Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Marduk
Ceva ce merita sa intre pe acest topic destinat acestei tari, ai carei cetateni alesi si-au dorit sa fie numita "fabuloland". Cei ce au dorit ca Romania sa fie "eterna si fascinanta" sau sa poarte supratitlu de "fabuloland", au stiut de ce. nonono.gif
Johann_Moritz
Setting mental in cele doua pozitii poate, adevar nu.
TRU e un lingau. Talentat si inteligent, dar totusi un lingau, urmarind doar sa prinda si el un premiu ceva e. Pozitia sa nu are nimic cu niciun principiu sau alte ashishderea.
Pe de alta parte, sunt convins ca cei de la Cotidianul au vanat un moment in care sa scape de unul din putinii care faceau nota discordanta prin redactie. Daca Vantu ar fi continuat sa il sprijine pe Basescu, nu cred ca ar fi considerat candidatura lui TRU pentru PDL drept motiv sa il dea afara.

Marduk, stiu ca iti sunt dator cu un raspuns pe topicul despre tigani.Cand am vreme...
abis
QUOTE(kumarbi @ 10 Mar 2009, 02:49 PM) *
TRU e un lingau. Talentat si inteligent, dar totusi un lingau, urmarind doar sa prinda si el un premiu ceva e.

Asta nu cred. TRU scrie din convingere. Desi l-am votat si il voi vota si in 2009 probabil, pe Basescu, TRU este mai "basescian" decat mine. smile.gif Insa pozitia lui, desi exagerata in multe privinte (nu doar in cazul lui Basescu, ci si cu alte subiecte), este prea consecventa de-a lungul anilor pentru a putea fi suspectata de ceea ce spui tu. Nu si-a schimbat ideile dupa cum a batut vantul, nici macar cand a fost eliminat de la BBC din cauza ca era mai intrasigent cu PSD-ul si Nastase decat ar fi vrut conducerea sectiei in limba romana a postului.

Pe de alta parte, nu cred ca TRU ar fi un bun politician. Locul lui este mai degraba in presa decat intr-un parlament. Fie el si unul european.
Johann_Moritz
Au fost atatea momente in care TRU ar fi putut manifesta macar un pic de retinere, daca nu putea - din varii motive - sa critice. Niciodata insa nu a incetat sa aplaude. Omul a aplaudat ceea ce se jurase ca nu va aplauda sau a facut-o impotriva bunului simt.
Convingerea nu se solidifica in jurul unui om, ci in jurul unor idei si principii si, mai important, convingerea nu exclude nici rezerva si nici discernamantul.
Cea mai pozitiva caracterizare a lui Ungureanu ar fi aceea de "fanatic al lui Basescu".
Letta
QUOTE(kumarbi @ 10 Mar 2009, 02:49 PM) *
Setting mental in cele doua pozitii poate, adevar nu.


Cand am zis ca cele doua pozitii au aceeasi valoare de adevar nu am zis ca sunt adevarate. smile.gif
abis
QUOTE(kumarbi @ 10 Mar 2009, 03:23 PM) *
Cea mai pozitiva caracterizare a lui Ungureanu ar fi aceea de "fanatic al lui Basescu".

Corect!

Am insa convingerea ca fanatismul lui nu se datoreaza unor presupuse avantaje, ci pur si simplu convingerilor sale. Nu sunt fanul lui TRU - nu imi place nici fantasimului lui vis-a-vis de Basescu, nici unele pozitii mult prea pro-americane (intelegand prin asta pozitii pro-politica lui Bush). Imi place cum scrie, nu-mi place intotdeauna ce scrie; il banuiesc de sinceritate insa intotdeauna.
Letta
QUOTE(kumarbi @ 10 Mar 2009, 03:23 PM) *
Au fost atatea momente in care TRU ar fi putut manifesta macar un pic de retinere, daca nu putea - din varii motive - sa critice. Niciodata insa nu a incetat sa aplaude. Omul a aplaudat ceea ce se jurase ca nu va aplauda sau a facut-o impotriva bunului simt.



Am si eu o nelamurire:
Ce se jurase ca nu va aplauda?
Letta
QUOTE(abis @ 10 Mar 2009, 03:34 PM) *
Corect!

Am insa convingerea ca fanatismul lui nu se datoreaza unor presupuse avantaje, ci pur si simplu convingerilor sale. Nu sunt fanul lui TRU - nu imi place nici fantasimului lui vis-a-vis de Basescu, nici unele pozitii mult prea pro-americane (intelegand prin asta pozitii pro-politica lui Bush). Imi place cum scrie, nu-mi place intotdeauna ce scrie; il banuiesc de sinceritate insa intotdeauna.


Si eu, la feeling, as spune, ca si tine, ca TRU este sincer. Ba chiar de dragul speculatiei as mai spune ca sinceritatea sa este cea a unui idealist sinucigas. Pana sa scrie pentru nu stiu ce posibile avantaje, scrie si ia pozitie in defavoarea propriei persoane: si-a pierdut jobul si are de dezlipit de pe fruntea lui eticheta de fanatic pro-Basescu. Doar ca nu stiu daca pentru argumentar este relevant ce cred eu sau ce crezi tu. smile.gif

Ba mai mult, conteaza prea putin daca TRU sufera sau nu de fanatism in legatura cu Basescu sau cu anumite pozitzii pro-americane ( pro-Bush). Si asta, pt ca din punctul de vedere al colegilor de breasla, TRU este un jurnalist bun (parca se folosea termenul de exceptional). Ceea ce ii deranjeaza pe cei de la Cotidianul, spun ei, nu este si nu va fi niciodata pozitia sa pro sau contra X (tocmai de asta a putut sa se exprime necenzurat – ca orice alt coleg - in paginile ziarului pana ieri), ci doar faptul ca a intrat intr-o structura politica.

De aceea, ce apare ca fiind de-a dreptul interesant este ca redactia ziarului “Cotidianul” spune ca se ghideaza si ca actioneaza in concordantza cu o idee generalizanta si nedemonstrabila. Aceasta idée este: daca esti angajat politic in mod automat nu poti sa ai in continuare pareri sincere si/ sau pertinente cu referire la viata politica.
abis
Letta, apropo:


han.gif
Letta
hehe, tx
abis
Astia nu sunt oameni. Nici macar animalele n-ar face asa ceva: sa-si vanda copiii pentru prelevare de organe.

Nu exista in Codul Penal o pedeapsa potrivita pentru asemenea fapte!!!!!
Cla
QUOTE(abis @ 16 Mar 2009, 05:48 PM) *
Astia nu sunt oameni.


GRRRR!!! 50.gif N-am cuvinte...
Marduk
Cred ca noul cod penal a redus pedeapsa pentru aceste fapte. M-a socat faptul ca nenorocitul ala avea un copil handicapat, pe care vroia sa-l vanda cu totul. Astfel de oameni ar trebui castrati inainte de a avea copii, dar cum sa-i depistam?
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 16 Mar 2009, 06:48 PM) *
Astia nu sunt oameni. Nici macar animalele n-ar face asa ceva: sa-si vanda copiii pentru prevalare de organe.


Era mai nasol daca ii vindeau pt prelevare de organe. rolleyes.gif
abis
Cucu, merci de atentionare, am corectat. Typo....
nicolin
QUOTE(abis @ 16 Mar 2009, 06:48 PM) *
Astia nu sunt oameni. Nici macar animalele n-ar face asa ceva: sa-si vanda copiii pentru prelevare de organe.

Sa nu exageram!
Asa ceva se intampla de cu mai mult timp in urma.
O idee....
Chestia este ca la noi aceasta piata nu este organizata, este, mai degraba, o chestie ad-hoc/de noroc.
Ce-i drept, o asemenea stire socheaza deoarece NU exista (mai) multe cazuri (mediatizate).
Marduk
QUOTE(nicolin @ 17 Mar 2009, 06:39 AM) *
Ce-i drept, o asemenea stire socheaza deoarece NU exista (mai) multe cazuri (mediatizate).

Nu din cauza nemediatizarii socheaza o astfel de stire ci din cauza irationalitatii ei. Crezi ca daca asemenea activitati ar fi descoperite mai des si ar fi mediatizate nu ar mai soca? Chiar daca ne-am apuca sa clonam organele care sunt necesare pentru transplanturi si tot am avea reactii adverse. Umanitatea este inchistata in mentalitati si dogme.
Cla
Cu ţara la talcioc sad.gif
Cucu Mucu
Cu tiganii la talcioc! Nu confundati si voi tiganii cu Romania!!!
abis
Sunt tot cetateni romani.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 11:43 AM) *
Sunt tot cetateni romani.


Nu reprezinta Romania, sunt doar niste animale care seamana putin cu oamenii! Eu i-as face pachet si i-as trimite la dracu in India!
Leonardo
asa e, corect spus Abis.
Am devenit extraordinar de ipocriti in a-i identifica pe tigani ca fiind 100% responsabili de infractionalitatea romaneasca.
Tin sa reamintesc faptul ca nu sunt mai mult de vreo 2 mil de tigani in Romania (oficial vreo 600.000) si ca tara arata rau in procente mult mai mari decat cel al tiganilor. Nu suntem un popor admirabil napadit de pecingenea infractorilor tigani ci coabitam armonios cu acestia. Cultura romaneasca moderna pare din ce in ce mai atrasa de cea tiganeasca. Suferim de lipsa acuta de identitate nationala.

Doi la mana, proasta guvernare a tarii a permis proliferarea infractionalitatii si a potentialilor infractori.
Cucu Mucu
Unu la mana - aia din reportaj sunt tigani, sa nu ne mai dam dupa corcodus si abureli cu drepturile minoritatilor & co. Si animalele alea nu reprezinta Romania, nici rasa umana. Sunt indivizi degenerati ai acestei rase, nu reprezinta o regula, un model comportamental, cum nu poti judeca britii dupa Jack spintecatorul, nemtii dupa Mengele, etc. asa nu poti judeca romanii dupa astfel de specimene.

Doi la mana - din aia 2 mil de tigani, cati au condamnari la activ? Cati sunt analfabeti? Cati au joburi? Compara procentual cu restul locuitorilor Romaniei.

Cultura e partea buna a unui popor, e normal sa fim atrasi de lucruri interesante din alte culturi. Asta nu inseamna ca ne identificam cu parte infractionala a acelei etnii.
Leonardo
nu am negat faptul ca aia sunt tigani, spuneam doar ca tiganii aia sunt cetateni romani de cateva generatii.
Nu ne putem lepada de ei, nu-i putem expulza, suntem obligati sa traim cu ei asa cum am trait si pana acum.
La nivel de stat, tiganii nu ar fi deranjat daca nu aveam problema de la export (mai cu seama in Italia).
Ne era bine merci cu ei infractori, murdari si mai stiu eu cum.

Cat despre cultura, eu cred ca daca majoritarii pretins superiori sunt atrasi de o cultura nomada discutabila (chiar si pentru tigani) si devin chiar apologetii ei (vezi cultura media) e clar ca nu ai gasit prea multe puncte de sprijin in ceea ce le oferea propria experienta.

De ce crezi ca tocmai tiganii romani au devenit o problema in Europa (trec peste excesele italiene, dar problema e reala)? Au ceva gene lipsa fata de restul tiganilor din zona?
Nu, se intampla asta doar pentru ca noi i-am tolerat, noi le-am permis sa devina infractori.

Cu alte cuvinte NOI AVEM O PROBLEMA.
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2009, 12:12 PM) *
Nu reprezinta Romania, sunt doar niste animale care seamana putin cu oamenii

Animalele nu cred ca ar face asa ceva propriilor progenituri, sa le scoata organele la mezat. Nu le jigni pe animale, te rog.
QUOTE
Eu i-as face pachet si i-as trimite la dracu in India

Cetatenia cuiva care a dobandit-o prin nastere nu poate fi retrasa.
QUOTE
animalele alea nu reprezinta Romania, nici rasa umana. Sunt indivizi degenerati ai acestei rase, nu reprezinta o regula, un model comportamental, cum nu poti judeca britii dupa Jack spintecatorul, nemtii dupa Mengele, etc. asa nu poti judeca romanii dupa astfel de specimene

Sunt de acord cu tine ca cei care fac asa ceva copiilor sunt niste degenerati. As merge mai departe decat tine si as spune ca nu poti judeca nici tiganii dupa cateva astfel de specimene. Si mi-as pune intrebarea cine sunt cumparatorii (eventual si intermediarii) acelor organe, nu doar cine sunt vanzatorii.
QUOTE
Asta nu inseamna ca ne identificam cu parte infractionala a acelei etnii.

Infractiunea nu are etnie. In fata legii etnia nu are (sau nu ar trebui sa aiba) nici o relevanta.

PS: Asa cum sugereaza Leonardo, cei care fac si aplica legile nu sunt, in general, tigani, ci romani neaosi. Ei sunt de vina pentru ca legile sunt ori proaste, ori nu se aplica.
Marduk
Cred ca suntem off topic, totusi va rog sa-mi permiteti cateva pareri.

QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 11:43 AM) *
Sunt tot cetateni romani.

Corect, totusi atata vreme cat Romania nu a aderat la spatiul Schengen acesti cetateni puteau fi controlati la iesirea din tara. Au plecat sau au fost dusi la "produs" tiganii analfabeti, care acum sunt ca o "stampila" pe pasaportul oricarui roman. Esti cetatean roman esti tigan, e o strategie care a dat roade si nu este intamplatoare.
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Mar 2009, 12:12 PM) *
Nu reprezinta Romania, sunt doar niste animale care seamana putin cu oamenii! Eu i-as face pachet si i-as trimite la dracu in India!

Nu cred ca sunt animale, sunt oameni numai ca isi cunosc perfect interesul, si puterea, actionand conform intereselor etniei si al conducatorilor.
QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 01:12 PM) *
Infractiunea nu are etnie. In fata legii etnia nu are (sau nu ar trebui sa aiba) nici o relevanta.

Dar trebuie ca legea sa fie aplicata fara discriminare, invocarea minoritatilor, opresiunea, etc.
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 23 Mar 2009, 12:16 PM) *

QUOTE
Nu suntem un popor admirabil napadit de pecingenea infractorilor tigani ci coabitam armonios cu acestia.

Poporul roman este admirabil dar trebuie sa-i cauti pe romanii adevarati. Cat despre coabitare ce sa zic, mai degraba este vorba de teroare decat de armonie. Daca un tigan face scandal si bate un roman se baga doar politia, daca un roman face acelasi lucru vin 100 de tigani si-l bat de nu stie de el poate chiar mai rau.
QUOTE
Cultura romaneasca moderna pare din ce in ce mai atrasa de cea tiganeasca. Suferim de lipsa acuta de identitate nationala.

Subcultura romaneasca moderna este atrasa de cultura tiganeasca careia incearca sa-i intre in voie pentru a fi pe placul .....UE.
QUOTE
proasta guvernare a tarii a permis proliferarea infractionalitatii si a potentialilor infractori.

Nu proasta guvernare ci lacomia unor romani de care au profitat tiganii.
QUOTE
Nu ne putem lepada de ei, nu-i putem expulza, suntem obligati sa traim cu ei asa cum am trait si pana acum.

Corect. In mai toate satele romanesti exista sau a existat o zona numita de obicei "tiganie" undeva la margine satului.
QUOTE
Cat despre cultura, eu cred ca daca majoritarii pretins superiori sunt atrasi de o cultura nomada discutabila (chiar si pentru tigani) si devin chiar apologetii ei (vezi cultura media) e clar ca nu ai gasit prea multe puncte de sprijin in ceea ce le oferea propria experienta.

Si mie imi place muzica tiganeasca, lautareasca asta nu inseamna ca sunt atras de cultura tiganeasca. Ii respect pe lautari si pe toti tiganii care muncesc cinstit si recunosc ca sunt tigani si nu rromi sau romi.
QUOTE
De ce crezi ca tocmai tiganii romani au devenit o problema in Europa? Au ceva gene lipsa fata de restul tiganilor din zona?
Nu, se intampla asta doar pentru ca noi i-am tolerat, noi le-am permis sa devina infractori.

Eu cred ca este vorba de lipsa de educatie si respect fata de ceilalti cetateni, fata de legile tarii. Tiganii din Olanda sunt obligati sa mearga la scoala si sa respecte legile olandeze, atat le-ar trebui sa nu se supuna legilor.
QUOTE
Cu alte cuvinte NOI AVEM O PROBLEMA.

Corect. Problema noastra este ca suntem prea ingaduitori din cauza fricii, generate de lipsa unitatii in fata atitudinii grobiene, marlanesti, indiferent de etnie.
abis
QUOTE(marduk @ 23 Mar 2009, 04:25 PM) *
Dar trebuie ca legea sa fie aplicata fara discriminare, invocarea minoritatilor, opresiunea, etc.

Exact asta am spus si eu, dar cu alte cuvinte. Cei responsabili pentur aplicarea legilor apartin, in general, majoritatii. Daca nu se aplica, ei sunt vinovati.
QUOTE
Poporul roman este admirabil dar trebuie sa-i cauti pe romanii adevarati.

Nu exista romani adevarati si romani neadevarati. Toti cei care au cetatenie romana sunt romani la fel de "adevarati", iar statul are aceleasi obligatii si responsabilitati fata de ei.
Daca te referi la romani puri dpdv etnic, nu exista asa ceva. Toti avem printre stramosi niscaiva turci, bulgari, albanezi, polonezi, tatari, greci, unguri sau poate chiar tigani.
QUOTE
Subcultura romaneasca moderna este atrasa de cultura tiganeasca careia incearca sa-i intre in voie pentru a fi pe placul .....UE

Nu cred ca asculta vreun roman manele, de ex (care nici macar nu reprezinta cultura tiganeasca veritabila!) doar pentru a fi pe placul UE.
QUOTE
Nu proasta guvernare ci lacomia unor romani de care au profitat tiganii

Ar fi trebuit sa scrii "unii tigani". smile.gif
Deci esti de parere ca Romania a fost bine guvernata pana acum.
QUOTE
In mai toate satele romanesti exista sau a existat o zona numita de obicei "tiganie" undeva la margine satului

Ceea ce arata ca au fost discriminati din timpuri stravechi, nu?
QUOTE
mie imi place muzica tiganeasca, lautareasca asta nu inseamna ca sunt atras de cultura tiganeasca

Inseamna ca esti atras cel putin de o parte a culturii tiganesti. laugh.gif
QUOTE
Problema noastra este ca suntem prea ingaduitori din cauza fricii, generate de lipsa unitatii in fata atitudinii grobiene, marlanesti, indiferent de etnie.

Problema noastra este atutudinea laxa in fata legii. Ma rog, una dintre probleme. Ar mai fi lipsa spiritului comunitar si multe altele.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 04:55 PM) *

QUOTE
Nu exista romani adevarati si romani neadevarati.

Pe aceasta tema este mult de discutat, personal cred in existenta romanilor adevarati.

QUOTE
Toti cei care au cetatenie romana sunt romani la fel de "adevarati", iar statul are aceleasi obligatii si responsabilitati fata de ei.

Statul este format din cetateni, care se supun legilor tarii, cei care nu se supun legilor tarii sunt in afara legii, deci nu mai sunt cetateni care sa fie aparati de legile tarii respective.
QUOTE
Daca te referi la romani puri dpdv etnic, nu exista asa ceva. Toti avem printre stramosi niscaiva turci, bulgari, albanezi, polonezi, tatari, greci, unguri sau poate chiar tigani.

Cunosc eu niste locuri unde exista romani puri dpdv etnic. Unele dintre aceste locuri nu au legatura cu patria muma. Rromania.
QUOTE
Nu cred ca asculta vreun roman manele, de ex (care nici macar nu reprezinta cultura tiganeasca veritabila!) doar pentru a fi pe placul UE.

Pentru a demonstra celor din ....UEca nu suntem rasisti, trebuie sa promovam "cultura" tiganeasca, la tembelizor, prin diverse campanii, festivaluri etc.
QUOTE
Ar fi trebuit sa scrii "unii tigani"

Unii dintre tigani.
QUOTE
Deci esti de parere ca Romania a fost bine guvernata pana acum.

Nu, dar admit ca se putea si mai prost.
QUOTE
Ceea ce arata ca au fost discriminati din timpuri stravechi, nu?

Nu, acela era locul lor, acolo nu deranjau pe nimeni, puteau sa-si aplice forma lor de guvernare si judecata, diferentele intre caste, etc. Era o structura sociala si culturala nomada, care avea un specific aparte, diferit de comunitatile de romani.
QUOTE
Inseamna ca esti atras cel putin de o parte a culturii tiganesti.

"Cultura" muzicala tiganeasca, nimic altceva.
QUOTE
Problema noastra este atutudinea laxa in fata legii. Ma rog, una dintre probleme. Ar mai fi lipsa spiritului comunitar si multe altele.

Folosim prea multe laxative si de asta ne c...m pe noi mai ales atunci cand vine vorba de spiritul comunitar, sti chestia aia, cu capra vecinului. Este specific pentru "Eterna si Fascinanta Romanie".
abis
QUOTE(marduk @ 23 Mar 2009, 05:49 PM) *
cei care nu se supun legilor tarii sunt in afara legii, deci nu mai sunt cetateni care sa fie aparati de legile tarii respective

Te inseli, legile ii apara si pe infractori. Orice cetatean, indiferent ce a ar fi facut, are drepturi care nu ii pot fi retrase. Evident, si drepturi care ii sunt suspendate temporar, pe timpul executarii unei pedepse privative de libertate. Este gresita ideea conform careia infractorul nu este aparat de lege.
QUOTE
acela era locul lor, acolo nu deranjau pe nimeni, puteau sa-si aplice forma lor de guvernare si judecata, diferentele intre caste, etc

Deci discriminare. smile.gif
Indiferent cum ar fi constituite comunitatile etnice, statul nu are voie sa tolereze forme paralele de guvernare si judecata - acestea sunt atributii exclusive ale statului, nu ale comunitatilor etnice.
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 01:12 PM) *
Infractiunea nu are etnie. In fata legii etnia nu are (sau nu ar trebui sa aiba) nici o relevanta.


Uite ca ai ajuns sa citezi si pesedisti. rofl.gif Da, mai, dar etnia are infractori. Asta nu inseamna ca ne identificam cu ei daca ne place o melodie tiganeasca autentica.
Marduk
QUOTE(abis @ 23 Mar 2009, 06:28 PM) *

QUOTE
Te inseli, legile ii apara si pe infractori.

Legile apara cetatenii trimitand infractorii la inchisoare, acolo exista legi speciale care apara infractorii.
QUOTE
Indiferent cum ar fi constituite comunitatile etnice, statul nu are voie sa tolereze forme paralele de guvernare si judecata - acestea sunt atributii exclusive ale statului, nu ale comunitatilor etnice.

A se vedea judecata staborului, casatoriile aranjate si consumate la varsata copilariei, poligamia (mai rara, dar prezenta la unii tigani). Orice ar face statul unii tigani se situeaza in afara legii in multe situatii. Ce ar trebui sa faca statul? Sa-i bage in puscarie pe toti, sa-i lase sa-si traiasca viata asa cum vor?
Leonardo
QUOTE(marduk @ 23 Mar 2009, 06:49 PM) *
Legile apara cetatenii trimitand infractorii la inchisoare, acolo exista legi speciale care apara infractorii.

A se vedea judecata staborului, casatoriile aranjate si consumate la varsata copilariei, poligamia (mai rara, dar prezenta la unii tigani). Orice ar face statul unii tigani se situeaza in afara legii in multe situatii. Ce ar trebui sa faca statul? Sa-i bage in puscarie pe toti, sa-i lase sa-si traiasca viata asa cum vor?


Da, statul ar trebui sa-i bage in puscarie pe cei ce incalca legea.
Casatoriile intre minori sunt ilegale.
Daca se constata asa ceva minorii respectivi trebuie luati de la parinti care la randul lor ar trebui pedepsiti conform legii. Legea permite asta si efectul aplicarii ei ar fi dublu: ar dispare traditia asta discutabila si minorii respectivi ar putea fi educati si integrati social.

Daca statul nu aplica legea in astfel de cazuri atunci sa nu ne mai mire ca 'unii tigani se situeaza in afara legii in multe situatii'.
E treaba fiecaruia ce drum alege in viata si de care parte a baricadei ajunge.
Dar e vina exclusiva a statului si a institutiilor sale daca nu intervine si nu aplica legea.
Consecinta directa a neaplicarii legii este cresterea infractionalitatii.
O alta consecinta este ca in mediile predispuse la infractionalitate se va crea o scoala a faradelegii.
Copiii nascuti si pregatiti in cuiburile de infractori nu au nicio sansa de a deveni oameni cinstiti si pentru asta e vinovat statul caruia tu, eu si ceilalti ii platim taxe inclusiv ca sa ne protejeze de infractori, inclusiv ca sa aiba grija de copiii abuzati de catre parinti, inclusiv ca sa ofere un sistem educational civilizat.
abis
Leonardo, n-o puteam spune mai bine decat tine! thumb_yello.gif
Leonardo
un articol interesant despre un anumit mod de a face televiziune:
'Sicriu TV, cel mai tare post din România'
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...st-din-Romania/
Marian M
Nu goana dupa audienta duce la emisiuni slabe la tv. Ci lipsa de profesionalism.
E mult mai usor sa filmezi ore in sir un eveniment sau sa aduci 3 sa se certe in studiou decat sa faci e emisiune despre tezaurul de la rusi sau o ancheta despre faptul ca 20 % din tigarile din Romania se vand fara timbru in piete.
A fost o aterizare fortata cu 3-4 saptamani in urma la TM. Intr-o sambata. Cand totul s-a terminat cu bine prezentatoarea de la realitatea a fost efectiv dezamagita ca i s-a terminat subiectul. S-a transmis vreo 4 ore. Daca nu era evenimentul alea 4 ore erau ocupate cu altceva. Atat de important era altceva ca nu nici macar nu s-a pomenit de el.
Reteta generala de emisiuni tv: aduci 3 in studiou, mai 3 "specialisti" la telefon sa dai impresia de alert si ca nu poti termina subiecteul f. important dezbatut, trec 2 ore si nu s-a ajuns la nici o concluzie. Maine se reia aceasta tema importanta.
Marduk
QUOTE(Leonardo @ 23 Mar 2009, 07:59 PM) *

QUOTE
Da, statul ar trebui sa-i bage in puscarie pe cei ce incalca legea.
Daca statul nu aplica legea in astfel de cazuri atunci sa nu ne mai mire ca 'unii tigani se situeaza in afara legii in multe situatii'.
Dar e vina exclusiva a statului si a institutiilor sale daca nu intervine si nu aplica legea.
Copiii nascuti si pregatiti in cuiburile de infractori nu au nicio sansa de a deveni oameni cinstiti si pentru asta e vinovat statul caruia tu, eu si ceilalti ii platim taxe inclusiv ca sa ne protejeze de infractori, inclusiv ca sa aiba grija de copiii abuzati de catre parinti, inclusiv ca sa ofere un sistem educational civilizat.

Si ma rog cine este STATUL, este cineva o persoana pe care putem sa dam vina, sa-l tragem la raspundere, un fel de administrator. Ii tot targem inainte cu statul si Basescu. Daca ploua e de vina Basescu, daca-l uitam pe unu in puscarie nevinovat, statul este de vina si tot statul plateste daune pentru procesele castigate de romani la CEDO. E tare statul asta neicusorule, de poate el sa duca atatea si noi stam cat e ziulica de mare si ne hlizim sa vedem dupa ce nor apare soarele.
QUOTE
Casatoriile intre minori sunt ilegale.Daca se constata asa ceva minorii respectivi trebuie luati de la parinti care la randul lor ar trebui pedepsiti conform legii. Legea permite asta si efectul aplicarii ei ar fi dublu: ar dispare traditia asta discutabila si minorii respectivi ar putea fi educati si integrati social.

Si daca ei tiganii nu vrea domnule sa se educe si sa se integreze, ce facem ii bagam pe toti la parnae?
QUOTE
Consecinta directa a neaplicarii legii este cresterea infractionalitatii.O alta consecinta este ca in mediile predispuse la infractionalitate se va crea o scoala a faradelegii.

Eu am mai propus pe forum, sa-i chemam pe nemti sau suedezi sa aplice ei legile, daca noi nu suntem in stare.
abis
QUOTE(marduk @ 24 Mar 2009, 03:48 PM) *
Si ma rog cine este STATUL, este cineva o persoana pe care putem sa dam vina, sa-l tragem la raspundere, un fel de administrator. Ii tot targem inainte cu statul si Basescu.

Statul si Basescu nu sunt acelasi lucru. Statul nu este o persoana, ci reprezinta o suma de institutii. Este o putere suprema si suverana, precum si legislativa si executiva. Statul are monopolul atat aupra legiferarii, cat si asupra utilizarii fortei, in conditii strict delimitate prin lege.

Statul, ca entitate, se distinge de functionarii care ocupa anumite functii la un moment dat in aparatul sau birocratic si, din acest punct de vedere, statul are suveranitate si asupra acestora. Prin funcţionari se intelege orice demnitar, inclusiv presedintele, prim-ministrul, ministrii etc.

Statul este titular al suveranitatii si personifica din punct de vedere juridic naţiunea.
QUOTE
Si daca ei tiganii nu vrea domnule sa se educe si sa se integreze, ce facem ii bagam pe toti la parnae?

Pe toti cei care nu respecta legile statului, indiferent de etnia lor.
QUOTE
sa-i chemam pe nemti sau suedezi sa aplice ei legile, daca noi nu suntem in stare

Ar fi interesant sa numim un premier sau cativa ministri straini. smile.gif
Daca altii pot sa isi puna un antenor strain la nationala de fotbal (am avut si noi, dar la alte sporturi), de ce n-ar putea fi si un premier suedez? laugh.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 24 Mar 2009, 04:02 PM) *

QUOTE
Statul nu este o persoana, ci reprezinta o suma de institutii. Este o putere suprema si suverana, precum si legislativa si executiva. Statul are monopolul atat aupra legiferarii, cat si asupra utilizarii fortei, in conditii strict delimitate prin lege.

mwah1.gif rofl.gif Abis, eu cred ca statul suntem noi toti, romanii, cetatenii ai acestei tari, care este o zona geografica din continentul Europa, unde ne-am dezvoltat si traim ca vai de mama noastra, nu din cauza statului ci din cauza noastra, sau daca vrei, din cauza unei mari majoritati.
QUOTE
Ar fi interesant sa numim un premier sau cativa ministri straini. smile.gif
Daca altii pot sa isi puna un antenor strain la nationala de fotbal (am avut si noi, dar la alte sporturi), de ce n-ar putea fi si un premier suedez? laugh.gif

Sa facem un referedum sa vedem cati romani ar dori asta, tare as fi curios. ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 24 Mar 2009, 04:02 PM) *
Statul si Basescu nu sunt acelasi lucru. Statul nu este o persoana, ci reprezinta o suma de institutii. Este o putere suprema si suverana, precum si legislativa si executiva. Statul are monopolul atat aupra legiferarii, cat si asupra utilizarii fortei, in conditii strict delimitate prin lege.

Statul, ca entitate, se distinge de functionarii care ocupa anumite functii la un moment dat in aparatul sau birocratic si, din acest punct de vedere, statul are suveranitate si asupra acestora. Prin funcţionari se intelege orice demnitar, inclusiv presedintele, prim-ministrul, ministrii etc.


Te-ai apucat de scris sefeuri? Un Ludovic (al 16-lea, parca), a zis "Statul sunt eu" si de atunci asa a ramas! Restul e... tacere! rolleyes.gif Cand o sa vad un presedinte sau prim-ministru sau orice sef al unei insitutii de stat cu o putere mai mica decat institutia pe care o conduce (dar pe bune, practic, nu pe principii teoretice) imi mananc basca mea din par de oaie!
abis
Romania va lua de la FMI 12,95 miliarde de euro. Nu 13 miliarde, pentru ca 13 cica e numar cu ghinion!

Facem guvernare dupa superstitii?!
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 26 Mar 2009, 01:01 PM) *
Romania va lua de la FMI 12,95 miliarde de euro. Nu 13 miliarde, pentru ca 13 cica e numar cu ghinion!

Facem guvernare dupa superstitii?!


Asa e cand tara voteaza schimbarea! ohyeah.gif

Avem guvernantii pe care i-am ales democratic, unii incompetenti (vedeti ce exprimare eleganta folosesc? ), unii interlopi, dar sunt ai nostri si ii iubim! Sau nu?

PS: bine ca nu le-a trecut vreo pisica neagra calea. rofl.gif

Alt PS: o mai fi cantand cucuveaua la Cotroceni? rofl.gif
Leonardo
QUOTE(abis @ 26 Mar 2009, 12:01 PM) *
Romania va lua de la FMI 12,95 miliarde de euro. Nu 13 miliarde, pentru ca 13 cica e numar cu ghinion!

Facem guvernare dupa superstitii?!


ca sa fac o paralela cu discutia de pe alt topic as zice ca daca guvernantii ar fi studiat religia in scoala ar fi aflat ca 13 nu e numar cu ghinion. ma rog, ramane de vazut cat si ce au studiat repetentii astia de la putere. biggrin.gif
abis
Lenoardo, hai sa nu amestecam borcanele. Sa lasam politica separata de religie, altfel o sa avem un talmes-balmes de nu se mai intelege nimeni cu nimeni. La replica ta gasesti raspunsul in mesajele trimise deja, de dimineata, pe topicul la care faci referire. wink.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 26 Mar 2009, 04:41 PM) *
Sa lasam politica separata de religie, altfel o sa avem un talmes-balmes de nu se mai intelege nimeni cu nimeni.


Pai noi am lasa-o, dar pretenul matale, mica minune a României, Zânul Carpaţilor, aka BocPoc, nu o lasa, mereu amesteca maglavaisul asta, poate, poate descopera reteta nemuririi politice. Marind nemeritat salariile preotilor, construind atatea biserici, eh, in fine, toata aceasta spaga religioasa s-ar putea sa il duca la descoperirea ei. A retetei nemuririi!
abis
Cucule, ai dreptate, dar nu asta era sensul interventiei mele de mai sus. smile.gif

Pur si simplu nu voiam sa discutam aici despre avantajele/dezavantajele predarii religiei in scoli; insa o discutie despre amestecul dintre politica si religie girat cu brio de "popularul" Boc putem vorbi, fireste. Si nu cred ca ne vom contrazice vreun pic pe tema asta. smile.gif
Cucu Mucu
Mafia fotbalului vs inocenta poeziei : 1 - 0 , arbitru spagar : statul roman.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 27 Mar 2009, 12:51 PM) *
arbitru spagar : statul roman.

Incepe sa ma calce pe nervi sintagma asta care devine pe zi ce trece o portita spre un alt univers STATUL Domnilor STATUL nu este ceva care poate fi expulzat, penalizat, injurat, maltratat. etc.....tat. STATUL suntem noi cei care traim in cadrul acestui teritoriu geografic, NOI ROMANII facem legile, le aplicam, le suportam, etc. STATUL nu este cineva sau ceva o entitate straina genei, traditiilor, mentalitatilor, romanesti. Toti pe care ii aud vorbind azi pe starda, in autobuz, la margine de sant, la bodega prin baruri au gasit un tap ispasitor, o scapare halucinogena inmagazinata intr-un cuvant STATUL. Noi suntem statul, cetatenii acestei tari si trebuie sa ne asumam responsabilitatile ce ne revin ca membrii ai acestei natiuni.
abis
QUOTE(marduk @ 27 Mar 2009, 01:57 PM) *
STATUL suntem noi cei care traim in cadrul acestui teritoriu geografic, NOI ROMANII facem legile, le aplicam, le suportam, etc.

Eu nu sunt statul, nu fac legi si nu le aplic. Le suport pentru ca n-am incotro si incerc sa nu le incalc. Nu face confuzie intre stat si cetateni, nu sunt acelasi lucru! Statul este o forma de organizare a unui popor, nu poporul insusi; statul este o suma de institutii, nu cei care lucreaza in acele institutii. Statul este forma; poporul este continutul.
Cucu Mucu
QUOTE(marduk @ 27 Mar 2009, 01:57 PM) *
STATUL suntem noi cei care traim in cadrul acestui teritoriu geografic, NOI ROMANII facem legile, le aplicam, le suportam, etc.


Bine, ma, marduce, am zis si io, nu te enerva asa ca-ti crapa naibii vreo vena! Da-i tu omului cetatenie, ca noi nu putem. ohyeah.gif


Acum, lasand bascalia la o parte, confunzi statul cu boborul. Statul e reprezentat de toate institutiile publice care asigura legi, regulamente si servicii pt mersul societatii (as fi spus "bunul mers" dar dadeam definita incorecta ohyeah.gif ). Noi suntem aia care platim pt serviciile, legile si regulamentele primite, fie ca vrem, fie ca nu vrem, adica boborul, sau "pulimea" cum ni se mai zice de catre stat. jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.