Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Eterna Si Fascinanta Romanie?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 30 Mar 2006, 06:46 AM)
Investitii la CFR: O perna – 1.300 de euro, o solnita – 11.186.000 lei

Vila Diana din Snagov, apartinand Ministerului Transporturilor, a fost dotata

Haide bai ca astea sunt chestii vechi de doi ani. Ce le-or mai dezgropa acuma? S-a tot vorbit de "investitiile de la CFR" de pe vremea PSD.
Nu stiu de de unii omit sa precizeze tot adevarul, probabil ca sa lase impresia ca magariile continua si in ziua de azi. In articol scrie clar:
QUOTE
Toate aceste sume au fost platite pe vremea celebrului director Necolaiciuc pentru amenajarea Vilei Diana de la Snagov.


Chiar nu aveti incredere ca se schimba ceva in tara asta?
nefertiti-old
Iar nu inteleg ce te deranjeaza? Ca nu bagam gunoiul sub covor?
actionmedia
Strict referitor la postarea anterioara, ma deranjeaza faptul ca nu ai precizat cand s-au intamplat toate chestiile alea. Simplul titlu "Investitii la CFR: O perna – 1.300 de euro, o solnita – 11.186.000 lei" te poate duce cu gandul ca chestiile astea se intampla acum, ori ele s-au intamplat in urma cu mai mult de 2 ani. Nu toata lumea da clic pe link ca sa citeasca stirea, unii se uita la titlu, injura si ies. Astfel se propaga starea de neincredere.
Achernar
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 09:44 AM)
Chiar nu aveti incredere ca se schimba ceva in tara asta?

Exista motive intemeiate pentru a avea incredere ?

Se da urmatoarea propozitie : 'Dormi linistit, FNI lucreaza pentru tine'.
Exista (pe vremea aceea) vreun motiv de a privi cu neancredere afirmatia respectiva ? Care anume ?

p.s : nu am avut incredere in FNI, deci nu ma numar printre pagubiti.
nefertiti-old
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 10:05 AM)
Strict referitor la postarea anterioara, ma deranjeaza faptul ca nu ai precizat cand s-au intamplat toate chestiile alea. Simplul titlu "Investitii la CFR: O perna – 1.300 de euro, o solnita – 11.186.000 lei" te poate duce cu gandul ca chestiile astea se intampla acum, ori ele s-au intamplat in urma cu mai mult de 2 ani. Nu toata lumea da clic pe link ca sa citeasca stirea, unii se uita la titlu, injura si ies. Astfel se propaga starea de neincredere.

Ei, nu, zau?

Pai fiind vorba de un articol cam lung, nu il pun tot aici, ci dau link. Pe cine nu intereseaza, nu citeste si basta. Iar daca injura, sa ii fie de bine. Revin la intrebarea mea, care-i problema ta?
Nu e totul roz in tara asta, chiar daca de doi ani se poarta rozul in draci, accepta si tu asta. Daca poti. Daca nu, lasa-i pe altii sa observe si gunoiul, nu doar cosmetizarile de suprafata.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 30 Mar 2006, 09:44 AM)
Chiar nu aveti incredere ca se schimba ceva in tara asta?

Eu sunt convins ca se schimba ceva in tara asta. Hotii! laugh.gif
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 30 Mar 2006, 10:11 AM)
Revin la intrebarea mea, care-i problema ta?

Am explicat de mai multe ori, daca nu intelegi, asta e.


QUOTE
Pai fiind vorba de un articol cam lung, nu il pun tot aici, ci dau link.


Eu cred ca ai facut-o intentionat rolleyes.gif

Iata cat trebuia sa pui ca sa fie totul clar:

QUOTE
Vila Diana din Snagov, apartinand Ministerului Transporturilor, a fost dotata cu farfurii de sase milioane lei bucata si o piscina de 59,5 miliarde de lei.
Fosta conducere a CFR a investit intr-o perna de pat 1.300 de euro. O pilota – 3.500 de euro. Iar pentru o garnitura de bucatarie s-au platit 11.000 de euro. Dar pretul unei solnite bate recordul – 11.186.000 lei! Toate aceste sume au fost platite pe vremea celebrului director Necolaiciuc pentru amenajarea Vilei Diana de la Snagov.


Nu e chiar atat de mult, nu-i asa?

QUOTE
Nu e totul roz in tara asta


Pai nu e, nici nu am spus ca ar fi. Dar nici nu e totul negru sau cenusiu cum il prezinta unii.
Achernar
Mde, daca ma gandesc bine poate exista - de exemplu - si irakieni fericiti. Dreptul lor, nu ?
dead-cat
investitii la CFR...
mda. is curios cind pot cumpara in gara C bilet sa merg din A in B. conform sistemului IRIS cica pot. realitatea pe teren insa...

mersei asta iarana de la bukale la Timisoara cu rapidu de noapte la vagonu de dormit. descoperisem sigla DSG in compartiment, adica Deutsche Schlafwagen und Speisewagen Gesellschaft, care a fost operatorul vagoanelor de dormit din RFG. spun ca "a fost" pentru ca nu mai exista in forma asta din 1994.
Vagoanele erau din anii '80, deci is on track de vreo 20 de ani.

cind ai ocazia sa treci prin vreo gara, uita-te la boghiruile vagoanelor de calatori sa vezi cite-s de tip "Y". apoi o sa-ti dai seama de ce te scutura de parca esti pe mare.

puii mei, stii cum face CFR evidenta vagoanelor? dimineata fuge unu prin depou si noteaza pe o tzedeula numarul vagonului (care-i generat dupa un algoritm sa poti face un checksum). si te miri ca nu prea stiu exact unde le sunt vagoanele.

asa s-o facut pe vremea razboiului si asa-i si astazi. si au vreo 60 000 de vagoane de marfa, mincatz-as. cind vezi cite macaze se schimba inca cu mina sau cind trenu merge 60 intre Caransebes si Tr. Severin, iti cam dai seama cit s-a investit efectiv in CFR in ultimii 15 ani.
ZAMOLXE
QUOTE (Achernar @ 30 Mar 2006, 11:57 AM)
Mde, daca ma gandesc bine poate exista - de exemplu - si irakieni fericiti. Dreptul lor, nu ?

Yes, indeed! thumb_yello.gif
March
Din ciclul : "Stima noastra si mandria, securistii,Romania" :

Prin învârteli cu acte incomplete şi martori bine aleşi,
Familia lui Gheorghe Fulga, şeful SIE — împroprietărită cu păduri de 1 milion euro
nefertiti-old
habar n-am unde ar fi bine sa scriu asta, da' m-a distrat oarecum.
aseara, cand ii verificau pe aia la intrarea pe stadion, unii mai aveau monede prin buzunare si le-au aruncat pe jos, ca nu ii lasau cu ele. si veneau tigancile care vindeau seminte si culegeau banii de pe jos! rofl.gif rofl.gif am vazut acum la teve. laugh.gif
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 31 Mar 2006, 03:54 PM)
Din ciclul : "Stima noastra si mandria, securistii,Romania" :

Prin învârteli cu acte incomplete şi martori bine aleşi,
Familia lui Gheorghe Fulga, şeful SIE — împroprietărită cu păduri de 1 milion euro

Faina treaba! Comisia condusa de primarul Toma a facut o ... "spoiala" de dosare. Cine stie, poate se "usuca" si "cade" cool.gif
March
In atentia patrrrrrriotilor ! tongue.gif

Sondaj CURS :

- 46 % din romani nu au fost nicodata la un muzeu .
- 61 % nu au fost la teatru
- 72 % nu au vazut vreun spectacol de opera
- UNU din zece romani nu are nicio carte in casa !

( sursa : "Adevarul" de azi)
alysoft2003
QUOTE (March @ 1 Apr 2006, 10:29 AM)
In atentia patrrrrrriotilor ! tongue.gif

Sondaj CURS :

- 46 % din romani nu au fost nicodata la un muzeu .
- 61 % nu au fost la teatru
- 72 % nu au vazut vreun spectacol de opera
- UNU din zece romani nu are nicio carte in casa !

( sursa : "Adevarul" de azi)

Romani sau rromani?
Sincer, de chestia cu unul din 10 romani nu are nici o carte in casa, ma cam indoiesc. Macar un almanah de pe timpul lui Nea Nicu' si tot carte se chiama. ohyeah.gif
Kyklos
alysoft2003 cum romani sa nu aiba nici o carte , o carte de telefon de bucate , o carte de la un aparat de la Flanco ,Altex nici chiar asa.
alysoft2003
Un almanah nu prea se compara cu o carte de telefon sau una de la un aparat electrocasnic. Curios, almanahul se poate incadra la capitolul cultura. Intr-adevar, romanii nu prea se inghesuie la coada pe la teatru sau opera, dar faza cu cartea mi se pare trasa de par.
alysoft2003
@Plutarh:
Un almanah nu prea se compara cu o carte de telefon sau una de la un aparat electrocasnic. Curios, almanahul se poate incadra la capitolul cultura. Intr-adevar, romanii nu prea se inghesuie la coada pe la teatru sau opera, dar faza cu cartea mi se pare trasa de par.
Kyklos
E prea greu sa generalizam , daca luam populatia din mediul rural putem credem acest sondaj , dar si acolo sunt oameni cultivati , putini ,dar sunt .
Iar din randul populatiei de la oras acelas lucru , traim in Rumania .
ZAMOLXE
Nu cred in veridicitatea acestui sondaj. Ce-ar fi daca am vedea sondaje din tarile vestice, alea cu vechi democratii, nu mai vorbesc de SUA...
March
Si ? Cum e mai bine prost cu parai in buzunar sau prost cu burta goala ? tongue.gif
ZAMOLXE
QUOTE (March @ 1 Apr 2006, 06:53 PM)
Si ? Cum e mai bine prost cu parai in buzunar sau prost cu burta goala ? tongue.gif

1- Cum ar putea un prost sa aiba parai in buzunar?
2- Daca te referi la prostii din Vest, as fi curios cati parai au ei in buzunar, dar nu in comparatie cu noi ca nu are sens.
3- Iar formula "Fa pe prostul si o sa-ti mearga bine" pp sa fi inteligent, dar nu tine la nesfarsit.

MIA
QUOTE (March @ 1 Apr 2006, 10:29 AM)
{...}
- 72 % nu au vazut vreun spectacol de opera
{...}

Hmmm ... adică 28% au fost la operă ? unsure.gif

Uite eu unul nu prea cred faza asta. hmm.gif Şi de fapt nici nu cred că mersul la operă reprezintă neapărat un exemplu de culturalizare/lipsă de cultură. Mai degrabă ţine deja de apartenenţa la un anumit segment social ... rolleyes.gif
Endgegner
Si tu din care segment faci parte?
Cucu Mucu
QUOTE (ZAMOLXE @ 1 Apr 2006, 07:50 PM)
1- Cum ar putea un prost sa aiba parai in buzunar?

Intreaba-l pe jiji din pipera! wink.gif
March
QUOTE (mariusc2 @ 2 Apr 2006, 11:05 PM)
QUOTE (ZAMOLXE @ 1 Apr 2006, 07:50 PM)
1- Cum ar putea un prost sa aiba parai in buzunar?

Intreaba-l pe jiji din pipera! wink.gif

rofl.gif M-ai scutit de raspuns thumb_yello.gif rofl.gif
MIA
QUOTE (Endgegner @ 2 Apr 2006, 08:44 PM)
Si tu din care segment faci parte?

Între ăia care nu au văzut în viaţa lor un spectacol de operă şi am fost acolo doar când ţinea concerte Tudor Gheorghe sau Zamfir. rolleyes.gif

Şi sincer să fiu - procentul de 28% care au fost la operă-operă mi se pare uriaş şi nerealist. unsure.gif
mutulica
QUOTE (March @ 2 Apr 2006, 11:51 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 2 Apr 2006, 11:05 PM)
QUOTE (ZAMOLXE @ 1 Apr 2006, 07:50 PM)
1- Cum ar putea un prost sa aiba parai in buzunar?

Intreaba-l pe jiji din pipera! wink.gif

rofl.gif M-ai scutit de raspuns thumb_yello.gif rofl.gif

si totusi... tipul mi se pare needucat nu prost...

tipii care fac averi si reusesc sa le mentina nu sunt chiar asa de prosti precum ii crede lumea...
prosti sunt aia care fac averile praf, si e plina lumea si mai ales Romania de prostovani din astia

din punctul asta de vedere as spune mai degraba ca sutn destui prosti care sa se lase pacaliti de anume imagini si stereotipuri care sunt lasate la vedere de cite un smecher gen Jiji. sa nu uitam ca Bodu si-a rupt dintii in el, si la fel mai sunt citiva care l-au luat de prostovan si fraier, ca mai apoi sa le scape printre degete... in timp ce greii culti sunt inca in dispute si discutii
Endgegner
QUOTE (MIA @ 3 Apr 2006, 07:05 AM)
Şi sincer să fiu - procentul de 28% care au fost la operă-operă mi se pare uriaş şi nerealist. unsure.gif

Stiu ff multi care se duc la opera including me...parca-mi suna mai bine "la donna e mobile" decat "muicaaaaaa suntem neam de traistaaa" rofl.gif
nefertiti-old
QUOTE (Endgegner @ 3 Apr 2006, 10:34 AM)
parca-mi suna mai bine "la donna e mobile" decat "muicaaaaaa suntem neam de traistaaa" rofl.gif

rofl.gif geniaaal!
Achernar
Anul 2003, nivel national

Institutii de spectacol - Opere : 7
Numar total spectacole : 816
Numar total spectatori : 260.000
(318 / spectacol)

sau, presupunand ca subiectii sondajului au considerat opera, opereta, revista si concertele simfonice ca fiind 'opera' :
Institutii de spectacol : Opere + Teatre muzicale, de exstrada sau de opereta + Filarmonica si orchestre simfonice : 34
Numar total spectacole : 3149
Numar total spectatori : 755000
(240 / spectacol)

28 % din ce anume ?!? Majoritatea celor ce au trecut pe la opera in anul respectiv nu au fost la prima experienta de acest gen si probabil nici la ultima.

Intrebare : cum explica societatea civila aceste cifre si ce masuri CONCRETE propune pentru remedierea problemei ?
Sau studiul a fost facut numai pentru ca un grup de intelectuali de marca sa-si poata exprima profundul dezgust fata de populatia tembela in mijlocul careia sunt obligati sa traiasca ?
MIA
QUOTE (Achernar @ 3 Apr 2006, 11:03 AM)
Sau studiul a fost facut numai pentru ca un grup de intelectuali de marca sa-si poata exprima profundul dezgust fata de populatia tembela in mijlocul careia sunt obligati sa traiasca ?

thumb_yello.gif

Cam asa ceva cred si eu ... rolleyes.gif

QUOTE

{...}parca-mi suna mai bine "la donna e mobile" decat "muicaaaaaa suntem neam de traistaaa"


Na ... chestie de preferinte. biggrin.gif
Michelle
QUOTE (alysoft2003 @ 1 Apr 2006, 05:57 PM)
. Intr-adevar, romanii nu prea se inghesuie la coada pe la teatru sau opera, dar faza cu cartea mi se pare trasa de par.

Fals. Din proprie experienta acum 2 sambete am mers la don Giovanni ca doar suntem in anul Mozart.Opera era full.Dupa pauza am ajuns mai tarziu spre locuri,o tanti a incuiat usa caci intrase dirijorul si bantuind pe la balcon era sa stam in picioare cum de altfel au stat si altii. Noroc ca ne-am dat bine pe linga o alta plasatoare si ne-a descuiat o loja unde ramasesera locuri goale in randul 3.La teatru e asemanator. Si chiar romanii stau la coada pentru bilete.Problema e ca nu sunt suficient mediatizate asemenea evenimente culturale.Si asta pentru ca patronii de televiziuni,ziare,radiouri prefera sa faca bani decit cultura si probabil nici ei nu frecventeaza asemenea locuri. Prefera sa faca emisiuni sub-sub-culturale ca sa faca rating si de aici bani grasi din publicitate,prefera sa dea stiri despre fotbal in dauna altor sporturi,prefera sa repete in jurnalele de stiri aceleasi balacareli politice decit sa dea o stire culturala.
mutulica
eee.. hai sa nu facem opera sa arate altfel decit e nevoie
sunt oameni care consuma genul asta de distractie si sunt oameni care nu se impaca cu opera...

nu asta da masura valorii noastre culturale de ex mai nou si sinematografele sunt goale si se inchid pt c anu mai au spectatori, ori asta nu inseamna ca oamenii nu mai sunt curiosi de filme, ci doar ca au gasit o alta forma de a le vedea

si nu inteleg de ce trebuie sa "remediem problema" adica sa trimitem pustii cu scoala si cu bilet obligatoriu?

de ce sa blamam manelele? e la fel cum acum 100 de ani am fi blamat muzica lautareasca si de gradina, ori astazi suna trendy sa asculti zaraza in varianta originala

ma indoiesc ca nivelul cultural sta in numarul de expuneri a unei activitati considerate culturale, ci mai degraba in nivelul de carte citita, si de informatie asimilata.

prefer sa ii consider culti pe cei ce urmaresc discovery sau history, care o fac cu interes si savureaza efectiv informatia, decit pe cei ce merg sa doarma pe la teatru, dar o fac pt ca da bine sa fii vazut acolo in costum

pt cei carora nu le convine pctul meu de vedere, in ultimele 6 luni, ultima piesa vazuta la teatru este o zi din viata tov nc si traviatta, de la care am plecat ca nu am suportat punerea in scena. mi-a placut insa othello pe dvd, pe care l-am vazut acum vreo doua saptamini
Endgegner
eu nu am vazut pe nimeni dormind la opera sau mai ales la teatru. si btw, e La Traviata si nu Traviatta.
mutulica
merci de corectura. se vede deci ca sunt un semidoct ...
nasol pt mine

cit despre cei ce dorm in sala... depinde cit de mult te plictisesti la un moment dat. e destul sa iti plimbi putin privirea si vei descoperi destui care actioneaza ca in parlament
Michelle
dorm in sala la opera cei ce sunt afoni si insii" obositi" ca in fond nu-i duce nimeni cu forta acolo,la teatru cam la fel-nu inteleg ce se-ntampla sau nu le place montarea-dar mie mai corect mi se pare sa pleci la pauza decit sa casti sau sa dormi.Tinerii sunt cei care penalizeaza cel mai bine un esec cultural si poate tocmai de aceea e bine sa-i educam de "pusti" sa mearga in asemenea locuri,gustul lor confirma valoarea si ii dau perenitate.Dar daca el mititelul n-a intrat niciodata acolo,nici macar n-are cu ce compara maneaua...pentru el ramine singura muzica! hh.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 3 Apr 2006, 12:24 PM)
tocmai de aceea e bine sa-i educam de "pusti" sa mearga in asemenea locuri,gustul lor confirma valoarea si ii dau perenitate.Dar daca el mititelul n-a intrat niciodata acolo,nici macar n-are cu ce compara maneaua...pentru el ramine singura muzica! hh.gif

De ce vrei sa ii ratezi copilaria micutulu doar pt ambitia ta de a avea o progenitura culta?
Michelle
n-ai inteles nimic! ce intelegi prin ratezi copilaria? fii mai explicit....acum,n-a zis nimeni de vreo ambitie,asa ai inteles tu unsure.gif
Endgegner
Ma duc sa beau un suc de morcovi si tzelina rasa ca mi-am ratat copilaria vazand Carmen si Turandot si alte cele
mutulica
hai ca suntem pe aratura, si mersul la opera nu are nimic de-a face cu sanatatea unei natiuni
sunt familii unde genul asta de spectacol este foarte gustat, si unde copilul dus la opera o simte ca pe o extensie a ceea ce primeste acasa.
daca in schimb incerci sa educi masele si sa duci toata trupa... se obtine o harmalaie, si al un anunit moment o miscare reactiva de protest in cazul micutilor. sunt unii (mai putini) care vor gusta si vor continua sa mearga la spectacol dar vor fi o gramada de altii care vor continua sa asculte manele

nu faceti greseala de a clasa elitismul pe baza mersului la teatru sau la opera. nu uitati ca si teatrul si opera au fost precursori cinematografiei de azi.
daca astazi avem un shakespeare sau un mihail sebastian, maine sau poimaine vom vorbi de un spielberg

nu imi plac manelele, dar m-am saturat sa descopar cit sunt de incuiat pentru ca nu apreciez eu stiu ce mizgalitura moderna, mult prea abstracta pentru creierul meu de inginer, si sa fiu catalogat drept incult pentru ca am preferat guns 'n roses si ac/dc si nu verdi (ba ca asta chiar mi-a placut) sau bach (pe asta chiar nu il inteleg)

si de ce ar trebui sa merg sa ascult brahms la filarmonica, cind se aude bestial pe combina de acasa
March
Românii iubesc SUA şi pe Bush

Un procent de 72 la sută din români consideră SUA cel mai "prietenos" stat. Pe locul al doilea se situează Franţa, cu 66 la sută, fiind urmată de Moldova, cu 59 la sută, şi Marea Britanie, cu 45 de procente. Pe de altă parte, 29 la sută din români consideră Ungaria inamicul României. Dintre liderii străini, de cea mai mare popularitate se bucură Jacques Chirac, iar pe locul al doilea, la doar două procente distanţă, se află preşedintele SUA, George W. Bush. Sondajul a fost efectuat de Centrul de Analize şi Investigaţii Sociologice CIVIS
( sursa "Adevarul" de azi)
March
Romania - campioana mondială a serviciilor secrete
Cei mai mulţi "securişti" pe cap de locuitor


SRI are de şase ori mai mulţi ofiţeri la un milion de locuitori decât serviciul omolog american, FBI. Astfel, România are 571 de sereişti la milionul de locuitori, în timp ce Germania are 89, iar Franţa - 98. Conform datelor obţinute exclusiv de Adevărul, România are în acest moment mai mulţi ofiţeri de informaţii pe cap de locuitor decât în perioada comunistă
( sursa : "Adevarul" de zi)


Stima noastra si mandria, securistii, Romania !! tongue.gif
March
Studentii clujeni primesc carduri care vor putea fi folosite pentru transport, dar si reduceri la diferite magazine, inclusiv la sex-shop.( 10 % reducere ) laugh.gif
Cucu Mucu
Normal, daca sunt ocupati cu produsele de la sexshop nu mai ies la greve. laugh.gif
mutulica
QUOTE (March @ 4 Apr 2006, 01:08 PM)
SRI are de şase ori mai mulţi ofiţeri la un milion de locuitori decât serviciul omolog american, FBI

din aceeasi categorie... noi avem cei mai multi propietari de locuinta... in timp ce pe aiurea cei mai multi stau in chirie, la romani tot neamul e propietar...
deci... nu e chiar asa de rau, e chiar fascinant

parerea mea e ca devenim negativisti... si nu ne face bine
Cucu Mucu
Propun ca premiul de "Cel mai etern si fascinant roman dintre romani" sa ii fie inmanat primarului din Rimnicu Sarat: omu' asta are strazi cu gropi cat masina si el asfalteaza trotuarele. Strazile zice-se ca "la a nu'"..."si la multi ani" completez eu. roflmao.gif roflmao.gif
March
QUOTE (mutulica @ 4 Apr 2006, 06:40 PM)
QUOTE (March @ 4 Apr 2006, 01:08 PM)
SRI are de şase ori mai mulţi ofiţeri la un milion de locuitori decât serviciul omolog american, FBI

din aceeasi categorie... noi avem cei mai multi propietari de locuinta... in timp ce pe aiurea cei mai multi stau in chirie, la romani tot neamul e propietar...
deci... nu e chiar asa de rau, e chiar fascinant

parerea mea e ca devenim negativisti... si nu ne face bine

ce-i cu tine ? Ai primit vreun post mare pe undeva ? biggrin.gif
mutulica
hai mai ... ca deja devine oPsesie nationala SRI-ul asta
in toate tarile din lumea exista un sistem care se bazeaza pe informatii si informatori, dar asta nu inseamna ca toti sunt inregimentati

la noi e foarte probabil ca am mostenit reteaua veche a securitatii dar in conditiile actuale ma gindesc ca functioneaza mai degraba ca unitati disjuncte si disparate.

se vede clar unde bisericuta a mers bine, pt ca vei descoperi firme prospere, cu afaceri legale si pe fata, cu un board director majoritar securist. ei bine, trupa respectiva foloseste sistemul in scop mai mult decit personal.. si atunic e mai degraba frauda decit oprimarea cetateanului

cam aici bat eu.. ca sri are probabil de 3 ori mai multi afaceristi la milionul de fraieri decit orice omolog al lui, dar asta nu inseamna ca gusterul national e oprimat, ci mai degraba deprimat
alysoft2003
IMPORTUL DE ALIMENTE ESTE IN CRESTERE
Ministerul agriculturii a informat ca importurile de produse agroalimentare din primele 11 luni ale anului trecut au crescut cu pana la 1,8 miliarde de euro. Cele mai mari valori s-au inregistrat la importurile de carne de porc (269,2 milioane de euro, cu 69% mai mult decat in 2004), la tigarete si la tutun brut, unde s-au semnalat cresteri de pana la 16%, fata de 2004.
Sursa Anunturi Agricole Anul I nr. 1
In timp ce la noi fermele sunt trimise in faliment. ohmy.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.