populatie rusofona, asa a ramas si astazi

Or fi multi rusofoni, dar rusofili mai putini.

Recensamantul din 2001 arata asa:
- ucrainieni: 2,110,800 (82.2%)
- rusi: 337,300 (13.1%)

QUOTE
ce face Ucraina fara gaz rusesc, dar fara apa din Rusia deoarece raurile izvorasc pe teritoriul Rusiei?!
Dar fara exporturile pe piata ruseasca?!

Sa nu imi spui ca Rusia va opri apa din rauri sa mai curga.

O sa se descurce mai greu, evident. Dar asta nu ii va impiedica sa lichideze toti teroristii din est.

QUOTE
Dar Moldova?!

Si Moldova
http://nationalfm.md/rom/dacian-ciolos-exp...e-considerabil/
cyber-sapiens

cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 6 Aug 2014, 03:30 PM) *
Inteleg foarte bine ca asta este dorinta Moscovei. Intrebarea este de ce ar trebui sa conteze mai mult dorinta Moscovei decat ceea ce vor tarile respective?

Legal, nu conteaza decat ceea ce este scris in tratate si intelegeri oficiale.
Or fi multi rusofoni, dar rusofili mai putini.

Recensamantul din 2001 arata asa:
- ucrainieni: 2,110,800 (82.2%)
- rusi: 337,300 (13.1%)
Sa nu imi spui ca Rusia va opri apa din rauri sa mai curga.

O sa se descurce mai greu, evident. Dar asta nu ii va impiedica sa lichideze toti teroristii din est.
Si Moldova
http://nationalfm.md/rom/dacian-ciolos-exp...e-considerabil/


Violenta si radicalismul Ucrainei nu inseamna hotarare si dorinta arzatoare catusi de putin.
Ma intreb pentru ce se lupta Ucraina?, ... pentru un Dombas pustiit, depopulat si falimentar?
...pentru oprirea gazului rusesc si infometarea propriului popor?!
... pentru lichidarea exporturilor catre Rusia?!

Ma intreb oare cine va da gaz Ucrainei?!, ... cine le va cumpara produsele?!, ...cine va plati gaura financiara din Dombas?!

Cat despre paduri nici aici Ucraina nu sta deloc bine, este aproape lipsita de paduri, dar se pare ca Belarus sta destul de bine, cam ca Romania.

http://i.imgur.com/V3kqYiQ.jpg1
cyber-sapiens
..."Rusia a amplasat circa 20 000 de soldaţi în apropierea frontierei cu Ucraina şi ar putea folosi ca pretexte pentru o intervenţie militară directă pe teritoriul acestei ţări situaţia umanitară ori nevoia unei misiuni de menţinere a păcii, a avertizat miercuri Alianţa Nord-Atlantică, transmite agenţia Reuters, citată de Agerpres.

„Nu vom încerca să ghicim intenţiile Rusiei, dar putem vedea ce face ea pe teren, iar acest lucru este foarte îngrijorător. Rusia a masat circa 20 000 de soldaţi pregătiţi de luptă la frontiera estică a Ucrainei”, a declarat Oana Lungescu, purtătoarea de cuvânt a NATO.
Anterior şi premierul polonez Donald Tusk a atenţionat că ultimele informaţii pe care le-a primit indică o creştere a riscului unei intervenţii militare directe a armatei ruse în Ucraina."


AVERTISMENTUL premierului polonez: „Există pericolul unei INTERVENȚII ARMATE a Rusiei”Știri06.08.201414:57Autor: Ziarul NationalAVERTISMENTUL premierului polonez: „Există pericolul unei INTERVENȚII ARMATE a Rusiei”
Premierul Poloniei, Donald Tusk, a declarat că are motive serioase să afirme că există pericolul ca armata Federației Ruse să intervină în forță în Ucraina. Acest pericol, potrivit lui Tusk, citat de Reuters, a crescut în ultimele ore.
„Avem motive serioase să credem, mai ales că am primit în ultimele ore informații temeinice în acest sens, că riscul unei intervenții armate rusești în Ucraina este mai mare decât acum câteva zile”, a declarat acesta în cadrul unei conferințe de presă.

De asemenea, premierul Poloniei a spus că sancțiunile impuse Rusiei de către Uniunea Europeană se vor răsfrânge și asupra economiei Europei. „În același timp, dacă UE nu va reacționa la acțiunile Rusiei în Ucraina, atunci efectele vor fi catastrofale”, a mai adăugat oficialul polonez.
Potrivit lui, nu-i exclus ca Moscova să fi convocat şedinţa extraordinară a Consiliului de Securitate ONU pentru a justifica o agresiune făţişă sub pretextul crizei umanitare.
Sursa: http://ziarulnational.md/nato-rusia-are-20...utea-interveni/

Nu inteleg ce face NATO, adica stie ce au facut in Georgia si cu toate acestea ???!!!
cyber-sapiens
Iata ca si Moldovei i se coace ceva la Moscova:

Noi avertizări din partea Mosovei pentru Chișinău
Acţiunile Republicii Moldova, ce vizează contingentul de pace rus din regiunea transnistreană, sunt „neprietenoase” și riscă să destabilizeze situaţia în regiune. Avertizarea vine din partea Ministerul rus de Externe, citat de Mediafax.
Potrivit diplomaţiei ruse, Chişinăul a reluat recent o „campanie de propaganda” care ar avea rolul evacuării contingentului rus din regiunea transnistreană şi al modificării statutului actualei misiuni internaţionale de pace.
„Orice acţiuni vizând destabilizarea situaţiei în regiune, încercările de evacuare a contingentului de pace rus din Transnistria vor fi considerate de Rusia drept acţiuni neprietenoase care au rolul subminării bazelor operaţiunii de menţinere a păcii…”, precizează Ministerul rus de Externe.

http://nationalfm.md/rom/noi-avertizari-di...entru-chisinau/


Aici Rusia vrea sa actioneze catre Gagauzia si Bender, o Gagauzie marita evident.
abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 6 Aug 2014, 07:37 PM) *
Violenta si radicalismul Ucrainei

La ce anume te referi cand vorbesti despre radicalism?

Ucraina raspunde violent unora care, prin violenta, au ocupat practic o parte din tara. Orice stat din lumea asta ar fi indreptatit sa procedeze la fel. Rusia a reactionat mult mai violent atunci cand Cecenia a incercat sa-si castige independenta. Si spre deosebire de Cecenia, in estul Ucrainei majoritatea populatiei nu ii sustine pe separatisti. Este "radicalism" sa iti aperi tara atunci cand este atacata? Sau la ce anume te referi?

QUOTE
Ma intreb pentru ce se lupta Ucraina?

Lupta ca sa isi apere teritoriul in fata unei agresiuni. Lupta ca sa-si pastreze granitele legale si unanim recunoscute pe plan international. Lupta pentru integritate, pentru libertate, pentru onoare. In primul rand, pentru libertatea de a-si alege singura drumul.

QUOTE
Ma intreb oare cine va da gaz Ucrainei?!

Europa se mobilizeaza si nu lasa Ucraina de izbeliste - e doar inceputul
http://www.agerpres.ro/externe/2014/04/28/...an-ce--14-54-31

In plus, cand ai de ales intre niste gaz si libertate, tu alegi gazul, sa inteleg? unsure.gif

QUOTE
Potrivit lui, nu-i exclus ca Moscova să fi convocat şedinţa extraordinară a Consiliului de Securitate ONU pentru a justifica o agresiune făţişă sub pretextul crizei umanitare

Toate celelalte state din Consiliu i-au dat cu flit lui Putin
http://deschide.md/ro/news/externe/3870/Ru...uritate-ONU.htm

QUOTE
Nu inteleg ce face NATO, adica stie ce au facut in Georgia si cu toate acestea ???!!!

Ucraina nu este membra NATO si alianta nu va trimite trupe acolo, cel putin nu atat timp cat nu este un atac direct. Ceea ce ma astept sa se intample dintr-o zi in alta este ca Alianta sa inceapa sa trimita arme Ucrainei. Pana acum a trimis echipamente "neletale" gen veste antiglont, vehicule (dar nu de lupta), kituri de prim-ajutor, ochelari de vedere pe timp de noapte si chiar ratii alimentare. O "unda verde" pentru trimiterea de arme este necesara cat mai curand.


Pe de alta parte, Putin dovedeste ca nu este atat de inteligent pe cat poza: taman ce a semnat un decret ce interzice sau limitează importurile de produse agroalimentare din țările care au impus sancțiuni economice împotriva Rusiei - adica toate statele UE, Norvegia, Elvetia, Japonia, Canada (si cred ca si altele). Asta va insemna fie penurie pe piata ruseasca, fie vor trebui sa cumpere din alte surse produse mai proaste si mai scumpe. Nu stiu cat de fericiti vor fi rusii cu asta.

QUOTE
Noi avertizări din partea Mosovei pentru Chișinău
Acţiunile Republicii Moldova, ce vizează contingentul de pace rus din regiunea transnistreană, sunt „neprietenoase” și riscă să destabilizeze situaţia în regiune. Avertizarea vine din partea Ministerul rus de Externe, citat de Mediafax.
Potrivit diplomaţiei ruse, Chişinăul a reluat recent o „campanie de propaganda” care ar avea rolul evacuării contingentului rus din regiunea transnistreană şi al modificării statutului actualei misiuni internaţionale de pace.
„Orice acţiuni vizând destabilizarea situaţiei în regiune, încercările de evacuare a contingentului de pace rus din Transnistria vor fi considerate de Rusia drept acţiuni neprietenoase care au rolul subminării bazelor operaţiunii de menţinere a păcii…”, precizează Ministerul rus de Externe.

Și-a respectat Rusia sau nu angajamentul asumat la Istanbul în noiembrie 1999 privitor la retragerea din Transnistria până la sfârșitul anului 2001?
cyber-sapiens
Ai impresia falsa ca as fi filorus. Iti spun clar si raspicat ca sunt pro-occidental, mai mult pro-european decat pro-american.

Deoarece o pana de curent mi-a sters un mesajul nepostat voi face o scurta sinteza.

A.) Ucraina putea alege o solutie pasnica si diplomatica din start.
B.) Ucraina putea alege sa ramana la discretia Rusiei.
C.) Ucraina a ales cea mai proasta varianta din cele trei, a ales violenta si ignorarea Rusiei intr-un razboi al prostilor in care poporul oricum sarac va fi si mai lovit.

Totusi ce va castiga Ucraina?! Libertate?! ... nu prea cred, ...in cel mai bun scenariu va fi victima privatizarilor si a mafiei politice autohtone, ii vor ajunge din urma pe moldoveni, adica vor fi si saraci si prostiti, probabil vor cumpara gaz rusesc la preturi uriase, vor face compromisuri financiare uriase si cu privire la viitorul comert cu Rusia, ...

In cel mai rau caz se vor reintoarce imediat spre Rusia prin fortele de stanga filoruse si atunci totul va fi parut fara sens privind in trecut.
gigip
QUOTE(cyber-sapiens @ 6 Aug 2014, 09:35 PM) *
Totusi ce va castiga Ucraina?! Libertate?! ... nu prea cred, ...in cel mai bun scenariu va fi victima privatizarilor si a mafiei politice autohtone, ii vor ajunge din urma pe moldoveni, adica vor fi si saraci si prostiti, probabil vor cumpara gaz rusesc la preturi uriase, vor face compromisuri financiare uriase si cu privire la viitorul comert cu Rusia, ...

In cel mai rau caz se vor reintoarce imediat spre Rusia prin fortele de stanga filoruse si atunci totul va fi parut fara sens privind in trecut.

Ucraina nationalist-fascista,va pierde totul! Din pacate si multi romani isi pierd deja viata intr-un razboi declansat de mintile bolnave ale Maidanezilor si americanilor! Preluare din stiripesurse.ro :


Războiul din estul Ucrainei face victime și între români! Pentru că autoritățile de la Kiev au decis înrolările în armată și ale românilor din Ucraina, pe frontul de est au fost trimise trupe cu militari din Bucovina.

Până acum 17 bucovineni au fost uciși, iar alții 50 răniți. Ultimul român ucis în Ucraina este un militar de 55 de ani, Ilie Vasilaş, care a murit cu 5 zile înainte de a împlini 55 de ani, scrie zorilebucovinei.com

Bucovineanul, numit şi „bătrânul”, fiindcă era unul din cei mai experimentaţi ostaşi din batalionul „Aidar” – a luptat în Afganistan, iar din decembrie 2013, când a aflat că organele represive ale fostului regim i-au bătut pe studenţi, s-a dus pe EuroMaidanul din Kiev, pentru a-i apăra.

abis
QUOTE(cyber-sapiens @ 6 Aug 2014, 09:35 PM) *
Ai impresia falsa ca as fi filorus.

Da? E falsa? E bine de stiut... Daca este falsa, atunci este cumva corecta impresia ca sugerezi o atitudine defetista, de genul "capul ce se pleaca..."? Sau si asta este tot falsa?

QUOTE
A.) Ucraina putea alege o solutie pasnica si diplomatica din start

O solutie.... la care problema? Care problema se cerea solutionata, Ucraina avea la dispozitie o solutie pasnica si una violenta si ales-o pe cea violenta?
Si care era solutia pasnica?

Din ce am vazut eu, simplificand:
- ucrainienii voiau apropierea de UE
- Rusia nu voia ca ucrainienii sa se apropie de UE
- Ianucovici nu voia apropierea de UE
- pentru ca presedintele a facut altfel decat voiau ucrainienii, acestia au iesit in strada
- dupa mai multe zile de proteste, Iancovici a trimis trupele Berkut, care au omorat zeci de oameni
- ucrainienii nu au cedat
- Ianucovici a fugit din tara
- Rusia a ocupa Crimeea si a pornit tulburari armate in est
- Ucraina incearca sa recastige controlul in est

Sincer, problemele Ucrainei au fost create de Moscova. Daca Rusia nu trimitea arme si luptatori in Ucraina, daca nu intervenea armat acolo, in Ucraina era liniste si pace. Si nu ar fi murit atatia oameni acolo.

Atunci cand o putere straina iti fura prin forta armelor bucati din tara, ce variante pasnice ai? Sa te predai, poate... Alta nu imi vine in minte.

QUOTE
B.) Ucraina putea alege sa ramana la discretia Rusiei.

Bineinteles. E vina Ucrainei ca nu a mai acceptat un jug strain. Orice stat care incearca sa fie independent merita atacat, cum isi permite una ca asta?!

QUOTE
C.) Ucraina a ales cea mai proasta varianta din cele trei, a ales violenta

Nu imi este clar, Ucraina a atacat Rusia? Trupe si arme ucrainiene ucid oameni in Rusia? Daca da, ai dreptate...

QUOTE
Totusi ce va castiga Ucraina?! Libertate?! ... nu prea cred, ...in cel mai bun scenariu va fi victima privatizarilor si a mafiei politice autohtone

E dreptul lor sa isi construiasca viitorul asa cum doresc. Fiecare tara alege pentru sine ceea ce ii place, ceea ce isi doreste si ceea ce i se potriveste.

Cel mai bun scenariu: Ucraina porneste pe drumul lung si greu al admiterii in Uniunea Europeana; primeste de la UE o "foaie de parcurs" si, indiferent ce vrea conducerea politica actuala, incetul cu incetul se impun reforme politice care sa duca la un start al luptei cu coruptia, la respectarea deplina a drepturilor tuturor cetatenilor, la economie libera de piata,,,, Nici Romaniei nu i-a fost usor, insa daca nu ar fi fost necesitatea aderarii la UE probabil ca niciodata magistratii nu ar fi fost liberi cum sunt acum, procurorii nu ar fi ajuns sa se atinga de persoane atat de sus-puse, nu ar fi fost atati (candva) intangibili in spatele gratiilor... Aderare a la UE presupune o gramada de schimbari benefice pentru populatia statului respectiv.
gigip
QUOTE(gigip @ 6 Aug 2014, 11:27 PM) *
Ucraina nationalist-fascista,va pierde totul! Din pacate si multi romani isi pierd deja viata intr-un razboi declansat de mintile bolnave ale Maidanezilor si americanilor! Preluare din stiripesurse.ro :
Războiul din estul Ucrainei face victime și între români! Pentru că autoritățile de la Kiev au decis înrolările în armată și ale românilor din Ucraina, pe frontul de est au fost trimise trupe cu militari din Bucovina.

Până acum 17 bucovineni au fost uciși, iar alții 50 răniți. Ultimul român ucis în Ucraina este un militar de 55 de ani, Ilie Vasilaş, care a murit cu 5 zile înainte de a împlini 55 de ani, scrie zorilebucovinei.com

Bucovineanul, numit şi „bătrânul”, fiindcă era unul din cei mai experimentaţi ostaşi din batalionul „Aidar” – a luptat în Afganistan, iar din decembrie 2013, când a aflat că organele represive ale fostului regim i-au bătut pe studenţi, s-a dus pe EuroMaidanul din Kiev, pentru a-i apăra.


Rusia, lovitură dură pentru UE
Cristi Șelaru, Redactor
06/08/2014
510
rusia

Preşedintele rus Vladimir Putin a semnat un decret ce interzice sau limitează importurile de produse agroalimentare din ţările care au impus sancţiuni economice împotriva Rusiei, a anunţat miercuri serviciul de presă al Kremlinului.

Şeful statului a cerut guvernului să elaboreze o listă cu bunurile al căror import urmează să fie interzis timp de un an în Rusia, a precizat Kremlinul.

‘Pentru a proteja interesele naţionale ale Federaţiei Ruse, ordon interzicerea sau limitarea timp de un an a importurilor pe teritoriul rus al anumitor categorii de produse agricole, materii prime şi produse alimentare’ provenite din ţările care au ‘decis să impună sancţiuni economice’ împotriva Rusiei, a afirmat Putin, citat în comunicatul preşedinţiei.

Ministrul adjunct al dezvoltării economice, Aleksei Lihacev, a declarat că lista importurilor interzise este gata şi urmează acum să fie aprobată de guvern.

Preşedintele rus menţionează în decretul său privind ‘măsuri economice specifice vizând asigurarea securităţii Rusiei’ că durata interdicţiilor cu privire la importuri ar putea fi modificată ‘dacă va fi necesar’, dând de înţeles că Moscova ar putea reveni asupra deciziei sale în cazul în care Occidentul şi-ar revizui poziţia.
abis
QUOTE(gigip @ 7 Aug 2014, 07:03 AM) *
Rusia, lovitură dură pentru UE

Lovitura dura va fi pentru cetateanul rus.

Rusia este un importator net de alimente, adica importa mai mult decat exporta.

Refuzand sa mai importe de la statele care au sanctionat economic Rusia (adica UE, SUA, Canada, Japonia, Elvetia, Norvegia samd), Rusia va trebui sa importe produse similare din alta parte; produse care vor fi mai slabe calitativ si/sau mai scumpe (altfel, de ce nu ar fi cumparat si pana acum de acolo?!) - de ex. din America de Sud sau de aiurea. Rusii fie vor face foamea, fie vor plati mai mult pentru orice; insa vor fi mandri ca au un Conducator, un Lider Maxim, care pune mai presus de burtile lor goale fantasmele lui cu renasterea Uniunii Sovietice.
Diogene
Marile lanțuri de supermarketuri favorizează marii lor furnizori când intră pe o piață. Sunt elemente ale politicii de monopol. De aceea în România găsești forte multe alimente de la mama dracului.

S-a încercat o mișcare a producătorilor interni, dar a fost învinsă.

Ceea ce se întâmplă acum în Rusia este o lovitură dată Occidentului în favoarea producătorilor din afara lui. Consumatorul rus nu va suferi. Ba, dimpotrivă.
abis
Da? Vor gasi alimente mai ieftine pe piata interzicand cumpararea lor din vreo 30 de tari sau chiar mai multe? Interesant.

Deci, intr-o piata cu cat un produs este oferit de mai putini competitori, cu atat are pretul mai mic.

Daca asta era solutia, ce i-o fi impiedicat pana acum sa o aplice...
turbo trabant
QUOTE(Diogene @ 7 Aug 2014, 11:56 AM) *
Consumatorul rus nu va suferi. Ba, dimpotrivă.

Sunt de acord , mai ales alimentele distilate din porumb se vor ieftini , se stie ca graul si porumbul fac recolte uriase pe la cercul polar....

@abis: creveti vietnamezi 2.0
abis
QUOTE(turbo trabant @ 7 Aug 2014, 01:52 PM) *
creveti vietnamezi

rofl.gif

Acum, ca rusii nu mai cumpara castraveti din Bulgaria, mere din Polonia si rosii din Spania o sa ii loveasca atat de rau pe europeni, incat maine ori poimaine vor elimina toate sanctiunile la adresa Rusiei... rolleyes.gif


PS: turbo trabant, ia citeste aici

http://agrointel.ro/23834/rusia-interzice-...ia-si-norvegia/

Restricţiile nu se aplică la băuturi spirtoase

drunk.gif



rofl.gif
turbo trabant
Va lovi rau si rrrromania chestia asta: disperati ca nu mai pot vinde acolo, mafiotii lui diogene vor baga marfa de import la pret de damping si romanul va lua cateva kile in plus.

Sa nu ma zica nimeni ca guvernul nostru nu se preocupa de stomacul bietilor forumisti! cool.gif

LE:vor sa inchida si spatiul aerian avioanelor din tarile "dujmane"....
abis
Niste cretini. Tot ei or sa piarda mai mult. Poate le inchid si cei din UE, Canada, SUA, Japonia spatiul aerian pentru Aeroflot.
Marduk
Armata ucrainiana este aproape de o victorie in aceasta batalie. Rusia a adus noi trupe la granita cu Ucraina si insista tot mai des pe rolu observatorilor OSCE, care ar trebui sa observe ca Rusia nu este implcata in acest conflict. Rusia inca mai cauta cu disperare dovada care sa o disculpe pe plan international, razboiul informational este in plina desfasurare. Sa vedem ce se va intampla dupa raspunsul Rusiei la sanctiunile economice ale UE-USA, cine va castiga acest razboi?
abis
Rusia are trupe de luni de zile acolo si nu a trecut inca la un atac direct. Nu o va face. A pierdut momentul oportun.




PS: Sa vedem daca se confirma si din alte surse
http://deschide.md/ro/news/externe/3926/(A...-din-Donbas.htm
abis
ANALIZĂ Putin distruge economia rusă doar pentru a sfida Vestul. Rusia nu poate supravieţui fără importurile din UE şi SUA




http://adevarul.ro/international/rusia/ana...b2e0/index.html
cyber-sapiens
QUOTE(abis @ 7 Aug 2014, 02:54 PM) *
Niste cretini. Tot ei or sa piarda mai mult. Poate le inchid si cei din UE, Canada, SUA, Japonia spatiul aerian pentru Aeroflot.


Rusii sunt o natiune centrata pe zona Federatia Rusia-Belarus (-si Kazahstan) plus alte candidate, in timp ce multe tari din Europa au legaturi stranse cu Japonia, China sau alte state din orient.

Eu zic sa nu le mai plangeti de mila rusilor deoarece in prima faza pot prelua din China aparate si marfuri contrafacute si peste 1 an vor incepe sa produca ei aproape orice ca in perioada URSS, sa nu uitam ca aveau cele mai fiabile aparate si masini, camioane, s.a.m.d dupa cele germane si cam pe acelasi nivel cu cehii.

Radiourile, aspiratoarele, etc facute in URSS refuzau sa se strice.

Daca Rusia va fi izolata si se pare ca este deja, atunci UE va pierde a doua piata ca marime, in timp ce rusii vor incepe sa produca aparate fiabile si le vor lansa pe piata internationala neutra.


Tocmai ca Rusia poate supravietui fara nici un ajutor, Rusia este un colos gen SUA-Canada, subdezvoltat desigur dar asta doar datorita comoditatii si invartelilor de dupa era URSS.
Diogene
Rusia importa net alimente pe an de 23 miliarde dolari. Asta înseamna 153 de dolari pe cap de rus. Adică cel mult 15-17% din total consum intern.

Printre marii exportatori sunt Brazilia, Argentina, China. Așa că Rusia își poate redirecționa importul. Problema pentru UE este că o piață o dată pierdută este extrem de greu de recâștigat.

Datele sunt de
aici

Olanda o ia cel mai tare în freză.
abis
Daca e asa o afacere proasta sa cumpere din UE, Canada, SUA, Japonia, Australia, Norvegia, Elvetia - de ce nu au facut-o mai demult.

Astept cu nerabdare sa isi orienteze tot comertul catre state gen Kazahstan, Uzbekistan, Turkmenistan si sa rupa total relatiile economice cu tarile civilizate. ohyeah.gif

Nu spune nimeni ca economiile vestice nu vor avea pierderi. Insa cei care vor avea mult mai mult de pierdut sunt rusii, nu vesticii. Hai sa zicem ca vesticii pierd piata rusa - cca 145 milioane de locuitori, un PIB de cca 10.000 USD/locuitor.

Rusii pierd piata cumulata a SUA (145 milioane), UE (450 milioane), Canada (doar 33 milioane), Japonia (127 milioane), Australia, Elvetia, Norvegia si toate celelalte care au aplicat sanctiuni Rusiei - ia vezi ce populatie si ce PIB au - implicit ce putere de cumparare. Cui i-o fi mai usor, Rusiei sa se dispenseze de piata asta? Sau astora sa se dispenseze de piata rusa?

Problema rusilor este ca fara relatii economice normale cu Vestul ii paste falimentul. Tarile alea pe care s-ar baza nu au putere financiara, economica, sa ii tina in viata - si de ce ar face-o? Pe gratis? Uite, cu gazele: s-a caciulit Putin la chinezi si a facut o afacere proasta numai ca sa se dea mare ca are alternative. După 10 ani de negocieri, Rusia și China au semnat o înțelegere pe 30 de ani, în valoare de 400 de miliarde de dolari. Putin prezintă pactul ca pe „evenimentul epocii“, dar de fapt nu este mare lucru. Împarte cele 400 de miliarde de dolari la 30 de ani și vei obține o medie anuală de 13 miliarde de dolari. Ah, si inca ceva: scade din aia 400 de miliarde investitiile pentru constuirea retelei de transport, care este in intregime in sarcina Moscovei. Vreo 50-60 miliarde. Iar pretul pe mc de gaze catre chinezi este inferior celui platit de UE, deci rusii vor castiga in viitor din ce in ce mai putin din afacerea cu gaze. Exact asa vor lua teapa si cu produsele agricole. Cand se vor duce la chinezi, indieni ori altii cu caciula in mana sa se roage pentru mancare, o sa ii aiba astia la mana, ca rusii nu vor putea spune "sunt preturile prea mari, cumparam de la americani/europeni ca la ei este mai ieftin". Marja lor de negociere se reduce drastic.

Asa ca eu zic sa nu le mai plangeti de mila occidentalilor...
cyber-sapiens
Diogene, am descoperit niste treburi interesante cu privire la heraldica romaneasca apropo de tricolorul cu crini (dijonaise) si as vrea sa confrunt problema cu datele tale pe topicul Ist ro anii 1200-..., daca esti de acord si tu.

Cu privire la Rusia ai perfecta dreptate, UE va pierde enorm, iar SUA va fi putin destabilizata monetar daca Rusia si partenerii vor cumpara ruble cu dolari si euro.
abis
The Gross Domestic Product (GDP) in Russia was worth 2096.78 billion US dollars in 2013. The GDP value of Russia represents 3.38 percent of the world economy.

sursa

As of 2013, the gross state product (GSP) of California (US State) is about $2.05 trillion


Economia Rusiei este cat economia unuia dintre statele americane (California). In conditiile in care in California sunt de 5 ori mai putini oameni decat in Rusia.

Deci: economia Rusiei = economia unui singur stat american (dintre cele 50). Nu punem la socoteala UE - aici, economia Rusiei este egala cu cea a Italiei, daca ne referim la GDP, deci este egala cu a unuia singur dintre cele 28 de state. Nici macar cel mai "tare" dintre ele. Iar populatia Italiei este mai putin de jumatate din populatia Rusiei.

Putin a mizat prost si iese in pierdere. Nu va falimenta occidentul pentru ca nu mai vrea Putin sa cumpere rosii si castraveti din UE. Tot el pica de fazan:

http://www.telegraph.co.uk/finance/comment...l-of-China.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.