Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
Marduk
QUOTE(abis @ 31 Mar 2014, 05:53 PM) *
Nu te lua dupa dandanescu...

rolleyes.gif
QUOTE
...numai ca s-au potolit repede, nu a fost cine stie ce eveniment.

De ce nu pot sa cred asta?
QUOTE
Cum sa fie mai pericolosi cativa zaltati... decat Armata Rosie?!

Daca se intalnesc cu alti "zaltati" pot sa fie mai periculosi decat armata rusa, chiar si decat armata americana.
abis
Nu trebuie sa crezi; poti sa verifici, ai la dispozitie o gramada de surse de informare: toata presa e online, ai camere video care transmit live din Kiev, da-i bataie si verifica.

PS1: Pe rusi incepe sa-i coste. Sper sa fie doar inceputul.

PS2: Nu sunt pacaleli smile.gif

SUA cer României sprijinul pentru extinderea operaţiunilor militare de la baza din localitatea Mihail Kogălniceanu, anunță realitatea.net. Washingtonul doreşte să aducă în România încă 600 de militari, dar şi "avioane necesare pentru îndeplinirea misiunilor specifice", arată o scrisoare trimisă de preşedintele Traian Băsescu către Valeriu Zgonea, preşedintele Camerei Deputaţilor.

...

Rada Supremă (legislativul de la Kiev) a aprobat prezența pe teritoriul Ucrainei a forțelor NATO și UE, pentru aplicații militare comune, anunță censor.net.ua. Legea, înregistrată cu numărul 4561, a fost votată de 235 de deputați. Ministrul Apărării, Mykhailo Koval, a precizat că în 2014 sunt planificate 8 aplicații militare, la care ar urma să participe 2.500 de militari ucrainieni și un număr similar de trupe din alte state.
Una dintre aplicații prevede participarea aviației militare din Polonia și Ucraina.
abis
Exact asa gandesc si eu in privinta Rusiei

http://www.blogary.ro/editorial/doctrina-nationala/
abis
Basescu, azi, in Parlament:

Ucraina a pierdut Crimeea, in conditiile in care la Budapesta, in 1994, la schimb pentru dezarmarea nucleara, Ucraina a predat tot arsenalul nuclear si trei mari puteri s-au angajat sa-i respecte independenta si integritatea teritoriala.

Unul din cei trei garanti i-au luat o bucata din teritoriu, iata un tip de risc pe care il avem in regiune.

Trebuie sa sprijinim fortele progresiste de la Kiev si sa le oferim asistenta.

Orice prezenta a trupelor ruse fara acordul Ucrainei e o agresiune la adresa Ucrainei.

Condamn gestul neprovocat al autoritatilor ruse si nu recunoastem anexarea ilegala a Crimeei.


thumb_yello.gif
Marduk
"Trebuie sa sprijinim fortele progresiste de la Kiev si sa le oferim asistenta."

Progresiste sa fie nu nationaliste sau ultranationaliste. Riscul ca la Kiev sa ajunga la conducere nationalistii este foarte mare, nu vad cum ar putea influenta UE alegerile, cum i-ar putea sprijini progresistii, mai ales ca Moscova cauta un pretext nationalist pentru a invada partea estica a Ucrainei.
abis
QUOTE(Marduk @ 2 Apr 2014, 12:47 PM) *
Riscul ca la Kiev sa ajunga la conducere nationalistii este foarte mare

Este foarte mic.

Pe primul loc in sondaje pentru alegerile prezidentiale este un moderat, Piotr Poroşenko. Pe locul doi este Iulia Timosenko, despre care se poate spune orice numai ca este extremista nu. Pe locul trei este candidatul Partidului Regiunilor (partidul lui Ianukovici), Mihail Dobkin. Candidatii nationalistilor (partidele Svoboda, Pravâi Sektor) au candidati fara sanse.
dandanescu
QUOTE(abis @ 30 Mar 2014, 11:41 PM) *
Nu inteleg ce anume era "necinstit". Poti detalia?

se observa ca nu intelgi, tot mai frecvent.
cunosc metoda asta;
cind nu iti convine ceva, declari ca nu e intelegi, insinuind ca nu e vina ta ca nu intelegi
asta e o smecherie destu lde frecvent foflosita in propaganda. biggrin.gif

ca sa clarificam "neintelegerea"
UE a declarat initial ca nu are bani pentru Ukraina,
dar de indata ce a cazut guvernul pro-rus, au oferit tocmai banii pe care nu-i avea?
asta e ceva necinstit, sa declari ca nu ai bani pentru Ukraina si apoi sa ii oferi bani.
cinstit era sa spuna: UE nu are bani pentru un guvern pro-rus in Ukranina,
dar nu au spus asta, dar daca o spuneau
atunci aparea clar si foarte justificat ca guvernul pro-rus sa se retraga din negocieri.

QUOTE(abis @ 30 Mar 2014, 11:41 PM) *
Asta inseamna - ca peste tot unde UE da bani - cheltuirea fondurilor europene intr-un mod transparent, pe baza de proiecte, licitatii samd - deci nu este "liber la furat"

austeritatea inseamna ca bancile vestice vor profit la fel d emare pe timp de criza,c
it aveau pe vrema cind era liber la furat si bancile vestice masluiau cifrele,
tocmai cauza pentru care s-a intrat in criza!
deci austeritatea insemana ca bancile continua sa aiba liber la furat!

QUOTE(abis @ 30 Mar 2014, 11:41 PM) *
E cam aberanta logica asta. Nu avea cum sa semneze Rusia vreun acord pentru ca nu era parte in disputa, acordul a fost semnat intre Ianucovici si liderii catorva partide de opozitie din Ucraina. Cum sa semneze Rusia?! Ce sa semneze Rusia?

e cam aberanta lipsa de intelegere a contextului,
in care acordul semnat intre guvernul ukrainean si opozitie era grantat prin smenaturi din partea unor tari vestice.
Rusia a fost de asemenea invitata sa garanteze acel acord din 21 Feb 2014, dar a refuzat sa semneze ca garant al acordului.
In schimb alte tari vestice (care? biggrin.gif ) au semnat ca vor garanta acel acord si nu si-au tinut promisiunea.

QUOTE(abis @ 30 Mar 2014, 11:41 PM) *
Daca fortele armate ruse erau intr-o misiune de lupta legitima si legala pe teritoriul altui stat nu aveau niciun motiv sa-si ascunda identitatea reala.

pai daca nu era legala, de ce nu ii dai in judecata, si apoi asteapta pina se ajunge la proces, cu probe in regula, cu martori, etc biggrin.gif
hai sa fim rationali, daca e posibil. smile.gif
dandanescu
QUOTE(abis @ 31 Mar 2014, 07:53 AM) *
Nu te lua dupa dandanescu

?? recomandarea asta o faci din postura de admin, sau cum? rolleyes.gif
parca ziceai ca discuti subiectul, nu persoana,
sau poate am inteles eu gresit?

in plus, ce sustineam eu e semnificativ diferit
de ceea ce critici tu ca si cum ar fi ceva sustinut de mine.

Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti.

...parca am citit chestia asta undeva, unde? ohyeah.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 2 Apr 2014, 08:01 PM) *
ca sa clarificam "neintelegerea"
UE a declarat initial ca nu are bani pentru Ukraina,

Poti sa imi indici un link catre o declaratie a unui oficial UE care a spus asa ceva? Pentru ca eu nu imi aduc aminte si nici n-am gasit cu google.
QUOTE
In schimb alte tari vestice au semnat ca vor garanta acel acord si nu si-au tinut promisiunea.

Promisiunea ca....? Acordul era intre Ianucovici si cateva partide de opozitie. Astea erau partile acordului, nu altcineva.
QUOTE
pai daca nu era legala, de ce nu ii dai in judecata, si apoi asteapta pina se ajunge la proces, cu probe in regula, cu martori, etc

Cum ziceai: hai sa fim rationali. In cazul unei astfel de agresiuni "competenta de judecata" apartine Consiliului de Securitate, unde agresorul are drept de veto.
QUOTE
recomandarea asta o faci din postura de admin, sau cum?
parca ziceai ca discuti subiectul, nu persoana

Din postura de admin sterg sau editez postari, nu fac altceva... smile.gif
I-am spus sa nu ia de buna afirmatia ta pentru ca nu este adevarata. Nu inseamna ca te-am atacat pe tine, ci ca am contrazis o anume fraza de pe topicul asta (presa "libera" de pretutindeni se fereste sa mentioneze ca in prezent sunt din nou miscari de strada la Kiev, in care extrema dreapta cere demisia unor demnitari ai actualului guvern - tu nu din presa ai aflat? rolleyes.gif ).
Marduk
QUOTE(abis @ 2 Apr 2014, 12:55 PM) *
Este foarte mic. Pe primul loc in sondaje pentru alegerile prezidentiale este un moderat, Piotr Poroşenko.....

Un moderat, o fi, dar nu pentru romani.
dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Apr 2014, 01:57 AM) *
Din postura de admin sterg sau editez postari, nu fac altceva... smile.gif
I-am spus sa nu ia de buna afirmatia ta pentru ca nu este adevarata. Nu inseamna ca te-am atacat pe tine, ci ca am contrazis o anume fraza de pe topicul asta


totusi acolo unde comentezi o persoana, nu ai mentionat care fraza o contrazici
si nici nu ai adus argumente de ce o contrazici

Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti.

simplul fapt ca spui tu, ca admin, ca o afirmatie a altui forumist nu este adevarata
nu intruneste standardul de a contrazice argumentat, recomandat pe acest forum.

in plus, puteai sa ramii la subiect, indicind care afirmatie era gresita,
fara sa ataci o persoana anume,
tot dupa recomandarile scrise la vedere pentru acest forum.
dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Apr 2014, 01:57 AM) *
am contrazis o anume fraza de pe topicul asta (presa "libera" de pretutindeni se fereste sa mentioneze ca in prezent sunt din nou miscari de strada la Kiev, in care extrema dreapta cere demisia unor demnitari ai actualului guvern - tu nu din presa ai aflat? rolleyes.gif ).

Nu vei vedea stiri "incomode" de genul asta,
care strica imaginea falsa creata despre evenimentele din Ukraina,
nici pe posturile de TV de mare audienta la publicul vestic, nici in ziarele de mare audienta,
decit eventual foarte succint, ca sa fie imediat inecate in "zgomote" nesemnificative
sau alte stiri care aparent sprijina exclusiv versiunea oficiala din vest.

desigur nu toti vad sau nici macar nu vor sa vada si sa inteleaga
manipularea propagandistica in legatura cu evenimentele din Ukraina.
dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Apr 2014, 01:57 AM) *
Cum ziceai: hai sa fim rationali. In cazul unei astfel de agresiuni "competenta de judecata" apartine Consiliului de Securitate, unde agresorul are drept de veto.

si toti participantii la acest sistem accepta ca sistemul e asa din motive bine intemeiate si abundent justificate,
de aia il si accepta asa cum e si nu il schimba.
sau poate ca cineva ar dori sa schimbe sistemul de securitate folosit de UN? biggrin.gif
ia sa vedem, in afara de Rusia, cine crezi ca se va opune?
USA? China? si toti ceilalti care au drept de veto?
si care nu ezita sa il foloseasca oricind considera ca e necesar?

deci hai sa fim cu adevarat rationali si sa intelegem clar
ce e conventie si ce e realitate in relatiile internationale.

apropo de asta, USA a fost printre cele mai mari suportere ale indemnului ca
Ukraina sa cedeze Rusiei toate armele nucleare.

si acum contemplind alternativele,
incep sa se auda voci importante din sistemul politic american
care inteleg si accepta anexarea peninsulei Crimea de catre Rusia,
si declara ca anexarea nici nu mai e pe lista subiectelor de discutie pentru rezolvarea crizei din Ukraina.
dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Apr 2014, 01:57 AM) *
Promisiunea ca....? Acordul era intre Ianucovici si cateva partide de opozitie. Astea erau partile acordului, nu altcineva.

in Feb 21 2014 guvernul ukrainean pro-rus a semnat un acord cu opozitia
care indica cum se va face tranzitia legala la un alt guvern.
si tarile vestice au semnat ca vor garanta acest acord.
totusi cind opozitia a incalcat acordul, chiar a doua zi,
tarile vestice semnatare nu au facut nimic in sensul obligatiei lor asumate voluntar
de a garanta acordul semnat in Ukraina.
dimpotriva, au declarat tranzitia prin violenta ca fiind acceptabila lor,
desi nu respecta acordul garantat chiar de acele tari vestice!

desigur unii nu vor sa vada sau sunt incapabili sa inteleaga situatia creata,
care nu se potriveste cu imaginea fictiva, in alb/negru:
vestul cel corect vs Rusia cea care greseste. biggrin.gif
dandanescu
QUOTE(abis @ 3 Apr 2014, 01:57 AM) *
Poti sa imi indici un link catre o declaratie a unui oficial UE care a spus asa ceva? Pentru ca eu nu imi aduc aminte si nici n-am gasit cu google.

pot sa iti indic o sursa care nu mentioneaza nume, dar indica cifre concrete:
Radio Europa Libera

QUOTE
Russia has promised Ukraine $15 billion in loans and cheaper natural gas [...]

Yanukovych has argued that
signing the EU Association Agreement at a summit in Vilnius last month
would have dealt a huge blow to Ukraine's already troubled economy
by limiting economic ties with Russia.

While Ukraine needs an estimated $10 billion in loans
to keep its economy afloat and meet payment obligations,
the most Brussels has so far offered Ukraine is 610 million euros ($838 million).


Asta era situatia in noiembrie 2013.
Abia dupa ce a cazut guvernul pro-rus,
s-au gasit banii (vreo 20 si ceva de miliarde de US$ in prezent)
abis
QUOTE(dandanescu @ 3 Apr 2014, 09:15 PM) *
Nu vei vedea stiri "incomode" de genul asta,
...
decit eventual foarte succint

Deci am avut dreptate cand spuneam lui Marduk sa nu se ia dupa tine cand spui ca nu exista stiri. smile.gif
QUOTE
sau poate ca cineva ar dori sa schimbe sistemul de securitate folosit de UN?

Uite, marduk spunea ca el doreste....
QUOTE
guvernul ukrainean pro-rus a semnat un acord cu opozitia
care indica cum se va face tranzitia legala la un alt guvern.
si tarile vestice au semnat ca vor garanta acest acord.
totusi cind opozitia a incalcat acordul, chiar a doua zi,
tarile vestice semnatare nu au facut nimic in sensul obligatiei lor asumate voluntar
de a garanta acordul semnat in Ukraina

Partidele de opozitie nu au facut nimic in sensul asta, ci oamenii din strada. Ce voiai sa faca tarile vestice, sa trimita trupe?!
QUOTE
Asta era situatia in noiembrie 2013

Nu este vorba ca UE nu avea bani. Ci ca UE da bani in schimbul unor conditii legate de cum se cheltuie acei bani. Asta e mereu politica UE. Si acum e la fel.
Marduk
QUOTE(abis @ 4 Apr 2014, 10:32 AM) *
... Partidele de opozitie nu au facut nimic in sensul asta, ci oamenii din strada....

Daca "oamenii din strada" au creat acea diversiune cu lunetistii, tragand in multime? de ce sa-i acuzam doar pe fostii guvernanti sau pe rusi? exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, stim ce s-a intamplat si la noi la "revolutie" ca situatia sa scape de sub control. Eu am oarece banuiel ca totul a fost o diversiune pentru a atata manifestantii catre o revolta incontrolabila. Mi-aduc aminte de apelurile la calm lui Vitaili Kliciko si nu numai, dupa ce s-a semnat ce s-a semnat, probabil ca "regizorii" si-au data seama ca mentinerea la putere a lui Ianukovici ar fi in detrimentul cauzei, luand decizia de a actiona mai repede. Sigur "regizori" poti fi multi, dar cu siguranta actorii sunt ucrainieni, iar eu cred ca au fost nationalistii ucrainieni.
abis
QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2014, 10:47 AM) *
Daca "oamenii din strada" au creat acea diversiune cu lunetistii, tragand in multime?

Deocamdata au fost identificati si arestati membri ai fortelor de ordine care au tras in multime.

Imi vine greu sa cred ca oameni din strada impreuna cu autoritatile s-au coalizat sa traga impreuna in oamenii din strada...
dandanescu
QUOTE(abis @ 4 Apr 2014, 12:32 AM) *
Deci am avut dreptate cand spuneam lui Marduk sa nu se ia dupa tine cand spui ca nu exista stiri. smile.gif

stii prea bine ca nu ai avut dreptate, din motivele deja prezentate. smile.gif
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2014, 12:47 AM) *
Daca "oamenii din strada" au creat acea diversiune cu lunetistii, tragand in multime? de ce sa-i acuzam doar pe fostii guvernanti sau pe rusi? exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, stim ce s-a intamplat si la noi la "revolutie" ca situatia sa scape de sub control. Eu am oarece banuiel ca totul a fost o diversiune pentru a atata manifestantii catre o revolta incontrolabila. Mi-aduc aminte de apelurile la calm lui Vitaili Kliciko si nu numai, dupa ce s-a semnat ce s-a semnat, probabil ca "regizorii" si-au data seama ca mentinerea la putere a lui Ianukovici ar fi in detrimentul cauzei, luand decizia de a actiona mai repede. Sigur "regizori" poti fi multi, dar cu siguranta actorii sunt ucrainieni, iar eu cred ca au fost nationalistii ucrainieni.


cam asta e explicatia cea mai rezonabila, pe baza analizei detaliilor existente.
Nici Rusia si nici guvernul ukrainean pro-rus nu aveau interesul sa produca morti si raniti,
mai ales cind discutau un acord de tranzitie guvernamentala.

in plus, tarile vestice care au garantat acordul din Feb 21 2014,
ar fi putut sa reaminteasca partidelor de opozitie care au luat puterea in urma loviturii de stat,
ca au semnat un acord si ca acel acord e garantat de respectivele tari vestice.

dar nu au facut-o, ba chiar Obama i-a declarat lui Putin ca asta e situatia, nu mai e nimic de facut.

deci uciderile din strada au servit ca pretext pentru inlaturarea guvernului pro-rus, nimic mai mult.

daca acel guvern dorea sa aplice masuri autoritare, de forta,
ar fi instaurat starea de urgenta si apoi totul era justificat legal.

de remarcat ca asa s-a intimplat in Egypt, si vestul nu are nimic de obiectat,
cind sute de manifestanti arestati sunt condamnati la moarte dupa un simulacru de proces.

in schimb guvernului pro-rus din Ukraina i s-a cerut imperios din vest sa nu instaureze starea de urgenta...

mare greseala, ar fi trebuit sa instaureze starea de urgenta, sa potoleasca extrema dreapta,
si abia apoi sa semneze acordul de tranzitie guvernamentala.

cu alte cuvinte, s-a ignorat o lectie elementara in negocieri,
si anume echilibrul de forte, care sa fie favorabil negocierilor.
nu poti negocia decit daca fortele tale sunt egale sau superioare...
altfel esti la mila oponentului.

iar extrema dreapta ukraineana nu e genul cu care sa negociezi. smile.gif
(dupa cum s-a vazut, cum a procedat noul guvern cu extrema dreapta? un asasinat si o demitere)
cocosel
QUOTE
care strica imaginea falsa creata despre evenimentele din Ukraina


Dane, care este imaginea reala ca deja "sar in sus de bucurie"... woot_jump.gif Am mai gasit un om care stie secretele umanitatii!! Hip hip uraaaa!!

Sa fim seriosi... este un curent (vant) ce vine aspru dinspre Rasarit care isi doreste naprasnic sa ne intoarca din drum atat pe noi cat si pe bulgari, cehi, unguri, polonezi sa nu mai zic de ucrainieni. Insa mosii care ii baga in cap tampenii Ursului sunt depasiti. Unitatea vine din Vest, Complicitatea/Minciuna a fost si ramane in Est. De la chinezariile false pana la Idiotul lui Dostoievski.

Acum referitor la ce urmeaza ... cand o sa mai citesti pe aici ... sustineam si posibilitatea unui razboi rece intre forte care atunci pareau incerte. Iata ca planul isi desfasoara itele. Stii cand este cel mai bine sa unesti? cand este haos, pentru ca atunci cad impuritatile.

Constructia europeana este de cursa lunga ... si nimic nu o poate stavali. Nici macar al-3 lea mondial. Nici macar curentul de extrema dreapta ascuns sub mantia ortodoxa.

Hai sa-ti transmit un adevar : sunt oameni care nu pot vedea lumea la nivel cuantic si resping evolutia sub orice forma, dar daca nu sunt in stare sa renunte la acest mit religios si nu sunt destul de responsabili pentru a lua singuri decizii, vor trebui sa-si tina credinta intr-un colt mai intim. Religia, ca orice alta institutie in capitalism este o afacere. Afacerea ca sa reziste are nevoie de profit, iar profitul se obtine prin sclavia celui care ii consuma “produsele”. O minte rationala se bazeaza pe dovezi, iar religia nu are nici o caramida in temelie. Acest mit a servit pentru separarea speciilor de natura si intre ele. A justificat crime ingrozitoare prin vointa divina si i-a pus la putere pe cei care stiau adevarul, dar s-au folosit de aceasta poveste pentru a controla si manipula societatea.
Printre ei sunt economistii de pe piata care nu economisesc nimic, ei doar sunt propagandisti ai valorii banului. Aici, in acest sistem, daca ai de gand sa fii etic o sa cazi si n-o sa te mai poti ridica. Binele oamenilor e pe locul doi, dupa castigul monetar. Companiile mari tot timpul vor distruge companii mai mici. Globalizarea a inceput. Directorii celor mai puternice companii din lume sunt implicati in politica direct sau indirect (sprijinind candidatii actuali) si creeaza legi care ranforseaza cu interesele lor. Din primele 100 de economii mondiale clasate pe baza PIB-ului, 51 sunt corporatii. Daca toate se pun de-a curmezisul RUsia va colapsa incredibil. Pentru ca masa rotunda a transat planul demult. Si acela inseamna UNITATE ... Cine se situeaza pe plan invers opreste avansarea catre culmi nebanuite.

In Rusia, principala grija a societatii de a dezvolta mintea si de a incerca motivarea fiecarei persoane de a atinge cel mai mare potential este o fictiune. Si cei din varf stiu asta dar nu fac nimic. Daca ar fi spirit critic ar fi evolutie si ar putea sa vada in ansamblu, ar putea gandi. Nu este un deziderat, nu ar mai fi carne de tun pentru viitoare expansiuni nu? rofl.gif

Tu nu ai inteles ca, atunci cand oamenii sunt divizati sunt mai usor de controlat? De ce crezi ca Uniunea nu este benefica? De ce crezi in izolare?

"Suntem o specie. Suntem praf stelar care culege lumina stelelor."

NU mai asculta de noile exemplare ( Dughin) din “evolutia barbii la om” (pe linia Marx Engels Lenin Stalin) care transmit aberatii de sec XVIII urland a luna plina.
Intrebat cum se impaca anti-ortodoxismul comunismului, demolarea bisericilor, torturarea si uciderea clericilor, deportarea credinciosilor in Siberia si aterizarea fortata cu lupta pentru sacru, Dughin spune ca Stalin nu a facut decat sa distruga partea “foarte occidentalizata” a ortodoxiei, “Imbibata de spiritul occidental, alienata de natiune. Visul mesianic poate exista si in afara Bisercii Ortodoxe, poate inflori si in alte forme. Comunismul a fost incercarea de a elibera acest mesianism de o intelegere pur religioasa.Ortodoxia si crestinismul sunt doua lucruri diferite. (…) Ortodoxia, care nu este o religie, ci o traditie, este mult mai aproape de ceea ce numim pagânism. Include si incorporeaza in sine pagânismul.” blink.gif rofl.gif

Mai sa plangi de atata informatie prost transmisa.

Si ca sa inchid ... va las sa va delectati pe filiera franceza malteza socialista cu Nasty alaturi de consilierul geostrategic Marx ... aaa Dughin. O poza de calibru.

Marduk
QUOTE(abis @ 4 Apr 2014, 10:32 AM) *
Deci am avut dreptate cand spuneam lui Marduk sa nu se ia dupa tine...

Se intampla cateodata ca opiniile mele sa corespunda cu ideile altora, inclusiv cu ale tale, asta nu inseamna ca eu as fi de acord pe de-a intregul cu parerile tale, ale lui dandanescu sau ale oricarui alt musteriu.

QUOTE(dandanescu @ 5 Apr 2014, 12:01 AM) *
cam asta e explicatia cea mai rezonabila, pe baza analizei detaliilor existente.

Eu n-o numesc nici rezonabila, nici credibila, facuta dupa nu stiu ce analize, dar imi place sa cred ca se bazeaza pe logica, desi s-ar putea sa fie doar o potriveala fireasca in miscarea timpului si spatiului. Rolul cel mai important il joaca istoria, este una din pasiunile mele, cu cat cunosti mai multa istorie cu atat iti este mai usor sa faci legaturi, sa emiti opinii, sa itrezaresti viitorul etc.
QUOTE
Nici Rusia si nici guvernul ukrainean pro-rus nu aveau interesul sa produca morti si raniti...

Corect, iar armata ucrainieana a dovedit-o mai mult ca rusii.
QUOTE
...tarile vestice care au garantat acordul din Feb 21 2014, ar fi putut sa reaminteasca partidelor de opozitie care au luat puterea in urma loviturii de stat, ca au semnat un acord si ca acel acord e garantat de respectivele tari vestice.

In opinia mea n-a fost chiar o lovitura de stat, n-a fost pentru ca la conducerea Ucrainei n-au ajuns cei din esalonul 2-3-4 al fostei conduceri, chiar "strada" a preluat puterea cu acordul politiei si armatei. Ca exemplu ma gandesc la tinerii care au patruns in CC al PCR in Dec. '89, a fost acolo o abureala, o manipulare ceva ce a dus la disparitia acelui grup si la preluarea puterii de catre emanatii de la TVR. In Ucraina n-a fost acelasi tipar, dupa informatiile din mass media se pare ca la Kiev puterea a fost preluata da emanatii din Maidan. Ca sa discutam despre o lovitura de stat, ar trebui sa avem ca principali actori generalii ucrainieni, un Gusa, un Stanculescu, un Cico etc. or n-am auzit de asa ceva in Ucraina.
QUOTE
deci uciderile din strada au servit ca pretext pentru inlaturarea guvernului pro-rus, nimic mai mult.

Clar ca s-au grabit, le-a fost frica de ceva, fie de rusofilii lui Ianukovici, fie de nationalistii rusi, de armata rusa, ceva i-a impins la actiunile alea pe care nu stiu sa le descalceasca, iar dupa moartea sefului nationalistilor, omorat suspect de repede, clar ca nu vor mai afla mare lucru.
QUOTE
de remarcat ca asa s-a intimplat in Egypt, si vestul nu are nimic de obiectat...

Nici nu putea sa obiecteze. Parerea mea este ca vestul nu a depasit momentul 11 Septembrie, orice obiectie a occidentului putea genera o reactie din partea extremismului islamic. Europa, USA chia si Rusia si China au cum s-ar spune "mortu-n casa" o populatie musulmana frustrata si in plina dezvoltare demografica.
QUOTE
..anume echilibrul de forte, care sa fie favorabil negocierilor. nu poti negocia decit daca fortele tale sunt egale sau superioare...altfel esti la mila oponentului.

Corect, Sun Tzu "The Art of War". Dreapta ucrainieana n-a auzit de istorie, nationalistii au un singur dusman, Rusia si rusii. Nu pot sa-i condamn, avand in vedere ce le-au facut rusii, dar eu zic ca era nevoie de o alta abordare.

QUOTE(cocosel @ 5 Apr 2014, 04:08 AM) *
...Unitatea vine din Vest, Complicitatea/Minciuna a fost si ramane in Est. De la chinezariile false pana la Idiotul lui Dostoievski.

Moncher, esti in eroare totala, in opinia mea. Despre ce unitate vorbesti? a vestului? care sunt bazele civilizatiei vestice? care sunt bazele civilizatiei estice? Complicitatea/Minciuna exista doar in Est? Chinezariile alea "false" au fost si inca mai sunt produse, la comanda si conform proiectelor occidentale. Exista unele temeri in ocident fata de transferul tehnologiei de care au beneficiat chinezii, de dragul costurilor si al boomului economic, mai ales ca Made In China incepe sa nu mai inseamne doar produs ieftin, prost, de unica folosinta. Cat despre Dostoievski, pot sa-ti spun ca am intalnit indivizi care cred ca Dostoievski nu conteaza, ca intreaga cultura rusa nu valoreaza doi bani, daca esti unul dintre acesti indivizi, te asigur ca faci o mare gresala.
QUOTE
..Constructia europeana este de cursa lunga ... si nimic nu o poate stavali. Nici macar al-3 lea mondial. Nici macar curentul de extrema dreapta ascuns sub mantia ortodoxa.

Multi au fost cei care au crezut acelasi lucru, nu cu mult timp in urma, ca sa nu-i mai amintesc pe cei din antichitate sau evul mediu. Tocmai tu vorbesti de constructii eterne? cand nici macar Templul lui Solomon n-a rezistat cat i s-a prezis, care sti ce inseamna ciclicitatea, renasterea etc. Dar afirmatia finala mi-a atras atentia, pentru ca s-ar putea sa contina un adevar ce incepe sa se faca din ce in ce mai simtit. Pentru a avea certitudinea a ceea ce va fi, trebuie sa avem niste reactii, care de fapt exista, timid, dar cu un potential devastator pentru intreaga civilizatie crestina.
dandanescu
QUOTE(cocosel @ 4 Apr 2014, 06:08 PM) *
Dane, care este imaginea reala ca deja "sar in sus de bucurie"


imaginea reala nu are aproape nimic de-a face cu miscarile de strada,
alea au fost doar un pretext, ca si in RO in '89.

USA (NATO) + UE doresc sa controleze Ukraina,
ca un fel de corolar la victoria lor in razboiul rece cu sovieticii,
desi au promis neoficial ca nu vor extinde dominatia in directia Rusiei,
la sfirsitul razboiului rece.

Insa se pare ca tentativa NATO din Georgia, in 2008, a declansat o alarma urgenta,
si lectia aia a fost studiata de Rusia si concluziile puse in aplicare.

Iar Rusia face acum ce e normal, pentru orice tara,
adica isi serveste propriile interese, daca poate, asa cum poate.

...si deocamdata o face foarte rezonabil, dupa cum s-a vazut in Crimea.


dandanescu
QUOTE(Marduk @ 5 Apr 2014, 09:56 AM) *
In opinia mea n-a fost chiar o lovitura de stat, n-a fost pentru ca la conducerea Ucrainei n-au ajuns cei din esalonul 2-3-4 al fostei conduceri, chiar "strada" a preluat puterea cu acordul politiei si armatei.

totusi, daca privesti cine trage sforile acum,
e tocmai alesul emisarului american Nuland,
ala care era parte din fostul guvern,
si a folosit ilegal un parlament redus ca numar ca sa ia niste masuri radicale,
care ar fi trebuit lasate la decizia unui guvern ales.

lovitura de stat nu e neaparat militara,
dar vezi ca guvernul asta actual din Kiev zice ca nu e nici o graba cu alegerile,
ci e nevoie mai intii de "stabilitate".
deci ei stiu ca nu au shanse sa cistige alegerile, sunt acolo prin fortza,
nu legal si daca ar reveni la legalitate se tem ca vor pierde pozitia dominanta.

Iar "strada" care a avut rol semnificativ e de fapt extrema dreapta,
si mai precis tocmai liderul ala care a fost asasinat recent de noul guvern.
cocosel
QUOTE
Tocmai tu vorbesti de constructii eterne? cand nici macar Templul lui Solomon n-a rezistat cat i s-a prezis, care sti ce inseamna ciclicitatea, renasterea


NU are rost sa incerc sa-ti mai explic ... ar fi o stradanie ca si cum as atinge inima cosmosului. Si spre ce folos? Tu intunericul cauti orbecaind lumina. Nu se va ivi decat atunci cand te vei lepada de neputinta.

Dar pot sa subliniez... Nu urci o scara, revenind mereu la prima treapta.

Noi, cei ce avem acces longitudinal la sensuri stim bine. (Mishpat)
Constructia are nevoie in acel joc controlat jos-sus/sus-jos de multe virtuti, imagine al aceluiasi ideal colectiv care trebuie construit si reconstruit fara incetare.

Discernamintul ascutit, care poate ajuta evadarea din blocajele afective ne calauzeste soarta si putem privi omul si societatea printr-un ecran formativ.
Atrofierea logica insa acutizeaza ranile patologice sociale (stat la rand) si cele care indica inca, prezenta experimentelor degrandante (Pitesti).
Pirghia "re-educarii" este greu de contracarat, putind fi rasturnata doar o data cu schimbarea de optica.

Daca uiti ce au facut in trecut cei ce iti concesioneaza viitorul-esti condamnat la perpetua inselaciune.

Asa am zis!! jamie.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 5 Apr 2014, 12:01 AM) *
de remarcat ca asa s-a intimplat in Egypt, si vestul nu are nimic de obiectat,
cind sute de manifestanti arestati sunt condamnati la moarte dupa un simulacru de proces.

Iarasi prezinti informatii care nu corespund adevarului.
http://www.romaniatv.net/egipt--washington...rte_134247.html
Dar m-am obisnuit cu asta... smile.gif
QUOTE
au promis neoficial ca nu vor extinde dominatia in directia Rusiei,la sfirsitul razboiului rece

Nu au promis niciodata ca statele foste comuniste nu vor intra in UE si NATO daca cetatenii acestor state vor dori aderarea. Daca majoritatea cetatenilor unei tari doresc ca tara lor sa intre in UE ori NATO, cu ce argument sa spui NU daca in momentul aderarii acea tara respecta standardele cerute de UE si NATO?!
QUOTE
tentativa NATO din Georgia, in 2008

Despre ce vorbesti?! Ce treaba are NATO cu invazia Georgiei de catre Rusia? Un stat, adica Rusia, a invadat un vecin mult mai mic si mai slab fara ca acel vecin sa fi facut nimic agresiv la adresa Rusiei: niciun soldat georgian nu trecuse granita marelui vecin.
QUOTE
Rusia face acum ce e normal, pentru orice tara

Da, e normal ca orice tara sa isi atace militar vecinii si sa anexeze teritorii care apartin altor state. Hai sa o facem si noi: de ce sa nu ocupam iarasi Cadrilaterul?!
QUOTE
dupa cum s-a vazut, cum a procedat noul guvern cu extrema dreapta? un asasinat si o demitere

Pe bune?! Noul guvern asasineaza oameni?! Ce urat din partea lor... Presupun ca asta ai aflat de la persoane de incredere, nu-i asa...

PS: Good news. Very good news.

Ministrul Apararii, Mircea Dusa, a declarat ca mai multe avioane americane F-16 vor veni saptamana viitoare in Romania pentru a participa la exercitii in spatiul aerian romanesc si vor ramane o perioada "destul de lunga"
abis
QUOTE(dandanescu @ 5 Apr 2014, 10:39 PM) *
dar vezi ca guvernul asta actual din Kiev zice ca nu e nici o graba cu alegerile, ci e nevoie mai intii de "stabilitate".

Au decis cumva sa amane alegerile? Nu se mai tin pe 25 mai?
QUOTE
Iar "strada" care a avut rol semnificativ e de fapt extrema dreapta

Astazi cateva sute sau mii de oameni au iesit in strada in cateva orase din estul Ucrainei. Au intrat in cladirile administratiei publice locale prin forta si in cladiri apartinand fortelor de interne, de unde au furat arme. Acum au declarat cu de la sine putere "independenta" regiunii Donețk. Astia ce extrema sunt?
gigip
[quote name='abis' date='7 Apr 2014, 02:08 PM' post='755433']
Bravo lor! Sunt adevarati patrioti care vor sa nu devina sclavii americanilor! Ei,locuitorii Ucrainei,rusi,tatari,ucrainieni,romani ori de alta nationalitate sa hotarasca,prin referendum,ce e bine pentru ei! Afara cu americanii din Ucraina,Egipt,Libia,Afganistan ori din alte locuri din lume! Nu au niciun drept sa se amestece in treburile interne ale altor tari!
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 5 Apr 2014, 10:39 PM) *
totusi, daca privesti cine trage sforile acum..

Nu cred ca mai trage nimeni sforile deocamdata, situatia pare scapate de sub control. Ramane sa vedem ce se va intampla cu Ucraina in viitorul apropiat. Pe mine ma preocupa Moldova si Romania, Ucraina va fi o cu totul alta poveste in viitor.
QUOTE
Iar "strada" care a avut rol semnificativ e de fapt extrema dreapta,
si mai precis tocmai liderul ala care a fost asasinat recent de noul guvern.

Nu stim inca cine a ordonat aceste asasinate, putea sa fie noul guvern ucrainiean, guvernul rus, natonalistii rusi sau chiar nationalistii ucrainieni, orce serviciu secret poate fi implicat, este o incercare de stergere a variabilelor incontrolabile.


QUOTE(cocosel @ 7 Apr 2014, 04:15 AM) *
... ar fi o stradanie ca si cum as atinge inima cosmosului.

O stradanie fantastica, as zice eu, daca o vei putea atinge.
QUOTE
Tu intunericul cauti orbecaind lumina.

Prefer sa caut intunericul tinand lumina in propria mana, de cat sa ajung la intuneric, acceptand lumina de la cei ca tine.
QUOTE
Nu se va ivi decat atunci cand te vei lepada de neputinta.

Neputinta este ceva uman, dar sunt unii umani care se cred zei, desi n-au reusit niciodata nici macar sa atinga aripile zeilor.
QUOTE
Nu urci o scara, revenind mereu la prima treapta.

Moncher, nu uita ca orice scara ai urca, trebuie la un moment dat sa si cobori.
QUOTE
Constructia are nevoie in acel joc controlat ...

Nu a-ti reusit niciodat si nici nu ve-ti reusi sa controlati jocul, dar va doriti sa controlati jocul atat de mult, incat nu va mai pasa de nimeni si de nimic. Istoria a demonstrat ca pana la urma ADEVARUL invinge, indiferent de jocurile facute de cei care se cred zei.
QUOTE
Daca uiti ce au facut in trecut cei ce iti concesioneaza viitorul-esti condamnat la perpetua inselaciune.

Parca era altfel : "Cei care nu pot invata din istorie sunt condamnati sa o repete" (George Santayana)




QUOTE(abis @ 7 Apr 2014, 02:08 PM) *
...au declarat cu de la sine putere "independenta" regiunii Donețk. Astia ce extrema sunt?

La fel cu cei ce au luat puterea la Kiev si care acum incep sa fie eliminati de ceilalti. Repet ce-am zis cu ceva timp in urma, referitor la interventia "armatei ruse", daca rusii nu interveneau, daca armata ucrainieana nu se abtinea sa riposteze la interventia rusilor, confruntarea dintre nationalisti ar fi generat un masacru. Eu nu pot decat sa-i felicit si pe unii si pe altii, aceia care au ramas cu mintea limpede si-au avut o perspectiva asupra evenimentelor ce urmau sa se produca. Sa vedem ce se va alege de Ucraina. Rusii au propus federalizarea, o solutie accepatbila, ramane sa vedem cine va controla viitorul Ucrainei, UE sau Rusia?
abis
QUOTE(gigip @ 7 Apr 2014, 03:26 PM) *
Afara cu americanii din Ucraina,Egipt,Libia,Afganistan ori din alte locuri din lume! Nu au niciun drept sa se amestece in treburile interne ale altor tari!

Da' rusii au dreptul? rolleyes.gif


BREAKING!: “Kharkiv residents” stormed Opera Theater, thinking it was mayor’s office & demanded mayor(!) - asta demonstreaza ca intr-adevar este vorba despre "localnici" care iau cu asalt institutiile de stat in Ucraina. devil.gif

Traducere pentru alde gugup: aia care se prezinta drept "localnici" au luat cu asalt opera crezand ca este primaria... Asta demonstreaza ca fie sunt niste derbedei inculti, fie ca nu sunt localnici ci sunt trimisi in misiune de Moscova ca sa faca scandal adica pretext pentru invazie.
Marduk
QUOTE(gigip @ 7 Apr 2014, 03:26 PM) *
...Sunt adevarati patrioti care vor sa nu devina sclavii americanilor!...

Nicio problema mon general, vor deveni sclavi rusilor. "Sclavia" este o alegere preferata de cei care iubesc viata, in locul mortii eroice, patriotice ce le-ar da dreptul sa traiasca liberi.
abis
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2014, 03:56 PM) *
Repet ce-am zis cu ceva timp in urma, referitor la interventia "armatei ruse", daca rusii nu interveneau, daca armata ucrainieana nu se abtinea sa riposteze la interventia rusilor, confruntarea dintre nationalisti ar fi generat un masacru.

Repetitio ad nauseam...

Degeaba repeti, pentru ca tot neadevarat ramane. Aproape jumatate din Ucraina este zona locuita de rusofoni, rusii nu au trimis armata si nu e niciun masacru. Daca nu-si baga Putin coada, nu era nicio problema intre ucrainienii vorbitori de ucraineana si cei vorbitori de rusa. Nu exista niciun risc pentru "masacre". Singurii care comit violente pe acolo sunt rusii.
QUOTE
Rusii au propus federalizarea, o solutie accepatbila

Acceptabila pentru Rusia.

Singurii care pot decide in privinta organizarii statului sunt ucrainienii, nu rusii. Este ca si cum Ungaria ar invada cateva judete din Ardeal sub pretextul protejarii maghiarilor, care sunt in pericol din cauza nationalistilor romani; si ar impune solutia federalizarii Romaniei. Doar se stie ca in Ardeal maghiarii sunt oprimati, la fel de oprimati ca rusofonii din Ucraina. Si ar trebui ca toata lumea civilizata sa accepte faptul implinit al anexarii judetelor respective si in plus sa preseze Romania sa accepte federalizarea. La fel de acceptabil ti s-ar parea?

Pana una-alta se repeta scenariul din Crimeea: in cateva orase din estul Ucrainei cateva sute ori cel mult doua-trei mii de oameni (in mod sigur multi fiind "turisti" rusi) iau cu asalt cladirile administratiei publice, folosesc arme de foc impotriva autoritatilor iar rusii vor interveni cat de curand cu armata pentru a "rezolva" problemele pe care tot ei le-au creat. Exact ca Operațiunea Tannenberg din 31 august 1939...

Intre timp, pe langa avioanele F-16 americane, in Romania ajung si trupe speciale americane:

Ministrul Apararii, Mircea Dusa, a precizat, luni, ca efectivele de militari americani pe teritoriul Romaniei vor fi suplimentate cu militari din fortele marine care au misiuni de operatii speciale, relateaza Mediafax
abis
Ia te uita.... mwah1.gif

http://deschide.md/ro/news/externe/429/Qat...-din-Europa.htm

Marduk
QUOTE(abis @ 7 Apr 2014, 04:46 PM) *
Repetitio ad nauseam...

Da, voi repeta la infinit, cata vreme situatia din ucraina nu va duce la un WW3.
QUOTE
...jumatate din Ucraina este zona locuita de rusofoni...

Rusofoni sau rusi?
QUOTE
...nu era nicio problema intre ucrainienii vorbitori de ucraineana si cei vorbitori de rusa.

Moncher e nevoie de explicatii, dumneata crezi ca rusofonii sunt ucrainieni? adica vrei sa zici ca avem un conflict intre ucrainienii vorbitori de rusa si ucrainienii vorbitori de ucrainieana? unsure.gif
QUOTE
Acceptabila pentru Rusia.

IN MOMENTUL ASTA ACCEPTABILA PENTRU TOTI CEI CARE NU DOARESC RAZBOI,WW3. Repetitio ad nauseam, tu chiar vrei razboi? cu orice pret? pentru orice cauza?
QUOTE
Singurii care pot decide in privinta organizarii statului sunt ucrainienii, nu rusii.

Deci intr-un stat care are ca populatie, o minoritate de peste 17%, consideri ca doar ucrainienii adevarati au dreptul de a decide soarta celor 17% rusi?
QUOTE
...ca si cum Ungaria ar invada cateva judete din Ardeal sub pretextul protejarii maghiarilor, care sunt in pericol din cauza nationalistilor romani...

Daca Romania s-ar afla in incapacitatea de a rezolva situatia, ar fi o solutie cat se poate de pertinenta.
QUOTE
....in cateva orase din estul Ucrainei cateva sute ori cel mult doua-trei mii de oameni (in mod sigur multi fiind "turisti" rusi) iau cu asalt cladirile administratiei publice, folosesc arme de foc impotriva autoritatilor

Ucraina la aceasta data este un stat in disolutie, daca ne-am afla la inceputul secolului XX, toate statele vecine care ar avea interese in zona, s-ar "infrupta" din neputinta ucrainienilor de a-si prezerva suveranitatea asupra teritoriului.
QUOTE
Intre timp, pe langa avioanele F-16 americane, in Romania ajung si trupe speciale americane..

Te bucuri? eu nu. N-am fost de acord cu nicio o prezenta militara in Romania, nici in istorie nici in prezent, toate aceste prezente au generat conflicte care au atras Romania intr-o lupta ce nu-i apartinea. Dar pentru ca Romania a semnat un tratat cu NATO si pentru ca de prea multe ori s-a vorbit de "tradarea", inconsecventa romanilor, sunt de acord cu prezenta trupelor NATO, USA in Romania, desi nu cred ca asta va duce la "disparitia" rusilor, a puterii lor.


QUOTE(abis @ 7 Apr 2014, 05:37 PM) *
Ia te uita....

Cum s-ar spune, o mondializare a conflictului. Arabii se tem de represalii din partea Rusiei pentru ca-i sprijina pe rebelii din Siria!!! blink.gif
dandanescu
Exact cum era logic, rusii le servesc vesticilor aceeasi "doctorie" folosita la Kiev;
rebeliunea (mai mult sau mai putin armata) care creeaza o situatie incontestabila pe teren,
unde fostul guvern nu mai are control.

Obama "a lovit cuiul drept in cap", cind a zis ca
nu mai e nimic de comentat atunci cind observam "facts on the ground"
situatia devine curind un "fait accompli" (ia te uita Obama foloseste expresii frantuzesti! smile.gif )
care trebuie sau acceptata sau adresata prin alte mijloace decit vorbele.

Daca intelegem corect esenta acestui mesaj transmis de Obama,
atunci am putea sa il consideram autorul moral al actiunilor ruso-fililor in Ukraina biggrin.gif
(desi cel mai probabil Putin nu avea deloc nevoie sa-i explice Obama ce inseamna "fait accompli" biggrin.gif)

ia sa vedem acum,
ce va face smecherasul de prim ministru de la Kiev, iubitelul americanilor?

totusi orice va face Kievul, Rusia va invoca doua probleme:
dublul standard, daca un guvern venit la putere prin forta condamna o miscare similara,
si protectia ruso-fililor ukrainieni contra oricarui abuz ordonat de la Kiev,
daca fortele guvernamentale ale Kievului isi pun mintea cu insurgentii pro-rusi.

...cit despre citeva vechituri de F-16 mutate la vedere, alea sunt doar pentru decor,
fara nici o intentie sa se intilneasca, nici macar din greseala cu ultimele modele de Sukhoi
din dotarea fortelor rusesti.

iar trupele speciale americane, alea actioneaza cel mai eficient pe tacute, din umbra,
sosind din baze necunoscute inamicului, fara veste.
deci sa declari ca au fost mutati mai aproape, si sa spui si unde,
inseamna ca nici aia nu au rol de lupta, ci doar un fel de scuza ca pe linga 40 de mii de rushi,
NATO a mai trimis vreo citeva sute la granitza Ukrainei.

dar problema asta nu e militara, avantajul Rusiei pe propria frontiera fiind incontestabil.

problema e, cit se va extinde Rusia in Ukraina de est si de sud?
dupa citeva episoade succesive de secesiune/reunificare cu Rusia.
unde va fi granitza?
la jonctiunea terestra cu Crimea? la Nipru? la Odessa? sau la Dunare?

alta problema apare daca guvernul din Kiev se simte "norocos"
si din prostie va provoca o confruntare militara cu Rusia,
in loc sa ccepte realitatea raportului de forte.

atunci dilema nu va fi victoria Rusiei, ca si garantata in zonele de est si sud,
daca ii asculti chiar si pe generalii americani,
ci incheierea conflictului din Ukraina cit mai rapid si mai fara varsare de singe.

iar opusul, un conflict lung, de joasa intensitate (insurgenta) in Ukraina, contra Rusiei,
ar putea fi un obiectiv strategic in avantajul NATO,
care sa macine si sa tina Rusia ocupata,
fara resursele necesare care sa rezolve diplomatic problemele Sirienilor si Iranienilor,
adica ultimele doua tari din Middle East care mai trebuie (neaparat! ) distruse,
inainte de marele "pivot" militar american spre China/ Pacific.

totusi Rusia isi aminteste cu siguranta lectiile din Afghanistan si Cecenia,
si asta garanteaza practic independenta vestului Ukrainean,
care va avea exact ce si-au dorit, o asociatie cu vestul,
intr-o tara unde toata lumea vorbeste limba ukraineana (indiferent ca prefera unii limba rusa sau romana) si
capitalismul nestinjenit produce prosperitate maxima (pentru banci biggrin.gif).
dandanescu
QUOTE(abis @ 7 Apr 2014, 04:08 AM) *
Au decis cumva sa amane alegerile? Nu se mai tin pe 25 mai?

Problema e ca actualul guvern de la Kiev ar fi trebuit sa se concentreze pe alegeri,
mai inainte de a lua decizii critice pentru o tara care inca nu le-a dat mandat legal, prin alegeri.

se prea poate ca actualul guvern din Kiev nu e sigur ca vor cistiga la alegeri,
tocmai de aia forteza decizii critice inainte de alegeri,
si tot de aia acordul semnat in 21 Feb 2014 nu a fost respectat,
pentru ca o tranzitie legala in Ukraina nu putea sa asigure ca
oamenii care "trebuie" vor fi in pozitiile cheie
de unde sa ia decizii exact dupa cum le dicteaza vestul.

Cine stie? poate ca au cumva impresia ca ei sunt "alesi", chiar fara alegeri
sau considera cumva ca e suficient daca se aleg intre ei? biggrin.gif

sa vedem cit sunt de realisti...
totusi chestia cu eliminarea limbii ruse a fost o provocare inutila, la un moment neportivit,
deci realismul nu e tocmai o valoare centrala la astia din Kiev. biggrin.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 7 Apr 2014, 06:50 PM) *
Rusofoni sau rusi?

Rusia vorbeste despre "rusofoni". Unii sunt rusi plantati acolo in vremea ocupatiei ruse, respectiv sovietice, altii sunt ucrainieni vorbitori de rusa.
QUOTE
adica vrei sa zici ca avem un conflict intre ucrainienii vorbitori de rusa si ucrainienii vorbitori de ucrainieana?

Nu exista conflicte intre vorbitorii de rusa si cei de ucraineana (asa se scrie corect numele limbii). Nu exista conflicte intre rusi si ucrainieni. Exista un conflict intre Rusia lui Putin si normele de comportament in lumea civilizata, atat. Exista un conflict intre mancurtii platiti si teleghidati de Moscova si restul lumii.
QUOTE
tu chiar vrei razboi?

Dimpotriva. Eu vreau pace, vreau liniste, vreau ca toata lumea sa respecte regulile de convietuire pasnica intre state. Insa uite ca Rusia lui Putin nu vrea asta si cauta samanta de razboi...
QUOTE
Deci intr-un stat care are ca populatie, o minoritate de peste 17%, consideri ca doar ucrainienii adevarati au dreptul de a decide soarta celor 17% rusi?

Cetatenii ucrainieni. Nu Moscova.
QUOTE
Ucraina la aceasta data este un stat in disolutie

Gresesti. Ucraina este un stat normal ca oricare altul. Are un guvern legitim, investit de un parlament ales; are un presedinte legal, interimar, iar peste o luna si cateva zile vor fi alegeri prezidentiale. Armata, organele politiei, autoritatile locale functioneaza normal. Singura forta care submineaza Ucraina este Rusia.
QUOTE
Te bucuri?

Bineinteles. M-as bucura sa fie 100.000 de soldati americani, 500 de tancuri si 100 de avioane. Si cateva baterii de rachete.
Iar in Marea Neagra as vrea sa vad un portavion.
QUOTE
o mondializare a conflictului

E vorba de comert acolo, nu de conflict militar: niste arabi au gasit o oportunitate sa vanda gaz in Europa. Europenii ar fi fraieri sa nu-l cumpere.
abis
QUOTE(dandanescu @ 8 Apr 2014, 01:21 AM) *
ia sa vedem acum, ce va face smecherasul de prim ministru de la Kiev, iubitelul americanilor?

Face ceea ce trebuie sa faca

http://deschide.md/ro/news/externe/438/%C3...orist%C4%83.htm
ohyeah.gif

PS: Noutatile din Harkov:

Kharkiv Regional Administration was “cleaned up”, 70 separatists detained
Kharkiv Regional State Administration building was stormed at 6:25 Kyiv time. The building is completely “cleaned up” now. Not a single shot was made вuring the storm , 70 separatists detained


Nici ucrainienii nu sunt mamaligi. thumb_yello.gif
turbo trabant
Greu cu rivolutionarii rusofili din atatea de milioane de patrioti oha manifestatie.

Dat cum romanu' e nascut pup**st sunt mai multi admiratori ai lui vlad in spatiul mioritic decat "pe campul de lupta" sleep.gif
Marduk
QUOTE(dandanescu @ 8 Apr 2014, 01:21 AM) *
....ia sa vedem acum,
ce va face smecherasul de prim ministru de la Kiev, iubitelul americanilor?

"Separatistii proruşi vor fi trataţi ca "terorişti şi criminali"
Asta declara presetintele emanat al Ucrainei, adica exact ce a facut sau ce voia sa faca, Ianucovici cu manifestantii din Maidan.
QUOTE(abis @ 8 Apr 2014, 09:47 AM) *
Rusia vorbeste despre "rusofoni". Unii sunt rusi plantati acolo in vremea ocupatiei ruse, respectiv sovietice, altii sunt ucrainieni vorbitori de rusa.

Daca sunt majoritari au dreptul sa-si decida viitorul, sa-si ceara drepturile? ma gandesc ca si ca minoritari ar avea acest drept, dar poate ca in cazul in care ar fi minoritari, ar trebui sa respecte majoritatea care ar trebui totusi sa acorde niste drepturi stipulate international, pentru minoritati.
QUOTE
....Nu exista conflicte intre rusi si ucrainieni.

Da, pana acum au reusit sa se abtina. Eu cred totusi ca exista un conflict intre rusi si ucrainieni, doar ca este un conflict cenzurat, controlat etc. tocmai de teama ca sa nu exacerbeze intr-un conflict deschis.
QUOTE
Exista un conflict intre Rusia lui Putin ...

Rusii din Ucraina, din Crimeea, nu fac parte din Rusia lui Putin?
QUOTE
Exista un conflict intre mancurtii platiti si teleghidati de Moscova si restul lumii.

Pe manifestantii din Maidan cine i-o fi ajutat si sprijinit? restul lumii?
QUOTE
....Eu vreau pace, vreau liniste...Rusia lui Putin nu vrea asta si cauta samanta de razboi...

Rusia are niste probleme, de care occidentul nu vrea sa tina cont. Are aceste probleme mostenite de la sovietici, de la Stalin, aliatul occidentalilor. De ce nimeni nu vrea sa rezolve aceste probleme in mod pasnic? De ce nimeni nu-l ia in seama pe "nebunul" de Jirinovski? propunerile sale? Pentru ca nimeni nu vrea ca Rusia sa devina macar ce-a fost pe vremea Romanovilor. Occidentul vrea sa arunce Rusia in Siberia, dar Rusia nu vrea sa faca ce vrea occidentul iar de aici pana la un conflict e simplu de ajuns. Cetatenii ucrainieni de etnie rusa sunt majoritari in unele regiuni si au dreptul sa decida ce vor sa faca cu viitorul lor, fie prin referendum fie prin manifestatii, prin orice mijloace, eu as prefera pasnice, dar daca nu se vrea, se va ajunge la un conflict armat, mai devreme sau mai tarziu.
QUOTE
Gresesti. Ucraina este un stat normal ca oricare altul. Are un guvern legitim, investit de un parlament ales; are un presedinte legal, interimar, iar peste o luna si cateva zile vor fi alegeri prezidentiale.

E de discutat cat de legale sunt cele ce s-au intamplat in Ucraina. Ideal ar fi fost ca la presiunea strazii, a manifestantilor nemultumiti, Ianucovici sa demisioneze, guvernul demis, parlamentul dizolvat etc. sa fie numit un presedinte interimar dupa care sa urmeze alegeri libere, la care sa poata participa toate partidele. N-a fost asa deci legitimitatea este discutabila.
QUOTE
Bineinteles. M-as bucura sa fie 100.000 de soldati americani, 500 de tancuri si 100 de avioane....

Mai ai putintica rabdare si le vei avea pe toate, dar nu uita ca Romania a mai trecut prin asta, dupa care n-a mai fost o asa bucurie din contra. Dar tot istorie ne arata ca depinde de invingatori, daca or mai exista de data asta.
QUOTE
E vorba de comert acolo, nu de conflict militar...

In Ucraina despre ce este vorba, de politica, democratie, dictatura, revolutie? Ce naiba se petrece in Ucraina? daca nu o batalie intre puterile acestei lumi.
abis
QUOTE(Marduk @ 8 Apr 2014, 01:42 PM) *
Asta declara presetintele emanat al Ucrainei, adica exact ce a facut sau ce voia sa faca, Ianucovici cu manifestantii din Maidan.

Ianucovici a trimis lunestii impotriva manifestantilor pasnici. Autoritatile actuale ale Ucrainei au actionat legal impotriva unor infractori. Nu a fost tras niciun foc, doar au fost arestati cativa care au incalcat legile ucrainiene.
Daca nu vezi diferenta, inseamna ca vorbim degeaba.
QUOTE
Daca sunt majoritari au dreptul sa-si decida viitorul, sa-si ceara drepturile?

Nu au dreptul la secesiune, la independenta, la unificare cu Rusia.
QUOTE
Rusii din Ucraina, din Crimeea, nu fac parte din Rusia lui Putin?

Pai eu ce as putea sa iti raspund la intrebarea asta? smile.gif

Rusii din Ucrainia fac parte din Ucraina, mi se pare evident... Nu fac parte din Rusia...
QUOTE
De ce nimeni nu vrea sa rezolve aceste probleme in mod pasnic?

Putin nu vrea. Nu altii au atacat militar Rusia, ci Rusia a atacat militar alte state....
QUOTE
De ce nimeni nu-l ia in seama pe "nebunul" de Jirinovski? propunerile sale?

Pentru ca este ilegal, imoral si tot ce poti face este sa declansezi un proces care va duce la un razboi generalizat, daca accepti fie si numai sa iei in serios asemenea tampenii. Nu poti discuta in secolul de sfasierea teritoriala a unui vecin si de impartirea teritoriile sale intre alte tari. Nu suntem in epoca in care URSS si Germania nazista faceau de-astea.
QUOTE
Occidentul vrea sa arunce Rusia in Siberia

Iarta-ma, dar aberezi. Nimeni din occident, nici macar extremistii, nu face ceva in acest sens.
QUOTE
nu uita ca Romania a mai trecut prin asta

Cand a mai avut Romania trupe americane in tara? smile.gif
QUOTE
Ce naiba se petrece in Ucraina?

Nu s-ar intampla nimic daca nu si-ar baga Rusia coada...
abis
QUOTE(dandanescu @ 8 Apr 2014, 01:21 AM) *
rebeliunea (mai mult sau mai putin armata) care creeaza o situatie incontestabila pe teren,unde fostul guvern nu mai are control.

Cum ziceam, nu sunt mamaligi.

https://www.youtube.com/watch?v=JOS1jQ7EGWQ
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Apr 2014, 02:27 PM) *
Ianucovici a trimis lunestii impotriva manifestantilor pasnici....

Esti asa de sigur pe tine cand faci afirmatia asta, incat as fi tentat sa te cred. Eu zic sa te mai uiti din cand in cand la motto-ul tau: " Realitatea e alta", ai sa vezi cata dreptate ai.
QUOTE
Autoritatile actuale ale Ucrainei au actionat legal impotriva unor infractori...Daca nu vezi diferenta, inseamna ca vorbim degeaba.

Moncher, au fost asasinati doi lideri importanti ai nationalistilor, oameni care au pus umarul la debarcarea lui Ianukovici iar tu crezi ca vorbim degeaba? sad.gif
QUOTE
Nu au dreptul la secesiune, la independenta, la unificare cu Rusia.

rofl.gif Ce drepturi au? sa cante imnul Ucrainei, sa salute steagul, sa plateasca taxele, sa faca armata etc. Ar mai fi o optiune, sa astepte intrarea Ucrainei in UE dupa care sa beneficieze de drepturile europene ale minoritatilor. Mai sti ceva?
QUOTE
Pai eu ce as putea sa iti raspund la intrebarea asta?

Ai raspuns, multumesc. Te rog sa-mi mai raspunzi la o intrebare: Ucraina, avand in vedere istoria sa, poate fi un stat independent in actualele granite?
QUOTE
Putin nu vrea...

Putin vrea ceva, dar ceilalti nu vor sa-i dea jucarica ce-o cere Putin. Asta inseamna ca Putin nu vrea? sau trebuie sa vrea ce vor altii?
QUOTE
Pentru ca este ilegal, imoral si tot ce poti face este sa declansezi un proces care va duce la un razboi generalizat

In antichitate babilonienii, persii, chinezii, romanii asa rezolvau problemele, prin schimburi de populatii. A incercat si Stalin sa faca asta, dar s-a saturat sa administreze, sa plateasca o intreprindere de acest gen, asa ca a folosit creionul pe harta, azi toata partea asta de Europa sufera din cauza problemelor nerezolvate dintre Hitler si Stalin, cu acordul tacit al occidentalilor.
QUOTE
...Nu suntem in epoca in care URSS si Germania nazista faceau de-astea.

Corect, suntem mai avansati, doar tehnologic, spiritual am ramas la nivelul tribal, familia, satul, clanul, tribul, pamantul etc.
QUOTE
Iarta-ma, dar aberezi. Nimeni din occident, nici macar extremistii...

Aberez? atunci de ce pun occidentalii presiune pe rusi? ce vor occidentalii, sa-i schimbe pe rusi intr-o noapte? sa-i faca europeni? n-am auzit sa fi propus un "nebun" occidental primirea Rusiei in UE alaturi de Ucraina, Belarus, Transnistria etc.
QUOTE
Cand a mai avut Romania trupe americane in tara?

A avut alte trupe, dar vorbind de trupe americane, a existat un lagar cu aviatorii americani capturati dupa raidurile asupra Ploiestiului si Bucurestiului.
QUOTE
Nu s-ar intampla nimic daca nu si-ar baga Rusia coada...

Eu cred ca s-ar intampla ceva de care UE se teme. Mai exact, s-ar intamplat ce s-a intamplat in Ungaria dupa alegeri, Jobbik este al treilea partid din parlamentul ungar, nici macar in Grecia nu s-a intamplat asta. Sa vedem daca UE o sa aplice aceiasi procedura in Ungaria, pentru a reduce fenomenul extremist, ca si in Grecia. Ma gandesc la asta pentru ca suntem in lumea democratica europeana, unde oamenii au dreptul de a-si exprima liber opiniile. mwah1.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 8 Apr 2014, 04:57 PM) *
Esti asa de sigur pe tine cand faci afirmatia asta, incat as fi tentat sa te cred.

Pur si simplu refuzi sa accepti evidenta. Parchetul din Kiev a arestat deja 12 persoane (din randul trupelor de interne) care au fost implicate in ucideri; primele rezultate ale anchetei il indica pe Ianucovici ca fiind cel care a dat ordinul. Numai tu o tii intr-una ca nu, au tras altii...
QUOTE
au fost asasinati doi lideri importanti ai nationalistilor

Inca nu stiu de cine - or fi fost cei de la FSB?
QUOTE
Ce drepturi au?

Toate drepturile pe care le au si maghiarii din Romania. smile.gif
QUOTE
Ucraina, avand in vedere istoria sa, poate fi un stat independent in actualele granite?

Daca nu si-ar baga Putin coada, da. Altfel, de ce nu?
QUOTE
Putin vrea ceva, dar ceilalti nu vor sa-i dea jucarica ce-o cere Putin.

Pai nu are niciun drept sa vrea ceva de la alt stat, sa vrea de la Rusia lui.
QUOTE
atunci de ce pun occidentalii presiune pe rusi?

Pai nu pun.
dandanescu
QUOTE(abis @ 7 Apr 2014, 11:52 PM) *
Nici ucrainienii nu sunt mamaligi. thumb_yello.gif

da? de aia au angajat mercenari privati, de la firme americane de "securitate"? biggrin.gif
dandanescu
QUOTE(Marduk @ 8 Apr 2014, 03:42 AM) *
"Separatistii proruşi vor fi trataţi ca "terorişti şi criminali"
Asta declara presetintele emanat al Ucrainei, adica exact ce a facut sau ce voia sa faca, Ianucovici cu manifestantii din Maidan.

...asta e problema! si Rusia atit asteapta, sa se simta in pericol rusofilii din Ukraina,
ca sa apara grupurile alea eficiente de auto-aparare, fara ecusoane si fara grade pe uniforme.

aia sunt pregatiti suficient ca sa faca fatza mercenarilor trimisi de firmele private americane angajate de Kiev,
plus extremistilor ukrainieni de dreapta.

cred ca tocmai la asa ceva se referea Rusia cind vorbea de pericolul unui razboi civil.

iar daca cei de la Kiev fac cumva greseala sa declare stare de urgenta sau sa scoata armata in strada in regiunile rusofile,
atunci armata rusa va executa o operatiune de "prietenie si protectie" in estul (poate si sudul ) ukrainei. biggrin.gif
abis
QUOTE(dandanescu @ 8 Apr 2014, 11:22 PM) *
QUOTE
"Separatistii proruşi vor fi trataţi ca "terorişti şi criminali"
Asta declara presetintele emanat al Ucrainei, adica exact ce a facut sau ce voia sa faca, Ianucovici cu manifestantii din Maidan.

...asta e problema! si Rusia atit asteapta, sa se simta in pericol rusofilii din Ukraina

Sa recapitulam: oamenii rusilor ataca cu arme si grenade cladirile oficiale ucrainiene; mineaza o astfel de cladire, unde retin vreo 50-60 de ostatici; iar guvernul ucrainean exagereaza cand spune ca ii va trata pe respectivii drept teroristi?! blink.gif

Rusofonii/rusofilii/rusii din Ucraina nu sunt, nu au fost si nici nu au cum sa fie in vreun pericol. Iar perspectiva aderarii Ucrainei la UE este cea mai buna garantie posibila pentru un tratament la cele mai inalte standarde pentru minoritari, pur si simplu rusii din Ucraina vor avea mai multe drepturi decat rusii din Rusia. wink.gif
Asta este, probabil, si problema lui Putin. Pe el nu-l intereseaza binele rusilor.
Marduk
QUOTE(abis @ 8 Apr 2014, 05:30 PM) *
Pur si simplu refuzi sa accepti evidenta.....Numai tu o tii intr-una ca nu, au tras altii...

N-am ce evidenta sa accept, teroristii care au tras in noi dupa 22 n-au fost gasiti nici dupa 25 de ani. Tu te astepti ca arestatii aia sa fie faptasii? Eu nu-i acuz, sau disculp nici pe unii nici pe altii, dar daca tu vrei sa traiesti in certitudine, n-ai decat sa crezi ceea ce vrei.
QUOTE
Inca nu stiu de cine - or fi fost cei de la FSB?

Sau nu.
QUOTE
Toate drepturile pe care le au si maghiarii din Romania.

Cu maghiarii e alta poveste, Romania este in UE, la fel si Ungaria. In opinia mea ungurii, secui, din Romania au mai multe drepturi decat romanii, pentru ca se considera minoritari, folosind autoincriminarea ca pe o discriminare.
QUOTE
....Altfel, de ce nu?

Eu zic ca nu poate, din cauza istoriei sale. Ucraina este un stat creat de sovietici, sunt slavi, limba este foarte asemanatoare cu rusa singurul motiv mai evident al separatiei dintre cele oua popoare este religia. Vestul Ucrainei este catolic iar estul ortodox. Putin se foloseste de coada altcuiva, pentru a-si atinge scopurile. smile.gif
QUOTE
Pai nu are niciun drept sa vrea ceva de la alt stat...

Romania ar avea vreun drept asupra Republicii Moldova?
QUOTE
Pai nu pun
.
Nu vrei tu sa accepti evidenta, dar aceasta presiune exista

QUOTE(dandanescu @ 8 Apr 2014, 11:22 PM) *
...asta e problema! si Rusia atit asteapta, sa se simta in pericol rusofilii din Ukraina,
ca sa apara grupurile alea eficiente de auto-aparare, fara ecusoane si fara grade pe uniforme.

Pentru mine este curioasa lipsa de reactie a armatei ucrainiene. Are loc o infruntare stranie cu imbranceli si injuraturi ca intre niste frati care au de impartit o bucata de paine. Sa le fie chiar asa de frica de rusi? Ca sa nu mai amintesc de bataia din parlamentul ucrainean, n-am inteles prea bine ce-a fost acolo si daca comunistii erau rusi sau ucrainieni. Pentru ca daca parlamentarii comunisti erau ucrainieni atunci Ucraina are o alta problema, care seamana cu cea a Moldovei.
abis
QUOTE(Marduk @ 9 Apr 2014, 09:32 AM) *
Tu te astepti ca arestatii aia sa fie faptasii?

Daca Parchetul are probe, de ce nu
QUOTE
Cu maghiarii e alta poveste, Romania este in UE, la fel si Ungaria.

Iar ca sa poata adera la UE, Romania a fost obligata sa respecte toate drepturile minoritatilor. Exact asa se pune problema si in cazul Ucrainei: si sa vrea sa ii jeneze cu ceva pe rusofoni, nu va putea sa o faca, pentru ca toata lumea trebuie sa respecte minoritatile, altfel nu poate face parte din UE.
QUOTE
Ucraina este un stat creat de sovietici, sunt slavi, limba este foarte asemanatoare cu rusa singurul motiv mai evident al separatiei dintre cele oua popoare este religia. Vestul Ucrainei este catolic iar estul ortodox.

Habar nu ai.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Ukraine

Si romana este o limba latina asemanatoare cu italiana, asta nu inseamna ca Italia are dreptul sa ne invadeze cand vrea
QUOTE
Romania ar avea vreun drept asupra Republicii Moldova?

Nu.
QUOTE
Nu vrei tu sa accepti evidenta, dar aceasta presiune exista

Exista o presiune (nu suficient de mare) pentru a-i lasa in pace pe ucrainieni. Atat.

QUOTE
Pentru mine este curioasa lipsa de reactie a armatei ucrainiene.

In cazul unui conflict deschis, Rusia ar avea prima sansa. De asta incearca sa rezolve ce se poate rezolva fara a trage... Din pacate, politica asta i-a dus la pierderea Crimeii. Insa vor trage daca Rusia intra in alte teritorii. Nu vor avea de ales.

Ca fapt divers: avioanele americane au ajuns in Romania si in curand ajunge si o nava de razboi.
abis
Take 1: Se ingroasa gluma:

Statele Unite si Uniunea Europeana se pregatesc sa loveasca in bancile si in companiile energetice si miniere rusesti in cazul in care Rusia invadeaza teritoriul Ucrainei

http://euobserver.com/foreign/123797

Take 2: Suedia se apropie de NATO pe fondul ingrijorarilor ca ar putea fi atacata de Rusia

http://deschide.md/ro/news/externe/483/Sto...%AEn-Suedia.htm

Take 3: Anexarea peninsulei Crimea a costat Rusia 179 miliarde USD - pana acum. Iar factura creste, creste si nu se mai opreste...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.