Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
Marduk
QUOTE(kumarbi @ 25 Mar 2010, 08:03 PM) *
QUOTE
Pt. ca relatiile internationale nu se bazeaza, in epoca moderna, pe raporturile de forta dintre state.

Dar pe ce se bazeaza? Atunci de ce a exista si exista o cursa a inarmarilor?
QUOTE
In relatiile internationale e extrem de importanta perceptia pe care o au celelalte state despre tine. Iar de acum incolo, Romania va fi perceputa probabil ca unul dintre cei mai apropiati aliati ai SUA in regiune.

Si ce parere crezi ca au alti despre noi cand vad ce mare "afacere" am facut? Probabil dar nu necesar, Romania are un avantaj geografic atat, el conteaza mai mult s-au mai putin in cazul unui conflict in aceasta zona. Ar trebui sa privim la strategia nemtilor din WW2 in legatura cu spatiul romanesc.
QUOTE
Ni se schimba statutul. Americanii insisi ne sunt datori dat fiind ca am refuzat niste oferte mult mai avantajoase......................................

Tu citesti cu voce tare ceea ce scri, ar trebui sa auzi cum suna aceste randuri.
QUOTE
La fel cum foarte bine, pe viitor, Romania ar putea convinge SUA sa isi schimbe atitudinea in ceea ce priveste conflictul inghetat din Transnistria.

Si ce sa faca de dragul Romaniei sa inceapa un conflict, te mai intreb inca odata care a fost reactia USA si UE in conflictul din Georgia? eu sunt convins ca acolo a fost un test si nimic altceva, iar rusi au actionat ca la carte.
QUOTE
diferenta dintre SUA si Rusia e ca in general conflictele Rusiei sunt in jurul propriilor granite

sti cat de mare e Rusia? are granite chiar si cu USA asta inseamna ca fiecare dintre cele doua state isi protejaza sferele de influenta, asta este Romania a intrat in sefra de influenta a USA si NATO, din nefericire se gaseste intr-o zona inghetata pe care nici Rusia nici USA nu vor sa-i dezghiete pentru ca asta inseamna conflict direct, e ca intr-o gasca de cartier unde aia mari si puternici se infrunta ultimii, lasandu-i pe mucosi sa-si traga cativa pumni de dragul distractiei.
QUOTE
Politica externa a Rusiei si cea a SUA nu au mare lucru in comun. Rusia este inca perceputa drept cimitirul popoarelor.

Amandoua au ingropat popoare, cum am mai spus este doar o diferenta de stil.
QUOTE
In privinta Kosovo, pozitia Romaniei nu are cum sa ofenseze niciunul dintre aliatii sai,intruct se stie ca Romania isi apara in felul asta un interes vital, siguranta propriilor frontiere.

Moncher suntem in UE si NATO ce granite sa-si mai apere Romania, noi suntem pe cale de a deveni granicerii Europei, iar dezvoltarea regionala oricum va schimba si chiar modifica teritoriul Romaniei, trebuie sa fim lucizi si sa privim in viitor, la viitorul comun in cadrul UE. Nu ne da nimeni bataie la fund pentru ca nu se doreste exacerbarea nationalismului romanesc care ar atrage dupa sine si reactia altora.


P.S.

Poate ca ar trebui sa discutam chestiile aste in alta parte, daca doresti, eu unul am incheiat, voi posta doar stiri care nu fac cinste Romaniei.

QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Mar 2010, 12:43 AM) *
E bine de stiut ce firma vinde, ce firma intermediaza tranzactia, daca a facut biznisuri cu Traian, aaa... asta, Mircea smile.gif, etc. Asta e firul de urmarit,

Corect, mai ales ca s-au ferit atat de mult de licitatie. Probabil ca nu vom afla nimic decat dupa 10-20 de ani sau cand vor veni ceilalti la guvernare.
Cucu Mucu
QUOTE(kumarbi @ 26 Mar 2010, 09:23 AM) *
Lasa-ne si pe noi macar sa ne inchipuim ca uneori deciziile astea se iau luand in calcul si interesele Romaniei. Tu nu crezi ca eu stiu ca cel mai probabil bat campii?


Numeste o singura decizie, dar numai una, in care sa primeze interesul Romaniei in defavoarea interesului personal sau de gasca!
Johann_Moritz
QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Mar 2010, 10:23 AM) *
Numeste o singura decizie, dar numai una, in care sa primeze interesul Romaniei in defavoarea interesului personal sau de gasca!

Sorry, no can do!
Oricum nu imi vine sa cred ca am ajuns sa apar o decizie a lui Basescu impotriva lui marduk si a lui abis. blink.gif
Cucu Mucu
QUOTE(kumarbi @ 26 Mar 2010, 10:38 AM) *
Sorry, no can do!
Oricum nu imi vine sa cred ca am ajuns sa apar o decizie a lui Basescu impotriva lui marduk si a lui abis. blink.gif


Din cate am observat, iti cam place rolul de "avocatul diavolului". rofl.gif
Johann_Moritz
Uneori...
turbo trabant
cat e doamna spaga la f-16, cat e? scump doamna scump dincolo la suedezi e mai ieftin ca e baeti finuti civilizati! ei nu dau spaga ca avionul lor e hiper ultra perfomant. iar domnii tariceanu, chireac si srs sunt niste sfinti , presa romana isi face datoria voluntar si in romanica nu e notiunea plicul pe sub masa.

http://www.ziare.com/articole/spalare+bani+cehia
abis
QUOTE(kumarbi @ 25 Mar 2010, 08:03 PM) *
Eu nu afirm ca Romania tocmai a facut o afacere grozava.

Tu nu, doar turbo trabant. smile.gif
QUOTE
In relatiile internationale e extrem de importanta perceptia pe care o au celelalte state despre tine. Iar de acum incolo, Romania va fi perceputa probabil ca unul dintre cei mai apropiati aliati ai SUA in regiune.

Dimpotriva, zic eu, vom fi perceputi ca niste looseri care in loc sa-si urmareasca interesele nu fac decat sluj la ce spune stapanul... In loc sa fim tratati ca parteneri egali, seriosi si de incredere vom fi (in continuare, probabil) doar lacheii de serviciu dispusi la orice compromis; iar daca astazi SUA sunt in pozitie mai avantajoasa, probabil ca maine vom fi la fel de dispusi sa ne facem pres in fata altora care vor avea capacitate mai mare de influenta.
QUOTE
Americanii insisi ne sunt datori dat fiind ca am refuzat niste oferte mult mai avantajoase.

Sau mai degraba vom fi tampitii de serviciu care pot fi oricand convinsi, fara niciun efort, sa roada oasele care cad de la masa stapanului. Fata de cineva care se umileste ca sa-ti intre in gratii nu ai respect si nu simti ca ai vreo datorie, iar politica nu se face cu sentimente, ci urmarind scopuri clare si interese. Faptul ca am fost dispusi sa cumparam de la ei vechiturile refuzand alte oferte mai avantajoase le arata ca suntem dispusi sa inghitim in continuare acelasi tip de tratament; in plus, daca interesele lor in regiune vor dicta altceva (stiu eu, o apropiere de Rusia ori de Ucraina) am mari dubii ca tranzactia asta ii va face mai indatoritori ori mai grijulii cu interesele noastre.
QUOTE
Atunci cand Basescu va face o declaratie referitoare la Marea Neagra sau la Transistria, la Moscoa va se vo intreba baietii daca nu cumva declaratia e de fapt facuta de SUA si cu siguranta se vor gandi ca e facuta macar cu stiinta SUA

Tu iti imaginezi ca intre SUA si Rusia nu exista dialog? Ca in cazul in care exista dubii sau neintelegeri, nu au suficiente mecanisme sa isi transmita unii altora mesajele, intentiile, chiar si intr-o forma suficient de diplomatica incat sa nu creasca in mod inutil tensiunea pe plan mondial? Sau ca SUA ar decide sa-si transmita intentiile prin intermediul unor valeti?
QUOTE
pe viitor, Romania ar putea convinge SUA sa isi schimbe atitudinea in ceea ce priveste conflictul inghetat din Transnistria

Din nou, vrabia de pe gard... Daca interesele SUA vor cere schimbarea atitudinii fata de Transnistria, daca iritarea Rusiei provocata de aceasta schimbare va atarna mai putin decat castigul pe care l-ar avea SUA, schimbarea va avea loc; doua duzini de rable nu reprezinta o miza atat de importanta incat sa merite complicatii geo-politice.
QUOTE
In privinta Kosovo, pozitia Romaniei nu are cum sa ofenseze niciunul dintre aliatii sai,intruct se stie ca Romania isi apara in felul asta un interes vital, siguranta propriilor frontiere.

Eu altceva ti-am spus. Am spus ca in privinta Kosovo nu am dat dovada de "americanism" - deci nu intotdeauna trebuie sa urmam sau sa sprijinim politica americana, daca este impotriva intereselor noastre. Ideea e ca nu vreau "americanism". Fiind, atat Romania, cat si SUA, state democratice, este normal sa avem foarte multe interese comune; dar asta nu inseamna ca trebuie sa devenim subordonati si executanti - si cu atat mai mult groapa lor de gunoi.

Nu inteleg, de ce cumparam la mana a doua? Nu ne-au ajuns fregatele vechi de la britanici? Sau giganticele avioane Hercules pentru care Armata cauta bani sa le modernizeze, sau autovehicule blindate Humvee second-hand, primite gratis de la americani, care se strica la tot pasul in Irak si Afganistan. Toate au fost prezentate initial ca afaceri de succes.
In plus marea problema a avioanelor este ca, practic, ele nu pot ateriza in prezent in Romania, pentru ca nu avem piste potrivite. Ar trebui ca pana in 2013, cand vor veni primele aparate, pistele sa fie remenajate pentru a face fata acestui tip de avioane, cu priza de aer sub burta. Asta inseamna ca orice impuritate de pe pista, fie si un surub, poate fi aspirat - si din cauza asta pistele trebuie intretinute al naibii de bine.

Despre offset ce sa mai spun. Lockheed Martin spune ca este vorba despre un acord bilateral Romania - SUA, din care ei nu sunt parte, deci nu au nicio obligatie sa furnizeze offset. Mai destepti ori cu coloana vertebrala mai solida, polonezii au luat in 2003 48 de avioane noi F16, pentru 3,5 miliarde dolari, si au primit in schimb offset de 6,3 miliarde dolari! Si in plus SUA au oferit un credit cu dobanda redusa pentru cumpararea avioanelor. Iar pe atunci nu era criza.

Daca am fi luat F16 noi, la un pret rezonabil si cu un contract de offset corespunzator, eventual in urma unei licitatii, era in regula. Asa luam si vechituri, nici nu primim offset, nici nu respectam regulile unei achizitii oneste si transparente (reamintesc ca suntem singurul stat din UE care nu a semnat Codul de conduita privind achizitiile pentru aparare, elaborat sub egida Agentiei Europene de Aparare.

Si pana la urma daca o iei din punct de vedere politic, nu vad de ce ar trebui favorizati americanii in dauna europenilor. In UE trimitem majoritatea exporturilor, nu in State; la Paris, Berlin sau Roma pot merge doar cu buletinul, nu la New York; investitiile europene din economie sunt incomparabil mai mari decat cele americane. Si asa mai departe...
QUOTE
nu imi vine sa cred ca am ajuns sa apar o decizie a lui Basescu impotriva lui marduk si a lui abis.

Pai nu ti-ai dat seama pana acum ca nu sunt un sustinator neconditionat al lui Basescu?! Il sustin cand consider ca are dreptate si il taxez cand cred ca greseste.
abis
Merita citita o analiza mai veche.
Johann_Moritz
mai, as cam lasa balta discutia asta. Pt. ca eu cel putin, trebuie sa argumentez vorbind despre lucruri care ar putea sa se intample, dar nu se stie daca se vor intampla. Trebuie sa imi imaginez.
abis
Care ar putea sa se intample... sau nu. Si nu am nicio certitudine ca s-a negociat ceva din ce speri tu sa se intample.

Asa cum ii cunosti tu, fiind mai aproape de ei decat mine, ce zici, sunt sanse mari sa ma insel? wink.gif


PS: Pana acum aram ogoarele patriei cu Mig-ul, au cazut in 15 ani cred ca vreo 15 avioane. De-acum incolo le vom ara cu tehnologie americana?

Air Force says F-16 crashes are up
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 11:27 AM) *
Sau mai degraba vom fi tampitii de serviciu care pot fi oricand convinsi, fara niciun efort, sa roada oasele care cad de la masa stapanului.


thumb_yello.gif Li se infunda veceurile americanilor in Afganistan, mana pe telefon si "helau, mister baseischiu, hau ar iu? chen iu pliz send sam men 'coz ui ar in dip sit", and mister baseschiu raspunde "ies, ai chen". Cand stam aplecati, ghiciti la ce nivel e capul si veti afla ce vom primi de la americani! rofl.gif
turbo trabant
romanica undeva pe langa baragan in 2012:

pe langa niste baterii de rachete antiracheta pasc molcome niste vaci. cateva camioane ale us army sunt cu roatele in sus dupa ce au trebuit sa transporte pe "autostrazile" romanesti celulele de baterii de la granita ungara sau de la otopeni.

deodata din inaltul ceriurilor apar niste avioane care seamana cu niste rable americane dar numai ca sunt noi si in tipla. aterizeaza frumos langa niste rable americane de f-16 inca in uz.

pilotii romani mandri ca au avioane mai noi decat air forje se dau jos din carlinga si rostesc mandri:
"helau sar ui ar hir to protect iu!"
"hey boy is that a plane or is something made in china : cheap and non-nato? if yes, the nato equipment is going to cost you double, boy"

pentru cine nu stie , boy este un apelativ rasist pe care abramburel l-ar fi auzit pe la 1900 . i haup iu get za mesagze.





abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Mar 2010, 05:51 PM) *
romanica undeva pe langa baragan in 2012:

Poate 2013 ca atunci or sa ajunga primele avioane americane - bineinteles, daca pana atunci vor avea o pista pe care sa aterizeze. Acum nu au.
QUOTE
apar niste avioane care seamana cu niste rable americane dar numai ca sunt noi si in tipla. aterizeaza frumos langa niste rable americane de f-16 inca in uz.

Corect - F16 nu se mai fabrica in SUA pentru armata proprie, ci doar pentru export.


Si bai za uei (daca tot e s-o dam pe rogleza), baietii de la Catavencu zic ca in spatele afacerii F16 nu-si nici pe departe considerentele strategice la care spera kumarbi si nici pumnul in gura pe care sugerezi tu ca ni l-ar fi pus americanii, ci ceva mult mai prozaic: un comision.
Johann_Moritz
QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 03:57 PM) *
Asa cum ii cunosti tu, fiind mai aproape de ei decat mine, ce zici, sunt sanse mari sa ma insel? wink.gif

In mod normal merg pe varianta cea mai neagra in orice imprejurare. Dar decizia asta cred ca ii apartine lui Basescu in persoana. Si daca e un obiectiv pe care l-a urmarit consecvent in toti ani astia, acesta a fost apropierea de SUA. Din cauza asta tind sa plasez si decizia in aceesi linie de gandire si sper ca se ascund in spatele ei niste obiective pe termen mediu si lung.
Sau, se prea poate ca decizia sa fi fost luata in bezna, adica din iubire de americani, dar fara niciun plan de viitor si fara niciun fel de intelegere a avantajelor pe care un program offset l-ar fi adus Romaniei.
Asta nu avem de unde sti in momentul asta.

Cat despre faptul ca luam vechituri, poate ca ideea era ca trebuie sa luam de la americani, dar nu ne permitem sa luam avioane noi.


abis
QUOTE(kumarbi @ 26 Mar 2010, 06:12 PM) *
Sau, se prea poate ca decizia sa fi fost luata in bezna, adica din iubire de americani, dar fara niciun plan de viitor si fara niciun fel de intelegere a avantajelor pe care un program offset l-ar fi adus Romaniei.

Eu spre varianta asta inclin - doar ca as inlocui "iubire" cu "lingusire".
turbo trabant
nu exista iubire de americani. exista interese reci si quid pro quo in relatia de securitate. avion= lovele+securitate nu kilu de tehnica per euro. suntem chiar naivi daca credem ca exista vreo achizitie de tehnica militara undeva prin europa "fara cantec si plic".


mie imi place cum din lista de avioane destul de respectabile, romanii s-au fixat obsesiv pe gripen, acest suedez virgin care era cel mai "eftin". astept sa il vad si pe voiculescu in panoplia eroilor nationali care infiereaza decizia de a lua niste rable si nu aceste minunat de ieftine gripen.

abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Mar 2010, 06:17 PM) *
avion= lovele+securitate

Pai lovelele noi le dam (iar in cazul in care optam pentru o varianta europeana mare parte se intorceau aici sub forma de investitii - offsetul). Iar securitatea este exact tot aia ca si inainte, atat timp cat faci parte din NATO este fix acelasi lucru daca iei avioane 100% americane ori doar 50% cum erau cele suedeze. Sau unele pur europene ca Eurofighter.
QUOTE
mie imi place cum din lista de avioane destul de respectabile, romanii s-au fixat obsesiv pe gripen

Este doar pe motivul ca Gripen a ajuns in "finala" si e mai simplu sa faci o comparatie intre 2 avioane si nu intre 14. Evident ca Eurofighter e superior si Gripenului, si lui F16, insa si costul este pe masura. Cel mai fair era sa facem o licitatie. De ce nu s-a facut, nu inteleg (sa zicem). Nu sunt americanii primii care sustin transparenta, competitia libera, accesul nediscrimantoriu la piete, piata libera intr-un cuvant? smile.gif
turbo trabant
este adevarat ce mi-a soptit o pasarica ca gripen-urile alea ieftine de fapt erau avioane vechi de 10 ani care erau in dotarea armatei suedeze si acum sunt surplus?

daca da, nu putem decat sa radem in aceasta comedie a erorilor la dan diaconescu in garsoniera cu analistul militar de serviciu.

the prostanac-in-chief ia atitudine impotriva imperialistilor

http://www.actmedia.eu/2010/03/26/top+stor...uisition+/26452
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 06:39 PM) *
Nu sunt americanii primii care sustin transparenta, competitia libera, accesul nediscrimantoriu la piete, piata libera intr-un cuvant? smile.gif


Nu sunt tot aia cu drepturile omului, dar care cresc indieni in rezervatii (alea zoo misto, nu la noi, cu un tigru jigarit si doi caini vagabonzi)? Nu sunt toti aia care vindeau arme in paspa si la fuhrer si la aliati? ohyeah.gif
Cla
QUOTE(abis @ 26 Mar 2010, 05:39 PM) *
Este doar pe motivul ca Gripen a ajuns in "finala" si e mai simplu sa faci o comparatie intre 2 avioane si nu intre 14. Evident ca Eurofighter e superior si Gripenului, si lui F16, insa si costul este pe masura. Cel mai fair era sa facem o licitatie. De ce nu s-a facut, nu inteleg (sa zicem). Nu sunt americanii primii care sustin transparenta, competitia libera, accesul nediscrimantoriu la piete, piata libera intr-un cuvant? smile.gif

Da, asa e. Mai īntai vine Boeing pe lista, apoi McDonnel Douglas si abia dup-aia restu lumii. Dar asa o īnteleg ei - competitia libera.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Mar 2010, 07:13 PM) *
este adevarat ce mi-a soptit o pasarica ca gripen-urile alea ieftine de fapt erau avioane vechi de 10 ani care erau in dotarea armatei suedeze si acum sunt surplus?

Care pasarica? Spune-i pe nume, nu mai colporta zvonuri...
Suedezii spun ca e vorba de avioane noi. Si noi, si mai bune, si mai ieftine. Plus investitii.

Citeste aici.
Marduk
Dupa 20 de ani se pare ca ne-a venit mintea cea de pe urma in ceea ce priveste turismul romanesc. Totusi decizia luata de Elena Udrea naste niste intrebari, de ce nu am vandut pana acum cand valoarea activelor era la cota maxima, nu acum in plina criza cand valoarea acestora este mult redusa? Ca sa nu mai vorbim ca multe din aceste active au fost lasat in paragina tocmai pentru a le scadea valoarea. Sa fie asta ultimul ciolan la care se gandeau toti cei care vroiau sa conduca Romania inainte de alegeri? Elena Udrea zice "Să īncercăm să privatizăm īn mod absolut transparent" de ce sa "incercam" si sa nu facem ceea ce trebuie facut corect, adica privatizam pe incercate sau incercam sa fim transparenti?
Marduk
Eterna si fascinanta Romanie este cucerita de manele. Singura sansa ar fi ca statul sa-i impoziteze corect pe cei care le compun si le vand, precum si toate castigurile de la nunti botezuri paranghelii, etc.

Dan Ciotoi considerat unul din parintii manelelor declara: „Aşa, dacă maneaua nu ar fi muzică, ce altceva ar fi. Ca şi prostituata, care e tot femeie, aşa e şi maneaua tot muzică".
abis
QUOTE(Marduk @ 29 Mar 2010, 09:25 AM) *
"Ca şi prostituata, care e tot femeie, aşa e şi maneaua tot muzică".

Superb. rofl.gif

Cateva date statistice despre noi insine:

- consumul anual de pasta de dinti pe cap de locuitor este de 100-125 mililitri, in timp ce la nivel mondial consumul mediu depaseste 300 de ml, iar in tarile civilizate ajunge la 500 ml. In plus, un roman isi schimba periuta de dinti odata la doi-trei ani, desi este recomandat sa o schimbe odata la 2-3 luni.
- consumul mediu de sapun pe cap de locuitor este de 400 grame anual, de 4-5 ori mai mic decat in vest.
- doar jumatate dintre romani se spala pe maini dupa ce merg la toaleta sau dupa ce ingrijesc un animal, iar unul din patru romani nu se spala pe maini dupa ce schimba scutece.

Astia suntem...
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 29 Mar 2010, 11:31 AM) *
- consumul mediu de sapun pe cap de locuitor este de 400 grame anual, de 4-5 ori mai mic decat in vest.
- doar jumatate dintre romani se spala pe maini dupa ce merg la toaleta sau dupa ce ingrijesc un animal, iar unul din patru romani nu se spala pe maini dupa ce schimba scutece.


In mediul rural, 90% din populatie foloseste sapun "home made". Ca si pasta de dinti "made in ciaina" care nu se pune in veci pe facturi! jamie.gif

abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 29 Mar 2010, 12:05 PM) *
In mediul rural, 90% din populatie foloseste sapun "home made".

Ala e sapun de rufe, faceau si bunicii mei, dar nu se spalau cu el, il foloseau doar pentru rufe.
Felina
QUOTE(abis @ 29 Mar 2010, 10:58 AM) *
Ala e sapun de rufe, faceau si bunicii mei, dar nu se spalau cu el, il foloseau doar pentru rufe.


ba noi ne spalam cu el pe maine, pe corp, pe par (dupa care limpezeam cu apa amestecata cu otet)
tin sa subliniez ca pe vremea aia aveam un par superb! dupa ce-am crescut am trecut pe sampoane...

si acum la tara se foloseste si la spalatul corpului, nu numai la rufe, si nu vad nici un rau in asta. Tu vezi?
abis
QUOTE(Felina @ 29 Mar 2010, 01:00 PM) *
si acum la tara se foloseste si la spalatul corpului, nu numai la rufe, si nu vad nici un rau in asta. Tu vezi?

Am zis eu asta? Sapunurile de rufe sunt mai alcaline decat cele din comert, daca pielea ta se impaca cu ele fara probleme nu vad de ce nu le mai folosesti si acum.
Felina
nu mai folosesc pentru ca nu mai stau la tara si bunica nu mai e, ca ea facea. dar traditia inca nu s-a pierdut si mama vrea sa se apuce sas-i faca din nou ca in tinerete. de la ea o sa invat si eu, abia astept.

Nu prea stiu ce inseamna alcalin. Sapunul de casa brut intr-adevar miroase cam nasol, dar multa lume ii imbogateste mirosul si calitatile cu diverse plante aromatizante.
Nefertiti
QUOTE(Cucu Mucu @ 29 Mar 2010, 12:05 PM) *
In mediul rural, 90% din populatie foloseste sapun "home made". Ca si pasta de dinti "made in ciaina" care nu se pune in veci pe facturi! jamie.gif


Asta e un procent scos din buzunar, presupun...

Eu am crescut la tara, ai mei inca stau la tara, merg pe la tara si totusi nu stiu pe cineva care sa foloseasca azi sapun "home made". Poate doar unele babe trecute de 70 de ani, in rest...

@abis, sunt cirioasa sa vad statistici referitoare la alte tari, pentru ca stiu niste exemplare de afara care au o atitudine cel putin ciudata fata de sapun. ohyeah.gif
In plus, studiile astea am impresia ca-s comandate de firme mari care fabrica sapunuri, pasta de dinti si altele. E drept ca la noi nu cumpara toata lumea blend-a-med sau Dove, ci chestii mai ieftine, asa-zisele no name, dar cumpara...

Sunt convinsa ca fiecare dintre noi stie exemple de romani certati cu spalatul, dar e valabil si pt afara. Eu cunosc personal "niste unii" de afara care nu cumpara sapun deloc "pentru ca e scump". Si nu sunt saraci, nici cu 4 clase. In fine... vreau sa spun ca adevarul e undeva la mijloc, ca de obicei.
abis
QUOTE(nefertiti @ 29 Mar 2010, 01:40 PM) *
In plus, studiile astea am impresia ca-s comandate de firme mari care fabrica sapunuri, pasta de dinti si altele.

Studiul ala cica e publicat de Ministerul Sanatatii... Am gasit mai multe detalii aici.

Cica doar 50% dintre romani se spala pe maini dupa ce merg la toaleta (indiferent daca o fac cu sapun de rufe ori cu unul normal). Nu stiu care este procentul in alte tari, insa nu cred ca-i chiar atat de mare.
Felina
QUOTE(abis @ 29 Mar 2010, 11:54 AM) *
insa nu cred ca-i chiar atat de mare.


asta e pura prejudecata biggrin.gif

in primul rand procentele astea sunt atat de aiuristice... ia vezi pe ce esantioane au fost facute? presupun ca pe 1000 de persoane. la o populatie de 20si ceva de milioane...

in al doilea rand ma uit in jur si vad o multime de oameni care ies din toalete si directia usa, nici o ocheada nu dau chiuvetei. biggrin.gif

in al treilea rand o multime de persoane pe care le observ cand sunt 'out' se spala pe maini cu apa dupa ce ies de la toaleta, sau mai bine zis isi inmoaie mainile in apa si apoi se scutura/usuca/sterg si o taie. ce e ala sapun? biggrin.gif
abis
QUOTE(Felina @ 29 Mar 2010, 02:30 PM) *
ia vezi pe ce esantioane au fost facute? presupun ca pe 1000 de persoane. la o populatie de 20si ceva de milioane...

Pai asa se fac toate sondajele... Ideea e ca cele 1000 de persoane sa fie alese cum trebuie, pe criterii sociologice, astfel incat datele sa poata fi extrapolate...
Nefertiti
Teoretic, da, asa sunt gandite sondajele. Dar daca e facut de Ministerul Sanatatii de la noi... laugh.gif

Ma rog, eu oricum nu ma iau dupa sondaje. Am vazut de atatea ori ca e de ajuns sa te uiti in jur si o sa observi cu totul altceva, incat imi par inutile. Asta in general vorbind.
abis
Iti dai seama ca nu angajatii ministerului umbla pe strada sa puna intrebari... Banuiesc ca apeleaza la o firma de specialitate. smile.gif

Iar sondajele sunt un instrument care identifica adevaruri statistice. Evident ca experienta individuala a cuiva este posibil sa difere foarte mult de tendinta statistica... Pe argumentul asta ca "e de ajuns sa te uiti in jur si o sa observi cu totul altceva" decat spun sondajele poti trage concluzia ca fumatul este inofensiv, pentru ca bunicul a fumat si a trait pana la 90 de ani, asa ca studiile care spun ca scurteaza durata de viata sunt o prostie...

De fapt de ce ti se pare incredibil ca jumatate dintre concetatenii nostri nu se spala pe maini dupa ce trag apa...?
Nefertiti
Daca e sa vorbim "pe text", procentul imi pare mare.

Daca e sa vorbim altfel, nu imi place ideea asta fixa ca lucruri de genul asta se intampla doar la noi. Nu e prima data, nici a doua, nici ultima, sunt convinsa. Pur si simplu, uneori, ma irita genul asta de gandire simplista. Asta e tot.
abis
Pai nu a spus nimeni ca se intampla doar la noi. Se intampla, probabil, si la altii. Probabil ca la noi sunt mai multe cazuri decat in tari unde sunt mai putine locuinte fara apa si canalizare (desi nu-i neaparat sa ai apa curenta si canalizare ca sa te speli pe maini). Si mi se pare normal sa ne deranjeze mai mult lipsa de igiena a celor de langa noi decat a celor aflati pe alt fus orar, din simplul motiv ca este mult mai putin probabil sa dam mana cu cei din urma decat cu cei dintai... La fel cum nu mi se pare in regula nici constatarea ca se intampla, poate, si la altii, deci n-ar trebui sa vorbim despre ce-i la noi.
Nefertiti
N-am spus asta. Am spus ca povestea asta (ca multe altele) e prezentata ca si cum ar fi doar un pacat al romanilor. Altfel nu ii vad rostul la topicul asta si nu la unul despre sanatate publica, de exemplu. Sigur ca e bine sa vorbim despre ele, dar in termeni realisti. Eu am tot spus, dar tu refuzi sa intelegi: lucrurile, in general, nu sunt albe sau negre, ci gri.

Sigur, deja vorbim de nuante, eu am spus ce avema de spus, nu o sa incerc sa fac o teza de doctorat din asta. smile.gif
Marduk
Asta cam asa este suntem in zona GRI cam la toate, sapun, pasta de dinti, praf si pulberi, medicamente, produse contrafacute (multe chinezarii), masini si avioane SH, etc. Asa am inceput dupa '89 cu produse turcesti ieftine si bune, asa continuam in 2010, ca sa nu mai zic nimic despre impozite pe care nu reusim sa le colectam la timp si de unde trebuie. Cateva exemple, florile, legumele, chinezariile, manele, etc. de ce nu se impoziteaza corect? s-au facut reportaje, articole scrise in ziare, dar nimic, mocirla inghite totul dupa cateva zile sau saptamani.Pentru ca de acolo vin veniturile GRI ale celor care-si permit cu banii putini pe care-i dau ca spagi functionarilor publici, sa-si cumpere ultimele tipuri te masini si sa traiasca in palate cu slujitori la poarta.
Nefertiti
Da, suntem in zona gri, pentru ca oamenii din tara asta sunt "viteji" doar pe forumuri si pe bloguri, iar cand ii pui sa faca ceva concret "nu au timp".
Marduk
Stau de carcoteli or inteapa mai rau ca viespile, nu?
Marduk
Romania este al 6-lea producator de vin din UE, dar importa de 3 ori cat exporta! asta inseamna ca ori bem mai mult decat producem ori.............partenerii din UE ne lucreaza pe la spate in timp ce noi stam in genunchi.
abis
Ne lucreaza pe naiba... Ce-i cu teoria asta a conspiratiei? Nu le lucreaza nimeni. Pur si simplu suntem pe o piata concurentiala, este normal ca produsele romanesti sa intre in competitie cu cele franceze, spaniole ori de aiurea... Nu confunda competitia cu "lucratura"

Citeste mai multe despre problemele vinului romanesc aici.


PS: Iar o sa imi iau castane de la fete pe motiv de sondaje. smile.gif

Un alt sondaj (de data asta nu mai este comandat de vreun minister, ci de APD, si este realizat de CCSB), spune ca:
- 94 la sută dintre romāni ar opta pentru retragerea cetăţeniei romilor care comit infracţiuni īn străinătate (din pacate studiul nu a verificat si cat la suta se pronunta pentru retragerea cetateniei romanilor care comit infractiuni similare)
- 91 la sută doresc reintroducerea pedepsei cu moartea
- 88 la suta vor pedepsirea penală a celor care critică religia ortodoxă
- 89 la sută dintre romāni ar opta pentru retragerea cetăţeniei celor care cer autonomia ţinutului secuiesc.

Astia suntem...


PPS: In Gandul rezultatele sunt prezentate altfel decat la Mediafax
Cla
QUOTE(abis @ 30 Mar 2010, 10:04 AM) *
- 88 la suta vor pedepsirea penală a celor care critică religia ortodoxă

rofl.gif no comment... ohno.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 30 Mar 2010, 11:04 AM) *
- 88 la suta vor pedepsirea penală a celor care critică religia ortodoxă


Dupa cum spunea si nefe, sondajele sunt o prostie. Vrei dovada? jamie.gif Ar insemna ca toata populatia ortodoxa sa doreasca chestia aia, ba si o parte dinalte culte. Ceea ce e o aberatie a sondajului! Si cum o parte a sondajului s-a dovedit falsa, restul nu mai conteaza, desi pedeapsa cu moartea n-ar strica ohyeah.gif !
Cla
Cum a zis unu odata? cred ca a fost Stalin. Nu crede intr-un sondaj pe care nu l-ai falsificat tu īnsuti.
Marduk
Cica asta ar fi poluare? eu zic ca este folosirea naturii pentru depoluare, nu stiu cum se face dar toate peturile se strang intr-un singur loc, ca si cum ar astepta sa fie colectate de cineva. Cred ca se incadreaza in totpicul acesta, este un spectacol care nu cred ca a mai fost intalnit in alte tari, este fascinant sa speram ca nu si etern.

abis
Cucule, vezi ca am pus ceva mai jos un link catre un articol din Gandul, cifrele alea sunt intr-adevar aiurea. Sunt 88% dintre cei care isi doresc un referendum pe tema asta (47% vor referendum si doar din astia 88% ar vota pentru incriminarea penala a criticilor la ortdoxie - deci in final sunt mai putini de jumatate)
Cla
QUOTE(Marduk @ 30 Mar 2010, 04:57 PM) *
Cica asta ar fi poluare? eu zic ca este folosirea naturii pentru depoluare, nu stiu cum se face dar toate peturile se strang intr-un singur loc, ca si cum ar astepta sa fie colectate de cineva. Cred ca se incadreaza in totpicul acesta, este un spectacol care nu cred ca a mai fost intalnit in alte tari, este fascinant sa speram ca nu si etern.

Ce te īnseli, Marduk. Asta e un baraj facut de biberi de plastic, ca tu n-o vezi, tz tz...
Marduk
biberii cu plastic la cap. ranting.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.