Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
turbo trabant
99% sunt si cei cu muzica lautareasca si cei cu manele. cam 4% si 95%.

of viata mea, of political corectness-ul meu .....
Felina
bai, base are dreptate... procentul e din burta, dar sa fim seriosi, majoritatea romanilor asculta cu placere manele. Asta este adevarul pur.

trabantule, eu cu tine si cu alti cativa care nu agreem manelele suntem minoritate printre romani
fii atent faza de revelion. suntem in irlanda, da? anu 2009 spre 2010. un coleg softist ca si mine ma suna 'la multi ani alea alea... etc... da repede pe PRO TV, intra pe internet ca e transmisie laif, hai ma sa vezi ce fain e acolo la PRO TV, nebunie, nu ratati etc'. Bai zic, hai sa cautam internetu si proteveu sa vedem ce-i asa fain. uau! sa lesin! manele, tigani si gagici dezbracate dand din tztze si coor... HOROR! Numa bine suna iar colegu, zice ''hai ma, gata? ati intrati? ati gasit la proteve? eh, ce ziceti?" Bai, pai is numa' manele, ce naiba sa vad, ce-i asa fain? "Ah, pai na, asa e acum in romania! hai ma, nu va place?" Nu..?!? Repet, suntem in irlanda. fenomenul e mai intins decat crezi tu. in definitv base s-ar putea sa aive dreptate cu procentul lui.
turbo trabant
felino, manelele e o forma de arta la fel ca si datul din buric. iar asta este parte din cocalarizarea romaniei de care tot vorbeam.

io de ce am zis ca e oficial? base nu e chiar tampit, stie gradul da cultura al turmei. daca iti zic de romancute/romani traite in germanica sau in belgia care de fiecare data cand se intorceau in patria muma dadeau instant pe manele si baga poze cu ata in fund pa haifaiv ca e harfe. ce cultura neamule, ce kant, ce shopenhauer, ce maniere, gutza si state sa traiasca! romanu si occidentul e ca rata si apa drunk.gif

ca sa nu o mai lungim, romanilor le place de tigani si viceversa. hai bahtalo.
Felina
da, corect... e oficial


imi amintesc... la putin timp dupa ce-am terminat facultatea si mi-am gasit de munca, am iesit cu niste colegi la un club, deja nu mai erau discoteci. bun. nu le-am avut nicioadata cu discotecile, dar compania era placuta asa ca am zis sa fac o incercare. muzica f tare, asta e deja cunoscut, lume suficient de multa, nu prea gaseam masa la care sa stam si cand negociam noi cu o chelnerita, bai incepe sa cante un guitza din asta... "pe la spate pe la spate, asa vor fetele toate... samd". ah, am zis ca inlemnesc acolo. cum era posibil. ma uit in jur... oamenii dansau relaxati, fara nici o jena, gagicile dadeau serios din coor parca subliniiind versurile... am crezut ca intru in pamant de rusine. eram singura. nimeni nu parea sa aiba vreo obiectie, vreun deranj cat de mic. de atunci n-am mai calcat prin cluburi si nici nu o voi mai face, nu in romania oricum. si asta calculeaza tu, era acum 10 ani.
turbo trabant
daca datul din coor ar fi singura problema, macar de s-ar opri aici.

problema e: safu', face si noi o afacere mica cu ce a ramas nefurat prin firma? vorbim de telectuali, de firme straine nu de las vegas srl din caracal.

minoritatea da cu jula la turnul aifal, majoritaru' baga mana si fura pe angajator/statu/prietenu' ( da-l in ma-sa ce el n-a furat? ). e o competitie smile.gif
Felina
de furat... se fura: copil de la parinte, parinte de la copil (adult), frate de la frate, mai departe deja nu mai exista scrupule, intelegi...

imi citea mama de dimineata o stire de prin arges, cica la magazinul tinut de niste preoti painea vanduta avea cu 50gr mai putin decat era specificat. adica in loc de paine de 450 vindeau paine de 400. c-asa-i la noi. imi place ca lumea se revolta, desi fiecare fura tot ce-i cade in mana de oriunde cand nu-l vede nimeni. cum ar veni fiecare se crede mai destept decat restul smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Felina @ 22 Feb 2010, 04:39 PM) *
lumea se revolta, desi fiecare fura tot ce-i cade in mana de oriunde cand nu-l vede nimeni.

o sa ii spun teorema felinei thumb_yello.gif

corolar: daca nu poate fura, atunci sa i se dea. statu, familia, vecinii etc.
Felina
trabantule, ia de-aicea teorema: in romania decenta nu mai e demult o virtute, de aici ni se trag toate. decenta a decazut undeva intre anul unu si anul 45 de comunism.
Felina
QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2010, 01:41 PM) *
o sa ii spun teorema felinei thumb_yello.gif

corolar: daca nu poate fura, atunci sa i se dea. statu, familia, vecinii etc.



rectificare: ce nu poate fura, atunci sa i se dea. statu, familia, vecinii etc.
turbo trabant
mai, in romanica lucrurile se vor indrepta in urmatoarea situatie:

cocalarul mediu, plin de el si ghiuluri si dotat cu masina bengoasa x hand incearca linistit sa treaca pe rosu pe la dorobanti. ii taie calea un jeep din care coboara 3 malaci, il scot pe cocalar din masina bengoasa si il dau cu capul de capota masinii. cocalaru tulburat si disperat " de ce dai nene , ce am facut?". "ai citit vreo carte?" "nu!" bang capul pe capota. "ai vazut vreun film bun?" "nu!" bang usa peste ghiuluri. "ai ascultat gutza, ai ciordit ceva?" "da!" bang una peste bot.
si sa il lase acolo cu tricoul dolce si gabana manjit de sangele lui martirizat soptindu-i frumos la ureche " daca in 3 saptamani, cand ne intalnim din nou, nu ai citit vreo 10 carti si nu ai ascultat 5 simfonii , patesti la fel".

turma asta numai de batuta intelege. uite, asa un proiect cu fonduri UE as fi de acord sa sustin smile.gif .
Felina
hahaha, esti tare laugh.gif
sustin si eu proiectul asta domne, hai sa facem o propunere la UE laugh.gif
Marduk
QUOTE(Felina @ 22 Feb 2010, 03:03 PM) *
QUOTE
sa fim seriosi, majoritatea romanilor asculta cu placere manele. Asta este adevarul pur.

ceva procentaj? eu de pilda nu ascult manele, de ce majoritate vorbim?

QUOTE
la PRO TV, nebunie, nu ratati etc'. Bai zic, hai sa cautam internetu si proteveu sa vedem ce-i asa fain. uau! sa lesin! manele, tigani si gagici dezbracate dand din tztze si coor... HOROR!

da, la revelion a fost de groaza, toate posturili s-au luat dupa Mamaruta.



QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2010, 03:12 PM) *
QUOTE
manelele e o forma de arta la fel ca si datul din buric. iar asta este parte din cocalarizarea romaniei de care tot vorbeam.

o fi o forma de arta pentru etnia respectiva. cat despre cocalarizare poate ca ar trebui sa fim mai nationalisti sa nu cadem in patima democratiei si tolerantei occidentale, fara sa-i fortam pe acesti etnici sa respecte legile tari.
QUOTE
base nu e chiar tampit, stie gradul da cultura al turmei.

cred ca exagerezi, exista si romani care chiar nu asculta manele sau muzica tiganeasca, or mai fi si romani prosti educati care se lasa amagiti de astfel de muzica
QUOTE
ca sa nu o mai lungim, romanilor le place de tigani si viceversa. hai bahtalo.

nu cred, poate tiganilor sa le placa de romani ca sunt prea ingaduitori, iar asta o sa ne coste.

abis
QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2010, 03:55 PM) *
ii taie calea un jeep din care coboara 3 malaci, il scot pe cocalar din masina bengoasa si il dau cu capul de capota masinii. cocalaru tulburat si disperat " de ce dai nene , ce am facut?". "ai citit vreo carte?" "nu!" bang capul pe capota.

Inteleg ca aia trebuie sa fie malaci cititi, cultivati, plimbati pe la opera si balet sau cum?
turbo trabant
marduk, hai sa nu ne ascundem dupa corcodus. care e ratingul unei emisiuni cu manele la pro(st) tv si care e ratingul unei emisiuni fara manele? manelele sunt popularizate pentru ca aduc multi fraieri deci multi bani. simplu, este capitalism de dambovita.

si macar daca manelele ar fi problema....

@abis: pai altfel cum il verifica la carti si simfonii in 3 saptamani ? devil.gif

ps: stiu deja, sunt rasist. nu iti fa griji, asociatia pentru drepturile cocalarilor ma va da in judecata. de indata ce va fi in stare sa redacteze o plangere unsure.gif
abis
Pe langa prostia cu 99% manelisti, Basescu a spus si cateva chestii de bun-simt:

“Hai sa fim cinstiti, avem o mare problema de imagine. Mergeti la Paris, mergeti la Oslo, la Roma, la Milano. Minoritatea roma este prezenta in orice colt, in fata oricarui muzeu. Si nu ca sa intre la muzeu. Ori recunoastem o dubla responsabilitate, a statului si a minoritatii. Ori, daca nu suntem dispusi sa recunoastem aceasta dubla responsabilitate pentru o evolutie pozitiva a minoritatii, va asigur ca toate programele guvernamentale si europene sunt sortite esecului’

“Pana cand insasi minoritatea roma nu va fi constienta de propria ei responsabilitate pentru a iesi din situatia dificila in care se afla, putem sa scriem inca zeci de rapoarte guvernamentale si de comisii prezidentiale. Putem mari ajutorul financiar oricat, putem mari oricat alocatiile sociale. Pana cand minoritatea roma nu va fi ea insasi constienta ca are responsabilitati fata de ea insasi, problemele vor dainui, banii se vor cheltui cu eficienta minima, iar progresele inregistrate vor fi de asemenea minime”

“Nu putem ascunde la nesfarsit imaginea minoritatii in strainatate spunand: ‘da, sunt romani’. Da, sunt romani, dar ce fac ei la toate colturile de strada din marile capitale europene? Daca nu vom discuta cinstit acest lucru si ne vom ascunde de teama acuzatiilor de discriminare, nu cred ca vom gasi instrumentele sa rezolvam problema”.

“Daca luam toata lista de facilitati pentru minoritarii romi, este clar ca nu putem reprosa statului o indiferenta, dimpotriva. S-au rezervat locuri la universitati, raman neocupate de regula, nu ii respinge nimeni la scoala sau la gradinita, cu exceptiile pe care le stim si a unor intamplari nefericite”
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2010, 03:55 PM) *
turma asta numai de batuta intelege. uite, asa un proiect cu fonduri UE as fi de acord sa sustin.

nu sunt de acord, sigurul proiect care poate fi aplicat cu succes pentru tigani este aplicarea legii fara discriminare si fara frica de repercursiunile din partea UE, a se vedea Ungaria cazul Marian Cozma.

QUOTE(turbo trabant @ 22 Feb 2010, 04:13 PM) *
QUOTE
marduk, hai sa nu ne ascundem dupa corcodus. care e ratingul unei emisiuni cu manele la pro(st) tv si care e ratingul unei emisiuni fara manele?

chiar nu stiu care este ratingul, stiu insa ca nu exista emisiuni unde sa nu se cante manele e o moda acum pe la televiziuni de promovare a intelegerii intre cele doua etnii, totul de dragul ratigului UE. dupa mine este o cale gresita, au un post unde se canta toata ziua manele, pot face odata pe saptamana o emisiune despre conationali cu datini si folclor si cu asta basta.
QUOTE
manelele sunt popularizate pentru ca aduc multi fraieri deci multi bani. simplu, este capitalism de dambovita.

e posibil ca sa ai dreptate, dar mai degraba este vb de capitalismul de care vorbesti decat cat si de lipsa de mandrie a unor prezentatori care vor sa faca audienta cu orice pret.
QUOTE
si macar daca manelele ar fi problema....

da mai este o problema suntem prea ingadiutori, prea toleranti cu acesti nationali, daca ma uit in jurul nostru la unguri, cehi si slovaci ca sa nu mai vb de alte state din occident, dar sti cum este la noi, unii dintre romani au ramas cu metalitatea comunista adanc infipta in creier iar atunci cand primesc o directiva vor sa fie mai dihai ca toti ceilalti, asa am fost si cu rusi probabil asa vom fi si cu americanii, genul de pupinc...m total fara servetel sau spalat pe dinti.
Cla
QUOTE(Felina @ 22 Feb 2010, 02:03 PM) *
trabantule, eu cu tine si cu alti cativa care nu agreem manelele suntem minoritate printre romani

Si io !! hiya.gif
M-am nascut cu Deep Purple si o sa mor cu Led Zeppelin. Cu Stairway to heaven, as vrea sa-mi fie ultima muzica.
Alright. Get ready for the Highway Star.

Highway Star - Made in Japan


Stairway to Heaven
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 22 Feb 2010, 05:43 PM) *
nu sunt de acord, sigurul proiect care poate fi aplicat cu succes pentru tigani este aplicarea legii fara discriminare si fara frica de repercursiunile din partea UE, a se vedea Ungaria cazul Marian Cozma.

nu ma refeream la tigani.....
Cla
GHICITOARE

Attila, mergând călare,
Cu gânduri cuceritoare,
Întalni o apă mare..
Opărit la cur, la coaie,
Vrea şi el să facă-o baie.
Intră el în râul mare
Să se scalde la picioare;
Când să iasă iar la mal,
p**a haine, p**a cal.
No, cine-o fost primu-n Ardeal?
Marduk
Un ţigan, de prin Săcele!
Johann_Moritz
Aud ca DNAul l-ar fi perchizitionat pe Solomon, pe filiera Penescu.
Cred ca stiu despre ce e vorba, despre achizitia terenului pe care se afla PIC Craiova.
Povestea e cam asa. Neste cetateni aveau de luat un teren pe la cuca macai langa Craiova. Mititelu s-a sesizat si a aranjat cu Solomon sa le dea un alt teren, situat in Craiova, iesirea dinspre Severin, mult mai valoros decat al lor. Beleaua e ca terenul respectiv era solicitat de prea multi fosti proprietari si era mai greu sa negociezi cu toti si sa faci o afacere buna.
Prefectura se pare ca s-a prins de jmecherie si cum probabil ca pe ei nu i-a uns nimeni, nu au fost de acord sa li se dea alora doi terenul. Pe Solomon l-a durut la basca si le-a facut celor doi proces-verbal de punere in posesie. Pe baza procesului verbal, Mititelu a incheiat un act de vanzare-cumparare sub semnatura privata cu cei doi, cu promisiunea ca acesta va fi autentificat la o data ulterioara (e obligatoriu sa fie autentice, altfel sunt nule). Dupa care, autentificarea nu a mai avut loc si Mititelu, "suparat", i-a chemat in judecata pe cei doi, sa recunoasca vanzarea, iar instanta sa pronunte o hotarare care sa ii tina lui Mititelu loc de act de proprietate. E un mare avantaj aici. Daca se duceau la notariat, actul de vanzare autentificat de notarul uns de Mititelu, ar fi putut fi desfiintat de instante la cererea celor nedreptatiti. Dar daca se pronunta o hotarare ramasa definitiva si irevocabila, si trece termenul de exercitare a cailor extraordinare de atac, pt. a desfiinta hotararea e nevoie ca Parchetul sa stabileasca ca judecatorul sau cei implicati au comis o infractiune si o alta instanta judecatoreasca sa o desfiinteze dupa ce una dintre parti a fost condamnata penal, evident dupa un alt proces. Ceea ce poate dura pana la calendele grecesti.
Asa ca au mers pe varianta contencioasa cu un proces fictiv.
Cei doi au recunoscut ca vanzarea a avut loc, da ca n-au mai avut timp (nefiind din Craiova) sa se prezinte la notariate, stuff & bullshit. In mod normal, instanta trebuie sa verifice daca vanzatorul e proprietar, iar procesul-verbal de punere in posesie nu valoreaza titlu de proprietate. Dar vorbim de un judecator de la Craiova, asa ca Mititelu s-a ales cu hiotararea care ii trebuia.
Iar pe baza hotararii aleia, a facut toate formalitatile necesare si i-a vandut terenul lui Penescu.
turbo trabant
imobiliare by Craiova. smile.gif multumesc kumarbi .
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 2 Mar 2010, 04:08 PM) *
Iar pe baza hotararii aleia, a facut toate formalitatile necesare si i-a vandut terenul lui Penescu.

E o suveica folosita de toti cei care s-au ocupat cu afeceri imobiliare, in cazul de fata cineva nu a fost multumit, cum bine zici si totul a iesit la iveala. Probabil si mai mult ca sigur ca Penescu a ciripit iar itele suveicii nu se opresc dupa parerea mea la Solomon sau Mititelu astia doi au fost doar noduri. Probabil ca procurorii vor sa ajunga la tesatori, cu siguranta ca-l vizeaza me maestrul Becali & Co. care a fost sifonat de Smarandescu.
Johann_Moritz
Nu'sh ce s-o fi intamplat, dar daca in timpul mandatului lui Basescu Solomon ajunge macar sa miroase aerul de puscarie, Basescu are 100 de bile albe de la mine.
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 2 Mar 2010, 04:28 PM) *
dar daca in timpul mandatului lui Basescu Solomon ajunge macar sa miroase aerul de puscarie

ce ar mai avea de pierdut Basescu?
Marduk
Apropo de ce ziceam mai sus, domnul Becali sa suparat ca vacaru pe sat. Duca-se si sa se intoarca cand l-oi chema eu.

"Noi suntem putere parlamentară, guvernamentală-executivă şi putere procurărească. Justiţia nu mai înseamnă judecători, înseamnă numai procurori. Procurorii fac ce vor în ţara asta" rofl.gif
Johann_Moritz
I-au pus catuse lui Solomon. Dau o bere!
Ma gandesc, s-o duce Dinescu sa-l viziteze la puscarie, cu o sticla de vin ceva?

Nu stiu daca Basescu are ceva de pierdut, dar tare imi e teama de ce are de castigat.
turbo trabant
kumarbi, e ceva public cu catusele? ai vreun link.

nu imi prea vine sa cred smile.gif
Johann_Moritz
QUOTE(turbo trabant @ 2 Mar 2010, 08:08 PM) *
kumarbi, e ceva public cu catusele? ai vreun link.

nu imi prea vine sa cred smile.gif

Nu l-am vazut. Pe antena ziceau insa ca a fost scos din sediul DNA Pitesti cu catuse la maini!

Stirea e confirmata de evz.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...retinut-de-DNA/

turbo trabant
am gasit ceva pe hotnews.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-69824...curorii-dna.htm

hopa e ceva si despre universitate. au intrat in rahat.... mwah1.gif
Johann_Moritz
Astept ca si madam Miulescu, eterna si fascinanta secretara a Primariei Craiova sa fie saltata.
turbo trabant
sunt socat, socat sunt. chiar nu a putut nimeni sa il ajute pe bietul primar? in ce teroare trebuie sa stai sa nu te calce hotii pardon partenerii de afaceri.

http://www.realitatea.net/200-000-de-euro-...ori_702891.html
Marduk
deh pe criza asta nu mai are omul incredere in banci, isi tine economiile acasa, la ciorap. eu cred ca este discriminat, ce acuma daca are niste amarati de 200000 de euro, gata inseamna ca a furat, ca a primit mita, poate i-a strans vanzand fier vechi sau oale facute din tevile de la sistemele de irigatii, cum a putut si el, sarmanul.
abis
Interesant e ca deocamdata pedelistii sunt cei care sufera arestari ori chiar condamnari definitive. Asta sper sa fie un semn ca justitia incepe intr-adevar sa-si faca treaba fara a tine cont de apartenenta politica a celor invinuiti/inculpati.

Si sper sa fie o lectie si pentru PDL sa se mai inhame cu indivizi ca Solomon.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 3 Mar 2010, 03:55 PM) *
deh pe criza asta nu mai are omul incredere in banci, isi tine economiile acasa, la ciorap. eu cred ca este discriminat, ce acuma daca are niste amarati de 200000 de euro, gata inseamna ca a furat, ca a primit mita, poate i-a strans vanzand fier vechi sau oale facute din tevile de la sistemele de irigatii, cum a putut si el, sarmanul.

a jucat la bursa ohyeah.gif . 29 de zile la bulau a luat saracutul. http://www.hotnews.ro/stiri-esential-69858...tru-29-zile.htm

sa nu fie un pic si "mana" ford , ca vorba aia americanul nu da pesches. sa vedem dar pare o veste buna pt craiova, si mai buna ar fi daca s-ar uita la sponsorizarile universitatii.

kumarbi cred ca e manga la ora asta ohyeah.gif
Marduk
nici vorba, Ford a platit peschesul vizirului, pasa Solomon doar a dat cu subsemnatul.
turbo trabant
eh pana la dumnezeu te mananca ingerul solomon. stii cum e, ma intelegi, stai in fotoliu de premar si te uiti in zare si te gandesti cum sa storci ceva bani de la imperialisti dupa ce au venit.

Marduk
moncher inseamna ca nu cunosti situatiune, afacerea Ford a fost tutelata de vizirul Tariceanu, care prin nevasta lui, notar de profesie, a adus familiei venituri inimaginabile pentru un om de rand. dupa cum vorbeste targul vizirul nu ar fi cerut decat ca intelegerea intre parti recte contractul sa fie semnat la biroul notarial al sotiei sale, dupa care distinsa doamna a parasit activitatea. Solomon e doar un discriminat marunt, plevusca regionala cu accent de juvete ordinar.
turbo trabant
vorbesti de trecut preistoric vorbeam de trecutul recent cu actuala structura politica si fabricuta de titireze ford stralucind a curatenie.

gura noastra de premar nu manca si ea un contract de paza, contabilitate, ceva acolo? ca doar 60 de ani i-am asteptat pe americani si acum e zgarciti. dar americanii e rai si tzrr pe telefon la palat sa ii bage undeva axa bailesti-uashigton lui base. nu de alta dar asa e biznis modelul prin craiova.

ps: era doar o ipoteza.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 3 Mar 2010, 05:47 PM) *
QUOTE
vorbesti de trecut preistoric vorbeam de trecutul recent cu actuala structura politica

pai hai sa vedem nene de ce preistorie vorbim si cine e mangafaua, ACTIVITATEA POLITICĂ: - mai 2007 - prezent - presedinte PD Craiova - februarie 2006 - mai 2007 - membru PD Craiova - 2005 - 2006 - independent - 2004 - vicepreşedinte PSD Dolj - 2001 - 2004 - membru PSD Craiova - 2001 - independent - 25.04.2000 - membru PSDR Craiova 2004 - prezent - primar al municipiului Craiova 2001 - 2004 - viceprimar al municipiului Craiova.
precum se vede are radacini sanatoase de traseist.

Blakut
Bai Paunescu imi face sila. I-a luat aparaera lui Solomon intr-un mod lacrimogen in Ring... zice ca si nevasta-sa a plans cand l-au arestat pe Solomon. Oare nevasta-sa
a plans si cand a omorat trei oameni si nu a facut o zi de puscarie?
Johann_Moritz
Pe Olguta Vasilescu a luat-o gura pe dinainte si a declarat ca firmade constructii/transporturi Delta e a Elenei Udrea. Chestiune care in Craiova e un soi de common knowledge. Am o ruda care lucreaza in domeniu si care se plange de vreo doi ani ca intrarea Udrei pe piata craioveana i-a cam scos pe toti din afacere. Si mai umbla un zvon, ca si Basescu si-ar primi partea lui din profit si ca de fapt asta e motivul relatiei apropiate cu Udrea si nu alte prostii.
Partea asta din declaratie e ceea ce ar numi cei de la Catavencu "barfa cu parfum de credibilitate". Si la cat de sucarit a reactionat madam Udrea, care mai avea putin si exploda la telefon...

Partea urmatoare, ca Solomon i-ar fi taiat Helenei sursa de venit si ca urmare a fost arestat e putin cam imbecila. Adica nu ca nu o cred pe Udrea in stare sa i-o traga unuia pe un asemenea motiv, dar nu vad cine ar fi suficient de stupid sa ii dea asemenea motiv. Cu atat mai putin un primar pedelist.
Johann_Moritz
Comunicat de presă

Degradarea democraţiei în oraşul Craiova

Asociaţia PRO DEMOCRAŢIA – Club Craiova îşi exprimă îngrijorarea faţă de acţiunile de stradă iniţiate şi organizate de funcţionari publici din cadrul Primăriei Craiova ca expresie a unei aşa-zise „solidarităţi” cu primarul Solomon Antonie, aflat în arest preventiv pentru 29 de zile, sub acuzaţia de luare de mită în formă continuată, fals intelectual şi uz de fals.
Asociaţia PRO DEMOCRAŢIA – Club Craiova consideră că astfel de acţiuni de stradă şi cu caracter propagandistic organizate de persoane care prin statutul lor profesional de funcţionar public sunt obligate să slujească doar pe cetăţean, cu profesionalism şi neutralitate politică, reprezintă o dovadă a degradării democraţiei locale şi a politizării excesive a administraţiei publice locale.
Statutul funcţionarului public impune acestuia loialitate faţă de cetăţeanul plătitor de taxe şi impozite, în slujba căruia se află. Orice „loialitate” cu conotaţii politice sau de castă este imorală şi eventual, ilegală. Utilizarea structurilor administraţiei publice locale pentru organizarea de presiuni asupra Justiţiei, cu scopul de a influenţa ancheta penală în curs, reprezintă un comportament absolut nedemocratic, imoral şi ilegal. Justiţia nu trebuie influenţată de nimeni, indiferent că este vorba de politicieni, oameni de afaceri sau funcţionari publici.
Asociaţia PRO DEMOCRAŢIA – Club Craiova consideră, nu în ultimul rând, ca necesară aplicarea prezumţiei de nevinovăţie atât în cazul primarului Solomon Antonie, cât şi în cazul oricărui cetăţean român aflat sub anchetă penală.
Asociaţia PRO DEMOCRAŢIA – Club Craiova face apel la membri Consiliului Local Craiova să utilizeze căile legale pe care le au la dispoziţie şi să oprească toate acele acţiuni care se pretind a fi expresia „solidarităţii” funcţionarilor publici cu primarul Solomon Antonie, aflat în arest preventiv pentru 29 de zile, sub acuzaţia de luare de mită în formă continuată, fals intelectual şi uz de fals, acţiuni prin care se încearcă de fapt, influenţarea Justiţiei.


Asociaţia PRO DEMOCRAŢIA – Club Craiova
turbo trabant
rrrromanica ghiseistelor in care o ghiseista sterge pe jos cu un guvernator de banca nationala. only in rumenia.

http://www.gandul.info/news/cetateanul-isa...-ghiseu-5715558

Acum o săptămână, aflat într-o vizită la Craiova, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, s-a întâlnit cu oamenii de afaceri locali, cărora le-a povestit cum s-a deghizat "precum Cuza" şi a fost umilit la ghişee de funcţionare.

"Le-am întrebat: ce faceţi acolo? Şi mi-au răspuns: Da' ce te interesează pe dumneata? Uite că mă interesează!" a povestit guvernatorul.
Dox


Indicatoarele rutiere de avertizare sunt plasate de autorităţile locale din oraşul arădean Pecica.

Mai exista asa ceva in vreo tara din Europa ?
Marduk
Nici nu trebuie sa mai existe, noi suntem unici, mitici si costici. Da cat e amenda daca din gresala treci peste un pecican turmentat?
Marduk
Cica in plina criza 15 romanaşi şi-ar fi comandat ultimul moder de Ferrari, aş fi curios sa vedem pe ce loc suntem intr-un clasament al celor care au comandat acest nou model.
Cla
Na clar, Ferrari iti trebe in Romanika. Oare câti km de autostrada au fost realizati anu' trecut?
Marduk
Am auzit ca cei care si-au cumparat Ferrari au comandat si cate un stepper, urmand sa foloseasca masina doar in curtea personala, asa ca da bine la lume.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.