Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ucraina
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46
abis
QUOTE(Marduk @ 11 Mar 2014, 03:58 PM) *
Cine a vorbit de incorporare de teritorii. Deocamdata Crimeea si-a declarat independenta

Pai ce altceva se intampla acolo? Pe bune, chiar ai orbul gainilor?!
Chiar in textul declaratiei de independenta scrie negru pe alb ca este primul pas catre unirea cu Rusia.

Cand ai trupe straine pe un teritoriu desi guvernul tarii respective nu este de acord, cand acel teritoriu trece in componenta statului tau, asta nu se cheama anexare?!
QUOTE
Pentru asta ar trebui sa existe o cerere din partea presedintelui ales al Ucrainei

Unde scrie asta?! Inventezi chestii care nu sunt scrise in niciun tratat

Rada Supremă a Ucrainei (parlamentul unicameral) a cerut marţi Rusiei să-şi retragă trupele din Crimeea, iar ţărilor garante, conform Memorandumului de la Budapesta, să-i apere integritatea

http://www.economica.net/parlamentul-ucrai...atea_75327.html

Ar trebui sa fie suficient.
QUOTE
Negocierea ar trebui sa se faca intre rusi, ucrainieni si crimeeni

"Crimeenii" aia sunt cetateni ucrainieni, unii rusi, altii ucrainieni, altii tatari samd. Ce sa negocieze? Pozitiile sunt ireconciliabile: rusii vor sa anexeze Crimeea iar ucrainienii sa o pastreze. Ce sa negociezi in conditiile astea?
QUOTE
Nu stiu

Genial raspuns, nu m-as fi gandit! rofl.gif
QUOTE
ca regreta sustinerea nationalistilor ucrainieni, ca regreta bombardarea Belgradului, infiintarea Kosovo, dezmembrarea Jugoslaviei

Si dupa ce ei spun "ne pare rau", a doua zi trupele rusesti se retrag in Rusia. Nu? rolleyes.gif
QUOTE
OFICIAL RUSIA NU A INCALCAT NICI UN PUNCT DIN CELE PREZENTATE

RUSIA A INCALCAT CHIAR DACA NU RECUNOASTE ASTA
QUOTE
Le-ai numarat? unde se afla trupele astea?

Nu, le-am aproximat din ochi. Se afla intr-un teritoriu unde nu sunt dorite de guvernul tarii respective, unde nu au ce cauta potrivit tratatelor si legislatiei internationale, unde comit abuzuri si agresiuni la adresa tarii, de unde li s-a cerut oficial sa plece. Si unde, daca raman, ar trebui (daca ar exista lideri adevarati) sa primeasca niste bombe in cap
abis
O spun si rusii

http://romanian.ruvr.ru/news/2014_03_11/Uc...n-militar-9267/

Kievul a adoptat rezoluţia „Cu privire la apelul Radei Supreme către statele garante ale securităţii Ucrainei”.

Kievul cere ca Marea Britanie şi Statele Unite să-şi îndeplinească obligaţiile conform Memorandumului de la Budapesta, care garantează Ucrainei securitatea, şi să întreprindă toate posibilităţile diplomatice, politice, economice şi militare pentru păstrarea independenţei şi frontierelor existente ale Ucrainei.

De asemenea, deputaţii care acuză Rusia de ocuparea Crimeii, au cerut retragerea imediată a trupelor ruse de pe teritoriul Ucrainei.
Marduk
QUOTE(abis @ 11 Mar 2014, 04:38 PM) *
QUOTE
Pai ce altceva se intampla acolo? Pe bune, chiar ai orbul gainilor?!

Eu doar discut, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, stiu foarte bine ce se intampla in Ucraina, in Crimeea. Daca intr-o discutie faci apel la orbul gainilor, pentru a sublinia ca tu ai dreptate, ok asta este, dar corect ar fi sa-mi zici daca vrei sa continuam sau nu.
QUOTE
Chiar in textul declaratiei de independenta scrie negru pe alb ca este primul pas catre unirea cu Rusia.

N-am citit textul, este optiunea lor ca popor independent.
QUOTE
Cand ai trupe straine pe un teritoriu desi guvernul tarii respective nu este de acord...

Cum sa nu fie de acord moncher, exista un tratat despre bazele rusesti din Ucraina, valabil, daca nu ma insel, pana in 2047. Cand o tara accepta baze militare straine, trupe, arme, aviatie, nave etc. pe teritoriul sau isi asuma anumite riscuri. Cand Ucraina a devenit independenta a fost semnat un tratat, in care au existat doua parti garantii si ucrainieni, ei si-au asumat niste riscuri, acum pentru ca s-au razgandit platesc.
QUOTE
Unde scrie asta?!....

Moncher n-oi fi eu expert in tratate internationale, dar e logic ca trebuie sa existe cineva care sa dea ordinul respectiv, ordinul nu-l da un neica nimeni de pe strada, ori il da presedintele, ori parlamentul, ales democratic, altfel discutam despre altceva.
QUOTE
[i]Rada Supremă a Ucrainei (parlamentul unicameral) a cerut marţi Rusiei să-şi retragă trupele din Crimeea..

ca tot vorbeam de orbul gainilor, nu vezi ca acest parlament n-a fost recunoscut oficial, ce vrei sa-ti mai zic, ca totul nu este decat un joc intre marile puteri, la care ucrainienii sunt spectatori. Eu nici macar revolta nu i-as zice la ciudatenia asta care are loc in Ucraina la aceasta ora, ma feresc sa-i zic revolutie pentru ca atunci cine stie ce mai zice tratatul ala de la Budapesta in cazul unei revolutii.
QUOTE
"Crimeenii" aia sunt cetateni ucrainieni, unii rusi, altii ucrainieni, altii tatari samd.

Si kosovarii erau cetateni sarbi, dar nu le-a placut sa poarte in buzunar pasaport sarbesc.
QUOTE
Genial raspuns, nu m-as fi gandit!

Multumesc, dar nu era cazul, eu stiu sa zic "nu stiu" nu mi-e rusine ca altii.
QUOTE
RUSIA A INCALCAT CHIAR DACA NU RECUNOASTE ASTA

CATA VREME NU EXISTA O CONDAMNARE INTERNATIONALA, N-A INCALCAT NIMIC, NU ESTE AGRESOARE, N-A ANEXAT TERITORII ETC. Ce nu intelegi? de ce nu vrei sa accepti ca au procedat ca si ceilalti ipocriti.
QUOTE
Nu, le-am aproximat din ochi. Se afla intr-un teritoriu unde nu sunt dorite de guvernul tarii respective, unde nu au ce cauta potrivit tratatelor si legislatiei internationale...

Cateva zeci inseamna sute? mii? e important sa vad daca ai spirit de observatie, pentru ca ma gandesc sa infiintez un grup de partizani cand ne-or ocupa rusii sau ungurii si vreau sa-mi dau seama cat de pragatit esti. Am mai discutat despre asta, intre Rusia si Ucraina exista un tratat pe subiectul asta, in Ucraina exista baze militare rusesti, pentru ca idiotii aia de nationalisti, extremisti ucrainieni si rusi n-au mai avut rabdare, ce vrei? pentru o suta, o mie, de tampiti, sa ne arunce rusii bombe-n cap? sa inceapa razboiul? asta vrei?

abis
QUOTE(Marduk @ 11 Mar 2014, 05:07 PM) *
stiu foarte bine ce se intampla in Ucraina, in Crimeea

Nu se vede...
QUOTE
corect ar fi sa-mi zici daca vrei sa continuam sau nu

Adevarul e ca m-am cam plictisit sa iti tot arat ca propaganda ruseasca minte si tu sa o tii gaia-matu repetand prostiile lui Putin...
QUOTE
este optiunea lor ca popor independent

Aberant. Pe bune, o faci intentionat?!
1. Nu exista "poporul crimean" (este ca si cum ai vorbi despre "poporul Deltei Dunarii")
2. Nueste optiunea "poporului" ci este o decizie ilegala luata de un parlament local care si-a depasit atributiile
3. Nu sunt independenti, sunt parte a Ucrainei
QUOTE
exista un tratat despre bazele rusesti din Ucraina

Desigur. Iar in tratatul ala scrie cate trupe poate avea Rusia acolo, pe unde se deplaseaza, ce au voie si ce nu au voie sa faca. Sa ocupe bazele ucrainiene nu au voie. Sa blocheze drumuri, nici atat. Samd.
QUOTE
e logic ca trebuie sa existe cineva care sa dea ordinul respectiv, ordinul nu-l da un neica nimeni de pe strada, ori il da presedintele, ori parlamentul, ales democratic, altfel discutam despre altceva

Eu ce ti-am aratat mai sus? Parlamentul ucrainian (ales democratic) a cerut.
QUOTE
nu vezi ca acest parlament n-a fost recunoscut oficial

Ba a fost. Inca de la investire (nu e alt parlament, e acelasi ca si anul trecut ori acum doi ani). Parlamentul nu s-a schimbat in urma revolutiei ucrainiene. Este acelasi, cu aceiasi parlamentari.
QUOTE
CATA VREME NU EXISTA O CONDAMNARE INTERNATIONALA, N-A INCALCAT NIMIC, NU ESTE AGRESOARE, N-A ANEXAT TERITORII ETC. Ce nu intelegi?

Adica, daca eu iti trag o mama de bataie dar nu ma prinde politia, tu cand stai de vorba cu gigip nu ai voie sa ii spui "m-a batut abis, e un agresor ticalos" pentru ca nu m-a condamnat nimeni "oficial"?!
QUOTE
ce vrei? pentru o suta, o mie, de tampiti, sa ne arunce rusii bombe-n cap? sa inceapa razboiul?

Daca nu ii opreste nimeni acum pe rusi, exact asta se va intampla.

Dupa Ucraina vor urma balticii, Moldova si cine stie unde se vor opri. Daca se vor opri.

Aminteste-ti: era 30 septembrie 1938. La Munchen, Hitler, Benito Mussolini, Neville Chamberlain şi Edouard Daladier semnează acorduri care prevăd cedarea catre Germania a regiunii Sudeţi din Cehoslovacia. Occidentalii sperau ca sacrificand Cehoslovacia, vor avea pace. Cand Chamberlain a ajuns in Anglia, Churchill i-a spus: "Aveaţi de ales între dezonoare şi război. Aţi ales dezonoarea, veţi avea război".

Istoria se repeta: daca Putin nu este oprit de la inceput, riscam sa avem razboi tocmai incercand sa il evitam. E mai buna o actiune la timp decat sa fie lasati rusii sa prinda curaj si forta.
Marduk
QUOTE(abis @ 11 Mar 2014, 05:37 PM) *

QUOTE
Nu se vede...

Dar orbul gainilor cum de se vede?

QUOTE
...m-am cam plictisit sa iti tot arat ca propaganda ruseasca minte si tu sa o tii gaia-matu...

Eu cand am deschis acest topic, am crezut ca m-am facut inteles de toti musterii, nu sunt filorus, stiu exact ce se intampla in Ucraina si Crimeea, dar una este ce stiu eu, ce simt eu si alta ceea ce discutam aici. Situatia din Ucraina este mai complexa decat isi inchipuie multi dintre noi, este ceva ce ne-ar putea afecta serios viitorul, ca neam, ca specie, daca tu crezi ca o "tin gaia-matu" de dragul unei dispute sterile te inseli.

QUOTE
Aberant. Pe bune, o faci intentionat?!

Nu. Trebuie sa discutam despre aceste probleme fara a ne pozitiona de o parte sau de alta.
1. Orice popor majoritar intr-o zona geografica poate sa-si zica cum doreste, secui, kosovar, kurd, palestinian, timorian, eriterian, catalunez, scotian, boko, lipovean etc.
2. De unde sti daca este sau nu optiunea poporului crimeean? de unde sti ca ceea ce s-a intamplat la Kiev este optiunea poporului ucrainian?
3. Tocmai si-au declarat independenta conform uzantelor internationale, trebuie sa faca un "plebiscit" dupa care sa astepte recunoasterea internationala. In istorie exista sute de astfel de cazuri, unele reusite alte nu.

QUOTE
Desigur. Iar in tratatul ala scrie cate trupe poate avea Rusia acolo...

Oficial nu trupele ruse au ocupat bazele.

QUOTE
Eu ce ti-am aratat mai sus? Parlamentul ucrainian (ales democratic) a cerut.

Au fost alegeri in Ucraina? parca le-au stabilit in Mai? blink.gif

QUOTE
Ba a fost. Inca de la investire (nu e alt parlament, e acelasi ca si anul trecut ori acum doi ani). Parlamentul nu s-a schimbat in urma revolutiei ucrainiene. Este acelasi, cu aceiasi parlamentari.

Moncher, vrei sa-mi zici ca membri parlamentului din partidul lui Ianukovici, inca sunt prezenti in parlamentul de la Kiev? ca voteaza legi?
Marduk
@abis
QUOTE
Adica, daca eu iti trag o mama de bataie dar nu ma prinde politia, tu cand stai de vorba cu gigip nu ai voie sa ii spui "m-a batut abis

Exact. Oi avea eu orbul gainilor dar nu sunt tampit, daca gigip nu depune marturie in acest sens, deci eu nu am probe, martori etc. pot sa-i zic eu vrute si nevrute politiei, judecatorului, ca nu mai ia nimeni in seama.

QUOTE
Daca nu ii opreste nimeni acum pe rusi, exact asta se va intampla.

Deocamdata rusul sta, asteapta sa vada ce face occidentul, Ucraina nu conteaza pentru rusi, ei stiu exact cine sunt ucrainieni, au avut de impartit si bune si rele impreuna o mie si ceva de ani.

QUOTE
Dupa Ucraina vor urma balticii, Moldova si cine stie unde se vor opri. Daca se vor opri.

E bine sa cunosti istoria, sa nu mai faci aceleasi greseli. Eu cred ca azi lucrurile sunt diferite, desi sentimentul de frustrare ar putea fi acelasi. Rusii au tot fost minimalizati, exact ca germanii, discreditati, inghesuiti in spatiul lor vital, istoric de presiunea occidentalilor, a civilizatiei occidentale, pe care multi dintre rusi si-o doresc, dar le este teama sa nu-i contamineze, sa nu-i schimbe. Occidentul s-a prezentat dupa WW2 ca un inamic, competitor, mai diplomatic, fata de rusi nu ca un partener de incredere. Odata cu disparitia URSS, occidentul n-a cautat niciodata sa schimbe aceasta perceptie, dora germanii au incercat ceva pe cont propriu, dar UE i-a privit meru pe rusi ca pe niste inamici, ca pe niste competitori nu colaboratori, o piata ce trebuie cucerita in numele capitalismului al liberalismului. Numai ca rusii nu s-au lasat dusi cu presul iar azi s-a ajuns unde s-a ajuns.

QUOTE
Istoria se repeta: daca Putin nu este oprit de la inceput, riscam sa avem razboi tocmai incercand sa il evitam....

Tu crezi ca doar Putin vrea asta? inseamna ca nu-i cunosti pe rusi, inseamna ca nu cunosti natura umana. Crezi ca in Gemania anilor 30 doar Hitler avea idei revansarde? Putin este exponentul unei forte ce-l impinge de la spate, Rusia este o forta cu care nu este de glumit. Europenilor, occidentalilor, nu le ramane decat sa hotarasca unde sa stabileasca o granita negociata sau sa declare razboi. Esti pregatit pentru razboi?
abis
QUOTE(Marduk @ 11 Mar 2014, 06:51 PM) *
nu sunt filorus, stiu exact ce se intampla in Ucraina si Crimeea

Mie mi se pare ca nu. O sa iti arat mai jos de ce.
QUOTE
Orice popor majoritar intr-o zona geografica poate sa-si zica cum doreste

Nu exista un popor al Crimeii, este ca si cum ai vorbi despre "poporul Olteniei"... Acolo sunt mai multe nationalitati, dar nu un popor aparte
QUOTE
De unde sti daca este sau nu optiunea poporului crimeean?

1. Nu exista "popor crimean" (vezi mai sus)
2. Nu stiu care este optiunea celor de acolo (nu i-a intrebat nimeni)
3. Este irelevant care este optiunea lor, atat timp cat declararea independentei este ilegala. Daca s-ar face un referendum in Miercurea Ciuc, in Tulcea ori in Sectorul 5 prin care cei de acolo s-ar declara independenta de Romania pe motiv ca poporul miercureaciucan, poporul tulcean ori poporul sectorulcincean asa vrea, ar fi ilegal.
QUOTE
Tocmai si-au declarat independenta conform uzantelor internationale

Asta este o minciuna a propagandei ruse.
QUOTE
Oficial nu trupele ruse au ocupat bazele

Mai slabeste-ma cu oficialul asta. Cine le-au ocupat, extraterestrii?!

Daca eu iti trag un pumn in nas ce o sa zici, ca "oficial" nu te-am batut eu, ca nu stii cine te-a batut?
QUOTE
Au fost alegeri in Ucraina? parca le-au stabilit in Mai?
...
vrei sa-mi zici ca membri parlamentului din partidul lui Ianukovici, inca sunt prezenti in parlamentul de la Kiev? ca voteaza legi?

Vezi de ce iti ziceam ca habar nu ai.... Bineinteles ca exista membri parlamentului care sunt din partidul lui Ianukovici, bineinteles ca voteaza legi. Nu a schimbat nimeni parlamentarii. Au fost alegeri acum cativa ani si deputatii alesi atunci sunt si acum in parlament. Sunt tot aia si voteaza nestingheriti. Nu stiai? Parca stiai foarte bine ce este acolo... rofl.gif
In mai sunt alegeri prezidentiale, nu parlamentare. rolleyes.gif
abis
QUOTE(Marduk @ 11 Mar 2014, 06:52 PM) *
daca gigip nu depune marturie in acest sens, deci eu nu am probe, martori etc. pot sa-i zic eu vrute si nevrute politiei, judecatorului, ca nu mai ia nimeni in seama

Eu te-am intrebat cu totul altceva... Raspunde te rog la intrebarea mea, nu la altceva ce nu te-am intrebat.
QUOTE
Deocamdata rusul sta, asteapta sa vada ce face occidentul, Ucraina nu conteaza pentru rusi

Nu sta deloc, ocupa pas cu pas Crimeea, iar ucrainienii nu riposteaza - este singurul motiv pentru care inca nu a curs sange.
QUOTE
UE i-a privit meru pe rusi ca pe niste inamici, ca pe niste competitori nu colaboratori

Bullshit. Daca erau inamici nu faceau afaceri cu ei.
QUOTE
Tu crezi ca doar Putin vrea asta?

El si camarila. Nu cred ca majoritatea rusilor vor razboi.
QUOTE
Europenilor, occidentalilor, nu le ramane decat sa hotarasca unde sa stabileasca o granita negociata sau sa declare razboi. Esti pregatit pentru razboi?

Rusii au depasit granita atacand militar un stat vecin care are garantii de securitate din partea Americii. Nimeni nu este pregatit vreodata pentru razboi. Insa, exact ca in '38, daca lumea civilizata nu intervine sa-i opreasca acum pe rusi, va trebui sa se confrunte in doar cativa ani cu un razboi mult mai devastator.


PS: Indiferent daca eu sunt pregatit ori nu, uite ca Romania se pregateste
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Mar 2014, 09:59 AM) *
QUOTE
... Raspunde te rog la intrebarea mea....

La o sueta intre mine si gigip, sigur ca am voie sa-i spun ca tu m-ai batut, dar oficial nu pot sa declar nimic, pentru ca tu n-ai fost acuzat de politie, de judecator etc.
QUOTE
Nu sta deloc, ocupa pas cu pas Crimeea, iar ucrainienii nu riposteaza...

Bine fac, au consilieri buni, pare c-au inteles ca situatia lor se poate rezolva doar de catre baietii mai mari din cartier.
QUOTE
...Daca erau inamici nu faceau afaceri cu ei.

Asta nu stiam, mai ales despre occidentali! fi serios moncher ce naiba doar nu discuti cu unul de la gradinita.
QUOTE
...Nu cred ca majoritatea rusilor vor razboi.

De unde sti? Eu din contra cred ca multi rusi, nationalisti inconstienti, vor razboi mai mult ca Putin si camarila sa.
QUOTE
Rusii au depasit granita atacand militar un stat vecin...daca lumea civilizata nu intervine sa-i opreasca acum pe rusi, va trebui sa se confrunte in doar cativa ani cu un razboi mult mai devastator.

Care rusi? armata rusa? natinalistii rusi? te intreb iar: exista o rezolutie a lumii civilizate, a ONU care sa acuze direct Rusia ca agresor? Cum sa intervina lumea civilizata? cu power flowers? Intr-un fel ai dreptate, daca intervine acum s-ar putea ca lumea civilizata sa se confrunte in doar cativa ani cu un "razboi" mai devastator, cu bate si pietre, numai ca atnuci nu se vor bate pentru o bucata de pamant ci pentru apa si hrana. Daca lumea civilizata nu rezolva problema fara sa se ajunga la un razboi atunci putem pune egal intre ONU si Societatea Natiunilor, este un deja vu, un ciclu din care nu suntem in stare sa iesim. Nu crezi ca s-au cheltuit prea multi bani pentru a mentine ipocrizia la nivel de diplomatie? Umanitatea are nevoie de restructurari profunde, daca vom continua sa ne mentinem in granitele tribale, geografice si spirituale, vom ajunge oricum la un conflict devastator care va duce la disparitia noastra ca specie.

abis
QUOTE(Marduk @ 12 Mar 2014, 10:53 AM) *
La o sueta intre mine si gigip, sigur ca am voie sa-i spun ca tu m-ai batut

Atunci de ce nu poti acum, aici, adica la o sueta intre amici, sa recunosti ca in Ucraina actioneaza fortele ruse?!
QUOTE
Bine fac

Eu cred ca repeta greseala facuta de noi cand am cedat Basarabia fara lupta.
QUOTE
De unde sti?

Nu stiu, am spus "cred", nu ca stiu.
QUOTE
exista o rezolutie a lumii civilizate, a ONU care sa acuze direct Rusia ca agresor?

A ONU este imposibil. A lumii civilizate, da.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/ma...ina-328742.html
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Mar 2014, 11:03 AM) *
QUOTE
... sa recunosti ca in Ucraina actioneaza fortele ruse?!

blink.gif Am facut-o de cateva ori in postarile mele, tocmai de aceea insist asupra unei declaratii oficiale de acuzare a agresiunii. Cred ca de fapt in locul manifestatiilor nationalistilor ucrainieni si rusi, totul ar fi trebuit sa inceapa cu un referendum in care cetatenii Ucrainei sa fie intrebati ce-si doresc sa se intample cu viitorul lor, al regiunii lor. Dupa care sa se procedeze ca atare.
QUOTE
Eu cred ca repeta greseala facuta de noi cand am cedat Basarabia fara lupta.

Este cu totul alta situatie, politica, militara, istorica, religioasa, etnica etc. Desi nu accept faptul ca am cedat in '40, parti din Romania fara sa ripostam, trebuie sa recunosc ca intr-un fel sau altul, daca ne uitam la ceea ce este Romania azi, deciziile au fost corecte. Am pierdut din teritorii, dar avem doua tari romanesti, una membra a UE si NATO alta pe punctul de a deveni. As merge mai departe si as spune ca ceea ce se intampla azi in Ucraina demonstreaza ca e bine sa faci parte dintr-o "gasca" dintr-un trib. Ucraina s-a jucat cu suveranitatea sa cand a renuntat la armele nucleare, azi ia in calcul reinarmarea nucleara. Poate nu vom ajunge sa asistam din nou la farmitarea unei tari din cauze etnice, politice si geostrategice.
QUOTE
A ONU este imposibil. A lumii civilizate, da.

La ONU ce sunt diplomatii aia, extraterestri? nu sunt reprezentantii lumii civilizate? Adevarul este ca toti se feresc de escaladare si nimeni nu recunoaste ca azi nu mergem pe "calea ce buna", a unei lumi civilizate constituite dintr-o singura specie, pregatita sa faca marele salt catre infinit.

abis
QUOTE(Marduk @ 12 Mar 2014, 12:42 PM) *
Am facut-o de cateva ori in postarile mele

De cate ori am vorbit despre agresiunea rusa, despre fortele ruse, tu m-ai contrazis ca nu, batman, batman, sunt cei din crimeea cu arme si uniforme cumparate.... blink.gif

http://www.realitatea.net/angela-merkel-ru...ea_1397149.html
QUOTE
La ONU ce sunt diplomatii aia, extraterestri? nu sunt reprezentantii lumii civilizate?

Unii da, altii nu. Ca la ONU au reprezentanti toate statele membre, nu doar cele civilizate wink.gif
Uite, si Rusia are reprezentanti...
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Mar 2014, 12:58 PM) *
QUOTE
De cate ori am vorbit despre agresiunea rusa, despre fortele ruse, tu m-ai contrazis ca nu

Am sa o fac in continuare, pentru ca oficial fortele acelea nu reprezinta armata rusa, Rusia, or acest aspect este important in definirea agresorului. Fortele din Crimeea pot juca rolul unui tap ispasitor, in caz ca lucrurile o iau razna, lasandu-le rusilor posibilitatea de a intra oficial in Crimeea, de data asta cu armata rusa. Conflictul asta ciudat tinde sa se cronicizeze, tot mai multi analisti cred ca occidentul va sacrifica Crimeea doar pentru a mentine Ucraina unita si eventual in sfera de influenta a UE. Eu nu cred ca rusii, filorusii din estul Ucrainei vor renunta la Rusia in favoarea Ucrainei si a UE. Sa vedem cum se va termina aceasta stare de razboi de la granita Europei. O sa avem un alt conflict inghetat, vor deveni ucranieni mai nationalisti, mai artagosi in ceea ce-i priveste pe romani?
QUOTE
...la ONU au reprezentanti toate statele membre, nu doar cele civilizate...

Depinde ce intelegi prin civilizate, civilizatie, in principiu putem spune ca toate statele de pe aceasta planeta sunt civilizate, dar realitatea este alta.

abis
QUOTE(Marduk @ 12 Mar 2014, 03:19 PM) *
Am sa o fac in continuare

Eu nu inteleg daca iti bati joc de mine sau ce anume vrei sa faci blink.gif

Discutia e cam asa:

Eu: In Crimeea actioneaza fortele ruse (armata si servicii)
Tu: Nu, sunt forte locale
Eu: Exista dovezi: tipul de armament, vehiculele, numerele de inmatriculare rusesti, avioane, elicoptere samd
Tu: Nu, sunt forte locale. Puteau cumpara toate alea de pe piata
Eu: Nu este posibil asa ceva. Sunt forte ruse.
Tu: Nu, oficial sunt forte locale
Eu: De ce nu poti acum, aici, adica la o sueta intre amici, sa recunosti ca in Ucraina actioneaza fortele ruse?!
Tu: Am facut-o de cateva ori in postarile mele (unde, omule?!)
Eu: De cate ori am vorbit despre agresiunea rusa, despre fortele ruse, tu m-ai contrazis ca nu sunt
Tu: Am sa o fac in continuare


Pe bune, ne pierdem timpul amandoi in felul asta.
Marduk
QUOTE(abis @ 12 Mar 2014, 04:39 PM) *
QUOTE
Eu nu inteleg daca iti bati joc de mine sau ce anume vrei sa faci

Incerc sa-ti explic, desi observ ca nu vrei sa intelegi, exista o mare diferenta intre "fortele ruse", nationalistii rusi, cazacii rusi, militiile proruse, nationalisti sarbi etc. si ARMATA RUSA. OFICIAL ARMATA RUSA NU A INVADAT CRIMEEA SAU UCRAINA. Ce nu este clar? nu exista o declaratie de razboi, nu exista rezolutie ONU, doar luari de pozitie ale unor guverne, state, nu exista sanctiuni economice etc. Nu au avut loc lupte, batalii, intre armata rusa si armata ucrainieana etc. eu nici nu-mi doresc sa se ajunga in astfel de situatii.
QUOTE
...ne pierdem timpul amandoi in felul asta.

Nu cred ca ne pierdem timpul cata vreme discutam aceasta problema care ne preocupa. Propun ca in diplomatie, sa renuntam la acest aspect legat de apartenenta "fortelor ruse" si sa ne axam pe modul in care incearca occidentul sa rezolve cea mai mare criza a Europei de la invadarea Cehoslovaciei. Ce zici or sa reuseasca europenii, NATO sa rezolve acest "conflict ciudat" din lumea slavilor?

dandanescu
de la Kiev se anunta ca nu vor riposta militar la situatia din Crimea,
ca sa nu ajunga in situatia de a pierde si alte zone din estul Ukrainei.
(probabil ca asta rezulta dupa consultari cu NATO)

deci Crimea e practic pierduta pentru noul guvern din Kiev,
iar dupa referendumul din Crimea care va avea loc in citeva zile,
Rusia se va instala si va consolida pozitiile din Crimea,
si apoi situatia se muta in urmatoarea faza;

cel mai probabil armata rusa va prelua securitatea peninsulei si
apoi trupele speciale care au executat magistral operatiunea din Crimea
vor fi libere sa se ocupe de urmatoarele obiective,
in alte zone din estul Ukrainei, unde se vorbeste predominant ruseste.

in felul asta se evita angajarea directa a Rusiei intr-un posibil razboi civil,
cam la fel cum a fost in Transnistria.

sa vedem cum va riposta Kievul la acea faza,
se pare ca va fi o vara foarte interesanta in Ukraina...
abis
QUOTE(Marduk @ 12 Mar 2014, 05:40 PM) *
ARMATA RUSA. OFICIAL ARMATA RUSA NU A INVADAT CRIMEEA SAU UCRAINA.

Eu nu despre asta vorbesc! Eu spun ca faptic, concret, in teren exista armata rusa, ca oficial Rusia nu vrea sa recunoasca asta, este alta discutie. Ceea ce spun eu este ca, indiferent ce recunosc rusii ori nu, in Crimeea sunt soldatii lor. Cei pe care ii numesc "forte de autoaparare" sunt, in realitate, armata rusa. Indiferent daca aia de la Kremlin recunosc ori nu. Ce naiba nu e clar?! Se vede si din luna, numai tu te incapatanezi sa accepti realitatea.

Putin conteaza daca Rusia recunoaste, daca Consiliul de Securitate este blocat sau nu de rusi, ceea ce spun iar tu ma contrazici prosteste fara niciun argument este ca acolo actioneaza armata rusa.

QUOTE
Ce zici or sa reuseasca europenii, NATO sa rezolve acest "conflict ciudat" din lumea slavilor?

Cred ca singura cale de rezolvare este cea militara. Cu cat mai repede sunt bombardate fortele agresoare din Crimeea, cu atat mai repede vom avea pace; si cu cat intarzie mai mult o astfel de actiune, cu atat mai mult creste riscul unui razboi generalizat.
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Mar 2014, 09:26 AM) *
QUOTE
Eu nu despre asta vorbesc! .... Ce naiba nu e clar?!...

Gresesti. Nici un stat nu poate fi condamnat, acuzat pana nu exista probe certe. De unde ai scos chestia asta ca eu nu inteleg ce se petrece in Crimeea, sau ca nu accept ca armata rusa este activa in estul Ucrainei? Te contrazic pentru ca tu faci afirmatii nefondate, pe o declaratie de razboi, pe o rezolutie a Consiliului de Securitate, adunarii generale ONU etc. Este o perioada ciudata premergatoare oricarui conflict, in care nimeni nu vrea sa-si asume reaspunderea declansarii unui atac.
QUOTE
Cred ca singura cale de rezolvare este cea militara....

Orice actiune militara impotriva rusilor va duce la un razboi generalizat. Ucraina, noile autoritati, vechile autoritati, trebuie sa rezolve aceasta problema dintre ucrainieni si rusi. Ucrainienii stiu asta, rusi stiu, americani stiu, NATO stie, orice actiune militara aprinde fitilul, eu cred, sper ca vor avea destula minte sa rezolve totul pasnic, chiar de-ar fi sa piarda Crimeea sau sa divizeze Ucraina. Pana la urma Crimeea n-a fost a lor, a ucrainienilor, deci n-ar fi asa greu sa renunte la ceva ce n-au avut. Tot ce se intampla acum in aceasta zona se datoreaza comunismului si amestecarii popoarelor din URSS, au crezut ca nimeni si nimic nu-i vor schimba, ca vor fi eterni. E greu, este extrem de dificil sa gandesti asa ceva, darmite sa propui, intr-o tara in care nationalismul s-a identificat cu libertatea, dar din nefericire cate odata trebuie sa faci sacrificii, ca individ, ca popor, ca specie. Daca ar fi dupa mine, eu i-as baga de-a valma atat pe ucrainieni, bielorusi cat si pe rusi in NATO si UE, azi, nu maine.

abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2014, 11:18 AM) *
De unde ai scos chestia asta ca eu nu inteleg ce se petrece in Crimeea, sau ca nu accept ca armata rusa este activa in estul Ucrainei?

Pai de la tine - de cate ori am spus eu ca armata rusa este acolo, tu ai sarit ca nu, ca nu e armata rusa, ca sunt forte locale. Ai uitat? unsure.gif
QUOTE
Te contrazic pentru ca tu faci afirmatii nefondate

Nu, nu fac.
Arata care sunt, daca esti asa de sigur, afirmatiile alea.
QUOTE
Orice actiune militara impotriva rusilor va duce la un razboi generalizat

Daca rusii nu sunt opriti, dupa Crimeea or sa vrea tot estul Ucrainei. Or sa vrea apoi teritorii din tarile baltice, Moldova, Georgia. Vor vrea din ce in ce mai mult, daca vad ca pot obtine prin forta. E mai usor sa ucizi un sarpe cat este mic, decat sa il lasi sa creasca.
QUOTE
Pana la urma Crimeea n-a fost a lor, a ucrainienilor, deci n-ar fi asa greu sa renunte la ceva ce n-au avut

Nici a rusilor nu a fost - au devenit majoritari acolo doar dupa ce au masacrat si deportat tatarii.
Daca lumea accepta o modificare a granitei facuta cu forta armelor, nicio granita nu mai este sigura: tratatele de pace de dupa WW2, protocolul NATO, OSCE, Actul de la Helsinki, nimic nu mai este cert, orice stat, cand va prinde ocazia, isi va ataca vecinii fara teama de represalii. Ne intoarcem in urma cu doua sute de ani sau chiar mai mult. Abia atunci o sa avem razboi generalizat.
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Mar 2014, 02:10 PM) *
QUOTE
...de cate ori am spus eu ca armata rusa este acolo, tu ai sarit ca nu, ca nu e armata rusa, ca sunt forte locale.....

Moncher, OFICIAL IN CRIMEEA NU SUNT FORTE ALE ARMATEI RUSE. Consider discutia incheiata in acest capitol.
QUOTE
Daca rusii nu sunt opriti, dupa Crimeea or sa vrea tot estul Ucrainei....

Nu ti se pare cidat ca totul a pornit dupa ce s-a auzit ca americanii, nu-mi mai aduc aminte compania, au descoperit mari zacaminte de titei si gaze in Marea Neagra? Dintr-o data si rusii si americanii care ne-au ocolit 25 de ani sunt interesati sa investeasca in Moldova si in Romania! sa exploateze gazele de sist, petrolul din Marea Neagra etc.
QUOTE
Nici a rusilor nu a fost - ... nicio granita nu mai este sigura: tratatele de pace de dupa WW2, protocolul NATO, OSCE, Actul de la Helsinki, nimic nu mai este cert, orice stat, cand va prinde ocazia, isi va ataca vecinii fara teama de represalii....

Crimeea a fost a rusilor, cu 131 de ani inainte de WW1. Nu stim inca ce "tratate" tovarasesti or fi semnat ucrainienii cu rusi cand le-a fost cedata Crimeea ucrainienilor, poate ca or fi acolo niste conditii etc. Eu stiu un lucru, l-am invatat de la istorie cand e vorba de razboi, nici un tratat nu mai are valoare, nici macar a hartiei pe care a fost scris, tiparit etc.

abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2014, 03:37 PM) *
Moncher, OFICIAL IN CRIMEEA NU SUNT FORTE ALE ARMATEI RUSE.

Bullshit.

Indiferent ce spui tu ca este "oficial" ori nu, realitatea este ca aia sunt militari ai armatei ruse. Ca "oficial" rusii nu recunosc, asta este o circumstanta agravanta. Dar toti cei care vorbesc despre asta, de la Mekel la Obama, spun acelasi lucru.
Toti in afara de Kremlin.

Asa ca nu despre ce este "oficial" vorbesc eu aici, ci despre ceea ce este real.
QUOTE
Nu ti se pare cidat ca totul a pornit dupa ce s-a auzit ca americanii, nu-mi mai aduc aminte compania, au descoperit mari zacaminte de titei si gaze in Marea Neagra?

Nu stiu despre ce vorbesti. Petrol si gaze sunt descoperite in Marea Neagra de zeci de ani....
QUOTE
Crimeea a fost a rusilor, cu 131 de ani inainte de WW1

Crimeea a fost a tatarilor mai bine de 500 de ani inainte sa o ocupe rusii. Iar majoritari acolo rusii nu au fost pana la deportarile facute de comunisti. Dar a cui a fost in trecut este irelevant in zilele noastre. In dreptul international nu conteaza acest lucru.
Marduk
QUOTE(abis @ 13 Mar 2014, 03:50 PM) *
QUOTE
Indiferent ce spui tu ca este "oficial" ori nu, realitatea este ca aia sunt militari ai armatei ruse....

Or fi, mai mult ca sigur ca sunt, dar .......................... oficial?
QUOTE
....ci despre ceea ce este real.

"Realitatea e alta", cum bine zice un musteriu de la han.
QUOTE
....Petrol si gaze sunt descoperite in Marea Neagra de zeci de ani....

Corect, dar nu in cantitatile astea.
QUOTE
Crimeea a fost a tatarilor mai bine de 500 de ani inainte sa o ocupe rusii....

O parte din nordul Crimeei a fost al moldovenilor acum vreo 5-600 de ani, poate ca-ar trebui sa ridicam si noi pretentii, nu?



P.S.
Asta este o stire oficiala.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2014, 04:09 PM) *
Or fi, mai mult ca sigur ca sunt, dar .......................... oficial?

Oficial, Occidentul a cerut Rusiei sa isi retraga trupele din Crimeea.

De ex: http://www.eurotv.md/stire-polonia-rusia-s...en-de-zece-zile

QUOTE
O parte din nordul Crimeei a fost al moldovenilor acum vreo 5-600 de ani, poate ca-ar trebui sa ridicam si noi pretentii, nu?

Nu. Am spus mai sus ca a cui a fost in trecut este irelevant in zilele noastre. In dreptul international nu conteaza acest lucru.

Marduk
Frectie la un picior de lemn, Polonia se vrea iar putere regionala? a mai fost desfiintata de cateva ori, Polonia fara Germania este o regiune a Rusiei, iar germanii se opun sanctiunilor impotriva Rusiei, sau cu alte cuvinte, sa se sanctioneze pe ici pe colo primesc, dar nu in punctele esentiale. Dreptul international este valabil doar pentru cei puternici, pentru scopul lor nu al nostru. Pentru ei poate ca este irelevant a cui a fost sau a cui este Crimeea, pentru noi insa conteaza.
abis
QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2014, 05:56 PM) *
germanii se opun sanctiunilor impotriva Rusiei

http://www.jurnal.md/ro/news/merkel-ue-va-...craina-1165796/

Apropo de cat de in pericol sunt rusii din Ucraina, vezi aici
Marduk
Un raspuns pertinent dintre multe altele, care mie mi se pare mie ca explica cel mai bine situatia din Crimeea.

- Alipirea Crimeei încalcă dreptul internaţional?

- Sigmar Stadlmeier, directorul Departamentului de Drept Internaţional de la Universitatea din Linz (Austria):
"Este o problemă nesoluţionată de drept internaţional, pentru că se contrazic două principii, şi anume dreptul la autodeterminare şi dreptul unui stat la integritatea teritoriului său. Aceasta era problema Kosovo"

"Exact precedentul din Kosovo a fost invocat de către Parlamentul din Crimeea pe 11 martie, la declararea independenţei."

Independenţa a fost declarată atât "în baza Cartei ONU şi altor documente internaţionale privind dreptul popoarelor la autodeterminare", cât şi în baza avizului consultativ al Curţii Internaţionale de Justiţie (CIJ) de la Haga, în 2010, care "confirmă, în cazul Kosovo, că o declaraţie unilaterală de independenţă a unei părţi dintr-un stat nu încalcă nicio normă a dreptului internaţional".

Ce este interesant in aceasta analiza, este ca rusii par sa foloseasca aceleasi tehnici de manipulare a legislatiei internationale ca si occidentalii. Este clar ca peninsula Crimeea va deveni un alt conflict inghetat, imediat dupa ce-si va declara independenta, la fel ca Abhazia, Osetia si Transnistria.
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Mar 2014, 03:54 PM) *
"Independenţa a fost declarată atât "în baza Cartei ONU şi altor documente internaţionale privind dreptul popoarelor la autodeterminare"

Principiul poate fi aplicat in cazul unui popor (de ex. cecenii, care sunt un popor aparte). In cadrul aceluiasi popor, nu se mai aplica: asa cum cei din Sectorul 5, cei din Tulcea ori cei din Miercurea Ciuc (sau, de ce nu, cei de la blocul H4 scara A) nu pot face un referendum ca sa se separe de Romania, pentru ca nu exista "poporul celor din Sectorul 5", "poporul celor din Tulcea" ori "poporul de la scara A", la fel nu exista "poporul Crimeii".

QUOTE
Exact precedentul din Kosovo a fost invocat de către Parlamentul din Crimeea pe 11 martie, la declararea independenţei

Cele doua situatii nu sunt comparabile. In Kosovo un stat (Serbia) a procedat la masacrarea propriilor civili, la atacuri armate deliberate impotriva propriilor cetateni, la crime in masa, la crime impotriva umanitatii, la purificare etnica. Nimic din toate astea nu a fost in Crimeea, cel putin din partea ucrainienilor.

Uite aici o analiza care mie mi se pare mult mai intemeiata.

Vezi ca se ingroasa gluma si in Moldova: gagauzii dau semne ca vor sa urmeze exemplul celor din Crimeea. In timpul asta, pluteste ceva in aer
Marduk
QUOTE(abis @ 14 Mar 2014, 04:12 PM) *
QUOTE
Principiul poate fi aplicat in cazul unui popor....In cadrul aceluiasi popor, nu se mai aplica...

In Crimeea sunt 3 popoare, rusi, ucrainieni, tatari, majoritari sunt rusii care-si declara independenta fata de ucrainieni.
QUOTE
Cele doua situatii nu sunt comparabile. In Kosovo un stat (Serbia) a procedat la masacrarea propriilor civili, la atacuri armate deliberate impotriva propriilor cetateni..

Moncher in Serbia s-a ajuns la ceea ce incearca rusii si ucrainienii sa evite, o confruntare intre nationalisti, sa vedem pana cand vor reusi. In Serbia in opinia mea au fost de vina nationalistii, atat sarbi cat si kosovari, victime au fost si de o parte si de alta.
QUOTE
Uite aici o analiza care mie mi se pare mult mai intemeiata....

Am citit-o, nu m-a impresionat, mie mi s-a parut partinitoare. In Crimeea avem o problema de la care Rusia, rusii nu pot fi exclusi. Orice analiza care nu prezinta si problema ruseasca, care vede o rezolvare a problemei doar cu ajutorul armelor nu ma atrage, din contra eu resping orice rezolvare militara a situatiei din Crimeea si din Ucraina. Sper ca si lideri occidentali sa inteleaga ca nu numai ei au dreptate in aceasta lume. Din nefericire, atat ucrainieni cat si moldovenii s-au jucat de-a aderarea, au fost membri fondatori ai CSI dupa care s-au razgandit si-au vrut in UE si NATO. Daca pentru ucrainieni nu va fi o problema o eventuala revenire la CSI, pentru moldoveni si pentru Romania exista riscul sa ne confruntam cu un exod al populatiei romanesti din Moldova in Romania. Sa vedem ce urmeaza dupa referendumul din Crimeea, eu cred, sper ca rusii se vor opri la independenta Crimeei, desi in estul Ucrainei situatia pare sa scape de sub control. Orice caz e clar, pentru mine, ca orice reactie negativa a occidentului fata de Rusia va duce la o reactie negativa a Rusiei fata de Ucraina si de occident, exacerbarea este calea sigura catre un conflict militar.

Marduk
Serghei Lavrov:
„Dacă partenerii noştri occidentali vorbesc de Kosovo ca de un caz special, atunci noi le spunem că peninsula Crimeea este un caz şi mai special. Crimeea este un caz pe care nu putem să-l analizăm separat de istorie. Toţi înţeleg, şi declar asta cu toată răspunderea, că peninsula Crimeea înseamnă pentru Rusia incomparabil mai mult decât Comore pentru Franţa şi insulele Falkland pentru Marea Britanie. Sper ca ei (partenerii occidentali) să înţeleagă faptul că Crimeea este un caz ce nu poate fi examinat în afara contextului istoric”

Nu pot sa nu-i dau dreptate rusului, desi ca roman ma simt amenintat de Rusia, de aspiratiile ei istorice, la Dunare si Marea Neagra.

Mihail Gorbaciov:
„Sarcina noastră principală este să oprim orice fel de escaladare periculoasă a situaţiei şi să găsim o soluţie care să fie susţinută atât de cetăţenii ucraineni, precum şi de cei ruşi....."

"....Trebuie să ne amintim că avem de-a face cu două popoare care sunt înfrăţite de mult timp. Nu ne putem permite o schismă tragică. Este necesar să ajutăm oamenii să ajungă la un acord”

Asta este ce-a mai importanta sarcina, atat pentru rusi cat si pentru ucrainieni si occidentali.

Rusia a interceptat, vineri, în Crimeea, un avion american de recunoaştere fără pilot...
„A fost posibilă întreruperea liniei de comunicaţie cu operatorii americani cu ajutorul unor sisteme radio-electronice complexe”...
„Avionul a aterizat aproape intact în braţele forţelor de auto-apărare”.....
„Judecând după numărul de identificare, UAV MQ-5B aparţine Brigăzii Americane de Recunoaştere 66, cu baza n Bavaria (Germania)” .....

No comment.
abis
QUOTE(Marduk @ 14 Mar 2014, 06:11 PM) *
eu resping orice rezolvare militara a situatiei din Crimeea si din Ucraina

Poate o respingi tu, dar uite ca Putin asta face, "rezolva" militar situatia.
QUOTE
Nu pot sa nu-i dau dreptate rusului

Pai vad ca asta faci, doar repeti ceea ce spune propaganda ruseasca...
QUOTE
Rusia a interceptat, vineri, în Crimeea, un avion american de recunoaştere fără pilot

Asta este, intr-un fel, o veste buna: inseamna ca americanii sunt prezenti in zona si ca, mai devreme sau mai tarziu, vor reactiona.

Cat despre referendum, in conditiile in care in Crimeea sunt 60% rusi, iar ucrainienii si tatarii au boicotat referendumul, rezultatele l-ar face invidios pana si pe Dragnea smile.gif


abis
Ora 11.55 Parlamentul ucrainean a aprobat, luni, o mobilizare parţială pentru a face faţă "ingerinţei Rusiei în afacerile interne ale Ucrainei”. Parlamentul a adoptat un decret prezidential care permite o mobilizare partiala care implica 40.000 de rezervisti.
gigip
QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 12:14 PM) *
Ora 11.55 Parlamentul ucrainean a aprobat, luni, o mobilizare parţială pentru a face faţă "ingerinţei Rusiei în afacerile interne ale Ucrainei”. Parlamentul a adoptat un decret prezidential care permite o mobilizare partiala care implica 40.000 de rezervisti.

Ce se intampla cu Ucraina este,cert,mana SUA! Dupa ce au inconjurat Rusia cu baze de rachete,amplasate in apropierea Rusiei(Romania,Bulgaria,Polonia!!!),doreste sa le instaleze la cativa km de Moscova,in Ucraina!
Maidanezii(de pe Maidan!!!),"sponsorizati" cu 20 milioane de dolari saptamanal de NATO,au inlaturat,prin forta,presedintele,premierul si parlamentul(toti legal alesi!!!). Prin intermediul slugilor NATO din conducerea UE,le-a promis ucrainienilor(ca si Romaniei!!!) ca,daca vor primi bazele americane pe teritorilu lor,vor fi admisi in UE si in NATO!

Ce cauta UE si NATO in zona? Ucraina nu e membra NATO ori UE! Vor doar sa ajunga,cu armele lor nucleare,in inima Rusiei,singura tara din lume care poate incetini expansionismul imperialismului american!
abis
QUOTE(gigip @ 17 Mar 2014, 01:50 PM) *
Ce se intampla cu Ucraina este,cert,mana SUA!

Pe bune?! Daca e asa, toata stima pentru Obama! E mai bun decat credeam eu...
QUOTE
Dupa ce au inconjurat Rusia cu baze de rachete,amplasate in apropierea Rusiei(Romania,Bulgaria,Polonia!!!)

Romania si Bulgaria sunt haaat departe de Rusia....
Si din cate stiu eu nici in Romania, nici in Bulgaria nu este, deocamdata, nici o racheta. Absolut niciuna. Ah, ca in viitor, candva, la Deveselu vor fi niste sisteme antiracheta (adica defensive) este alta discutie. Alea sunt strict pentru aparare, ca sa loveasca o racheta deja lansata si care are ca tinta Europa. Nu se pune problema de a amplasa rachete ofensive.
QUOTE
la cativa km de Moscova,in Ucraina

"Cativa" inseamna aproape 1000 km....
QUOTE
au inlaturat,prin forta,presedintele,premierul si parlamentul

E drept ca presedintele a fugit de furia populara, dupa ce a masacrat oamenii din piata... Insa premierul a demisionat, iar parlamentul e bine-mersi, nu l-a schimbat nimeni.
QUOTE
le-a promis ucrainienilor(ca si Romaniei!!!) ca,daca vor primi bazele americane pe teritorilu lor,vor fi admisi in UE si in NATO!

Cine le-a promis, ca nu am inteles?
QUOTE
Ce cauta UE si NATO in zona?

UE nu cauta nimic, dimpotriva, ucrainienii sunt cei care vor in UE. UE a spus foarte clar ca despre o admitere nu poate fi vorba decat dupa ce Ucraina va indeplini toate conditiile. In privinta NATO nici nu se pune problema, cel putin deocamdata.
Niciun stat cu probleme teritoriale nu poate intra in UE sau NATO.
QUOTE
Vor doar sa ajunga,cu armele lor nucleare,in inima Rusiei

Nu au nevoie, armele nucleare ale NATO pot lovi Rusia fara probleme. Rusia nu are un sistem antiracheta care sa fie impenetrabil pentru armele americane. Din pacate, nici NATO nu are (inca) un sistem de aparare impenetrabil pentru rachetele rusesti.
cocosel
QUOTE
expansionismul imperialismului american!


Wow ... mi-ar face placere sa aud ce inseamna aceasta fraza ... in acest secol.

Innebunesc cand astazi aud inca asemenea tampenii. Treziti-va!!

(Cine vinde gogosi ca este mai bine cu Rusia are probleme mari si nu vreau sa intru in dezbateri inutile.)

thumb_yello.gif




abis
O stire aproape reala wink.gif

Moment penibil la televiziunea de stat a Rusiei! În locul imaginilor din Crimeea, postul a difuzat în această dimineaţă scene de la anexarea Moldovei, care erau programate abia pentru poimâine. După câteva minute, televiziunea rusă şi-a cerut scuze că “a stricat surpriza” şi a reluat emisia cu înregistrarea corectă.

“A fost o eroare jenantă, provocată de etichetarea greşită a casetelor. Pe scenele din Crimeea scria ‘Anexare Moldova’ şi viceversa”, a recunoscut Grigori Orlov, directorul televiziunii ruse. “Preşedintele Putin a fost foarte dezamăgit, încă lucra la discursul de primire a Moldovei în Federaţia rusă şi îi promiseserăm că nu scoatem o vorbă despre asta până poimâine.”

“Operatorul responsabil a fost sancţionat disciplinar. Fiind la prima abatere, a primit doar o reducere de 300 ruble din salariu şi 18 ani într-un lagăr de muncă”, a adăugat Orlov.

Autorităţile de la Chişinău au refuzat să comenteze gafa televiziunii de la Moscova, însă mai mulţi demnitari moldoveni au fost auziţi recent exersându-şi cunoştinţele de limba rusă.
Marduk
QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 10:16 AM) *
QUOTE
....dar uite ca Putin asta face, "rezolva" militar situatia.

Face si el ce-au factu altii in Libia, Siria, Egipt, Tunisia etc.
QUOTE
... doar repeti ceea ce spune propaganda ruseasca...

Daca propaganda ruseasca sau americana spune ceva ce coincide cu opinia mea da, repet poate ca vor intelege si cei cu care dialoghez ca putem fi pentru unii muma si pentru unii ciuma. De asta s-a inventa democratia, ca toti oamenii, toate tarile sa foloseasca acelesi principii indiferent de ce zice propaganda.
QUOTE
...intr-un fel, o veste buna: inseamna ca americanii sunt prezenti in zona si ca, mai devreme sau mai tarziu, vor reactiona.

sad.gif Asta inseamna escaladare, chiar iti doresti ca americanii sa reactioneze militar indiferent de consecinte? Eu nu-i dau crezare lui Traian Basescu cand declara ca Romania nu este amenintata ca nu va fi atrasa intr-un conflict militar, a zis si el asa sa linisteasca oamenii, romanii, ce vroiai sa zica "romani va ordon treceti Prutul"?
QUOTE
Cat despre referendum, in conditiile in care in Crimeea sunt 60% rusi, iar ucrainienii si tatarii au boicotat referendumul...

In ceea ce ma priveste, referendumul era necesar, cred ca si in estul Ucrainei ar trebui sa se procedeze la fel pentru a se evita o confruntare intre nationalisti sau intre armata rusa si ce-a ucrainieana. Oamenii trebuie lasati sa-si hotarasca singuri soarta, nu conform unor tratate si granite prestabilite. Azi in UE exact asta se doreste, ca oamenii sa nu mai tina cont de granite, sa nu mai existe conflicte intre nationalisti si extremisti.



QUOTE(gigip @ 17 Mar 2014, 01:50 PM) *
.... Vor doar sa ajunga,cu armele lor nucleare,in inima Rusiei,singura tara din lume care poate incetini expansionismul imperialismului american!

Mon general daca vroiau asta le trimiteau direct, nu le mai depozitau in bazele din jurul Rusiei. In ceea ce priveste expansionismul american, care cica n-ar mai fi imperialism ci corporatism, cata vreme nu-si propune sa schimbe politic, etnic, traditional etc. o tara, cred ca are aceiasi natura ca si expansionismul rusesc, deci nici unii nici altii nu sunt buni.

QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 02:18 PM) *
...Romania si Bulgaria sunt haaat departe de Rusia....

Moncher azi ai nota 4 la geografie, ia o harta si vezi cat de aproape e Rusia de Romania si Bulgaria.
abis
QUOTE(Marduk @ 17 Mar 2014, 03:43 PM) *
Face si el ce-au factu altii in Libia, Siria, Egipt, Tunisia etc.

Asta e o minciuna. Nimeni nu a anexat teritorii din Libia, Siria, Egipt, Tunisia.
QUOTE
chiar iti doresti ca americanii sa reactioneze militar indiferent de consecinte?

Ti-am mai spus de vreo zece ori: Da. Vreau ca SUA si Europa sa reactioneze cat mai repede, altfel Rusia isi va lua nasul la purtare din ce in ce mai mult. Singurul lucru care poate opri un razboi generalizat mai tarziu este o interventie cat mai rapida, acum.
QUOTE
referendumul era necesar, cred ca si in estul Ucrainei ar trebui sa se procedeze la fel

Adica intai sa ocupe Rusia niste teritorii si sa organizeze acolo simulacre de consultari populare, azi le anunta, maine de fac; le fac sub amenintarea armelor; optiunile de pe buletinul de vot sa excluda mentinerea statusului actual (la referendumul asta erau doar doua optiuni, fie unirea cu Rusia, fie independenta, nu puteai alege pentru mentinerea situatiei prezente); iar rezultatele sa fie manarite in maniera nord-coreeana. Nu?
QUOTE
ia o harta si vezi cat de aproape e Rusia de Romania si Bulgaria

Stiu. Intre Bucuresti si Moscova sunt aproape 1800 km. Intre Sofia si Moscova, vreo 2200. Nu "inconjoara" Rusia cum spunea gigip. smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 03:58 PM) *
QUOTE
....Nimeni nu a anexat teritorii din Libia, Siria, Egipt, Tunisia.

Cine-a vorbit de anexare, interventie militara ziceam.
QUOTE
... Da. Vreau ca SUA si Europa sa reactioneze cat mai repede, altfel Rusia isi va lua nasul la purtare... Singurul lucru care poate opri un razboi generalizat mai tarziu este o interventie cat mai rapida, acum.

Cred ca glumesti. Eu ii felicit pe Obama si pe Merkel ca nu-i iau in considerare pe cei care gandesc ca tine.
QUOTE
erau doar doua optiuni, fie unirea cu Rusia, fie independenta, nu puteai alege pentru mentinerea situatiei prezente

In opinia mea independenta era mai indicata.
QUOTE
Stiu. Intre Bucuresti si Moscova sunt aproape 1800 km.

Rusia nu inseamna doar Moscova, Adana, Socchi etc. sunt tot in Rusia, ca sa nu mai amintesc de Sevastopol.
abis
QUOTE(Marduk @ 17 Mar 2014, 04:47 PM) *
Cine-a vorbit de anexare

Pai nu asta se intampla acolo?!
Eu am vorbit si nu doar eu ci si altii mai bine infipti in lume: Obama, Merkel...
QUOTE
Cred ca glumesti

Ti-am mai spus de cateva ori ca vorbesc foarte serios: ce trebuie sa fac pentru a te convinge?!
QUOTE
ca sa nu mai amintesc de Sevastopol

Sevastopol este in Ucraina. Atat timp cat Romania, UE, SUA nu recunosc anexarea. Sigur, o vor recunoaste Belarus, Venezuela si Coreea de Nord (de astia din urma nu sunt sigur). Dar lumea civilizata, din Japonia pana in SUA si din Finlanda pana in Australia, nu.
dandanescu
QUOTE(cocosel @ 17 Mar 2014, 05:43 AM) *
Wow ... mi-ar face placere sa aud ce inseamna aceasta fraza ... in acest secol.

Innebunesc cand astazi aud inca asemenea tampenii. Treziti-va!!

(Cine vinde gogosi ca este mai bine cu Rusia are probleme mari si nu vreau sa intru in dezbateri inutile.)

thumb_yello.gif


ce inseamna expansionismul american?
in mod sigur nu inseamna ca e mai bine cu Rusia, nu asta spunea,
ci ca o lume monopolara nu e sanatoasa.

iar asta nu e deloc o gogoasa.

in schimb e gogoasa sa schimbi sensul mesajului lui gigip,
ca sa poti sa il contrazici apoi, in forma falsificata.
asta e gogoasa clasica care totusi merge de multe ori,
bazindu-se pe lipsa gindirii critice suficiente la unii cititori.

in orice caz evidenta de pina acum arata ca
gigip are dreptate sa sustina ca USA incearca sa se extinda in Ukraina,
si ca Rusia pare capabila sa se opuna unei asemenea actiuni.
dandanescu
Partea de drept international invocata de Rusia pentru situatia din Crimea
este tocmai legea internationala folosita in cazul Kosovo, cu binecuvintarea UN (mai precis doua articole)

Daca urmaresti atent si impartial situatia, nu se poate sa nu te miri de dublul standard adoptat de USA si UE,
cind vine vorba de interesele lor fatza de interesele altora.

Apoi sa nu uitam ca USA pare sa sustina activitati, inclusiv militare,
care contravin direct si persistent legea internationala,
asa cum e situatia cu Israel, de exemplu.

Deci cind nesocotesti legea internationala in mod sistematic o lunga perioada de timp,
e cam greu dupa aia sa mai faci apel la ea cu sperante de succes,
ca lumea deja stie ca oricum primeaza politica raportului de forte,
politica puterii sau real-politik, unde nu e loc de idealuri,
ci doar interesul specific dicteaza si justifica orice actiune.

si asta e probabil cea mai mare pierdere pentru USA, cea morala, pierderea idealurilor.
dandanescu
Istoric vorbind, nici Crimea, nici toata fisia (lata de citeva sute de km) de litoral dintre gurile Dunarii si Crimea,
toate aceste teritorii nu au facut parte din Ucraina decit atunci cind le-au fost oferite de rusi (sovietici).

Acum ar fi cazul ca ukrainienii sa accepte ca vestul nu-i va ajuta decit cu vorbe,
si sa admita ca au gresit profund in estimarea situatiei geopolitice locale.
Dar slaba speranta de asa ceva.
dandanescu
QUOTE(gigip @ 17 Mar 2014, 04:50 AM) *
Ce cauta UE si NATO in zona? Ucraina nu e membra NATO ori UE!


Si exact la fel ca si in Georgia (fosta sovietica),
de vreme ce acum exista controverse teritoriale foarte clare, Ukraina nu va putea intra in NATO! thumb_yello.gif
(pina cind nu rezolva si semneaza acorduri bilaterale pentru toate disputele existente)

Cit despre UE si relatiile economice;
Nu ar fi de mirare sa se ajunga pina la urma la un sistem federal in Ukraina,
care sa permita elemente de politica externa si de comertz exterior la nivel de regiune federala,
in care caz e posibil ca Rusia va obtine o cale de a realiza ceea ce le propuneau celor din UE in 2013,
si anume ca Ukraina sa faca comertz atit cu Rusia cit si cu UE thumb_yello.gif
(la care UE s-a opus, ceea ce eventual a condus la situatia de acum).
dandanescu
QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 08:22 AM) *


"[Putin] is not Hitler, but we’ve got to stop him all the same" ohyeah.gif ohyeah.gif
...astia nu au auzit pina acum ca aluziile la Hitler inseamna ca nu ai argumente solide?
sau ca esti antisemit, sau amindoua? ohyeah.gif

...si totusi NATO si UE sunt cei care isi extind acum dominatia militara si economica in zona Marii Negre,
schimbind raportul de forte, nu-i asa?

deci altcineva din tabara adversa, ar putea reformula;
"NATO is not Hitler, but we need to stop [them] all the same"

insa toate astea sunt doar vorbe,
in esenta e vorba de raportul de forte si de alocarea acestor forte.

ce vedem acum in Ukraina sunt ultimele ajustari ale raportului de forte din zona,
inainte de re-orientarea inevitabila a americanilor spre China,
ceea ce ii dezavantajeaza pe unii aliati americani,
care deci incearca tot ce pot ca sa ii mentina pe americani prin apropiere de zona Midle East.

cu alte cuvinte
un pic de singe in Ukraina poate sa mentina o flota americana in largul litoralului Israelian/Sirian/Libanez/Egyptean/Libyan,
mai bine decit sa ajunga flota aia pe undeva pe linga Taiwan...
cocosel
QUOTE(dandanescu @ 17 Mar 2014, 07:49 PM) *
in mod sigur nu inseamna ca e mai bine cu Rusia, nu asta spunea,
ci ca o lume monopolara nu e sanatoasa.

iar asta nu e deloc o gogoasa.

in schimb e gogoasa sa schimbi sensul mesajului lui gigip,
ca sa poti sa il contrazici apoi, in forma falsificata.


Ei bine tocmai asta va urma... o lume monopolara... insipida incolora... ca ai alte opinii be my guest dar Noua Ordine va lovi naprasnic in inima Kremlinului.
N-am schimbat nici un mesaj... am intreb clar, precis si asteptam un raspuns nu aberatii ca pisica alba este dungata. jamie.gif

QUOTE
Daca urmaresti atent si impartial situatia, nu se poate sa nu te miri de dublul standard adoptat de USA si UE,


Dublu standard? Vai dublu standard zici ...
Transnistria iti spune ceva, Abhazia si Osetia, teritoriile din estul salbatic chinezesti...
Cum poate cineva sa spuna asa ceva... imi este teama ca unii au uitat sa analizeze niste hartii sau documente istorice. blink.gif

Sa ne gandim (desi nu prea mai gandim), la Basarabia, la Bucovina de Nord, la tezaur, la miile de concetateni morti in gulagurile staliniste, la foametea de dupa razboi, la deceniile de impilare si dictatura comunista, etc. Sa ne amintim, cei care mai au memorie, la teama permanenta ca vom fi invadati de tancurile sovietice, impartasind soarta altor popoare din blocul sovietic care au avut parte de asemenea delicii. Politicul si economicul rusesc se ingemaneaza. Economicul este avangarda politicului. Si a unei discrete intrari intr-o zona de influenta. Legea lor, asa cum rezulta din documentul real sau apocrif numit: "Testamentul lui Petru cel Mare" este dominatia, cucerirea si expansiunea in detrimentul oricarora se intampla sa le fie vecini.

Ca tu nu vezi de fapt cine sunt agresorii ... nu este problema mea. De mii de ani rusii fac dublul standard la nivel de excelenta ... uita-te atent la Germania si Marea Britanie care dominate de oligarhiile si cohortele rusesti se tem sa puna piciorul in prag.

Rusia si-a jucat rolul precis anticipand aceasta criza inca din sa zicem primul atac al Siriei.
Impingerile de cetatenii in marile finante ale lumii, impunerea Gazprom in Germania, ... cum ti se par?
Duble sau cinstite?

Nu te lasa amagit de ideea ca aceasta peninsula ar fi a lor ... pentru ca nu a fost. Imperiul Tarist a anexat-o prin 1783 in momentul in care acolo populatia majoritara era formata din atentie romanii. Acestia au fost deportati in Siberia si in Caucaz unde s-au pierdut cu generatiile... Pana atunci era sub un protectorat genovez, sub imperiul otoman.

Asta ca sa amintim cine vinde gogosile... rofl.gif


QUOTE
Acum ar fi cazul ca ukrainienii sa accepte ca vestul nu-i va ajuta decit cu vorbe,
si sa admita ca au gresit profund in estimarea situatiei geopolitice locale.


NU stii asta... si te hazardezi.

Asteapta si o sa vezi! thumb_yello.gif


"Sa nu-i crezi pe rusii nici atunci cand iti fac daruri" zice un proverb ... Ucraina este posibil sa se sparga pentru interese diverse, desi nici o parte nu doreste acest lucru.
Inca se negociaza cu hartiile pe masa sferele de influenta... Nimic nu a fost transat inca, nici macar Crimeea... pentru ca in interiorul Rusiei exista un curent mai periculos decat cel din exterior. Si mai este o mica mare amenintare... daca anexeaza teritorii ca in 38' cum facea Fuhrerul, militarii chiar si cu soldele imbunatatite nu cred ca sunt dornici sa lupte pentru ceva care nu ii motiveaza. Nu mai suntem in sec 19 cand oamenii se infierbantau pentru nimic ... acum trebuie sa pui si ceva pe masa. Intelegi?

Apoi China abia asteapta sa revendice niste teritorii la est...doar asa de sanchi. ohyeah.gif

Davai Davai!!
Marduk
QUOTE(abis @ 17 Mar 2014, 05:09 PM) *
QUOTE
Pai nu asta se intampla acolo?!

USA poate ocupa o tara, o regiune, pentru a preintampina un conflict intre doua tabere, nationaliste, extremiste, religioase etc.? Eu consider ca Rusia a facut bine ca s-a implicat in Crimeea, daca nu o facea se ajungea sigur la un conflict militar intre rusi si ucrainieni.
QUOTE
...ce trebuie sa fac pentru a te convinge?!

Sa te duci sa-ti iei copilul in brate si sa fi fericit ca inca n-ai plecat pe front, asta in cazul in care mai apuci pana maine dimineata.
QUOTE
Sevastopol este in Ucraina. Atat timp cat Romania, UE, SUA nu recunosc anexarea.....

O sa le pese rusilor de asta cum le-a pasat americanilor si europenilor de arabii din nordul Africii.
Marduk
QUOTE(cocosel @ 17 Mar 2014, 09:02 PM) *
QUOTE
Ei bine tocmai asta va urma... o lume monopolara... insipida incolora... Noua Ordine va lovi naprasnic in inima Kremlinului.

Noua Ordine o sa transforme Rusia pe rusi in cei mai rai extremisti religiosi, talibanii or sa ni se para niste liberali pe langa habotnicii rusi.
QUOTE
Transnistria iti spune ceva, Abhazia si Osetia, teritoriile din estul salbatic chinezesti...

Kaliningrad, occidentalii poarta si ei o vin pentru existenta acestor enclave rusesti, inca de dinainte de terminarea WW2. Stalin a facut ce-a vrut cu occidentalii, la Teheran, Malta si Ialta, iar cand si-au dat seama cu cine au de a face era prea tarziu. Astea sunt costurile pe care vestul le plateste fata de politica din timpul WW2 si de dupa, cand au sacrificat tari si popoare doar pentru interesele occidentale. Populatia din Siberia ("estul salbatic chinezesti") nu are nicio legatura cu China, ca China isi doreste aceasta regiune este alta discutie.
QUOTE
... Imperiul Tarist a anexat-o prin 1783 in momentul in care acolo populatia majoritara era formata din atentie romanii....

blink.gif Moncher, citeste mai cu atentie, romanii erau mai la nord vest, nu in Crimeea.
QUOTE
"Sa nu-i crezi pe rusii nici atunci cand iti fac daruri" zice un proverb ...

Proverbul corect : "Timeo Danaos et dona ferentes" era vorba de greci nu de rusi, dar posibil sa se potriveasca si rusilor si nu numai lor.
QUOTE
Ucraina este posibil sa se sparga pentru interese diverse, desi nici o parte nu doreste acest lucru.

Daca tot te-ai dus prin istorie, ar trebui sa sti ca si Polonia s-a spart pentru interesele altora, iar Ucraina n-ar fi la prima experienta de acest fel.
QUOTE
... pentru ca in interiorul Rusiei exista un curent mai periculos decat cel din exterior....

Opozitia interna rusa este sublima dar lipseste cu desavarsire. Eu nu cred ca aceasta opozitie, va avea o influenta in viitorul Rusiei, nu pe termen scurt.
QUOTE
Apoi China abia asteapta sa revendice niste teritorii la est...doar asa de sanchi.

N-are ce revendica, China trebuie sa cucereasca aceste teritorii, istoric n-ar nici un drept, mai degraba Mongolia ar avea dreptul sa revendice teritoriile alea de la rusi.
QUOTE
Davai Davai!!

"Davai ceas, davai mosie, haraso tovarasie"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.